Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, demmikot είπε:

Αν τον φασκιωσω λετε να κοιμηθεί; Γιατί πάνω μου κάθεται τελείως σε εμβρυακή στάση. Μια σταλιτσα γίνεται..

 

Καλημερα! Το φασκιωμα ειναι σωτηρια για πολλα μωρακια κ εμενα αυτο της εφταιγε στην αρχη ηθελε τελειως φασκιωμενη κ τα χερια μεσα βεβαια σε εμας ηταν ευκολο γιατι ηταν κ χειμωνας αρα την ζεσταινε κιολας....ετσι μας πηγε μεχρι μαιο(5μηνες) οπου το κωψαμε σιγα σιγα γτ ειχε συνηθισει κ ηθελε φασκιωμενη...περασαμε απο την χιντρη την βελουτε σε φλις σε σεντονακι κ επειτα το βγαλαμε κ αυτο! Πλεον κοιμαται οπως να ναι! Δοκιμασε το! Τα δημιουργει ασφαλεια κ κοιμουνται καλυτερα μην ξεχναμε οτι μεσα στην κοιλιτσα ηταν στριμωγμενα!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια ... 

Και εμείς γκρινιάζουμε στην αλλαγή της πάνας ... @Anna17απο ότι φαίνεται μας αρέσει και ένας η λερωμένη πάνα .... 

Πάντως δεν το περίμενα τόσο δύσκολο τον θηλασμού και δεν μου το είπε και κανείς να προετοιμαστώ ψυχολογικά ... Σε όλα τα μαθήματα το μόνο που άκουγες είναι τι καλός που είναι ο θηλασμός ... 

Δεν λέω είναι για το μωρό αλλά για την μανούλα είναι εξάντληση ... Πάντως η μόνη αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω από πού αλλά βρίσκουμε δύναμη να συνεχίσουμε...μεχρι στιγμής ...

Αν και αν συνεχίσουν τα 6-8 ώρες συνεχούς θηλασμού εγώ η ίδια δεν πιστεύω να αντέξω για πολύ ...έχω χάσει 14 κιλά και στην εγκυμοσύνη είχα πάρει 11 ...νιώθω το σώμα μου να μην πηγαίνει για πολύ ... 

Όσο αφορά το φαακιωμα ...μπορεί τώρα να βοηθάει αλλά μπορεί να προκαλέσει μόνιμα πρόβλημα στο μυοσκελετικο του μωρού ... Μου το έχει επιβεβαιώσει ορθοπεδικός και έχω δει η ίδια περιστατικά που είχαν πρόβλημα στα γόνατα και ισχία από αυτό ... 

Γνώμη μου μην το κάνετε .... 

 

  • Μου αρέσει 3

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!  Όντως πολύ δύσκολος ο θηλασμός..  Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή..  Εγώ είχα πάρει μια ιδέα από την αδερφή μου γιατί έμεινε σε εμάς 2 μήνες όταν γεννήθηκε η πρώτη κόρη της και ήταν ένα μαρτύριο..  Θυμάμαι την καημενη να θέλει να πάει τουαλέτα και το μωρό να τσιριζει σαν να τελείωσε ο κόσμος! 23 ώρες στο στήθος ήταν μια μέρα..  Την τάιζαμε την καημένη..  Μέχρι στιγμής αφού δεν το έχω περάσει αυτό νιώθω τυχερή..  Λέω αφού άντεξε η αδερφή μου και έκανε και δεύτερο ξεπερνιέται κάποια στιγμή..... Έτσι παίρνω δυνάμεις και το έχω δει  χαλαρά.. 

