Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, Anna17 είπε:

Θέλουν να προστατεύσουν τα μικρά. Και εμείς είμαστε μικρά δεν ξέρουμε πως να το κάνουμε. Το μεσημέρι που της είπα λες να μην τον αγαπάω; μου λέει δεν είπα αυτό απλά δεν ξέρεις,το περνεις αψηφιστα!!! Άραγε θα σταματήσουμε εμείς ποτέ να τα βλέπουμε μικρά όσο μεγαλώνουν η θα κάνουμε τα ίδια; πάντως μου τα έλεγαν οι φίλες μου και έλεγα αποκλείεται. Με το που γέννησετε θα μεταμορφωθουν όλοι. Θα έχουν άποψη και θα είναι και η σωστή. Ένας θείος του άντρα μου ρωτούσε όλο περιέργεια. Καλά δεν δίνετε νερό στο μωρό; Θα σκάσει; Δεν δίνουν νερό θείε στα μωρά του λέει ο άντρας μου. Όλα όσα χρειάζεται είναι στο γάλα. Πρώτη φορά τα ακούω αυτά τα μοντέρνα λέει. Κομπογιαννιτη γιαυτό βρηκατε. Ετοιμαστείτε για γερά στομάχια. Αυτό σας λέω μόνο!!! 

Απλως στο μονο που μπορω να τους δικαιολογησω ειναι πως δε ξερουν οτι τα πραγματα εχουν αλλαξει.Για παραδειγμα εμας μας εβαζαν να κοιμομαστε μπρουμητα ενω τωρα απαγορευεται.Απλως οποιος θελει να βοηθησει στο μεγαλωμα του μωρου μας οφειλει ν συμορφωθει στα σημερινα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Μαρίτσα10 said:

Έχεις πάρει ολόκληρο μήνα αναρρωτικης μέσα στο 2019;

Εγώ έχω πάρει 15 μέρες οπότε αν ισχύει αυτό που διάβασα δικαιούμαι μισό μήνα.

Επίδομα τοκετού υπάρχει;

Λοιπόν αν είσαι πάνω από χρόνο δικαίουσε 25 μέρες αναρρωτικής . Αν μέσα στον τελευταίο χρόνο από την πρόσληψη έχεις πάρεις κάποιες μέρες τότε θα σε πληρώσει τις υπόλοιπες. Το ποσό που θα σε πληρώσει δεν είναι ακριβώς αυτό θα έπαιρνες αν εργαζοσουν αλλά είναι ένα μέρος και το υπόλοιπο στο δίνει το ικα. Αυτά για την εγκυμοσύνη. Στην λοχεία δεν σου δίνει κάτι ο εργοδότης. Μετά όταν θα τελειώσει η λοχεία πχ θα πάρεις την άδεια σου. Εκεί θα σε πληρώσει ο εργοδότης. Με το που γεννήσεις με το καλό θα πας ΙΚΑ καί ΟΑΕΔ για να πάρεις αυτά που δικαίουσε για την περίοδο λοχίας. Εγώ κορίτσια με τονπου βγηκα σε άδεια εγκυμοσύνης πήγα ΙΚΑ και σε 20 μέρες μου έβαλαν τα χρήματα και μου έβαλε και ο εργοδότης.

Γενικά ρώτα λογιστή να ξέρει όμως από αυτά γιατί πολλοί δεν έχουν ιδέα


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

Απλως στο μονο που μπορω να τους δικαιολογησω ειναι πως δε ξερουν οτι τα πραγματα εχουν αλλαξει.Για παραδειγμα εμας μας εβαζαν να κοιμομαστε μπρουμητα ενω τωρα απαγορευεται.Απλως οποιος θελει να βοηθησει στο μεγαλωμα του μωρου μας οφειλει ν συμορφωθει στα σημερινα δεδομενα.

καλα ξερουν οτι αλλαζουν αλλα δεν το παραδεχονται κ πολλες φορες τι ειναι το σωστο. ασε που τα μισα δεν τα θυμουνται κ.πως τα καναν παρολα αυτα θελουν να περασουν.την αποψη τους τελος παντων υπομονη σε ολες !

