Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, Anna17 είπε:

Δεν γίνεται δουλειά χωρίς το γάλα ε; δίνω epadoren. Αντιοξινο είναι. Δεν βοηθά στη γοπ γιατί δεν είναι έντονη. Όμως του έκανε οισοφαγιτιδα. Ήταν κρυφή η γοπ. Γουλιες και εμετο έκανε σπάνια. Έβλεπα όμως ότι του γύριζε το γάλα και το ξανσκαταπινε. Κάποια στιγμή όμως το παιδί μείωσε το φαγητό. Έκανε κινήσεις ότι πεινάει, τον έβαζα στο στήθος και ενώ το άρπαζε από πείνα στις 3 ρουφηξιες  εκλεγε. Δοκίμασα μπιμπερό μήπως δεν ήθελε το στήθος τα ίδια. Το παιδί να σπαραζει από την πείνα και εγώ κατάφερνα να τον ταισω μόνο κοιμισμενο. 

Εμενα τρωει φουλ!ειχε πολυ γκρινια ειδικα στην φαση της πεψης ηθελε μονο πανω μου να κοιμαται κ οχι ξαπλωμενος ανασκελα γντ κατα κοκκινος πατζαρι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, happysmile είπε:

Εμενα τρωει φουλ!ειχε πολυ γκρινια ειδικα στην φαση της πεψης ηθελε μονο πανω μου να κοιμαται κ οχι ξαπλωμενος ανασκελα γντ κατα κοκκινος πατζαρι!

Εμένα με την οισοφαγιτιδα είχε πολύ πόνο. Αλλά και εμένα δεν κοιμόταν με τίποτα ξαπλωμένος. Ούτε πανα δεν μπορούσαμε να αλλάξουμε. Και έλεγα πως είναι δυνατόν να μην μπορεί να κοιμηθεί πουθενά το παιδί; Σε πληροφορω πρώτη μέρα σιροπακι και κοιμαται ήδη στο κρεβατάκι του. Εσένα έκανε πολλές αναγωγές; Και το χάπι γιατί στο έδωσε; 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Anna17 είπε:

Εμένα με την οισοφαγιτιδα είχε πολύ πόνο. Αλλά και εμένα δεν κοιμόταν με τίποτα ξαπλωμένος. Ούτε πανα δεν μπορούσαμε να αλλάξουμε. Και έλεγα πως είναι δυνατόν να μην μπορεί να κοιμηθεί πουθενά το παιδί; Σε πληροφορω πρώτη μέρα σιροπακι και κοιμαται ήδη στο κρεβατάκι του. Εσένα έκανε πολλές αναγωγές; Και το χάπι γιατί στο έδωσε; 

Εμενα καθολου αναγωγες τα ξανακαταπινε,τον βλεπω ας πουμε εκει που καθεται μου αναγουλιαζει φαινεται οτι κατι του ανεβσινει πανω μου εχει βρόγχο οταν τον βαζω να ρεχτει μου βηχει λιγο λοξυγγας αρκετες φορες κ δν μου ρευεται ευχομαι να δω κ.γω βελτιωση.!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε ? Πώς τα πάτε με τα μπεμπακια σας ? 

Εμείς αύριο περνούμε ευχή ...με έχουν ζαλίσει ότι αύριο πρέπει να πλύνω ρούχα κ σεντόνια δικά μου κ της μικρής ... Σας τα λένε και σας αυτά ? Και κατά πόσο τα πιστεύεται ? 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, happysmile είπε:

Εμενα καθολου αναγωγες τα ξανακαταπινε,τον βλεπω ας πουμε εκει που καθεται μου αναγουλιαζει φαινεται οτι κατι του ανεβσινει πανω μου εχει βρόγχο οταν τον βαζω να ρεχτει μου βηχει λιγο λοξυγγας αρκετες φορες κ δν μου ρευεται ευχομαι να δω κ.γω βελτιωση.!!

Και εμένα κυρίως αναγουλιασμα κάνει. Μια φορά που είχε ανοιχτό το στόμα είδα το γάλα που ανέβηκε. Τραγικό. Βέβαια δεύτερη μέρα έχει ακόμη πονους. Και κυρίως φοβάται να θηλάσει. Εύχομαι να τελειώσει γρήγορα αυτός ο εφιάλτης για όλους μας


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Giosotpk said:

Κορίτσια τι κάνετε ? Πώς τα πάτε με τα μπεμπακια σας ? 

