Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

ΖΗΤΕΊΤΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΣΤΗΣ ΜΕ ΑΝΘΡΏΠΙΝΟΥ ΠΡΌΣΩΠΟ


Recommended Posts

Επισκέφθηκα "πρωτοκλασάτο" εξωσωματιστη. Δεν μου πήρε πλήρες ιστορικό, λυσσαξε να κάνω κάποιες εξετάσεις εκεί λέγοντας ότι αυτές που του έδειξα είναι λάθος (ήταν καλές και δεν του άρεσαν), και το κερασάκι: Οταν είπαμε με τον σύντροφό μου, ότι θελουμε να χρησιμοποιήσουμε δότη, μας είπε, ότι κακώς ήρθε ο σύντροφος μαζί, ότι θα θεωρούμαι single mother και ότι πρέπει να κάνω συμβολαιογραφικη πράξη, αφού είμαι μόνη -ενώ ούτως ή άλλως κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο και σε έγγαμα ζευγάρια-τονίζοντας, ότι ο νόμος κρίνει και όχι ο γιατρός, ότι δεν του πέφτει λόγος και ότι "αύριο μεθαύριο μπορεί να έρθουν και δύο λεσβιες ή αδερφές και να θέλουν παιδί-και είναι θέμα ηθικής"! (συγνώμη για το λεξιλόγιο - μεταφέρω επακριβώς τις φράσεις του) Έλεος! Ούτε ήξερε, τι έλεγε! Όλα αυτά επειδή δεν είμαστε παντρεμένοι; Και γύρισε και είπε στις νοσηλεύτριες "σβήστε το προφίλ του, ένας φίλος είναι". Ο άνθρωπος που αποφασίσαμε να αποκτήσουμε και να μεγαλώσουμε παιδί μαζί είναι ένας φίλος απλώς και εγώ ομοφυλοφιλη; Και αν ήμουν, τι λόγος του πέφτει;;;; Όταν ο νόμος μας καλύπτει, τι τον νοιάζει;; Σιχάθηκα. Λυπάμαι που δεν του απαντήσαμε καταλλήλως. Αυτά μετά από έναν σκασμό λεφτά. Έχει κανείς υπόψη του εξωσωματιστη σοβαρό, ικανό και άνθρωπο; Πολύ φοβάμαι, ότι, αν είναι όλοι έτσι, εγώ δεν θα συνεργαστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σας, δεν θέλετε να κάνετε συμβολαιογραφική πράξη??Μα πως θα αναγνωρίζεται το τέκνο?Και εγώ στις εξωσωματικές που έκανα ζήτησαν είτε ληξιαρχική πράξη γάμου είτε συμβολαιογραφική πράξη, αυτό δεν είναι παράλογο, και το μαιευτήριο όταν γεννήσεις για την αναγνώριση του τέκνου αυτά θα ζητήσουν. Αν προχωρήσετε σε εξωσωματική χωρίς να υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη για την αναγνώριση του παιδιού τότε ναι θεωρείται πως είσαι υποψήφια μητέρα μόνη και όταν αυτό το παιδί γεννηθεί ο πατέρας δεν θα έχει κανένα απολυτως δικαίωμα πάνω σε αυτό το παιδί. Είναι καθαρά νομικό το θέμα όχι ηθικό.

Τώρα για τις εκφράσεις που χρησιμοποίησε ο γιατρός τι να πρωτοπω...προσωπικά δεν θα έμενα όχι γιατί θα τον αμφισβητούσα ως γιατρό αλλά γιατί ως άνθρωπος θα μου φαίνονταν πολύ μικρός.

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Καλημέρα, για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σας, δεν θέλετε να κάνετε συμβολαιογραφική πράξη??Μα πως θα αναγνωρίζεται το τέκνο?Και εγώ στις εξωσωματικές που έκανα ζήτησαν είτε ληξιαρχική πράξη γάμου είτε συμβολαιογραφική πράξη, αυτό δεν είναι παράλογο, και το μαιευτήριο όταν γεννήσεις για την αναγνώριση του τέκνου αυτά θα ζητήσουν. Αν προχωρήσετε σε εξωσωματική χωρίς να υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη για την αναγνώριση του παιδιού τότε ναι θεωρείται πως είσαι υποψήφια μητέρα μόνη και όταν αυτό το παιδί γεννηθεί ο πατέρας δεν θα έχει κανένα απολυτως δικαίωμα πάνω σε αυτό το παιδί. Είναι καθαρά νομικό το θέμα όχι ηθικό.

