Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

1 hour ago, Μαρίτσα10 said:

Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ δεν κοιμήθηκα καθόλου....έχω τρελά οξέα, ζεσταίνομαι ακόμα κ με το κλιματιστικό κ τα πόδια μου είναι τούμπανο. Κάνω ποδολουτρα, μασάζ στα πόδια κ τα βάζω ψηλά αλλά τίποτα δεν βελτιώθηκαν.

Σπαστική η αυπνία...εγώ κοιμήθηκα 1, ξύπνησα 6, ξανακοιμήθηκα 8 κ ξύπνησα 10.30. Οπότε τα πήγα σχετικά καλά.

Σε ποια εβδομάδα είσαι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Γλυκερια123 αφού δεν τρελθηκες με.την θάλασσα δεν το επιχειρώ να πάω καθόλου ...από ασκήσεις δεν κάνω τίποτα από όταν έμεινα έγκυος μου τα έκοψε όλα.ο γιατρός γυμναστική τα πάντα ...μόνο της ασκήσεις Kegel κάνω ... εσύ? 

 

@Eleni2512 η εγκυμοσύνη μερικές φορές λόγου ορμονών σου φέρνει διάφορα ... Πιστεύω μετά θα σου φύγουν όλα αυτά ... Τουλάχιστον έχεις.λυσει την κλειστοφοβία για την δυσφορία δεν ξέρω λόγου ζέστης την νιώθεις ? Αν είν';ι λόγου ζέστης παγακιαααααα

@Μαρίτσα10 για τα πρησμένα πόδια το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κόψεις εντελώς το αλάτι ...θα σου πρήζονται πάλι αλλά τουλάχιστον όταν θα τα βάζεις ψιλά θα υποχωρεί το πρήξιμο ... Καλά τα φαγητά δεν τρώγονται εγώ εδώ και δύο εβδομάδες καθόλου αλάτι αλλά τι να κάνεις ... Κλείνω τα μάτια και τρώω αρκεί να μην πεινάω ... 

 

 

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι ...την μπανιέρα πως την καθαρίζεται ? Εγώ δεν μπορώ να σκύψω και δεν θέλω να πω σε κάποιον να μου την καθαρίσει ... 

Γενικά το σπίτι θέλει γερή γενική αλλά δεν μπορώ ... Όλες έτσι είστε ? 

@Elenpap αν θυμάμαι καλα εσύ γενικά σε όλοι την εγκυμοσύνη έχεις αϋπνίες ... 

Και εκεί που λένε κοιμήσου τώρα που μπορείς...γιατί μπορείς να κοιμηθείς ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Σπαστική η αυπνία...εγώ κοιμήθηκα 1, ξύπνησα 6, ξανακοιμήθηκα 8 κ ξύπνησα 10.30. Οπότε τα πήγα σχετικά καλά.

Σε ποια εβδομάδα είσαι; 

Μπορείς να το δεις κ από το τικερ μου 34 κ 5 ημέρες! Είναι δίδυμα όμως κ θα τα πάρουν νωρίς σχετικά.

Just now, Giosotpk είπε:

@Γλυκερια123 αφού δεν τρελθηκες με.την θάλασσα δεν το επιχειρώ να πάω καθόλου ...από ασκήσεις δεν κάνω τίποτα από όταν έμεινα έγκυος μου τα έκοψε όλα.ο γιατρός γυμναστική τα πάντα ...μόνο της ασκήσεις Kegel κάνω ... εσύ? 

 

@Eleni2512 η εγκυμοσύνη μερικές φορές λόγου ορμονών σου φέρνει διάφορα ... Πιστεύω μετά θα σου φύγουν όλα αυτά ... Τουλάχιστον έχεις.λυσει την κλειστοφοβία για την δυσφορία δεν ξέρω λόγου ζέστης την νιώθεις ? Αν είν';ι λόγου ζέστης παγακιαααααα

@Μαρίτσα10 για τα πρησμένα πόδια το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κόψεις εντελώς το αλάτι ...θα σου πρήζονται πάλι αλλά τουλάχιστον όταν θα τα βάζεις ψιλά θα υποχωρεί το πρήξιμο ... Καλά τα φαγητά δεν τρώγονται εγώ εδώ και δύο εβδομάδες καθόλου αλάτι αλλά τι να κάνεις ... Κλείνω τα μάτια και τρώω αρκεί να μην πεινάω ... 

