Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μικτός θηλασμός help!


Papaki6

Recommended Posts

1 hour ago, Papaki6 είπε:

Χθες της εδωσα μονο 30 όλη μερα και νομίζω ενα γευμα το βγάλαμε το βραδάκι στο στήθος, ειδα το στοματάκι της και είχε γαλα, κατα της 4 δεν ηρεμούσε και δε πρεπει να είχα κ της εδωσα αυτό που είχα αντλήσει αλλα αμέσως μολις το είπιε εκανε σαν να εχει κολλικούς....... : / : ( φοβάμαι μήπως ηταν ζεστό το μπουκάλι και κρυο μέσα το γάλα και τη πόνεσε η κοιλίτσα της ή ήθελε κι αλλο....

Να σου ζήσει το μωράκι σου.Το άγχος δεν είναι καθόλου καλός σύμβουλος σε αυτό που θες να καταφέρεις. Το ξέρω πως στην πράξη τα πράγματα γίνονται λίγο δύσκολα όχι όμως και ακατορθωτα. Εγώ ξεκίνησα με στήθος στο νοσοκομείο σε συνδυασμό με ξένο γάλα αυτού του είδους μεικτής διατροφής κράτησε πολύ λίγο καιρό περίπου 1.5 μήνα ίσως και λιγότερο. Στην αρχή είχα απογοητευτεί πολύ γιατί δεν είχα αρκετό γάλα όμως υπήρχαν και μέρες που είχα βέβαια αυτό έγινε μετα τον 1 μήνα απο την γέννα.Κατεφυγα όμως στην επιλογή του νοσοκομειακου θηλαστρου καθώς η μεσαία μου κορούλα έδειξε μια πολύ ευγενική ένδειξη ζήλειας.Πριν από κάθε άντληση αλλά και κατά την διάρκεια της ημέρας έπινα πολύ νερό και έτρωγα όχι όμως φαγητά με σάλτσες όχι αλμυρά  όχι τηγανητά και τα όσπρια τα έτρωγα με επιφύλαξη καθώς η κατανάλωση τους προκαλεί ενοχλήσεις στα μωρά μας τις περισσότερες φορές από ότι με είχε ενημερώσει ο παιδίατρος. Ο χυλός λειτούργησε πολύ καλά στην δικιά μου περίπτωση τουλάχιστον. Μετά από κάθε γεύμα παρατηρούσα την συμπεριφορά της μήπως έδειχνε κάποια ενόχληση σε κάτι που έτρωγα πέραν των κολικων. Η προσφυγή όμως σε κάποιον ειδικό είναι σίγουρα η πιο ασφαλής λύση χωρίς να θέλω να υποτιμησω τις εμπειρίες και τις συμβουλές των κοριτσιών του φόρουμ. Καλή ανατροφή σου εύχομαι και αυτό σίγουρα δεν κρίνεται από το αν θα θηλασεις ή όχι. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, vikib είπε:

γενικα σε μωρο που δ εχει ενοχλησεις δ κοβεις προληπτικα φαγητα

προσωπικα κ οσπρια πχ ετρωγα,αλλα δ ειχαμε κ κολικους

Συμφωνώ με την άποψή σου απόλυτα απλά εμένα είχε αρκετούς κολικούς και με τα όσπρια ίσως γινόταν πιο έντονοι το διάστημα λοιπόν εκείνο ήμουν πιο προσεκτική σύμφωνα με την καθοδήγηση του γιατρού πάντα και μετριαζα τις ποσότητες που θα καταναλωνα καθότι μου αρέσουν πολύ.Οταν ηρέμησε από τους κολικούς έτρωγα κανονικά.Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου διότι μου έδωσες την ευκαιρία να γίνω πιο συγκεκριμένη γιατί πιο πριν  παρέλειψα να το πω.