Ρε κορίτσια εγώ φοβάμαι να βγάλω γάλα με το θήλαστρο..  Θα ήθελα να αρχίσω να κάνω τράπεζα ώστε να μην χρειάζεται να τον παίρνω κάθε μέρα στη δουλειά μαζί μου αλλά φοβάμαι πάρα πολύ..  Αφενός μην χαλάσει η παραγωγή και αφετέρου μην πάθει σύγχυση θηλων αν του δώσω με μπιμπερό  και μετά δεν μπορώ να τον θηλάσω εύκολα..  Δεν ξέρω τι να κάνω..  Στην αρχή έλεγα να περιμένω κανένα δίμηνο να εδραιωθεί ο θηλασμός αλλά και πάλι φοβάμαι απίστευτα..  Δεν έχω δοκιμάσει καν πως λειτουργεί το θήλαστρο από τον φόβο μου. 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου όντως ο θηλασμός είναι πολύ δύσκολος...ακόμα κ εγώ που είχα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη με όλα αυτά που μου λέγανε για το μωρό μου μπροστά στο θηλασμό μου φαίνονται τίποτα ...το βράδυ ειδικά λυσσαει είμαστε 12μερες άυπνοι από τοτε που βγήκαμε αλλά το παλεύω..κ εγώ είχα τραυματισμόυς στις θηλές αλλά με έσωσε η λανολινη.να σας ρωτήσω εσείς που δίνετε συμπλήρωμα και χρησιμοποιείτε αποστειρωτη τι διαδικασία ακολουθείτε μετά την αποστειρωση ώστε όταν πεινάει το μωρό σας να έχετε γρήγορα έτοιμο το γάλα?? Τα αποστειρωμενα μπουκαλάκια τα βάζετε με νερό στο ψυγείο?χρησιμοποιείτε θερμούς η θερμαντήρα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή σε κάθε γεύμα κ θηλάζω κ δίνω ξένο, πρώτα ζεσταίνω νερό κ το βάζω στο μπιμπερο, μετά θηλάζω κ όσο θηλάζω έχει κρυώσει το νερό στο μπιμπερό, οπότε βάζω τη σκόνη, λίγο στη βρύση να κρυώσει κ άλλο κ το δίνω στο μωράκι. Αυτό μ το πε η μαία να το κάνω να κερδίζω λίγο χρόνο κ βσκ να μν περιμένει το μωρό.

Αποστειρώνω τα μπιμπερό κ τα βάζω στο ψυγείο. Θερμός δεν έχω αλλά πιθανόν να βολεύει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, theodora gel είπε:

Αχ κορίτσια μου όντως ο θηλασμός είναι πολύ δύσκολος...ακόμα κ εγώ που είχα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη με όλα αυτά που μου λέγανε για το μωρό μου μπροστά στο θηλασμό μου φαίνονται τίποτα ...το βράδυ ειδικά λυσσαει είμαστε 12μερες άυπνοι από τοτε που βγήκαμε αλλά το παλεύω..κ εγώ είχα τραυματισμόυς στις θηλές αλλά με έσωσε η λανολινη.να σας ρωτήσω εσείς που δίνετε συμπλήρωμα και χρησιμοποιείτε αποστειρωτη τι διαδικασία ακολουθείτε μετά την αποστειρωση ώστε όταν πεινάει το μωρό σας να έχετε γρήγορα έτοιμο το γάλα?? Τα αποστειρωμενα μπουκαλάκια τα βάζετε με νερό στο ψυγείο?χρησιμοποιείτε θερμούς η θερμαντήρα?

Εγω τα αποστειρώμενα μπιμπερό τα έβαζα σε σακουλάκια με zipper και μετά σε ντουλάπι ή σε σκιερό μέρος 

Just now, Elenpap είπε:

Εγώ επειδή σε κάθε γεύμα κ θηλάζω κ δίνω ξένο, πρώτα ζεσταίνω νερό κ το βάζω στο μπιμπερο, μετά θηλάζω κ όσο θηλάζω έχει κρυώσει το νερό στο μπιμπερό, οπότε βάζω τη σκόνη, λίγο στη βρύση να κρυώσει κ άλλο κ το δίνω στο μωράκι. Αυτό μ το πε η μαία να το κάνω να κερδίζω λίγο χρόνο κ βσκ να μν περιμένει το μωρό.

Αποστειρώνω τα μπιμπερό κ τα βάζω στο ψυγείο. Θερμός δεν έχω αλλά πιθανόν να βολεύει.

