Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, demmikot είπε:

Κορίτσια μου εμείς είμαστε ακόμη Πάρο. Όλα έχουν πάει και χαρά ο μικρός κάθεται στον μάρσιπο οπότε τον έχω συνέχεια πάνω μου. Κοιμάται εκεί θηλάζω κιολας μια χαρά. Δεν βάζω ποδιές και τέτοια για το θηλασμό μόνο στο μαγαζί που φάγαμε έβαλα γιατί είχε πολύ κόσμο και δεν ήθελα να βλέπω περίεργα βλέμματα. Εμείς γίναμε κουμπάροι σε βάπτιση. Επειδή είχε και άλλη κουμπάρα άφησα να βαπτιστεί το παιδάκιο άνδρας μου που είναι και φίλος του μπαμπά του παιδιού.. οπότε εγώ ήμουν στην εκκλησία με τον μάρσιπο και παρακολουθούσα.. πάλι καλά που είναι σε νησί και έχει αέρα γιατί ο μικρός με την ζέστη και το μάρσιπο θα τα έφτυνε.  Το μόνο καλό είναι οτι επειδή κάθεται μπροστά από το στήθος θέλει να θηλάζει συνέχεια.. η παραγωγή μου αυξήθηκε και χθες το βράδυ που έκανε ένα τρίωρο ύπνο γέμισαν τα στήθη μου αλλά εντάξει δεν είχα πρόβλημα τελικά..

 

Έχω και τα κοχύλια με τις πολλές τις τρύπες και τις προστασίες θηλων. Λοιπόν τώρα το καλοκαίρι τα φορούσα μισή ώρα και μέσα γέμιζαν υγρασία οπότε δεν κάνουν. Πήρα της Chicco κάτι σαν μπαμπακια αλλά κ πάλι δεν βολεύουν γιατί όταν πρέπει να κατεβάσεις το σουτιέν για να θηλάσεις και πρέπει να το κάνεις γρήγορα για να μην σε δεί όλος ο κόσμος και μετά πρέπει να το ξανατοποθετησεις γρηγορα δεννσε βολεύει. Το μπαμπάκι τσαλακώνεται όταν κατεβάζεις το σουτιέν και άντε να το φτιάξεις.. δεν υπάρχει σωτηρία μου φαίνεται με τις θηλές που στάζουν.. σπίτι τον αφήνω να λερώνει την μπλούζα και αλλάζω συχνά!

Ακριβώς την ίδια άποψη για κοχύλια και προστασία θηλών και γενικότερα ότι αφορά κάτι ανάλογο.....δε με βόλεψε τίποτα!

ΝΑ περάσετε όμορφα κορίτσι μου!

Just now, Anna17 είπε:

@Luckystars ευχαριστώ. Και εγώ ψευδοθηλες έχω. Προσπάθησα να τις βγάλω κάποιες φορές και ενώ πιάνει το στήθος μετά από λίγο βαριέται το αφήνει και κλαίει. Οπότε επειδή γενικά έχω περάσει πολλά με το μικρό αποφάσισα να μην τον βασανίζω άλλο. Σήμερα βγήκαμε και στο Νιάρχος και θήλασα κανονικά. Ντρεπόμουν όταν πρωτογεννησα αλλά τώρα δεν με νοιάζει καν. Αλλά ο μπέμπης δεν έφαγε. Χάζεψε τόσο με τον κόσμο που κοιτούσε δεξιά αριστερά και δεν έτρωγε. 

Παρακαλώ γλυκιά μου!Καλά έκανες και το προσπάθησες κορίτσι μου,δε πειράζει που δεν έφαγε....Θα φάει κάποια επόμενη φορά,σε βόλτα!

Ο ψυχουλης μωρέ.....χάζευε τον κόσμο;;;;λιώνω!!!Να τον χαίρεσαι κορίτσι μου καλό!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Anna17η ψυχούλα χαζευε τον κόσμο!! Εντάξει θα έχει πάρει τόσα ερεθίσματα σήμερα που τον βλέπω να θηλάζει πολύ και να κοιμάται πολύ.. το Νιάρχος είναι πολύ baby friendly θα πηγαίνουμε και εμείς βόλτα.. τώρα που κάναμε την αρχή με τις πολλές ώρες μακρυά από το σπίτι θα μας είναι πιο εύκολο να βγούμε!

