Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Βοήθεια για το θηλασμο!! Σος!!


Recommended Posts

Καλημέρα!!! Πριν 40 μερες και μετα απο ενα ζορικο τοκετο,  εφερα στον κοσμο μια όμορφη μπεμπα, με φτ! Την βαλαμε ατο στηθος αμεσως και εμεινε εκεί για πανω απο μιση ωρα, όσο  χρειαστηκε να με ετοιμασουν μετα τον τοκετο! Εκανα rooming in και γενικα ημουν πολυ θετικη ως προς το να θηλασω και το παλεψα πολυ... Λογω πρόβληματων που αντιμετωπισαμε σ αρχες, αναγκαστηκα να δώσω ξενο συμπληρωμα γιατί το γαλα μου αργησε να κατεβει, το παιδι εγινε πολυ γρήγορα ληθαργικο και υπνηλικο επειδή ανεβασε ικτερο, αδυνατουσε να τραβήξει γαλα οταν κατεβηκε επιτέλους και έγινε ενας φαυλος κυκλος.. Για να μην τα πολυλογω, αυτο δε κρατησε πανω απο 12-13 μερες... Με δικη μ επιμονη και προσπαθεια, αυξησα την παραγωγή μου, κατεληξα σ αρχη να αντικαταστησω σταδιακα ολο το ξενο συμπληρωμα με δικο μου και μέχρι τις 20-25 μερες, η μπεμπα ετρωγε αποκλειστικά απο το στηθος! Το πρόβλημα μου είναι πως εδω και 3-4 μερες παρατηρω πως το στηθος μου ειναι πιο ελαφρυ και οποτε αντλω με το θηλαστρο δεν ειναι οι ποσότητες που εβγαζα πιο παλια (αντλω αν χρειαστεί να λειψω, να εχουν δικο μ γαλα για να το δωσουν στη μικρη με σύριγγα)... Εκανα ολα οσα εκανα αλλα διαφορά δεν εχω δει... Το παιδι χορταινει, δεν το συζητώ!! Κοιμαται ακομα και 5ωρα καππιες φορες, βρέχει πανες πανω απο 6-7 καθημερινά κλπ... 

Αυτες τις μερες που παρατήρησα αυτη τη διαφορά έχουμε ερθει στα πεθερικα μου και η αλήθεια είναι ότι υφισταμαι τρονερη πιεση για το θηλασμο.. Οτι τ μωρο δε χορταινει, οτι γιατί να μην  του δινω ξενο αφου και αυτα που σκονη ηπιαν τίποτα δεν επαθαν, οτι το παιδι μου πειναει και εγω δεν το καταλαβαίνω κλπ... Ψυχολογικα εχω επηρεαστει, το παραδέχομαι... Για αυτο θελω να βρω οτι κολπο υπάρχει για να προφυλαξω την παραγωγη μου... 

Ξερω υπάρχουν τα χαπια μαγιας και σκοπεύω να τα παρω, ωστόσο βλέπω πως ο καθενας λεςι οτι θελει για τη δοσολογία... Προσωπικα, σκοπεύω να ακολουθησω αυτο που διαβασα στο parents απο τη μαια aglaia (7χαπια x 3 φορες/ημερησιως για 2 βδομαδες και μετα παυση για μια εβδομάδα και ξανα απο την αρχη).. Επίσης, μου ειπαν για ενα τσαι θηλασμου... 

Εχω αγχωθει παρα πολυ δεν σας κρυβω... Καθε συμβουλή δεκτη... 

Ευχαριστώ! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!! Πριν 40 μερες και μετα απο ενα ζορικο τοκετο,  εφερα στον κοσμο μια όμορφη μπεμπα, με φτ! Την βαλαμε ατο στηθος αμεσως και εμεινε εκεί για πανω απο μιση ωρα, όσο  χρειαστηκε να με ετοιμασουν μετα τον τοκετο! Εκανα rooming in και γενικα ημουν πολυ θετικη ως προς το να θηλασω και το παλεψα πολυ... Λογω πρόβληματων που αντιμετωπισαμε σ αρχες, αναγκαστηκα να δώσω ξενο συμπληρωμα γιατί το γαλα μου αργησε να κατεβει, το παιδι εγινε πολυ γρήγορα ληθαργικο και υπνηλικο επειδή ανεβασε ικτερο, αδυνατουσε να τραβήξει γαλα οταν κατεβηκε επιτέλους και έγινε ενας φαυλος κυκλος.. Για να μην τα πολυλογω, αυτο δε κρατησε πανω απο 12-13 μερες... Με δικη μ επιμονη και προσπαθεια, αυξησα την παραγωγή μου, κατεληξα σ αρχη να αντικαταστησω σταδιακα ολο το ξενο συμπληρωμα με δικο μου και μέχρι τις 20-25 μερες, η μπεμπα ετρωγε αποκλειστικά απο το στηθος! Το πρόβλημα μου είναι πως εδω και 3-4 μερες παρατηρω πως το στηθος μου ειναι πιο ελαφρυ και οποτε αντλω με το θηλαστρο δεν ειναι οι ποσότητες που εβγαζα πιο παλια (αντλω αν χρειαστεί να λειψω, να εχουν δικο μ γαλα για να το δωσουν στη μικρη με σύριγγα)... Εκανα ολα οσα εκανα αλλα διαφορά δεν εχω δει... Το παιδι χορταινει, δεν το συζητώ!! Κοιμαται ακομα και 5ωρα καππιες φορες, βρέχει πανες πανω απο 6-7 καθημερινά κλπ... 

