Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ανεπάρκεια τραχήλου


Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , bella32 είπε:

κορίτσια πρέπει να εμπιστευόμαστε τους γιατρούς μας..  @Ειρήνη τεο κ μένα αν ο τράχηλος ήταν στο 2 θα μου έκανε σίγουρα περιδεση,  είδε όμως ότι στην περίπτωση μου η προγεστερόνη και η ξάπλα τον έφτασαν στο 28 και τώρα, που κοντεύω τις 36 παραμένει πάνω από 20. Ο υπέρηχος από κατω δεν είναι επικίνδυνος αν ξέρει ο άλλος να σου τον κάνει.  Όπως και η καλλιέργεια κολπικου που γινόταν πάντα με κολποδιαστολεα μου την έκανε πάντα ο ίδιος για να με ελέγχει και από κατω. Ίσως ένιωθα κγω περισσότερη άνεση με ένα ραμμα, να μπορούσα πχ να βγω εξω,  αλλά τον εμπιστεύτηκα όταν μου είπε ότι θα φτάσω  τις 36 συντηρητικά..μετα που πέρασαν οι βδομάδες μου είπε σε περίπτωση που μειωθεί θα βάλουμε πεσσο.  ωστόσο έμεινε σταθερός.. ήμουν από τις τυχερές.. οπότε ούτε πέσσο μου έβαλε. Όπως και να χει,  σε επόμενη κύηση σου, θα είσαι προετοιμασμένη και θα το ψάξετε από νωρίς για να διαλέξετε την καλύτερη λύση!

@Maraki2018 να σου ζήσει το μωράκι!  αυτός ο τράχηλος θεέ μου..πόσο ύπουλος είναι! 

@bella32 σε ευχαριστώ πολύ καλό μου! Με το καλό και συ να δεχτείς το μωράκι σου!! Τα καλύτερα έρχονται και όλοι οι κόποι σου θα ανταμειφθούν!!

πρίν από 17 λεπτά , Ειρήνη τεο είπε:

Χαίρομαι που μπόρεσες και το πρόλαβες και πήγαν όλα καλά. Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι την 16 εβδομάδα θα φανεί αν υπάρχει μείωση για να προλάβουμε περιδεση. Να διευκρινίσω και πάλι ότι τώρα δεν είμαι έγκυος απλά μας έδωσε το ελεύθερο απο την επόμενη περίοδο και όπως καταλαβαινεις έχω υπερβολικό άγχος. Ήθελα πρώτα να εχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου Έτσι ώστε να ανέβει λίγο η ψυχολογία μου. Δεν θα αντέξω δεύτερη απώλεια. Προσπαθώ να βρω λύσεις και γνώμες για να ηρεμήσω. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια

Η αλήθεια είναι ότι με τόση λαχτάρα που έχω για ένα μωράκι θα μπορούσα να μείνω ξάπλα Όχι μόνο 9 μήνες αλλά πολύ περισσότερους αν χρειαζόταν. Με καθησύχασε και εμένα ο γιατρός όταν μου είπε ότι με προγεστερόνη και προσοχή θα πάνε όλα καλά. Μου είπε επισης ότι ένας τράχηλος χρειάζεται περιδεση όταν είναι εξαρχής απο 15 χιλιοστά και κάτω. Φοβάμαι όμως πολύ ότι επειδή ξεκινάω ήδη με 3 εκ σίγουρα θα κατέβει σε κάποιες εβδομάδες σε 2 έπειτα σε 1 εκ και κ.ο.κ. Βέβαια ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι απόλυτο και ότι μπορεί το μήκος να κρατηθεί σταθερά με την προγεστερόνη. Επίσης μου είπε μέχρι να φτάσω στην 26 εβδομάδα θα τρέμω κάθε μέρα και το πιστεύω. Τρομερό άγχος κορίτσια

Το άγχος δεν βοηθάει. Αν δεν είσαι έτοιμη μην ξεκινάς προσπάθεια. Άσε να περάσει λίγο ο καιρός. Τώρα που βρήκατε το πρόβλημα θα το αντιμετωπίσετε με τον γιατρό σου. Και αν τελικά κατέληξες σε αυτόν που μου έλεγες τότε να τον εμπιστευτείς με κλειστά μάτια. Όλα θα πάνε καλά. Του χρόνου τέτοια εποχή θα έχεις μωράκι στα χέρια σου είμαι σίγουρη. :)

  • Μου αρέσει 1

ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Maraki2018 είπε:

@bella32 σε ευχαριστώ πολύ καλό μου! Με το καλό και συ να δεχτείς το μωράκι σου!! Τα καλύτερα έρχονται και όλοι οι κόποι σου θα ανταμειφθούν!!

