Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Γλυκερια123 είπε:

Κοριτσια μου τι κανετε;;τα μπεμπακια σας;;; @Anna17 εχετε κανει εμβολιο η οχι ακομα;

Καλά κορίτσι εδώ στην ρουτίνα μας ... παλεύουμε με την αϋπνία...εσείς πώς τα πάτε ? 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι κάνετε? Κι εγώ αυτό ήθελα να ρωτήσω την Άννα..  Γιατί θα κλείσω ραντεβού την άλλη εβδομάδα που γίνεται 2 μηνών και νομίζω ότι έχουμε και εμβόλιο..  

Ασχετο..  Σήμερα είχα πολύ τρέξιμο και του άλλαξα το πρόγραμμα και μου έκανε ένα κλάμα..  Τον έκανα μπανακι μπας και ηρεμήσει για να τον βάλω για ύπνο και άρχισε μέτα το μπάνιο ανελέητο ουρλιαχτό και κλάμα και κοιμήθηκε χωρίς θηλασμό το καημένακι.. Να τον ξυπνήσω σε λίγο μπας και φάει η να τον αφήσω να ξυπνήσει μόνος του? 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

@Elen211 ασ τον να κοιμηθει τον καημενο μωρε..με μια φορα δεν παθαινει τιποτα..αν και πιστευω οτι αφου δεν εχει φαει θα ξυπνησει μονος του νωριτερα απ το κανονικο..εμενα τουλαχιστον ετσι κανει οταν δεν τρωει καλα..

@Giosotpk μια απ τα ιδια..αν και η αυπνια πλεον δε μου κανει τοσο αισθηση οσο στην αρχη..αν κοιμηθω 4-5 ωρες ειμαι υπερευχαριστημενη..

Πεμπτη εχουμε παιδιατρο..εχω χιλιες δυο ερωτησεις να του κανω :D τα χω σημειωσει και σε μπλοκακι γιατι ειναι πολλα:grin:χαχχαχα και δευτερα γυναικολογο..επιτελους γυρισε!!!

 


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να κάνουμε εμβόλιο από τις 10/8 αλλά έλειπε διακοπές και θα πάμε την Δευτέρα. Αν και δεν ξέρω αν θα το κάνουμε. Από την Δευτέρα μου κάνει πράσινα κακά. Όχι πάντα. Ανακτά με Μουστάρδι και σήμερα είδα λίγη βλεννη σαν αίμα. Τι το πείραξε πάλι δεν ξερω. Είναι δυνατόν βρε κορίτσια να είναι τόσο αλλεργικός σε τροφές; όμως είναι μια χαρά μέσα στη μέρα, γελάει, κοιμάται παίζει. Όλα μια χαρά. Εσείς που έχετε κόψει τα γαλακτοκομικα έχετε τέτοια θέματα; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Πώς είστε;;;;τα ζουζούνια σας;;;;

Τα βρεφακια σας κλείνει η μυτούλα τους;;;Εμείς χρησιμοποιούμε φυσιολογικό ορό αλλά δεν θυμάμαι τι μας είχε πει παιδίατρος,γυρίζω πλευρό στο ρουθούνι που θέλω να ανοίξω;;;εσείς πως το κάνετε;;;Ανάσκελα πλήρη διαδικασία;;;;

Δίνετε κάποιες βιταμίνες;;;;

Όσα κορίτσια θηλάζετε,είναι κάποιες ημέρες,έχετε λιγότερη παραγωγή;;;;Εμείς κάνουμε μικτή διατροφή,εχτές θηλασαμε πολλες φορές και σήμερα το στήθος ήταν πιο μαλακό,δεν ήθελε η μικρή να θηλάσει και μάζεψα με το θήλαστρο αλλά μικρή παραγωγή....

Κάτι άλλο...Την ευχή την πήρατε ακριβώς στον σαραντισμο;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/8/2019 at 2:53 ΜΜ, demmikot είπε:

Κατάλαβα.. πάντως αυτό που κάνει γουλιες και θέλει και άλλο φαγητό μου τι κάνει συνεχεια. Βάζω λίγο πιπίλα να τον ξεγελάσω λίγο και αν δεν του περάσει μετά του δίνω. Βασικά δεν έχω ιδέα τι να κάνω με την διαίσθηση ότι κάνω. Συνέχεια πείραματισμους!!

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με τη μικρή θα σου πω τι κάνω. Κάνω συχνές στάσεις κατά τη διάρκεια του φαγητού ...εγώ που δίνω ξένο γάλα το κάνω ανά 30ml  ή 60ml και την κρατάω όρθια αυστηρά ένα τέταρτο για να ρευτει. Μετά συνεχίζω κ δίνω γάλα. Στη πορεία αν όταν την βάλω στη κούνια την ακούσω να σφίγγεται ή να μουγκρίζει την σηκώνω πάλι για να ρευτει κ συνήθως το κάνει κατευθείαν. 