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2018 at 6:42 ΜΜ, Αστεράκια μου είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου.Το άγχος δεν είναι καθόλου καλός σύμβουλος σε αυτό που θες να καταφέρεις. Το ξέρω πως στην πράξη τα πράγματα γίνονται λίγο δύσκολα όχι όμως και ακατορθωτα. Εγώ ξεκίνησα με στήθος στο νοσοκομείο σε συνδυασμό με ξένο γάλα αυτού του είδους μεικτής διατροφής κράτησε πολύ λίγο καιρό περίπου 1.5 μήνα ίσως και λιγότερο. Στην αρχή είχα απογοητευτεί πολύ γιατί δεν είχα αρκετό γάλα όμως υπήρχαν και μέρες που είχα βέβαια αυτό έγινε μετα τον 1 μήνα απο την γέννα.Κατεφυγα όμως στην επιλογή του νοσοκομειακου θηλαστρου καθώς η μεσαία μου κορούλα έδειξε μια πολύ ευγενική ένδειξη ζήλειας.Πριν από κάθε άντληση αλλά και κατά την διάρκεια της ημέρας έπινα πολύ νερό και έτρωγα όχι όμως φαγητά με σάλτσες όχι αλμυρά  όχι τηγανητά και τα όσπρια τα έτρωγα με επιφύλαξη καθώς η κατανάλωση τους προκαλεί ενοχλήσεις στα μωρά μας τις περισσότερες φορές από ότι με είχε ενημερώσει ο παιδίατρος. Ο χυλός λειτούργησε πολύ καλά στην δικιά μου περίπτωση τουλάχιστον. Μετά από κάθε γεύμα παρατηρούσα την συμπεριφορά της μήπως έδειχνε κάποια ενόχληση σε κάτι που έτρωγα πέραν των κολικων. Η προσφυγή όμως σε κάποιον ειδικό είναι σίγουρα η πιο ασφαλής λύση χωρίς να θέλω να υποτιμησω τις εμπειρίες και τις συμβουλές των κοριτσιών του φόρουμ. Καλή ανατροφή σου εύχομαι και αυτό σίγουρα δεν κρίνεται από το αν θα θηλασεις ή όχι. 

 

Σε ευχαριστώ....

Προχθες βράδυ της έδωσα 45 και 60ml , τα δυο προηγούμενα βράδια τα περάσαμε φουλ ξενύχτι και στο στήθος συνέχεια με γκρίνια κλπ και 30ml όλα κι ολα γιατι φοβήθηκα μην αρχίσουμε πάλι τους εμετούς και τις απανωτές γουλιές. Τρόμαξα όμως γιατι το πρωι δε ξύπνησε για φαγητό που ξυπνάει πάντα στην ώρα του... Του έδωσα χρόνο γιατι λέω είναι ξενυχτισμένο... Λογικό θα είναι... Και πάλι όμως δε ξυπνούσε... Και οταν ξύπνησε (την ξύπνησα για την ακρίβεια)  μου φάνηκε ληθαργικό... Και οταν τη θήλασα πιπίλιζε αργά... Μετα που τη θήλασα και μετά απο αρκετή ώρα εγινε πιο ροδαλή και δραστήρια όπως ηταν... Η γιατρός μια χαρά την είδε ωστόσο. Οποτε το επομενο βράδυ της έδωσα στηθος και δυο φορές ξενο γάλα απο 45 και 60 ml που είπιε με όρεξη.... Καναμε τις γουλιές μας.. Η μια έντονη και πηχτή.... Οχι ρουκέτα αλλα μεγάλη και βγηκε καπως αποτομα.... Γκρινια, πριτσάκια, ευτυχώς οχι διάρροιες, σαν να την έπιανε κ την αφηνε η κοιλίτσα της... Ηταν ενταξη το πρωι όμως, δραστήρια. Χθες βράδυ χαρηκα γιατι παραδόξος είχα γάλα!!! Και δεν της έδωσα καθολου ξενο!!! Είδα εσταζε κ πάλι το ενα στήθος και η μικρή ετρωγε ανα 1 - 1:30 ώρα και αμέσως κοιμόταν σαν πουλάκι.... Τώρα δε ξερω αν πρόλαβε να λειτουργήσει τόσο γρήγορα ή ηταν τυχαίο... Η παιδίατρος μου είπε οτι υπάρχουν κατι χαπια μαγιά μπυρας που εχει το φαρμακείο αλλα προκαλούν κολλικούς πολλές φορές στα μωρά, ενα αλλο νέο piulatte humana που ομως δεν το εχει δοκιμάσει για να ξέρει αν εχει αποτελέσματα... Και μου έγραψε ενα τσάι θηλασμού της weleda το οποιο είπια, όπως και χυμό και αμεσως το στήθος έτρεχε και καλυφθηκε αυτό το βράδυ χωρίς ξένο γάλα...τώρα λειτούργησε με τα δυο φακελάκια....; Ή επειδη εχω τη μικρή συνέχεια στο στήθος...; Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