Αυτες τις μερες που παρατήρησα αυτη τη διαφορά έχουμε ερθει στα πεθερικα μου και η αλήθεια είναι ότι υφισταμαι τρονερη πιεση για το θηλασμο.. Οτι τ μωρο δε χορταινει, οτι γιατί να μην  του δινω ξενο αφου και αυτα που σκονη ηπιαν τίποτα δεν επαθαν, οτι το παιδι μου πειναει και εγω δεν το καταλαβαίνω κλπ... Ψυχολογικα εχω επηρεαστει, το παραδέχομαι... Για αυτο θελω να βρω οτι κολπο υπάρχει για να προφυλαξω την παραγωγη μου... 

Ξερω υπάρχουν τα χαπια μαγιας και σκοπεύω να τα παρω, ωστόσο βλέπω πως ο καθενας λεςι οτι θελει για τη δοσολογία... Προσωπικα, σκοπεύω να ακολουθησω αυτο που διαβασα στο parents απο τη μαια aglaia (7χαπια x 3 φορες/ημερησιως για 2 βδομαδες και μετα παυση για μια εβδομάδα και ξανα απο την αρχη).. Επίσης, μου ειπαν για ενα τσαι θηλασμου... 

Εχω αγχωθει παρα πολυ δεν σας κρυβω... Καθε συμβουλή δεκτη... 

Ευχαριστώ! 

Καλή σου μέρα κορίτσι μου! Είμαι μια νέα μαμα και εγω, 2 μηνών είναι ο μπέμπης μου γι' αυτό δεν μπορώ να σου πω κάτι πάνω στο θέμα με τα χάπια που λες..Θα σου πω όμως κάτι από δική μου εμπειρία.. Όταν γέννησα από τη πρώτη κιόλας μέρα όλοι μουπάρχει έλεγαν δε χορτενει το παιδί δως του γαλα και τα σχετικά, ενώ εγώ ήθελα εξ αρχής να θηλασω αποκλειστικά, με αποτέλεσμα από τη δεύτερη μέρα να του δώσω ξένο μέχρι και τη 2η βδομάδα όπου του το σταμάτησα γιατι εβλεπα ότι το μωρό χορτενε..Και όπως και εσένα όλοι μου λένε και μέχρι τώρα ότι το μωρό δε χορτενει και γιατί δεν του δίνω ξένο.. Επειδή κατάλαβα ότι εσύ θες να θηλασεις κανονικά θα σου δώσω μια συμβουλή, μην ακούς κανέναν εσύ ξέρεις καλύτερα απο όλους αν χορτενει η όχι το μωράκι σου και εσύ και μόνο εσύ θα αποφασίσεις αν του δώσεις η όχι! Και όσο για τη ψυχολογία σου κοίταξε να μην ακούς τίποτα και κανέναν, κοίταξε την οικογένεια σου και πάνω απ όλα το μπεμπάκι σου και γραψ' τους όλους, όσο κακό και αν ακούγεται!  Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά νευριάζω με αυτο που όλοι είναι ειδικοί πάνω στο θηλασμό!  Κανε ο,τι εσύ θες και νομιζεις σωστο!


CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!! Πριν 40 μερες και μετα απο ενα ζορικο τοκετο,  εφερα στον κοσμο μια όμορφη μπεμπα, με φτ! Την βαλαμε ατο στηθος αμεσως και εμεινε εκεί για πανω απο μιση ωρα, όσο  χρειαστηκε να με ετοιμασουν μετα τον τοκετο! Εκανα rooming in και γενικα ημουν πολυ θετικη ως προς το να θηλασω και το παλεψα πολυ... Λογω πρόβληματων που αντιμετωπισαμε σ αρχες, αναγκαστηκα να δώσω ξενο συμπληρωμα γιατί το γαλα μου αργησε να κατεβει, το παιδι εγινε πολυ γρήγορα ληθαργικο και υπνηλικο επειδή ανεβασε ικτερο, αδυνατουσε να τραβήξει γαλα οταν κατεβηκε επιτέλους και έγινε ενας φαυλος κυκλος.. Για να μην τα πολυλογω, αυτο δε κρατησε πανω απο 12-13 μερες... Με δικη μ επιμονη και προσπαθεια, αυξησα την παραγωγή μου, κατεληξα σ αρχη να αντικαταστησω σταδιακα ολο το ξενο συμπληρωμα με δικο μου και μέχρι τις 20-25 μερες, η μπεμπα ετρωγε αποκλειστικά απο το στηθος! Το πρόβλημα μου είναι πως εδω και 3-4 μερες παρατηρω πως το στηθος μου ειναι πιο ελαφρυ και οποτε αντλω με το θηλαστρο δεν ειναι οι ποσότητες που εβγαζα πιο παλια (αντλω αν χρειαστεί να λειψω, να εχουν δικο μ γαλα για να το δωσουν στη μικρη με σύριγγα)... Εκανα ολα οσα εκανα αλλα διαφορά δεν εχω δει... Το παιδι χορταινει, δεν το συζητώ!! Κοιμαται ακομα και 5ωρα καππιες φορες, βρέχει πανες πανω απο 6-7 καθημερινά κλπ... 

Αυτες τις μερες που παρατήρησα αυτη τη διαφορά έχουμε ερθει στα πεθερικα μου και η αλήθεια είναι ότι υφισταμαι τρονερη πιεση για το θηλασμο.. Οτι τ μωρο δε χορταινει, οτι γιατί να μην  του δινω ξενο αφου και αυτα που σκονη ηπιαν τίποτα δεν επαθαν, οτι το παιδι μου πειναει και εγω δεν το καταλαβαίνω κλπ... Ψυχολογικα εχω επηρεαστει, το παραδέχομαι... Για αυτο θελω να βρω οτι κολπο υπάρχει για να προφυλαξω την παραγωγη μου... 

Ξερω υπάρχουν τα χαπια μαγιας και σκοπεύω να τα παρω, ωστόσο βλέπω πως ο καθενας λεςι οτι θελει για τη δοσολογία... Προσωπικα, σκοπεύω να ακολουθησω αυτο που διαβασα στο parents απο τη μαια aglaia (7χαπια x 3 φορες/ημερησιως για 2 βδομαδες και μετα παυση για μια εβδομάδα και ξανα απο την αρχη).. Επίσης, μου ειπαν για ενα τσαι θηλασμου... 

Εχω αγχωθει παρα πολυ δεν σας κρυβω... Καθε συμβουλή δεκτη... 

Ευχαριστώ! 

Κοριτσακι μου σου απαντησα και στο αλλο θεμα.Εδραιωθηκε ο θηλασμος σου.Αυτο ειναι καλο.Σε ολες συμβαινει αργα η γρηγορα.Κι εγω ειχα αγχωθει τοτε και πηγα σε συμβουλο θηλασμου.Μου ειπε οτι το μωρο τρωει μια χαρα κι εχω γαλα αλλα αν θελω να αυξησω την παραγωγη μου πρεπει η να βαζω το μωρο συχνοτερα στο στηθος η να βαζω θηλαστρο με φαση διεγερσης καπακι μετα το θηλασμο 4 φορες την ημερα

Οπωσδηποτε μια το βραδυ για να ξεγελασω το σωμα μου οτι το μωρο δεν χορτασε και πρεπει να παταγει κι αλλο γαλα.20 λεπτα στο καθε στηθος.πολυ δυσκολο και χρονοβορο.Εβγαζα το μωρο.Το δινα στη μανα μου κι εβαζα θηλαστρο.Σε μια βδομαδα περιπου ειδα διαφορα.Και θηλασα 5 μηνες αποκλειστικα

Αγχωθηκες πολυ κοριτσακι μου σαν κι εμενα.Βλεπε πανες και το βαρος του μωρου.Μονο ετσι καταλαβαινεις αν χορταινει.Τα μωρα κλαινε για δεκαδες λογους.Κι εγω ειχα πολεμο αλλα επεμενα.Μην ακους τους ασχετους οποιοι κι αν ειναι.