Το άγχος δεν βοηθάει. Αν δεν είσαι έτοιμη μην ξεκινάς προσπάθεια. Άσε να περάσει λίγο ο καιρός. Τώρα που βρήκατε το πρόβλημα θα το αντιμετωπίσετε με τον γιατρό σου. Και αν τελικά κατέληξες σε αυτόν που μου έλεγες τότε να τον εμπιστευτείς με κλειστά μάτια. Όλα θα πάνε καλά. Του χρόνου τέτοια εποχή θα έχεις μωράκι στα χέρια σου είμαι σίγουρη. :)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου. Μου δίνεις κουράγιο αλήθεια. Τελικά δεν κατέληξα σε αυτόν τον γιατρό που σου είχα πει. Δεν μου άρεσε πολύ η συμπεριφορά του. Πήγα σε κάποιους ακόμη γιατρούς και στην Θεσσαλονίκη και τελικά κατέληξα σε γιατρό εδώ στην Βέροια γιατί εδώ μένω. Με ενθάρρυνε πάρα πολύ και του έχω εμπιστοσύνη. Σου εύχομαι τα καλύτερα και με το καλό το θαυματακι σου!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

ο τραχηλος αρχιζει να μειωνεται μετα την 17 εβδομαδα.ο δικος μου γιατρος μου ειπε οτι μετα την 25 η βδομαδα πρεπει να προσεχω ..για τον πεσο δεν ξερω πως λειτουργει ισως ειναι το ιδιο λειτουργικο.κοιταξε και αυτο ρωτα και τον γιατρο σου αλλα μη μεινεις μονο με outrogestan.καλες οι ελπιδες και τα αισιοδοξα μηνυματα των γιατρων αλλα αν στραβωσει παλι κατι (που απευχομαι) θα σου πει μονο ενα λυπαμαι η δικη σου η καρδια θα σταματισει...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ο πεσσος και γω δεν μπορω να τον συγκρινω με την περιδεση γιατι εγω δεν εκανα περιδεση, ο γιατρος μου δεν το προτιμησε και βαλαμε πεσσο. Δεν ξερω δηλαδη αν συγκρατει περισσοτερο τον τραχηλο, γιατι ειναι ενα τυπου δαχτυλιδι απο σιλικονη που μπαινει και σφιγγει τον τραχηλο. Ενω η περιδεση τον κραταει με τα ραμματα. Απο την αλλη ομως επειδη ειναι απο σιλικονη, δεν πιανει ευκολα μικροβια και βακτηρια συγκριτικα με τα ραμματα. Επισης μπαινει σε 2 λεπτα, σαν να κανεις τεστ παπ, χωρις αναισθησια χωρις τπτ και ενεχει μικροτερο κινδυνο να γινει κατι κατα την εφαρμογη του. Επισης και το κοστος του ειναι μικρο. Ευχομαι οντως να ειναι αποτελεσματικος, θα δειξει η πορεια. Μια κοπελα που εβαλε παντως απο δω στο φορουμ με τραχηλο 1,5 εκ νομιζω εφτασε τελειομηνη! 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, rainbow είπε:

ο τραχηλος αρχιζει να μειωνεται μετα την 17 εβδομαδα.ο δικος μου γιατρος μου ειπε οτι μετα την 25 η βδομαδα πρεπει να προσεχω ..για τον πεσο δεν ξερω πως λειτουργει ισως ειναι το ιδιο λειτουργικο.κοιταξε και αυτο ρωτα και τον γιατρο σου αλλα μη μεινεις μονο με outrogestan.καλες οι ελπιδες και τα αισιοδοξα μηνυματα των γιατρων αλλα αν στραβωσει παλι κατι (που απευχομαι) θα σου πει μονο ενα λυπαμαι η δικη σου η καρδια θα σταματισει...

