Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

@Elenpap Κοίτα σαν ορισμό τα άλματα υπολογίζονται βάση της ΠΗΤ. Τα άλματα μου είπε η παιδίατρος ότι δεν είναι αποδεκτά παιδιατρικά και ότι έχουν βγει βαση παρατήρησης. Οπότε μου είπε να μην δίνω και πολύ βάση. Υπάρχει λέει δόση αλήθειας αλλά δεν ισχύει για όλα τα παιδάκια. Το δεύτερο άλμα είναι την 8η εβδομάδα πάντως. 

@Elenit καλά αυτο με τον ύπνο και το αλλαγμα το παθαίνω πάντα. Και εμάς οι γουλιες κάποιες φορές είναι μεγαλες. Όχι μόνο κουταλιά της σούπας. αφού απορώ. Θα αρχίσω να τον κρατάω μισή ώρα όρθιο μετά το θηλασμό να δούμε. Βέβαια έτσι όπως θηλάζει ο δικός μου σχεδόν ένα μία ώρα να δούμε τι χρόνος θα μου μένει. 

Γενικά από ύπνο που έχω χρονομετρησει κοιμάμαι γύρο στις 2 με 3 ώρες σπαστες το βράδυ και καμία ώρα την μερα. Απορώ πως αντέχω.

Επίσης κάτι έχει γίνει και το αριστερό στήθος δεν γεμίζει με αποτέλεσμα να δίνω πολύ το δεξί και να έχει υπερπαραγωγή το δεξί.. να δω πως θα τα στρώσω. Φοβάμαι τόσο πολύ για μαστίτιδα..

  • Μου αρέσει 1

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Elenit said:

Νομίζω ότι την παραγωγή τη ρυθμίζει το μωρό, οπότε ίσως αν τον έβαζες περισσότερο στο αριστερό;

Τον βάζω αλλά επειδή είναι μαλακό και δεν μπορεί να πιάσει καλά την θηλή την πετάει και κλαίει.. θα προσπαθήσω όμως παραπάνω..


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot είπε:

Τον βάζω αλλά επειδή είναι μαλακό και δεν μπορεί να πιάσει καλά την θηλή την πετάει και κλαίει.. θα προσπαθήσω όμως παραπάνω..

Επειδή είναι μαλακό δεν σημαίνει ότι δεν έχει γάλα ...γάλα έχει πάντα το στήθος ... 

Οπότε όσο πιο πολύ μπορείς να το βάζεις στο αριστερό στήθος πάλεψε το ... 

Μαστίτιδα θα πάθεις εφόσον δεν σου αδειάζει το στήθος το μωρό ... 

Εγώ την έπαθα ένα βράδυ που η μικρή κοιμήθηκε 3 ώρες έδωσα το δεξί στήθος ξανά κοιμήθηκε δύο ώρες και έμεινε το αριστερό 5-6 ώρες χωρίς να το πειράξω ... Και έτσι την έπαθα ...

Και από τότε δίνω σε κάθε γεύμα και τα δύο στήθοι το πρώτο την αφήνω μισή ώρα και το δεύτερο μέχρι να χορτάσει και την επόμενη φορά ξεκινάω από το δεύτερο της προηγούμενης ... 

Και όταν στρώσει ο θηλασμός από ότι διάβασα θα είναι μαλακό το στήθος δεν θα γίνεται άλλο πέτρα ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι έχει γάλα το στήθος απλά δεν του αρέσει γιατί δεν μπορεί να πιάσει καλά την θηλή..

Ναι και εγώ αυτό διάβασα ότι όταν εδραιωθεί ο θηλασμός το στήθος είναι μαλακό. Μετά από πόσο καιρό εδραιώνεται ξέρετε;;


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, demmikot είπε:

Ναι το ξέρω ότι έχει γάλα το στήθος απλά δεν του αρέσει γιατί δεν μπορεί να πιάσει καλά την θηλή..

Ναι και εγώ αυτό διάβασα ότι όταν εδραιωθεί ο θηλασμός το στήθος είναι μαλακό. Μετά από πόσο καιρό εδραιώνεται ξέρετε;;

Πάντως τσεκαρε μήπως του φταίει κάτι άλλο που κλαίει και βγάζει το στόμα του. Εμένα ας πούμε όταν το κάνει αυτό ή θέλει κακά της ή νυστάζει και δεν μπορεί να κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenit said:

Πάντως τσεκαρε μήπως του φταίει κάτι άλλο που κλαίει και βγάζει το στόμα του. Εμένα ας πούμε όταν το κάνει αυτό ή θέλει κακά της ή νυστάζει και δεν μπορεί να κοιμηθεί.

