Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 καλημερα κοριτσια! Απο χτες προσπαθω να γραψω και ολο κατι τυχαινει! 

@Elen211 με το καλο κοριτσι μου και με ενα πονο να ερθει! :wub: 

Κοριτσια εγω απο την αλλη ενω εχω μαζεψει τα πραγματα που θα παρω σε ενα συρταρι, αρνουμαι να φτιαξω βαλιτσα. Αφηστε που καθε μερα ξυπναω ή με νευρα ή με κλαμματα. Εχω αρχισει να φοβαμαι παρα πολυ μηπως με επηρεαζουν ετσι οι ορμονες και μετα την εγκυμοσυνη. Απο την αλλη εχω σκεφτει μηπως με εχει παρει απο κατω εξαιτιας του περιορισμου που εχω στις κινησεις... Μη σκυβω, μη σηκωνω βαρος κτλ 

  • Ευχαριστώ 1

cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni2512 είπε:

 καλημερα κοριτσια! Απο χτες προσπαθω να γραψω και ολο κατι τυχαινει! 

@Elen211 με το καλο κοριτσι μου και με ενα πονο να ερθει! :wub: 

Κοριτσια εγω απο την αλλη ενω εχω μαζεψει τα πραγματα που θα παρω σε ενα συρταρι, αρνουμαι να φτιαξω βαλιτσα. Αφηστε που καθε μερα ξυπναω ή με νευρα ή με κλαμματα. Εχω αρχισει να φοβαμαι παρα πολυ μηπως με επηρεαζουν ετσι οι ορμονες και μετα την εγκυμοσυνη. Απο την αλλη εχω σκεφτει μηπως με εχει παρει απο κατω εξαιτιας του περιορισμου που εχω στις κινησεις... Μη σκυβω, μη σηκωνω βαρος κτλ 

Μην αγχώνεσαι κι εγώ έτσι είμαι..  Με εκνευρίζουν τα πάντα και όσο προχωράει και ακόμα δεν έρχεται τόσο πιο πολλά νεύρα έχω! Σήμερα ας πούμε με πήρανε κάνα δυο τηλέφωνα και με το που με ρωτήσανε τι κάνω η απάντηση ήταν "απλώνω τραχανά! Τι θες να κάνω???"  Και μετά προσπαθούν να δικαιολογηθουν και λένε "εννοούσα αν είσαι καλά..." αν δεν ήμουν  θα σηκωνα το τηλέφωνο????? Και Μετά κλαίω από τις τύψεις που μίλησα έτσι.  Επίσης αυτή η αναμονή με τρελαίνει! Ο γιατρός λέει 3 μέρες το πολύ, η μαία λέει μην ανησυχείς μπορεί να πάρει και βδομάδα έτσι.. Νεύρα..  Πολλά νεύρα.. 

  • Λυπημένη/-ος 1

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ... Τι κάνετε ? Πώς είστε ? 

Από ορμόνες βλέπω πάμε όλες μια χαρά ...και εγώ μια από τα ίδια μια έχω νεύρα μια κλαίω ... Ο γιατρός μου είπε είναι φυσιολογικό να μην αγχώνομαι για αυτό ... Εκνευρίστηκα όταν μου το είπε αλλά δεν ξέρω γιατί ... 

Και εγώ σήμερα ξύπνησα με νεύρα ...όλα μου φταίνε ...και βρίζω σήμερα πολύ ... Πάρα πολύ ..χαχαχ ... @Elen211 πως είσαι ? Η συσπάσεις έρχονται ανά μισή ώρα όπως εχθές ? 

Για εξήγησε μου πως είναι αυτές η συσπάσεις 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Giosotpk θα σου πει ο γιατρος οτι γεννας και θα του πεις εγω ποτε;αφου δεν καταλαβαινω τιποτα χαχαχ μακαρι να ταν ετσι αλλα μαλλον οταν ερθει εκεινη η ωρα κι εσυ και ολες μας θα το καταλαβουμε κι αντε εκεινη την ωρα να θυμηθεις να κανεις κι ανασες απο πανω:P..κι εγω εχω συσπασεις αλλα οχι συχνες.. 

 


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Γλυκερια123 έτσι το κόβω και εγώ να μου λέει ότι γεννάω και εγώ να επιμένω πως δεν νιώθω τίποτα ...

