Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Προσπαθώ κορίτσια να διαβάσω όλα όσα γράφετε αλλά ο χρόνος είναι ελάχιστος έως μηδαμινός.

Έχω φτάσει στο σημείο να κοιμάμαι μία ώρα μόνο. 

Εξακολουθώ να μην κατεβάζω γάλα. Άντε να βγάλω 30 ml με το θηλαστρο κ να θηλάσω και 20λεπτα. Οπότε τα μωρά τσιριζουν κ πρέπει να καλυφθούν κάπως. Το ξένο γάλα πάει σύννεφο. Το δικό μου είναι απλά για να λέμε ότι δίνουμε έτσι λίγο για φάρμακο. Δεν ξέρω τι πήγε λάθος από την αρχή κ δεν υπήρξε ποτέ παραγωγή παρόλο που έκανα άντληση κάθε 3ωρες κ προσπαθούσα παράλληλα να θηλάσω στη μονάδα πρόωρων. Τώρα νομίζω ότι το έχασα το παιχνίδι.

Just now, Elenit είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Να είστε όλες καλά να χαίρεστε τα μπεμπακια σας και με το καλό σε όσες έχουν μείνει!

Γενικά γρήγορα έγιναν όλα!  Μπήκαμε προγραμματισμένα στις 7 το πρωί γιατί ήταν η ΠΗΤ. Είχα διαστολή 2 και το μωρό είχε κατέβει αρκετά. Η πρόκληση έγινε στις 9 και κάτι. Είχα συσπάσεις ανά λεπτό και μετά ανά μισό λεπτό. Στην αρχή ο πόνος ήταν ήπιος αλλά δυνάμωνε πολύ γρήγορα, οπότε έκανα επισκληριδιο στις 12 παρά όπου και είχα αρχίσει να τρέμω για να συγκρατήσω τον πόνο από τις συσπάσεις. Η επισκληριδιος τίποτα. Μια δόση μου βάλανε, ένιωσα ένα γλυκό μούδιασμα, είχα συσπάσεις αλλά δεν πονούσα. Τις ένιωθα βέβαια. Ε 12μιση, έχω τελεία διαστολή εκεί που στις 11 είχα 2-3 εκατοστά και το μωρό είχε κατέβει πλήρως. Μετά από λίγο ξεκινησαμε τις εξωθησεις και 13:43 βγήκε το μπουμπούκι! Χθες δεν την χαρήκαμε πολύ γιατί τη βάλανε για λίγο στο οξυγόνο επειδή δεν είχε καλό κορεσμό και μετά θερμοκοιτίδα για παρακολούθηση. Σήμερα την βγάλανε και την έχουν στην απλή παρακολούθηση να δούνε πως πάει και ελπίζω αύριο πρώτα ο Θεός να μας την φέρουν στο δωμάτιο! Σήμερα μπορέσαμε και την πήραμε και αγκαλίτσα και την ταισαμε κιόλας με το μπιμπερο. Εγώ προσπαθώ με το θηλαστρο να βγάζω όσο μπορώ για να της το δίνουν και για να αυξηθεί η παραγωγη για όταν θηλασουμε.

Πάντως εγώ και με το μπιμπερο πρώτη φορά δυσκολευτηκα γιατί δεν έχω ξαναταισει μωράκι και φοβόμουν μην την πνίξω την καημενουλα. Κι αυτή το έφτυνε όλο και φοβόμουν να την πιέσω. Αλλά ελπίζω να ήταν της πρώτης φοράς.

Να σου ζήσει το μωράκι σου κ καλή ανατροφή! Γερό κ τυχερό να είναι!

  • Μου αρέσει 1

POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Μαρίτσα10 said:

Προσπαθώ κορίτσια να διαβάσω όλα όσα γράφετε αλλά ο χρόνος είναι ελάχιστος έως μηδαμινός.

Έχω φτάσει στο σημείο να κοιμάμαι μία ώρα μόνο. 

