Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Βρε κορίτσια πόσο δίκιο.. γενικά έχω μια ταύτιση.. @happysmile και εγώ έτσι κυκλοφορώ στο σπίτι και δεν έχω όρεξη για τίποτα άλλο. Γενικά είναι και ο άντρας μου υπερβολικός και με νευριάζει περισσότερο..

Εμένα δεν έχει κολικούς αλλά πονάει πολύ όταν κάνει κακά ειδικά κάθε πρωί και έχει για κάνα δυωρο γκρίνια. Εεε με έχει πριξει ο άντρας μ ότι είναι κολικοί. Και όταν του είπε η παιδιάτρος ότι δεν είναι με έχει πρήξει ότι θα κάνει. Έλεος δηλαδή δεν μπορεί απλά να μην κάνει; Με έχει κουράσει που φέρνει την καταστροφή με όλα. Επίσης δεν έχει συναίσθηση της καταστασης.. Μ λέει να βγούμε για φαγητό με τον μικρό και τέτοια. Δεν βλέπει ότι θηλάζω κάθε ώρα; Δηλαδή πως να βγούμε;; Επίσης δεν έχει καταλάβει ότι δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες. Κάποιες φορές είναι βολικος ο μικρός και πάμε βόλτα με το καροτσάκι κάποιες ούτε από την πόρτα δεν προλαβαίνουμε να βγούμε και κλαίει.. άσε που έχει και άποψη σε ολα. μου κάνει και παρατηρήσεις τύπου βαλτον τώρα στην καλαθουνα να κοιμηθεί αφου κοιμάται στον ώμο σου. Και του λέω θα κλάψει και αν κλάψει μετά να τον θηλάσεις εσυ.. επίσης δεν ήθελε να βάλουμε πιπίλα.. έξαλλη είδα γίνει. Τελικά του την έβαλα και του έστειλα ένα σιτε που λέει τα θετικά της πιπίλας. Επίσης οι αναπτυξιολογοι την προτείνουν και το ξέρει οπότε έκανε λίγο πίσω.. εντάξει προσπαθώ τουλάχιστον  να μην του το δείχνω.. (λέμε τώρα)

Καλά @Anna17 πόσο δίκιο έχεις. Και εμένα η μαμά μου τώρα ίσως καταλαβαίνει κάποια πράγματα. Βέβαια είναι μακριά και από το τηλ και αυτή δεν μπορεί να καταλάβει και πολλά..

Επίσης αυτό με τα κιλά Κόριτσια σιγά σιγά. Εγώ είχα πάρει εννιαμιση κιλά και γύρισα από το μαιευτήριο με συν 7 κιλά και ο μπέμπης είχε βγει 3 κιλά. Καλά λέω τι έγινε; Ε σε μια εβδομάδα μου έμειναν 3 που ακόμα τα κουβαλάω. Και είναι δύσκολο να τα χάσω γιατί με το μωρό όλη μέρα πάνω Μ τρώω συνέχεια εύκολη τροφή όπως μπισκότα και τέτοια.. ελπίζω να στρώσουμε σιγά σιγά ..

@Αγγελικη85 να σου ζήσει.. γερό και τυχαιρο.. και εγώ ακόμα κάθε ώρα θηλάζω.. κάποιες φορές παίζει να είναι και 3 ώρες στο στήθος.. επίσης πάνω από δυωρο δεν κοιμάται ποτέ και γενικά δεν κοιμάται πολύ γιατί θέλει μόνο πάνω μου.. σιγά σιγά όμως στρώνουν. Εγώ στην αρχή το έφερα βαρέως τώρα το απολαμβάνω. Αν τυχόν κοιμηθεί στην καλαθουνα καμία ώρα ανησυχώ λέω τι έπαθε ο μικρός. Τελικά όλα συνηθίζονται!! Ο ορισμός για τους κολικούς είναι να κλαίει για 3 ώρες συνεχόμενα και να μην ηρεμεί, για τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα. Νομιζω θα το καταλάβεις αν συμβεί αυτό και σου εύχομαι να μην σου τύχει!!