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα anemoni και απο μενα! Εγω δεν εχω ακομη εμπειρια με το θηλασμο, τωρα περιμενω το πρωτο παιδακι μου. Αλλα ηθελα να σου πω οτι υπαρχη τηλεφωνικη υποστηριξη θηλασμου στο 10525 οπως επισης και συμβουλοι θηλασμου στο lllgreece(τελεια)org  και εκει αναλογα την περιοχη που μενεις θα βρεις συμβουλους,εχουν τα τηλεφωνα τους και μπορεις να επικοινωνησεις να σου δωσουν σωστες συμβουλες και να σε στηριξουν.Μπορεις να ρωτησεις για τα χαπια μαγιας και αν πρεπει να τα παρεις και ποσο καιρο. 

Δυστυχως ειναι πολυ ασχημο που ανακατευονται τα πεθερικα σου και επηρεαζουν την ψυχολογια σου η οποια ηδη ειναι ευαισθητη σαν νεα μαμα που εισαι.Ευχομαι να πανε ολα καλα,να σου ζησει η ομορφη μπεμπουλα σου :)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αφηνεις να σε επηρεάζουν! Αυτά που σου λένε είναι τα κλασσικά επιχειρήματα που ακούν όλες οι νέες μανούλες και τελικά σταματάνε να θηλάζουν! Τα πεθερικά σου όπως και οι γενιές των γονιών μας είναι άσχετες από αποκλειστικό θηλασμό! Ο άντρας σου δεν μπορεί να τους βάλει λίγο στη θέση τους? Ζητά βοήθεια από συμβούλους που μπορούν να σου δώσουν επι της ουσίας πρακτικές συμβουλές. Λυπαμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω όμως καλά κάνεις και μας προετοιμάζεις για το τι ενδέχεται να περάσουμε όλες 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστώ ολες!! 

@Comet ευχαριστώ πολύ!! Δεν ειχα σκεφτει ότι μπορεί να εδραιωθηκε ο θηλασμος μου!!! Θα δοκιμάσω αυτό με το θηλαστρο μόλις επιστρέψω σπιτακι μου, για να αυξησω παραγωγή, μπας και ηρεμησω ψυχολογικα!!! 

@Nicol_ δεν γνωριζα την τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης μητρικου θηλασμου! Ευχαριστώ!!! 

@palmoira μου δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση η αλήθεια είναι.. Ολοι λενε πως γίνεται πόλεμος απέναντι στις μη θηλαζουσες, αλλα εγω εχω βιωσει το αντίθετο! Και μάλιστα με επιμονη!!! Ο αντρας μου ενω γενικά είναι υποστηρικτικος, δεν λέει τίποτα στη μαμα, μην τη στεναχωρησει!!! Πεταξε και αυτος κάτι για ξενο σε κάποια φάση, τον κοιταξα φαρμακερα και δεν ξαναμιλησε! Ευτυχώς! 

Σημερα κορίτσια δεν άντεξα! Παλι μ ειπαν να δινω μπουκάλι το βράδυ για να κοιμάται και να μην ξυπναει και απάντησα πως δε θελω να κρυβω την οποια ενόχληση του παιδιου μου μπουκωνοντας το μ φαι.. Και πως οσο αντεχω έτσι θα κανω. Μαλλον το καταλαβαν πως ενοχληθηκα γτ σταματησαν!!! 

Ευτυχως πάντως εχω υποστήριξη από τους γονείς μου και τη μαμα μου που θηλασε, αλλιώς δεν νομίζω να τα καταφερνα

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και γκρουπ στο facebook εθελοντική ομάδα υποστήριξης θηλασμού όπου απαντάνε σχετικά άμεσα άλλες μανουλες και έχει και κάποια αρχεία για τον θηλασμό να διαβάσεις.. ίσως βρεις κάτι εκεί για την μαγιά μπύρας που ρωτάς...


HHwPp2.pngQ1avp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστώ ολες!! 

@Comet ευχαριστώ πολύ!! Δεν ειχα σκεφτει ότι μπορεί να εδραιωθηκε ο θηλασμος μου!!! Θα δοκιμάσω αυτό με το θηλαστρο μόλις επιστρέψω σπιτακι μου, για να αυξησω παραγωγή, μπας και ηρεμησω ψυχολογικα!!! 

@Nicol_ δεν γνωριζα την τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης μητρικου θηλασμου! Ευχαριστώ!!! 

@palmoira μου δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση η αλήθεια είναι.. Ολοι λενε πως γίνεται πόλεμος απέναντι στις μη θηλαζουσες, αλλα εγω εχω βιωσει το αντίθετο! Και μάλιστα με επιμονη!!! Ο αντρας μου ενω γενικά είναι υποστηρικτικος, δεν λέει τίποτα στη μαμα, μην τη στεναχωρησει!!! Πεταξε και αυτος κάτι για ξενο σε κάποια φάση, τον κοιταξα φαρμακερα και δεν ξαναμιλησε! Ευτυχώς! 