επειδη εχεις την μικρη συνεχεια στηθος

σιγουρα ομως τα υγρα κ καποια αφεψηματα βοηθανε

Να σου πω την αλήθεια μονο 2 πρόλαβα να πιώ... Μου κάνει εντύπωση να έδρασαν τόσο γρήγορα... Ή ισως λειτούργησαν αρθροιστικά... Μακάρι και σήμερα να τα πάμε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και πάλι...  Έχουμε καταφέρει 6-7 ημέρες αποκλειστικό θηλασμό και όλα μια χαρά... ωστόσο χθες βράδυ η μικρή ηταν πολύ ανήσυχη .. μετά που τη θηλασα γκρίνιαζε... Της εδωσα και το αλλο στήθος (συνηθως τη θηλαζω απο το ενα) και πάλι γκρίνιαζε..., εψαχνε και ηταν νευρική.... Αφου περασε αρκετη ώρα προσφεροντας της μια το ενα, μια το αλλο στήθος... της εκανα ξενο :( δε ξέρω αν έκανα καλά... και αμεσως ηρέμισε.... Προφανως δεν ειχα πάλι... 

Και θελω να ρωτήσω....  Σε αυτές τις περιπτώσεις τί κανουμε; :/ χαλάμε τον αποκλειστικό θηλασμό δίνοντας ξένο; Τί κάνω λάθος;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Papaki6 είπε:

Γεια σας κορίτσια και πάλι...  Έχουμε καταφέρει 6-7 ημέρες αποκλειστικό θηλασμό και όλα μια χαρά... ωστόσο χθες βράδυ η μικρή ηταν πολύ ανήσυχη .. μετά που τη θηλασα γκρίνιαζε... Της εδωσα και το αλλο στήθος (συνηθως τη θηλαζω απο το ενα) και πάλι γκρίνιαζε..., εψαχνε και ηταν νευρική.... Αφου περασε αρκετη ώρα προσφεροντας της μια το ενα, μια το αλλο στήθος... της εκανα ξενο :( δε ξέρω αν έκανα καλά... και αμεσως ηρέμισε.... Προφανως δεν ειχα πάλι... 

Και θελω να ρωτήσω....  Σε αυτές τις περιπτώσεις τί κανουμε; :/ χαλάμε τον αποκλειστικό θηλασμό δίνοντας ξένο; Τί κάνω λάθος;;

μπραβο σας!

εγω δ θα εδινα ξενο.αλλα το τι θα κανεις εσυ,μονο εσυ θα το κρινεις

μπορει να ηταν ανησυχη για οποιονδηποτε λογο.κολικους πχ.να ηθελε να κανει κακα.πιπιλα δινεις;ποσο εβδ ειστε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , vikib είπε:

μπραβο σας!

εγω δ θα εδινα ξενο.αλλα το τι θα κανεις εσυ,μονο εσυ θα το κρινεις

μπορει να ηταν ανησυχη για οποιονδηποτε λογο.κολικους πχ.να ηθελε να κανει κακα.πιπιλα δινεις;ποσο εβδ ειστε;

Δεν ήθελα να δώσω αλλα λέω πεινάει... :( και δεν ήξερα πώς να το διαχειριστω... Έτσι καταλάβαινα απο τη συμπεριφορά της τουλάχιστον και πράγματι μολις της έδωσα το ξένο ηρέμισε. Κακάκια είχαμε κάνει 1 ώρα πριν πολλά. Νιώθω τύψεις που το έσπασα πανω που πήγαμε να καταφέρουμε αποκλειστικό θηλασμό αλλα δεν ήξερα τί να κάνω... Είμαστε 7 εβδομάδων, ναι ξεκινήσαμε πιπίλα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

να μην νιωθεις τυψεις

μηπως η πιπιλα δ σας κανει καλο;ειναι διαφορετικος ο τροπος που πιπιλανε στο στηθος κ διαφορετικος με τις ψευτικες θηλες

το οτι ειπιε το ξενο δ σημαινει οτι πεινουσε κιολας

απο πανες πατε καλα;κατουρημενες;

στην 8η εχει αλμα.μπορει να θελει να σου αυξησει την παραγωγη

οι συχνες εναλλαγες στηθους,στασεων θηλασμου,κ οι μαλαξεις την ωρα που θηλαζει βοηθανε

σκεψου οτι αν εχει αναγκη περισσοτερο γαλα,με το να δινεις το ξενο,δ παιρνει το στηθος το μηνυμα οτι χρειαζεσαι παραπανω.κ φυσικα μπορει παντα να σας παει πισω εστω κ το ενα μπουκαλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας 

