Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

12 hours ago, Μαρίτσα10 said:

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με τη μικρή θα σου πω τι κάνω. Κάνω συχνές στάσεις κατά τη διάρκεια του φαγητού ...εγώ που δίνω ξένο γάλα το κάνω ανά 30ml  ή 60ml και την κρατάω όρθια αυστηρά ένα τέταρτο για να ρευτει. Μετά συνεχίζω κ δίνω γάλα. Στη πορεία αν όταν την βάλω στη κούνια την ακούσω να σφίγγεται ή να μουγκρίζει την σηκώνω πάλι για να ρευτει κ συνήθως το κάνει κατευθείαν. 

Το αναπληρωνω κατευθείαν το γάλα που έβγαλε αλλιώς ουρλιάζει κ γίνεται χαμός. 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τελικά εγώ πλέον τον κρατάω αυστηρά πάνω από μισή ώρα και έχει φτιάξει πολύ το πράγμα. Μετά τον ακουμπάω στο στέρνο μου με κλιση. Δεν γίνεται να τον σταματάω γιατί θηλάζω και αν τον βγαλω πρώτον που καταστρέφει την θηλη και δεύτερον κλαίει ο ερμος. Οπότε αυτό που κάνω είναι να τον κρατάω μισή ώρα όρθιο όταν τελειώσει και αν γκρινιαζει τον βάζω στο άλλο στήθος. Όταν θηλάζω επίσης δίνω μεγάλη κλίση στο μαξιλάρι θηλασμού και τον έχει βοηθήσει.. αυτό έφτιαξε να δούμε πως θα τον κάνουμε να κάθεται έστω και λίγο καλάθουνα. 3 μέρες τώρα δεν έχουμε χωριστεί στιγμή.. μόνο κάνα 20 λεπτό την μέρα που κάνω ένα ντουζ..

 

Κορίτσια πήγα χθες και πήρα ευχή. Ο μικρός μου είναι 35 ημερών. Δεν είπα τίποτα στον πάτερ και ούτε με ρώτησε. Αύριο πάμε Πάρο γιατί γινόμαστε κουμπάροι άντε να δούμε πως θα πάει το ταξίδι. Η μαμά μου που είναι μακρυά σε μεγάλη πόλη επαρχίας μου είπε να πάρω ευχή πριν φύγω για ταξίδι. Τα 40 έπεφταν όταν θα ειμασταν στην πάρο. Λοιπόν ακούστε εκεί που μιλούσαμε με την μαμά μου και μ έλεγε πήγαινε πάρε ευχή δεν πειράζει αφού έκλεισε μήνα θα σου την δώσει και μην κάνεις ταξίδι χωρίς ευχή και τέτοια. Είχα ήδη φρικαρει. Πριν κλείσουμε λοιπόν μου πετάει το κορυφαίο.. μαντευετε;; Μου λέει δεν πιστεύω να αφήνεις απλωμένα ρούχα του μικρού το βράδυ έξω;;; Εντάξει γέλασα και της είπα όχι για να μην με πρήξει.. τι σκάλωμα και αυτό;;

 

Κάτι τελευταίο. Να σας πω για τις πάνες. Εγώ παίρνω τις Pampers premium care. Στο μαιευτήριο μου είχαν δώσει κάτι babylino sensitive.. δεν τις είχα δοκιμάσει. Λοιπόν χθες εκανα ένα τεστ. Έριξα ίδια ποσότητα νερό στις δύο πάνες. Στην Pampers όταν έπιανες την πάνα από μέσα δεν άφηνε καθόλου υγρασία στο χέρι μου. Το αντίθετο συνέβη με την babylino.εβαζα το χέρι μου και άφηνε νερο.. αποφάσισα να μην τις χρησιμοποιήσω. Δεν θέλω να σας επιρρεασω απλά είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

Σόρρυ για το μακρύ ποστ!

