Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 minutes ago, Blue Velvet said:

      Κορίτσια δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ η όχι..το πρωί έκανα ένα και βγήκε αρνητικό, τουλάχιστον δεν είχε τόσο αχνή γραμμή,δε φαινόταν καθόλου.Αυτο έχει γραμμουλα.μεν,αλλά φαίνεται ελάχιστα.Φοβαμαι ότι το επόμενο τεστ θα είναι αρνητικό,δεν ξέρω τι να πιστέψω...

      Βασικά να σταματήσεις τε τεστ … να κανείς την ημέρα που σου εχπυν πει.. εγώ αυτό θα κάνω 

Μικτός θηλασμός help!


Papaki6

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!

Θελω τη βοήθεια σας....... Η μικρή μου θηλάζει και παίρνει και συμπλήρωμα... Γεννηθηκε νωρίτερα με καισαρική, 2600 και στο μαιευτήριο δεν έπιανε το στήθος, κοιμόταν και δε ξυπναγε οταν την έφερναν να θηλάσει ενω ηταν δραστήρια και υγιέστατη και με ρώτησε η παιδίατρος αν συμφωνώ να δώσουμε ξένο... Και δυστυχώς επειδη φοβηθηκα μήπως δεν τρωει και ηταν κ μικρούλα συμφώνησα..... Ωστοσο στο μαιευτηριο εκανε γουλιές.... Και μου λεει θα αλλάξουμε γαλα, θα πάρετε ή το Sanilac υποαλλεργικό ή το Almiron 1 HA, της πήρε ο αντρας μου το Almiron 1 HA και οταν φυγαμε απο το μαιευτηριο της εδωσα το αλλο μισό κουτι εδω, μετα πηραμε το Sanilac και εκανε ρουκέτες και πολύ περισσότερες γουλιές, γυρίσαμε στο Almiron αλλα πριν 3 ημερες περίπου ανοιξα νέο κουτι... Και εχει αρχισει εκανε ενα εμετο ρουκέτα 2 διάρροιες το βραδυ, μια διάρροια και κουτσουλίτσα το πρωι, τη μερα της εδωσα μονο απο το δικο μου και ολα καλά..... Το επόμενο βραδυ πάλι της δίνω απο το δικό μου και 25ml ξένο και κάνει 2 γουλιές (την είχα βάλει επίσης και απο τα δυο στηθη ενω συνήθως τη βάζω απο το ενα), στη συνέχεια ηταν πολύ ανησυχη.... Και μετα απο 1-2 ώρες της δίνω πάλι ξένο αφου της έδεινα στήθος κ δεν ηρεμούσε κάνει μαζεμένες 6 γουλιές.... Μετά κανει κακάκια πολλά, το πρωί κάνει μια κουτσουλίτσα... Μετα απο λίγο ξανακάνει, κατα της 10πμ κάνει πάλι διάρροια.... Το μεσημέρι μου κάνει και εκεί τρόμαξα.... Μια παρα πολύ μεγάλη γουλιά κατασπρη και τελείως πηχτή!!! Χθες ολη μέρα μονο τη θήλασα χωρις ξένο και ηταν ολη μέρα μια χαρα, ροδαλή, κοιμόταν ήσυχη και δεν εκανε ούτε καν γουλιές αν και δε μου ρευόταν με τίποτα, μονο στο ξένο ρεύεται.... Τελος παντων το βραδυ αρχιζουμε πάλι..... Τη θηλάζω και απο τα δύο στήθη κάνει μια γουλιά μεγάλη.. Μετά κανει μια διάρροια μικρή ομως αλλα πολύ υδαρή. Στη συνέχεια ηταν τρομερά ανησυχη.... Δεν ηθελα να της δώσω ξένο γτ φοβόμουν..... Και αφού φτάσαμε απο της 9:30 το βραδυ 4 το πρωι με γκρινια και δοκιμασα να βγαλω με το θήλαστρο και ειδα αυτό που φοβόμουν... 5ml γάλα.... ανοιξα αλλο κουτι (μηπως κάτι είχε η παρτίδα) και της εδωσα μονο 30ml και εκανε αμέσως μια μεγάλη γουλιά αλλα δεν εκανε αλλες, ούτε καμια διάρροια....

