Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, Elenpap είπε:

Ναι Αννα, συχνά κάνει κ κακά ή αέρια. Λες να ναι απλή γκρίνια δλδ; η επειδή ζορίζεται λόγω κακών; 

Αυτό ακριβώς κάνει κι εμένα..  Απλά ζορίζεται όταν κάνει κακακια..  Εγώ έκοψα όλα τα λαχανικά και από τότε κάπως ηρεμησε..  Εχθές είπα να ξαναδοκιμάσω ντομάτα αλλά πάλι έκλαιγε και ζοριζοταν.  Οπότε μου είπε ο παιδίατρος να τρώω αρκετά φρούτα και να αποφύγω τα πολλά λαχανικά (Μπορώ κανένα καροτακι κλπ..) μέχρι να περάσει η επικίνδυνη περίοδος για κολικούς. 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Elen211 said:

Αυτό ακριβώς κάνει κι εμένα..  Απλά ζορίζεται όταν κάνει κακακια..  Εγώ έκοψα όλα τα λαχανικά και από τότε κάπως ηρεμησε..  Εχθές είπα να ξαναδοκιμάσω ντομάτα αλλά πάλι έκλαιγε και ζοριζοταν.  Οπότε μου είπε ο παιδίατρος να τρώω αρκετά φρούτα και να αποφύγω τα πολλά λαχανικά (Μπορώ κανένα καροτακι κλπ..) μέχρι να περάσει η επικίνδυνη περίοδος για κολικούς. 

Αρα αυτά π περιγράφω, κ έχει κ το δικό σου μωρό ειναι κολικοί έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω ... 

Σήμερα η μικρή μου εβηξε δύο φορές ...την μια.μαλλον πνίγηκε και το έκανε την άλλη δεν κατάλαβα ...έχω αγχωθει λέτε να μου κρύωσε ? Γενικά αναπνέει καλά και τρώει και από όλα ...

 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk said:

Κορίτσια να σας ρωτήσω ... 

Σήμερα η μικρή μου εβηξε δύο φορές ...την μια.μαλλον πνίγηκε και το έκανε την άλλη δεν κατάλαβα ...έχω αγχωθει λέτε να μου κρύωσε ? Γενικά αναπνέει καλά και τρώει και από όλα ...

 

Εμένα έχει κάνει κ αψού, 3 φορές συναπτά. Δεν νομίζω να σ κρύωσε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Εμένα έχει κάνει κ αψού, 3 φορές συναπτά. Δεν νομίζω να σ κρύωσε.

Και βήχα σου έχει κάνει ? 

Και εμένα φτερνίζεται από όταν γεννήθηκε απλά με τρόμαξε λίγο ο βήχας σήμερα ... 

Εχθές το βράδυ ήταν και ξεσκέπαστη και όταν ξύπνησα την είδα... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα κ βηχει και φτερνιζεται απο την αρχη..δε νομιζω να ναι κρυωμα..και οταν κανει τα κακα του ζοριζεται πολυ και το καταλαβαινω. 

ρε κοριτσια ολο αποριες εχω σκεφτομαι ειναι σωστο το ενα ειναι σωστο το αλλο κανω σωστα αυτα που πρεπει;εχω τρελαθει αφου πηγαμε χτες παιδιατρο και δεν ειχε παρει γραμμαρια απο προχτες ηταν στα ιδια...ε εγω τρελαθηκα..σημερα ειχε παρει 60 γραμμαρια ευτυχως κι επανηλθε η καρδια μου..

Που θελω να καταληξω ;λεγαμε ολες οτι στην εγκυμοσυνη εχουμε αγχος..ε το τωρινο αγχος δε συγκρινεται ουτε με της εγκυμοσυνης ουτε με τιποτα .. ενημερωνω κι οσες δεν εχουν γεννησει ακομα:P


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Αρα αυτά π περιγράφω, κ έχει κ το δικό σου μωρό ειναι κολικοί έτσι;

Όχι δεν θεωρούνται κολικοί..  Αλλά εφόσον ζορίζεται είναι πολύ πιθανό να εξελιχθούν σε κολικούς οπότε αποφεύγουμε τροφές που φέρνουν αέρια και κάνουμε κυκλικό μασαζακι στην κοιλιά για να γλιτώσουμε τους κολικούς. 

Κι εμένα βήχει και φτερνίζεται συχνά! Ρουθουνιζει κιόλας αρκετές φορές και του καθαρίζω την μυτούλα με φυσιολογικό όρο.  Κάποτε είχα ακούσει ότι επειδή είναι ώρες ξαπλωμενα σχηματιζονται φλεμματακια και το παθαίνουν αυτό.. Δεν ρώτησα τον παιδίατρο..  Έχω καθυσηχαστει με αυτή την θεωρία... Ελπίζω να ισχύει..  Θα τον ρωτήσω πάντως αύριο μεθαύριο..  