Εξακολουθώ να μην κατεβάζω γάλα. Άντε να βγάλω 30 ml με το θηλαστρο κ να θηλάσω και 20λεπτα. Οπότε τα μωρά τσιριζουν κ πρέπει να καλυφθούν κάπως. Το ξένο γάλα πάει σύννεφο. Το δικό μου είναι απλά για να λέμε ότι δίνουμε έτσι λίγο για φάρμακο. Δεν ξέρω τι πήγε λάθος από την αρχή κ δεν υπήρξε ποτέ παραγωγή παρόλο που έκανα άντληση κάθε 3ωρες κ προσπαθούσα παράλληλα να θηλάσω στη μονάδα πρόωρων. Τώρα νομίζω ότι το έχασα το παιχνίδι.

Εσύ με τα 2 μωράκια, λογικό. Να σαι περήφανη κ χαρούμενη π έφερες στον κόσμο 2 γερά μωράκια κ να δίνεις ελαφρυντικά στον εαυτο σου αν δν σ βγαίνει ο θηλασμός. Με 2 μωράκια δεν ξέρω αν γίνεται.

Να πάρεις όση βοήθεια γίνεται κ να προσπαθήσεις να κοιμάσαι λίγο περισσότερο για να αντέξεις. Ο πρώτος καιρός είναι δύσκολος, όλα θα γινουν καλύτερα. :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Με δύο μωράκια είσαι μια χαρά.. εγώ για να κατεβάσω γάλα θήλαζα κάθε ώρα.. βασικά τα βράδυα σκέψου θηλάζω μισή ώρα το έχω κάνα τέταρτο να ρεφτει μετά αγκαλιά και όταν πάω να το αφήσω κλάματα θηλασμός και άντε πάλι από την αρχή.. μιλσμε θηλάζω κάθε ώρα κυριολεκτικά

 

Κορίτσια όταν το πλένετε με τι τι σκουπίζετε;;

  • Μου αρέσει 1

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Elenpap είπε:

Εσύ με τα 2 μωράκια, λογικό. Να σαι περήφανη κ χαρούμενη π έφερες στον κόσμο 2 γερά μωράκια κ να δίνεις ελαφρυντικά στον εαυτο σου αν δν σ βγαίνει ο θηλασμός. Με 2 μωράκια δεν ξέρω αν γίνεται.

Να πάρεις όση βοήθεια γίνεται κ να προσπαθήσεις να κοιμάσαι λίγο περισσότερο για να αντέξεις. Ο πρώτος καιρός είναι δύσκολος, όλα θα γινουν καλύτερα. :)

Ο παιδίατρος μου είπε να μην στεναχωριέμαι κ ότι είναι λογικό με τόσο μικρά μωράκια να μην τα καταφέρνω. Σημασία έχει η προσπάθεια λέει! 

Just now, demmikot είπε:

Με δύο μωράκια είσαι μια χαρά.. εγώ για να κατεβάσω γάλα θήλαζα κάθε ώρα.. βασικά τα βράδυα σκέψου θηλάζω μισή ώρα το έχω κάνα τέταρτο να ρεφτει μετά αγκαλιά και όταν πάω να το αφήσω κλάματα θηλασμός και άντε πάλι από την αρχή.. μιλσμε θηλάζω κάθε ώρα κυριολεκτικά

 

Κορίτσια όταν το πλένετε με τι τι σκουπίζετε;;

Εσύ δεν θα κοιμάσαι καθόλου μόνο κ μόνο από τον θηλασμό. Καλά όχι ότι εγώ κοιμάμαι...έχω αδυνατίσει κιόλας ...είμαι λιγότερο από ότι ξεκίνησα. 

Εγώ έχω αγοράσει κ κάπες κ πετσέτες για το μπάνιο των μωρών. 

  • Μου αρέσει 1

POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίτσα10 said:

Ο παιδίατρος μου είπε να μην στεναχωριέμαι κ ότι είναι λογικό με τόσο μικρά μωράκια να μην τα καταφέρνω. Σημασία έχει η προσπάθεια λέει! 

Εσύ δεν θα κοιμάσαι καθόλου μόνο κ μόνο από τον θηλασμό. Καλά όχι ότι εγώ κοιμάμαι...έχω αδυνατίσει κιόλας ...είμαι λιγότερο από ότι ξεκίνησα. 

Εγώ έχω αγοράσει κ κάπες κ πετσέτες για το μπάνιο των μωρών. 

