Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

15 hours ago, Luckystars said:

12 εβδομάδων είμαστε 

Ότι και αν έχουμε δωσει δεν την βοηθάει οπότε διακόψαμε.... Κλαίνε και εσάς έτσι γοερά.... Δεν ξέρω μου φαίνεται μη διαχειρισιμο ως κατάσταση.... 

Αχ είναι δύσκολοι οι κολικοί, εγώ του έδινα σταγόνες  biogaia, νομίζω βοήθησαν. Δώσε κάτι, έστω λίγο να βοηθήσει, κέρδος είναι. Ρώτα το γιατρό σας. Επίσης, βόλτες με το αυτοκίνητο, βοηθάνε πολύ.

 

13 hours ago, Elen211 said:

Αχ κι εμένα το μπάνιο το απολαμβάνει..  Μπορεί να κλαίει πριν αλλά με το που τον βάζω μέσα παίρνει φάτσα ανακούφισης, απόλαυσης κλπ..  Γενικότερα αισθάνομαι σαν να μου λέει "μπράβο ρε μάνα"  και ταυτόχρονα να με κοροϊδεύει κιόλας τύπου "δεν σε χάλασε που εγώ κάνω μπάνιο κάθε μέρα κι εσύ με το ζόρι προλαβαίνεις να αλλάξεις βρακι..."  Μου σηκώνει και το ένα φρύδι συνέχεια.....  Αν άρχισε από τώρα την πάτησα!!! 

@Μαρίτσα10 συμπεθέρα, τα πανάκια παρηγοριάς τα χρησιμοποιούν τα μωράκια για να νιώθουν ασφάλεια.  Δενονται συναισθηματικά μαζί τους και όσο λείπει η μαμά τους βρίσκουν παρηγοριά στα πανάκια αυτά.. Τα έδιναν παλιά στα μωράκια στα ορφανοτροφεια που δεν γινόταν να τρέχει κάποιος από πάνω τους με το που αναζητούσαν ασφάλεια η παρηγοριά.  Βέβαια είναι πολύ δύσκολο να δεθουν συναισθηματικά τα μωράκια τα δικά μας γιατί εκτός ότι μας έχουν εκεί, πλέον δεν υπάρχουν μαμάδες που να τα αφήνουν να κλαίνε με τις ώρες ώστε το μωράκι να ζητήσει παρηγοριά αλλού.  Οπότε συνήθως πάνε χαμένα ή χρησιμοποιούνται σαν απλό παιχνίδι.. 

Με συγκίνησες με τα πανάκια παρηγοριάς, δν το ήξερα οτι τα δίνανε στα ορφανοτροφεία. Κ γνκ απο τοτε π έγινα μάνα τα σκέφτομαι πολύ τα παιδάκια στα ιδρύματα. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Elenit είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Τι κάνετε; Βροχερός ο καιρός σήμερα... Και πολύς αέρας! 

@Giosotpk η μικρή δεν είναι που έτρωγε συνέχεια;  Ελάττωσε τη συχνότητα θηλασμού;

 

Ναι της τελευταίες μέρες κάθε μία ώρα πριν όμως είχε στρώσει η κατάσταση ...κ το στήθος το.αφηνρ μόνη της και γενικά ποτέ δεν γκρινιάζε από πείνα ...τι να πω 

Όσες δίνεται μπιμπερο το πήραν εύκολα τα μωράκια σας ? 

Εμένα δεν το θέλει με τίποτα ...και δεν ξέρω τι να κάνω ... αηδιάζει κ της έρχεται για εμμετουλη...το ίδιο κ στο άντρα μου ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

Ναι της τελευταίες μέρες κάθε μία ώρα πριν όμως είχε στρώσει η κατάσταση ...κ το στήθος το.αφηνρ μόνη της και γενικά ποτέ δεν γκρινιάζε από πείνα ...τι να πω 

Όσες δίνεται μπιμπερο το πήραν εύκολα τα μωράκια σας ? 

Εμένα δεν το θέλει με τίποτα ...και δεν ξέρω τι να κάνω ... αηδιάζει κ της έρχεται για εμμετουλη...το ίδιο κ στο άντρα μου ... 

