Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε ολες! 'Οποια θελει μπορει να μου στειλει προσωπικό μηνυμα για γιατρους που ασχολουντε αρκετα με εξωσωματικές με δότριες (εχουν μικρες αναμονες και "καλες" επιλογές σε δότριες). Ψαχνουμε και στην Ισπανια εδω και 1.5 μήνα αλλα χωρί αποτέλεσμα προς το παρόν και θέλουμε να εχουμε και αλλες εναλλακτικές. Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

εγω πιστευω οτι ειναι οι συσπασεις braxton hicks. και εγω εχω πονακια σαν περιοδου και.πονο στη μεση και το ιδιο παρατηρησε και ο αντρας μου οτι η μπεμπα εχει ψιλοαλλαξει θεση. στην ουσια βεβαια γι αυτο το λογο εχουμε αυτες τις δυσπασεις, για να παρει τη σωστη θεση, οποτε γνωμη μου ειναι να μην αγχωνομαστε, βεβαια παρε και τη γνωμη της μαιας ή γιατρου.

Just now, Giosotpk είπε:

@Elen211 δεν θα να σε κάνω να αγχωθεις αλλά στα μαθήματα που έκανα εγώ έτσι μου είπαν ότι ετοιμάζεται το.σωμα.μας.για την γέννα ... βγάζουμε πιο πολλά κολπικά υγρά μας.ποναει η μέση η κοιλιά κατεβαίνει ... 

Απλά δεν σημαίνει ότι γέννας αύριο ...μπορεί να γεννήσεις και σε δύο εβδομάδες ... Είναι καλό σημάδι πάντως να το ξέρεις ...το σώμα σου προετοιμάζεται και αυτό είναι προς όφελος σου .... 

 

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι ...όταν δεν πίνω πολύ νερό έχω ένα ελαφρύ καψιμο όχι μετά το κατούρημα γενικά ...δεν νομίζω ότι είναι ουρολοίμωξη απλά πιστεύω. Λόγο του ότι πάω συχνά στην τουαλέτα ότι το κάψιμο είναι από το πολύ το σκούπισμα ας το πω έτσι ...θα το.πω αύριο στο γιατρό μου απλά μήπως καμιά νιώθει το.ιδιο ? 

εγω αυτο με το καψιμο το παθαινω οταν ξεχναω να πιω νερο. βεβαια και λογω του οτι ειναι καλοκαιρι και παντα ειχα ιστορικο με κυστιτιδες κανω ποτε ποτε μια εξωτερικη πλυση με χαμομηλι να εχω το κεφαλι μου ησυχο. 


cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Elen211 Αρχικά μην φρικάρεις. Αν είναι το πρώτο σου παιδάκι από την στιγμή που θα εμπαιδωθεί θα χρειαστεί να περάσει κάποιος καιρός, εμενα μου εχει πει ο γιατρός πάνω από 2 εβδομάδες. Λοιπόν εμενα η κοιλία είναι χαμήλά όλη μερα και το πρωί που σηκώνομαι μόνο είναι νορμάλ. Από την βαρύτητα το παιδί κατεβαίνει. Σιγά σιγά χαλαρώνει λεκάνη για αυτό μπορεί να πονάς στην μέση. Οσο για τα υγρά αρκεί να σου πω ότι εγω λερώνων συνέχεια το παντελόνι μου και τον καναπέ απο τα υγρα που βγάζω, ασε που βγάζω και βλέννη και ακόμα ο τραχηλος είναι κομπλέ και το παιδί δεν έχει εμπαιδωθεί (λογω συσπάσεων που εχω από πολύ νωρίς κάθε εβδομάδα μετράμε τον τραχηλο κολπικα.)

Λοιπόν προτίνω να παρεις την τον γιατρό σου να του το πεις, αρχικά μονο και μονο για να σου φύγει η ιδέα. Έγραψες εχω φρικάρει οπότε οτι και να σου πουμε εμεις δεν παιζει ρόλο, παρε τον γιατρό σου (για αυτό πληρώνετε) πες του τα συμπτώματα και θα κρίνει αυτός. Το πιθανότερο είναι να σου πει χαλάρωσε το σώμα προετοιμάζεται.

 

 

 


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Αγγελικη85 είπε:

@happysmileκαλημέρα εχεις ξεκινήσει καθόλου περπάτημα;;; 

Αγγελικημ καλημερα πολυ περπατημα παμε με τον συζυγο αυριο εχω γιατρο επιτελους!!επισης εχουν πριστει λογο τα δαχτυλα μου των χεριων κ εβγαλα τη βερα μ μην σφινωσει λετε να ειναι κατι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@happysmile και εμενα πρηζονται ποτε ποτε οι αστραγαλοι. βασικα τωρα δε πρεπει να τρωμε αλατι για να μην εχουμε κατακρατησεις. τα χερια αμα δοκιμασεις να τα βαλεις πανω σε μαξιλαρια δεξια και αριστερα σου να ειναι ψηλα να δεις που μπορει να ξεπρηστουν. φυσικα αυριο κανε μια συζητηση με τον γιατρο σου για να εισαι σιγουρη και να σου φυγει το αγχος :)

