Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Είναι πάντα αξιόπιστα τα τεστ εγκυμοσύνης;


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια και καλως σας βρηκα!

Πριν απο λιγους μηνες παντρευτηκα και τωρα ειμαι στον πρωτο μηνα προσπαθειας για μωρακι! Ειχαμε λοιπον ελευθερη επαφη και μια απο τις φορες ηταν η προηγουμενη μερα απο την ωορρηξια που νομιζω ειναι πολυ γονιμη μερα! Ξερω οτι θα επρεπε να χαλαρωσω γιατι ειναι ακομα πολυ νωρις αλλα οπως καταλαβαινετε εχω τρελαθει... χαχα! Δεν αντεξα και πηρα 2 τεστ εγκυμοσυνης first step που λενε οτι μπορουν να δειξουν αποτελεσμα απο την 5η μερα της επαφης. Εκανα το πρωτο μετα απο 9 μερες και σε 3 μερες εκανα και το δευτερο. Και τα δυο αρνητικα. Μπορει να κανουν λαθος και να ηταν πολυ νωρις? Να σημειωθει οτι ο κυκλος μου ειναι μικρος (24 μερες). Αυριο περιμενω κανονικα περιοδο και εχω αγωνια... Επισης εδω και 3 μερες εχω απιστευτη συχνοουρια... τυπου ειμαι καθε μιση ωρα στο  μπανιο. Δε ξερω βρε κοριτσια... Ξερω οτι καποιες προσπαθειτε πολυ καιρο και θα σκεφτειτε... ασε μας κουκλιτσα μου που θες και να πιασεις παιδι απο τον πρωτο μηνα προσπαθειας! Αλλα καθε γυναικα οταν το αποφασιζει και μπαινει στη διαδικασια το βιωνει εντονα! Περιμενω τις αποψεις σας!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Amalia8 είπε:

Καλησπερα κοριτσια και καλως σας βρηκα!

Πριν απο λιγους μηνες παντρευτηκα και τωρα ειμαι στον πρωτο μηνα προσπαθειας για μωρακι! Ειχαμε λοιπον ελευθερη επαφη και μια απο τις φορες ηταν η προηγουμενη μερα απο την ωορρηξια που νομιζω ειναι πολυ γονιμη μερα! Ξερω οτι θα επρεπε να χαλαρωσω γιατι ειναι ακομα πολυ νωρις αλλα οπως καταλαβαινετε εχω τρελαθει... χαχα! Δεν αντεξα και πηρα 2 τεστ εγκυμοσυνης first step που λενε οτι μπορουν να δειξουν αποτελεσμα απο την 5η μερα της επαφης. Εκανα το πρωτο μετα απο 9 μερες και σε 3 μερες εκανα και το δευτερο. Και τα δυο αρνητικα. Μπορει να κανουν λαθος και να ηταν πολυ νωρις? Να σημειωθει οτι ο κυκλος μου ειναι μικρος (24 μερες). Αυριο περιμενω κανονικα περιοδο και εχω αγωνια... Επισης εδω και 3 μερες εχω απιστευτη συχνοουρια... τυπου ειμαι καθε μιση ωρα στο  μπανιο. Δε ξερω βρε κοριτσια... Ξερω οτι καποιες προσπαθειτε πολυ καιρο και θα σκεφτειτε... ασε μας κουκλιτσα μου που θες και να πιασεις παιδι απο τον πρωτο μηνα προσπαθειας! Αλλα καθε γυναικα οταν το αποφασιζει και μπαινει στη διαδικασια το βιωνει εντονα! Περιμενω τις αποψεις σας!! 

Και εγω οταν ξεκινησαμε προσπαθειες,απο το αγχος και την αγωνια μου εκανα αρκετες μερες πριν αδιαθετησω το τεστ και εδειξε αρνητικο..τελικα ομως ημουν εγκυος και θετικο εδειξε τη μερα που περιμενα περιοδο.Οποτε μη χανεις την ελπιδα σου.Σου ευχομαι λοιπον να εχεις θετικα νεα!