Νομίζω.... Βασικά είμαι σίγουρη... Οτι ολη την ημερα θηλάζω και ολα καλά.... Αλλα τα βράδια δεν εχω γάλα..... Το μωρο ειναι τρομερα ανησυχο.... Εχουμε μετακομίσει κι ολας και ειναι διπλα η σπιτονοικοκυρά και επανω ο γιος της... Θα μας πουν τίποτα..... Ή θα μας στείλουν απο εκει που ηρθαμε και δεν υπάρχουν σπίτια με το Airbnb.... Και αναγκάζομαι να δώσω ξένο χωρίς αποτέλεσμα και το παιδί εχει πρόβλημα.... Τί να κάνω;;;;; Αν το βγαλω τη μερα να το φυλάξω για το βραδυ δε θα εχω φοβάμαι για τ επόμενο γευμα και δεν εχω και τρελη ποσότητα... Ζητημα αν βγάλω 50 ml και απο τα δύο στήθη που τα πείνει λαίμαργα απο το μπουκάλι και μετά πεινάει... Ενω απο το στήθος το πείνει αργα και ηρεμεί!!! Εχω πελαγώσει :( ολο το βραδυ δεν κοιμηθηκα παρα μονο στις 6 το πρωι μέχρι της 9 αλλα το θέμα ειναι τί θα κανω με το παιδί.... Μη μου πάθει τίποτα....

Η παιδίατρος μου είπε να μην φαω τίποτα γαλακτοκομικο για 15 ημέρες (δεν έτρωγα, μονο καποια πραγματα ποτε ποτε που ίσως περιείχαν λίγο γάλα) και επειδη της ειπα οτι αυτες τις 3 ημερες εφαγα αβγό ή κατι με αβγό να το αφαιρέσω απο τη διατροφή μου και βλεπουμε ισως κανει υπέρηχο στομάχου για ΓΟΠ και Πυλωρό...

ΥΓ. Sorry για το τεράστιο ποστ.... :/ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Οι γουλιές γενικά σε τόσο μικρά μωρά είναι φυσιολογικές. Τα περισσότερα μωρά έχουν ΓΟΠ μέχρι το 1ο τρίμηνο. Και ο δικος μου ειχε πολυ.

Η διάρροια όμως δεν είναι φυσιολογική. Αν κατάλαβα καλά σου κάνει διαρροιες στο ξενο; μπορεί να έχει αλλεργία το μωρό στο αγελαδινό γάλα. 

Γιατί του δίνεις ξένο; αφού με το δικό σου γάλα γράφεις πως το μωρό είναι ήρεμο και ροδαλο. Κατά τις απογευματινές ώρες είναι φυσιολογικό να μειώνεται η ροή μας. Συμβαίνει σε πολλές γυναίκες (και σε μενα) το βράδυ και τις πρώτες πρωινές ώρες  αυξανεται φουλ. 

Επίσης το γάλα που βγάζεις με το θήλαστρο δεν είναι η αληθινή ποσότητα που παράγει το στήθος. Κι εγώ με θήλαστρο 1μιση μήνα έβγαζα 30-40μλ και από τα δύο στήθη. Το μωρό μου παίρνει φουλ βάρος όμως. 

Όσο πιο πολύ βάζεις το μωρό στο στήθος τόσο πιο πολύ γαλα θα έχεις. Είναι ευκαιρία τώρα που μόλις γεννησες να το ρυθμίσεις και άρχισε να μειωνεις το ξένο γάλα.  Εγώ είχα πρόβλημα με την παραγωγή μου. Τους 2πρωτους μήνες είχα όλη μέρα το μωρό στο στήθος. Τώρα θηλάζω αποκλειστικά και τα έχουμε βρει μια χαρά με τον θηλασμό..