Το αναπληρωνω κατευθείαν το γάλα που έβγαλε αλλιώς ουρλιάζει κ γίνεται χαμός. 

 


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Anna17 μηπως τον πειραξε κατι συγκεκριμενο που εφαγες;η το γαλα που του δινεις;ποιο ειναι το πρωτο εμβολιο;γνωριζεις;

@Luckystars ειμαστε μια χαρα..μεγαλωνουμε και γκρινιαζουμε..λοιπον θα σου απαντησω σ αυτα που γνωριζω..οσο βγαζεις με το θηλαστρο δε σημαινει οτι τοσο ειναι κι η παραγωγη σου.ειναι ποκυ παραπανω...οποτε μην αγχωνεσαι..εγω πηγα και σαραντησα μια μερα νωριτερα..μου φαινεται δεν υπαρχει προβλημα...αυτα..η μπουμπου σου τι κανει;;

  • Ευχαριστώ 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Πώς είστε;;;;τα ζουζούνια σας;;;;

Τα βρεφακια σας κλείνει η μυτούλα τους;;;Εμείς χρησιμοποιούμε φυσιολογικό ορό αλλά δεν θυμάμαι τι μας είχε πει παιδίατρος,γυρίζω πλευρό στο ρουθούνι που θέλω να ανοίξω;;;εσείς πως το κάνετε;;;Ανάσκελα πλήρη διαδικασία;;;;

Δίνετε κάποιες βιταμίνες;;;;

Όσα κορίτσια θηλάζετε,είναι κάποιες ημέρες,έχετε λιγότερη παραγωγή;;;;Εμείς κάνουμε μικτή διατροφή,εχτές θηλασαμε πολλες φορές και σήμερα το στήθος ήταν πιο μαλακό,δεν ήθελε η μικρή να θηλάσει και μάζεψα με το θήλαστρο αλλά μικρή παραγωγή....

Κάτι άλλο...Την ευχή την πήρατε ακριβώς στον σαραντισμο;;;

Αυστηρά πλάγια πρέπει να είναι το παιδί όταν θα ρίξεις τον όρο στο ρουθούνι κ του χτυπάς ελαφριά την πλάτη γτ όσο να ναι πνίγεται. Μετά για το άλλο ρουθούνι το βάζεις πλάγια από την άλλη μεριά κ ρίχνεις. 

Από βιταμίνες d3 και σίδηρο τους δίνω.

Εγώ που κάνω μικτή διατροφή δυστυχώς βγάζω μόνο 30ml σε κάθε άντληση που κάνω για ένα τέταρτο στο κάθε στήθος. Μια φορά μόνο έβγαλα 80ml. Και το στήθος μου είναι μαλακό αρκετά. Μόνο τον καιρό που βγήκα από το μαιευτήριο έριχνα ζεστό νερό γτ το επιανα σκληρό αλλά κ πάλι από παραγωγή τίποτα ιδιαίτερο.

Ευχή μου είπε ο παπάς ότι είναι καλύτερα στις 40 μέρες ακριβώς μετρώντας ως πρώτη την μέρα της γεννας.

  • Ευχαριστώ 1

POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Γλυκερια123 είπε:

@Anna17 μηπως τον πειραξε κατι συγκεκριμενο που εφαγες;η το γαλα που του δινεις;ποιο ειναι το πρωτο εμβολιο;γνωριζεις;

@Luckystars ειμαστε μια χαρα..μεγαλωνουμε και γκρινιαζουμε..λοιπον θα σου απαντησω σ αυτα που γνωριζω..οσο βγαζεις με το θηλαστρο δε σημαινει οτι τοσο ειναι κι η παραγωγη σου.ειναι ποκυ παραπανω...οποτε μην αγχωνεσαι..εγω πηγα και σαραντησα μια μερα νωριτερα..μου φαινεται δεν υπαρχει προβλημα...αυτα..η μπουμπου σου τι κανει;;

Μπράβο κοριτσάκι μου,χαίρομαι με τα νέα σας!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αυτό με το θήλαστρο μου το έχουν πει και γνωστές που μαζεύουν πιο συχνά με θήλαστρο,ότι δλδ η ποσότητα που μαζεύει το θήλαστρο καμμια σχεση με την πραγματική παραγωγή.Επίσης μου το έχει πει και κοπέλα από εδώ ,όταν μαλακώνει το στήθος είναι επειδή εδραιώνεται ο θηλασμός,απλά εμένα σήμερα ήταν συνδυαστικά μαλακό στήθος δεν ήθελε και η μικρή να θηλάσει,μάζεψα και μικρότερη ποσότητα με το θήλαστρο και με αγχώνει....