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot είπε:

Λοιπόν αν είσαι πάνω από χρόνο δικαίουσε 25 μέρες αναρρωτικής . Αν μέσα στον τελευταίο χρόνο από την πρόσληψη έχεις πάρεις κάποιες μέρες τότε θα σε πληρώσει τις υπόλοιπες. Το ποσό που θα σε πληρώσει δεν είναι ακριβώς αυτό θα έπαιρνες αν εργαζοσουν αλλά είναι ένα μέρος και το υπόλοιπο στο δίνει το ικα. Αυτά για την εγκυμοσύνη. Στην λοχεία δεν σου δίνει κάτι ο εργοδότης. Μετά όταν θα τελειώσει η λοχεία πχ θα πάρεις την άδεια σου. Εκεί θα σε πληρώσει ο εργοδότης. Με το που γεννήσεις με το καλό θα πας ΙΚΑ καί ΟΑΕΔ για να πάρεις αυτά που δικαίουσε για την περίοδο λοχίας. Εγώ κορίτσια με τονπου βγηκα σε άδεια εγκυμοσύνης πήγα ΙΚΑ και σε 20 μέρες μου έβαλαν τα χρήματα και μου έβαλε και ο εργοδότης.

Γενικά ρώτα λογιστή να ξέρει όμως από αυτά γιατί πολλοί δεν έχουν ιδέα

Εγώ έχω μπλέξει με λογίστρια που δεν ξέρει τίποτα κ όλο ρωτάει εμένα λες κ γω είναι λογίστρια. Λογικά δικαιούμαι 15 μέρες από τον εργοδότη αλλά άντε να βρω το δίκιο μου.

Είχα πάρει 15μερες αναρρωτικης! Αλλά αν αυτή δεν το ξέρει καν σαν παροχή δεν θα μπορέσει να υπολογίσει τι πρέπει να πάρω. Εκτός αν δώσει ακριβώς άλλες 15μερες σαν να είναι αναρρωτικη.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Giosotpk είπε:

@Γλυκερια123 καλά το όνομα είναι άλλη ιστορία ... Εμένα δεν ζει η μάνα μου και είναι σίγουρο ότι την μπέμπα θα την βγάλω έτσι ...οπότε όλοι την φωνάζουν τώρα από την κοιλιά με το όνομα της μάνας μου ... Αν θέλουν ρε παιδί μου να σε τρελάνουν βρίσκουν χίλιους τρόπους ... εγώ πλέον προσπαθώ να μην με.επηρεαζει κανένας ότι θέλω εγώ και ο άντρας μου θα κάνουμε ... 

Παρεμπιπτόντως να σας πω ότι από εχθές έχω κάτι πόνους στην μέση όχι συνέχεια και πολλά υγρά ... Μάλλον πλησιάζω απειλητικά η μου φαίνεται ? 

@Eleni2512 ίσως είναι καλό που θα κάτσει η πεθερά σου όσο είσαι λεχώνα ...δεν ξέρω της σχέσης σας αλλά θέλω να ελπίζω πως δεν θα σε ζαλίζει με τα κλασσικά που κάνουν η πεθερές ... 

Η δικιά μου στην εγκυμοσύνη ο καλύτερος άνθρωπος αλλά φοβάμαι πως μετά την γέννα θα αρχίσει και αυτή τα δικά της λες και πατάς ένα κουμπί και αλλάζουν ...μεγάλη άνθρωποι είναι τι περιμένεις μυαλό δεν βάζουν σε αυτή την ηλικία ... 

Συνέχισαν και η πόνοι σου σήμερα ? Επικοινωνήσες με τον γιατρό σου ? 

 

@Anna17 θέλω να ελπίζω ότι ο πεθερός δεν θα σου κάνει πρόβλημα.για το όνομα εφόσον το είχες τάξει πάει τελείωσε ...ας κάνουν κολοτουμπες ... Τα συγκεκριμένα προβλήματα δεν θα τελειώσουν ποτέ πιστεύω βαθιά μέσα.μας το ξέρουμε όλες ...ειδικά από εδώ και πέρα ίσως αυξηθούν ... 

@Elenpap τι κάνεις ? Ενημέρωσε μας πώς πήγε στο γιατρό σήμερα .... 