Μην στεναχωριεσαι..εσυ προσπαθησες και κανεις το καλυτερο..δε γινεται με την πρωτη να παρει μπιμπερο..σιγα σιγα υπομονη..μην της δωσεις ξενο κατευθειαν..βαλε λιγο απ το δικο σου στο μπιμπερο και δωστης...υψος πηρε η μικρη;να σου πω και το αλλο μηπως να ρωταγες και μια συμβουλο θηλασμου να παιρνες και μια γνωμη απο κει πριν της δωσεις ξενο;


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Γλυκερια123 είπε:

Μην στεναχωριεσαι..εσυ προσπαθησες και κανεις το καλυτερο..δε γινεται με την πρωτη να παρει μπιμπερο..σιγα σιγα υπομονη..μην της δωσεις ξενο κατευθειαν..βαλε λιγο απ το δικο σου στο μπιμπερο και δωστης...υψος πηρε η μικρη;να σου πω και το αλλο μηπως να ρωταγες και μια συμβουλο θηλασμου να παιρνες και μια γνωμη απο κει πριν της δωσεις ξενο;

Μάλλον έκανα το λάθος και έδωσα κατευθείαν ξένο ...αργότερα θα δοκιμάσω να βγάλω δικό μου γάλα . Η αύριο ίσως σήμερα μπορεί να έχει νεύρα από το εμβόλιο . 

Αν το σκεφτείς μου τα έχει κόψει όλα από την διατροφή τόσο καιρό πως να βγάλω γάλα με πολλά λιπαρά για να πάρει βάρος ? Αυτό σκέφτομαι . Θα ρωτήσω και μια σύμβουλος θηλασμού . Αν και πήρε πολύ λίγο βάρος 310γρ σε ένα μήνα . Από ύψος πήρε 2 πόντους ... 

Η παιδίατρος μου είπε ότι θα συνεχίσω κανονικά να θηλάζω απλά μετά από κάθε γεύμα θα δίνω και συμπλήρωμα . 

Σήμερα μου είπε να ξεκινήσω σιγά σιγά να τρώω . Εκτός από όσπρια . Και έφαγα το πρωί μια τυρόπιτα από το φούρνο πράσινα κακά η μικρή με βλέννα . Μου το είχε ξανά κάνει με το κατσικίσιο τυρί . Οπότε από ότι φαίνεται τα γαλακτοκομικά βγαίνουν οφ . 

 

Εσείς πώς είστε σήμερα ? 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Elen211 είπε:

Δεν πιστεύω οτι τα αφήνεις να κλαίνε μόνα τους κάνα δίωρο μέχρι να εξαντληθούν.. Δεν μιλάμε για λίγο..  Και επίσης είσαι εκεί..  Σε μυρίζουν, σε ακούν και επίσης έχει η μία την άλλη οπότε δύσκολο και σε εσένα να πιάσουν τόπο ως πανάκι παρηγοριάς..  Εγώ πχ έχω ένα που έχει κεφάλι σαν αρκουδάκι αλλά τι σώμα του είναι πανάκι και παίζουμε όπως με τα άλλα παιχνίδια. Του μιλάει, του γελάει κλπ. Και μου έφεραν άλλο ένα που έχει πάνω και μασητικα οπότε θα χρησιμοποιηθεί όταν θα βγάζουμε δοντάκια. 

Τι κάνετε? Τι κάνουν τα μωρουλια σας? 

Συνήθως όταν ταιζω το ένα κλαίει το δεύτερο γτ θέλει προσοχή ή μπορεί να πεινάει κ αυτό. Αυτή είναι η δυσκολία με τα δίδυμα. Κάποια στιγμή πρέπει να αφιερώσεις χρόνο σε κάθε ένα ξεχωριστά είτε για το γάλα ή για να το αλλάξεις ή για το μπάνιο. Με αποτέλεσμα το δεύτερο να χάνει την υπομονή του κ να κλαίει. 

Just now, Giosotpk είπε:

Μάλλον έκανα το λάθος και έδωσα κατευθείαν ξένο ...αργότερα θα δοκιμάσω να βγάλω δικό μου γάλα . Η αύριο ίσως σήμερα μπορεί να έχει νεύρα από το εμβόλιο . 

Αν το σκεφτείς μου τα έχει κόψει όλα από την διατροφή τόσο καιρό πως να βγάλω γάλα με πολλά λιπαρά για να πάρει βάρος ? Αυτό σκέφτομαι . Θα ρωτήσω και μια σύμβουλος θηλασμού . Αν και πήρε πολύ λίγο βάρος 310γρ σε ένα μήνα . Από ύψος πήρε 2 πόντους ... 