 

 

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι ...την μπανιέρα πως την καθαρίζεται ? Εγώ δεν μπορώ να σκύψω και δεν θέλω να πω σε κάποιον να μου την καθαρίσει ... 

Γενικά το σπίτι θέλει γερή γενική αλλά δεν μπορώ ... Όλες έτσι είστε ? 

@Elenpap αν θυμάμαι καλα εσύ γενικά σε όλοι την εγκυμοσύνη έχεις αϋπνίες ... 

Και εκεί που λένε κοιμήσου τώρα που μπορείς...γιατί μπορείς να κοιμηθείς ... 

Χωρίς αλάτι δεν τρώγεται τίποτα! Ούτε έξω μπορείς να φας! Άσε που τρώω στη μάνα μου οπότε θα βάλει αλάτι εφόσον τρώνε όλοι. Πίεση ευτυχώς δεν έχω σηκώσει γτ συνδυάζονται πολλές φορές. 

Εμείς γενική κάναμε...έπεσε όλη η οικογένεια ακόμα κ ο πατέρας μου κ το τελειώσαμε γρήγορα. Τη μπανιέρα μόνο αν την κάνει η μητέρα μου.

Εμένα ο γιατρός μου χει πει να κόψω τις δουλειές εντελώς κ να κάθομαι κατά βάση στο κρεβάτι για να μπορέσουμε να κρατήσουμε τα παιδιά όσο περισσότερο γίνεται στη μήτρα. Αν κ την θερμοκοιτίδα δεν την γλιτώνω...θα μπουν έστω για μια μέρα προληπτικά.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Μαρίτσα10 το ξέρω ότι δεν τρώγεται τίποτα αλλά αν θέλεις να αποφύγεις λίγο το πρήξιμο ελάττωσε το Τουλάχιστον η κάνε φαγητό δικό σου χωριστά ...εγώ έτσι κάνω... 

Λογικό να σου κοψει όλες της δουλειές πόσο μάλλον όταν είναι και δύο μωράκια μέσα στην κοιλίτσα ... 

Γερά να είναι και ότι χρειαστει θα γινει ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από αϋπνίες βλέπω πάμε καλά όλες..  Όλο το βράδυ δεν έκλεισα μάτι..  Πόνος στη μέση και χαμηλά και κάθε φορά που έκλεινα τα μάτια μου έβλεπα νερά και αίματα στον ύπνο μου. 

Για την μπανιέρα έχω βρει την τέλεια λύση! Έχω μια σκούπα σχετικά σκληρή, ρίχνω το απορρυπαντικο και το τρίβω με την σκούπα. Το είχα κάνει μια φορά πριν την εγκυμοσύνη που με είχε πιάσει η μέση μου και το θυμήθηκα και το κάνω και τώρα! Χαχαχα αλλά γενικά επειδή μου κάνουν τις πιο πολλές δουλειές άλλοι έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι πολύ! Πόσο δύσκολο είναι να βάλεις τα πιάτα με την σειρά στo ντουλάπι? Και ενώ λέω αφήστε τα να τα κάνω εγώ μου λένε όχι! Τέλος πάντων..  Να γεννηθεί ο μπέμπης και θα τα πιάσω ένα ένα τα δωμάτια γιατί τρελαίνομαι! 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Elen211 είπα μήπως ήμουν εγώ η μόνη που εκνευρίζομαι με αυτό ...το κόλπο σου με την σκούπα θα το κάνω και εγώ ...εγώ το λέω είμαι λίγο εγωιστρια και περήφανη και δεν δέχομαι εύκολα βοήθεια ...αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη έχουν πέσει όλοι ψιλά μου ... Και με εκνευρίζει αφάνταστα ...από το σπίτι με συνοδεία βγαίνω καλά και αν είναι να οδηγήσω ο Κάκος χαμός πλέον ... Όχι από τον άντρα μου αυτός είναι λίγο πιο νορμάλ ... Αλλά πεθερικά και πατέρας μου γίνεται χαμός ...λες και τους έχει επηρεάσει και αυτούς η ορμόνες της εγκυμοσύνης ...