Δεν συγκρίνεται να έχεις ένα μωράκι με το να έχεις δίδυμα. Δεν συγκρίνεται η κούραση. Ομως, όταν λίγο περάσει ο καιρός κ ξεπεταχτούν, η χαρα σου θα ναι διπλή! :wub:

Να μην στεναχωριέσαι καθόλου φυσικά, κοίτα να τρώνε τα παιδάκια σου κ να μεγαλώνουν κ μν σκέφτεσαι τπτ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τι κάνετε πώς είστε ? 

 

Να ζήσουν τα μωράκια στην μανουλες που γέννησανε αυτές της μέρες γερά και δυνατά να είναι ... 

 

Εμείς εδώ στον κλασσικό αγώνα με πολύωρο θηλασμό ... πήγαμε και παιδίατρο πάλι ευτυχώς βάρος περνούμε αλλά καλού κακού μας έδωσε ξένο γάλα να το έχουμε εδώ σπίτι σε περίπτωση που δεν αντέχω και θέλω να κοιμηθώ κάτι ώρες ...αν βέβαια φταίει αυτό μπορεί απλά η μικρή να λατρεύει τόσο πολύ το στήθος ... 

  • Μου αρέσει 2

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο μικρός έχει 3 μέρες τώρα που τον πιάνει κάτι σαν αϋπνία και ουρλιάζει..  Είναι περίπου 5 ώρες στο στήθος, κλείνουν τα ματάκια του και πάνω που λέω τον πήρε ο ύπνος ξυπνάει και κλαίει..  Σημερα ήταν ξύπνιος από τις 11 το πρωί μέχρι τώρα με τρία 5λεπτα ύπνου στο ενδιάμεσο..  Τελικά τον πήγα στην κουζίνα και άνοιξα τον απορροφητηρα και έτσι κοιμηθηκε..  Τον άφησα στην κούνια και ξύπνησε πάλι..  Τον ξαναπήγα απορροφητηρα, κοιμηθηκε αλλά τον έχω πάνω μου..  Φοβάμαι να τον αφήσω κάτω.. Εντωμεταξύ φοβάμαι μην συνηθίσει με τον απορροφητηρα και μετά δεν μπορεί να κοιμηθεί αλλιώς.. 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάποιες φορές το μωράκι κλαίει πολύ, σε σημείο να ανησυχώ για την αναπνοή του κ συνήθως συμβαίνει στην αλλαγή της πάνας. Τρομοκρατουμαι εκείνη την ώρα, σας συμβαίνει κ σας; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Κορίτσια κάποιες φορές το μωράκι κλαίει πολύ, σε σημείο να ανησυχώ για την αναπνοή του κ συνήθως συμβαίνει στην αλλαγή της πάνας. Τρομοκρατουμαι εκείνη την ώρα, σας συμβαίνει κ σας; 

Κι εμενα ωρες ωρες ετσι κανει μεχρι που βραχνιαζει κιολας!και το κορυφαιο ειναι οτι μου λενε ασ τον κατω μην τον παιρνεις αγκαλια και μαθει!!ελεος!! Αλλα δε νομιζω οτι ειναι κατι ανησυχητικο..ολα τα μωρακια κλαινε ετσι μερικες φορες..

@Giosotpk δυσκολος ο θηλασμος!! Κι εγω τα χω παιξει..αφου παιρνετε βαρος και ειναι ολα καλα καλο θα ηταν να μην την μαθεις με ξενο...αφου δεν εχετε καποιο προβλημα..

εν τω μεταξυ και με το θηλαστρο κοροτσια δε βγαζω πολυ γαλα..λετε να μην εχω τοσο πολυ;ηδη εχω καταλαβει οτι δεν του φτανει το δικο μου γιατι αντλω και του δινω και το πινει λαιμαργα και πολυ..:(


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Γλυκερια123 είπε:

Κι εμενα ωρες ωρες ετσι κανει μεχρι που βραχνιαζει κιολας!και το κορυφαιο ειναι οτι μου λενε ασ τον κατω μην τον παιρνεις αγκαλια και μαθει!!ελεος!! Αλλα δε νομιζω οτι ειναι κατι ανησυχητικο..ολα τα μωρακια κλαινε ετσι μερικες φορες..

@Giosotpk δυσκολος ο θηλασμος!! Κι εγω τα χω παιξει..αφου παιρνετε βαρος και ειναι ολα καλα καλο θα ηταν να μην την μαθεις με ξενο...αφου δεν εχετε καποιο προβλημα..