ενημερωσε μας πως θα παει:)


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι!! Η αληθεια ειναι οτι απο στατιστικης αποψης ειναι δυσκολο να τα καταφερω απο τον πρωτο μηνα προσπαθειων. Απλα επειδη παντα ημουν πολυ προσεχτικη, εφοσον δεν ημουν ετοιμη για παιδακι τωρα μου φαινεται περιεργο που εγιναν ολες οι επαφες ελευθερα πώς γινεται να μη τα καταφεραμε... Αλλα οργανισμος ειναι αυτος, δε μπορεις να κανεις παραγγελιες! Αυριο περιμενω κανονικα, οποτε θα σας ενημερωσω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια δεν αδιαθετησα σημερα που περιμενα ενω τους τελευταιους 7 μηνες εχω πολυ σταθερο κυκλο. Δηλαδη αδιαθετω ακριβως σε 24 μερες μετα την περιοδο μου! Αυριο λοιπον που θα ειναι επισημως η πρωτη μερα καθυστερησης θα ξανα κανω ενα τεστ που ετσι κι αλλιως μου εχει μεινει και βλεπουμε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Amalia8 είπε:

Κοριτσια δεν αδιαθετησα σημερα που περιμενα ενω τους τελευταιους 7 μηνες εχω πολυ σταθερο κυκλο. Δηλαδη αδιαθετω ακριβως σε 24 μερες μετα την περιοδο μου! Αυριο λοιπον που θα ειναι επισημως η πρωτη μερα καθυστερησης θα ξανα κανω ενα τεστ που ετσι κι αλλιως μου εχει μεινει και βλεπουμε...

Καλησπέρα!! Και βέβαια δεν είναι αξιόπιστα πάντα τα τεστ εγκυμοσύνης. Σου εύχομαι αύριο να δεις θετικό τεστ!!! Μπορείς όμως να πας να κάνεις και μια β- χοριακή να δεις αν είσαι ή όχι αντί να κάνεις το τεστ, το αρνητικό με την χοριακή είναι ότι θα μάθεις τα αποτελέσματα το απόγευμα. 

Μην βλέπεις τα στατιστικά γιατί δεν ισχύουν για όλους... μπορεί να είσαι η εξαίρεση στον κανόνα!! Με το καλό να μας πεις αύριο τα ευχάριστα... Καλό βράδυ :) 


4A0zp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Amalia8 είπε:

Κοριτσια δεν αδιαθετησα σημερα που περιμενα ενω τους τελευταιους 7 μηνες εχω πολυ σταθερο κυκλο. Δηλαδη αδιαθετω ακριβως σε 24 μερες μετα την περιοδο μου! Αυριο λοιπον που θα ειναι επισημως η πρωτη μερα καθυστερησης θα ξανα κανω ενα τεστ που ετσι κι αλλιως μου εχει μεινει και βλεπουμε...

Πολυ θετικο νεο :) Ευχομαι αυριο και ενα θετικο τεστ!Αλλα συμφωνω να κανεις και μια χοριακη για σιγουρα αποτελεσματα.Περιμενουμε νεα!


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αδικα χαρηκαμε :( Τελικα χθες το βραδυ πολυ αργα αδιαθετησα... Ενταξει δεν απογοητευομαι γιατι ηταν ο πρωτος μηνας προσπαθειας! Τουλαχιστον αποδειχτηκε οτι ο κυκλος μου ειναι οντως πολυ σταθερος και ακριβης παρα το αγχος που ειχα! Σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον! :) 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Amalia8 είπε:

Κοριτσια αδικα χαρηκαμε :( Τελικα χθες το βραδυ πολυ αργα αδιαθετησα... Ενταξει δεν απογοητευομαι γιατι ηταν ο πρωτος μηνας προσπαθειας! Τουλαχιστον αποδειχτηκε οτι ο κυκλος μου ειναι οντως πολυ σταθερος και ακριβης παρα το αγχος που ειχα! Σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον! :) 

