Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , demmikot είπε:

@happysmile ,χωρίς να έχω εμπειρία από μπιμπερο και γάλατα θα σου πω κάτι που είπε ο άνδρας που είναι τεχνολόγος τροφίμων. Να προσέχεις την θερμοκρασία του νερού και το πώς το ανακατεύεις γιατί μπορεί σβολιαζει το γάλα και να βουλώνει το μπιμπερο. Επίσης να προσέχεις από που παιρνεις την σκόνη γάλακτος. Γιατί αν την παίρνεις από σκουτζομαγαζα μπορεί να μην τα συντηρούν σωστά και να υποστεί το cake effect και σβολιαζει το γάλα..

Θέλω να πω με τα παραπάνω ίσως να μην φταίει το μπιμπερο γιατί μια λειτουργεί και μην δε λειτουργεί που είναι λίγο περίεργο

 

 

Πολύ χρήσιμη  πληροφορία κορίτσι μου...Ποια είναι η καταλληλότερη θερμοκρασία;Εμείς κάνουμε το κλασσικό μαμάδων-γιαγιάδων,έλεγχος στον καρπό και ταΐζουμε τη μπέμπα όταν είναι ανεκτό στον καρπό μας.Το ανακάτεμα πως πρέπει να γίνεται;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, happysmile είπε:

Biogaia σταγονες ακριβες αλλα θαυματουργες!!

Γλυκερια σε καθε γευμα σου το κανε?μου κανει κατι.περιεργα με το μπιμπερο μου κλαιει εχω τεραστιο θεμα με τις πιπιλες επειδη το γαλα ειναι παχυρευστο παρολο που ναι μεγαλυτερο νουμερο δν σταζουν κ ολη την ωρα πρεπει να τις ξεβουλωνω κ κλαιει ο καημενος αλλα τωρα μ το κανει κ οταν τρεχει η πιπιλα οχι σε ολα τα γεμάτα κ λεω ηνμην εχει παθει συγχιση το μωρο με τοσα βαλε βγαλε μπιμπερο το.ενα απτα νευρα μου το πεταξα στο τοιχο!!

Εμας ειναι παλλινδρομηση...δεν το κανει σε καθε γευμα..αλλα και παλι βασανιζεται ο μαυρος..κι εχει πολυ γκρινια..ειδικα χτες δε σταματαγε το κλαμα ..αφου εξαντληθηκε απ το κλαμα και κοιμηθηκε 5 ωρες σχεδον νυστικος..ειχε να κοιμηθει απ το μεσημερι..να ειναι κολικοι;;;


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Γλυκερια123 είπε:

Εμας ειναι παλλινδρομηση...δεν το κανει σε καθε γευμα..αλλα και παλι βασανιζεται ο μαυρος..κι εχει πολυ γκρινια..ειδικα χτες δε σταματαγε το κλαμα ..αφου εξαντληθηκε απ το κλαμα και κοιμηθηκε 5 ωρες σχεδον νυστικος..ειχε να κοιμηθει απ το μεσημερι..να ειναι κολικοι;;;

Αγαπη κολικοί μαλλον ειναι αυτο ρωτα κ την παιδιατρο κ παρε τις biogaia τις σταγονες σωσιμο ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2019 at 6:53 ΜΜ, demmikot είπε:

@Elenit τα λεφτά από το ικα της λοχειας εμένα μπήκαν και πήρα τηλ στον ΟΑΕΔ για τι συμπληρωματικό επίδομα. Θέλουν μια βεβαίωση εργοδότη που την κατεβάζεις από το σιτε του ΟΑΕΔ θέλουν το χαρτί του ΙΚΑ που είναι για τον ΟΑΕΔ, φορολογική ενημερότητα, λογαριασμό τραπέζης και λογαριασμό στο όνομα σου για να φαίνεται που μένεις, βιβλιάριο, ΑΜΚΑ, ταυτότητα

Από εδώ κατεβάζεις την βεβαίωση εργοδότη (βγήκε τεράστιο το λινκ) 

Εμείς σήμερα είμαστε 4165! Έχουμε πάρει 1100 από την γέννηση με αποκλειστικό θηλασμό. Εντάξει με αρμεγει ο μικρός