κοριτσια απορια: τα ρουχαλακια του μωρου στην ετικετα λενε ολα οτι πλενονται στους 40° ομως σε site που διαβασα για το πλύσιμο των μωρουδιακων λεει 60 με 90 για αποστειρωση :? συν οτι λεει αμα τα βαλεις στους 40 θελουν διπλο και τριπλο ξεβγαλμα γιατι μπορει να εχουν μεινει υπολείμματα του απορρυπαντικου. εσεις στους ποσους τα πλενετε? 


cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni2512 είπε:

@happysmile και εμενα πρηζονται ποτε ποτε οι αστραγαλοι. βασικα τωρα δε πρεπει να τρωμε αλατι για να μην εχουμε κατακρατησεις. τα χερια αμα δοκιμασεις να τα βαλεις πανω σε μαξιλαρια δεξια και αριστερα σου να ειναι ψηλα να δεις που μπορει να ξεπρηστουν. φυσικα αυριο κανε μια συζητηση με τον γιατρο σου για να εισαι σιγουρη και να σου φυγει το αγχος :)

κοριτσια απορια: τα ρουχαλακια του μωρου στην ετικετα λενε ολα οτι πλενονται στους 40° ομως σε site που διαβασα για το πλύσιμο των μωρουδιακων λεει 60 με 90 για αποστειρωση :? συν οτι λεει αμα τα βαλεις στους 40 θελουν διπλο και τριπλο ξεβγαλμα γιατι μπορει να εχουν μεινει υπολείμματα του απορρυπαντικου. εσεις στους ποσους τα πλενετε? 

Γεια σας κοριτσια!!!! Εφοσον σιδερωθουν μετα γινεται αποστειρωση δεν υπαρχει λογος για 60 ή 90 βαθμους γτ θα σ σκληρυνουν! Εαν το απορρυπαντικο σας ειναι σε υγρη μορφη δεν μενει στα ρουχαλακια στους 40βαθμους εγω ακομη κ τωρα καποια π δεν ειναι πολυ λερωμενα τα βαζω στο συντομο στους 30! Αχχ Πολυ ωραιες οι ετοιμασιες για τα μωρακια!

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έπλυνα όλα στους 60 και δεν παθανε τίποτα, και ήταν και πολύχρωμα. Στους 40 δεν γίνεται αποστείρωση. Τους εριξα και ενα σιδερο μετα αλλα στο μέλλον δεν ξερω αν θα προλαβαίνω το σίδερο. Βάζω πάντα έξτρα ξέβγαλμα και ασ βαζω υγρό απορρυπαντικό, και στα δικά μας δηλαδή γιατί το πλυντήριο μου αφήνει σίγουρα απορριπαντικό. Εντάξει η αποστείρωση είναι για την αρχή, από την στιγμή που το μωράκι αρχίζει να βαζει τα δάχτυλά του στο στόμα του λέμε bye bye αποστείρωση.

 


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου!πηγα γιατρο ολα καλα ο μπεμπης 2540...μικρουλης μου φανηκε..γιατι πριν απο 2 εβδομαδες στο ντοπλερ εβγαινε 2360...ο γιατρος φυσιολογικο τον βρηκε αλλα εγω ψιλοαγχωθηκα...τελοσπαντων σε 2 εβδομαδες παλι γιατρο..

Εγω τα ρουχαλακια στους 40 τα επλυνα και μια χαρα εγιναν..και μετα σιδεροο..ελπιζω να το συνεχισω και μετα το σιδερο αν και δεν το πολυ πιστευω να χω ορεξη και κουραγιο για σιδερο με 40 βαθμους..θα δειξει...


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια και από εμένα ... 

Λοιπόν πήγαμε γιατρό σήμερα κάναμε μια καλλιέργεια ούρων που σας είπα εχθές λόγου το καψίματος που νιώθω ...αν και μου είπε από το πολύ το σκούπισμα θα είναι ...κάναμε και το νον στρες μας ...έδειξε ότι υπάρχουν κάποιες συσπάσεις αλλά ακανόνιστες... Είναι καλό αυτό μου είπε προετοιμάζεται ο οργανισμός σου η μπέμπα έχει κατέβει πολύ χαμηλά και δεν της φαίνεται γιατί εγώ την κοιλιά την έχω πολύ ψιλά ... 

Λογικά μου είπε σε μια εβδομάδα θα με δει πάλι αλλά θα ξανά μιλήσω μαζί του την παρασκευή που θα βγει η καλλιέργεια ... 

