Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, demmikot είπε:

Παντως κορίτσια κράζουμε κράζουμε την Ελλάδα και το συστημα υγειας αλλα ειδικα στην μαιευτική θεωρώ οτι ειμαστε πολύ καλο'ι. Στην Αγγλικα ουτε doppler δεν σου κανουν, πρεπει να εχεις μεγάλη καθυστεριση στην αναπτυξη. Επίσης αυτό με τους συνεχόμενους υπέρηχους δεν παιζει εκεί. Με το ζόρι κανουν υπέρηχο. Αυτα ακούω και λεω ποσο τελεια που μπορω να πηγαινω καθε εβδομαδα στο γιατρό και να βλεπω το βαρος του μωρου και να μου κάνει και doppler.

Σχετικα με την θρομβοφιλία παλία ήταν πανάκριβες οι εξετάσεις, τυπου 1500 ευρω, τωρα μ ειπε ο γιατρος μου με τον ΕΟΠΠΥ και τον ανταγωνισμό από διαγνωστικά μπορείς να τον κάνεις με 155 ευρω. Ασε εγω δεν τα ηξερα αυτα, όταν όμως περάσει η λοχία θα παω να κάνω.

 

@Elen211 Συγκινήθηκα με την γέννα σου.. Από την περιγραφή κατάλαβα οτι την στιγμή του πόνου δεν είχες επισκληρίδιο.

 

Κορίτσια σιγά σιγά φλερτάρω με την ιδέα να μην κανω επισκληρίδιο. Βέβαια είμαι σίγουρη οτι εκείνη την στιγμή θα τους παρακαλάω να μου κάνουν... :-P

Έχεις ένα δίκιο στη σύγκριση με την Αγγλία. Ο γιατρος μου που δούλευε έξω μου έχει πει πολλές φορές για τις διάφορες μας. Αλλά σε αυτό είμαστε πίσω νομίζω. 

Κούκλες οι επισκληριδιος δεν είναι τίποτα. Μια πίεση νιώθεις την ώρα που στην κάνει. Πιο πολύ πονάει η αιμοληψία και μετά πάλι τίποτα δεν νιώθεις. Ευτυχώς πλέον οι αναισθησιολογοι είναι πολύ έμπειροι. Χωρίς να μου πέφτει λόγος αν δεν θέλετε να το κάνετε από φόβο είναι κρίμα να χάσετε την όμορφη διαδικασία της γέννας από αυτό το φόβο, φυσικα και νιώθεις να σπρωξεις δεν κάνουν μεγάλες δόσεις προς το τέλος για να μπορείς να νιώσεις να σπρωξεις. Αν από την άλλη είναι ιδεολογικό το θέμα και θέλετε να το ζήσετε έτσι μην το σκέφτεστε, άλλωστε μετά από ένα σημείο δεν γίνετε να κάνεις οπότε και να το μετανιώσετε δεν έχει γυρισμό. Πλάκα κάνω φυσικά. Όλα γίνονται. Ορίστε η Elen μας είπε ότι γέννησε χωρίς επισκληριδιο. 

  • Μου αρέσει 2

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια! εγω εκανα χτες με τον αντρα μου μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης υποστηριξης για ζευγαρια που περιμενουν μωρο. στο νοσοκομειο που θα γεννησω αναγκαζουν τους μπαμπαδες που θελουν να ειναι στον τοκετο να το κανουν για να ξερουν τι θα αντιμετωπισουν. Συγκεκριμενα η μαια ειπε σημερα " παντως να ξερετε οτι και αναισθητοι να πεσετε στο.πατωμα κανενας δε θα σας δωσει σημασια γιατι ολοι θα ασχολουνται με την εγκυο. Επισης αν νιωθετε οτι πεφτετε μη πιαστειτε απο πουθενα γιατι τα παντα στην αιθουσα εχουν ροδακια" τρελαθηκα να γελαω :D 

απο την αλλη μας ειπε και για την επισκληριδιο. η αληθεια ειναι οτι και εγω  δεν ειμαι εντελως σιγουρη αν τη θελω ή οχι. ο αντρας μου παντως μου λεει οτι με εχει για πολυ δυνατη. για να δουμε.... 

ασχετο, σας εχει πει τιποτα εσας ο γιατρος σας για οφθαλμιατρο? νομιζω για φυσιολογικη γεννα χρειαζεται βεβαιωση. 