http://www.oaed.gr/sychnes-eroteseis-epidomata-paroches?p_p_id=101&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_101_struts_action=%2Fasset_publisher%2Fview_content&_101_returnToFullPageURL=http%3A%2F%2Fwww.oaed.gr%2Fsychnes-eroteseis-epidomata-paroches%3Fp_auth%3DYorHkZCJ%26p_p_id%3D3%26p_p_lifecycle%3D1%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_state_rcv%3D1&_101_assetEntryId=32995&_101_type=document&redirect=http%3A%2F%2Fwww.oaed.gr%2Fsychnes-eroteseis-epidomata-paroches%3Fp_p_id%3D3%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dmaximized%26p_p_mode%3Dview%26_3_entryClassName%3D%26_3_modifiedselection%3D0%26_3_documentsSearchContainerPrimaryKeys%3D15_PORTLET_1357372%2C15_PORTLET_1439128%2C15_PORTLET_1229972%2C15_PORTLET_1234747%2C15_PORTLET_1214428%2C15_PORTLET_1230030%2C15_PORTLET_1556469%2C15_PORTLET_1491026%2C15_PORTLET_1214777%2C15_PORTLET_1237028%2C15_PORTLET_1218808%2C15_PORTLET_1218528%2C15_PORTLET_1610196%2C15_PORTLET_1676123%2C15_PORTLET_1328172%2C15_PORTLET_1547440%2C15_PORTLET_1819615%2C15_PORTLET_1278377%2C15_PORTLET_1825401%2C15_PORTLET_1503407%26_3_keywords%3D%CE%92%CE%B5%CE%B2%CE%B1%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%2B%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CF%84%CE%B7%26_3_format%3D%26_3_modifiedfrom%3D%26_3_formDate%3D1565173572501%26_3_folderId%3D28436%26_3_modified%3D%26_3_groupId%3D%26_3_modifiedto%3D%26_3_assetCategoryIds%3D%26_3_userId%3D%26_3_cur%3D1%26_3_struts_action%3D%2Fsearch%2Fsearch%26_3_assetTagNames%3D

Τέλεια! Σ' ευχαριστώ πολύ! 

Χαχα σε νιώθω στο άρμεγμα! Τουλάχιστον υπάρχει ανταπόκριση στα κιλά και μεγαλώνουν τα μικρα μας!

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2019 at 6:53 ΜΜ, demmikot είπε:

@Elenit τα λεφτά από το ικα της λοχειας εμένα μπήκαν και πήρα τηλ στον ΟΑΕΔ για τι συμπληρωματικό επίδομα. Θέλουν μια βεβαίωση εργοδότη που την κατεβάζεις από το σιτε του ΟΑΕΔ θέλουν το χαρτί του ΙΚΑ που είναι για τον ΟΑΕΔ, φορολογική ενημερότητα, λογαριασμό τραπέζης και λογαριασμό στο όνομα σου για να φαίνεται που μένεις, βιβλιάριο, ΑΜΚΑ, ταυτότητα

Από εδώ κατεβάζεις την βεβαίωση εργοδότη (βγήκε τεράστιο το λινκ) 

Εμείς σήμερα είμαστε 4165! Έχουμε πάρει 1100 από την γέννηση με αποκλειστικό θηλασμό. Εντάξει με αρμεγει ο μικρός

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! 

Οσο για το άρμεγμα σε νιώθω! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Luckystars δεν έχω εμπειρία να σου πω με λεπτομέρειες γιατί θηλάζω. Όμως τα γάλατα έχουν επάνω την θερμοκρασία του νερού που πρέπει να βάζεις . Έτσι νομίζω. Όσο για το ανακάτεμα χρειάζεται να  κάνεις κυκλικές κινήσεις και όχι να το ανακατεύεις σαν σεκερ


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, happysmile είπε:

Αγαπη κολικοί μαλλον ειναι αυτο ρωτα κ την παιδιατρο κ παρε τις biogaia τις σταγονες σωσιμο ειναι!!

Μαλιστα..πολυ ωραια..οσο παμε και καλυτερευουμε και κολικοι και παλλινδρομηση...εσεις τι κανετε πως πατε;;;

@demmikot το συμπληρωματικο επιδομα εννοεις το 6μηνο η ειναι αλλο αυτο που λες;;


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Γλυκερια123 είπε:

Μαλιστα..πολυ ωραια..οσο παμε και καλυτερευουμε και κολικοι και παλλινδρομηση...εσεις τι κανετε πως πατε;;;

Πανε μαζι ανωριμοωπεπτικο μωρε εχουν τα καημενα καποιες φορες αλλα δες το μωρο αν ειναι πολυ ανυσηχος κ σου κλαιει αν τον ακουμπας ανασκελα παρε παιδιατρο μην σου κανει καμια οισοφαγιτιδα εμενα επαθε αλλα σχετικα ελαφρια ειναι παρενεργια της παλλινδρομησης δυστυχως.εμεις σε γενικες γραμμες ειμαστε καλα εχει γκρινια υπνος εχω ξεχασει οπως ολες τι ειναι ανυπομονω να μεγαλωνουν λιγο μπας κ μπουμε σε ενα ψιλοπρογραμμα!!