Τώρα για τις εκφράσεις που χρησιμοποίησε ο γιατρός τι να πρωτοπω...προσωπικά δεν θα έμενα όχι γιατί θα τον αμφισβητούσα ως γιατρό αλλά γιατί ως άνθρωπος θα μου φαίνονταν πολύ μικρός.

Μας αντιμετώπισε σαν να μην είμαστε ζευγάρι. Αυτό είναι το θέμα μου. Δεν μας είπε "Θα προβείτε σε συμβολαιογραφικη πραξη". Σε ελεύθερη μετάφραση μας είπε  "Επειδή θα χρησιμοποιήσετε δότη, και εφόσον δεν είστε παντρεμένοι, ο κύριος δεν θα φαίνεται πουθενά. Και θα κάνεις συμβόλαιο γιατί θα είσαι μόνη όπως οι ομοφυλόφιλοι"! Άλλα αντ' άλλων! Δεν ισχύουν αυτά. Πάνω απ όλα μας προσέβαλε. Σαν του λέει "Α, δεν μπορείς να κάνεις παιδιά, δεν φαίνεσαι και πουθενά στα χαρτιά, κάτσε στην άκρη ". Δεν μας είπε, ότι μπορούμε ή πρέπει να υπογράψουμε και οι δύο. Ο άνθρωπος είδε μη παντρεμένους και έπεσε σε παραλήρημα. Ηθικολογουσε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , kalk είπε:

Μας αντιμετώπισε σαν να μην είμαστε ζευγάρι. Αυτό είναι το θέμα μου. Δεν μας είπε "Θα προβείτε σε συμβολαιογραφικη πραξη". Σε ελεύθερη μετάφραση μας είπε  "Επειδή θα χρησιμοποιήσετε δότη, και εφόσον δεν είστε παντρεμένοι, ο κύριος δεν θα φαίνεται πουθενά. Και θα κάνεις συμβόλαιο γιατί θα είσαι μόνη όπως οι ομοφυλόφιλοι"! Άλλα αντ' άλλων! Δεν ισχύουν αυτά. Πάνω απ όλα μας προσέβαλε. Σαν του λέει "Α, δεν μπορείς να κάνεις παιδιά, δεν φαίνεσαι και πουθενά στα χαρτιά, κάτσε στην άκρη ". Δεν μας είπε, ότι μπορούμε ή πρέπει να υπογράψουμε και οι δύο. Ο άνθρωπος είδε μη παντρεμένους και έπεσε σε παραλήρημα. Ηθικολογουσε. 

Τότε μακριά, εξωσωματική θες να κάνεις όχι να ακούσεις κήρυγμα.

Άλλαξε γιατρό, απλά πράγματα, υπάρχουν πολλά κέντρα που μπορείς να απευθυνθείς.

Εγώ πρώτη φορά ακούω πάντως για τέτοια αντιμετώπιση, απορώ ποιος εξωσωματικός είναι αυτός, ειλικρινά.


 
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αυτά τα έλεγε μέχρι το διάδρομο. Μας άκουγε κόσμος να λέει για ομοφυλόφιλους και ανήθικα πράγματα. Ο φίλος μου ντράπηκε. Του λέει "γιατρέ, ξέρετε, ζευγάρι είμαστε. Μήπως δεν καταλάβατε; Δεν είμαστε ομοφυλόφιλοι". Και γυρνα στη νοσοκόμα ο γιατρός και λέει "ένας φίλος είναι μόνο". Και μου έκανε εξετάσεις που είχα κάνει, ενώ δεν μου έκανε καμία ορμονολογικη εξέταση. Εγώ ούτε καταλάβαινα. Μετά στην απόδειξη είδα ότι οι εξετάσεις είναι άκυρες. Και ρωτήσαμε για δότη. Πληροφορίες μηδέν. "Έχουμε τράπεζα και είμαστε νόμιμοι "." Τι εξετάσεις γίνονται; Θα ήθελα να ξέρω". "Δεν θα ήμασταν παράνομοι για 3000€"."Δεν διαφωνώ. Δεν ξέρω τι ορίζει ο νόμος. Αυτή η εξέταση γίνεται; Ποιες πληροφορίες δίνονται για το προφίλ του δότη; " "Γλυκιά μου, αν μείνεις έγκυος, θα τα ξεχάσεις αυτά". 

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Καλημέρα, για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σας, δεν θέλετε να κάνετε συμβολαιογραφική πράξη??Μα πως θα αναγνωρίζεται το τέκνο?Και εγώ στις εξωσωματικές που έκανα ζήτησαν είτε ληξιαρχική πράξη γάμου είτε συμβολαιογραφική πράξη, αυτό δεν είναι παράλογο, και το μαιευτήριο όταν γεννήσεις για την αναγνώριση του τέκνου αυτά θα ζητήσουν. Αν προχωρήσετε σε εξωσωματική χωρίς να υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη για την αναγνώριση του παιδιού τότε ναι θεωρείται πως είσαι υποψήφια μητέρα μόνη και όταν αυτό το παιδί γεννηθεί ο πατέρας δεν θα έχει κανένα απολυτως δικαίωμα πάνω σε αυτό το παιδί. Είναι καθαρά νομικό το θέμα όχι ηθικό.