  • Χαχα 1

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, demmikot είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τελικά εγώ πλέον τον κρατάω αυστηρά πάνω από μισή ώρα και έχει φτιάξει πολύ το πράγμα. Μετά τον ακουμπάω στο στέρνο μου με κλιση. Δεν γίνεται να τον σταματάω γιατί θηλάζω και αν τον βγαλω πρώτον που καταστρέφει την θηλη και δεύτερον κλαίει ο ερμος. Οπότε αυτό που κάνω είναι να τον κρατάω μισή ώρα όρθιο όταν τελειώσει και αν γκρινιαζει τον βάζω στο άλλο στήθος. Όταν θηλάζω επίσης δίνω μεγάλη κλίση στο μαξιλάρι θηλασμού και τον έχει βοηθήσει.. αυτό έφτιαξε να δούμε πως θα τον κάνουμε να κάθεται έστω και λίγο καλάθουνα. 3 μέρες τώρα δεν έχουμε χωριστεί στιγμή.. μόνο κάνα 20 λεπτό την μέρα που κάνω ένα ντουζ..

 

Κορίτσια πήγα χθες και πήρα ευχή. Ο μικρός μου είναι 35 ημερών. Δεν είπα τίποτα στον πάτερ και ούτε με ρώτησε. Αύριο πάμε Πάρο γιατί γινόμαστε κουμπάροι άντε να δούμε πως θα πάει το ταξίδι. Η μαμά μου που είναι μακρυά σε μεγάλη πόλη επαρχίας μου είπε να πάρω ευχή πριν φύγω για ταξίδι. Τα 40 έπεφταν όταν θα ειμασταν στην πάρο. Λοιπόν ακούστε εκεί που μιλούσαμε με την μαμά μου και μ έλεγε πήγαινε πάρε ευχή δεν πειράζει αφού έκλεισε μήνα θα σου την δώσει και μην κάνεις ταξίδι χωρίς ευχή και τέτοια. Είχα ήδη φρικαρει. Πριν κλείσουμε λοιπόν μου πετάει το κορυφαίο.. μαντευετε;; Μου λέει δεν πιστεύω να αφήνεις απλωμένα ρούχα του μικρού το βράδυ έξω;;; Εντάξει γέλασα και της είπα όχι για να μην με πρήξει.. τι σκάλωμα και αυτό;;

 

Κάτι τελευταίο. Να σας πω για τις πάνες. Εγώ παίρνω τις Pampers premium care. Στο μαιευτήριο μου είχαν δώσει κάτι babylino sensitive.. δεν τις είχα δοκιμάσει. Λοιπόν χθες εκανα ένα τεστ. Έριξα ίδια ποσότητα νερό στις δύο πάνες. Στην Pampers όταν έπιανες την πάνα από μέσα δεν άφηνε καθόλου υγρασία στο χέρι μου. Το αντίθετο συνέβη με την babylino.εβαζα το χέρι μου και άφηνε νερο.. αποφάσισα να μην τις χρησιμοποιήσω. Δεν θέλω να σας επιρρεασω απλά είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

Σόρρυ για το μακρύ ποστ!

Κι εγώ premium care χρησιμοποιώ. Babylino sensitive μας τις κάνανε δώρο σε τουρτοπανα και λίγο που τις χρησιμοποίησα είχαμε διαρροές δύο τρεις φορές παρόλο που ήταν στα κιλά μας. Δεν νομίζω να της χρησιμοποιήσω κι είναι κρίμα γιατί ήταν το μεγάλο πακέτο των 76. Οι premium care είναι πολύ καλές! Και κλείνουν εύκολα και έχει και τη γραμμή που ελέγχεις τα τσισα. Και από άποψη τιμής, βρίσκεις το πακέτο των 78 με 9-10 ευρώ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έβγαζα 30ml από κάθε στήθος. 30ml συνολικά βγάζω κ χωρίς να χει προηγηθεί θηλασμός. Αρρώστησα κ είμαι σε καραντίνα οπότε δίνω το γάλα μου στον άντρα μου κ τους το δίνει κ μετά συνεχίζει με συμπλήρωμα.