εν τω μεταξυ και με το θηλαστρο κοροτσια δε βγαζω πολυ γαλα..λετε να μην εχω τοσο πολυ;ηδη εχω καταλαβει οτι δεν του φτανει το δικο μου γιατι αντλω και του δινω και το πινει λαιμαργα και πολυ..:(

Δεν νομίζω να είσαι σαν εμένα που βγάζω 30 ml συνολικά.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Γλυκερια123 έχω την ίδια ανησυχία. Σήμερα ήπιε 110ml δικό μου από το μπουκάλι, αποκλείεται να πίνει τόσο από το στήθος αλλά να σου πω κάτι αν περνει βάρος δεν με νοιάζει. Θα τον βάζω στο στήθος για να αυξήσει την παραγωγή. Έτσι και επέμβω με ξένο θα απόθηλάσω σύντομα. 

@Elen211 περάσαμε 1 εβδομάδα που κοιμόταν πάνω μου. 

Γενικά κορίτσια νομιζω οτι τα παιδιά μια χαρά είναι. Την αγκαλιά την εχουν ανάγκη και εγώ αποφάσισα να μην στήνω το παιδί να κλαίει. Αν μάθει έμαθε, δεν σκοπεύω να τον αφήνω να πλανταζει. 

@Elenpap πρέπει να το πάρουμε απόφαση. Έχουμε αγόρια α και αγαπούν

τη βρώμα. Θα κλαίνε στην πανα λοιπόν. Και εμένα λύσσαει. Δοκίμασε να τον σηκώνεις να τον ήρεμεις και να συνεχίζεις μετά. 

 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ο θηλασμος ειναι πιο δυσκολος απτην γεννα προσωπικα τα χω βρει μπαστουνια δινω κ συμπληρωμα μπερδευω το ποση ωρα θελει για να φαει το μωρο κ οσον αφορά παραγωγη το πρωι μπορει να σταζει το στηθος κ τωρα τοπιεζω για να βγαλει σταγονα!δν ξερω τι γντ σκεφτομαι να φερω μια συμβουλο σπιτι μηπως κ με βοηθησει στεναχωριεμαι πολυ τον  βαζω να φαει κ δν χορταινει βρε κοριτσια δν μπορω να το βλεπω ανησυχω να μην μπορει να κοιμηθει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, happysmile είπε:

Κοριτσια ο θηλασμος ειναι πιο δυσκολος απτην γεννα προσωπικα τα χω βρει μπαστουνια δινω κ συμπληρωμα μπερδευω το ποση ωρα θελει για να φαει το μωρο κ οσον αφορά παραγωγη το πρωι μπορει να σταζει το στηθος κ τωρα τοπιεζω για να βγαλει σταγονα!δν ξερω τι γντ σκεφτομαι να φερω μια συμβουλο σπιτι μηπως κ με βοηθησει στεναχωριεμαι πολυ τον  βαζω να φαει κ δν χορταινει βρε κοριτσια δν μπορω να το βλεπω ανησυχω να μην μπορει να κοιμηθει!

Πως είσαι σίγουρη ότι δεν χορταίνει; δεν περνει βάρος; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, happysmile είπε:

Κοριτσια ο θηλασμος ειναι πιο δυσκολος απτην γεννα προσωπικα τα χω βρει μπαστουνια δινω κ συμπληρωμα μπερδευω το ποση ωρα θελει για να φαει το μωρο κ οσον αφορά παραγωγη το πρωι μπορει να σταζει το στηθος κ τωρα τοπιεζω για να βγαλει σταγονα!δν ξερω τι γντ σκεφτομαι να φερω μια συμβουλο σπιτι μηπως κ με βοηθησει στεναχωριεμαι πολυ τον  βαζω να φαει κ δν χορταινει βρε κοριτσια δν μπορω να το βλεπω ανησυχω να μην μπορει να κοιμηθει!

Να σου ζησει το μωρακι!!! 