Ναι δίκιο έχεις σε αυτό.. απλά τον βάζω στην άλλη θηλή που είναι σφιχτη και την πιάνει αμέσως.. θα στρώσει που θα πάει..


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

@demmikot θα σου πω εγώ που θηλάζει όπως να ναι ο μικρός. Θα προσπαθήσεις για 2 γεύματα να δώσεις το άλλο στήθος. Μετά ταΐζεις από αυτό με την υπερπαραγωγή και ξανά 2 φορές από το άλλο. Λογικά την επόμενη μέρα θα έχει στρώσει. Επίσης μόλις νιώσεις την παραμικρή ενόχληση στο στήθος εκτός από κομπρεσές θα τριψεις καλά καλά στο σημείο που σε πονάει. Αν βγει και γάλα από τη θηλή ακόμη καλύτερα. Θα το τρίβεις όλη μέρα. Από 2 - 3 λεπτά οπότε θυμάσαι να ανοίγει ο πόρος. Δεν είναι ανάγκη πάντα να πάθεις μαστίτιδα. Ένας φραγμενος πόρος αντιμερωπιζετε εύκολα αν το καταλάβεις νωρίς.

Το στήθος κορίτσια μαλακώνει στους 2 μήνες. Εμένα πλέον είναι πάντα μαλακό. Αν αργήσει να φάει γίνετε βαρύ. Αλλά δεν σκληραίνει πλέον όπως πριν. 

Την 8η και 9η εβδομάδα υπάρχει αλμα ανάπτυξης. Και μετά τη 12η. Δεν ξέρω αν ισχύουν εμείς είχαμε πολύ γκρίνια την 5η εβδομάδα. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, demmikot είπε:

Εμένα μου είπε όλα με μέτρο και να μην κόψω τίποτα αν δεν δω ενδείξεις. Βέβαια εγώ έκοψα μόνη Μ όσπρια πράσινα λαχανικά και αγελαδινό γάλα. Τρώω αιγοπρόβεια γαλακτοκομικά.. εμένα τις τελευταίες μέρες όλο σφίγγετε βρε κορίτσια.. κάνει κάτι προυτσ αλλά ηρεμεί μόνο αν το θηλάσω.. επίσης βγάζει τρελές γουλιες.. μιλάμε πολύ γάλα.. λέτε να έχει καμία γοπ?

Αγαπη εχει μαλλον παλινδρομηση,δν ειμαι γιατρος αλλα καλυτερα ενημερωσε τον παιδιατρο σου!οταν ταιζεις το μωρο κρατα το ορθιο 20/30 λεπτα παντα στο πλαι.

 Ρε κοριτσια εμενα δεν ενεργειται καθε δυο μερες μ τα κανει ξεκινησα τωρα να βαζω προβιοτικα στο γαλα τις biogaia κ παλι δν σφιγγεται κοκκινιζει αφηνει αερια αλλα τπτ!δεν ειναι πολυ καθε δυο μερες?

Link to comment
Share on other sites

@happysmile ναι θα την ενημερώσω.  Από το απόγευμα ξεκίνησα να τον κρατάω μισή ώρα στον ώμο και δεν έκανε τόσες. Δηλαδή έκανε μια γουλια. Αύριο όμως θα πάρω τηλ την γιατρο.

 

@Anna17 σε ευχαριστώ για την συμβουλή. Φοβάμαι να το κάνω αυτό γιατί το άλλο στήθος θα μπλοκάρει. Αυτό που κάνω τώρα είναι να ξεκινάω από αυτό που δεν είναι πρησμένο και όταν χάνει το ενδιαφέρον του να του δίνω λίγο και από το άλλο να το ξεμπλωκαρει λίγο. Βέβαια αν είναι θα προσπαθήσω να μην δώσω σε κάποιο γεύμα αλλά θα το κάνω την μέρα για να τρίβω τι στήθος μου συνέχεια. 