Το φυσικό όρο μόνο στο πλάι το ρίχνω  ....έτσι μου έδειξε η μαία στη μονάδα πρόωρων. Στο πλάι κ ρίχνω τον όρο στο ρουθούνι που κοιτάζει προς τα πάνω κ μετά το γυρίζω από την άλλη πλευρά κ συνεχίζω στο άλλο ρουθούνι.

Κ γω παμπερς χρησιμοποιώ κ lupilu. Αν τοποθετηθούν σωστά δεν έχεις διαρροές. Αυτό που μου τη σπάει στις babylino είναι ότι δεν έχουν δείκτη υγρασίας. Τα ούρα τους είναι σχεδόν διαφανές οπότε δεν μπορώ να καταλάβω εύκολα κοιτάζοντας αν η πάνα πρέπει να αλλαχθεί. Μόνο με την αφή μπορώ να καταλάβω κάποιες φορές το σακουλιασμα που κάνει από τα πολλά ούρα.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Τώρα π γίνανε τα περισσότερα μωράκια 2 μηνών περίπου, πού τα βάζετε να ξαπλώνουν πέρα από το κρεβάτι; εγώ στον καναπέ κ ριλάξ. Δεν κινείται ιδιαίτερα οπότε δεν βάζω μαξιλάρια κτλ αλλά απο δω κ πέρα αυτό θα αλλάξει. Παρήγγειλα ενα μαξιλάρι μακρουλό τύπου σα φίδι αλλά θα προσφέρει κάτι; εσεις βάζετε μαξιλάρια;

Πότε σκέφτεστε να αγοράσετε πάρκο; πάντως το ριλάξ τ άρεσε γνκ κ κάθεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Γεια σας κορίτσια. Τώρα π γίνανε τα περισσότερα μωράκια 2 μηνών περίπου, πού τα βάζετε να ξαπλώνουν πέρα από το κρεβάτι; εγώ στον καναπέ κ ριλάξ. Δεν κινείται ιδιαίτερα οπότε δεν βάζω μαξιλάρια κτλ αλλά απο δω κ πέρα αυτό θα αλλάξει. Παρήγγειλα ενα μαξιλάρι μακρουλό τύπου σα φίδι αλλά θα προσφέρει κάτι; εσεις βάζετε μαξιλάρια;

Πότε σκέφτεστε να αγοράσετε πάρκο; πάντως το ριλάξ τ άρεσε γνκ κ κάθεται. :)

παντα να εισαι διπλα στο μωρο οταν ειναι σε κρεβατι ή καναπε να ξερεις οτι τα περισσοτερα ατυχηματα με μωρα 2-3 μηνων ειναι πτωσεις απο κρεβατια κ καναπεδες. τα μαξιλαρια δεν προσφερουν προστασια τα σπρωχνουν ανετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, linaa said:

παντα να εισαι διπλα στο μωρο οταν ειναι σε κρεβατι ή καναπε να ξερεις οτι τα περισσοτερα ατυχηματα με μωρα 2-3 μηνων ειναι πτωσεις απο κρεβατια κ καναπεδες. τα μαξιλαρια δεν προσφερουν προστασια τα σπρωχνουν ανετα.

Άρα όταν δεν είμαι δίπλα πρέπει να ναι στο ριλάξ ή σε κάποιο παρκοκρέβατο; παρκοκρέβατο από ποια ηλικία παίρνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Άρα όταν δεν είμαι δίπλα πρέπει να ναι στο ριλάξ ή σε κάποιο παρκοκρέβατο; παρκοκρέβατο από ποια ηλικία παίρνουμε;

ναι το παρκοκρεβατο ειναι το.πιο ασφαλες του βαζεις μεσα κ το γυμναστηριο κ απασχολητε. σε οποια ηλικια θελεις περνεις παρκοκρεβατο κ τωρα ειναι μια χαρα να το.βαζεις μεσα