Εγώ της έχω ξεχάσει της ανάσες ...αν και μου είχαν πει η μαίες τότε ότι πολύ πιθανόν να βρω δικές μου ανάσες που θα με ανακουφίζουν από το πόνο ... 

Σιγά μην κάτσω να σκεφτώ εγώ τότε ανάσες και θέσεις πως θα κάθομαι ... 

Πώς πέρασε ο καιρός όμως ... Όλοι αυτή οι μήνες και τώρα φτάνουμε όλες σιγά σιγά προς το τέλος ... 

 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

Γεια σας κορίτσια ... Τι κάνετε ? Πώς είστε ? 

Από ορμόνες βλέπω πάμε όλες μια χαρά ...και εγώ μια από τα ίδια μια έχω νεύρα μια κλαίω ... Ο γιατρός μου είπε είναι φυσιολογικό να μην αγχώνομαι για αυτό ... Εκνευρίστηκα όταν μου το είπε αλλά δεν ξέρω γιατί ... 

Και εγώ σήμερα ξύπνησα με νεύρα ...όλα μου φταίνε ...και βρίζω σήμερα πολύ ... Πάρα πολύ ..χαχαχ ... @Elen211 πως είσαι ? Η συσπάσεις έρχονται ανά μισή ώρα όπως εχθές ? 

Για εξήγησε μου πως είναι αυτές η συσπάσεις 

Όχι δεν είναι συστηματικές πάλι..  Πέρασα ένα δίωρο το πρωί με συσπάσεις ανά δεκάλεπτο αλλά μετά πάλι έγιναν ακανονιστες.. Αρχίζω να πιστεύω ότι θα πάρω και από τον 10ο έτσι όπως πάω...  Χαχαχ

Πετρωνει όλη η κοιλιά μου, καμία φορά παίρνει και περίεργο σχήμα, και νιώθω μια ελαφριά δυσφορία! Στην αρχή δεν είχα καταλάβει ότι ήταν συσπάσεις! Νόμιζα ότι τεντωνε το μωρό τον ποπό του σε ένα σημείο  η κάτι τέτοιο αλλά όπως είδα εχθές στον καρδιοτοκογραφο ήταν συσπαση! 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 είπε:

Όχι δεν είναι συστηματικές πάλι..  Πέρασα ένα δίωρο το πρωί με συσπάσεις ανά δεκάλεπτο αλλά μετά πάλι έγιναν ακανονιστες.. Αρχίζω να πιστεύω ότι θα πάρω και από τον 10ο έτσι όπως πάω...  Χαχαχ

Πετρωνει όλη η κοιλιά μου, καμία φορά παίρνει και περίεργο σχήμα, και νιώθω μια ελαφριά δυσφορία! Στην αρχή δεν είχα καταλάβει ότι ήταν συσπάσεις! Νόμιζα ότι τεντωνε το μωρό τον ποπό του σε ένα σημείο  η κάτι τέτοιο αλλά όπως είδα εχθές στον καρδιοτοκογραφο ήταν συσπαση! 

Ανυπομονησία!!! 37 εβδομάδων είσαι ακόμη. Κάνε υπομονή ώρες μετράς καλή μου από το θαύματακι σου. Με κάνετε και γελάω με τις ατάκες σας. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Giosotpk κι εγω δεν πιστευω οτι θα θυμαμαι τις ανασες εκεινη την ωρα... οντως περασε ο καιρος παρα πολυ γρηγορα..

@Elen211 πονους περιοδου εχεις καθολου;;;η μονο συσπασεις;


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Γλυκερια123 είπε:

@Giosotpk κι εγω δεν πιστευω οτι θα θυμαμαι τις ανασες εκεινη την ωρα... οντως περασε ο καιρος παρα πολυ γρηγορα..

@Elen211 πονους περιοδου εχεις καθολου;;;η μονο συσπασεις;

Όχι όλη την ώρα..  Κυρίως το βράδυ..  Πιο πολύ η μέση πονάει! 

  • Μου αρέσει 1

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! 