Σήμερα μίλησα με ακόμη έναν γιατρό και μου είπε πως σε επόμενη εγκυμοσύνη θα κάνουμε περιδεση και ότι δεν είναι καθόλου επικίνδυνη όπως την παρουσιάζουν κάποιοι γιατροί. Θα παίρνω είπε προληπτικά αντιβίωση και δεν θα υπάρξει πρόβλημα με μόλυνση και μικρόβια. Μακάρι να είναι έτσι γιατί και εγώ νομίζω πως δεν θα ένιωθα πολύ σιγουριά χωρίς περιδεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Ειρήνη τεο είπε:

Σήμερα μίλησα με ακόμη έναν γιατρό και μου είπε πως σε επόμενη εγκυμοσύνη θα κάνουμε περιδεση και ότι δεν είναι καθόλου επικίνδυνη όπως την παρουσιάζουν κάποιοι γιατροί. Θα παίρνω είπε προληπτικά αντιβίωση και δεν θα υπάρξει πρόβλημα με μόλυνση και μικρόβια. Μακάρι να είναι έτσι γιατί και εγώ νομίζω πως δεν θα ένιωθα πολύ σιγουριά χωρίς περιδεση

Κοριτσι μου οπως βλεπεις ο καθε γιατρος ακολουθει διαφορετικη προσεγγιση. Αυτο δε σημαινει οτι ο ενας ειναι σωστος κ ο αλλος λαθος βεβαια. Αλλα εσυ πρεπει να πας σε αυτον που εμπιστευεσαι και σου δημιουργει το αισθημα της ασφαλειας. Οποτε αν αυτος που μιλησες τωρα σου εμπνεει περισσοτερη εμπιστοσυνη ξεκινα να σε παρακολουθει εκεινος ωστε να αποκτησει κ μια εικονα του ιστορικου σου. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Κοριτσια ο πεσσος και γω δεν μπορω να τον συγκρινω με την περιδεση γιατι εγω δεν εκανα περιδεση, ο γιατρος μου δεν το προτιμησε και βαλαμε πεσσο. Δεν ξερω δηλαδη αν συγκρατει περισσοτερο τον τραχηλο, γιατι ειναι ενα τυπου δαχτυλιδι απο σιλικονη που μπαινει και σφιγγει τον τραχηλο. Ενω η περιδεση τον κραταει με τα ραμματα. Απο την αλλη ομως επειδη ειναι απο σιλικονη, δεν πιανει ευκολα μικροβια και βακτηρια συγκριτικα με τα ραμματα. Επισης μπαινει σε 2 λεπτα, σαν να κανεις τεστ παπ, χωρις αναισθησια χωρις τπτ και ενεχει μικροτερο κινδυνο να γινει κατι κατα την εφαρμογη του. Επισης και το κοστος του ειναι μικρο. Ευχομαι οντως να ειναι αποτελεσματικος, θα δειξει η πορεια. Μια κοπελα που εβαλε παντως απο δω στο φορουμ με τραχηλο 1,5 εκ νομιζω εφτασε τελειομηνη! 

Νανουλα σήμερα πήρα μια τελευταία γνώμη απο έναν πολύ καλό γιατρό. Για πεσσο δεν μου μίλησε καθόλου. Είπε πως αφού κάνω καλλιέργεια Πριν την περιδεση και βγει καθαρή δύσκολα θα έχω πρόβλημα με μικρόβια στην πορεία. Είπε ότι έχει κάνει πολλές φορές περιδεση και κάνει ακόμη και καμία γυναίκα δεν έχει πάθει τίποτα. Όλες λέει γέννησαν με πρόκληση γιατί δεν άνοιγε ο τράχηλος. Λέω να τον εμπιστευτώ γιατί και εγώ θα αισθάνομαι περισσότερη σιγουριά με την περίδεση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Ειρήνη τεο είπε:

Σήμερα μίλησα με ακόμη έναν γιατρό και μου είπε πως σε επόμενη εγκυμοσύνη θα κάνουμε περιδεση και ότι δεν είναι καθόλου επικίνδυνη όπως την παρουσιάζουν κάποιοι γιατροί. Θα παίρνω είπε προληπτικά αντιβίωση και δεν θα υπάρξει πρόβλημα με μόλυνση και μικρόβια. Μακάρι να είναι έτσι γιατί και εγώ νομίζω πως δεν θα ένιωθα πολύ σιγουριά χωρίς περιδεση