Η τριανταφυλλενια μας μεγαλώνει.....κάθε φορά που την παίρνω αγκαλιά νομίζω λιώνω όλο και πιο πολύ......κουκουβα κουκουβααααα:wub:

Just now, Μαρίτσα10 είπε:

Αυστηρά πλάγια πρέπει να είναι το παιδί όταν θα ρίξεις τον όρο στο ρουθούνι κ του χτυπάς ελαφριά την πλάτη γτ όσο να ναι πνίγεται. Μετά για το άλλο ρουθούνι το βάζεις πλάγια από την άλλη μεριά κ ρίχνεις. 

Από βιταμίνες d3 και σίδηρο τους δίνω.

Εγώ που κάνω μικτή διατροφή δυστυχώς βγάζω μόνο 30ml σε κάθε άντληση που κάνω για ένα τέταρτο στο κάθε στήθος. Μια φορά μόνο έβγαλα 80ml. Και το στήθος μου είναι μαλακό αρκετά. Μόνο τον καιρό που βγήκα από το μαιευτήριο έριχνα ζεστό νερό γτ το επιανα σκληρό αλλά κ πάλι από παραγωγή τίποτα ιδιαίτερο.

Ευχή μου είπε ο παπάς ότι είναι καλύτερα στις 40 μέρες ακριβώς μετρώντας ως πρώτη την μέρα της γεννας.

Ευχαριστώ κορίτσι για την απάντηση!

Άλλοι γιατροί λένε ανάσκελα ,άλλοι πλάγια....Δεν ξέρω ειλικρινά.....Στο πλάι γυρίζω και βάζω το ανάλογο ρουθούνι ;;;πχ βάζω δεξί ρουθούνι και γυρίζω δεξί πλευρό;;;;

30ml από κάθε στήθος κορίτσι μου είναι μια χαρά παραγωγή!

 

Γενική ερώτηση:πως ρευεται τα ζουζουνια;;;;πλάτη η μπρούμυτα;;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίτσα10 είπε:

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με τη μικρή θα σου πω τι κάνω. Κάνω συχνές στάσεις κατά τη διάρκεια του φαγητού ...εγώ που δίνω ξένο γάλα το κάνω ανά 30ml  ή 60ml και την κρατάω όρθια αυστηρά ένα τέταρτο για να ρευτει. Μετά συνεχίζω κ δίνω γάλα. Στη πορεία αν όταν την βάλω στη κούνια την ακούσω να σφίγγεται ή να μουγκρίζει την σηκώνω πάλι για να ρευτει κ συνήθως το κάνει κατευθείαν. 

Το αναπληρωνω κατευθείαν το γάλα που έβγαλε αλλιώς ουρλιάζει κ γίνεται χαμός. 

 

Οταν μουγκριζει κ σφιγγεται ειναι επειδη θελει να ρευτει λες?ειλικρινα δεν το ξερα κ γω τον σταματαω στο.ενδιαμεσο αλλα οχι πανω απο πεντε λεπτα γτ γντ πολεμος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Luckystars είπε:

Μπράβο κοριτσάκι μου,χαίρομαι με τα νέα σας!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αυτό με το θήλαστρο μου το έχουν πει και γνωστές που μαζεύουν πιο συχνά με θήλαστρο,ότι δλδ η ποσότητα που μαζεύει το θήλαστρο καμμια σχεση με την πραγματική παραγωγή.Επίσης μου το έχει πει και κοπέλα από εδώ ,όταν μαλακώνει το στήθος είναι επειδή εδραιώνεται ο θηλασμός,απλά εμένα σήμερα ήταν συνδυαστικά μαλακό στήθος δεν ήθελε και η μικρή να θηλάσει,μάζεψα και μικρότερη ποσότητα με το θήλαστρο και με αγχώνει....

Η τριανταφυλλενια μας μεγαλώνει.....κάθε φορά που την παίρνω αγκαλιά νομίζω λιώνω όλο και πιο πολύ......κουκουβα κουκουβααααα:wub:

Ευχαριστώ κορίτσι για την απάντηση!

Άλλοι γιατροί λένε ανάσκελα ,άλλοι πλάγια....Δεν ξέρω ειλικρινά.....Στο πλάι γυρίζω και βάζω το ανάλογο ρουθούνι ;;;πχ βάζω δεξί ρουθούνι και γυρίζω δεξί πλευρό;;;;

30ml από κάθε στήθος κορίτσι μου είναι μια χαρά παραγωγή!

