Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 19 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Καλησπέρα!

      Σήμερα εκανα τον 2ο υπέρηχο 10η μερα του κυκλου και 9η μέρα διεγερσης και απο εκει που επαιρνα γκοναλ 250 και cetrotide απο την 6η μέρα διεγερσης, από σημερα μου είπε να αυξήσω γκοναλ στις 300 και Τετάρτη θα ξανακάνω υπέρηχο. Γύρω στα 10 ωάρια τα οποία ομως πρεπει να μεγαλώσουν κ άλλο... Οιστραδιόλη στα 1528. Σάββατο με βλεπει για ωοληψία.

      Και ερωτώ εγώ: υπαρχει ξαφνικα κίνδυνος για υπερδιέγερση και με αυτόν τον αριθμό αυγών; Ή θα βλέπαμε κατι ήδη στον υπέρηχο; Δεν ξερω γιατι μου έχει καρφωθεί ο φοβος.. ισως απο αυτα που διαβάζω.. δεν έχω πολυκυστικές, γενικα η διεγερση παει καλά.. μονο βαρος χαμηλα και ενοχληση σαν να ειμαι στη μερα της ωορρηξιας ..στην ούρηση το ίδιο, σαν να ειμαι στη μερα της ωορρηξιας που υπαρχει μια δυσκολία, σαν κατακρατηση... Δεν πίνω βεβαια και πολυ νερο...

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      πρίν από 2 λεπτά , Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

Μπερδεμένη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Μαρία και θα ήθελα εν συντομία να σας παρουσιάσω την κατάσταση που με απασχολεί σχετικά με το θέμα της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.Ουσιαστικά ξεκίνησα ένα χρόνο μετά τον γάμο μου (είμαι 2μιση χρόνια παντρεμένη) να ψάχνω την αιτία που δεν έχουμε μωράκι.Κάναμε τις σχετικές εξετάσεις και βέβαια είμαστε υποψιασμένοι διότι παντρευτήκαμε μεγάλοι ,εγώ 39 και ο σύζυγος 41.Τέλος πάντων πήγαμε σε κάποιον γνωστό γιατρό που αποδείχθηκε αναξιόπιστος και μετά σε ένα άλλο που ναι μεν μας καθοδήγησε σε εξετάσεις που έδειξαν ένα θέμα με τον σύζυγο (όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά μειωμένη κινητικότητα) αλλά από την άλλη πλευρά ήταν σχετικά αδιάφορος με την έννοια πως μας είπε να προσπαθήσουμε φυσικά και αν δεν γίνει εκείνος θα δει τι άλλο μπορούμε να κάνουμε. Δυστυχώς προέκυψαν κάποια άλλα προβλήματα οικογενειακά και τελικά δεν ασχοληθήκαμε για έναν χρόνο με το θέμα, πέρα από την φυσική επαφή, που δεν είχε αποτέλεσμα. Πριν από ένα μήνα και αφού ηρέμησαν όλα ξεκινήσαμε ξανά και απευθυνθήκαμε σε ένα Δημόσιο Κέντρο σε γυναίκα γιατρό για να μας βοηθήσει για την οποία είχαμε εξαιρετικές συστάσεις.Επικοινώνησα μαζί της αρχικά μέσω ιστοσελίδας δικτύωσης και έπειτα  με τηλεφωνική κλήση στην οποία έλαβα την ενημέρωση χωρίς να με έχει δει καν, πως πρέπει να κάνω σαλπιγγογραφία και όλες τις άλλες εξετάσεις μαζί και να τις πάω.Ειλικρινά ένιωσα απογοήτευση. Δεν περίμενα να είναι τόσο ψυχρή η αντιμετώπιση και χωρίς να με έχει δει καν να ορίζει τι εξετάσεις πρέπει να φέρω. Το ερώτημα μου είναι προς όποιον μπορεί να βοηθήσει και αναφέρομαι στην περιοχή Αθηνών, αν ξέρετε έναν άνθρωπο και μετά γιατρό για τα συγκεκριμένα ζητήματα. Ειλικρινά έχω απογοητευτεί από την αντιμετώπιση ως τώρα. Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας κούρασα.   