Εγώ έχω άλλο θέμα..  Θηλάζει κάθε 2-3 ώρες..  Μερικές φορές και λιγότερο για ένα τεταρτακι μόνο..  Αντε το πολύ 20 λεπτά..  Είχα ακούσει ότι τον πρώτο καιρό θα είναι ώρες ολόκληρες στο στήθος..  Οπότε προσπαθώ να του δώσω κι άλλο αλλά σφραγίζει το στόμα και δεν το ανοίγει με τίποτα αν δεν θέλει..  Επίσης τον ξυπνάω να φάει και αν δεν θέλει δεν τρώει..  Ουσιαστικά τρώει οπότε θέλει και μόνο για λίγη ώρα..  Έχει πάρει βάρος αλλά φοβάμαι ότι κάτι δεν κάνω καλά και ότι δεν τρώει αρκετά! Τι να κάνω? 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

@Elenpap εμένα ο παιδίατρος αυτό το είπε δυσχεσια. Συμβαίνει λέει στα νεογέννητα γιατί το έντερο δεν έχει σχηματιστεί ακόμη και να κάνω υπομονή.

@elen211 και εγώ έχω κόψει σχεδόν όλες τις τροφές φοβουμενη ότι φταίει αυτό αλλά βλέπω τις τελευταίες μέρες ότι είναι λίγο καλύτερα. Δεν είμαι σίγουρη ότι έχουν δίκιο και μας κόβουν τόσα πολλά φαγητά.

@Giosotpk θα ανοίξεις το βιβλιάριο υγείας και θα διαβάσεις μέσα την ανάπτυξη του κάθε μήνα. Το φτερνισμα καθαρίζει την μύτη. Ο βήχας διώχνει τις βλενες που καταπίνει από τη μυτη από τα πνευμονία. Ο λόξυγγας βοηθάει στο διαφραγμα. Χαλάρωσε και άσε την μπέμπα ξέρει να προσέχει τον εαυτό της. Εγώ 1 μήνα με το κορμάκι τον έχω και κοιμαται και σκεπάζει μόνο τα πόδια γιατί τα χέρια δεν υπάρχει Θεός να τα σκεπασουμε με οτιδήποτε. 

@Γλυκερια123 ο παιδίατρος μου το τόνισε από την αρχή. Μην ζυγίζεις κάθε μέρα το παιδί γιατί μπορεί να μην φανεί σήμερα πχ καθόλου το βάρος και αύριο να φανεί διπλό. Το λιγότερο που θα τον ζυγίζεις είναι κάθε 2 μέρες. Και μην αγχώνεσαι. Εδώ πήρε ο δικός μου βάρος που ήταν κουτσικακι και είχε και ίκτερο και όλο κοιμόταν και δεν έτρωγε. Μην αγχώνεσαι από τώρα. Εχουμε καιρό να αγχωθουμε. Σκέψου ότι θα γίνουμε πεθερές :grin:

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Anna17 κοίτα να γίνεις καλή πεθερά μόνο αυτό έχω να σου πω ...χαχαχα ... 

Ναι έχεις δίκιο ότι αγχώνομαι χωριά να υπάρχει λόγος αλλά το μυαλό μερικές φορές κάνει ότι θέλει ... 

@Γλυκερια123 δεν είσαι η μόνη μην φοβάσαι και εγώ έτσι είμαι ...όταν μου είπε ο παιδίατρος ότι δεν πήρε γραμμάριο στεναχωρήθηκα πολύ και δεν ήξερα τι έφταιγε ...έλεγα στον άντρα μου ότι κάτι δεν κάνω σωστά δεν έχω γάλα δεν την ταιζω σωστά πρέπει να την ξυπνάω πιο συχνά πρέπει να την έχω πιο πολύ ώρα στο στήθος ... Αλλά τελικά με όλο αυτό το άγχος εκείνη την μέρα η μικρή έκανε τον χειρότερο θηλασμό ...και έτσι λέω να μην με περνει τόσο πολύ το άγχος γιατί το καταλαβαίνει και τότε κάνω κακό εγώ στο παιδί ... 

Μανουλες είμαστε θα κάνουμε και λαθοι αλλά θα μάθουμε από αυτά ... 