Σημερα κορίτσια δεν άντεξα! Παλι μ ειπαν να δινω μπουκάλι το βράδυ για να κοιμάται και να μην ξυπναει και απάντησα πως δε θελω να κρυβω την οποια ενόχληση του παιδιου μου μπουκωνοντας το μ φαι.. Και πως οσο αντεχω έτσι θα κανω. Μαλλον το καταλαβαν πως ενοχληθηκα γτ σταματησαν!!! 

Ευτυχως πάντως εχω υποστήριξη από τους γονείς μου και τη μαμα μου που θηλασε, αλλιώς δεν νομίζω να τα καταφερνα

Κι εμενα ο αντρας μου με υποστηριζε αλλα επηρεαζοταν λιγο κι απο τη μανα του.Κανεις το καλυτερο για το μωρακι σου.Εσυ εισαι η μαμα του κι εσυ αποφασιζεις.Τα μωρακια δεν κλαινε μονο οταν πεινανε θελουν κι αγκαλιτσα.Ο γιος μου μεχρι  6 μηνων κοιμοταν λογω θηλασμου αγκαλια,δεν ειχε προγαμμα και δεν τον αφηνα να κλαιει.Κι ομως ενα μηνα μετα τον αφηνα στην κουνια του στο δωματιο του και κοιμοταν μονος του .Τωρα με τα δοντακια παλι τον κοιμιζω αγκαλια.Κλαιει και με ψαχνει .Εννοειται οτι ειμαι εκει και καλυπτω τις αναγκες του.Ειναι φαση και θα περασει.Ειναι δυνατον να με φωναζει το μωρο μου κι εγω να κανω οτι δεν ακουω;Και δεν τολμαει κανεις να πει τιποτα

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστώ ολες!! 

@Comet ευχαριστώ πολύ!! Δεν ειχα σκεφτει ότι μπορεί να εδραιωθηκε ο θηλασμος μου!!! Θα δοκιμάσω αυτό με το θηλαστρο μόλις επιστρέψω σπιτακι μου, για να αυξησω παραγωγή, μπας και ηρεμησω ψυχολογικα!!! 

@Nicol_ δεν γνωριζα την τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης μητρικου θηλασμου! Ευχαριστώ!!! 

@palmoira μου δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση η αλήθεια είναι.. Ολοι λενε πως γίνεται πόλεμος απέναντι στις μη θηλαζουσες, αλλα εγω εχω βιωσει το αντίθετο! Και μάλιστα με επιμονη!!! Ο αντρας μου ενω γενικά είναι υποστηρικτικος, δεν λέει τίποτα στη μαμα, μην τη στεναχωρησει!!! Πεταξε και αυτος κάτι για ξενο σε κάποια φάση, τον κοιταξα φαρμακερα και δεν ξαναμιλησε! Ευτυχώς! 

Σημερα κορίτσια δεν άντεξα! Παλι μ ειπαν να δινω μπουκάλι το βράδυ για να κοιμάται και να μην ξυπναει και απάντησα πως δε θελω να κρυβω την οποια ενόχληση του παιδιου μου μπουκωνοντας το μ φαι.. Και πως οσο αντεχω έτσι θα κανω. Μαλλον το καταλαβαν πως ενοχληθηκα γτ σταματησαν!!! 

Ευτυχως πάντως εχω υποστήριξη από τους γονείς μου και τη μαμα μου που θηλασε, αλλιώς δεν νομίζω να τα καταφερνα

οποτε ας στεναχωρησουμε την λεχωνα;

κ τι τους ενοχλει αμα ξυπναει το μωρο το βραδυ;εσυ ταλαιπωρεισαι.δ νομιζω να ενδιαφερονται τοσο για την κουραση σου,γτ αν ηταν ετσι θα προσεχαν κ τι ελεγαν

τα πατε πολυ καλα!συνεχισε ετσι!

υπαρχει κ η φαιναρετη να μιλησεις τηλεφωνικα.

εχω απαντησει στα πρακτικα του θεματος στο παρεντς

τα γραφω κ εδω μην ειναι ξεκαρφωτα τα πανω

για να καταλαβω,εχεις γαλα,θηλαζεις καλα,το μωρο βρεχει πανες,κοιμαται καλα,παιρνει βαρος αλλα νιωθεις πιο αδειο το στηθος;μηπως εδραιωθηκε ο θηλασμος;δ αντλεις συστηματικα;απλα βγαζεις αν χρειαστει.το να μην βγαζεις πολυ δ σημαινει κτ για την παραγωγη σου,πολλες γυναικες θηλαζαν κανονικοτατα αλλα δ βγαζανε τπτ με το θηλαστρο