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Papaki6 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

Θελω τη βοήθεια σας....... Η μικρή μου θηλάζει και παίρνει και συμπλήρωμα... Γεννηθηκε νωρίτερα με καισαρική, 2600 και στο μαιευτήριο δεν έπιανε το στήθος, κοιμόταν και δε ξυπναγε οταν την έφερναν να θηλάσει ενω ηταν δραστήρια και υγιέστατη και με ρώτησε η παιδίατρος αν συμφωνώ να δώσουμε ξένο... Και δυστυχώς επειδη φοβηθηκα μήπως δεν τρωει και ηταν κ μικρούλα συμφώνησα..... Ωστοσο στο μαιευτηριο εκανε γουλιές.... Και μου λεει θα αλλάξουμε γαλα, θα πάρετε ή το Sanilac υποαλλεργικό ή το Almiron 1 HA, της πήρε ο αντρας μου το Almiron 1 HA και οταν φυγαμε απο το μαιευτηριο της εδωσα το αλλο μισό κουτι εδω, μετα πηραμε το Sanilac και εκανε ρουκέτες και πολύ περισσότερες γουλιές, γυρίσαμε στο Almiron αλλα πριν 3 ημερες περίπου ανοιξα νέο κουτι... Και εχει αρχισει εκανε ενα εμετο ρουκέτα 2 διάρροιες το βραδυ, μια διάρροια και κουτσουλίτσα το πρωι, τη μερα της εδωσα μονο απο το δικο μου και ολα καλά..... Το επόμενο βραδυ πάλι της δίνω απο το δικό μου και 25ml ξένο και κάνει 2 γουλιές (την είχα βάλει επίσης και απο τα δυο στηθη ενω συνήθως τη βάζω απο το ενα), στη συνέχεια ηταν πολύ ανησυχη.... Και μετα απο 1-2 ώρες της δίνω πάλι ξένο αφου της έδεινα στήθος κ δεν ηρεμούσε κάνει μαζεμένες 6 γουλιές.... Μετά κανει κακάκια πολλά, το πρωί κάνει μια κουτσουλίτσα... Μετα απο λίγο ξανακάνει, κατα της 10πμ κάνει πάλι διάρροια.... Το μεσημέρι μου κάνει και εκεί τρόμαξα.... Μια παρα πολύ μεγάλη γουλιά κατασπρη και τελείως πηχτή!!! Χθες ολη μέρα μονο τη θήλασα χωρις ξένο και ηταν ολη μέρα μια χαρα, ροδαλή, κοιμόταν ήσυχη και δεν εκανε ούτε καν γουλιές αν και δε μου ρευόταν με τίποτα, μονο στο ξένο ρεύεται.... Τελος παντων το βραδυ αρχιζουμε πάλι..... Τη θηλάζω και απο τα δύο στήθη κάνει μια γουλιά μεγάλη.. Μετά κανει μια διάρροια μικρή ομως αλλα πολύ υδαρή. Στη συνέχεια ηταν τρομερά ανησυχη.... Δεν ηθελα να της δώσω ξένο γτ φοβόμουν..... Και αφού φτάσαμε απο της 9:30 το βραδυ 4 το πρωι με γκρινια και δοκιμασα να βγαλω με το θήλαστρο και ειδα αυτό που φοβόμουν... 5ml γάλα.... ανοιξα αλλο κουτι (μηπως κάτι είχε η παρτίδα) και της εδωσα μονο 30ml και εκανε αμέσως μια μεγάλη γουλιά αλλα δεν εκανε αλλες, ούτε καμια διάρροια....

Νομίζω.... Βασικά είμαι σίγουρη... Οτι ολη την ημερα θηλάζω και ολα καλά.... Αλλα τα βράδια δεν εχω γάλα..... Το μωρο ειναι τρομερα ανησυχο.... Εχουμε μετακομίσει κι ολας και ειναι διπλα η σπιτονοικοκυρά και επανω ο γιος της... Θα μας πουν τίποτα..... Ή θα μας στείλουν απο εκει που ηρθαμε και δεν υπάρχουν σπίτια με το Airbnb.... Και αναγκάζομαι να δώσω ξένο χωρίς αποτέλεσμα και το παιδί εχει πρόβλημα.... Τί να κάνω;;;;; Αν το βγαλω τη μερα να το φυλάξω για το βραδυ δε θα εχω φοβάμαι για τ επόμενο γευμα και δεν εχω και τρελη ποσότητα... Ζητημα αν βγάλω 50 ml και απο τα δύο στήθη που τα πείνει λαίμαργα απο το μπουκάλι και μετά πεινάει... Ενω απο το στήθος το πείνει αργα και ηρεμεί!!! Εχω πελαγώσει :( ολο το βραδυ δεν κοιμηθηκα παρα μονο στις 6 το πρωι μέχρι της 9 αλλα το θέμα ειναι τί θα κανω με το παιδί.... Μη μου πάθει τίποτα....