Μην αγχώνεσαι ήταν νωρίς ακόμα. Κ εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν έμεινα έγκυος στον πρώτο μήνα προσπάθειας αλλά στον δεύτερο.. Σ εύχομαι να σ συμβεί κ εσένα το ίδιο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, Amalia8 είπε:

Κοριτσια αδικα χαρηκαμε :( Τελικα χθες το βραδυ πολυ αργα αδιαθετησα... Ενταξει δεν απογοητευομαι γιατι ηταν ο πρωτος μηνας προσπαθειας! Τουλαχιστον αποδειχτηκε οτι ο κυκλος μου ειναι οντως πολυ σταθερος και ακριβης παρα το αγχος που ειχα! Σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον! :) 

Δεν πειράζει κορίτσι μου! Μην το βάζεις κάτω κι εγώ είμαι στους πρώτους μήνες προσπαθειών και δεν απογοητεύομαι! Για όλες μας έχει ο Θεός... Εύχομαι τον άλλον μήνα να μπεις κι να μας πεις τα ευχάριστα. 


4A0zp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

@Amalia8 τι κάνεις?? Πως πάνε οι προσπάθειες ? Και εγώ είμαι στην πρώτη προσπάθεια και στην αναμονή για να κανω το τεστ .. αύριο είναι η 14 μέρα μετά την ωορρηξια ακόμα δεν έχω αποφασίσει Πότε να κανω το τεστ..εχω ενα μονο και δεν θέλω να βιαστώ.. 

Link to comment
Share on other sites

Στη 2η εγκυμοσύνη μου είχα σπίτι ένα predictor early ένα clear blue και μπόλικα hometest. Έκανα στην 25η ημέρα του κύκλου μου (με κύκλο περίπου 29ημερων) πρώτα το predictor βγήκε θετικό! Μετά έκανα και το clear θετικό αλλά μετά.απο λίγο εξαφανίστηκε η γραμμή. Οπότε την επόμενη το πρωί έκανα hometest και βγήκε αρνητικό!! Έκανα χοριακη και βγήκε  36μοναδες. Από περιέργεια έκανα ξανά την επόμενη hometest και πάλι αρνητικό. Οπότε είναι ανάλογα και το τεστ. (Για την ιστορία το hometest βγήκε θετικό όταν η χοριακη μου ήταν 127 μονάδες) σε άλλες πάλι έχω διαβάσει ότι το συγκεκριμένο τεστ έδειξε θετικό σε πολύ πρώιμη εγκυμοσύνη.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το first step και βγήκε αρνητικό.. Και η γραμμή ελέγχου ήταν πολύ άχνη ίσα που φαινόταν.. Η εφαρμογή στο κινητό μου λέει ότι σήμερα θα μου έρθει περίοδος δηλαδή 17 μέρες μετά την ωορρηξια ..δεν έχω άλλο τεστ και έτσι θα περιμένω μέχρι την Πέμπτη και αν δεν έρθει θα πάρω άλλο ένα να κανω .. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/12/2018 at 12:42 ΜΜ, Χρυσα2 είπε:

Εγώ έκανα το first step και βγήκε αρνητικό.. Και η γραμμή ελέγχου ήταν πολύ άχνη ίσα που φαινόταν.. Η εφαρμογή στο κινητό μου λέει ότι σήμερα θα μου έρθει περίοδος δηλαδή 17 μέρες μετά την ωορρηξια ..δεν έχω άλλο τεστ και έτσι θα περιμένω μέχρι την Πέμπτη και αν δεν έρθει θα πάρω άλλο ένα να κανω .. 

Όταν λες γραμμή ελέγχου εννοείς αυτή που βγαίνει ούτως ή αλλως; 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...