Καλά κάνεις κ το ψάχνεις κορίτσι μου.  Στην τελική,  αν δεις ότι εξ αρχής είναι μικρό το μήκος μη μπεις στη διαδικασία να το σκεφτείς..καλλιέργειες συχνές, αντιβίωση σίγουρα  παίρνεις αυτό  το ήξερα ,κ όλα καλά! καμία φορά σκέφτομαι αν κ μένα ήταν πιο μικρός ο τράχηλος θα μου έβαζε κ μένα ραμμα κ ίσως να ήμουν πιο άνετη από άποψη προσοχής.. τι να πω! τελικά μετά από 4 κύκλους πήρες πράσινο φως για προσπάθεια;


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , nanoula90 είπε:

Κοριτσι μου οπως βλεπεις ο καθε γιατρος ακολουθει διαφορετικη προσεγγιση. Αυτο δε σημαινει οτι ο ενας ειναι σωστος κ ο αλλος λαθος βεβαια. Αλλα εσυ πρεπει να πας σε αυτον που εμπιστευεσαι και σου δημιουργει το αισθημα της ασφαλειας. Οποτε αν αυτος που μιλησες τωρα σου εμπνεει περισσοτερη εμπιστοσυνη ξεκινα να σε παρακολουθει εκεινος ωστε να αποκτησει κ μια εικονα του ιστορικου σου. 

Ναι νομίζω πως θα εμπιστευτώ τον συγκεκριμένο γιατρό. Σε ευχαριστώ κορίτσι μου για την βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ειρήνη τεο είπε:

Νανουλα σήμερα πήρα μια τελευταία γνώμη απο έναν πολύ καλό γιατρό. Για πεσσο δεν μου μίλησε καθόλου. Είπε πως αφού κάνω καλλιέργεια Πριν την περιδεση και βγει καθαρή δύσκολα θα έχω πρόβλημα με μικρόβια στην πορεία. Είπε ότι έχει κάνει πολλές φορές περιδεση και κάνει ακόμη και καμία γυναίκα δεν έχει πάθει τίποτα. Όλες λέει γέννησαν με πρόκληση γιατί δεν άνοιγε ο τράχηλος. Λέω να τον εμπιστευτώ γιατί και εγώ θα αισθάνομαι περισσότερη σιγουριά με την περίδεση. 

Ο πεσσος ειναι για πιο μετα στην κυηση οταν η περιδεση ενεχει εναν μικρο κινδυνο. Κ εφοσον εχει εμπειρια ο γιατρος απο τετοια περιστατικα τοτε ξεκινα να πηγαινεις σε αυτον κοριτσι μου. Κ γω με τον πεσσο νιωθω μια παραπανω ασφαλεια οποτε σε καταλαβαινω.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , bella32 είπε:

Καλά κάνεις κ το ψάχνεις κορίτσι μου.  Στην τελική,  αν δεις ότι εξ αρχής είναι μικρό το μήκος μη μπεις στη διαδικασία να το σκεφτείς..καλλιέργειες συχνές, αντιβίωση σίγουρα  παίρνεις αυτό  το ήξερα ,κ όλα καλά! καμία φορά σκέφτομαι αν κ μένα ήταν πιο μικρός ο τράχηλος θα μου έβαζε κ μένα ραμμα κ ίσως να ήμουν πιο άνετη από άποψη προσοχής.. τι να πω! τελικά μετά από 4 κύκλους πήρες πράσινο φως για προσπάθεια;

Μου έδωσε να κάνω μαγνητική τομογραφία γιατί βρήκε ένα ινομυωμα στο τοίχωμα της μήτρας για να δει την μήτρα μου είπε καλύτερα και μου πήρε και καλλιέργειες. Αν βγουν όλες αυτές οι εξετάσεις καλές μπορούμε να προσπαθήσουμε μου είπε. Ναι κορίτσι μου το ψάχνω αρκετά γιατί μπορείς να καταλάβεις τον φόβο μου. Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου για την βοήθεια

πρίν από 4 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ο πεσσος ειναι για πιο μετα στην κυηση οταν η περιδεση ενεχει εναν μικρο κινδυνο. Κ εφοσον εχει εμπειρια ο γιατρος απο τετοια περιστατικα τοτε ξεκινα να πηγαινεις σε αυτον κοριτσι μου. Κ γω με τον πεσσο νιωθω μια παραπανω ασφαλεια οποτε σε καταλαβαινω.