 


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, demmikot είπε:

@happysmile ναι θα την ενημερώσω.  Από το απόγευμα ξεκίνησα να τον κρατάω μισή ώρα στον ώμο και δεν έκανε τόσες. Δηλαδή έκανε μια γουλια. Αύριο όμως θα πάρω τηλ την γιατρο.

 

@Anna17 σε ευχαριστώ για την συμβουλή. Φοβάμαι να το κάνω αυτό γιατί το άλλο στήθος θα μπλοκάρει. Αυτό που κάνω τώρα είναι να ξεκινάω από αυτό που δεν είναι πρησμένο και όταν χάνει το ενδιαφέρον του να του δίνω λίγο και από το άλλο να το ξεμπλωκαρει λίγο. Βέβαια αν είναι θα προσπαθήσω να μην δώσω σε κάποιο γεύμα αλλά θα το κάνω την μέρα για να τρίβω τι στήθος μου συνέχεια. 

 

Μηπως κοριτσι να αντλουσες με θηλαστρο?εγω κανω μικτη διατροφη  με την αλλεργια δν τον θηλασα μια ολοκληρη μερα ελεγα σιγα κ ποσο γαλα να χω,την αλλη μερα το πρωι ξυπνησα απτον πονο ..πετρα κ τα δυο ευτυχως εβγαλα με θηλαστρο κ την σκαπουλαρα!!

Link to comment
Share on other sites

@happysmile δεν έχω θηλαστρο δυστυχως. Κάνω αποκλειστικό θηλασμό.. θα βγάλω λίγο χειροκροτήματα.. βγαίνει βέβαια πολύ με το μασάζ. Τώρα τον θηλασμό μόνο από το ένα το τζουφιο! Ελπίζω σε μιάμιση ώρα να ξαναθελει για να βάλω και τα δύο.. ευχαριστώ βρε κορίτσια για το ενδιαφέρον.. όλο αγχοι είναι τα μικρακια μας και εμείς άπειρες μαμάδες κάνουμε ότι μπορούμε.. 


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot είπε:

@happysmile δεν έχω θηλαστρο δυστυχως. Κάνω αποκλειστικό θηλασμό.. θα βγάλω λίγο χειροκροτήματα.. βγαίνει βέβαια πολύ με το μασάζ. Τώρα τον θηλασμό μόνο από το ένα το τζουφιο! Ελπίζω σε μιάμιση ώρα να ξαναθελει για να βάλω και τα δύο.. ευχαριστώ βρε κορίτσια για το ενδιαφέρον.. όλο αγχοι είναι τα μικρακια μας και εμείς άπειρες μαμάδες κάνουμε ότι μπορούμε.. 

Μην φοβάσαι τόσο με το στήθος. Βέβαια δεν θα το αφήσεις ώρες ατελείωτες. Και αν σε ενοχλεί αποσυμφωρεις λίγο με το χέρι ίσα ίσα να νιώσεις καλύτερα. Αν καταλάβεις την λογική τους δεν είναι τίποτα. Αρκεί βέβαια να μην πονάς και κάθεσε και το κοιτάς. 

@happysmile δεν ξέρω από ξένο γάλα. Αλλά νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει κάθε μέρα. Ο γιατρός σου τι σου είπε; οι σταγόνες για να βοηθήσουν θέλουν μέρες. Εμένα έχει πιει ήδη 3 τέτοια μπουκαλάκια. Και ο γιατρός μου είπε θα τα περνει μέχρι 3 μηνών 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Μην φοβάσαι τόσο με το στήθος. Βέβαια δεν θα το αφήσεις ώρες ατελείωτες. Και αν σε ενοχλεί αποσυμφωρεις λίγο με το χέρι ίσα ίσα να νιώσεις καλύτερα. Αν καταλάβεις την λογική τους δεν είναι τίποτα. Αρκεί βέβαια να μην πονάς και κάθεσε και το κοιτάς. 

@happysmile δεν ξέρω από ξένο γάλα. Αλλά νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει κάθε μέρα. Ο γιατρός σου τι σου είπε; οι σταγόνες για να βοηθήσουν θέλουν μέρες. Εμένα έχει πιει ήδη 3 τέτοια μπουκαλάκια. Και ο γιατρός μου είπε θα τα περνει μέχρι 3 μηνών 

Δινει τρεις μερες περιθωριο,,τις συγκεκριμενες δινεις?τρεις μερες τις ξεκινησα,ευχομαι να δουλεψουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...