πέρα από τις συμβουλές που έχουν δοθεί από τα μέλη,

συστήνουμε να ζητήσετε επίσης καθοδήγηση από την ενότητα Θηλασμού στο Parents.org.gr όπου θα βρείτε πολλές πληροφορίες. 

https://parents.org.gr/forum/forum/39-thilasmos/

στην ενότητα 

https://parents.org.gr/forum/forum/59-apokleistikos-thilasmos-0-6-mines/

Ακόμα, αναζητήστε τις γαλακταγωγές τροφές, όπου θα βρείτε ποιες τροφές πιθανόν αλλάζουν την παραγωγή γάλακτος - υπάρχουν τροφές όπως ο μαιντανός που πρέπει να αποφεύγονται γιατί μειώνουν την παραγωγή ενώ υπάρχουν άλλες που βοηθούν την παραγωγή:

https://parents.org.gr/2016/02/03/sos-neoi-goneis/

 
Τέλος, συστήνουμε να απευθυνθείτε σε σύμβουλο θηλασμού έτσι ώστε να μπορέσετε να φτάσετε τους όποιους στόχους, με την σωστότερη πληροφόρηση & στήριξη. 

 


Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, vikib είπε:

να μην νιωθεις τυψεις

μηπως η πιπιλα δ σας κανει καλο;ειναι διαφορετικος ο τροπος που πιπιλανε στο στηθος κ διαφορετικος με τις ψευτικες θηλες

το οτι ειπιε το ξενο δ σημαινει οτι πεινουσε κιολας

απο πανες πατε καλα;κατουρημενες;

στην 8η εχει αλμα.μπορει να θελει να σου αυξησει την παραγωγη

οι συχνες εναλλαγες στηθους,στασεων θηλασμου,κ οι μαλαξεις την ωρα που θηλαζει βοηθανε

σκεψου οτι αν εχει αναγκη περισσοτερο γαλα,με το να δινεις το ξενο,δ παιρνει το στηθος το μηνυμα οτι χρειαζεσαι παραπανω.κ φυσικα μπορει παντα να σας παει πισω εστω κ το ενα μπουκαλι

Πριν το δωσω ειχαν πονέσει οι θηλές μου γιατι το εβαζα μια απο το ενα, μια απο το αλλο... Αλλά........

Φαινεται να πιανει και να πιπιλάει καλά... Τη πιπίλα δε τη πολυθέλει κι ολας απλα καποιες φορες που ηταν σε εντονη ανησυχία... Και μιας και εχουν περάσει πανω απο 40ημέρες είπα να κάνω την αρχή... : / Δεν εκανα καλά ε; :/

Απο πάνες ναι... Εχουμε γυρω στις 5 αρκετα βρεγμένες και κακάκια συνηθως κανουμε μια με δυο φορές αρκετα συν κάτι κουτσουλίτσες...

Και κάτι αλλο (άσχετο) χθες για πρώτη φορά νομιζω είχαμε κολλικούς... Ηταν ανησυχη ολο το απόγευμα... Τίναζε τα ποδαρακια της σταματούσε και άρχιζε το κλάμα συνέχεια, είχε κάνει πολλά κακά και ηταν αλλαγμένη και ταισμένη... Αλλα οτι κι αν εκανα ηταν σε εντονη ανησυχία απο τις 6 το απόγευμα μέχρι τη 1:30 το βράδυ... Και ενω πάντα ξυπνάει μόνη της για φαγητό σε μιαμιση, δυο ή το πολύ 3 ώρες το πρωι ξυπνάω και βλέπω και ηταν 6:30 η ώρα... Κοιμήθηκε δηλαδή απο τις 1:30 το βράδυ μέχρι 7 το πρωί.... Δεν ειναι πολύ για την ηλικία της; Μια χαρά φαίνεται... Δραστήρια και ορεξάτη απλα απο χθες το απογευμα και μεχρι σήμερα κάνει αρκετά πριτσάκια.... Αλλα μήπως ειναι ανησυχιτικό που κοιμήθηκε τόσο; Να βάζω ξυπνητήρι να την ξυπνάω ή να την αφήνω αν ξανατύχει; Επισης για την παραγωγή μου δεν ηταν κακο που δε θήλασε για τόσες ώρες;

Ευχαριστώ Coffemaker! Θα δω την ενότητα γιατί μου έχει διαφύγει... Ο σύμβουλος θηλασμού κοστίζει και τα έξοδα γενικά δεν ειναι λιγα για την εποχή μας... Αλλα το θέμα ειναι οτι πολλές φορες διακρίνω οτι καλύτερη και αποτελεσματικότερη καθοδήγηση εχεις απο ενα τέτοιο φόρουμ παρα απο τους ειδικους κατα τα αλλα... Που καταλήγεις απλά να κλαις τα λεφτά σου στο τέλος....