  • Χαχα 1

cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot είπε:

Απλα δεν θελω να λεω μεγαλα λόγια γιατι και αλλες έλεγαν αντεχω τον πονο και δεν παιζει να κανω και τελικα εκαναν. Αληθεια και εγω νιωθω οτι ενταξει καλα τα παω με κατι πονοδοντους κλπ. Αλλα προχθες με επιασαν αιμοροιδες και πλανταξα, ελεγα παναγια μ φερτε μ ενα φαρμακο.  3 μερες δεν πηρα τιποτα, μετα λυγισα. Εχω αρχίσει να το δουλευω στο μυαλο μ για τη  επισκληρίδιο. Μακάρι να τα καταφέρω.

 

Επίσης ναι παιζει να καθυστερίσει την γέννα,παντως η μαια μου ειπε οταν ειναι να σπρώξεις κανονικα εχει περάσει η επισκληρίδιο. Τωρα τι γινεται στην πράξη δεν ξερω.

Αιμοροιδες ειχα παρει τις φρεζιντερμ μια κρεμα πολυ καλη αλλα εμενα δν με πονουσαν την πηρα μηπως εφευγαν ουτε καν φυσικα μετα την γεννα θα φυγουν.ο ανωτερος πονος π χω αισθανθει ειναι κολλικος εντερου πολυ δυσκολο τωρα θα δουμε κ γω δν αποκλειω τπτ!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni2512 είπε:

καλησπερα κοριτσια! εγω εκανα χτες με τον αντρα μου μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης υποστηριξης για ζευγαρια που περιμενουν μωρο. στο νοσοκομειο που θα γεννησω αναγκαζουν τους μπαμπαδες που θελουν να ειναι στον τοκετο να το κανουν για να ξερουν τι θα αντιμετωπισουν. Συγκεκριμενα η μαια ειπε σημερα " παντως να ξερετε οτι και αναισθητοι να πεσετε στο.πατωμα κανενας δε θα σας δωσει σημασια γιατι ολοι θα ασχολουνται με την εγκυο. Επισης αν νιωθετε οτι πεφτετε μη πιαστειτε απο πουθενα γιατι τα παντα στην αιθουσα εχουν ροδακια" τρελαθηκα να γελαω :D 

απο την αλλη μας ειπε και για την επισκληριδιο. η αληθεια ειναι οτι και εγω  δεν ειμαι εντελως σιγουρη αν τη θελω ή οχι. ο αντρας μου παντως μου λεει οτι με εχει για πολυ δυνατη. για να δουμε.... 

ασχετο, σας εχει πει τιποτα εσας ο γιατρος σας για οφθαλμιατρο? νομιζω για φυσιολογικη γεννα χρειαζεται βεβαιωση. 

Βεβαιωση χρειαζεται εαν εχεις υψηλη μυωπια αλλα συνηθως σου επιτρεπουν.Με το καλο!Εγω οταν γενναγα ακουγα παραδιπλα μια γεννα που επεσε ξερος ο αντρας...ενα γκουο μιλαμε που ακουστηκε...χαχα.Οσο για την επισκληριδιο δε νιωθεις τιποτα αλλα ο πρωτος τοκετος συνηθως κραταει πολυ και νομιζω πως εξαντλησε απο τον πονο καποια στιγμη.Δηλαδη εγω 23 ωρες που προσπαθουσα φανταστειτε αργησαν παρα πολυ να μου κανουν επισκληρηδιο για να δουλεψει η μητρα να κατεβασει το μωρο.Νομιζω πως απο καποια στιγμη και μετα δε θα αντεχα τους πονους τοσες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Eleni2512 είπε:

καλησπερα κοριτσια! εγω εκανα χτες με τον αντρα μου μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης υποστηριξης για ζευγαρια που περιμενουν μωρο. στο νοσοκομειο που θα γεννησω αναγκαζουν τους μπαμπαδες που θελουν να ειναι στον τοκετο να το κανουν για να ξερουν τι θα αντιμετωπισουν. Συγκεκριμενα η μαια ειπε σημερα " παντως να ξερετε οτι και αναισθητοι να πεσετε στο.πατωμα κανενας δε θα σας δωσει σημασια γιατι ολοι θα ασχολουνται με την εγκυο. Επισης αν νιωθετε οτι πεφτετε μη πιαστειτε απο πουθενα γιατι τα παντα στην αιθουσα εχουν ροδακια" τρελαθηκα να γελαω :D 

απο την αλλη μας ειπε και για την επισκληριδιο. η αληθεια ειναι οτι και εγω  δεν ειμαι εντελως σιγουρη αν τη θελω ή οχι. ο αντρας μου παντως μου λεει οτι με εχει για πολυ δυνατη. για να δουμε.... 