Ναι νομίζω πως μπορώ να τον εμπιστευτώ. Ευτυχώς ακούγονται όλα πολύ καλά και πήρα πολύ θάρρος. Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ειρήνη τεο είπε:

Μου έδωσε να κάνω μαγνητική τομογραφία γιατί βρήκε ένα ινομυωμα στο τοίχωμα της μήτρας για να δει την μήτρα μου είπε καλύτερα και μου πήρε και καλλιέργειες. Αν βγουν όλες αυτές οι εξετάσεις καλές μπορούμε να προσπαθήσουμε μου είπε. Ναι κορίτσι μου το ψάχνω αρκετά γιατί μπορείς να καταλάβεις τον φόβο μου. Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου για την βοήθεια

εύχομαι όλες οι εξετάσεις σου να είναι καθαρές! μέχρι να βγουν κ τα αποτελέσματα ηρεμεί κ ο τράχηλος και η μήτρα! ω ναι,τον καταλαβαίνω απόλυτα τον φόβο σου...Ο τι χρειαστείς να μας στείλεις!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2018 at 10:36 ΜΜ, nanoula90 είπε:

Κοριτσια ο πεσσος και γω δεν μπορω να τον συγκρινω με την περιδεση γιατι εγω δεν εκανα περιδεση, ο γιατρος μου δεν το προτιμησε και βαλαμε πεσσο. Δεν ξερω δηλαδη αν συγκρατει περισσοτερο τον τραχηλο, γιατι ειναι ενα τυπου δαχτυλιδι απο σιλικονη που μπαινει και σφιγγει τον τραχηλο. Ενω η περιδεση τον κραταει με τα ραμματα. Απο την αλλη ομως επειδη ειναι απο σιλικονη, δεν πιανει ευκολα μικροβια και βακτηρια συγκριτικα με τα ραμματα. Επισης μπαινει σε 2 λεπτα, σαν να κανεις τεστ παπ, χωρις αναισθησια χωρις τπτ και ενεχει μικροτερο κινδυνο να γινει κατι κατα την εφαρμογη του. Επισης και το κοστος του ειναι μικρο. Ευχομαι οντως να ειναι αποτελεσματικος, θα δειξει η πορεια. Μια κοπελα που εβαλε παντως απο δω στο φορουμ με τραχηλο 1,5 εκ νομιζω εφτασε τελειομηνη! 

Εγώ πάντως κορίτσια από πεσσο την έπαθα.Δεν ξερω αν εφταιγε ηνκατασταση ή η λοιμωξη πάντως δεν νομιζω οτι κρατα όσο η περίδεση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Eleni 86 είπε:

Εγώ πάντως κορίτσια από πεσσο την έπαθα.Δεν ξερω αν εφταιγε ηνκατασταση ή η λοιμωξη πάντως δεν νομιζω οτι κρατα όσο η περίδεση.

Ωχ, μη μου λες τετοια κοριτσι μου και φρικαρω κ αλλο. Μηπως η τοποθετηση του πεσσου δεν εγινε σωστα και υπηρξε επιμολυνση?? Ο γιατρος δλδ που στο βαλε μηπως δεν τηρησε τους κανονες υγιεινης ? 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nanoula90 είπε:

Ωχ, μη μου λες τετοια κοριτσι μου και φρικαρω κ αλλο. Μηπως η τοποθετηση του πεσσου δεν εγινε σωστα και υπηρξε επιμολυνση?? Ο γιατρος δλδ που στο βαλε μηπως δεν τηρησε τους κανονες υγιεινης ? 

@nanoula90 κορίτσι μου όχι! μην αγχώνεσαι βραδιάτικα... δεν σου κάνει καλό...αν ψάξεις στο ίντερνετ περιστατικά, θα δεις πολλές και διάφορες περιπτώσεις. κ απο κοπέλες με περιδεση που δυστυχώς δεν τα κατάφεραν..λυπάμαι πολύ για την Ελένη 86  αλλά εσύ είσαι αλλη περίπτωση και βλέπεις ότι δόξα τον Θεό όλα πάνε καλά.  σε παρακαλώ, μη κάνεις τέτοιες σκέψεις..


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...