Link to comment
Share on other sites

@Γλυκερια123 στο σιτε του ΟΑΕΔ τα έχει ξεχωριστά. Ένα για συμπλήρωματικο επίδομα και ένα για επίδομα μητρότητας κάπως έτσι. Γενικά αυτή την εβδομάδα θέλω να μιλήσω με τον ΟΑΕΔ για να κάνω κάποιες ερωτήσεις οπότε θα τους ρωτήσω και αυτό. Εγώ θέλω να πάρω και το μειωμένη ωράριο μαζεμένο και να λείψω τρισιμηση μήνες και θέλω να δω αν πρέπει να το δηλώσω από τώρα και αν εμπλέκεται ο ΟΑΕΔ σε αυτό.


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

@happysmile  κολικοι αν ειναι τωρα τον επιασαν οποτε θα περιμενω να δω κι αν συνεχιστει θα ρωτησω τον παιδιατρο για τις σταγονες που μου ειπες...τον υπνο ολες τον εχουμε ξεχασει..κι εγω ελπιζω να φτιαξουμε προγραμμα αλλα μου φαινεται αργει...πολυ ταλαιπωρια τραβανε μωρε κι ειναι μια σταλια τα καημενα..

@demmikot αν ρωτησεις τον οαεδ πες μου και μενα για το επιδομα...κι εγω θα θελα να τους παρω τους 3.5 μηνες αλλα ειναι δυσκολο..σκεφτομαι τη δουλεια...οσο να ναι δεν θα ναι οτι καλυτερο να γυρισω μετα απο 1 χρονο...:?


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάντως μετά τους 2 μήνες αρχίζει να φτιάχνει το θέμα με το σφίξιμο. Εμένα ο μικρός δεν κοκκινίζει πλέον για να κάνει αέρια και όταν κάνει κακά κάνει ααα και τα αμολαει. Χαχαχα 

@Γλυκερια123 πρόσεχε πολύ την οισοφαγιτιδα. Εμας μας έκανε μεγάλη ζημιά. Μισή ώρα αυστηρά όρθιος μετά το φαγητό. Και αν σου πει το οκ ο παιδίατρος σου να σηκώσεις και σε κλίση το κρεβατάκι του 

Στον Οαεδ θέλουν φωτοτυπία την πρώτη σελίδα του βιβλιαρίου υγείας και επίσης τις σελίδες που έχουν σημειώσει από το ΙΚΑ τις αδειες. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κορίτσια από ότι φαίνεται έχουμε άλμα από εχθές ...γκρίνια πολύ η μικρή δεν κοιμάται καθόλου και όλοι μέρα στήθος ... Τελευταία φορά είχα πάθει μαστίτιδα θέλω να ελπίζω πως αυτή την φορά θα την γλιτώσω...

Εγώ δεν ξέρω αν έχει παλινδρόμηση η μικρή βγάζει γουλιτσες πνίγεται κιόλας μερικές φορές αλλά δεν παραπονιέται ιδιαίτερα ... 

Τα δικά σας μωράκια μασάνε καθόλου? Εγώ την δικιά μου την βλέπω εκεί που κάθεται να μασάει λες και έχει τσίχλα ... Περίεργο πράγμα ...

  • Μου αρέσει 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Γλυκερια123 και εγώ σκέφτομαι την δουλειά αλλά από την άλλη σκέφτομαι και τον μικρό. Δεν έχω που να τον αφήσω και αναγκαστικά θα πάει βρεφονηπιακό. Θα είναι πολύ μωράκι μωρέ και θα κολλάει πολλές αρρώστιες. Επίσης όλες οι κοπέλες που έχουν πάρει τόσο μεγάλη άδεια δεν το έχουν μετανιώσει καθόλου κ μου λένε μακάρι να είχα και άλλο. Κοίτα εγώ θα την πάρω και θα πάρω την την 6 μήνη και αν δεν την παλέψω θα κόψω την εξάμηνη. Όσο για το αν θα λείψω στην δουλειά εγώ δούλευα από το σπίτι μέχρι και την ημέρα που γέννησα και φαντάζομαι όταν θα ξεκολλήσει από πάνω Μ ο μικρός θα ξαναδουλευω από το σπίτι αν και δεν θέλω..  


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αύριο κλείνουμε 8η εβδομάδα κ αποτι διάβασα 8η κ 9η ειναι αλμα. Πολύ γκρίνια κ κλάμα ο μικρός χθες από τις 5 το απόγευμα μεχρι τις 11 το βράδυ, ευτυχως μετά τα πήγε λίγο καλύτερα. Η παιδίατρος λέει οτι τα άλματα ισχύουν.

Τώρα κάτι σπυράκια π είχε βγάλει στα μάγουλα κ μετά του έκαναν κ ξηροδερμία κ κοκκίνιζε κιόλας ευτυχώς πέρασαν με μια απλή ενυδατικη της mustela.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...