 

Για τα ρουχαλακια που λέγατε ...εγώ όλα στους 40 τα έπλυνα και τα σιδερωσα και δεν πρόκειται να τα ξανά σιδερωσω ... Μια παιδίατρος που βρήκα μου είπε το εξής να μην μάθω το μωρό να είναι σε μια αποατειρωμενη γυάλα και δεύτερων για να αποατειρωθει το ρούχο πρέπει να φτάσει σχεδόν 200 βαθμούς όπου μου λέει πρέπει να το κάψεις με το σίδερο . Αν θέλεις να το κάνεις για να μην φαίνεται ζαρωμένο κάντο εγώ προσωπικά μου λέει δεν θα έχανα το χρόνο μου να σιδερωνω .... 

Και έτσι και εγώ δεν θα τα σιδερωσω ξανά ... 

Προς Θεού δεν λέω όσες το κάνετε καλά κάνετε και μπράβο σας ...αλλά εγώ ποτέ μου δεν ήμουν του σίδερου ... 

Αυτά τα ολίγα ... 

Πώς είστε ? 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σαααας! Εγώ πήγα σε μάθημα τοκετού με την μαία σήμερα και της είπα για τον πόνο στη μέση και χαμηλά στη κοιλίτσα και μου ξαναέκανε ζώνες μετά το μάθημα και ήταν όλα καλά.  Μίλησε και με τον γιατρό και της είπε να με κοιτάξει κολπικά, με κοίταξε, μου είπε ότι δεν έχω διαστολή ωστόσο το μωρό έχει κατέβει πολύ χαμηλά. Ενημέρωσε τον γιατρό και με πήρε ο γιατρός τηλέφωνο και μου είπε ότι δεν έχουμε πολύ καιρό ακόμα..  Σίγουρα δεν θα πάρουμε όλο τον μηνα και να είμαι προετοιμασμενη. Αν νιώσω να πετρωνει η κοιλιά να τον πάρω αμέσως τηλέφωνο.  Και θα με δει και αύριο που έχουμε κανονικά ραντεβού.  Φεύγοντας λέω στην μαία "θα τα πούμε αύριο στο ραντεβού... Θα προλάβουμε ε???"  Και απλά μου χαμογέλασε και μου έκανε νόημα με τα μάτια τύπου "ποιος ξέρει?" 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

@Elen211 να φανταστώ ότι και αγχώθηκε αλλά και χάρηκες που θα έχεις το μωράκι σου σε λίγο καιρό αγκαλιά ... 

Και εγώ από ότι κατάλαβα δεν θα τον πάρουμε όλο το μήνα ... 

Αυτά τα πετρώματα στην κοιλιά θα έπρεπε να τα νοιώσω εφόσον κατέγραψε το νον στρες ότι γίνονται συσπάσεις ...εγώ όμως δε. Καταλαβαίνω απολύτως τίποτα ...πόσο αναίσθητη πρέπει να είμαι ? Χαχαχα

  • Χαχα 2

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk said:

Αυτά τα πετρώματα στην κοιλιά θα έπρεπε να τα νοιώσω εφόσον κατέγραψε το νον στρες ότι γίνονται συσπάσεις ...εγώ όμως δε. Καταλαβαίνω απολύτως τίποτα ...πόσο αναίσθητη πρέπει να είμαι ? Χαχαχα

Θα έπρεπε να τα νοιώθεις εκτός αν δεν έχουν μεγάλη ενταση. Αν αρχίσεις λίγο να προσέχεις την κοιλία σου (όταν είσαι ξαπλωμένη ανάσκελα) σιγά σιγά πιστευω θα τα καταλαβαίνεις. Βέβαια ευτυχώς που υπαρχει κ η τεχνολογία και τα καταγράφει για να ξέρουμε τι μας γίνεται. Γιατί καμια φορά λες είναι δεν είναι??

 


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

@Elen211 να φανταστώ ότι και αγχώθηκε αλλά και χάρηκες που θα έχεις το μωράκι σου σε λίγο καιρό αγκαλιά ... 

Και εγώ από ότι κατάλαβα δεν θα τον πάρουμε όλο το μήνα ... 

Αυτά τα πετρώματα στην κοιλιά θα έπρεπε να τα νοιώσω εφόσον κατέγραψε το νον στρες ότι γίνονται συσπάσεις ...εγώ όμως δε. Καταλαβαίνω απολύτως τίποτα ...πόσο αναίσθητη πρέπει να είμαι ? Χαχαχα

Εγώ πάλι που νιώθω συχνά πετρώματα αλλά όταν κάνω νον στρες δεν έχω πετύχει ούτε ένα? Να σιγουρευτώ ότι αυτό που νιώθω είναι συσπάσεις και δεν είμαι τρελή... 

Εννοείται ότι ανυπομονώ να δω τι μπεμπακι μου αλλά φυσικά Αγχώθηκα αρκετά..  Σε σημείο που έκλαιγα που πήγε ο άντρας μου για δουλειά..  Φοβάμαι ότι θα γίνει κάτι και θα λείπει. Βέβαια είναι όλοι ενήμεροι στη δουλειά ότι αν γίνει κάτι φεύγει ανά πάσα στιγμή αλλά και πάλι δεν νιώθω άνετα..  Ειδικά μέρες όπως σήμερα που είναι απογευματινός. 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...