Και εγώ αυτό περιμένω να γεννηθεί η μπέμπα με το καλό και μετά τετραγωνικό τετραγωνικό θα περάσω όλο το σπίτι ... 

Μα και που τα κάνουν η άλλη πάλι νιώθω ότι δεν τα κάνουν καλά ...χαχαχαχ 

  • Μου αρέσει 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι αυπνιες ειναι απο την εγκυμοσυνη αλλα ειναι και απο τη ζεστη...εγω απο τη ζεστη ξυπναω πολυ..δουλειες με το ζορι κανω πλεον...εμενα με βοηθαει ο αντρας μου πολυ..οτι δε μπορω να κανω του λεω και η θα το κανουμε μαζι η μονος του:P ..αλλα οχι οτι καιγομαι κιολας μη με παρεξηγησουν..απλα ετσι για μας.. γιατι αλλιως να το βλεπεις το σπιτακι σου καθαρο κι αλλιως λες κι εχει πεσει βομβα...


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

@Γλυκερια123 εγώ δεν μιλάω για απλή βόμβα ώρες ώρες μου φαίνεται λες και έχει πέσει ατομική βόμβα ...αλλά ξέρω ότι είναι απλά υπερβολικό στο μάτι μου γιατί δεν μπορώ να τα κάνω ... 

 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

@Γλυκερια123 αφού δεν τρελθηκες με.την θάλασσα δεν το επιχειρώ να πάω καθόλου ...από ασκήσεις δεν κάνω τίποτα από όταν έμεινα έγκυος μου τα έκοψε όλα.ο γιατρός γυμναστική τα πάντα ...μόνο της ασκήσεις Kegel κάνω ... εσύ? 

 

@Eleni2512 η εγκυμοσύνη μερικές φορές λόγου ορμονών σου φέρνει διάφορα ... Πιστεύω μετά θα σου φύγουν όλα αυτά ... Τουλάχιστον έχεις.λυσει την κλειστοφοβία για την δυσφορία δεν ξέρω λόγου ζέστης την νιώθεις ? Αν είν';ι λόγου ζέστης παγακιαααααα

@Μαρίτσα10 για τα πρησμένα πόδια το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κόψεις εντελώς το αλάτι ...θα σου πρήζονται πάλι αλλά τουλάχιστον όταν θα τα βάζεις ψιλά θα υποχωρεί το πρήξιμο ... Καλά τα φαγητά δεν τρώγονται εγώ εδώ και δύο εβδομάδες καθόλου αλάτι αλλά τι να κάνεις ... Κλείνω τα μάτια και τρώω αρκεί να μην πεινάω ... 

 

 

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι ...την μπανιέρα πως την καθαρίζεται ? Εγώ δεν μπορώ να σκύψω και δεν θέλω να πω σε κάποιον να μου την καθαρίσει ... 

Γενικά το σπίτι θέλει γερή γενική αλλά δεν μπορώ ... Όλες έτσι είστε ? 

@Elenpap αν θυμάμαι καλα εσύ γενικά σε όλοι την εγκυμοσύνη έχεις αϋπνίες ... 

Και εκεί που λένε κοιμήσου τώρα που μπορείς...γιατί μπορείς να κοιμηθείς ... 

Μία από τα ίδια ήταν το σπίτι μου πριν γεννήσω. Φώναξα μια γυναίκα και ο άντρας μου μαζί και η μαμά μου το έκαναν λαμπίκο 2 μέρες πριν κατά τύχη. Εννοείται ότι δεν θα σκύψεις στην μπανιέρα. 