νομιζω δ χρειαζεσαι μαγια.τσαι θηλασμου εχει η weleda,αλλα κ αυτο ισως περιττο

υπαρχουν γαλακτογωγες τροφες.η απλα να κανεις εσυ καποιο αφεψημα που βοηθαει πχ τριγωνελλα,μαραθοσπορο,τσουκνιδα,μαντζουρανα,γαιδουραγκαθο,καλεντουλα,χαμομηλι

το σωμα σου μεγαλωσε 9μηνες αυτο το μωρο.βρες την εμπιστοσυνη στον εαυτο σου οτι μπορει κ να το θρεψει.μετα απο τοσο κοπο που εκανες ειναι κριμα να τα χαλασεις ολα για την γνωμη τριτων.πολυ σημαντικο να εχεις την στηριξη του αντρα σου,κ καλυτερα να τους μιλησει εκεινος να σταματησουν να επιμενουν.υπαρχουν δυο επιλογες αντιδρασης απο εσενα,ακους,λες ναι κ κανεις αυτο που θες εσυ.αλλιως απαντας.προσπαθησε να εισαι ηρεμη.πες οτι ακους τον γιατρο σας.οτι εκεινοι μεγαλωσαν τα παιδια τους οπως ηθελαν,καιρος να σας αφησουν να κανετε το ιδιο.

δ νομιζω οτι θελουν το κακο σας,αλλα ουτε φυσικα εσυ του μωρου σου.υπερασπισου τις επιλογες σου

δινεις πιπιλα;κανετε 8θηλασμους την ημερα;στην αναγκη πες τους οτι οταν δινατε ξενο ειχε σημαδια αλλεργιας η κολικους.γτ λενε οτι το μωρο δ χορταινει κ οτι πειναει κ δ το καταλαβαινεις;

δ νομιζω οτι χρειαζεται να περιφρουρησεις την παραγωγη σου,αλλα την ψυχικη σου ηρεμια κ τον θηλασμο γενικα

πολυ λυπαμαι που περνας δυσκολα ενω δ φαινεται καποιος λογος ανησυχιας

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το μωρό τρέφεται σωστά βάζει βάρος βρέχει πάνες είσαστε σούπερ! εδραιώθηκε ο θηλασμός το στήθος ανταποκρίνεται στις αναγκες του βρέφους! Αν δεν θέλεις να κάνεις τράπεζα για αργότερα και θέλεις συγκεκριμένα γευματα τότε το μόνο που θα πετύχεις με ανεξέλεγκτη χρήση  χαπιών και του θηλαστρου είναι υπερπαραγωγή και θα εκνευριζεις το μωρό θα πνίγεται δεν θα παίρνει το λιπαρό γάλα και θα πρέπει να το διορθώσεις από την ανάποδη μετά! Μίλησε με μια σύμβουλο για τις σωστές αντλήσεις και πότε να τις κάνεις! Οσο για τα πεθερικά δεν νοιάζονται ούτε για εσένα ούτε για το μωρό. Απλά λένε αυτά που λένε όλοι και κλασικά θέλουν μπουκάλι αντί σύριγγας.  Αγνόησε τους. Καλη ανατροφή! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!! Πριν 40 μερες και μετα απο ενα ζορικο τοκετο,  εφερα στον κοσμο μια όμορφη μπεμπα, με φτ! Την βαλαμε ατο στηθος αμεσως και εμεινε εκεί για πανω απο μιση ωρα, όσο  χρειαστηκε να με ετοιμασουν μετα τον τοκετο! Εκανα rooming in και γενικα ημουν πολυ θετικη ως προς το να θηλασω και το παλεψα πολυ... Λογω πρόβληματων που αντιμετωπισαμε σ αρχες, αναγκαστηκα να δώσω ξενο συμπληρωμα γιατί το γαλα μου αργησε να κατεβει, το παιδι εγινε πολυ γρήγορα ληθαργικο και υπνηλικο επειδή ανεβασε ικτερο, αδυνατουσε να τραβήξει γαλα οταν κατεβηκε επιτέλους και έγινε ενας φαυλος κυκλος.. Για να μην τα πολυλογω, αυτο δε κρατησε πανω απο 12-13 μερες... Με δικη μ επιμονη και προσπαθεια, αυξησα την παραγωγή μου, κατεληξα σ αρχη να αντικαταστησω σταδιακα ολο το ξενο συμπληρωμα με δικο μου και μέχρι τις 20-25 μερες, η μπεμπα ετρωγε αποκλειστικά απο το στηθος! Το πρόβλημα μου είναι πως εδω και 3-4 μερες παρατηρω πως το στηθος μου ειναι πιο ελαφρυ και οποτε αντλω με το θηλαστρο δεν ειναι οι ποσότητες που εβγαζα πιο παλια (αντλω αν χρειαστεί να λειψω, να εχουν δικο μ γαλα για να το δωσουν στη μικρη με σύριγγα)... Εκανα ολα οσα εκανα αλλα διαφορά δεν εχω δει... Το παιδι χορταινει, δεν το συζητώ!! Κοιμαται ακομα και 5ωρα καππιες φορες, βρέχει πανες πανω απο 6-7 καθημερινά κλπ... 