Εννοειται οτι ειναι η πιο δυσκολη περιοδος!! Μη διστασεις να παρεις μια συμβουλη, μπορει να σε βοηθησει. Δεν ξερω ποσο ειναι το μωρακι σου, τα βρεφακια ομως, μπορει να τρωνε και καθε μισαωρο η τρια τεταρτα, ειναι απολυτα φυσιολογικο, τωρα ρυθμιζεται η παραγωγη σου. Αργοτερα  τα 45λεπτα θα γινουν μια ωρα, μετα μιαμιση, κ παει λεγοντας. Στο δευτερο παιδι εδινα  συμπληρωμα, το γαλα μου μειωθηκε, κ φυσικα ετρωγε πολυ κ επαθε παλλινδρομηση, δεν ειχα κανεναν δυστυχως τοτε να με ενημερωσει. Επειδη ετρωγε συχνα νομιζα οτι δεν εχω γαλα. 

Ειμαι σιγουρη πως θα τα πατε περιφημα!!!! 

On 20/7/2019 at 8:45 ΜΜ, Μαρίτσα10 είπε:

Προσπαθώ κορίτσια να διαβάσω όλα όσα γράφετε αλλά ο χρόνος είναι ελάχιστος έως μηδαμινός.

Έχω φτάσει στο σημείο να κοιμάμαι μία ώρα μόνο. 

Εξακολουθώ να μην κατεβάζω γάλα. Άντε να βγάλω 30 ml με το θηλαστρο κ να θηλάσω και 20λεπτα. Οπότε τα μωρά τσιριζουν κ πρέπει να καλυφθούν κάπως. Το ξένο γάλα πάει σύννεφο. Το δικό μου είναι απλά για να λέμε ότι δίνουμε έτσι λίγο για φάρμακο. Δεν ξέρω τι πήγε λάθος από την αρχή κ δεν υπήρξε ποτέ παραγωγή παρόλο που έκανα άντληση κάθε 3ωρες κ προσπαθούσα παράλληλα να θηλάσω στη μονάδα πρόωρων. Τώρα νομίζω ότι το έχασα το παιχνίδι.

Να σου ζήσει το μωράκι σου κ καλή ανατροφή! Γερό κ τυχερό να είναι!

Το θηλαστρο ποτε δεν μου αυξησε την παραγωγη. Αντιθετως  θα ελεγα!! Κ επισης δεν βγαζει την πραγματικη ποσοτητα που εχει το στηθος!! Μια φιλη μου τα θηλαζε ταυτοχρονα, πηρε χαπια (μαγια μπυρας) ροφηματα, πολυ νερο, σουπες. Νομιζω ειχε παρει συμβουλο θηλασμου στην αρχη για να τη βοηθησει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βλέπω όλες περνάμε τα ίδια πάνω κάτω.. ο θηλασμός είναι δύσκολος θέλει μεγάλη προσπάθεια από τις μανουλες.. εγώ επιμένω αποκλειστικά σε μητρικό γάλα. Έχουν ματώσει οι θηλές μου αλλά δεν με πειράζει. Είμαι άυπνη τόσες μέρες και επίσης δεν με πειράζει. Αν του δώσω ξένο τώρα θα χάσω το παιχνίδι. Ούτε εβδομαδα δεν έχουμε κλεισει. Επίσης και αν του δώσω με θηλαστρο. Ευτυχώς κάνει πολύ κακα και τσισα οπότε λέω τι στο καλό δεν μπορεί τρώει.

Επίσης το βράδυ τελικά κοιμήθηκα λιγο γιατί τον άφησα να κοιμηθεί επάνω Μ μπρούμυτα.. την μέρα μια χαρά κοιμάται στην καλαθουνα, το βράδυ δεν ξέρω τι τον πιάνει. Αν τον φασκιωσω λετε να κοιμηθεί; Γιατί πάνω μου κάθεται τελείως σε εμβρυακή στάση. Μια σταλιτσα γίνεται..

στην αλλαγή της πανας μια γκρινιάζει μια όχι.. δεν αντέχω να το βλέπω να πλανταζει όταν κλαίει τον παίρνω αγκαλιά και αν δεν σταματήσει τον βάζω στο στήθος. Το σωστό είναι να τους δίνουμε αγάπη.. δεν είμαι της άποψης ότι πρέπει να μάθει το μωρό. Μετά τον 8 μήνα πιστεύω μπορείς να "μάθεις" σε κάτι το παιδάκι σου.. τώρα είναι πολύ νωρίς..

  • Μου αρέσει 2

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...