l1geor

Αναζήτηση γυναικολόγου

Recommended Posts

Γεια σας,θα ήθελα να μάθω εαν γνωρίζετε κάποιον γυναικολόγο στο Έλενα Βενιζέλου που να κάνει καισαρική τομή με την λιγότερους δυνατούς μετεγχειρητικους πόνους?Στο πρώτο μου παιδί με έβαλαν για καισαρική τσάμπα και βερεσέ παρολες τις ενστάσεις μου (χωρίς καποιο ιδιαίτερο λόγο και ενω ολα πήγαιναν άψογα) με αποτέλεσμα τώρα που θέλω να κάνω δεύτερο να αναγκάζομαι πάλι να κανω καισαρική. Τοτε λοιπόν οι πονοι ήταν αβασταχτοι με αποτέλεσμα για περίπου 15 μέρες οχι μόνο δεν μπορούσα να φροντίσω το μωρό μου χωρίς βοήθεια αλλά ούτε να αυτοεξυπηρετηθω.Έβλεπα άλλες κοπέλες απο καισαρική να κινούνται άνετα απο την επόμενη κιόλας ημέρα...και αναρωτιέμαι κάτι δεν έκανε καλά ο γιατρός μου (που γενικά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη) ή είναι οργανικό θέμα???Και αν είναι θέμα γιατρού,έχετε να μου προτείνετε κσποιον καλο στο Έλενα (που γενικά σαν νοσοκομείο έμεινα κάτι παραπάνω από ευχαριστημένη)?Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

πρίν από 57 λεπτά , l1geor είπε:

Γεια σας,θα ήθελα να μάθω εαν γνωρίζετε κάποιον γυναικολόγο στο Έλενα Βενιζέλου που να κάνει καισαρική τομή με την λιγότερους δυνατούς μετεγχειρητικους πόνους?Στο πρώτο μου παιδί με έβαλαν για καισαρική τσάμπα και βερεσέ παρολες τις ενστάσεις μου (χωρίς καποιο ιδιαίτερο λόγο και ενω ολα πήγαιναν άψογα) με αποτέλεσμα τώρα που θέλω να κάνω δεύτερο να αναγκάζομαι πάλι να κανω καισαρική. Τοτε λοιπόν οι πονοι ήταν αβασταχτοι με αποτέλεσμα για περίπου 15 μέρες οχι μόνο δεν μπορούσα να φροντίσω το μωρό μου χωρίς βοήθεια αλλά ούτε να αυτοεξυπηρετηθω.Έβλεπα άλλες κοπέλες απο καισαρική να κινούνται άνετα απο την επόμενη κιόλας ημέρα...και αναρωτιέμαι κάτι δεν έκανε καλά ο γιατρός μου (που γενικά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη) ή είναι οργανικό θέμα???Και αν είναι θέμα γιατρού,έχετε να μου προτείνετε κσποιον καλο στο Έλενα (που γενικά σαν νοσοκομείο έμεινα κάτι παραπάνω από ευχαριστημένη)?Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

δ εχω να σου προτεινω καποιον γιατρο

γενικα για την καισαρικη ομως σιγουρα ειναι κ θεμα οργανισμου.αλλα τη δευτερη φορα ειναι καλυτερα.ισως παιζει ρολο κ τι αναισθησια εκανες

σιγουρα ομως λογω αλλαγης γιατρου θα ειναι διαφορετικα

γενικα σε ιδιωτη γιατρο υπαρχουν περιπτωσεις που κανεις φυσιολογικο μετα απο καισαρικη.σε δημοσια λογω πρωτοκολλου οχι.απλα εχω διαβασει κτ χωρις να ξερω αν ισχυει,οτι στο ελενα που εχουν κ τμημα για δυσκολες κυησεις ισως κανουν κ φυσιολογικο μετα απο καισαρικη μετα υπο προυποθεσεις