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια ... 

Συμφωνώ με το άγχος και η ατελείωτες απορίες ...πιστεύω το άγχος δεν θα φύγει ποτέ ούτε καν όταν παντρευτούν χαχαχα ... 

Είναι όλα καινούργια και γι'αυτό αγχωνόμαστε ...βλέπω άλλες μαμάδες που μου λένε πως κάνω έτσι και να μην αγχώνομαι ήθελα να σας έβλεπα και εσάς στο πρώτο σας παιδί πώς κάνατε ... 

Πάντως το να έχουμε άγχος δεν είναι κακό δείχνει πόσο νοιαζόμαστε... 

Εγώ κορίτσια τα έχασα όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης μέσα σε δύο εβδομάδες ...και να πω την αλήθεια τρώω πολύ τώρα ...λόγου θηλασμού μου έχει πει η παιδίατρος ότι χάνουμε αυτόματος 500 θερμίδες το λιγότερο την ημέρα ...

Εμείς εχθές κάναμε την πρώτη μας βόλτα ...εγώ όλο το βράδυ δεν κοιμήθηκα από τον άγχος μου...αν τα έχω όλα μαζί μου αν την πιάσει κλάμα τι θα κάνω όχι ποτέ να φύγουμε να μην μας πιάσει η ζέστη ...και στην τελική κατέληξα να έχω 5 αλλαξιες μαζί μου 20 πάνες δύο κουβέρτες 2 πάνες αγκάλιας όλα τα σύνεργα για να την αλλάξω πώς και δεν πήρα την μπανιέρα μαζί μου ...πήρα λεκανιτσα όμως ...έφυγα με δύο τσάντες από το σπίτι και δεν χρειάστηκαν σχεδόν τίποτα ...εντάξει υπερβολική μέχρι που δεν πάει άλλο ... 

Και μιας και έγινε β αρχή εχθές ξανά βγήκαμε σήμερα τώρα στο δρόμο είμαστε ...μου λέει ο άντρας μου μιας που ήσουν τόσο αγχωμενη εχθές θα βγούμε και σήμερα για να σου φύγει το άγχος ... 

 

Βρε κορίτσια η δικιά μου ακόμα τρομάζει με τα αέρια της ...πεθαίνω στα γέλια... 

Σήμερα είμαστε 42 ημερών ...καμιά διαφορά με 39 ...το ίδιο πρόγραμμα το ίδιο κλάμα τα ίδια όλα ...περίμενα και εγώ της 40 μέρες λες και θα έρθει το θαύμα και θα κοιμηθώ 6 ώρες σερί το βράδυ και δεν θα κλαίει η μικρή ... 

Το μεγαλύτερο ψέμα ότι ηρεμούν στις 40 μέρες ... 

Η πεθερά μου επιμένει ακόμα ότι η κολικη έχουν σταματήσει από προ χθες και είναι και σίγουρη 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ γω με το που γύρισα από την κλινική είχα τα κιλά π είχα πριν μείνω έγκυος αλλά το σώμα δν είναι ίδιο κ δεν εχει επανέλθει ακόμα. Τελευταία πήρα κ 1 κιλάκι γτ τρώω πολύ παγωτό, έχω εμμονή. Θέλει προσπάθεια γενικά κ υπομονή να επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειδα στις 40 μερες αλλαγη..!ρε κοριτσια να σας πω ο αφαλος του μπεμπη μου εχει πεταχτει εξω..!εχω αρχισει και ανησυχω..να ναι τιποτα;;


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Γλυκερια123 είπε:

Ουτε εγω ειδα στις 40 μερες αλλαγη..!ρε κοριτσια να σας πω ο αφαλος του μπεμπη μου εχει πεταχτει εξω..!εχω αρχισει και ανησυχω..να ναι τιποτα;;