Η παιδίατρος μου είπε ότι θα συνεχίσω κανονικά να θηλάζω απλά μετά από κάθε γεύμα θα δίνω και συμπλήρωμα . 

Σήμερα μου είπε να ξεκινήσω σιγά σιγά να τρώω . Εκτός από όσπρια . Και έφαγα το πρωί μια τυρόπιτα από το φούρνο πράσινα κακά η μικρή με βλέννα . Μου το είχε ξανά κάνει με το κατσικίσιο τυρί . Οπότε από ότι φαίνεται τα γαλακτοκομικά βγαίνουν οφ . 

 

Εσείς πώς είστε σήμερα ? 

Εμένα 200 γραμμάρια την εβδομάδα παίρνουν συνήθως αλλά με ξένο γάλα. Το στήθος μου βγάζει ελάχιστο.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Giosotpk και εμένα έχει πάρει παρά πολύ λίγο σε 3 εβδομάδες. Κάπου στα 200 γραμμάρια. Και εγώ δεν τρώω τίποτα αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό γιατί το γάλα παράγεται από το αίμα μας. Ίσως να έκανες εξετάσεις αίματος να δεις που είσαι και εγώ θα σου έλεγα να μιλήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού γιατί που ακούστηκε κάπως ότι σου είπε να δίνεις ξένο. Πάρε και μια άλλη γνώμη έλεος οι παιδίατροι με τα ξένα γάλατα.. τα πράσινα κακά με βλέννη δεν είναι απαραίτητα κακο. Εμένα μου έχει πει τα θηλάζοντα μωρά ότι κάνουν τέτοια κακά.. μην στεναχωριέσαι όμως θα πάρει τα πάνω του. Όσο έχουν ρίξει τον Ρυθμό ανάπτυξης...


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

Ναι της τελευταίες μέρες κάθε μία ώρα πριν όμως είχε στρώσει η κατάσταση ...κ το στήθος το.αφηνρ μόνη της και γενικά ποτέ δεν γκρινιάζε από πείνα ...τι να πω 

Όσες δίνεται μπιμπερο το πήραν εύκολα τα μωράκια σας ? 

Εμένα δεν το θέλει με τίποτα ...και δεν ξέρω τι να κάνω ... αηδιάζει κ της έρχεται για εμμετουλη...το ίδιο κ στο άντρα μου ... 

Εμενα απτο νοσοκομειο μ χαν πει να δινω συμπληρωμα γτ δν ειχα λεει πολυ γαλα,ο παιδιατρος βγαινοντας μου ειπε να βαζω το μωρο ενα τεταρτο στο καθε στηθος κ μετα μπιμπερο,οταν το μωο μαθει στη γρηγορη ροη του μπιμπερο το στηθος το εκνευριζει εμενα θηλαζει για πιπιλα πια ποτε δν χορτασε με το δικο μου ετσι μ λεγαν αν γυρνουσα το χρονο δεν θα δινα ξενο γαλα εσυ ξερεις τι ειναι καλυτερο για το μωρο σου το καθε παιδι ειναι διαφορετικο αλλα συμβουλεψου κ συμβουλο οπως ειπες!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το δεν έχεις γάλα που το έχουν κάνει όλοι πιπίλα πολύ με νευριάζει.. κορίτσια υπάρχουν μπιμπερο που πρέπει να τραβήξει το παιδί για να βγει το γάλα. Δεν ξέρω πως λέγονται..


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα εχει παραξεθαρεψει καταρχην σηκωνει τα ποδια του πολυ ψηλα κ γυρναει απο οριζοντια καθετα βγάζει κραυγουλες γελια συνεχεια ειναι για τσιμπιες!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μάλλον το έγραψα εγώ λάθος ...να δώσω κ ξένο ...πρώτα να θηλάζω κ μετά να δίνω ,60 μλ ξένο γάλα . 

Με σύμβουλο θηλασμού θα μιλήσω αύριο ....

Για πείτε εσείς τα μπεμπακια σας τι κάνουν ? 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

Κορίτσια μάλλον το έγραψα εγώ λάθος ...να δώσω κ ξένο ...πρώτα να θηλάζω κ μετά να δίνω ,60 μλ ξένο γάλα . 

