Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

@happysmile καλά εξουσιοδότηση δεν χρειάζεται. Αλλά εγώ είχα κανει όλες τις εξουσιοδότησεις από πριν και τις έχω σπίτι. Στον Οαεδ για το έξτρα επίδομα θα πας αφού πληρωθείς από το ΙΚΑ. Όταν πάει ο άντρας σου πες του να ζητήσει και μια βεβαίωση με τα ποσά που πήρες από το ΙΚΑ για τα 2 επίδοματα γιατί το θέλουν στον Οαεδ. Να μην ξανά τρέχει. Επίσης το παιδί ασφάλισε το εσύ γιατί περνεις μια προσαύξηση όταν έχεις προστατευομενο μέλος. Σχεδόν 100€ ανά μέλος. @Μαρίτσα10 έχε το υπόψιν και εσύ γιατί έχεις 2 μωράκια. 

Ποιο κορίτσι είχε πει για μάρσιπο; Θα ήθελα να μου στείλει την μάρκα αν μπορεί. Ο παιδίατρος μου είπε μετά τις 45 μέρες μπορώ να έχω. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna17 said:

@happysmile καλά εξουσιοδότηση δεν χρειάζεται. Αλλά εγώ είχα κανει όλες τις εξουσιοδότησεις από πριν και τις έχω σπίτι. Στον Οαεδ για το έξτρα επίδομα θα πας αφού πληρωθείς από το ΙΚΑ. Όταν πάει ο άντρας σου πες του να ζητήσει και μια βεβαίωση με τα ποσά που πήρες από το ΙΚΑ για τα 2 επίδοματα γιατί το θέλουν στον Οαεδ. Να μην ξανά τρέχει. Επίσης το παιδί ασφάλισε το εσύ γιατί περνεις μια προσαύξηση όταν έχεις προστατευομενο μέλος. Σχεδόν 100€ ανά μέλος. @Μαρίτσα10 έχε το υπόψιν και εσύ γιατί έχεις 2 μωράκια. 

Ποιο κορίτσι είχε πει για μάρσιπο; Θα ήθελα να μου στείλει την μάρκα αν μπορεί. Ο παιδίατρος μου είπε μετά τις 45 μέρες μπορώ να έχω. 

Να σε ρωτήσω βέβαιωση μπορούμε να μην βγάλουμε αφού υπάρχει το αντίγραφο που μας έδωσαν όταν πήγαμε για να πάρουμε τα επιδόματα. Εμένα μου έβγαλαν ένα για τον εργοδότη και ένα για εμένα. Μια φωτοτυπία δεν αρκεί. 

Η @Elen211 είχε πει για μάρσιπο. Εγώ τον πήρα ήδη. Βασικά είπα στην κολλητή μου να μου τον πάρει γιατί είχε λυσσαξει τι δώρο να κάνει για τον μπέμπη.. επίσης αυτοί οι μάρσιποι είναι από νεογέννητο.. και πριν τις 45 μέρες.


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot είπε:

Να σε ρωτήσω βέβαιωση μπορούμε να μην βγάλουμε αφού υπάρχει το αντίγραφο που μας έδωσαν όταν πήγαμε για να πάρουμε τα επιδόματα. Εμένα μου έβγαλαν ένα για τον εργοδότη και ένα για εμένα. Μια φωτοτυπία δεν αρκεί. 

Η @Elen211 είχε πει για μάρσιπο. Εγώ τον πήρα ήδη. Βασικά είπα στην κολλητή μου να μου τον πάρει γιατί είχε λυσσαξει τι δώρο να κάνει για τον μπέμπη.. επίσης αυτοί οι μάρσιποι είναι από νεογέννητο.. και πριν τις 45 μέρες.