@Elenpapτο μόνο σίγουρο είναι ότι συνεχίζουμε δυναμικά ...για μένα είναι οι πρώτες 40 μέρες μετά πιστεύω φτιάχνουν τα πράγματα ... 

 

Αλλά αυτός ο ύπνος βρε κορίτσια στην εγκυμοσύνη μετά τον 4-5 μήνα δεν τον χάρηκα και τώρα ειδικά δεν μπορείς να το χαρείς ... Κοιμήσου τώρα που μπορείς έλεγαν όλοι γιατί μπορούσα να κοιμηθώ ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Anna17 για πες μου λιγο με τον ικτερο τι εκανες γιατι κι εμενα εχει 14.4  κ δε λεει να κατεβει 3-4 μερες τωρα και μ ανησυχει..προσπαθω τον ταιζω οσο μπορω..μου τον ζυγιζουν στο νοσοκομειο λογω του ικτερου..αλλα παιρνει γραμμαρια..

@Giosotpk υπνοοος;;;;; τι ειν τουτο;; εδω με το ζορι τρωω!!παει ο υπνος τον εχουμε ξεχασει..

Κι εμενα μου λενε ολοι οι πρωτες 40 μερες ειναι δυσκολες μετα το παιδι μπαινει σε προγραμμα. Με τα κιλα τι κανετε οσες εχετε γεννησει;;πως πατε;;

  • Χαχα 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

@Anna17 κοίτα να γίνεις καλή πεθερά μόνο αυτό έχω να σου πω ...χαχαχα ... 

Ναι έχεις δίκιο ότι αγχώνομαι χωριά να υπάρχει λόγος αλλά το μυαλό μερικές φορές κάνει ότι θέλει ... 

@Γλυκερια123 δεν είσαι η μόνη μην φοβάσαι και εγώ έτσι είμαι ...όταν μου είπε ο παιδίατρος ότι δεν πήρε γραμμάριο στεναχωρήθηκα πολύ και δεν ήξερα τι έφταιγε ...έλεγα στον άντρα μου ότι κάτι δεν κάνω σωστά δεν έχω γάλα δεν την ταιζω σωστά πρέπει να την ξυπνάω πιο συχνά πρέπει να την έχω πιο πολύ ώρα στο στήθος ... Αλλά τελικά με όλο αυτό το άγχος εκείνη την μέρα η μικρή έκανε τον χειρότερο θηλασμό ...και έτσι λέω να μην με περνει τόσο πολύ το άγχος γιατί το καταλαβαίνει και τότε κάνω κακό εγώ στο παιδί ... 

Μανουλες είμαστε θα κάνουμε και λαθοι αλλά θα μάθουμε από αυτά ... 

@Elenpapτο μόνο σίγουρο είναι ότι συνεχίζουμε δυναμικά ...για μένα είναι οι πρώτες 40 μέρες μετά πιστεύω φτιάχνουν τα πράγματα ... 

 

Αλλά αυτός ο ύπνος βρε κορίτσια στην εγκυμοσύνη μετά τον 4-5 μήνα δεν τον χάρηκα και τώρα ειδικά δεν μπορείς να το χαρείς ... Κοιμήσου τώρα που μπορείς έλεγαν όλοι γιατί μπορούσα να κοιμηθώ ... 

Ωχ! Εγώ έχω νύφη δεν θα έχω άγχος για την νύφη. Τώρα το θυμήθηκα. Συμπαθα με συμπεθέρα. Η αϋπνία φταιει.

Αυτό το κοιμήσου τώρα. Πόσο δίκιο έχεις. Λες και μπορούσαμε. Παιδιά ο μπέμπης μου μένει αρκετή ώρα ξύπνιος το πουλάκι μου πλέον. Και όταν δεν πονάει είναι σαν να έχω καμία κούκλα πλαστική. Δεν μιλάει καθόλου. Άσε στο θηλασμό πλέον χώνουμε τα χέρια, σπρωχνουμε. Ότι να ναι. Α! Και σήμερα χαμογέλασε και στη μαμά. Το έκανε και χθες αλλά λέω η ιδέα μου είναι. Σήμερα ήταν μπροστά και ο μπαμπάς μου και ο άντρας μου. Τι στο καλό 3 άτομα μας κοροϊδεύει;; Αφήστε που σήμερα ο άντρας μου αποφάσισε λέει να του βάλει πρόγραμμα και να μην τρώει κάθε ώρα και του έδωσε πιπίλα. Ο μικρός την έπερνε με το ζόρι και σε ένα λεπτό την έφτυνε. 4 φορές την έπιασε στον αέρα. Στο τέλος του λέει φαε οπότε θες εγώ δεν ασχολούμαι άλλο. Πέθανα στα γέλια. 