 

οχι ενταξει οι πονοι δε συνεχισαν αλλα εχω καταλαβει οτι με ψιλοπιανουν οταν ειμαι ξαπλωμενη 


cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να πάρεις αναρρωτικη πρέπει να περάσεις από επιτροπή αναπηριας στο ΙΚΑ. Δεν θα σου δώσει έτσι χρήματα. Από τη στιγμή που δεν θα κάνεις χρήση της αναρρωτικής άδειας θα σου δώσει πάλι χρήματα; δεν το ξέρω. Εγώ πάντως πήρα αναρρωτική, πέρασα επιτροπή και επειδή ήταν η πρώτη μέσα στο 19 μου έδωσε ελάχιστα χρήματα το ικα και τα υπόλοιπα ο εργοδότης μέχρι να φτάσουν κάτι λιγότερο από τον ελάχιστο μισθό. Δεν μου φαίνετε λογικό να σου δώσει λεφτά χωρίς να πάρεις αναρρωτική. Για το λοχειας είμαι σίγουρη για τη διαδικασία γιατί πήγε ο άντρας μου σήμερα και του τα είπε και τη Δευτέρα θα πάει να τα καταθέσει 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Να σας ρωτήσω.. Σχετικά με τη θερμοκρασία στο σπίτι, τι σας έχουν πει οι παιδίατροι; 

Μένουμε Αθήνα και έχει βάλει απίστευτη ζέστη!

(Να σημειώσω ότι δεν έχουμε κλιματιστικό.)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Για να πάρεις αναρρωτικη πρέπει να περάσεις από επιτροπή αναπηριας στο ΙΚΑ. Δεν θα σου δώσει έτσι χρήματα. Από τη στιγμή που δεν θα κάνεις χρήση της αναρρωτικής άδειας θα σου δώσει πάλι χρήματα; δεν το ξέρω. Εγώ πάντως πήρα αναρρωτική, πέρασα επιτροπή και επειδή ήταν η πρώτη μέσα στο 19 μου έδωσε ελάχιστα χρήματα το ικα και τα υπόλοιπα ο εργοδότης μέχρι να φτάσουν κάτι λιγότερο από τον ελάχιστο μισθό. Δεν μου φαίνετε λογικό να σου δώσει λεφτά χωρίς να πάρεις αναρρωτική. Για το λοχειας είμαι σίγουρη για τη διαδικασία γιατί πήγε ο άντρας μου σήμερα και του τα είπε και τη Δευτέρα θα πάει να τα καταθέσει 

Πέρασα κ εγώ επιτροπή για άδεια 15ημερων κ πήρα χρήματα από τον εργοδότη κ το ΙΚΑ όπως κ εσύ! Ο εργοδότης υποχρεούται να πληρώσει αναρρωτικη εως1 μήνα μέσα στο έτος...αν το ξεπεράσεις τότε πληρώνεσαι μόνο από το ΙΚΑ. 

Από αυτά που διαβάζω από τα σάιτ λέει ότι αν δεν έχεις εξαντλήσει τον 1 μήνα αναρρωτικης μέσα στο χρόνο κ παράλληλα εργάζεσαι στην ίδια εταιρεία πάνω από χρόνο θα πρέπει να σου καταβάλλουν ένα μισθό ακόμα ή τα υπόλοιπα χρήματα των ημερών που δεν εξαντλησες με αναρρωτικη. Οπότε λογικά εγώ εφόσον πήρα 15 μέρες αναρρωτικη ο εργοδότης θα έπρεπε να μου βάλει μισό μήνα μισθό...αλλά όχι ακριβώς μισό μισθό γιατί πρέπει να δει κ τι έχω πάρει από το ΙΚΑ. Οπότε σίγουρα βγαίνει λιγότερο από μισό μισθό. 

Εγώ λέω να το παλέψουμε μπας κ τα πάρουμε κ αυτά!

Τα σάιτ δεν γράφουν ότι πρέπει να περάσεις από επιτροπή για να πάρεις αυτόν τον 1 μισθό γιατί το κώλυμα έχει πιστοποιηθεί ήδη κ είναι ουσιαστικά ο τοκετός. 


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα..!εγω απο τον 4ο μηνα της εγκυμοσυνης ειμαι με αναρρωτικη αδεια...μονο τις πρωτες 15 πληρωθηκα και απο τον εργοδοτη και απο το ικα..μετα περναγα απο επιτροπη καθε μηνα η οποια δεν ειναι τιποτα ουτε κοιτανε τιποτα ειναι τυπιικο..και μετα απο 2 εβδομαδες περιπου μου εβαζαν τα λεφτα..τα οποια ηταν 440 ευρω..(600 επαιρνα στη δουλεια) ..ο εργοδοτης δεν μου ξαναεβαλε τιποτα..μονο απ το ικα πληρωνομουν μονο το δωρο πασχα κι αυτο το 1/3 τα υπολοιπα απ το ικα..και τωρα που βγηκα στην κανονικη παλι μονο απο το ικα πληρωθηκα...παντως δεν μου ειπε ποτε κανεις οτι δικαιουμαι συγκεκριμενες μερες αναρρωτικης αδειας....αυτα...