Η παιδίατρος μου είπε να μην φαω τίποτα γαλακτοκομικο για 15 ημέρες (δεν έτρωγα, μονο καποια πραγματα ποτε ποτε που ίσως περιείχαν λίγο γάλα) και επειδη της ειπα οτι αυτες τις 3 ημερες εφαγα αβγό ή κατι με αβγό να το αφαιρέσω απο τη διατροφή μου και βλεπουμε ισως κανει υπέρηχο στομάχου για ΓΟΠ και Πυλωρό...

ΥΓ. Sorry για το τεράστιο ποστ.... :/ 

Απ' τη στιγμή που βλέπεις ότι με το δικό σου γάλα είναι μια χαρά το μωρό δεν χρειάζεται να δίνεις ξένο.. κ το ξένο είναι λίγο πιο βαρύ σαν γάλα οπότε ίσως να την πειράζει. Για την διάρροια που λες τι εννοείς? Ότι κάνει πάρα πολύ μεγάλη ποσότητα? Γιατί αλλιώς τα νεογέννητα είναι φυσιολογικό σε κάθε αλλαγή Πάνας να έχουν κακακια κ εννοείται ότι δεν είναι στερεά αλλά κρεμοειδες.. τώρα για αυτό που λες για την νύχτα συνήθως έτσι συμπεριφέρονται, τότε τα πιάνουν οι γκρίνια + του ότι έτσι αυξάνεται το γάλα σου όταν το έχεις συνέχεια το μωρό. Πάντως καλό είναι να κάνεις αποχή στα γαλακτοκομικά κ αν έχει αλλεργία θα το δεις μετά από 2 εβδομάδες.. αλλά το να κάνεις αποχή εσύ κ απ' την άλλη να δίνεις ξένο δεν έχει νόημα.. Να σου ζήσει το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια παραπάνω απλά ήθελα να συμπληρωσω ότι όταν θηλάζεις τα κακά του μωρού μοιάζουν με διάρροια! Είναι σαν διάρροια με σπορακια! Δεν θα κάνει κακά όπως με το ξένο γάλα...


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου κορίτσι μου, να ναι γερό και ευλογημένο!!!! Από αυτά που λες θυμάμαι τα δικά μας, εμείς τελικά είχαμε αλλεργία στην πρωτεΐνη γάλακτος, είχαμε δει και βλεννες και σαν αιματακι στα κακάκια... Έκοψα μαχαίρι τα γαλακτοκομικα, θήλασα αποκλειστικά και όταν χρειάστηκε συμπλήρωμα δίναμε το υπόαλλεργικό της almiron, δεν θυμάμαι ακριβώς την ονομασία συγγνώμη... Είμαι 95%σιγουρη ότι ήταν almiron, αν και θυμάμαι έδινα και frezylac ένα διάστημα.... Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τα υπόλοιπα κορίτσια όσον αφορά τον θηλασμό, όσο πιο πολύ βάζεις το μωρό στο στήθος, τόσο πιο πολύ γάλα θα έχεις... Εμείς είχαμε φτάσει σε σημείο να κάνουμε και εξετάσεις αίματος στο μωρό, Μικρούτσικος πολύ θυμαμαι ήταν, 2-3 μηνων κάπου εκεί, αν θυμάμαι καλά rast λεγόταν, κάπως έτσι.... 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις πιασει παρα πολλα θεματα

αρχικα φαινεται το μωρο να μην δεχεται το ξενο γαλα,οποτε το ιδανικο ειναι να προσπαθησεις για αποκλειστικο θηλασμο.μην δινεις πιπιλα

θυμησε μου ποσο ειναι το μωρο,ζυγισεις αν εχεις.ποσες φορες θηλαζει,κ απο τα δυο;πανες;τσισα;κακα;κ ποσο ξενο δινεις την μερα

εισαι σιγουρη οτι ειναι διαρροια;τα κακα των θηλαζοντων ειναι υγρα μουσταρδι κ με σπορακια καμια φορα