δ παυει να ειναι ενα χειρουργειο,με καποιους μετεγχειρητικους πονους.στην πρωτη μου σαν φοβισμενη πρωταρα αργησα πολυ να σηκωθω κ λογω αλλου θεματος τις πρωτες 2-3βδομαδες χρειαζομουν βοηθεια χωρις ομως να ποναω ιδιαιτερα,δ επαιρνα παυσιπονα.στη δευτερη 3η μερα λειτουργουσα κανονικα κ απο οταν γυρισαμε σπιτι εκανα τα παντα κανονικα

z05y1ebwohf5jra3.png

schmi7jqwi3udfpn.png

Διαφημίσεις

Ναι οτι γίνεται να γεννήσεις φυσιολογίκα μετά από καισαρική τομή το γνωρίζω αλλά δυστυχώς μόνο σε ιδιωτικό νοσοκομείο/μαιευτήριο...και οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο γιοκ :'( :'( Όπως καταλαβαίνεις έχω αποδεχτεί πλέον την δεύτερη καισαρική αλλά με.λούζει κρύος ιδρώτας και μόνο στην ιδέα των πόνων που πέρασα...για να μην θυμηθώ τον πόνο της ραχιαιας εκείνη την στιγμή...άσε...Τέλος πάντων θα ήθελα κι άλλες γνώμες απο όποια κοπέλα είχε αντίστοιχη περίπτωση...Για παράδειγμα η κουμπάρα μου στην πρώτη καισαρική υπέφερε στην δεύτερη που άλλαξε γιατρό δεν κατάλαβε τίποτα μετά (δυστυχώς είναι σε ιδιώτες αλλιώς θα έτρεχα)

Δεν ξέρω αν οι πόνοι είναι θέμα γιατρού αλλά νομίζω όχι. Ο κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά. Κ νομίζω είναι κ ανάλογα αν έχεις κάνει άλλο χειρουργείο ή όχι. Πάντως απ' ότι νομίζω η δεύτερη καισαρική δεν πονάει τόσο. Ελπίζω δλδ έτσι να είναι γιατί κ εγώ στην πρώτη έκανα σχεδόν 1 μήνα να συνέλθω. Δεν μπορούσα ούτε πλευρό να γυρίσω στο κρεβάτι! Άσχετο αλλά η τομη σας πως είναι? Μήπως παίζει κ αυτό ρόλο. Η γυναικολόγος μου Μ είχε πει ότι υπάρχουν 3 είδη σχολών.. Αυτοί που την κάνουν τελείως κάτω (πιο κάτω απ' την γραμμή του μπικίνι) και είναι σε στυλ χαμόγελο, αυτοί που την κάνουν στην γραμμή μπικίνι κ είναι κ αυτή σε στυλ χαμόγελο κ αυτοί που την κάνουν πάλι στην γραμμή του μπικίνι ή λίγο πάνω κ είναι ευθεία γραμμή.. Μήπως παίζει κ αυτό ρόλο στον πόνο? Η δικιά μου είναι η πρώτη τελείως κάτω.

Μακάρι να είναι έτσι γιατί και εγώ έτσι όπως το είπατε εσείς ήμουν...ούτε πλευρό να αλλαξω,ούτε τουαλέτα να πάω ούτε τίποτα.Τώρα για την τομή που λέτε...εμένα είναι στην γραμμή του μπικίνι σε στυλ χαμόγελο...

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

κ εγω πιστευω οτι ειναι θεμα οργανισμου.κ εγω ραχιαια εκανα κ σαν αναισθησια μου ταιριαξε,σε αλλες κοπελες οχι

λογικα θα παιζει ρολο κ ο γιατρος,εγω ετυχε ειχα δυο διαφορετικους γτ λογω δημοσιου την πρωτη φορα δ ηταν η επιλογη μου,κ στη δευτερη συνεχισα με αυτον που με παρακολουθουσε αλλα δ εκανε το χειρουργειο.θεωρω οτι η αναρρωση ηταν διαφορετικη γτ εγω το χειριστικα διαφορετικα

αλλα ακομη κ η διαδικασια του χειρουργιου διεφερε

κ μενα η τομη πολυ χαμηλα.παντως νομιζω αυτο δ αλλαζει,οσες καισαρικες κ να γινουν γινονται στο ιδιο σημειο,απο οσο ειχε αναφερει ο γιατρος μου

επισης με την ραχιαια πονεσα στην πρωτη γτ λογω δικου μου θεματος χτυπουσε νευρο.στη δευτερη τπτ απολυτως.ακομη κ ο αναισθησιολογος παιζει μεγαλο ρολο

• Μου αρέσει 1

z05y1ebwohf5jra3.png

schmi7jqwi3udfpn.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα