Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , ΧρυσανθηΠ είπε:

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΚΑΜΙΑ ΠΗΡΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ

Ειναι ο μισθος σου για τους μηνες που εισαι σε αδεια. Κατι επιπλεον δεν υπαρχει.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΧρυσανθηΠ είπε:

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΚΑΜΙΑ ΠΗΡΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ

Παιζει... Είναι ανάλογα τι μισθό έπαιρνες στη δουλειά σου, αν έχεις άλλο μέλος ασφαλισμένο κλπ. Εμένα ήταν 980€ το κυοφορίας και 1250€ το λοχείας με ένα παιδί ασφαλισμένο πριν γεννήσω. Μετά μόλις πάρεις το επίδομα λοχείας πας στον ΟΑΕΔ για τη συμπληρωματική. Εμένα η συμπληρωματική ήταν 759€ και είχα πάρει αναρρωτική άδεια σε όλη την εγκυμοσύνη!

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Παιζει... Είναι ανάλογα τι μισθό έπαιρνες στη δουλειά σου, αν έχεις άλλο μέλος ασφαλισμένο κλπ. Εμένα ήταν 980€ το κυοφορίας και 1250€ το λοχείας με ένα παιδί ασφαλισμένο πριν γεννήσω. Μετά μόλις πάρεις το επίδομα λοχείας πας στον ΟΑΕΔ για τη συμπληρωματική. Εμένα η συμπληρωματική ήταν 759€ και είχα πάρει αναρρωτική άδεια σε όλη την εγκυμοσύνη!

Η αναρρωτική δεν παίζει κανέναν ρόλο. Το ΙΚΑ πληρώνει ένα επίδομα, είναι σταθερό το ποσό, είναι μεγαλύτερο το λοχείας από το κυοφορίας γιατί είναι περισσότερες οι μέρες που κάθεσαι. Αν ο μισθός σου είναι παραπάνω από αυτό το επίδομα τότε ο ΟΑΕΔ συμπληρώνει το υπόλοιπο ποσό. Έτσι καταλήγεις να πάρεις ακριβώς τον μισθό σου.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, CMES είπε:

Η αναρρωτική δεν παίζει κανέναν ρόλο. Το ΙΚΑ πληρώνει ένα επίδομα, είναι σταθερό το ποσό, είναι μεγαλύτερο το λοχείας από το κυοφορίας γιατί είναι περισσότερες οι μέρες που κάθεσαι. Αν ο μισθός σου είναι παραπάνω από αυτό το επίδομα τότε ο ΟΑΕΔ συμπληρώνει το υπόλοιπο ποσό. Έτσι καταλήγεις να πάρεις ακριβώς τον μισθό σου.

Δεν είναι σταθερό το ποσό που παίρνεις από το ΙΚΑ... Είναι ανάλογα το βασικό που έπαιρνες στη δουλειά, πόσα ένσημα έχεις και πόσα προστατευόμενα μέλη. Ναι είναι μεγαλύτερο το λοχείας γιατί είναι 63 μέρες. Όταν πήγα στον ΟΑΕΔ για τη συμπληρωματική μου ζήτησαν όλες τις αναρρωτικες που έχω πάρει από το 2017 και μου είπαν ότι δεν είναι σίγουρο πόσο θα πάρω,βτα βγάζει το σύστημα αυτόματα. 


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης εχει αλλαξει ο νομος και αν εισαι εμμισθος και ταυτοχρονα διατηρεις και ελευθερο επαγγελμα δεν δικαουσαι τιποτα απο τον ΟΑΕΔ!

@ΦαιηΚατς μαλλον εχεις δικιο, δεν το ηξερα αυτο γιατι εγω δεν ειχα παρει αναρρωτικες. Ομως αυτο που ηθελα να πω στην κοπελα ειναι να μην περιμενει να παρει καποιο εξτρα επιδομα, οπως αυτο που εδιναν παλια. Τωρα πια παιρνεις πανω-κατω το μισθο σου.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , CMES είπε:

Επισης εχει αλλαξει ο νομος και αν εισαι εμμισθος και ταυτοχρονα διατηρεις και ελευθερο επαγγελμα δεν δικαουσαι τιποτα απο τον ΟΑΕΔ!

@ΦαιηΚατς μαλλον εχεις δικιο, δεν το ηξερα αυτο γιατι εγω δεν ειχα παρει αναρρωτικες. Ομως αυτο που ηθελα να πω στην κοπελα ειναι να μην περιμενει να παρει καποιο εξτρα επιδομα, οπως αυτο που εδιναν παλια. Τωρα πια παιρνεις πανω-κατω το μισθο σου.