Εγώ θα σου πω για τον αφαλό. Πλύνε τα χέρια σου και πίεσε τον μέσα με την παλάμη σου. Ελαφρια πίεση. Δες αν μπαίνει μέσα. Αν μπαίνει Μην ξανά ασχοληθείς. Έχω φτάσει μέχρι και σε χειρουργό, έχω κάνει και υπέρηχο. Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό. Μετά τους 6 μήνες θα αρχίσει να μικραίνει. Στο χρόνο θα έχει φύγει. Σπάνια φτάνει μέχρι 5 χρόνων και κλείνει τότε. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ το δικό μου έκανε ομφαλοκήλη κ αρχικά το πήρα βαριά. Μετά όπως είπε η Άννα, προσπαθώ να μην ασχολούμαι, λογικά με τον καιρό θα μπει μέσα. :)

Κορίτσια μπρούμυτα τα βάζετε καθόλου τα μωράκια ή είναι νωρίς ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω αλλά τρέχω με τις ετοιμασίες του γάμου που γίνομαι κουμπάρα και δεν προλαβαίνω τίποτα! Εγώ κορίτσια μου επειδή μάλλον συνήθισα που 20 ημερών ξεκίνησα να παίρνω τον μπέμπη στη δουλειά μαζί, τώρα το έξω μου φαίνεται παιχνιδάκι..  Και μόνη μου στο αυτοκίνητο τον πήρα  και στο λεωφορείο και βόλτες και όλα! Πιο πολύ με αγχώνει το σπίτι..  Αλλά κορίτσια το ξαναλέω..  Μόνο μάρσιπος..  Στο καρότσι μόνο κοιμάται και όταν ξυπνήσει κλαίει..  Έχει γίνει πιο γκρινιάρης από τις πρώτες μέρες αλλά αποφάσισα ότι είναι μωρό, θα κλαίει, θα θηλάζει ανά 5 λεπτά παντού οπότε απλά πάω παντου και κάνω τα πάντα με ένα βυζι απ έξω..  Ψώνια, δουλειές, μέχρι και συνέντευξη για δουλειά πήρα σε έναν πιτσιρικά και του είπα  "συγνώμη  αλλά αν σε προσλαβω θα πρέπει να συνηθίσεις να με βλέπεις έτσι.."!!  οπότε  Μανούλες χαλαρώστε και απολαύστε το! Μόνο έτσι θα επιβιώσουμε!!! Ήταν πεθερά μου με κοροϊδεύει..  "πριν το παιδί πιο πολύ έμενες σπίτι" και της απαντάω "μαζεύουμε αντισώματα!" 

  • Χαχα 1

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ψιλοηρεμησει. Το μεσημέρι τον ξάπλωσα και ζοριζοταν να κάνει αέρια και έκανε κάτι αστείες γκριμάτσες και γέλαγα και μου λέει ο άντρας μου τι γελάς πονάει. Ε δεν πονάει κ δεν μπορώ να κάνω κάτι. Δεν θα τρελαθώ για κάτι πορδιτσες. Άντρας είναι θα μάθει και θα τις αμολάει παντού. Για να θηλασω εξω ζορίζομαι ακόμη. Που να κάτσεις αν πεινάει να θηλάσεις; Για το μάρσιπο συμφωνώ και εγω. Αλλά είναι δύσκολο να τον βάζεις και να τον βγάζεις να θηλάσει. Στον δικό σου μπορεί να θηλάσει ενώ τον εχεις εκεί; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Anna17 Τον πιεσα και οντως ειναι πολυ μαλακος και μπαινει μεσα..με ξεαγχωσατε..δεν ασχολουμαι αλλο..αν και κατι αλλο θα βρω αυτο βλεπω:-Pσημερα ηταν απ τις 9 το βραδυ ξυπνιος!!τωρα παει να κοιμηθει..1 παρα...απορω πως μπορεσε να μεινει τοσες ωρες ξυπνιος..ελπιζω να κοιμηθει το βραδυ 4-5 ωρες αλλα μαλλον ζηταω πολλα..:razz:


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Γλυκερια123 είπε:

@Anna17 Τον πιεσα και οντως ειναι πολυ μαλακος και μπαινει μεσα..με ξεαγχωσατε..δεν ασχολουμαι αλλο..αν και κατι αλλο θα βρω αυτο βλεπω:-Pσημερα ηταν απ τις 9 το βραδυ ξυπνιος!!τωρα παει να κοιμηθει..1 παρα...απορω πως μπορεσε να μεινει τοσες ωρες ξυπνιος..ελπιζω να κοιμηθει το βραδυ 4-5 ωρες αλλα μαλλον ζηταω πολλα..:razz:

Δεν θα κοιμάται πλέον όσο κοιμόταν την μέρα. Εμένα κοιμάται γύρω στις4- 5 ώρες τη μέρα και αυτό σπαστά. Ωραία είναι όμως έχεις χρόνο να παίξεις μαζί τους. Το βράδυ δεν μας έχει επηρεάστει καθόλου. Κουτουλαει από τις 9 :)

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Anna17 είπε:

Και εγώ έχω ψιλοηρεμησει. Το μεσημέρι τον ξάπλωσα και ζοριζοταν να κάνει αέρια και έκανε κάτι αστείες γκριμάτσες και γέλαγα και μου λέει ο άντρας μου τι γελάς πονάει. Ε δεν πονάει κ δεν μπορώ να κάνω κάτι. Δεν θα τρελαθώ για κάτι πορδιτσες. Άντρας είναι θα μάθει και θα τις αμολάει παντού. Για να θηλασω εξω ζορίζομαι ακόμη. Που να κάτσεις αν πεινάει να θηλάσεις; Για το μάρσιπο συμφωνώ και εγω. Αλλά είναι δύσκολο να τον βάζεις και να τον βγάζεις να θηλάσει. Στον δικό σου μπορεί να θηλάσει ενώ τον εχεις εκεί; 

Ναι θηλάζει εκεί...  Κατεβάζω τον μπέμπη πιο χαμηλά η σηκώνω με το ένα χέρι το στήθος και θηλάζει εκεί..  Δεν τον βγάζω! 

Αλλά επιμένω, η δική μας ψυχολογία παίζει ρόλο.  Από την ημέρα που είπα ότι θα χαλαρώσω και θα συμπεριφερομαι σαν τις μαμάδες που έχουν 2 και 3 παιδιά, όλα είναι πιο εύκολα! Έμαθα ποτέ κλαίει γιατί πείνα, πότε νυσταζει, πότε ζορίζεται.. Έχει διαφορά στο κλάμα του. Γενικότερα αντιμετωπίζω τα πάντα πιο χαλαρά και βλέπω ότι και το μωρό είναι πιο χαλαρό. 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια ? Πώς είστε ? 

Εμείς σήμερα από της 4.30 τα ξημερώματα είμαστε ξυπνιες και κάνουμε πανυγήρι ...λίγο από όλα ...τώρα λέει να κοιμηθεί ... 

Εγώ σήμερα παράγγειλα και ένα υπνοσακο ελαφρι και έναν πιο χοντρό ... Το έχω άγχος κάθε βράδυ πετάει το σεντόνι η την κουβέρτουλα και κοιμάμαι που κοιμάμαι λίγο ανοίγω και τα μάτια συνέχεια να δω αν είναι σκεπασμένη ... 

Μας ήρθε και εμάς ο μάρσιπος ...οντως δύσκολο να την βάλεις μέσα και να την βγάλεις ..

Τον φόρεσε ο άντρας μου και μου λέει τώρα πλέον σε καταλαβαίνω πως ήταν να είσαι έγκυος με μια κοιλιά ...χαχαχα πέθανα στα γέλια ...έκανε βόλτες μετά καμαρωτος στο σπίτι ... 