Αυτες τις μερες που παρατήρησα αυτη τη διαφορά έχουμε ερθει στα πεθερικα μου και η αλήθεια είναι ότι υφισταμαι τρονερη πιεση για το θηλασμο.. Οτι τ μωρο δε χορταινει, οτι γιατί να μην  του δινω ξενο αφου και αυτα που σκονη ηπιαν τίποτα δεν επαθαν, οτι το παιδι μου πειναει και εγω δεν το καταλαβαίνω κλπ... Ψυχολογικα εχω επηρεαστει, το παραδέχομαι... Για αυτο θελω να βρω οτι κολπο υπάρχει για να προφυλαξω την παραγωγη μου... 

Ξερω υπάρχουν τα χαπια μαγιας και σκοπεύω να τα παρω, ωστόσο βλέπω πως ο καθενας λεςι οτι θελει για τη δοσολογία... Προσωπικα, σκοπεύω να ακολουθησω αυτο που διαβασα στο parents απο τη μαια aglaia (7χαπια x 3 φορες/ημερησιως για 2 βδομαδες και μετα παυση για μια εβδομάδα και ξανα απο την αρχη).. Επίσης, μου ειπαν για ενα τσαι θηλασμου... 

Εχω αγχωθει παρα πολυ δεν σας κρυβω... Καθε συμβουλή δεκτη... 

Ευχαριστώ! 

Πριν πάρεις το οτιδήποτε να ρωτήσεις παιδίατρο κ γυναικολόγο. Όλα αυτά έχουν κ κάποιες παρενέργειες κ δεν τα δέχονται όλοι οι παιδίατροι. Για τη μαγιά μπύρας κ μένα η μαία 21 χάπια ημερησίως μου είχε πει αλλά τελικά δεν τα πήρα..... Το άφησα να κυλήσει μόνο του. Το μόνο που έκανα ήταν να νοικιάσω νοσοκομειακό θηλαστρο. Η διπλή άντληση δίνει καλύτερα αποτελέσματα να ξέρεις. Και όσο πιο συχνά μπορείς να αντλείς, καλύτερα ακόμα μετά το γεύμα του μωρού. 

Να σου ζήσει κορίτσι μου το μωράκι σου! Γερο και ευλογημένο! Δεν τα είπαμε.... 

Όσο για τους γύρω, γιατί ανακατεύονται; Γιατι τόσο θάρρος; Βάλε κόφτη! Εσύ θα κρίνεις τι είναι καλύτερο για σένα κ το μωρό σου. Σε φιλώ....

  • Μου αρέσει 1

l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , 2angels είπε:

Πριν πάρεις το οτιδήποτε να ρωτήσεις παιδίατρο κ γυναικολόγο. Όλα αυτά έχουν κ κάποιες παρενέργειες κ δεν τα δέχονται όλοι οι παιδίατροι. Για τη μαγιά μπύρας κ μένα η μαία 21 χάπια ημερησίως μου είχε πει αλλά τελικά δεν τα πήρα..... Το άφησα να κυλήσει μόνο του. Το μόνο που έκανα ήταν να νοικιάσω νοσοκομειακό θηλαστρο. Η διπλή άντληση δίνει καλύτερα αποτελέσματα να ξέρεις. Και όσο πιο συχνά μπορείς να αντλείς, καλύτερα ακόμα μετά το γεύμα του μωρού. 

Να σου ζήσει κορίτσι μου το μωράκι σου! Γερο και ευλογημένο! Δεν τα είπαμε.... 

Όσο για τους γύρω, γιατί ανακατεύονται; Γιατι τόσο θάρρος; Βάλε κόφτη! Εσύ θα κρίνεις τι είναι καλύτερο για σένα κ το μωρό σου. Σε φιλώ....

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσαρα μου!!! Μου τα ειχαν προτείνει και οι 2 σε περίπτωση που ήθελα να ενισχυσω την παραγωγη μου.. Αλλα επειδη τα ειχα καταφέρει φυσικά απεφυγα να τα παρω!!! 

Ανακατευονται γτ έχουν μάθει να κάνουν κουμάντο και με εμενα δεν τους περναει!!! 