  • Μου αρέσει 1

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, demmikot είπε:

@Anna17η ψυχούλα χαζευε τον κόσμο!! Εντάξει θα έχει πάρει τόσα ερεθίσματα σήμερα που τον βλέπω να θηλάζει πολύ και να κοιμάται πολύ.. το Νιάρχος είναι πολύ baby friendly θα πηγαίνουμε και εμείς βόλτα.. τώρα που κάναμε την αρχή με τις πολλές ώρες μακρυά από το σπίτι θα μας είναι πιο εύκολο να βγούμε!

Πραγματικά είχε πάρα πολλά καρότσια. Να το κάνετε, είναι ωραία βόλτα. Ευτυχώς για εμάς είναι πολύ κοντά μας.

Ναι το καλό μου. Συνήθως κοιμάται 2 ώρες. Τώρα ξύπνησε στις 3,30. Μου έκανε τρομερή εντύπωση τόσο μικρό μωρό να κοιτάζει έτσι όμως. Τελικά αντιλαμβανονται περισσότερα από όσα νόμιζα. 

Θερμομετρο εγώ έχω ένα της Avent. Είχα πάρει μια κασετίνα που είχε μέσα, χτενες, νυχοκοπτη κτλ και είχε και Θερμόμετρο. Μετράει σε λίγα δευτερόλεπτα. Επίσης ήθελα να σας πω πως καλά θα είναι να πάρετε μερικές σύριγγες ινσουλίνης στο σπίτι για ώρα ανάγκης. Σε περίπτωση που πρέπει να δώσετε κάποιο φάρμακακι. Βγαίνει το μπροστινό μέρος και έχει 1ml μετρητή. Και εγώ αύριο θα ζητήσω από το γιατρό να μου πει να έχω κανένα ντεπον η το άλλο φάρμακο που δίνουν. Φοβάμαι μην κάνει πυρετό και δεν θέλω να τρέχω σε φαρμακείο τελευταία στιγμή. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

@demmikot εσύ τι μάρσιπο έχεις;

Τέλεια που καθόταν ο μικρός. Έχουμε κι εμείς ένα γάμο - βέβαια τότε θα είναι δύο μηνών η μικρή - και θέλω να δω πώς θα πάει.

Εγώ έχω ένα απλό ηλεκτρονικό θερμόμετρο. Και η παιδίατρος τέτοιο μου είπε να πάρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Elenit έχω τον Mai tai από αστεράκια. Να την πάρεις μαζί εννοείται. Γενικά τα μικρά μας προσαρμόζονται.. και μετά από τέτοιες εξόδους γίνεσαι και εσύ πιο χαλαρός.. έτσι τουλάχιστον το ένιωσα εγώ με αυτό το ταξίδι..


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot είπε:

@Elenit έχω τον Mai tai από αστεράκια. Να την πάρεις μαζί εννοείται. Γενικά τα μικρά μας προσαρμόζονται.. και μετά από τέτοιες εξόδους γίνεσαι και εσύ πιο χαλαρός.. έτσι τουλάχιστον το ένιωσα εγώ με αυτό το ταξίδι..

Τον ίδιο έχει και η @Elen211. Βολεύει ε; Χαζή η σκέψη μου αλλά με αγχωνει αυτό με το δέσιμο. Αν θα είναι ασφαλές. Έχεις πάει και για ραντεβού στα αστεράκια; 

Θα την πάρω σίγουρα μαζί μου γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχω που να την αφήσω. Συν ότι θηλάζουμε αποκλειστικά βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

@Elenit ναι και εγώ από την άλλη Ελένη επιρρεαστικα και τον πήρα. Βέβαια μου τον σύστησαν  άλλες δύο μανουλες και το είχα ψάξει κ πολύ. Γιατί είχα ήδη ένα μάρσιπο από την αδερφή του άνδρα μου αλλά δεν είναι τέτοιους τύπου και φοβηθηκα για τα ισχυρά του.