Εμείς δεν κοιμήθηκαμε χθες καθόλου. Πόναγε η κοιλίτσα του. Κολικοι μάλλον, δεν έκλαιγε αλλά βογγουσε το καημένο. Το πολύ 10 λεπτά φαΐ και 45 λεπτά ύπνος. Τώρα έπεσε σε λήθαργο. Καλά και εγώ θυμωνα με τις δουλειές. Αλλά τώρα με τις αϋπνίες που έχουν πέσει τις κάνει όλες η μάνα μου και λέω και πάλι καλά που την έχω. Την πραγματική βοήθεια κορίτσια κακά τα ψέμματα την χρειαζόμαστε μετά τη γέννα. Εκεί χρειάζεται όλη η προσοχή μας στο μωρό και όχι στη σκόνη. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Anna17 σιγουρα τα δυσκολα ειναι μετα κι οχι τωρα..δεν ηξερα οτι οι κολικοι πιανουν τοσο νωρις..φανταζομαι οτι ποναει μια φορα ο μπεμπης και δεκα εσυ που τον βλεπεις..τον μπεμπη θα τον βγαλεις νωριτερα η θα περιμενεις να περασουν 40 μερες; 

@Giosotpk μην κανεις τιποτα ...απολαυσε τις εβδομαδες που σου μενουν σαν εγκυος κι ασε τις δουλειες!!!


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Γλυκερια123 είπε:

@Anna17 σιγουρα τα δυσκολα ειναι μετα κι οχι τωρα..δεν ηξερα οτι οι κολικοι πιανουν τοσο νωρις..φανταζομαι οτι ποναει μια φορα ο μπεμπης και δεκα εσυ που τον βλεπεις..τον μπεμπη θα τον βγαλεις νωριτερα η θα περιμενεις να περασουν 40 μερες; 

@Giosotpk μην κανεις τιποτα ...απολαυσε τις εβδομαδες που σου μενουν σαν εγκυος κι ασε τις δουλειες!!!

Έχουμε βγει ήδη στο μπαλκόνι. Αλλά δεν είναι εύκολο. Πρώτα από όλα κοιμάμαι όρθια γιατί ακόμη δεν κοιμάται καλά άρα δεν έχω όρεξη για βόλτες. Ο μικρός ξυπνάει, τρώει, θέλει αλλαγμα και όλα αυτά μέσα σε μια ώρα. Μετά αφού είναι καθαρός και χορτάτος νυσταζει. Που να τον βγάλεις να τον πας; Πρακτικό είναι το θέμα, όχι εθιμικο. Όταν αρχίσει να μένει ξύπνιος πιο πολύ και να κοιμάται πιο καλά το βράδυ θα βγούμε με το καρότσι καμία βόλτα. Οπότε και αν είναι αυτό. Δεν με πειράζουν οι 40 μέρες. 

Πράγματι τα ζόρια είναι μετά, οπότε μιλήστε με άτομα που νιώθετε άνετα από τώρα και πείτε τους ότι κάθε βοήθεια είναι δεκτή. Φανταστείτε ότι υπάρχουν στιγμές που δίνω να κρατήσει ο άντρας μου το μωρό για να πάω να κοιμηθώ μια ώρα γιατί παραπάνω με πιάνει το άγχος τι κάνει το μωρό. Οπότε όποιος μπορεί να αναλάβει μαγείρεμα, πλυντηρια κτλ είναι υπέρτατη βοήθεια. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα εγω δουλειες μπορω κ κανω κανονικα παρολο που εβαλα 16 κιλα!Μαριτσα εχει στο σουπερ μαρκετ υποκαταστατο αλατιου ενα μπλε της fytro δεν καταλαβαινεις διαφορα καμια!σαυτη τη φαση ολες ειμαστε κ κατακρατηση φουλ υπομονη κοριτσιαου εγω ειμαι στις τελευταιες 24/7!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, happysmile είπε:

Κορίτσια καλησπερα εγω δουλειες μπορω κ κανω κανονικα παρολο που εβαλα 16 κιλα!Μαριτσα εχει στο σουπερ μαρκετ υποκαταστατο αλατιου ενα μπλε της fytro δεν καταλαβαινεις διαφορα καμια!σαυτη τη φαση ολες ειμαστε κ κατακρατηση φουλ υπομονη κοριτσιαου εγω ειμαι στις τελευταιες 24/7!