μπορεις επισης να ενα παπλωματακι στο πατωμα ή δυο κουβερτουλες ή ακομα κ κατι αφρολεξ σαν παζλ που πουλανε κ να το βαζεις στο πατωμα με το γυμναστηριο του

απλως να προσθεσω στο παρκοκρεβατο πρεπει να παρεις ενα στρωματακι εξτρα οχι κανονικο στρωμα πουλανε για παρκοκρεβατα ειδικα που ειναι φτηνα 10-20 ευρω

Just now, Elenpap είπε:

Άρα όταν δεν είμαι δίπλα πρέπει να ναι στο ριλάξ ή σε κάποιο παρκοκρέβατο; παρκοκρέβατο από ποια ηλικία παίρνουμε;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κορίτσια από την.αρχη της πάνες από τα Lidl βάζουμε ..

Και στο μαιευτήριο που την επερναν για μπάνιο έδινα την δικιά μας πάνα ...δοκίμασα μια μέρα της babylino γιατί είπα ότι είναι μάρκα θα είναι πιο καλές ...καμιά σχέση και ποιοτικά του Lidl είναι πολύ πιο καλές έχουν τον δείκτη υγρασίας κ πιο οικονομικές ... 

Άσε που βγάλαμε και συγκαμα με μύκητες από της babylino το οποίο είναι συχνό φαινόμενο μου είπε η παιδίατρος τώρα η αυτό μας το προκάλεσε η η κρέμα για κάθε αλλαγή της Πάνας που έχω δεν είναι.καλη ...

 

Κορίτσια ποτέ τα βγάζουμε από το Πορτ μπεμπέ και τα βάζουμε κανονικά στο καρότσι ? Βιάζομαι εγώ αλλά το Πορτ μπεμπέ σε κάνα μήνα δεν θα μας χωράει 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

Εμείς κορίτσια από την.αρχη της πάνες από τα Lidl βάζουμε ..

Και στο μαιευτήριο που την επερναν για μπάνιο έδινα την δικιά μας πάνα ...δοκίμασα μια μέρα της babylino γιατί είπα ότι είναι μάρκα θα είναι πιο καλές ...καμιά σχέση και ποιοτικά του Lidl είναι πολύ πιο καλές έχουν τον δείκτη υγρασίας κ πιο οικονομικές ... 

Άσε που βγάλαμε και συγκαμα με μύκητες από της babylino το οποίο είναι συχνό φαινόμενο μου είπε η παιδίατρος τώρα η αυτό μας το προκάλεσε η η κρέμα για κάθε αλλαγή της Πάνας που έχω δεν είναι.καλη ...

 

Κορίτσια ποτέ τα βγάζουμε από το Πορτ μπεμπέ και τα βάζουμε κανονικά στο καρότσι ? Βιάζομαι εγώ αλλά το Πορτ μπεμπέ σε κάνα μήνα δεν θα μας χωράει 

αμα στερεωσει το κεφαλακι του κ ειναι λιγο ξαπλωτο κ το καροτσι μπορεις. αλλιως απο οταν κατσει στον ποπο του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Giosotpk είπε:

Εμείς κορίτσια από την.αρχη της πάνες από τα Lidl βάζουμε ..

Και στο μαιευτήριο που την επερναν για μπάνιο έδινα την δικιά μας πάνα ...δοκίμασα μια μέρα της babylino γιατί είπα ότι είναι μάρκα θα είναι πιο καλές ...καμιά σχέση και ποιοτικά του Lidl είναι πολύ πιο καλές έχουν τον δείκτη υγρασίας κ πιο οικονομικές ... 

Άσε που βγάλαμε και συγκαμα με μύκητες από της babylino το οποίο είναι συχνό φαινόμενο μου είπε η παιδίατρος τώρα η αυτό μας το προκάλεσε η η κρέμα για κάθε αλλαγή της Πάνας που έχω δεν είναι.καλη ...