Λοιπόν εγώ δεν πήγα από εκεί για να μου δείξει κάτι που προτείνω. Είδα βίντεο στο κανάλι τους στο you tube και έστειλα κ μαιλ στα αστερακια για να με κατευθύνει στο τι πρέπει να δω. Μετά από 3 μέρες συνεχους χρήσης έχω να πω ότι  βολεύει μια χαρά. Τον δένω σε δευτερόλεπτα βγαζω το παιδί χωρίς να τον λύσω και το ξαναβάζω στον μάρσιπο χωρίς να χρειαστεί να ξανακάνω από την αρχή την διαδικασία δεσίματος. Επίσης ρυθμίζεις το ύψος πολύ γρήγορα. Αυτό με βόλεψε πολύ. Όταν θέλω να θηλάσω τον κατεβάζω λίγο όταν κοιμάται τον ανεβάζω λίγο.. κοίτα εγώ τον συστήνω γιατί κάνει για νεογέννητο κάνει και για μεγαλύτερη ηλικία. Υπάρχουν και άλλοι που μπαίνουν πιο εύκολα αλλά είναι μόνο για λίγα κιλά μωράκια.  Καλό είναι να πάρεις μάρσιπο από τώρα να δοκιμάσεις αν αρέσει στο παιδάκι. Για μένα όσο μικρότερο τόσο καλύτερα. Γιατί μετά που θα αρχίσουν να βλέπουν καλύτερα θα θέλουν να κοιτάνε έξω κι όχι την μαμά τους μόνο. Εμένα ήταν μονόδρομος ο μάρσιπος γιατί καρότσι δεν κάθεται καθόλου. Στο Μάρσιπο τρελάνετε.. είναι δίπλα στο στήθος καταλαβαίνεις. Και εγώ αποκλειστικά θηλάζω οπότε ήταν δίπλα στην πηγή !!

 

  • Μου αρέσει 1

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Σας διάβαζα αλλά ήμουν πτώμα για να απαντήσω..  Ήταν ο γάμος το Σάββατο.. Το βασάνισα λίγο το παιδάκι μου δυο μέρες τώρα αλλά όλα οκ! Το Σάββατο από τις 10 το πρωί είχα μακιγιάζ και κομμωτρια.. Ευτυχώς ψιλοκοιμοταν και όταν ξυπνουσε Θηλάζε..  Πάνω που άρχισε να δυσανασχετεί κατά το μεσημέρι ήρθε ο άντρας μου γιατί ο κακομοίρης δούλευε..  Δεν του δώσανε άδεια! Τον πήρε αγκαλιά και παίζανε μέχρι να τελειώσω.  Ντυθηκαμε και στις 3 πήγαμε στο σπίτι της νύφης..  Καθίσαμε λίγο και πήγαμε στου γαμπρού. Και στις 6 στην εκκλησία..  Απίστευτη ζέστη..  Στην εκκλησία τον πήρε ο μπας μου και κάθισαν μέσα..  Ο μπέμπης δεν ακούστηκε! Ήταν ξύπνιος όλη την ώρα και κοιτούσε γύρω γύρω.  Μόλις τελείωσε το μυστήριο άρχισε να γκρινιάζει και πήγαμε και Θηλασαμε και Κοιμήθηκε, βγάλαμε φωτογραφίες ήπιαμε και έναν καφέ και ξεκινήσαμε για το κέντρο που ήταν αρκετά έξω από τον Βόλο. Εκεί άρχισε το μαρτύριο του. Ήταν η ώρα να φάει και να κοιμηθεί για βράδυ και άρχισε να κλαίει..  Μέχρι να βρούμε ασφαλές μέρος να σταματήσουμε είχε σκάσει στο κλάμα. Την ώρα που σταματήσαμε για να τον βγάλω από το καθισματακι του έκανε και αυτό που κόβεται η αναπνοή του...  Σοκ!!! Τέλος πάντων Ηρέμησε έφαγε και τον ξαναβαλα στο κάθισμα και κακήν κακώς φτάσαμε στο κέντρο...  Θρονιαστηκα στο νυφικό, έβγαλα και το βυζι έξω και δεν με ένοιαζε και καθόλου..! Έφαγε και Κοιμήθηκε επιτέλους.. Κοιμόταν μέχρι τις 3.. Και εκείνη την ώρα είπαμε να φύγουμε κιόλας..  Με το που λέμε να φύγουμε ξύπνησε και καθίσαμε να φάει.. Και να μην κοιμάται με τίποτα..  4:30 φύγαμε τελικά! 7 το πρωί ξύπνιος και ορεξάτος! Εγώ πάλι πτώμα! Κοιμήθηκε κατά τις 9 πάλι και εμείς σηκωθήκαμε να ετοιμαστούμε γιατί είχαμε και βάφτιση..  12:30 ξεμπερδέψαμε και με τα βαφτίσια και έπρεπε να πάμε για τσίπουρα γιατί είχαμε και φιλοξενούμενους..  Στις 6 φύγανε, κι εγώ έβαλα τα κλάματα και έλεγα στον άντρα μου "θέλω να πάμε σπίτι μας!!!"  Απο Τις 8 το βράδυ κοιμάμαι μαζί με τον μπέμπη..  Ξυπνουσε θηλαζαμε και ξανά κοιμόμουν μαζί του..  Αυτά τα ωραία μας....  