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Γλυκερια123 είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα..!εγω απο τον 4ο μηνα της εγκυμοσυνης ειμαι με αναρρωτικη αδεια...μονο τις πρωτες 15 πληρωθηκα και απο τον εργοδοτη και απο το ικα..μετα περναγα απο επιτροπη καθε μηνα η οποια δεν ειναι τιποτα ουτε κοιτανε τιποτα ειναι τυπιικο..και μετα απο 2 εβδομαδες περιπου μου εβαζαν τα λεφτα..τα οποια ηταν 440 ευρω..(600 επαιρνα στη δουλεια) ..ο εργοδοτης δεν μου ξαναεβαλε τιποτα..μονο απ το ικα πληρωνομουν μονο το δωρο πασχα κι αυτο το 1/3 τα υπολοιπα απ το ικα..και τωρα που βγηκα στην κανονικη παλι μονο απο το ικα πληρωθηκα...παντως δεν μου ειπε ποτε κανεις οτι δικαιουμαι συγκεκριμενες μερες αναρρωτικης αδειας....αυτα...

Το αν θα σου καλύψει 15 μέρες αναρρωτικη ή 1 μήνα έχει να κάνει με το αν είσαι υπάλληλος στον ίδιο εργοδότη για πάνω από 1 έτος ή αν εργάζεσαι με ημιαπασχοληση. Αν δούλευες τότε λιγότερο από ένα έτος σε αυτόν τον εργοδότη είναι λογικό να σου καλύψει μόνο 15 μέρες.

Γενικότερα εγώ για να βρω το δίκιο μου σε όλα αυτά στέλνω στο λογιστήριο σάιτ με τη νομοθεσία. Πραγματικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται κ ζητούν από μένα να τα ψάξω.

Just now, Elenit είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Να σας ρωτήσω.. Σχετικά με τη θερμοκρασία στο σπίτι, τι σας έχουν πει οι παιδίατροι; 

Μένουμε Αθήνα και έχει βάλει απίστευτη ζέστη!

(Να σημειώσω ότι δεν έχουμε κλιματιστικό.)

Εγώ η αλήθεια είναι ότι δεν έχω απευθυνθεί καν σε παιδίατρο...θα το κάνω αφού γεννηθούν τα μωρά. Αλλά φρόντισα τώρα που έφτιαξα το παιδικό δωμάτιο κ έβαλα κλιματιστικό γτ μετά με τα μωρά θα ήταν πιο δύσκολο να κάνουν την εγκατάσταση. 


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι ισχύει αυτό που λες με τον ίδιο εργοδότη. Εγώ φαντάσου στο δεύτερο μήνα πήρα και 4 ευρώ από τον εργοδότη. :-D εννοείται να ψάξεις αν το δικαιούσε. Δεν είναι καιροί να σνομπάρει κάνεις ούτε τα 50 ευρώ. Απλά νομίζω ότι δεν δικαιούσε. Γιατί περνεις κανονική άδεια κυησης. Η αναρρωτική για να δηλωθεί πρέπει να βάλεις και ημερομηνίες. Αυτοί στο λογιστήριο ποιες ημερομηνίες θα σου βάλουν ότι πήρες άδεια; Και αν είναι και άσχετοι δύσκολο να τους πείσεις. Πάντως εγώ λέω από Δευτέρα να πάρεις στην επιθεώρηση εργασίας ένα τηλεφωνο. Μόνο με αυτούς βγάζω άκρη εγώ σε ότι απορία έχω. 

@Elenit εγώ το έχω στους 26-27. Έχει δροσιά το σπίτι όμως. Το μπέμπη τον κοιμιζω με ένα κορμάκι έξω τα μπουτάκια και του βάζω μια πικε κουβέρτα στα πόδια μόνο. Τα χέρια δεν υπάρχει περίπτωση να τα βάλει μέσα. Κάποιες φορές τον βρίσκω ζεστό όμως. Οπότε η θερμοκρασία είναι σχετική. Θα έχεις μια δροσιά αλλά όχι πολύ εκεί που θα νιώθεις και εσύ καλά. Τωρα χωρίς κλιματιστικό δεν ξέρω να σου πω. Εξαρτάται το σπίτι σας πόσο ζεστό είναι. Έναν ανεμιστήρα που θα ρίχνει τον αέρα ψηλά μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις πάντως. Εγω έχω έναν και όταν δεν θέλω να ανάψω κλιματιστικό βάζω αυτόν. Αλλά στο σαλόνι που είναι σε μεγάλη απόσταση και δεν τον χτυπάει με τίποτα ο αερας. 