Καλά τώρα κοντεύουμε τις 45 μέρες. Δεν με πειράζει. Είμαστε 28 ημερών ήδη :-D

Δεν ξερω αν αρκεί η φωτοτυπία. Εγώ την μέρα που τα κατέθεσε ζήτησε και την βεβαίωση και του την έβγαλε επιτόπου. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο καιρός πέρασε ο μπέμπης μου πάλι δεν λέει να ηρεμήσει. Χθες το τερματησε ανά 20 λεπτά ξυπναγε. Θα περάσει.μου λένε αλλά πως θα περάσει ξαφνικά; ακούω και εσάς με πιο μικρά μωρά και μου λέτε ότι κοιμούνται έστω 2 ώρες. Εμείς τίποτα και το σφίξιμο σφίξιμο. Θέλω να τον πάω σε άλλο παιδίατρο αλλά ο άντρας μου διαφωνεί. Δεν ξέρει λέει ο γιατρός; αφού μας είπε είναι φυσιολογικό να έχει τέτοιους πόνους. Να κάνουμε υπομονή. Όμως εμενα πονάει μονο όταν έχει αέρια. Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάτι να κάνεις γι αυτό και να το αφήνεις απλά να υποφέρει. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Ο καιρός πέρασε ο μπέμπης μου πάλι δεν λέει να ηρεμήσει. Χθες το τερματησε ανά 20 λεπτά ξυπναγε. Θα περάσει.μου λένε αλλά πως θα περάσει ξαφνικά; ακούω και εσάς με πιο μικρά μωρά και μου λέτε ότι κοιμούνται έστω 2 ώρες. Εμείς τίποτα και το σφίξιμο σφίξιμο. Θέλω να τον πάω σε άλλο παιδίατρο αλλά ο άντρας μου διαφωνεί. Δεν ξέρει λέει ο γιατρός; αφού μας είπε είναι φυσιολογικό να έχει τέτοιους πόνους. Να κάνουμε υπομονή. Όμως εμενα πονάει μονο όταν έχει αέρια. Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάτι να κάνεις γι αυτό και να το αφήνεις απλά να υποφέρει. 

Εαν έχει κολικους και πονάει Καντού ένα μπανακι μετα Καντού μασαζακι στην κοιλιτσα και μάζευε του λίγο τα ποδαράκια πανω να το βοηθήσεις να αεριζεται Εχω ακούσει οτι βοηθάει να σου ζησει και υπομονή 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Ο καιρός πέρασε ο μπέμπης μου πάλι δεν λέει να ηρεμήσει. Χθες το τερματησε ανά 20 λεπτά ξυπναγε. Θα περάσει.μου λένε αλλά πως θα περάσει ξαφνικά; ακούω και εσάς με πιο μικρά μωρά και μου λέτε ότι κοιμούνται έστω 2 ώρες. Εμείς τίποτα και το σφίξιμο σφίξιμο. Θέλω να τον πάω σε άλλο παιδίατρο αλλά ο άντρας μου διαφωνεί. Δεν ξέρει λέει ο γιατρός; αφού μας είπε είναι φυσιολογικό να έχει τέτοιους πόνους. Να κάνουμε υπομονή. Όμως εμενα πονάει μονο όταν έχει αέρια. Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάτι να κάνεις γι αυτό και να το αφήνεις απλά να υποφέρει. 

Γεια σου,δεν εχω διαβασει προηγουμενα posts σου αλλα επειδη ειχα το ιδιο προβλημα με το μωρο μου τον πρωτο καιρο (το βραδυ 2-6 ουσιαστικα δεν κοιμοταν στριφογυριζε βογγουσε κλπ) αυτο που μας βοηθησε ηταν οι σταγονες biogaia και οτι τον εβαζα να κοιμαται πανω μου μπρουμυτα,ημικαθιστη εγω με πολλη προσοχη βεβαια μαξιλαρια τριγυρω,κ καπως ετσι ηρεμουσε.. δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει κατι απο ολα αυτα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Ο καιρός πέρασε ο μπέμπης μου πάλι δεν λέει να ηρεμήσει. Χθες το τερματησε ανά 20 λεπτά ξυπναγε. Θα περάσει.μου λένε αλλά πως θα περάσει ξαφνικά; ακούω και εσάς με πιο μικρά μωρά και μου λέτε ότι κοιμούνται έστω 2 ώρες. Εμείς τίποτα και το σφίξιμο σφίξιμο. Θέλω να τον πάω σε άλλο παιδίατρο αλλά ο άντρας μου διαφωνεί. Δεν ξέρει λέει ο γιατρός; αφού μας είπε είναι φυσιολογικό να έχει τέτοιους πόνους. Να κάνουμε υπομονή. Όμως εμενα πονάει μονο όταν έχει αέρια. Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάτι να κάνεις γι αυτό και να το αφήνεις απλά να υποφέρει. 

Μασαζακι κυκλικά με την φορά του ρολογιού στην κοιλίτσα, μπανακι, και αγκαλίτσα στον ώμο.. Δοκίμασε τα..  Πότε δεν ξέρεις.. Επίσης η μαία μας είχε πει ότι βοηθάει πολύ η επαφή δέρμα με δέρμα..  Βγάλτε ρουχαλάκια και κάντε αγκαλίτσες! 