Εμείς εχθές όπως σας είπα βγήκαμε για καφέ και έγινε ο Κάκος χαμός με τον μαγαζατορα ... Ήρθε η στιγμή που η μπέμπα πείνασε ...την βγάζω και την θηλάζω ...έρχεται ο κύριος και μουλ λέει έχω αίθουσα θηλασμού να πάτε να θηλασετε εκεί γιατί μπορεί να ενοχλώ τους υπόλοιπους πελάτες ... 

Εντάξει απαράδεκτος ...φυσικά δεν πήγα του είπα αν θέλει να με διώξει εγώ θα θηλάσω εδώ ... 

Τέλος πάντων ... 

Κλαίνε τα μωράκια σας ψέματα έτσι για να τα πάρετε αγκαλιά ? 

Η δικιά μου σε καθημερινή βάση το κάνει και πεθαίνουμε στα γέλια με τον άντρα μου ...της φαίνεται τόσο πολύ που κλαίει ψέματα ... Και που είμαστε ακόμα ....


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

Τι κάνετε κορίτσια ? Πώς είστε ? 

Εμείς σήμερα από της 4.30 τα ξημερώματα είμαστε ξυπνιες και κάνουμε πανυγήρι ...λίγο από όλα ...τώρα λέει να κοιμηθεί ... 

Εγώ σήμερα παράγγειλα και ένα υπνοσακο ελαφρι και έναν πιο χοντρό ... Το έχω άγχος κάθε βράδυ πετάει το σεντόνι η την κουβέρτουλα και κοιμάμαι που κοιμάμαι λίγο ανοίγω και τα μάτια συνέχεια να δω αν είναι σκεπασμένη ... 

Μας ήρθε και εμάς ο μάρσιπος ...οντως δύσκολο να την βάλεις μέσα και να την βγάλεις ..

Τον φόρεσε ο άντρας μου και μου λέει τώρα πλέον σε καταλαβαίνω πως ήταν να είσαι έγκυος με μια κοιλιά ...χαχαχα πέθανα στα γέλια ...έκανε βόλτες μετά καμαρωτος στο σπίτι ... 

Εμείς εχθές όπως σας είπα βγήκαμε για καφέ και έγινε ο Κάκος χαμός με τον μαγαζατορα ... Ήρθε η στιγμή που η μπέμπα πείνασε ...την βγάζω και την θηλάζω ...έρχεται ο κύριος και μουλ λέει έχω αίθουσα θηλασμού να πάτε να θηλασετε εκεί γιατί μπορεί να ενοχλώ τους υπόλοιπους πελάτες ... 

Εντάξει απαράδεκτος ...φυσικά δεν πήγα του είπα αν θέλει να με διώξει εγώ θα θηλάσω εδώ ... 

Τέλος πάντων ... 

Κλαίνε τα μωράκια σας ψέματα έτσι για να τα πάρετε αγκαλιά ? 

Η δικιά μου σε καθημερινή βάση το κάνει και πεθαίνουμε στα γέλια με τον άντρα μου ...της φαίνεται τόσο πολύ που κλαίει ψέματα ... Και που είμαστε ακόμα ....

Απο τι να ενοχληθουν??να κρατησει την αιθουσα γιαυτους που καπνιζουν που σε ολες οι χωρες  απαγορευεται το καπνισμα κ στην ελλαδιτσα οχι μην χσσουν τους πελατες τους .βλακες!!

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, theodora gel είπε:

Κορίτσια μου εσείς θηλάζετε και έχετε κόψει γαλακτοκομικά σας έχουν κόψει όλων των ειδών πχ κατσικισια τρώτε?επίσης ντομάτα ??

Καλημέρα ...εμένα μου έχει κόψει όλα τα γαλακτοκομικά όλα τα όσπρια όλα τα πράσινα και την ντομάτα και σάλτσες .... Αυτά 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...