 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίτσα10 said:

Το αν θα σου καλύψει 15 μέρες αναρρωτικη ή 1 μήνα έχει να κάνει με το αν είσαι υπάλληλος στον ίδιο εργοδότη για πάνω από 1 έτος ή αν εργάζεσαι με ημιαπασχοληση. Αν δούλευες τότε λιγότερο από ένα έτος σε αυτόν τον εργοδότη είναι λογικό να σου καλύψει μόνο 15 μέρες.

Γενικότερα εγώ για να βρω το δίκιο μου σε όλα αυτά στέλνω στο λογιστήριο σάιτ με τη νομοθεσία. Πραγματικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται κ ζητούν από μένα να τα ψάξω.

Εγώ η αλήθεια είναι ότι δεν έχω απευθυνθεί καν σε παιδίατρο...θα το κάνω αφού γεννηθούν τα μωρά. Αλλά φρόντισα τώρα που έφτιαξα το παιδικό δωμάτιο κ έβαλα κλιματιστικό γτ μετά με τα μωρά θα ήταν πιο δύσκολο να κάνουν την εγκατάσταση. 

Πάντως αξίζει να το ψάξεις κ άλλο, να ρωτήσεις το ικα κτλ, μάλιστα αν σ πουν δεν ξέρω ( απαράδεκτο), να κάνεις γραπτό αίτημα. Είναι υποχρεωμένοι να σ απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίτσα10 είπε:

Το αν θα σου καλύψει 15 μέρες αναρρωτικη ή 1 μήνα έχει να κάνει με το αν είσαι υπάλληλος στον ίδιο εργοδότη για πάνω από 1 έτος ή αν εργάζεσαι με ημιαπασχοληση. Αν δούλευες τότε λιγότερο από ένα έτος σε αυτόν τον εργοδότη είναι λογικό να σου καλύψει μόνο 15 μέρες.

Γενικότερα εγώ για να βρω το δίκιο μου σε όλα αυτά στέλνω στο λογιστήριο σάιτ με τη νομοθεσία. Πραγματικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται κ ζητούν από μένα να τα ψάξω.

Αα τοτε εγω μαλλον επειδη ειμαι ημιαπασχοληση μου δικαιολογησαν τις 15..  τελοσπαντων ψαξ το παντως  γιατι να τους τα χαρισεις οσα και να ειναι..κι αμα αυτοι δεν ξερουν ρωτα το λογιστη σου η το ικα..σιγοτμυρα θα σου πουν..


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πάρει την αναρρωτική άδεια σου οι πρώτες 25 μέρες (αν είσαι πάνω απο 1 χρόνο στον ίδιο εργοδότη) θεωρούνται αναρρωτική. Άλλο ότι δηλώνουμε άδεια εγκυμοσύνης. Το θέμα ειναι ότι λείπεις λόγω ανωτέρας βίας άρα δικαιουςε την αναρρωτική σου. Πάντως το χαρτί που πας στο ΙΚΑ το εχει υπογράψει κ ο εργοδότης και αναφέρει ακριβώς ποτέ θα λείπεις. Πάρτε και συμβουλευτείτε ένα καλό λογιστή. Εγω ρώτησα φίλη Λογιστρια που ασχολείται με αυτά και δεν τα ξέρει ολα. Βασικά δεν ξέρει ποσά χρήματα σου δίνει το ΙΚΑ κλπ. Αλλα τα του εργοδότη τα ξέρει. 


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Γλυκερια123 είπε:

Αα τοτε εγω μαλλον επειδη ειμαι ημιαπασχοληση μου δικαιολογησαν τις 15..  τελοσπαντων ψαξ το παντως  γιατι να τους τα χαρισεις οσα και να ειναι..κι αμα αυτοι δεν ξερουν ρωτα το λογιστη σου η το ικα..σιγοτμυρα θα σου πουν..

Δεν ισχύει η ημιαπασχοληση. Και εγώ ημιαπασχοληση εργάζομαι. Ίσως να μην είχες το χρόνο που απαιτείται. 

 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...