το τι βγαζεις με το θηλαστρο δ ειναι ενδεικτικο της παραγωγης σου

τωρα καποια γενικα πραγματα.βαζεις το μωρο στο στηθος οποτε πειναει για οση ωρα θελει.σε μωρο 1μηνα η με μικρο βαρος θηλαζεις αν 2ωρο την ημερα κ 3ωρο την νυχτα,απο την αρχη του θηλασμου στον επομενο.8-12θηλασμοι ειναι αναμενομενο για νεογεννητο

οι συχνες εναλλαγες στηθους βοηθανε να αυξηθει η παραγωγη.αλλα θελεις να μενει ενα τεταρτο τουλ στο ενα για να πιει κ το πιο λιπαρο

οι γουλιες μεχρι ενα βαθμο ειναι λογικες,μεχρι 2κουτ.σουπας νομιζω

το να εχει απλα μια ανησυχια απογευμα προς βραδυ το μωρο ειναι πιθανο.οχι οτι δ εχεις γαλα.για τη ροη βοηθαει να κανεις μαλαξεις την ωρα θηλασμου.κ να δοκιμαζεις διαφορες στασεις να αδειαζει καλα 

να κοβεις τα γαλακτοκομικα ενω δινεις ξενο δ υπαρχει λογος

γενικα κοψτα για κανενα μηνα,κ μετα να μην ειναι πανω απο 2-3μεριδες ημερησιως.επηρεαζουν κ γοπ κ κολικους.συνηθως με κατσικισια δ εχεις τοσο θεμα

αν δ δινεις πολυ ξενο,κοψτο με την μια κ θηλαζε φουλ

δ νομιζω οτι εχεις θεμα με την παραγωγη σου,ετσι κ αλλιως οσο βαζεις το μωρο θα κατεβαζει.το στηθος δουλευει σαν εργοστασιοοχι σαν αποθηκη

να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις,πολλα υγρα

οι εμετοι σαν ρουκετες μας ανησυχουν

να σου ζησει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας γιατί εχω πελαγώσει...

Αν εξαιρεσουμε την αρχη στο μαιευτήριο και οταν ξεκινησε το αλλο γάλα δύο ημέρες μια χαρά ημασταν μέχρι τωρα... Τώρα 3 ημέρες είναι το πρόβλημα... Ετρωγε Almiron και 80 ml χωρις πρόβλημα μονο κατι μικρες γουλίτσες που είναι φυσιολογικό νομιζω...

Δυστυχώς δεν είμαι ακριβώς στην αρχή... Την Τρίτη Σαραντίζω....

Ξένο ξεκινησα στο μαιευτήριο γιατί δεν επιανε, δεν ξύπναγε... Είχε χασει λίγο βάρος ενω γεννηθηκε 2600.

Μετά εδω το συνέχισα για τους εξης λόγους... Δεν έκανε κακάκια με το θηλασμό και σφιγγόταν, γκρίνιαζε ενω μόλις την έδεινα το ξένο αμέσως έκανε και ηρεμούσε, εβλεπα οτι το πίνει με όρεξη οποτε φοβόμουν μηπως δεν εχω αρκετό γάλα και πεινάει και αφού μου το πρότεινε η γιατρός είπα να το συνεχίσω μειώνοντας το σταδιακά... Πονάει συχνά πολύ το στήθος μου οπότε εδεινα "ανασα" το βραδυ για να ηρεμίσει λίγο ο πόνος. Πιο πολύ το βραδυ της έδεινα, η ποσότητα δεν είναι στάνταρ...  Υπηρχαν ημέρες που επεινε 250 περίπου το 24ωρο και αλλες που μπορεί να επεινε λιγότερο αυτες της ημερες δινω μονο δικο μου τη μερα, φαίνονται όλα καλά... Τρωει ανα 2 με 2,5 ώρες καποιες φορες στη 1,5 πριν με το ξένο έτρωγε ανα 3ωρο καποιες φορές και παραπάνω... Τσισα κάνουμε πολλά, κακάκια καναμε 1 με 2 φορες το 24ωρο, αν θηλάζω "αποκλειστικά" μπορει να μην κανει κακά στο 24ωρο, τώρα αυτες τις ημέρες με τα προβλήματα κανει κάπου 3 φορές ή και παραπάνω... Εχουν γίνει αρκετά υδαρή και την τελευταία φορά δεν ειχε σχεδον καθόλου "σποράκια" είχε σαν βλένες θα ελεγα ελαφρος πιο σκούρες απο τα κακάκια της όμως χωρις αίμα. Ζυγήσεις δεν εχω... Μια και κατι εβδομαδα μετά το μαιευτήριο την είδε η παιδίατρος 2900 και τώρα την Τρίτη εχουμε πάλι ραντεβού εγω στη δική μου ζυγαριά βγαζοντας το δικο μου βάρος την βγάζω 3800 τώρα