Εμείς αύριο περνούμε ευχή ...με έχουν ζαλίσει ότι αύριο πρέπει να πλύνω ρούχα κ σεντόνια δικά μου κ της μικρής ... Σας τα λένε και σας αυτά ? Και κατά πόσο τα πιστεύεται ? 

Ψέματα σ είπανε, τα δικά μου πρέπει να πλύνεις! :-P κ γω σήμερα το απογευμα θα πάω να πάρω ευχή.

Το δικό μου είναι καλα, με τα θεματάκια του φυσικά. Τις απογευματινές ώρες το πιάνει σφίξιμο κ πόνος κ κλάμα για 2, 3 η κ 4 ώρες. Δύσκολο...:cry:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια μου! χαθηκα εντελως αλλα επανηλθα :) λοιπον στις 30 Ιουλιου γεννησα τη μπεμπα μου με καισαρικη. 2720 γεννηθηκαμε αλλα πεσαμε κατευθειαν στα 2400 οποτε επρεπε να ανεβουμε. δυο μερες αφου βγηκαμε απο το νοσοκομειο, ξαναμπηκαμε γιατι ανεβασε ικτερο, αλλα βγηκαμε και τωρα ειμαστε μια χαρα. Το αλλο θεμα που εχω τωρα ειναι το θεμα της διατροφης. μονο με το δικο μου δε χορταινε και αναγκαστηκα να της δινω και ξενο. Αφηστε στενοχωρια... καθε πεντε λεπτα κλαιω. ηθελα τοσο πολυ να το παλεψω με τον θηλασμο. νιωθω οτι αποκοβομαι απο το μωρο μου. 


cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni2512 είπε:

καλησπερα κοριτσια μου! χαθηκα εντελως αλλα επανηλθα :) λοιπον στις 30 Ιουλιου γεννησα τη μπεμπα μου με καισαρικη. 2720 γεννηθηκαμε αλλα πεσαμε κατευθειαν στα 2400 οποτε επρεπε να ανεβουμε. δυο μερες αφου βγηκαμε απο το νοσοκομειο, ξαναμπηκαμε γιατι ανεβασε ικτερο, αλλα βγηκαμε και τωρα ειμαστε μια χαρα. Το αλλο θεμα που εχω τωρα ειναι το θεμα της διατροφης. μονο με το δικο μου δε χορταινε και αναγκαστηκα να της δινω και ξενο. Αφηστε στενοχωρια... καθε πεντε λεπτα κλαιω. ηθελα τοσο πολυ να το παλεψω με τον θηλασμο. νιωθω οτι αποκοβομαι απο το μωρο μου. 

Να σου ζήσει η μπέμπα κορίτσι μου γερή και δυνατή ... 

Εγώ θα σου πω για τον εαυτό μου που από την ώρα που γέννησα με καισαρική ο θηλασμός δεν με πάει και ιδιαίτερα ...της πρώτες μέρες δεν είχα αρκετό γάλα και δεν χορταινε ούτε και η δικιά μου η μικρή ...ξένο δεν έδωσα το πάλεψα καθόμασταν με της ώρες στο στήθος για να κατεβάσω γάλα ... βγαίνοντας από το νοσοκομείο κάνω πληγή στην θηλή η οποία πέρασε πριν μια εβδομάδα ...πόνος κατά τον θηλασμό ...και τώρα έχω μαστίτιδα στο άλλο στήθος ... Πόνος και εκεί ... 

Εσύ όσο μπορείς να προσπαθείς να θηλασεις την μικρή σου αυτό που έμαθα εγώ από όλο αυτό είναι πως όντως αν την βάζεις όσο πιο πολλές φορες μπορείς στο στήθος θα σου έρθει το γάλα ... 

Και παίζει μεγάλο ρόλο η ψυχολογία ... Οπότε πάρε τα πάνω σου ... Κάνε ποοοολλλεεςςς αγκαλίτσες με την μπέμπα και όλα θα έρθουν όπως πρέπει ... 

Ο θηλασμός δεν σε δένει με το παιδάκι σου ...μην το σκέφτεσαι έτσι ... 

Εσύ αποκτάς ένα δέσιμο με το παιδί σου με τον δικό σου τρόπο ...δεν χρειάζεσαι τον θηλασμό.γιαυτο... είσαι μανούλα και ξέρεις ... 