ασχετο, σας εχει πει τιποτα εσας ο γιατρος σας για οφθαλμιατρο? νομιζω για φυσιολογικη γεννα χρειαζεται βεβαιωση. 

Ρε παιδι μου ειναι τοσο ωραιο να χεις στηριγμα τον αντρα σου εκεινη την ωρα ..πιστευω ειναι ο μοναδικος που θα θες να χεις διπλα σου..στο νοσοκομειο που θα γεννησω δεν επιτρεπεται ρε γαμωτο:sad:..ουτε επισκλιριδειο κανουν:sad:κι υποτιθεται οτι ειναι και καλο...εγω τον φοβαμαι τον πονο αλλα δε μου δινεται η επιλογη..! Μπραβο σε ολα τα κοριτσια που δε φοβουνται και θελουν να το ζησουν...


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια χθες 8.30 το πρωί γέννησα τον μικρό μου με καισαρική κ επισκληρίδιο. Όλα πήγαν καλά, ευτυχώς κ είναι ένα καλό κ γλυκό παιδάκι. :)

Όσο για τις ναρκώσεις γενικά, κ φρονιμίτη μπορείς να βγάλεις κ χωρίς ναρκωση, ενδεχομένως να τον αντέξεις τον πόνο αλλά το κάνεις; 

Εννοείται κάθε μία θα κάνει αυτό που θέλει κ νομίζει οτι ειναι καλο για τον εαυτό της. Εγώ να πω οτι η επισκληρίδιος ειναι μια ασφαλέστατη νάρκωση κ οι πιθανότητες να μείνεις ανάπηρη είναι όσες να πέσει πάνω σ ένα αεροπλάνο εκεί π περπατάς.εύχομαι γερά μωράκια κ γερές μανούλες με όποιοδήποτε τρόπο.

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Elenpap είπε:

Κορίτσια χθες 8.30 το πρωί γέννησα τον μικρό μου με καισαρική κ επισκληρίδιο. Όλα πήγαν καλά, ευτυχώς κ είναι ένα καλό κ γλυκό παιδάκι. :)

Όσο για τις ναρκώσεις γενικά, κ φρονιμίτη μπορείς να βγάλεις κ χωρίς ναρκωση, ενδεχομένως να τον αντέξεις τον πόνο αλλά το κάνεις; 

Εννοείται κάθε μία θα κάνει αυτό που θέλει κ νομίζει οτι ειναι καλο για τον εαυτό της. Εγώ να πω οτι η επισκληρίδιος ειναι μια ασφαλέστατη νάρκωση κ οι πιθανότητες να μείνεις ανάπηρη είναι όσες να πέσει πάνω σ ένα αεροπλάνο εκεί π περπατάς.εύχομαι γερά μωράκια κ γερές μανούλες με όποιοδήποτε τρόπο.

Κοριτσι μου να σου ζήσει το μπεμπακι σου!  Γερός, δυνατός και πάντα ευτυχισμένος να είναι!! 

Θα συμφωνήσω για την επισκληριδιο..  Ωστόσο είναι επιλογή σας..  Πάντως και να σπρώξεις μπορείς και αισθάνεσαι τα πάντα! Είναι τόση η δόση που απλά μειώνει τον πόνο..  Υπόψιν εμένα μου έφευγε γρήγορα η νάρκωση (που και πάλι δεν έφευγε τελείως...)  επειδή μου την έκαναν λίγο πιο πάνω από εκεί που πρέπει καθώς έχω κάταγμα στον σπονδυλο και δισκοπαθεια! Μετά από 3 ώρες έφυγε τελείως το μούδιασμα. Δεν ξέρω αν θα την πάλευα χωρίς... 

  • Μου αρέσει 2

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 said:

Κοριτσι μου να σου ζήσει το μπεμπακι σου!  Γερός, δυνατός και πάντα ευτυχισμένος να είναι!! 

Θα συμφωνήσω για την επισκληριδιο..  Ωστόσο είναι επιλογή σας..  Πάντως και να σπρώξεις μπορείς και αισθάνεσαι τα πάντα! Είναι τόση η δόση που απλά μειώνει τον πόνο..  Υπόψιν εμένα μου έφευγε γρήγορα η νάρκωση (που και πάλι δεν έφευγε τελείως...)  επειδή μου την έκαναν λίγο πιο πάνω από εκεί που πρέπει καθώς έχω κάταγμα στον σπονδυλο και δισκοπαθεια! Μετά από 3 ώρες έφυγε τελείως το μούδιασμα. Δεν ξέρω αν θα την πάλευα χωρίς... 