  • Μου αρέσει 1

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Elen211 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σας διάβαζα αλλά ήμουν πτώμα για να απαντήσω..  Ήταν ο γάμος το Σάββατο.. Το βασάνισα λίγο το παιδάκι μου δυο μέρες τώρα αλλά όλα οκ! Το Σάββατο από τις 10 το πρωί είχα μακιγιάζ και κομμωτρια.. Ευτυχώς ψιλοκοιμοταν και όταν ξυπνουσε Θηλάζε..  Πάνω που άρχισε να δυσανασχετεί κατά το μεσημέρι ήρθε ο άντρας μου γιατί ο κακομοίρης δούλευε..  Δεν του δώσανε άδεια! Τον πήρε αγκαλιά και παίζανε μέχρι να τελειώσω.  Ντυθηκαμε και στις 3 πήγαμε στο σπίτι της νύφης..  Καθίσαμε λίγο και πήγαμε στου γαμπρού. Και στις 6 στην εκκλησία..  Απίστευτη ζέστη..  Στην εκκλησία τον πήρε ο μπας μου και κάθισαν μέσα..  Ο μπέμπης δεν ακούστηκε! Ήταν ξύπνιος όλη την ώρα και κοιτούσε γύρω γύρω.  Μόλις τελείωσε το μυστήριο άρχισε να γκρινιάζει και πήγαμε και Θηλασαμε και Κοιμήθηκε, βγάλαμε φωτογραφίες ήπιαμε και έναν καφέ και ξεκινήσαμε για το κέντρο που ήταν αρκετά έξω από τον Βόλο. Εκεί άρχισε το μαρτύριο του. Ήταν η ώρα να φάει και να κοιμηθεί για βράδυ και άρχισε να κλαίει..  Μέχρι να βρούμε ασφαλές μέρος να σταματήσουμε είχε σκάσει στο κλάμα. Την ώρα που σταματήσαμε για να τον βγάλω από το καθισματακι του έκανε και αυτό που κόβεται η αναπνοή του...  Σοκ!!! Τέλος πάντων Ηρέμησε έφαγε και τον ξαναβαλα στο κάθισμα και κακήν κακώς φτάσαμε στο κέντρο...  Θρονιαστηκα στο νυφικό, έβγαλα και το βυζι έξω και δεν με ένοιαζε και καθόλου..! Έφαγε και Κοιμήθηκε επιτέλους.. Κοιμόταν μέχρι τις 3.. Και εκείνη την ώρα είπαμε να φύγουμε κιόλας..  Με το που λέμε να φύγουμε ξύπνησε και καθίσαμε να φάει.. Και να μην κοιμάται με τίποτα..  4:30 φύγαμε τελικά! 7 το πρωί ξύπνιος και ορεξάτος! Εγώ πάλι πτώμα! Κοιμήθηκε κατά τις 9 πάλι και εμείς σηκωθήκαμε να ετοιμαστούμε γιατί είχαμε και βάφτιση..  12:30 ξεμπερδέψαμε και με τα βαφτίσια και έπρεπε να πάμε για τσίπουρα γιατί είχαμε και φιλοξενούμενους..  Στις 6 φύγανε, κι εγώ έβαλα τα κλάματα και έλεγα στον άντρα μου "θέλω να πάμε σπίτι μας!!!"  Απο Τις 8 το βράδυ κοιμάμαι μαζί με τον μπέμπη..  Ξυπνουσε θηλαζαμε και ξανά κοιμόμουν μαζί του..  Αυτά τα ωραία μας....  