Τι κάνει η μπουμπου σου? Πόσο είναι τώρα? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν κ τα κορίτσια παραπάνω έχει εδραιωθεί ο θηλασμός σου για αυτό νιώθεις μαλακό το στήθος.. Κατεβαίνει την ώρα που θηλάζεις. Οπότε μην ακούς κανέναν. Κ όπως ειπώθηκε κ παραπάνω το θηλαστρο δεν είναι ενδεικτικό στο ποσο γάλα έχεις. Όπως είπε κ η Βίκυ αν το μωρό βρέχει πάνες είστε μια χαρά. Κ αυτή η καραμέλα για το ότι κ εμείς με γάλα σκόνη μεγαλώσαμε βαρέθηκα να την ακούω... Δλδ τι πιο φυσιολογικό να δώσεις γάλα από το στήθος σου?? Γιατί αυτό είμαστε προορισμένες, η φύση κάτι παραπάνω ξέρει. Κ ας διαβάσουν κ έρευνες για το θηλασμό κ τα οφέλη του. Όχι δεν πάθαμε τπτ που ήπιαμε σκόνη αλλά μακροπρόθεσμα ο θηλασμός σε προστατεύει από παχυσαρκία, διαβήτη κλπ.. Κ ένα ακόμα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα ότι ταιζεις το παιδί σου ανεξοδα!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ανεμώνη γιατι τετοιο αγχος; αν το μωρακι σου θηλαζει κατ' απαιτηση ή στο διωρο με εξαιρεση το βραδινο του υπνο και ειναι καλα στα κιλα του, τι καθεσαι και ασχολεισαι με το θηλαστρο;

Ο θηλασμος θελει ηρεμια πανω απο ολα, να το αντιμετωπιζεις ως κατι απολυτως φυσιολογικο και απλο.μην το περιπλεκεις με τα θηλαστρα.

Κι εγω οσο θηλαζα, καποιες φορες που εβγαλα με το θηλαστρο εκανα μια ωρα και για να γεμισω το μπουκαλακι, αλλα γαλα ειχα γιατι ο μπεμπης μου ηταν τετραπαχος. Και το στηθος μετα τις 40 μέρες δεν πρηζεται τοσο. Φαντασου οτι εμενα δεν εσταζε παρα μονο το βραδυ μετα τον πενταωρο υπνο του μπεμπη μου.

Το θηλαστρο το χρησιμοποιησα εντατικα οταν επεστρεψα στη δουλεια και η αληθεια ειναι οτι σιγα σιγα με το θηλαστρο μειωθηκε η παραγωγη μου. Και το ακριβοτερο θήλαστρο ειναι αδυνατο να κανει αυτο που κανει το μωρο που θηλαζει. Γι αυτο συμβουλη μου, απεφυγε το οσο μπορεις και μην αγχωνεσαι με το ποσο καταφερνεις να αντλησεις. Μην μπαινεις στο τρυπακι αυτο, αν το μωρο σου ακολουθει την  καμπυλη του και το βλέπεις ευχαριστημενο.

Οσο για τα σχολια των συγγενων αγνοησε τα πληρως, εκτος αν το μωρο ειναι ελιπποβαρες ή εχει στασιμοτητα, οποτε εκει θα πρεπει να απευθυνθεις στο γιατρο σου για οδηγιες

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Όπως είπαν κ τα κορίτσια παραπάνω έχει εδραιωθεί ο θηλασμός σου για αυτό νιώθεις μαλακό το στήθος.. Κατεβαίνει την ώρα που θηλάζεις. Οπότε μην ακούς κανέναν. Κ όπως ειπώθηκε κ παραπάνω το θηλαστρο δεν είναι ενδεικτικό στο ποσο γάλα έχεις. Όπως είπε κ η Βίκυ αν το μωρό βρέχει πάνες είστε μια χαρά. Κ αυτή η καραμέλα για το ότι κ εμείς με γάλα σκόνη μεγαλώσαμε βαρέθηκα να την ακούω... Δλδ τι πιο φυσιολογικό να δώσεις γάλα από το στήθος σου?? Γιατί αυτό είμαστε προορισμένες, η φύση κάτι παραπάνω ξέρει. Κ ας διαβάσουν κ έρευνες για το θηλασμό κ τα οφέλη του. Όχι δεν πάθαμε τπτ που ήπιαμε σκόνη αλλά μακροπρόθεσμα ο θηλασμός σε προστατεύει από παχυσαρκία, διαβήτη κλπ.. Κ ένα ακόμα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα ότι ταιζεις το παιδί σου ανεξοδα!!

καλα εμεις ταξιδευαμε κ χωρις καρεκλακια αυτοκινητου,τι σημαινει αυτο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...