Την φάση αυτή του κλαμματος πρέπει να την περάσαμε όλες ...εγώ πάντως την πέρασα ...

  • Μου αρέσει 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni2512 said:

καλησπερα κοριτσια μου! χαθηκα εντελως αλλα επανηλθα :) λοιπον στις 30 Ιουλιου γεννησα τη μπεμπα μου με καισαρικη. 2720 γεννηθηκαμε αλλα πεσαμε κατευθειαν στα 2400 οποτε επρεπε να ανεβουμε. δυο μερες αφου βγηκαμε απο το νοσοκομειο, ξαναμπηκαμε γιατι ανεβασε ικτερο, αλλα βγηκαμε και τωρα ειμαστε μια χαρα. Το αλλο θεμα που εχω τωρα ειναι το θεμα της διατροφης. μονο με το δικο μου δε χορταινε και αναγκαστηκα να της δινω και ξενο. Αφηστε στενοχωρια... καθε πεντε λεπτα κλαιω. ηθελα τοσο πολυ να το παλεψω με τον θηλασμο. νιωθω οτι αποκοβομαι απο το μωρο μου. 

Να σ ζήσει! Γερό κ καλότυχο να ναι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Eleni2512 είπε:

καλησπερα κοριτσια μου! χαθηκα εντελως αλλα επανηλθα :) λοιπον στις 30 Ιουλιου γεννησα τη μπεμπα μου με καισαρικη. 2720 γεννηθηκαμε αλλα πεσαμε κατευθειαν στα 2400 οποτε επρεπε να ανεβουμε. δυο μερες αφου βγηκαμε απο το νοσοκομειο, ξαναμπηκαμε γιατι ανεβασε ικτερο, αλλα βγηκαμε και τωρα ειμαστε μια χαρα. Το αλλο θεμα που εχω τωρα ειναι το θεμα της διατροφης. μονο με το δικο μου δε χορταινε και αναγκαστηκα να της δινω και ξενο. Αφηστε στενοχωρια... καθε πεντε λεπτα κλαιω. ηθελα τοσο πολυ να το παλεψω με τον θηλασμο. νιωθω οτι αποκοβομαι απο το μωρο μου. 

Να ζήσει και το τελευταίο κορίτσι της παρέας του Ιουλίου! Να τη χαίρεστε και να είναι γερή! 

Μην στενοχωριέσαι με το θηλασμό. Αν το θες θα το καταφέρεις. Ψάξε στο γιουτιουμπ τα βίντεο της Άννας Πατσουρου για το θηλασμό τις πρώτες 40 μέρες. Είναι πολύ βοηθητικά. Κι εγώ σήμερα τα ανακάλυψα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Eleni2512 να σου ζησει η μπουμπου σου!!γερη και δυνατη να ναι..θα σε συμβουλευα να μη δωσεις συμπληρωμα γιατι κι εμεις ειχαμε ικτερο και φοβηθηκα οτι δεν τρωει και ξεκινησα στος 5 μερες συμπληρωμα κι απο τοτε εχει καθιερωθει..πηγα 2-3 μερες να το κοψω αλλα καταλαβαινα οτι το παιδι δε χορταινε κι αυτο γιατι ειχε μαθει και στο ξενο..παλεψε το οσο μπορεις και αμα μπορεις..και να δωσεις και ξενο δε σημαινει κατι..την αγαπη σου την δειχνεις κι αλλιως:x

Τελειωσαμε κι επισημα με τις εγκυμοσυνες!!!κοριτσια να σας ρωτησω οι γιατροι σας τι σας εχουν πει για επαφες;ποτε μπορειτε να ξεκινησετε;κι επισης οσες γεννησατε φυσιολογικα εχετε αιμα ακομα; εμενα ο δικος μου θα ρθει μετα τις 15 και τοτε θα παω να με δει..αργω...