Τώρα για τις εκφράσεις που χρησιμοποίησε ο γιατρός τι να πρωτοπω...προσωπικά δεν θα έμενα όχι γιατί θα τον αμφισβητούσα ως γιατρό αλλά γιατί ως άνθρωπος θα μου φαίνονταν πολύ μικρός.

 

πρίν από 7 λεπτά , kotsifikos είπε:

Τότε μακριά, εξωσωματική θες να κάνεις όχι να ακούσεις κήρυγμα.

Άλλαξε γιατρό, απλά πράγματα, υπάρχουν πολλά κέντρα που μπορείς να απευθυνθείς.

Εγώ πρώτη φορά ακούω πάντως για τέτοια αντιμετώπιση, απορώ ποιος εξωσωματικός είναι αυτός, ειλικρινά.

Μου τον σύστησε ο γιατρός που με παρακολουθει - συνεργάζονται μου είπε. Και έχω μπλοκάρει. Αν αυτός που πήγα από τον γιατρό μου, που είναι πρώτο όνομα, είναι έτσι, τι να περιμένω... Μίλησα με θεία που είχε επισκεφτείτε άλλους καυι μου είπε, ότι δεν βρήκε εξωσωματιστη με ανθρώπινο πρόσωπο πουθενά. Δεν είναι δυνατόν όμως. Γι αυτό ρωτάω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , kalk είπε:

Επίσης, αυτά τα έλεγε μέχρι το διάδρομο. Μας άκουγε κόσμος να λέει για ομοφυλόφιλους και ανήθικα πράγματα. Ο φίλος μου ντράπηκε. Του λέει "γιατρέ, ξέρετε, ζευγάρι είμαστε. Μήπως δεν καταλάβατε; Δεν είμαστε ομοφυλόφιλοι". Και γυρνα στη νοσοκόμα ο γιατρός και λέει "ένας φίλος είναι μόνο". Και μου έκανε εξετάσεις που είχα κάνει, ενώ δεν μου έκανε καμία ορμονολογικη εξέταση. Εγώ ούτε καταλάβαινα. Μετά στην απόδειξη είδα ότι οι εξετάσεις είναι άκυρες. Και ρωτήσαμε για δότη. Πληροφορίες μηδέν. "Έχουμε τράπεζα και είμαστε νόμιμοι "." Τι εξετάσεις γίνονται; Θα ήθελα να ξέρω". "Δεν θα ήμασταν παράνομοι για 3000€"."Δεν διαφωνώ. Δεν ξέρω τι ορίζει ο νόμος. Αυτή η εξέταση γίνεται; Ποιες πληροφορίες δίνονται για το προφίλ του δότη; " "Γλυκιά μου, αν μείνεις έγκυος, θα τα ξεχάσεις αυτά". 

Μα και ομοφιλόφιλοι να ήσασταν το πρόβλημα του ποιο είναι δεν καταλαβαίνω..(άλλο θέμα αυτό μην το ανοίξουμε γιατί θα ξεφύγουμε).

Μακριά,μόνο αυτό έχω να σου πω. Παιδί ετοιμάζεσαι να κάνεις, θες ενημέρωση για τα πάντα, τι που πως πότε και γιατί, αν δεν είναι διατεθειμένο το εκάστοτε κέντρο να σου τις δώσεις αυτές τις πληροφορίες κάποιος λόγος θα υπάρχει και δεν θα είναι καλός.

 

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , kotsifikos είπε:

Μα και ομοφιλόφιλοι να ήσασταν το πρόβλημα του ποιο είναι δεν καταλαβαίνω..(άλλο θέμα αυτό μην το ανοίξουμε γιατί θα ξεφύγουμε).

Μακριά,μόνο αυτό έχω να σου πω. Παιδί ετοιμάζεσαι να κάνεις, θες ενημέρωση για τα πάντα, τι που πως πότε και γιατί, αν δεν είναι διατεθειμένο το εκάστοτε κέντρο να σου τις δώσεις αυτές τις πληροφορίες κάποιος λόγος θα υπάρχει και δεν θα είναι καλός.