Link to comment
Share on other sites

με αποκλειστικο μπορει να κανει κ 10μερες να κανει κακα.εφοσον δ ποναει κ ειναι μαλακα δ ειναι δυσκοιλιοτητα.συμβαινει γτ το απορροφα ολο ο οργανισμος του

το βραδυ ειναι σημαντικο να θηλαζεις,εχουμε καλη παραγωγη.δινοντας ξενο νομιζει το στηθος οτι δ χρειαζεσαι περισσοτερο γαλα

αν νιωθεις ανασφαλεια με την ποσοτητα προσπαθησε για 2-3μερες να δωσεις το πολυ 220μλ,μετα 3-4μερες 190μλ κ ουτω καθεξις

γενικα αν χασατε μεχρι 260γρ ειναι το αναμενομενο

φυσικα κ εισαι πολυ αρχη κ μπορεις να καταφερεις αποκλειστικο αν το θες

οι βλεννες μπορει να ειναι απο το ξενο

καντο αν θες λιγο συντομα,μην εχετε θεμα με συγχηση θηλων

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις ημέρες σχεδον το εχω κοψει το ξένο... Χθες της εδωσα μονο 30 ml γιατι φοβομουν μην αρχίσει διαρροιες και εμετό - γουλιές και αυτό γιατι όλη τη νύχτα γκρινιάζαμε και ας τη θήλαζα... αλλα κοιμηθηκαμε 6 η ώρα... οταν πλεον απελπίστηκα... Και με το θηλαστρο εβγαλα μόνο 5ml και απο τα δύο στήθη οποτε λέω καλά το φοβόμουν, δεν εχω τα βράδια γι αυτό γκρινιάζει..... Πειναει... δεν εχω αλλη επιλογή... Και της εδωσα 30ml ξένο αλλα νέο κουτί και ας το ειχα ανοιξει 3 μέρες το αλλο... Αλλα λέω μήπως κάτι εχει η παρτίδα...;; : / εκανε μια καλή γουλιά... Ηταν ανήσυχο, σφιγγόταν... Αλλα τελικά ηρεμισε και κοιμήθηκε... Προχθες εδωσα 30 και εκανε δυο γουλιές εκλαιγε πολύ... Της εδωσα σλλα 30ml εκανε 6 γουλιές στη  σειρα και δεν της εδωσα αλλο... Προπροχθες το βραδυ όπου και ξεκίνησε το πρόβλημα εφαγε 60 μονο το βραδυ.... Το εφαγε τρομερά λαιμαργα και υπο το φοβο οτι προσπαθώ να κόψω το ξένο και μαλλον τελικά πεινάει και δεν εχω αρκετό... Γι αυτό και υπέθεσα το εφαγε λαίμαργα... Της εκανα αλλα 30 και εφαγε τα 25 οπου και ειχαμε μια τρομερή ρουκετα... Εβγαλε με δύναμη πολύ μεγάλη ποσότητα και απο τότε αρχισε το πρόβλημα με τις διάρροιες και τους εμετούς - γουλιές

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Papaki6 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας γιατί εχω πελαγώσει...

Αν εξαιρεσουμε την αρχη στο μαιευτήριο και οταν ξεκινησε το αλλο γάλα δύο ημέρες μια χαρά ημασταν μέχρι τωρα... Τώρα 3 ημέρες είναι το πρόβλημα... Ετρωγε Almiron και 80 ml χωρις πρόβλημα μονο κατι μικρες γουλίτσες που είναι φυσιολογικό νομιζω...

Δυστυχώς δεν είμαι ακριβώς στην αρχή... Την Τρίτη Σαραντίζω....

Ξένο ξεκινησα στο μαιευτήριο γιατί δεν επιανε, δεν ξύπναγε... Είχε χασει λίγο βάρος ενω γεννηθηκε 2600.

Μετά εδω το συνέχισα για τους εξης λόγους... Δεν έκανε κακάκια με το θηλασμό και σφιγγόταν, γκρίνιαζε ενω μόλις την έδεινα το ξένο αμέσως έκανε και ηρεμούσε, εβλεπα οτι το πίνει με όρεξη οποτε φοβόμουν μηπως δεν εχω αρκετό γάλα και πεινάει και αφού μου το πρότεινε η γιατρός είπα να το συνεχίσω μειώνοντας το σταδιακά... Πονάει συχνά πολύ το στήθος μου οπότε εδεινα "ανασα" το βραδυ για να ηρεμίσει λίγο ο πόνος. Πιο πολύ το βραδυ της έδεινα, η ποσότητα δεν είναι στάνταρ...  Υπηρχαν ημέρες που επεινε 250 περίπου το 24ωρο και αλλες που μπορεί να επεινε λιγότερο αυτες της ημερες δινω μονο δικο μου τη μερα, φαίνονται όλα καλά... Τρωει ανα 2 με 2,5 ώρες καποιες φορες στη 1,5 πριν με το ξένο έτρωγε ανα 3ωρο καποιες φορές και παραπάνω... Τσισα κάνουμε πολλά, κακάκια καναμε 1 με 2 φορες το 24ωρο, αν θηλάζω "αποκλειστικά" μπορει να μην κανει κακά στο 24ωρο, τώρα αυτες τις ημέρες με τα προβλήματα κανει κάπου 3 φορές ή και παραπάνω... Εχουν γίνει αρκετά υδαρή και την τελευταία φορά δεν ειχε σχεδον καθόλου "σποράκια" είχε σαν βλένες θα ελεγα ελαφρος πιο σκούρες απο τα κακάκια της όμως χωρις αίμα. Ζυγήσεις δεν εχω... Μια και κατι εβδομαδα μετά το μαιευτήριο την είδε η παιδίατρος 2900 και τώρα την Τρίτη εχουμε πάλι ραντεβού εγω στη δική μου ζυγαριά βγαζοντας το δικο μου βάρος την βγάζω 3800 τώρα

Το ότι έχασε βάρος στο μαιευτήριο δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να σε ανησυχεί.. κ οι ίδιοι οι γιατροί θα έπρεπε να ενημερώσουν ότι ένα μωρό είναι αναμενόμενο να χάσει έως κ 10% του βάρους του κ σε 10 μέρες πρέπει να το έχει πάρει περίπου. Όπως είπε κ η Βίκυ σε θηλαζοντα μωρά υπάρχει πιθανότητα να κάνουν κ 10 μέρες να ενεργηθουν. Κ το ότι είναι σκούρα τα κακακια μπορεί να είναι από το ξένο. Όταν θηλάζουν κάνουν μουσταρδι με κακακια ενώ όταν πίνουν ξένο αν δεν κάνω λάθος κάνουν σκούρο πράσινο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , mama16 είπε:

Το ότι έχασε βάρος στο μαιευτήριο δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να σε ανησυχεί.. κ οι ίδιοι οι γιατροί θα έπρεπε να ενημερώσουν ότι ένα μωρό είναι αναμενόμενο να χάσει έως κ 10% του βάρους του κ σε 10 μέρες πρέπει να το έχει πάρει περίπου. Όπως είπε κ η Βίκυ σε θηλαζοντα μωρά υπάρχει πιθανότητα να κάνουν κ 10 μέρες να ενεργηθουν. Κ το ότι είναι σκούρα τα κακακια μπορεί να είναι από το ξένο. Όταν θηλάζουν κάνουν μουσταρδι με κακακια ενώ όταν πίνουν ξένο αν δεν κάνω λάθος κάνουν σκούρο πράσινο

Λίγο έχασε μου είπαν ενταξη χάνουν αλλα μου πρότειναν ξένο γτ δεν επιανε και δεν ξύπναγε όσο κι αν παιδευόμασταν κι εγω και οι μαιες...  Και λεω ενταξη γτ με ανησυχουσε που δεν ετρωγε κι ας είχα καλη παραγωγή όπως μου είπαν όλες... + οτι εχασε βάρος + οτι ηταν ήδη μικρο... Φοβηθηκα... Και για να μου το προτείνουν... Λεω αρα χρειάζεται...