Πως το άντεξες όλο αυτό; και εγώ είμαι καλεσμένη την άλλη εβδομάδα και το σκέφτομαι πως θα αντέξω. Που ο μικρός ξυπνάει στις 5 το πρωί και όλη μέρα δεν κοιμάται. 

Α να σας πω για το κλαμα. Σήμερα είμασταν στο γιατρό και μόλις του έκανε το εμβόλιο κόκκινησε και εκλεγε χωρίς ανάσα. Εγώ τρόμαξα και ο γιατρός μου είπε να μην φοβάμαι από αυτό. Δεν παθαίνουν λέει κάτι. Εγώ νόμιζα ότι θα μου πεθάνει από το κλαμα... 

Just now, Elenit είπε:

@Anna17 πώς πήγε το εμβόλιό σας;

Καλά. Το πόσιμο πεινουσε και το ήπιε άνετα. Είχε και ωραία γεύση. Αλλά ήταν αρκετή ποσότητα. Ευτυχώς δεν το έκανε εμετο γιατί μερικά το κάνουν είπε κ γιατρός. Στο εμβόλιο κλάψαμε αλλά όχι πολύ. Από εκείνη την ώρα κοιμάται ασταμάτητα. Παρενέργεια μου είπε ο γιατρός. Πυρετό ως τώρα δεν έκανε. Δεν νομίζω να κάνει τώρα αλλά μας έδωσε να πάρουμε ντεπον να το έχουμε. Το επόμενο σε 1 μήνα ακριβώς. Είχα πολύ άγχος αλλά ευτυχώς. Μόνο ένα 20% κάνει πυρετό μας είπε ο γιατρός. Τα εμβόλια είναι δωρεάν αλλά το ένα έχει 9€ συμμετοχή. Τίποτα το σοβαρό δηλαδή. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Anna17 ένας θεός ξέρει πως το άντεξα.. Ταλαιπωρία για όλους μας! 

Εμείς μεθαύριο πρωί εχουμε εμβόλιο..  Έχω υπεραγχωθει! Πρέπει να έχω πάρει από πριν κανένα ντεπον να τι έχω σπίτι μήπως μου ανεβάσει πυρετό? 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 είπε:

Επίσης είχατε απόλυτο δίκιο με τις πάνες από το lidl... Φανταστικές! Καμία σχέση με τις babylino!!! Έχω πάθει πλάκα

Καλυτερες?κ γω μπειμπιλινο χρησιμοποιούσα!!

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες τι κάνετε;;;;Πως είναι τα ζουζουνια σας;;;;εμάς σήμερα ρουθουνιζει πολύ η μυτούλα και στραβοκαταπινει το ψυχουλινη μου και με αγχώνει το μπιμπερό.....

Κορίτσια το βράδυ πόσες φορές ταΐζετε κατά μέσο όρο;;Πως παραμένετε ξαγρυπνες;;σήμερα το απόγευμα με έπιασε ένας ίλιγγος...να πω την αλήθεια μου,φοβήθηκα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...