Έχω το υποκατάστατο της Κάλας αλλά όπως λέει κ ο γιατρός αυτό δεν πιάνει τόσο πολύ κ ρίχνεις περισσοτερο.

Δεν νομίζω ότι φταίει τόσο το αλάτι γιατί η φίλη μου που δεν συμπαθεί το αλάτι ήταν διπλά τα πόδια της από τα δικά μου. Κάτι με το μεγάλο βάρος της μήτρας είναι που όσο να το κάνεις στα δίδυμα μπορεί να είναι κάπως πιο επιβαρυμένη η κατάσταση.

 


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Anna17 είπε:

Έχουμε βγει ήδη στο μπαλκόνι. Αλλά δεν είναι εύκολο. Πρώτα από όλα κοιμάμαι όρθια γιατί ακόμη δεν κοιμάται καλά άρα δεν έχω όρεξη για βόλτες. Ο μικρός ξυπνάει, τρώει, θέλει αλλαγμα και όλα αυτά μέσα σε μια ώρα. Μετά αφού είναι καθαρός και χορτάτος νυσταζει. Που να τον βγάλεις να τον πας; Πρακτικό είναι το θέμα, όχι εθιμικο. Όταν αρχίσει να μένει ξύπνιος πιο πολύ και να κοιμάται πιο καλά το βράδυ θα βγούμε με το καρότσι καμία βόλτα. Οπότε και αν είναι αυτό. Δεν με πειράζουν οι 40 μέρες. 

Πράγματι τα ζόρια είναι μετά, οπότε μιλήστε με άτομα που νιώθετε άνετα από τώρα και πείτε τους ότι κάθε βοήθεια είναι δεκτή. Φανταστείτε ότι υπάρχουν στιγμές που δίνω να κρατήσει ο άντρας μου το μωρό για να πάω να κοιμηθώ μια ώρα γιατί παραπάνω με πιάνει το άγχος τι κάνει το μωρό. Οπότε όποιος μπορεί να αναλάβει μαγείρεμα, πλυντηρια κτλ είναι υπέρτατη βοήθεια. 

Ναι καταλαβα το θεμα ειναι πρακτικο..και χρειαζεται οπωσδηποτε βοηθεια..αυτο καταλαβα αλλα και παλι δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα..ενταξει το ξερω οτι θα ναι δυσκολα στην αρχη..αλλα μαλλον κοντευω και μ ανχωνει περισσοτερο.. απ οτι καταλαβαινω πανω απο 1 ωρα δεν εχεις κοιμηθει απ οταν γεννηθηκε ο μπεμπης..

@happysmile εισαι πολυ πολυ τυχερη!!!απλα!!και μπραβο σου!!χαρα στο κουραγιο σου..


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

1 με 1, 5 αλλά δεν είναι όσο χάλια ακούγεται. Αν καταφέρνεις να κοιμάσαι τόσο. Βέβαια είναι το δικό μου μωρό και εγώ. Ένα άλλο ζευγάρι μπορεί να έχει άλλους χρόνους. Δεν είναι απόλυτο. Εγώ σας λέω απλά την δική μου εμπειρία. 

Πάντως για το πρήξιμο ευθύνεται και η ζέστη που έτσι και αλλιώς σε πρήζει. Εγώ να πω την αλήθεια μέχρι τις αρχές του 9ου που έφτασα δεν είχα πρηστει.

Και ένα καλό... Μόλις γεννήσεις τέρμα το κατουρημα. Πας φυσιολογικα. Πολυ και πάλι γιατί με το θηλασμό πίνεις πολύ νερό αλλά όχι αυτό το χάλι της εγγύμοσυνης. Και η κοιλίτσα μου έλειπε την πρώτη εβδομάδα. Αφήστε που πιάνω την ράχη του μικρού μου και θυμάμαι που την έπιανα μέσα στην κοιλιά και ανατριχιαζω από το δέος που τον κρατάω πλέον στην αγκαλιά μου. Αχχχ με το καλό κορίτσια μου και χαλάλι όλα τα ξενύχτια. Θα το νιώσετε σύντομα και θα τα λέμε ξανά. 

  • Μου αρέσει 3

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...