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου άσχημο αυτό που είπε η γιατρός σου, ίσα ίσα  θα μου ενέπνεε εμπιστοσύνη από την έννοια ότι δεν θέλει να χάνει χρόνο με ραντεβού που ουσιαστικά δεν θα προσφέρουν κάτι, θέλει όταν σε δει να έχεις όλες τις εξετάσεις προκειμένου να σας καθοδηγήσει άμεσα.

Η σαλπιγγογραφία είναι από τις βασικές εξετάσεις που κάνεις όταν δεν έχει έρθει εγκυμοσύνη μετά τον πρώτο χρόνο προσπαθειών, εγώ απορώ πως ο προηγούμενος γιατρός που ήσουν δεν σου συνέστησε να την κάνεις.

Στην θέση σου θα την έκανα την εξέταση, καθώς πιστεύω πως έτσι και αλλιώς δεν θα την αποφύγεις εφόσον ακόμα δεν έχεις μείνει έγκυος, και θα πήγαινα στο ραντεβού να την γνωρίσω από κοντά ώστε να δω αν πραγματικά μου κάνει ή όχι.

  • Μου αρέσει 2

 
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την προηγούμενη κοπέλα..καταρχάς στα 40 που είσαι τώρα αφήνουν ένα εξάμηνο προσπάθεια κ μετά αρχίζεις το ψάξιμο( εγώ ήμουν 28 κ ξεκίνησα 1,5 χρόνο μετά( χωρίς μέχρι κ σήμερα να βρεθεί η αιτία κι ας έχω πια παιδί με εξωσωματική)... Κατανοώ ότι θέλεις χαιδεμα( ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το λέω) όμως πίστεψε με θες γιατρό επιστήμονα...συμπαράσταση θα ζεις από τον περίγυρο σου...μια χαρά στα είπε .σαλπιγγογραφια έπρεπε ήδη να είχες κάνει με τον προηγούμενο που θα συμφωνήσω ότι σε ξεπέρασε .ενδεικτικές εξετάσεις

Θυρεοειδής κ αυτοάνοσααιματολογιξες σπέρμα( αναλυτικο) γίνονται εξ αρχής..στο πρώτο ραντεβού θα τα δει κ θα τα αξιολογησει

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγω με την αντιμετώπιση της γιατρου.

Ειναι πολυ χρησιμο στο πρωτο ραντεβου να εχει στα χερια της καποιες βασικες εξετασεις. 

Αλλιως θα μιλατε υποθετικα.

Ουτως ή αλλως όπως σου προείπαν και τα δυο κορίτσια η σαλπιγγογραφια που ανεφερες ειναι αναποσπαστη εξεταση σε τετοιες περιπτωσεις. 

Καθε ανθρωπος εχει τον χαρακτηρα του και τις προδιαγραφες του. Προσωπικα προτιμω τους τυπικους γιατρους που λενε την πραγματικοτητα ως εχει παρά τα γλυκόλογα και την δηθεν συμπαράσταση. 