 

Σε ευχαριστώ. Αυτά σκέφτομαι κι εγώ. Χθες ήμουν χάλια. Λέω, ας μείνουμε οι δυο μας, δεν πειράζει. Να περάσουμε τέτοιο διασυρμό και τέτοια ανασφάλεια; Ένα ζευγάρι παντόφλες πας να αγοράσεις και σου δίνουν μεγαλύτερη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες με ανθρώπινο πρόσωπο, μην περιμένεις ο εξωσωματικός σου να γίνει και φίλος σου, κανείς δεν θα το κάνει, θες έναν καλό εξωσωματικό, σε ένα αξιόπιστο κέντρο για να πας να κάνεις την δουλειά σου και να φύγεις, εκεί θα εστιάσεις. Στην τελική αυτή είναι η δουλειά τους, για αυτό τους πληρώνεις. Και επειδή ακριβώς τους πληρώνεις απαιτείς και να γίνει η δουλειά σου σωστά, και αν ενημερωθείς για ότι πρέπει να ξέρεις.

πρίν από 1 λεπτό , kalk είπε:

Σε ευχαριστώ. Αυτά σκέφτομαι κι εγώ. Χθες ήμουν χάλια. Λέω, ας μείνουμε οι δυο μας, δεν πειράζει. Να περάσουμε τέτοιο διασυρμό και τέτοια ανασφάλεια; Ένα ζευγάρι παντόφλες πας να αγοράσεις και σου δίνουν μεγαλύτερη σημασία.

Μην το βάλεις κάτω επειδή ο πρώτος γιατρός είχε θέματα υπαρξιακά (γιατί έτσι μου ακούγεται), γονείς θέλετε να γίνετε, άλλαξε κέντρο και πήγαινε σε άλλο γιατρό, που θα μπορεί να καλύψει τις ανάγκες και τις απαιτήσεις σας. Κάνε μία μικρή έρευνα να δεις πόσα κέντρα και καλούς γιατρούς υπάρχουν σε όλη την ελλάδα, μην τον αφήνεις να σου κόψει τα φτερά.


 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , kalk είπε:

Σε ευχαριστώ. Αυτά σκέφτομαι κι εγώ. Χθες ήμουν χάλια. Λέω, ας μείνουμε οι δυο μας, δεν πειράζει. Να περάσουμε τέτοιο διασυρμό και τέτοια ανασφάλεια; Ένα ζευγάρι παντόφλες πας να αγοράσεις και σου δίνουν μεγαλύτερη σημασία.

Λυπαμαι για αυτο που περασες..

κ εγω δεν ειμαι παντρεμενη και καναμε συμβολαιογραφικη πραξη....

δεν μας προσεβαλλε κανεις φυσικα...

μην αποπροσανατολιζεσαι απο το στοχο σου....

καλη επιτυχια σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!!!!

 

  • Ευχαριστώ 1

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2018 at 12:31 ΜΜ, eleni17 είπε:

Λυπαμαι για αυτο που περασες..

κ εγω δεν ειμαι παντρεμενη και καναμε συμβολαιογραφικη πραξη....

δεν μας προσεβαλλε κανεις φυσικα...

μην αποπροσανατολιζεσαι απο το στοχο σου....

καλη επιτυχια σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!!!!

 

Σε ευχαριστώ ♥️. Ήμουν πολύ χάλια προχθές. Αποφασίσαμε να μην ξαναπάμε εκεί και νιώθω καλύτερα. Απλώς θα πρέπει να ξαναπάω να πάρω τις εξετάσεις μου. Αυτό μόνο. Έχω ήδη ψάξει για άλλους. Πάντως αυτός είναι ο μόνος για τον οποίο πουθενά δεν έχω διαβάσει παράπονο ούτε ως προς τη συμπεριφορά ούτε ως προς την αποτελεσματικότητα και σοκαρίστηκα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, kalk είπε:

Σε ευχαριστώ ♥️. Ήμουν πολύ χάλια προχθές. Αποφασίσαμε να μην ξαναπάμε εκεί και νιώθω καλύτερα. Απλώς θα πρέπει να ξαναπάω να πάρω τις εξετάσεις μου. Αυτό μόνο. Έχω ήδη ψάξει για άλλους. Πάντως αυτός είναι ο μόνος για τον οποίο πουθενά δεν έχω διαβάσει παράπονο ούτε ως προς τη συμπεριφορά ούτε ως προς την αποτελεσματικότητα και σοκαρίστηκα. 

Kαλά θα κάνεις να πας αλλού! Να μην στεναχωρίεσαι, να σκέφτεσαι πως κάθε εμπόδιο είναι για καλό!

Δεν έχει σημασία τι έχεις διαβάσει για τον γιατρό αυτό, σημασία έχει πως εσένα δεν σου αρέσει!

Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά!

  • Ευχαριστώ 1

 
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...