  • Μου αρέσει 1

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τις σταγόνες τις περνούμε. Έχει μια διαφορά για 6 ώρες περίπου. Όλα τα υπόλοιπα δεν βοηθουν ιδιαίτερα μιας και μόλις πάει να ήρεμησει έρχετε πάλι πονος. Επίσης πονάει πολύ όταν τον ξαπλώνω αλλά σε αυτή τη θέση αεριζεται. Το θέμα είναι ότι το κάνει όλη μέρα. Είναι δυνατόν να είναι κολικοι και να πονάει όλη μέρα; αυτό με ανησυχεί. 

Θα δοκιμάσω να κοιμηθούμε έτσι σήμερα. Το ξέρω ότι τον ανακουφίζει έτσι απλά φοβάμαι μην γίνει κάτι. Πέσει το κεφάλι του μες στον ύπνο η κάτι τέτοιο. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Τις σταγόνες τις περνούμε. Έχει μια διαφορά για 6 ώρες περίπου. Όλα τα υπόλοιπα δεν βοηθουν ιδιαίτερα μιας και μόλις πάει να ήρεμησει έρχετε πάλι πονος. Επίσης πονάει πολύ όταν τον ξαπλώνω αλλά σε αυτή τη θέση αεριζεται. Το θέμα είναι ότι το κάνει όλη μέρα. Είναι δυνατόν να είναι κολικοι και να πονάει όλη μέρα; αυτό με ανησυχεί 

Γεια σου κοπελα μου να σου ζησει το μωρακι σου. Τις biogaia πίνετε οι καπιοες αλλες; το ίδιο πραγμα ειχα και εγω με την μπεμπουλα μου ολη μερα κλαμα και δεν ηξερα την να την κανω δεν ηρεμουσε με τιποτα. Το μονο που μας βοηθούσε λιγο να κοιμηθει ελάχιστα ηταν το πιστολακι αποροφητηρας και της εβαζα θερμοφορα ηλεκτρικη στο χαμηλο στην κοιλιτσα της εχεις παρατηρήσει κατι μα σας βοηθαει ατο πονο; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anna17 είπε:

Ο καιρός πέρασε ο μπέμπης μου πάλι δεν λέει να ηρεμήσει. Χθες το τερματησε ανά 20 λεπτά ξυπναγε. Θα περάσει.μου λένε αλλά πως θα περάσει ξαφνικά; ακούω και εσάς με πιο μικρά μωρά και μου λέτε ότι κοιμούνται έστω 2 ώρες. Εμείς τίποτα και το σφίξιμο σφίξιμο. Θέλω να τον πάω σε άλλο παιδίατρο αλλά ο άντρας μου διαφωνεί. Δεν ξέρει λέει ο γιατρός; αφού μας είπε είναι φυσιολογικό να έχει τέτοιους πόνους. Να κάνουμε υπομονή. Όμως εμενα πονάει μονο όταν έχει αέρια. Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάτι να κάνεις γι αυτό και να το αφήνεις απλά να υποφέρει. 

Άννα ρώτα τον παιδίατρο αν πρέπει να κόψεις κάποιες τροφές που επηρεάζουν το γάλα κ ίσως γι αυτό πονάει το μωρό...αυτές οι τροφές συνήθως είναι πατάτα, όσπρια κ γαλακτοκομικά. Το άκουσα πρόσφατα από φίλη που έχει το ίδιο πρόβλημα. Κ παράλληλα με τα προβιοτικα κάτι θα γίνει.

Αυτό με το επίδομα για τα έξτρα μέλη έχω σκοπό να το κάνω. Στο δικό μου βιβλιάριο θα τα βάλω. Κ έχω φτιάξει κ εγώ εξουσιοδοτήσεις από τώρα.

Μεθαύριο γεννάω κ γω!

Να πω τις ευχές μου στη Θεοδώρα! Να είναι καλότυχος κ να χει υγεία το μωράκι! Να σου ζήσει.....

  • Μου αρέσει 2

POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου πηγα σημερα για καρδιοτοκ.ολα καλα ο μπεμπαρος ραντεβου παλι την αλλη βδομαδα για καρδιοτοκ κ υπερηχο με πιανουν κατι πονακια κ περιοδου,κατω αισθανομαι μια πιεση που κ που δεν ποναω αλλα μια ενοχληση ειναι!!κ αυπνια φουλ!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εκανα το λαθος και πηγα τωρα το βραδυ σε μια παρασταση με καθισματα χωρις πλατη :cry: περα του οτι ποναγαν τα παντα (ποδια, πλατη, σκληρη κοιλια...) ειχε και αυτη τη ρημάδα τη ζεστη. μωρε σπιτακι και παλι σπιτακι!  


cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...