 

Γενική ερώτηση:πως ρευεται τα ζουζουνια;;;;πλάτη η μπρούμυτα;;;

Για τον όρο στη μυτούλα βάζεις τι μωρό στο πλάι και ρίχνεις στο ρουθούνακι που είναι από πάνω..  Πχ ακουμπάει στο δεξί πλευρό, ρίχνεις στο αριστερό ρουθουνακι. Εγώ θηλάζω αποκλειστικά, το μωρό παίρνει βάρος, και αυτή την στιγμή έχω απίστευτη υπερπαραγωγή αλλά με το θήλαστρο βγάζω το πολύ 100μλ όταν είναι τούμπανο.  Αν είναι μετά τον θηλασμό με το ζόρι 40μλ.  Πιο πολύ βγάζω με το χέρι όταν αποσυμφοριζω παρα με το θήλαστρο. Μπορεί να φταίει μέχρι και το μέγεθος της χοάνης του θηλαστρου και να μην βγάζεις πολύ! Μην αγχώνεσαι 

  • Ευχαριστώ 1

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 είπε:

Για τον όρο στη μυτούλα βάζεις τι μωρό στο πλάι και ρίχνεις στο ρουθούνακι που είναι από πάνω..  Πχ ακουμπάει στο δεξί πλευρό, ρίχνεις στο αριστερό ρουθουνακι. Εγώ θηλάζω αποκλειστικά, το μωρό παίρνει βάρος, και αυτή την στιγμή έχω απίστευτη υπερπαραγωγή αλλά με το θήλαστρο βγάζω το πολύ 100μλ όταν είναι τούμπανο.  Αν είναι μετά τον θηλασμό με το ζόρι 40μλ.  Πιο πολύ βγάζω με το χέρι όταν αποσυμφοριζω παρα με το θήλαστρο. Μπορεί να φταίει μέχρι και το μέγεθος της χοάνης του θηλαστρου και να μην βγάζεις πολύ! Μην αγχώνεσαι 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

@Γλυκερια123 δεν έχω ιδέα. Γεμιστά έφαγα. Μήπως τον πείραξε η ντομάτα. Περιμένω λίγες μέρες και αν συνεχίσει θα μιλήσω με τον γιατρό. 

Τα εμβόλια είναι 2. Το τριπλό, τέτανος, διφθερίτιδα και άλλη μια ασθένεια δεν την θυμάμαι και το πόσιμο για την γαστρεντεριτιδα. Μετά στον 3ο είναι το 13δυναμο για τον πνευμονιοκοκο και μέχρι τον 6ο πάνε εναλλάξ αυτά τα εμβόλια για να ολοκληρωθούν 3 δόσεις από το καθένα. Το τριπλό έχει και 4η δόση στον εβδομο. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

@Γλυκερια123 δεν έχω ιδέα. Γεμιστά έφαγα. Μήπως τον πείραξε η ντομάτα. Περιμένω λίγες μέρες και αν συνεχίσει θα μιλήσω με τον γιατρό. 

Τα εμβόλια είναι 2. Το τριπλό, τέτανος, διφθερίτιδα και άλλη μια ασθένεια δεν την θυμάμαι και το πόσιμο για την γαστρεντεριτιδα. Μετά στον 3ο είναι το 13δυναμο για τον πνευμονιοκοκο και μέχρι τον 6ο πάνε εναλλάξ αυτά τα εμβόλια για να ολοκληρωθούν 3 δόσεις από το καθένα. Το τριπλό έχει και 4η δόση στον εβδομο. 

δεν ειναι τριπλο ειναι εξαπλο το πρωτο εμβολιο εκτος απο.τετανο.διυθεριτιδα θα δεις απο κατω γραφει κ αλλα ενα κατεβατο

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

δεν ειναι τριπλο ειναι εξαπλο το πρωτο εμβολιο εκτος απο.τετανο.διυθεριτιδα θα δεις απο κατω γραφει κ αλλα ενα κατεβατο

Το εμβόλιο που έγραψε ο γιατρός να πάρω λέει ότι είναι τριπλό. Ξέρω ότι κυκλοφορεί σε συνδιασμο με της πολυομελιτιδας, της ινφλουετζας και ένα ακόμη αλλά στο βιβλιάριο είδα ότι είναι ξεχωριστά αυτα. Η κάθε παιδίατρος επιλέγει αν θα κάνει το πολύδυναμο η το τριδυναμο; Η είναι όλα μαζί έτσι και αλλιώς; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...