  • Μου αρέσει 1

k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Εγω θα διαφωνήσω μαζί σας κορίτσια. Η εξωσωματική είναι μια διαδικασία δύσκολη, ψυχοφθορα, που απαιτεί εξατομικευμενη θεραπεία. Η γιατρός που γράφει εξετάσεις μέσω email δείχνει να αντιμετωπίζει τα περιστατικά της ομαδοποιημενα και εμένα προσωπικά δεν θα μου ενέπνεε εμπιστοσύνη για να προχωρήσω μαζί της. Για μένα η προσωπική επαφή θα ήταν απαραίτητη ως πρώτο ραντεβού για να γνωρίσω τον γιατρό και να μου υποδείξει τι πρέπει να κάνω και να λύσω τις απορίες μου. Η στάση της κι εμένα απογοήτευση θα μου δημιουργούσε. Η σαλπιγγογραφια δεν είναι και απλή εξέταση... Αν δεν έχεις πλήρη εικόνα για το τι κάνεις, γιατί το κάνεις, αν μπορείς να το αποφύγεις ή όχι, τι θα επακόλουθησει κλπ, δεν είναι καθόλου εύκολο να ξεκινήσεις καν. Νιώθω απόλυτα τη Μαρία, πιστεύω πως έχει πολύ δίκιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρα στα είπε, χωρίς εξέτάσεις, τι να σε κάνει; Να σε δει πώς της φαίνεσαι; Ίσα ίσα σοβαρότητα και εξοικονόμιση χρόνου είναι αυτό που είπε. Ορμονολογικές και σαλπιγγογραφία μαζί με το σπερμοδιάγραμμα είναι οι βασικές εξετάσεις για αν μπορέσει κανείς να κάνει μια συζήτηση, δεν διαφέρουν από περίπτωση σε περίπτωση.. Δεν ξέρω τι εννοεί η Σοφουλάκι ότι δεν είναι απλή εξέταση, μια χαρά απλή είναι, 2 φορές έχω κάνει.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2018 at 12:18 ΠΜ, Σοφουλάκι είπε:

Καλησπέρα κι από μένα.

Εγω θα διαφωνήσω μαζί σας κορίτσια. Η εξωσωματική είναι μια διαδικασία δύσκολη, ψυχοφθορα, που απαιτεί εξατομικευμενη θεραπεία. Η γιατρός που γράφει εξετάσεις μέσω email δείχνει να αντιμετωπίζει τα περιστατικά της ομαδοποιημενα και εμένα προσωπικά δεν θα μου ενέπνεε εμπιστοσύνη για να προχωρήσω μαζί της. Για μένα η προσωπική επαφή θα ήταν απαραίτητη ως πρώτο ραντεβού για να γνωρίσω τον γιατρό και να μου υποδείξει τι πρέπει να κάνω και να λύσω τις απορίες μου. Η στάση της κι εμένα απογοήτευση θα μου δημιουργούσε. Η σαλπιγγογραφια δεν είναι και απλή εξέταση... Αν δεν έχεις πλήρη εικόνα για το τι κάνεις, γιατί το κάνεις, αν μπορείς να το αποφύγεις ή όχι, τι θα επακόλουθησει κλπ, δεν είναι καθόλου εύκολο να ξεκινήσεις καν. Νιώθω απόλυτα τη Μαρία, πιστεύω πως έχει πολύ δίκιο. 

Γι αυτο εγραψα κι εγω παραπανω οτι ειναι θεμα χαρακτηρα. Δεν ταιριαζουμε ολοι με ολους τους γιατρους. Γιατρος που για καποια κοπελα ειναι ψυχρος για μενα μπορει να ειναι τελειος και αντιστροφα. 

Προσωπικα αντιλαμβανομαι οτι η συγκεκριμενη κοπελα ζηταει κατι διαφορετικο. Μπορει καλλιστα να το βρει. 

Εμεις απλα της ειπαμε οτι και πρωτο ραντεβου να εκανε, θα της εγραφε αυτες τις εξετασεις και θα της ελεγε, λογικα, μολις βγουν τα αποτελεσματα ελα να τα δουμε και αναλογως να αποφασισουμε πώς θα προχωρήσουμε. 

 


k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις τοποθετήσεις σας. Όμως ειλικρινά δεν νομίζω πως είναι θέμα χαϊδέματος ή επιστημονικής αρτιότητας το να σε δει ο γιατρός πριν τηλεφωνικά ορίσει εξετάσεις. Είναι θέμα αντίληψης του επαγγέλματος που έχει κληθεί να κάνει. Και ακριβώς γιατί χρειάζεσαι καθοδήγηση και δεν είναι κάτι συνηθισμένο για εσένα ή την κάθε γυναίκα που ζητά βοήθεια,  νομίζω πως οφείλει τουλάχιστον να γίνει ένα ραντεβού και έπειτα να  εντοπισθεί τι χρειάζεται και τι όχι. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ δεν θέλω γιατρό όσο αστέρι και αν είναι που να μην μπορώ να εμπιστευθώ. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ και σας εύχομαι από καρδιάς το καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, maramaroulita είπε:

Καταρχάς κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις τοποθετήσεις σας. Όμως ειλικρινά δεν νομίζω πως είναι θέμα χαϊδέματος ή επιστημονικής αρτιότητας το να σε δει ο γιατρός πριν τηλεφωνικά ορίσει εξετάσεις. Είναι θέμα αντίληψης του επαγγέλματος που έχει κληθεί να κάνει. Και ακριβώς γιατί χρειάζεσαι καθοδήγηση και δεν είναι κάτι συνηθισμένο για εσένα ή την κάθε γυναίκα που ζητά βοήθεια,  νομίζω πως οφείλει τουλάχιστον να γίνει ένα ραντεβού και έπειτα να  εντοπισθεί τι χρειάζεται και τι όχι. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ δεν θέλω γιατρό όσο αστέρι και αν είναι που να μην μπορώ να εμπιστευθώ. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ και σας εύχομαι από καρδιάς το καλύτερο. 

Δεν ειναι ομως ολες οι ειδικοτητες ιατρων ιδιες. Δεν μιλαμε για εναν χειρουργό που σου προτείνει τηλεφωνικά να σε χειρουργήσει, ούτε για εναν οδοντιατρο που μιλατε μεσω mail και βγαζει διαγνωση πως πρεπει να κανει απονευρωση χωρις να δει τον ασθενή.

Για καποιες διαδικασιες ειναι απαραιτητο ο γιατρος να εχει στα χερια του καποια δεδομενα.

Προσωπικα το εχω ζησει, ισως και τα κοριτσια, γι αυτο και σου εγραψα την γνωμη μου. Και μαλιστα εκτιμω το οτι πχ δεν πληρωσα μια επισκεψη χωρις να ακουσω κατι επι της ουσιας. 

Αν δεν εχεις μπει στον χωρο της υποβοηθουμενης αναπαραγωγης δεν μπορεις μαλλον να το καταλαβεις οτι ολοι οι γιατροι για να μπορεσουν να συζητησουν κατι ουσιαστικο με τον/την ασθενη πρεπει να εχουν μια εικονα του οργανισμου. Αλλιως οτιδηποτε πουνε στο πρωτο ραντεβου χωρις να εχει δει συγκεκριμενες εξετασεις ειναι θεωρητικο. 

 

  • Μου αρέσει 4

k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ πιστεύω πως ο τρόπος μετράει πολύ. Και στο πρώτο ραντεβού αποκτάς την εικόνα για το αν ένας γιατρός σου κάνει ή όχι. Από το πώς σε αντιμετωπίζει, πόσο σε κατατοπιζει, πόσο πιστεύει στο αποτέλεσμα της θεραπείας που θα κάνει και πολλά άλλα. Όταν πρόκειται να ξοδέψεις ένα τόσο μεγάλο  ποσό  για τη θεραπεία της εξωσωματικής, το κόστος της πρώτης επίσκεψης στο γιατρό δεν μετράει τόσο,  όσο ότι καταλαβαίνεις με τι είδους άνθρωπο έχεις να κάνεις και να εμπιστευτείς. Επίσης και το ιστορικό κάθε ζευγαριού έχει σημασία που πρέπει να ληφθεί υπόψη και αναλόγως να αντιμετωπισθει το πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Σοφουλάκι είπε:

Κι εγώ πιστεύω πως ο τρόπος μετράει πολύ. Και στο πρώτο ραντεβού αποκτάς την εικόνα για το αν ένας γιατρός σου κάνει ή όχι. Από το πώς σε αντιμετωπίζει, πόσο σε κατατοπιζει, πόσο πιστεύει στο αποτέλεσμα της θεραπείας που θα κάνει και πολλά άλλα. Όταν πρόκειται να ξοδέψεις ένα τόσο μεγάλο  ποσό  για τη θεραπεία της εξωσωματικής, το κόστος της πρώτης επίσκεψης στο γιατρό δεν μετράει τόσο,  όσο ότι καταλαβαίνεις με τι είδους άνθρωπο έχεις να κάνεις και να εμπιστευτείς. Επίσης και το ιστορικό κάθε ζευγαριού έχει σημασία που πρέπει να ληφθεί υπόψη και αναλόγως να αντιμετωπισθει το πρόβλημα. 