Να σ ζήσει κ σένα το μωράκι σου! Χαίρομαι π κ για σένα πήγαν όλα καλά! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elenpap είπε:

Κορίτσια χθες 8.30 το πρωί γέννησα τον μικρό μου με καισαρική κ επισκληρίδιο. Όλα πήγαν καλά, ευτυχώς κ είναι ένα καλό κ γλυκό παιδάκι. :)

Όσο για τις ναρκώσεις γενικά, κ φρονιμίτη μπορείς να βγάλεις κ χωρίς ναρκωση, ενδεχομένως να τον αντέξεις τον πόνο αλλά το κάνεις; 

Εννοείται κάθε μία θα κάνει αυτό που θέλει κ νομίζει οτι ειναι καλο για τον εαυτό της. Εγώ να πω οτι η επισκληρίδιος ειναι μια ασφαλέστατη νάρκωση κ οι πιθανότητες να μείνεις ανάπηρη είναι όσες να πέσει πάνω σ ένα αεροπλάνο εκεί π περπατάς.εύχομαι γερά μωράκια κ γερές μανούλες με όποιοδήποτε τρόπο.

Να σου ζήσεις!!πάντα γερό και τυχερό στη ζωή του!!κ εσείς όλοι γεροί να καμαρώνετε!!

Just now, Elen211 είπε:

Κοριτσι μου να σου ζήσει το μπεμπακι σου!  Γερός, δυνατός και πάντα ευτυχισμένος να είναι!! 

Θα συμφωνήσω για την επισκληριδιο..  Ωστόσο είναι επιλογή σας..  Πάντως και να σπρώξεις μπορείς και αισθάνεσαι τα πάντα! Είναι τόση η δόση που απλά μειώνει τον πόνο..  Υπόψιν εμένα μου έφευγε γρήγορα η νάρκωση (που και πάλι δεν έφευγε τελείως...)  επειδή μου την έκαναν λίγο πιο πάνω από εκεί που πρέπει καθώς έχω κάταγμα στον σπονδυλο και δισκοπαθεια! Μετά από 3 ώρες έφυγε τελείως το μούδιασμα. Δεν ξέρω αν θα την πάλευα χωρίς... 

Να σας ζήσει κορίτσι μου!!!:)

Κορίτσια εγώ δε μπορώ μετράω τις μέρες....θέλω να έρθει το Σάββατο!!όσο σκέφτομαι ότι με είχαν να γεννήσω από 28η εβδομάδα και έχω φτάσει εδώ τώρα τρελαίνομαι...αλλά φοβάμαι κιόλας μη συμβεί κάτι τελευταία στιγμή!!

13 ώρες πρίν, Anna17 είπε:

Έχεις ένα δίκιο στη σύγκριση με την Αγγλία. Ο γιατρος μου που δούλευε έξω μου έχει πει πολλές φορές για τις διάφορες μας. Αλλά σε αυτό είμαστε πίσω νομίζω. 

Κούκλες οι επισκληριδιος δεν είναι τίποτα. Μια πίεση νιώθεις την ώρα που στην κάνει. Πιο πολύ πονάει η αιμοληψία και μετά πάλι τίποτα δεν νιώθεις. Ευτυχώς πλέον οι αναισθησιολογοι είναι πολύ έμπειροι. Χωρίς να μου πέφτει λόγος αν δεν θέλετε να το κάνετε από φόβο είναι κρίμα να χάσετε την όμορφη διαδικασία της γέννας από αυτό το φόβο, φυσικα και νιώθεις να σπρωξεις δεν κάνουν μεγάλες δόσεις προς το τέλος για να μπορείς να νιώσεις να σπρωξεις. Αν από την άλλη είναι ιδεολογικό το θέμα και θέλετε να το ζήσετε έτσι μην το σκέφτεστε, άλλωστε μετά από ένα σημείο δεν γίνετε να κάνεις οπότε και να το μετανιώσετε δεν έχει γυρισμό. Πλάκα κάνω φυσικά. Όλα γίνονται. Ορίστε η Elen μας είπε ότι γέννησε χωρίς επισκληριδιο. 