Το νερό που το ζεσταίνεις; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 said:

Εγω τα αποστειρώμενα μπιμπερό τα έβαζα σε σακουλάκια με zipper και μετά σε ντουλάπι ή σε σκιερό μέρος 

Το νερό που το ζεσταίνεις; 

Σε βραστηρα.

Just now, Giosotpk said:

Δεν μπορούμε να τα αφήνουμε στον αποστειρωτη μέσα ? Δεν κάνει ? 

Κάνει νομίζω κ αυτό αλλά δν είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk said:

@Elenpapτο νερό να το βράζεις σε μπρίκι και όχι βραστηρα λόγο αλάτων ... Έτσι μου είπε παιδίατρος ... 

Το χω ακουσει κ γω αλλά προσέχω γνκ κ πχ 3 το βράδυ να περιμένεις να βράσει το νερο στο μπρίκι είναι κάπως. Κ να έχεις ένα μωράκι να ουρλιάζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Elenpap ναι έχεις δίκιο σε αυτό ...τουλάχιστον την ημέρα αν μπορείς να τι βράζεις εκεί ... 

Η να μην αφήνεις νερό στο βραστηρα να μην πιάνει άλατα ...

 

Εμένα σήμερα με έχει πιάσει μια υπερένταση θέλω να κοιμηθώ και δεν μπορώ ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

42 μέρες με ύπνο ανά μια ώρα κάθε βράδυ. Βαστατε γερά συντροφισες αντέχουμε. Χαχαχα 

Ούτε εγώ συμφωνώ με το φασκιωμα μου το τόνισε ο παιδίατρος όταν μας είπε να πάμε για υπέρηχο ισχιων. Προκαλεί προβλήματα μόνιμα. Οπότε είμαστε ελεύθεροι. Εμένα έχει λυσσάξει στην πείνα 3 μέρες τώρα. Δεν τον χορταίνω εγώ και τρώει και από το κατεψυγμένο που μάζευα. Σε λίγο δεν θα μείνει σταγόνα. Οπότε είπαμε με την σύμβουλο να βγάζω μια φορά ακόμη το πρωί για να αυξήσω την παραγωγή. Πολύ νερό και πολλούς χυμους μου είπε για να έχω γαλα. Και αν θεωρώ ότι δεν φτάνει αν δεν περάσουν 2 η 3 εβδομάδες που δεν του φτάνει τότε θεωρούμε ότι δεν είναι αρκετό. Αλλιώς μπορεί να ρυθμίσει το μωρό μόνο του την παραγωγή και να την αυξήσει η να είναι απλά ένα αλμα ανάπτυξης. Οπότε να μην βιάζομαι να απογοητευτώ και να δώσω ξένο μου είπε. Βέβαια εμείς έχουμε και δυσανεξία στη λακτόζη οπότε το ξένο είναι ζόρι. Είμαστε σε αναζήτηση γάλακτος. 

@Elenpap πάρε ένα μεγάλο βραστήρα γέμισε τον νερό και θα έχεις έτοιμο νερο όλο το βράδυ. Επίσης στο τζάμπο έχει πλαστικά κουτάκια μικρά, ρίχνεις την μεζούρα τη σκόνη εκεί οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τα ανακατέψεις. Κερδίζεις αρκετό χρόνο. Σε περίπτωση που αργά το πρωί το νερό του βραστήρα δεν είναι όσο ζεστό το θες το βάζεις 2 λεπτά στο θερμαντήρα. Και πάλι πιο γρήγορα θα κάνεις. 