Απλα δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα σε ολα αυτα που λες αν στο πρωτο ραντεβου παει ο/η ασθενης μαζι με ολες τις απαραιτητες εξετασεις. 

Δηλαδη για να γινει η διαδικασια "ανθρώπινα" πρεπει να παμε με αδεια χερια, να κατσουμε απεναντι στο γιατρο κ οταν μας ρωτησει ορμονες εχεις κανει? Να πουμε οχι δεν εχω κανει. Ηρθα για να αντιμετωπισουμε το προβλημα υποθετικα. 

Ή ναι, εχω κανει αλλα δεν τις εφερα γιατι ηρθα να συζητησουμε πώς θα προχωρησουμε και πώς θα αντιμετωπισουμε το προβλημα χωρις ομως αποτελεσματα εξετασεων. Χωρις να γνωριζουμε αν υπαρχει προβλημα κ ποιο ειναι αυτο. 

 

  • Μου αρέσει 2

k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites

το κοστος των εξωσωματικων ειναι μεγαλο,κ φυσικα δ ειναι μονο χρηματικο

αλλα αν στο πρωτο ραντεβου δ σου κανει κλικ ενας γιατρος κ παρεις κ αλλες γνωμες,θα χρειαστει ισως να κανεις πολλα πρωτα ραντεβου.αν δ εχεις κ εξετασεις μαζι πιθανον να πας πανω απο μια φορα στον καθενα

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Aς ξεκαθαρίσουμε κάτι..όπου κι αν πας θα σου ζητήσουν συγκεκριμένες εξετάσεις..το να μην έχεις ορμόνες κ σαλπιγγογραφια στην επίσκεψη στον εξωσωματικος είναι σαν να πας για εξέταση θυροειδή χωρίς θυροειδή για καρδιογράφημα χωρίς καρδιογράφημα...η επίσκεψη σε έναν εξωσωματικος πέραν του κόστους( 100 Άρια τουλάχιστον) πρέπει να έχει κ νόημα ..δεν μπορείς να μιλήσεις για εξωσωματική εάν δε τη χρειάζεσαι...κ για να δει εάν τη χρειάζεσαι ,ποτέ τη χρειάζεσαι κ πως θα γίνει κ να λειτουργήσει εξατομικευμένα θέλει συγκεκριμένες κοινές εξετάσεις σε όλους)... Το αν από αυτά που θα δει κ θα συζητήσεις ( κ μη νομίζεις ότι θα μείνεις κάνα δίωρο εκεί) σου κάνει θα το δεις τότε....κ αντίστοιχα πας κ σε άλλους ...ωστόσο για μένα ήδη έχει ένα επιπλέον συν ως γιατρός γιατί δε θα έκανε ένα άσκοπο μαζί σου ραντεβού..να πας δηλαδή να πεις τι;;; Να αρχίσει να σου λέει εάν η ορμόνη είναι τόσο θα κάνουμε αυτό..εάν είναι τόσο αυτό..εάν η σάλπιγγες είναι κλειστές αυτό εάν είναι υδροσαλπιγγες αυτό εάν είναι διαβάτες αυτό...δεν έχει νόημα η κουβέντα...Ως σοβαρός επιστήμονας θα μιλήσει με δεδομένα .σύμφωνα με αυτές τις ορμόνες κ με αυτή τη σαλπιγγογραφια προτείνω αυτό αυτό κ αυτό...

On 15/11/2018 at 12:18 ΠΜ, Σοφουλάκι είπε:

Καλησπέρα κι από μένα.