 

Κορίτσια ποτέ τα βγάζουμε από το Πορτ μπεμπέ και τα βάζουμε κανονικά στο καρότσι ? Βιάζομαι εγώ αλλά το Πορτ μπεμπέ σε κάνα μήνα δεν θα μας χωράει 

Μου φαινεται οτι το καροτσι ειναι για μετα τους 6 μηνες..αν και παει αναλογα το καροτσι...μπορεις να την βαζεις στο καθισμα του αυτοκινητου ομως...εγω πανες παιρνω τις pampers που τις βρισκω σε προσφορα στο ιντερνετ..αλλα θελω να δοκιμασω και του λιντλ για να πω την αληθεια..

Λοιπον πηγαμε παιδιατρο σημερα..ολα καλα..ο μπεμπης ειναι 5600 παρα πολυ καλα μας ειπε..απλα εχουμε παλινδρομηση..αν και τωρα δεν ειναι τοσο εντονη..μας ειπε οτι αφου παιρνει κιλα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας..απλα τα γευματα να του τα κοβουμε στη μεση να τον σηκωνουμε 5-10 λεπτα και μετα να ξανασυνεχιζει..αυταα τα νεα μας..


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Μακριά οι babylino. Και εμένα μου έκαναν συγκαμα και μέχρι να το πάρω χαμπάρι δεν έφευγε με τίποτα. Βρε κορίτσια εμένα ο μικρός κάνει πάρα πολλά τσισα. Αν τον αλλάξω σε κάθε κατουρημα θα χρειάζομαι πάνω από 20 πάνες τη μέρα. Και έτσι την αλλάζω από μόνη μου κάθε 2 ώρες. Είναι πάντα φουσκωτή μπροστά από τα τσισακια. Και κακά με το που τον ακούω να τα κάνει. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Γλυκερια123 είπε:

Μου φαινεται οτι το καροτσι ειναι για μετα τους 6 μηνες..αν και παει αναλογα το καροτσι...μπορεις να την βαζεις στο καθισμα του αυτοκινητου ομως...εγω πανες παιρνω τις pampers που τις βρισκω σε προσφορα στο ιντερνετ..αλλα θελω να δοκιμασω και του λιντλ για να πω την αληθεια..

Λοιπον πηγαμε παιδιατρο σημερα..ολα καλα..ο μπεμπης ειναι 5600 παρα πολυ καλα μας ειπε..απλα εχουμε παλινδρομηση..αν και τωρα δεν ειναι τοσο εντονη..μας ειπε οτι αφου παιρνει κιλα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας..απλα τα γευματα να του τα κοβουμε στη μεση να τον σηκωνουμε 5-10 λεπτα και μετα να ξανασυνεχιζει..αυταα τα νεα μας..

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη με της πάνες από τα λιντλ...βέβαια δεν έχω δοκιμάσει και άλλες αλλά δεν θέλω να δώσω τόσα λεφτά για πάνες ...η Pampers να πούμε την αλήθεια είναι ακριβή ... 

Μια χαρά είναι ο μπέμπης πολύ καλός στο βάρος ..την παλινδρόμηση πως την καταλάβατε ? 

Και εγώ στην αλλαγή στήθους την βάζω να ρευτει ... επίσης εμένα μου ρευετε κ μετά τον ύπνο όταν την περνώ αγκαλιά .... 

@Anna17 εγώ δεν βάζω σημάδια πότε κάνει τσισα ...πριν το γεύμα την αλλάζω και ενδιάμεσα μια φορά ... Δεν γίνεται να τον αλλάζεις κάθε 10-15λεπτα ...

  • Μου αρέσει 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με βολεψαν οι babylono παραδοξως,εμενα τοωρο κοριτσια γυρναει ασταματητα καμια εμπιστοσυνη δν.εχω στο κρεβατι τον βαζω κεντρο δν.συζητω για καναπε με τπτ κ κοιμαται διπλα μου ο συζυγος μετσφερθηκε καναπε κ εχω τον πασα μαζι μου!λαθος τελειως αλλα !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...