 

Link to comment
Share on other sites

πολλες κοπελες θηλασαν μια χαρα με πιπιλα,εμας μας δημιουργουσε προβλημα.βλεπεις κ κρινεις

δες μηπως κτ που τρως μπορει να της φερνει παραπανω πονακια η ανησυχια

εφοσον το μωρο εχει ανακτησει βαρος γεννησης +200γρ δ χρειαζεται να το ξυπνας.απο 3,κοιμηθηκε 5,5ωρες.μια χαρα ειναι.να μην την ξυπνας.αρκει να κανει 8θηλασμους το 24ωρο τουλ

ουτε με την παραγωγη σου θα εχεις θεμα

για σιγουρη ενημερωση,θα μπορουσες να απευθυνθεις σε παιδιατρο-πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου.θα ειναι ο μονος παιδιατρος που εχετε,κ θα σε ενημερωνει σωστα για τον θηλασμο.αν υπαρχει εκει που μενεις

επισης οι συμβουλοι θηλασμου της la lache league ειναι μαμαδες με εμπειρια που βοηθανε εθελοντικα

τηλεφωνικες συμβουλες μπορεις να παρεις απο την φαιναρετη.κ την γραμμη θηλασμου αλκυονη(10525)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

πολλες κοπελες θηλασαν μια χαρα με πιπιλα,εμας μας δημιουργουσε προβλημα.βλεπεις κ κρινεις

δες μηπως κτ που τρως μπορει να της φερνει παραπανω πονακια η ανησυχια

εφοσον το μωρο εχει ανακτησει βαρος γεννησης +200γρ δ χρειαζεται να το ξυπνας.απο 3,κοιμηθηκε 5,5ωρες.μια χαρα ειναι.να μην την ξυπνας.αρκει να κανει 8θηλασμους το 24ωρο τουλ

ουτε με την παραγωγη σου θα εχεις θεμα

για σιγουρη ενημερωση,θα μπορουσες να απευθυνθεις σε παιδιατρο-πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου.θα ειναι ο μονος παιδιατρος που εχετε,κ θα σε ενημερωνει σωστα για τον θηλασμο.αν υπαρχει εκει που μενεις

επισης οι συμβουλοι θηλασμου της la lache league ειναι μαμαδες με εμπειρια που βοηθανε εθελοντικα

τηλεφωνικες συμβουλες μπορεις να παρεις απο την φαιναρετη.κ την γραμμη θηλασμου αλκυονη(10525)

Είμαι απο Χανιά, η παιδίατρος μου σύστησε εναν που είναι σύμβουλος θηλασμού αλλα να σου πω την αληθεια παρα πολλες φορες και για πάρα πολλά θεματα βλεπω οτι στο ιντερνετ με καλο ψάξιμο θα βρω πιο σωστές οδηγίες...... Γι αυτο και ακόμη δεν εχω επικοινωνήσει μαζί του... 

Στο θέμα διατροφής εφαγα κορν φλεικς με σοκολάτα γάλακτος και να σου πω την αλήθεια το φοβήθηκα... Αλλα ελεγε σοκολάτα γάλακτος 16% σε παρενθεση κακάο, ζάχαρη, γάλα σε σκόνη.... Αλλα λεω αν ολο το κουτί εχει 16% σοκολάτα γάλακτος και αυτή περιέχει ενα μικρό ποσοστό γάλα σε σκόνη και φαω και λιγα.... Δε νομίζω να το πειράξει... Αλλωστε πόσο απο αυτο να περασει και στο γάλα... Φαίνεται ομως και φοβάμαι οτι μας πείραξε.... : / (Αυτό για τους χθεσινοβράδινους κολικούς...)

Link to comment
Share on other sites

στα χανια υπαρχουν δυο παιδιατροι πιστοποιημενοι η αλεβιζακη κ η δεδε.μπορεις να επιλεξεις μια απο αυτες για γιατρο σας

κ συμβουλος της lll η αφροδιτη κλεινακη,ψαξ την.εχει κ τηλ επικοινωνιας με ωρες για συμβουλες

νομιζω υπαρχει κ ομαδα στο φβ μαμαδες απο χανια,δ ειμαι σιγουρη για το ονομα,που λογικα μπορεις να βρεις συμβουλες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...