Μια γνωστή μου έγκυος 7μηνων έφυγε για Καναδά θα γεννήσει εκεί και της λέω τι σου λέει ο γιατρός όλα καλά και μου λέει ότι θα πάει για έναν υπέρηχο απλά όταν μπει στο μήνα της....ούτε όλα αυτά που κάνουμε εμείς ούτε τιπιρα!και είναι γιατρός κ αυτή έτσι ?κ μου λέει ότι δεν τα ψάχνουν εκεί μόνο αν τύχει και δουν κάτι στην αρχή ..και εδώ της είπαν για καισαρική λόγω επιχείλιου πλακούντα και εκεί της λένε όχι και καισαρική για αυτό... φυσιολογικα θα γεννήσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσακια πως ειστε???εχει μπει εδω κ τρεις μερες ο μηνας μαςς ολες μέχρι τελος του μηνα θα χουμε τα μωρα μας!!!!!τρια κοριτσακια μας εχουν ηδη γεννησει!!(ακομα δεν εφτιαξα βαλιτσα)!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, happysmile είπε:

Καλημερα κοριτσακια πως ειστε???εχει μπει εδω κ τρεις μερες ο μηνας μαςς ολες μέχρι τελος του μηνα θα χουμε τα μωρα μας!!!!!τρια κοριτσακια μας εχουν ηδη γεννησει!!(ακομα δεν εφτιαξα βαλιτσα)!!

Με το καλο ολα τα κοριτσια να γινουν μανουλες και να κρατησουν στην αγκαλιτσα τους το μωρακι τους!!

Γερα κι τυχερα και καλη δυναμη σε οσες ηδη τα εχουν διπλα τους!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ...εμείς μόλις γυρίσαμε από το γιατρό ... 

Αύριο θα έχουμε και το πρώτο μας κοριτσάκι στην ομάδα αν θυμάμαι καλά δεν έχουμε κοριτσάκι ακόμα ... 

Θα μπούμε το πρωί με πρόκληση μας είπε μήπως και κατέβει ... Διαφορετικά το μεσημέρι θα πάμε για καισαρική ... 

Σοβαρεψανε τα πράγματα ...έχω αγχωθει να πω την αλήθεια και κάνω βόλτες μέσα στο σπίτι ... 

 

  • Μου αρέσει 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk said:

Γεια σας κορίτσια ...εμείς μόλις γυρίσαμε από το γιατρό ... 

Αύριο θα έχουμε και το πρώτο μας κοριτσάκι στην ομάδα αν θυμάμαι καλά δεν έχουμε κοριτσάκι ακόμα ... 

Θα μπούμε το πρωί με πρόκληση μας είπε μήπως και κατέβει ... Διαφορετικά το μεσημέρι θα πάμε για καισαρική ... 

Σοβαρεψανε τα πράγματα ...έχω αγχωθει να πω την αλήθεια και κάνω βόλτες μέσα στο σπίτι ... 

 

  η αλήθεια είναι οτι ο Ιούλιος εχει πολλά αγοράκια..

Αντε με το καλό εύχομαι να πάνε όλα καλά και να γεννήσεις φυσιολογικά.. Δεν εξαντλησε τις εβδομάδες βλέπω ο γιατρός..

Με το καλό να ερθει η μπεμπούλα σας.. Πω πω γεννάμε σιγά σιγά!

18 hours ago, happysmile said:

Αιμοροιδες ειχα παρει τις φρεζιντερμ μια κρεμα πολυ καλη αλλα εμενα δν με πονουσαν την πηρα μηπως εφευγαν ουτε καν φυσικα μετα την γεννα θα φυγουν.ο ανωτερος πονος π χω αισθανθει ειναι κολλικος εντερου πολυ δυσκολο τωρα θα δουμε κ γω δν αποκλειω τπτ!!!

Αυτη πηρα και εγω και μια χαρα ηρεμισα.. δεν εφυγαν αλλα δεν πονάνε.. Φτιάξε βαλίτσα μην το αναβάλεις δεν ειναι τιποτα  :)  βαλε τα βασικα και μετα προσθετεις


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

@demmikot ναι όντως δεν με πήγε μέχρι τέλους και αυτό με στεναχώρησε ...εκτός και αν είδε κάτι στο νον στρες και απλά δεν μου το είπε για να μην αγχωθω .... Δεν ξέρω ... 

Περίμενα πάντως να γίνουν όλα φυσιολογικά οπότε έρθει ... Αλλά ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...