 

@Giosotpk στον αποστειρωτη μπορείς να τα αφήνεις μέχρι να τον ανοιξεις να πάρεις κατι για πρώτη φορά. Μετά χάνετε η αποστείρωση. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εχω επιρεαστει πολυ ψυχολογικα κλαιω ολη την ωρα αισθανομαι οτι δν μπορω να φροντισω το μωρο μου!!εφερα κ μαια σπιτι σημερα μ ειπε οτι εχω γαλα οτι ειναι θεμα υπιμονης ολη μερα το μωρο στο στηθος κ θα στρωσει αλλα δν αισθανομαι καλα μεσα μου δεν εχω υπομονη να βλεπω το μωρο να ψαχνει ανυπομονα κ να κλαιει κ να προσπαθεί να κοιμηθεί κ να ξυπναει δν ξερω αν εχω μια ελαφρια καταθλιψη κβαν εχω χασει την πιστη στον εσυτο Μου αλλα πραγματικά δν έιμαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου να σας ζησουν τα μπεμπακια σας!! Να ναι καλοτυχα παντα. Διαβαζω που λετε ποσο δυσκολος ειναι ο θηλασμος και αν σας παραθεσω τι εγραφα κ γω τοτε που γεννησα ειναι λες και ειναι copy paste. Ειναι οντως πιο δυσκολος απ οτι μας το παρουσιαζαν. Θελει πολλη υπομονη, εχει αρκετη εξαντληση, μπολικο ξενυχτι, μπολικα ψυχολογικα σκαμπανεβασματα (ολη μερα με ενα στηθος εξω θα ειμαι? Ετσι θα ειμαι απο δω κ περα? Χρονος για κατι αλλο μηδεν?? Ποτε θα κοιμηθω εστω 2 ωρες? Μα αφου θηλαζω ολη μερα γιατι εξακολουθει και θελει μετα απο 10 λεπτα πααλι στηθος??? Παλι γεμισα γαλα και τα κανα ολα χάλια, πρεπει να αποσυμφορησω παλι. Και οι θηλες μου γεματες αιμα. Πολυ αιμα. Το μωρο μου πινει αιμα. Και ο αντρας μου?? Δεν εχω καθολου χρονο για μας σαν ζευγαρι. Ολη μερα με βλεπει με ενα βυζι εξω. Αμαν, αποκοιμηθηκα ενω θηλαζα, μπορει να μου πεφτε το μωρο!...) οοολα αυτα τοτε ηταν βουνο! Εκλαιγα γιατι δεν ηξερα αν αυτο που εκανα ηταν τελικα σωστο, καπου μεσα μου, ενω ειχα διαβασειιι τοοοσα πολλα και στην θεωρια θα γραφα αριστα 10 αν επεφτε θεμα εξετασεων ο θηλασμος, στην πραξη αποδειχτηκαν τοσο δυσκολα!! Και αμφεβαλα για μενα κ για το αν αυτο που εκανα ηταν σωστο η επρεπε να τα παρατησω. 

Αυτο που θελω να σας πω ειναι οτι το καλυτερο που μπορειτε να κανετε για το μωρο σας, ειναι να ειστε εσεις καλα. Η περιοδος τωρα ειναι δυσκολη, η εξαντληση χτυπαει κοκκινο, αλλα πρεπει να ειστε εσεις καλα για να ειναι κ το μωρακι σας. Θελετε να δωσετε ξενο? Δωστε ξενο. Δεν θελετε? μη δινετε. Θελετε μεικτη διατροφη? Μεικτη. Καντε ότι θεωρειτε οτι θα σας κανει καλο και αυτο που λειτουργει καλυτερα για ΣΑΣ!! Κλειστε τα αυτια σας στους καλοθελητες και ακολουθηστε το ενστικτο σας!!

Μετα απο 7 μηνες αποκλειστικου θηλασμου και συνεχιζω να θηλαζω θα σας πω οτι σε λιγο καιρο οσες συνεχισετε να θηλαζετε, αυτα θα ειναι παρελθον. Ο θηλασμος θα γινει παιχνιδακι. Δεν θα κραταει πανω απο 5-10 λεπτα καθε γευμα και θα μπορειτε να πηγαινετε παντου χωρις να κουβαλατε τπτ, μονο τον εαυτο σας. Η υπομονη θα σας ανταμειψει. 