Να μοιραστώ κ εγώ την εμπειρία μου! Κάνω συχνά καρδιοτοκογραφηματα λόγω συσπάσεων κ μιας μειώσης την κινητικότητας του μωρού. Οι συσπάσεις σήμερα έφτασαν κ 100%!!! Δεν πονάω βέβαια. Πόνους περιόδου νιώθω! Είμαι στην 36 εβδομάδα. Εξαιτίας της ελαττωμένης κίνησης του μωρού, αγχωνομαστε αρκετα με το γιατρό. Εγώ προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη αλλά έχω συνεχώς στο μυαλό μου τη συχνότητα κ την ένταση της κίνησης του! 

Ίσως τελικά γεννήσω πιο νωρίς από την πητ μου που είναι 21/7. 

Είναι καμιά σε παρόμοια φάση; 

Επίσης, έκανα κ ενεσουλα κορτιζόνης για τα πνευμόνια του για παν ενδεχόμενο! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες. Εγώ γέννησα λόγω μειωμένης κινητικότητας του μωρού. Είχα βέβαια και ολιγοαμνιο το οποίο παρακολουθουσαμε και επειδή όταν μειώθηκε στα ελάχιστα φυσιολογικά επίπεδα μειώθηκε σημαντικά η κινητικότητα είχα κάνει και ήδη τον κύκλο της κορτιζόνης αποφασίσαμε να μην ρισκάρουμε την κυηση και γέννησα στις 35+5


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Μαρικο said:

Κορίτσια μου καλησπέρα! 

Να μοιραστώ κ εγώ την εμπειρία μου! Κάνω συχνά καρδιοτοκογραφηματα λόγω συσπάσεων κ μιας μειώσης την κινητικότητας του μωρού. Οι συσπάσεις σήμερα έφτασαν κ 100%!!! Δεν πονάω βέβαια. Πόνους περιόδου νιώθω! Είμαι στην 36 εβδομάδα. Εξαιτίας της ελαττωμένης κίνησης του μωρού, αγχωνομαστε αρκετα με το γιατρό. Εγώ προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη αλλά έχω συνεχώς στο μυαλό μου τη συχνότητα κ την ένταση της κίνησης του! 

Ίσως τελικά γεννήσω πιο νωρίς από την πητ μου που είναι 21/7. 

Είναι καμιά σε παρόμοια φάση; 

Επίσης, έκανα κ ενεσουλα κορτιζόνης για τα πνευμόνια του για παν ενδεχόμενο! 

Από ύπνο καλα πάμε βλέπω όλες...

Μαρικο, όταν λες έφτασαν 100% το εννοείς ;; Σε ένταση; 

Κοιτα εγω εχω συσπάσεις απο πολυ νωρίς, γενικά πιο ενεργές ξεκίνησαν την 23 εβδομάδα και απο τότε εχω 4 με 6 συσπάσεις την ώρα χωρίς πόνους. Παίρνω και φάρμακο για να μειωθούν  σκέψου. Ωστόσο δεν εχει μειωθεί η κινητικότητα του μωρού. Ειναι φυσιολογικό να αγχώνεσαι γιατί και εγω κάποιες μέρες που δεν τον ένιωθα δραστήριο είχα τρελαθεί. Οταν έχεις σύσπαση προσπάθησε να κανείς βαθιές κοιλιακες αναπνοές με αργή εκπνοή για να στέλνεις περισσότερο οξυγόνο.. Δεν θα κρατάς καθόλου την ανάσα άσου ανάμεσα σε εισπνοή εκπνοή.

Το θετικό ειναι που το παρακολουθείτε και που κοντευεις την 37. Έκανες και την κορτιζόνη όποτε ειναι έτοιμα τα πνευμονία. Ο γιατρός σου θα κρίνει την κατάσταση. Είμαι πολυ ψυχοφθόρο σε καταλαβαίνω. Θα σου πω μόνο να κανείς θετικές σκέψεις και ότι οι γιατροί δεν ρισκάρουν τίποτα. Σκέψου ειναι σχεδόν τελειομηνο το μωράκι σου και σου έκανε κορτιζόνη για να ειναι ήσυχος ο γιατρός. Άρα αν ήταν κάτι θα σου είχε πει πάμε για καισαρική όποτε προσπάθησε να ηρεμήσεις. Ξέρω ειναι δύσκολο όλο αυτό ωστόσο το μόνο που μπορείς να κανείς ειναι να περιμένεις και να εμπιστευτείς τον γιατρό σου.. 


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...