Κάποτε έδιναν 1000€ επίδομα όταν γεννουσες! Το έκοψαν 3 μήνες πριν γεννήσω τον μεγάλο μου γιο! Αλλά ναι, πάνω κάτω στα λεφτά σου είσαι..  οι αναρρωτικες παίζουν ρόλο στη συμπληρωματική! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που δεν είχα πάρει καθόλου αναρρωτική στην εγκυμοσύνη είχα πάρει 500€, τώρα που έπαιρνα από την αρχή της εγκυμοσύνης πήρα 750€!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα πάρει αναρρωτικές δεν πήρα συμπληρωματικό για τις άδειες εκείνες, πήρα μόνο την διαφορά που έβγαινε από το λοχείας-κυοφορίας, αυτό το 2015, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα


 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εγώ πάντως που είχα πάρει αναρρωτικές δεν πήρα συμπληρωματικό για τις άδειες εκείνες, πήρα μόνο την διαφορά που έβγαινε από το λοχείας-κυοφορίας, αυτό το 2015, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα

Τι να σου πω βρε κορίτσι μου; Δεν ξέρω καθόλου... Την πρώτη φορά τα είχε κάνει ο άντρας μου τα χαρτια. Τώρα μου ζήτησαν τις αναρρωτικες αλλά δεν ξέρω τον λογο. Πάντως πήρα πιο πολλά από την πρώτη φορά.


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Τι να σου πω βρε κορίτσι μου; Δεν ξέρω καθόλου... Την πρώτη φορά τα είχε κάνει ο άντρας μου τα χαρτια. Τώρα μου ζήτησαν τις αναρρωτικες αλλά δεν ξέρω τον λογο. Πάντως πήρα πιο πολλά από την πρώτη φορά.

Παντως κατι αλλαξε προσφατα. Εγω γεννησα Ιανουαριο και ενω ειχα καταθεσει τα χαρτια γυρω στις αρχες Απριλιου με πηραν περιπου 1 μηνα αργοτερα απο τον ΟΑΕΔ και μου ειπαν πως τους ηρθε καινουριο ΦΕΚ το οποιο ομως δεν ειχαν διευκρινισει ακομα αν εχει αναδρομικη ισχυ οποτε θα καθυστερουσαν την πληρωμη. Δεν ξερω τι ελεγε αυτο το ΦΕΚ ομως σιγουρα αφορουσε μειωση του επιδοματος και οχι αυξηση.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , CMES είπε:

Παντως κατι αλλαξε προσφατα. Εγω γεννησα Ιανουαριο και ενω ειχα καταθεσει τα χαρτια γυρω στις αρχες Απριλιου με πηραν περιπου 1 μηνα αργοτερα απο τον ΟΑΕΔ και μου ειπαν πως τους ηρθε καινουριο ΦΕΚ το οποιο ομως δεν ειχαν διευκρινισει ακομα αν εχει αναδρομικη ισχυ οποτε θα καθυστερουσαν την πληρωμη. Δεν ξερω τι ελεγε αυτο το ΦΕΚ ομως σιγουρα αφορουσε μειωση του επιδοματος και οχι αυξηση.

Πάντως για το 6μηνο είναι ίδια τα χρήματα, 511€ το μήνα...


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Αυτο δεν το ξερω γιατι δεν πηρα το 6μηνο!

Ούτε εγώ ακόμη αλλά θα κανω αίτηση να το παρω. Όταν πήγα για τη συμπληρωματική μου το είπαν ότι είναι τόσα τα χρήματα.


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.  Εγώ είμαι εργαζόμενη και είμαι στον 5ο μήνα και θα ήθελα να με κατατοπισετε  λίγο με τα εξης: είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ.  Πότε κάνω αίτηση για να πάρω τα επιδόματα,  κυοφοριας  και λοχειας; 

Το βοηθήμα τοκετού ισχύει; και στον οαεδ για το εξάμηνο ποτέ κάνεις αίτηση; μόλις λήξει η άδεια λοχειας; 

 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Alex1989 είπε:

Καλησπέρα.  Εγώ είμαι εργαζόμενη και είμαι στον 5ο μήνα και θα ήθελα να με κατατοπισετε  λίγο με τα εξης: είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ.  Πότε κάνω αίτηση για να πάρω τα επιδόματα,  κυοφοριας  και λοχειας; 

Το βοηθήμα τοκετού ισχύει; και στον οαεδ για το εξάμηνο ποτέ κάνεις αίτηση; μόλις λήξει η άδεια λοχειας; 

 

56 μέρες πριν την ΠΗΤ θα πας στο ΙΚΑ για να πάρεις τα απαραίτητα χαρτιά που πρέπει να συμπληρώσεις. Για το λοχείας την επόμενη μέρα που θα γεννήσεις μπορεί να πάει ο σύζυγος σου. Το επίδομα τοκετού κόπηκε από αρχές του 2013 δυστυχώς... Για το 6μηνο κάνεις μολις τελειώσει η άδεια λοχείας και έχεις πάρει και όλη την άδεια σου από τη δουλειά.


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...