Εγω θα διαφωνήσω μαζί σας κορίτσια. Η εξωσωματική είναι μια διαδικασία δύσκολη, ψυχοφθορα, που απαιτεί εξατομικευμενη θεραπεία. Η γιατρός που γράφει εξετάσεις μέσω email δείχνει να αντιμετωπίζει τα περιστατικά της ομαδοποιημενα και εμένα προσωπικά δεν θα μου ενέπνεε εμπιστοσύνη για να προχωρήσω μαζί της. Για μένα η προσωπική επαφή θα ήταν απαραίτητη ως πρώτο ραντεβού για να γνωρίσω τον γιατρό και να μου υποδείξει τι πρέπει να κάνω και να λύσω τις απορίες μου. Η στάση της κι εμένα απογοήτευση θα μου δημιουργούσε. Η σαλπιγγογραφια δεν είναι και απλή εξέταση... Αν δεν έχεις πλήρη εικόνα για το τι κάνεις, γιατί το κάνεις, αν μπορείς να το αποφύγεις ή όχι, τι θα επακόλουθησει κλπ, δεν είναι καθόλου εύκολο να ξεκινήσεις καν. Νιώθω απόλυτα τη Μαρία, πιστεύω πως έχει πολύ δίκιο. 

Οι εξετάσεις που έγραψε είναι πάγιες βάση των οποίων αποκτά εξατομικευση ο ασθενής..όπου κι αν πάει τις ίδιες θα ζητήσουν..Μετά από 5 εξωσωματικές 4 θετικά κ την κόρη μου να κοιμάται δίπλα μου θα σου πω πως ο σοβαρός γιατρος μιλάει με δεδομένα κι όχι με αοριστίες...η σαλπιγγογραφια είναι απλούστατη εξέταση 5 λεπτών.που γίνεται σε δεκάδες γυναίκες..ας μην την τρομάζουμε χωρίς λόγο...είναι μια εξέταση που στα 40 θα έπρεπε ήδη να ζει κάνει με τον προηγούμενο γιατρό της κ που θα την κάνει έτσι κι αλλιώς στην εξωσωματική...όπως κ οι ορμόνες..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την 4η εξωσωματική που έκανα και απέκτησα την κόρη μου, επισκέφθηκα 18 (!) εξωσωματικους. Σχεδόν κάθε φορά θεωρούσα πως τα λεφτά για το πρώτο ραντεβού πήγαιναν πεταμένα μόνο και μόνο για τον τρόπο που με αντιμετώπιζαν. Μετά από τέτοια εμπειρία και μετέπειτα συζητήσεις διαπίστωσα πόσο και πόσοι άσχετοι γιατροί υπάρχουν στο χώρο. 

Μετά την πρώτη αποτυχια, πήγαινα στα ραντεβού μαζί με τις προηγούμενες εξετάσεις. Άλλος έβρισκε ότι οι ορμόνες δεν είχαν γίνει τη σωστή μέρα, άλλος έβρισκε ότι στη σαλπιγγογραφια δεν ήταν πλήρης η γνωμάτευση, άλλος έβρισκε τις εξετάσεις ελλιπείς, άλλος ότι έπρεπε να απευθυνθώ και σε άλλες δύο τρεις ειδικότητες γιατρών...

Αυτό που θέλεις ειναι ο γιατρός που θα σε αναλάβει, να σου κάνει τη σαλπιγγογραφια, ή την υστεροσκοπιση ή ότι άλλο χρειάζεται με βάση το ιστορικό που θα του περιγράψεις και θα είναι υπεύθυνος για όλες τις εξετάσεις που θα γίνουν. 

(Υ. Γ. Την σαλπιγγογραφια την έκανα με μέθη και μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών πρέπει να πω ότι όταν αποφασίζεις να κάνεις εξωσωματική δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα που να σε τρομάζει. Όχι γιατί δεν είναι δύσκολη η διαδικασία αλλά γιατί την έχουν κάνει ήδη πολλές γυναίκες πριν από σένα και είναι κάτι που αξίζει τον κόπο ανεξάρτητα από το αν θα τα καταφέρεις ή όχι. Έτσι σκεφτόμουν από πριν τα καταφερω) 

Καλή επιτυχία σε κάθε σας προσπάθεια! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...