Μεχρι τώρα είχε μουσταρδί με σποράκια σχεδον σαν διάρροια αλλα τώρα τα βλεπω εντελως νερο... Και μειώνονται τα "σποράκια"... Σαν να πανε να αντικατασταθουν με λίγη βλέννα...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω δ το δεχεται το ξενο,ειναι εμφανες

παρε ενα για αλλεργιες τουλ για συμπληρωμα

αν κ νομιζω δ το χρειαζεστε

επισης να συμπληρωσω οτι ενα μωρο που θηλαζει μπορει να κανει κ 3εβδ να ανακτησει το βαρος γεννησης

υπαρχει η περιπτωση ολη αυτη ανησυχια να ειναι κ απο το ξενο

παντως μην σκεφτεσαι οτι δ εχεις γαλα

θα σου γραψω σε λιγο κ γαλακτογωγες τροφες.αλλιως μπορεις να δεις για τσαι θηλασμου η μαγια μπυρας,αλλα δ νομιζω οτι εχεις θεμα με παραγωγη

Link to comment
Share on other sites

μηπως να ενημερωσεις ξανα τον παιδοατρο σου γιατι οντως ακουγεται σαν να κανει αλλεργεια στο γαλα αλλα μηπως σου εχει παθει και καμια γαστρεντερτιδα η ουρολοιμωξη;! αν οπως καταλαβα τωρα τευλευταια βλεπεις μεγαλη διαφορα στα κακα.αν αποκλειστει αυτο νομιζω υπαρχουν και αλλα γαλατα υποαλλεργικα που ισως της κατσουν πιο καλα.αν δε μπορεσεις για αποκλειστικο οπως προτιναν τα κοριτσια δοκιμασε και τπ βραδυ να θηλαζεις πρωτα οσο εχεις και μετα να δινεις ξενο ωστε να πινει λιγοτερη ποσοτητα ξενου και να ειναι πιο ανεκτο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Papaki6 είπε:

Λίγο έχασε μου είπαν ενταξη χάνουν αλλα μου πρότειναν ξένο γτ δεν επιανε και δεν ξύπναγε όσο κι αν παιδευόμασταν κι εγω και οι μαιες...  Και λεω ενταξη γτ με ανησυχουσε που δεν ετρωγε κι ας είχα καλη παραγωγή όπως μου είπαν όλες... + οτι εχασε βάρος + οτι ηταν ήδη μικρο... Φοβηθηκα... Και για να μου το προτείνουν... Λεω αρα χρειάζεται...

Μεχρι τώρα είχε μουσταρδί με σποράκια σχεδον σαν διάρροια αλλα τώρα τα βλεπω εντελως νερο... Και μειώνονται τα "σποράκια"... Σαν να πανε να αντικατασταθουν με λίγη βλέννα...

Δεν σε κατηγορώ κ εγώ το ίδιο μπορεί να έκανα αν Μ έλεγαν ότι είναι μικρό κλπ γιατί σαν μαμά αγχώνεσαι.. τουλάχιστον τώρα τα καταφέρνεις με τον θηλασμό. Η βλέννα ίσως είναι ένδειξη αλλεργίας οπότε το ξένο επιβαρύνει. Αν έχεις το κουράγιο καλό είναι σιγά σιγά να προσπαθείς να μειώνεις το ξένο γιατι αν έχει αλλεργία θα πληρώνεις κ μια περιουσία στα υποαλλεργικα ενώ μπορείς να προσφέρεις εσύ το γάλα σου χωρίς κανένα έξοδο.. βέβαια αν θέλεις να θηλασεις αποκλειστικά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikib είπε:

με αποκλειστικο μπορει να κανει κ 10μερες να κανει κακα.εφοσον δ ποναει κ ειναι μαλακα δ ειναι δυσκοιλιοτητα.συμβαινει γτ το απορροφα ολο ο οργανισμος του

Εμένα ο μικρός που τον θηλάζω αποκλειστικά κάνει κακά σαν νερό με σπορακια, σε κάθε αλλαγή πανας έχει κάνει... Να ανησυχήσω που δεν εχει κάνει κανονικά κακά;


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...