 

 

  • Μου αρέσει 6

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Κοριτσια μου να σας ζησουν τα μπεμπακια σας!! Να ναι καλοτυχα παντα. Διαβαζω που λετε ποσο δυσκολος ειναι ο θηλασμος και αν σας παραθεσω τι εγραφα κ γω τοτε που γεννησα ειναι λες και ειναι copy paste. Ειναι οντως πιο δυσκολος απ οτι μας το παρουσιαζαν. Θελει πολλη υπομονη, εχει αρκετη εξαντληση, μπολικο ξενυχτι, μπολικα ψυχολογικα σκαμπανεβασματα (ολη μερα με ενα στηθος εξω θα ειμαι? Ετσι θα ειμαι απο δω κ περα? Χρονος για κατι αλλο μηδεν?? Ποτε θα κοιμηθω εστω 2 ωρες? Μα αφου θηλαζω ολη μερα γιατι εξακολουθει και θελει μετα απο 10 λεπτα πααλι στηθος??? Παλι γεμισα γαλα και τα κανα ολα χάλια, πρεπει να αποσυμφορησω παλι. Και οι θηλες μου γεματες αιμα. Πολυ αιμα. Το μωρο μου πινει αιμα. Και ο αντρας μου?? Δεν εχω καθολου χρονο για μας σαν ζευγαρι. Ολη μερα με βλεπει με ενα βυζι εξω. Αμαν, αποκοιμηθηκα ενω θηλαζα, μπορει να μου πεφτε το μωρο!...) οοολα αυτα τοτε ηταν βουνο! Εκλαιγα γιατι δεν ηξερα αν αυτο που εκανα ηταν τελικα σωστο, καπου μεσα μου, ενω ειχα διαβασειιι τοοοσα πολλα και στην θεωρια θα γραφα αριστα 10 αν επεφτε θεμα εξετασεων ο θηλασμος, στην πραξη αποδειχτηκαν τοσο δυσκολα!! Και αμφεβαλα για μενα κ για το αν αυτο που εκανα ηταν σωστο η επρεπε να τα παρατησω. 

Αυτο που θελω να σας πω ειναι οτι το καλυτερο που μπορειτε να κανετε για το μωρο σας, ειναι να ειστε εσεις καλα. Η περιοδος τωρα ειναι δυσκολη, η εξαντληση χτυπαει κοκκινο, αλλα πρεπει να ειστε εσεις καλα για να ειναι κ το μωρακι σας. Θελετε να δωσετε ξενο? Δωστε ξενο. Δεν θελετε? μη δινετε. Θελετε μεικτη διατροφη? Μεικτη. Καντε ότι θεωρειτε οτι θα σας κανει καλο και αυτο που λειτουργει καλυτερα για ΣΑΣ!! Κλειστε τα αυτια σας στους καλοθελητες και ακολουθηστε το ενστικτο σας!!

Μετα απο 7 μηνες αποκλειστικου θηλασμου και συνεχιζω να θηλαζω θα σας πω οτι σε λιγο καιρο οσες συνεχισετε να θηλαζετε, αυτα θα ειναι παρελθον. Ο θηλασμος θα γινει παιχνιδακι. Δεν θα κραταει πανω απο 5-10 λεπτα καθε γευμα και θα μπορειτε να πηγαινετε παντου χωρις να κουβαλατε τπτ, μονο τον εαυτο σας. Η υπομονη θα σας ανταμειψει. 

 

 

Ποσο παρηγορητικα τα λογια σου κοριτσι μου να σε εχει καλα ο θεος κ να χαιρεστε ολες κοριτσια τις οικογενειες σας..δεν με νοιαζει το ξενυχτι κ η κουραση αλλα πειστικα μεσα μου απτο νοσοκομειο οτι αφησα νυστικο το παιδι μου κλειδωσε μεσα μου ξερω τελειως ανωριμη κ υπερβολικη παλευω να τον θηλαζω αλλα οταν μ ξεκιναεκ το κλαμα αυτο το απαρηγορητο κ το βκεπω να βαζει τα χερακια του στο στομα κ να ψαχνει κ να κλαιει ειναι πανω απτις δυναμεις μου να το αντεξω!ευχομαι να παει καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...