@Γλυκερια123 είστε σπίτι; όταν έχουν ίκτερο τα παιδιά κοιμούνται συνέχεια. Εγώ τον ξυπνούσα συνέχεια και τον τάιζα. Κοιμόταν πάνω μου αλλα τον τσιγγλαγα. Εμένα μου είχαν πει πάνω από 13 θα μπει στη λάμπα. Εμείς είμασταν στο 12 2 μέρες και είπε ο παιδίατρος αφού δεν ανέβηκε κάνουμε υπομονή και θα πέσει. Όταν πέσει κάτω από 5 θα ασπρίσουν και τα μάτια του. Ε εγώ τα μάτια του τα είδα άσπρα σε 10 μέρες περίπου. Μετά δεν το μετρήσαμε ξανά γιατί φαινόταν το παιδί ότι ασπριζε.

Πάντως για να πάρετε κουράγιο από εμάς που είμαστε μεγαλύτεροι. Η αλήθεια είναι ότι βλέπω μια διαφορά στο παιδί τις τελευταίες μέρες προς το καλύτερο. Δεν νομίζω σε μια βδομάδα που σαραντιζουμε να γίνει κανένα θαύμα και να κοιμάται όλο το βράδυ πχ αλλά λογικά στο τέλος του δεύτερου μήνα θα είναι πιο καλά νομίζω. Βάστατε γερά μανούλες δεν θα μας κερδίσουν τα 50κατι εκατοστά μας!! 

  • Χαχα 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Γλυκερια123 εμένα με ταιζει ο άντρας μου όταν δεν προλαβαίνω να φάω ... 

Ύπνος ...παραμένει μόνο μια ιδέα πλέον πω πω ... 

Εγώ από κιλά να σου πω την αλήθεια μου έμειναν 2 ...δεν ξέρω πως τα κατάφερα και έχασα μέσα σε μια εβδομάδα 9 κιλά .... Θέλω να ελπίζω ότι είναι στα καλά του ο θυρεοειδής μου και να μην επέστρεψε ο υπερθυρεοειδισμός ... Από εβδομάδα είναι να κάνω εξετάσεις να το δω... Εσύ με τα κιλά ? 

@Anna17 και τι νυφη ...θα κάνω ότι δεν το είδα ότι την ξέχασες χαχαχα .... ξέρω συμπεθέρα η αϋπνία φταίει ...λογικό ... 

Σου έσκασε χαμόγελο ? Πίστεψέ το και απόλαυσε το ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

@Γλυκερια123 εμένα με ταιζει ο άντρας μου όταν δεν προλαβαίνω να φάω ... 

Ύπνος ...παραμένει μόνο μια ιδέα πλέον πω πω ... 

Εγώ από κιλά να σου πω την αλήθεια μου έμειναν 2 ...δεν ξέρω πως τα κατάφερα και έχασα μέσα σε μια εβδομάδα 9 κιλά .... Θέλω να ελπίζω ότι είναι στα καλά του ο θυρεοειδής μου και να μην επέστρεψε ο υπερθυρεοειδισμός ... Από εβδομάδα είναι να κάνω εξετάσεις να το δω... Εσύ με τα κιλά ? 

@Anna17 και τι νυφη ...θα κάνω ότι δεν το είδα ότι την ξέχασες χαχαχα .... ξέρω συμπεθέρα η αϋπνία φταίει ...λογικό ... 

Σου έσκασε χαμόγελο ? Πίστεψέ το και απόλαυσε το ... 

Ναι μωρέ ο γλυκός μου. Συνειδητο χαμόγελο. Του στυλ οκ σε κατουραω αλλά σε ευχαριστώ που με καθαρίζεις μετά... 

Εγώ έχω πάρει κάτι κουλουράκια και όταν είμαι μόνη και πεινάω τρώω κανένα. Και γεμίζω ψιχούλα το μπέμπη γιατί συνήθως θηλάζει. Προχθές τον έκανα μπάνιο και βρήκα ένα σουσάμι μέσα από το κορμάκι. Χαχαχα 

  • Χαχα 2

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια πως ειστε??εγωπερα απο κατι πονακια περιοδου στη χαση κ στη φεξη μια ελαφρια.πιεση κατω οταν κινειται ο μικρος κ συσπασεις που κ που δν εχω κανενα συμπτωμα κ μπαινω 39βδομαδες την τεταρτη!ουφφ πολυ αγχος η αληθεια!καθε βραδυ σκεφτομακ τηνγεννα κ το μωρο η αυπνια παει συννεφο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...