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

@Eleni2512 να σου ζήσει κορίτσι μου. Ο αποκλειστικος θηλασμός είναι ζόρικος στην αρχή αλλά γίνεται. Θα κάθεσε με τις ώρες στο στήθος και θα μειώνεις το ξένο. Δες τα πρωτοκολα επαναγαλακτισμου εδώ στο φόρου. Θα σε βοηθήσουν πολύ. Και εμένα έτσι με τρόμαξαβ για τον ίκτερο χωρίς λόγο. Απλά ήμουν τυχερή γιατί ο μικρός δεν δέχτηκε το μπουκάλι και έτσι θήλασα και ο ίκτερος έφυγε στις 20 μέρες. Αν βρέχει 8 πάνες με το θηλασμό μην ανησυχείς. Και παρ όλο που νιώθεις και σκέφτεσαι διαφορά αυτή την εποχή είναι απλά οι ορμόνες που δεν έχεις ακόμη συνέλθει από τη γέννα. Θα περάσει αυτό το διάστημα. Φυσικά και δεν σε δένει ο θηλασμός με το μωρο σου. Αυτό που σε δένει είναι αυτό το μοναδικό συναίσθημα ότι μια μικρή κουκκιδιτσα πριν 9 μήνες έγινε μέσα στην κοιλιτσα σου ένας μικρός άνθρωπος. Μέρα με την μέρα θα δεις ότι η μικρή σε αναγνωρίζει και θα έρθει η περίοδος που θέλει μόνο εσένα και εκεί θα σιγουρευτείς ότι δεν είναι ο θηλασμός που την κάνει να σε αγαπά τόσο. Ο θηλασμός είναι απλά ο τρόπος να επιβιώσει ένα έμβρυο. 

@Γλυκερια123 εμένα μου είχε πει για 40 μέρες όχι. Έκανα το τεστ παπ είδαμε την μήτρα και μετά μου έδωσε το οκ. Ρώτα για κάποιο λιπαντικό πάντως όταν με το καλό πας. Θα βοηθήσει γιατί λόγω ορμονών είναι ξηρός ο κόλπος. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολες :x  προς το παρον προσπαθω να την εχω στο στηθος ολο το πρωι και το βραδυ και οσο παρει.  αλλα παντα μετα πειναει. σπανια θα ρευτει και θα κοιμηθει ησυχη μετα απο θηλασμο. θα το παλεψω οσο μπορω και αν χρειαστει θα παω και στη συμβουλο θηλασμου του νοσοκομειου. :)

τωρα για τη ψυχολογια... χτες ξυπνησα και εκλαιγα  γιατι σκεφτομουν οτι θα περασουν τα χρονια χωρις να το καταλαβω, θα παει πανεπιστημιο και θα με αφησει... ο αντρας μου ο δολιος ηθελε να γελασει.και δε μπορουσε. μιλαμε οι.ορμονες εχουν τρελαθει εντελως. 


cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Eleni2512 said:

Σας ευχαριστω πολυ ολες :x  προς το παρον προσπαθω να την εχω στο στηθος ολο το πρωι και το βραδυ και οσο παρει.  αλλα παντα μετα πειναει. σπανια θα ρευτει και θα κοιμηθει ησυχη μετα απο θηλασμο. θα το παλεψω οσο μπορω και αν χρειαστει θα παω και στη συμβουλο θηλασμου του νοσοκομειου. :)

τωρα για τη ψυχολογια... χτες ξυπνησα και εκλαιγα  γιατι σκεφτομουν οτι θα περασουν τα χρονια χωρις να το καταλαβω, θα παει πανεπιστημιο και θα με αφησει... ο αντρας μου ο δολιος ηθελε να γελασει.και δε μπορουσε. μιλαμε οι.ορμονες εχουν τρελαθει εντελως. 

Να σου ζήσει να είναι γερό και τυχαιρο..

Με τον θηλασμό πάλεψε το όσο ταιζεις τόσο θα έχεις γάλα. Μην αγχώνεσαι ότι δεν έχεις και ότι πεινάει αν πιέζεις το στήθος σου και βγάζεις θα έχει. Και εγώ στην αρχή νόμιζα δεν είχα και τώρα σκέψου τα βράδυα γίνεται σφιχτό το στήθος μου και αγχώνομαι ότι έχω πολύ. Άσε που στάζουν τα στήθη μου παντού..

Σ'τιε πρώτες δύο εβδομάδες και εγώ έκλαιγα χωρίς λόγο είναι οι ορμόνες.. εγώ από την άλλη σκέφτομαι να μεγαλώσει λίγο να μπορώ να το ζουλιξω άφοβα. Από την άλλη με πιάνει και αυτό που λες ότι θα μεγαλώσει και δεν θα έχω προλάβει να τον χαρώ.. άσε οι ορμόνες κάνουν πάρτυ. 

Κουράγιο με τον θηλασμό είναι δύσκολος.. προσωπικά πόνεσα παραπάνω και από την γέννα !!

 


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...