Με σύμβουλο θηλασμού θα μιλήσω αύριο ....

Για πείτε εσείς τα μπεμπακια σας τι κάνουν ? 

Αγάπη δεν αξιολογούμε πάνες 10 μέρες αφού κάναμε εμβόλιο..  Και για να πούμε για αλλεργία θέλει 10 μέρες συνεχόμενα χάλια πάνα και να αποκλείσουμε όλα τα άλλα...  Επίσης πρέπει για να θεωρήσεις ότι δεν έχεις γάλα και να δώσεις ξένο, πρέπει να μην παίρνει τουλάχιστον για 2-3 μήνες και να αποκλείσουμε την αλλεργία και άλλα πράγματα που μπορεί να προκαλούν στασιμότητα. Η νινιδα πχ αν είναι επίμονη μπορεί να είναι αλλεργία..  Αυτά μου είπε η σύμβουλος θηλασμού πριν λίγο (την πήρα να ρωτήσω για την υπερπαραγωγή μου και ρώτησα και για εσένα) 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη νινιδα το ξέρω και εγώ. Βέβαια οι παιδίατροι δίνουν μια κατεύθυνση αλλά νομίζω ότι ακριβώς τι γίνεται με τα μωρά μας το ξέρουμε εμείς. Πχ της @Giosotpk πολύ δύσκολο να έχει αλλεργία γιατί δεν έχει κανένα σύμπτωμα. Είχε λίγα σφιξιματα και κλασικά την έβαλαν και αυτήν σε δίαιτα. Εμένα πχ είχε αίματακι ελάχιστο και μου είπαν αλλεργία στο γαλα. Έκοψα το γάλα και συνέχισε, αλλεργία λέει στο μητρικό γάλα. Άρα τώρα που θέλω να αποθηλασω γιατί του δίνουμε υποαλλεργικο γάλα; δεν βγάζεις άκρη. Και για του λόγου το αληθές επειδή δοκιμάσαμε 2 γάλατα και δεν τα ήπιε. Έψαξα μόνη μου τα γάλατα και βρήκα κάποιο που μάλλον του κάνει και του το είπα του παιδιάτρου και συμφώνησε.

@happysmile ανάλογα την περίπτωση. Εγώ αν γύριζα τον χρόνο πίσω δεν θα θήλαζα ποτέ. Το μόνο που λέω είναι ότι πήρε κάποια αντισωματα αλλά φουλ ταλαιπωρία ο μικρός και συνεχίζει ακόμη και τώρα. Αν δεν θήλαζα θα έπερνε αντιαναγωγικο και υποαλλεργικο. Δεν θα είχε σφιξιματα δεν θα πάθαινε οισοφαγιτιδα. Θα είχε συνηθίσει την γεύση. Δεν θα περνούσε τόσες ώρες να κλαίει. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

:wub:

12 ώρες πρίν, Anna17 είπε:

Αυτό με τη νινιδα το ξέρω και εγώ. Βέβαια οι παιδίατροι δίνουν μια κατεύθυνση αλλά νομίζω ότι ακριβώς τι γίνεται με τα μωρά μας το ξέρουμε εμείς. Πχ της @Giosotpk πολύ δύσκολο να έχει αλλεργία γιατί δεν έχει κανένα σύμπτωμα. Είχε λίγα σφιξιματα και κλασικά την έβαλαν και αυτήν σε δίαιτα. Εμένα πχ είχε αίματακι ελάχιστο και μου είπαν αλλεργία στο γαλα. Έκοψα το γάλα και συνέχισε, αλλεργία λέει στο μητρικό γάλα. Άρα τώρα που θέλω να αποθηλασω γιατί του δίνουμε υποαλλεργικο γάλα; δεν βγάζεις άκρη. Και για του λόγου το αληθές επειδή δοκιμάσαμε 2 γάλατα και δεν τα ήπιε. Έψαξα μόνη μου τα γάλατα και βρήκα κάποιο που μάλλον του κάνει και του το είπα του παιδιάτρου και συμφώνησε.

@happysmile ανάλογα την περίπτωση. Εγώ αν γύριζα τον χρόνο πίσω δεν θα θήλαζα ποτέ. Το μόνο που λέω είναι ότι πήρε κάποια αντισωματα αλλά φουλ ταλαιπωρία ο μικρός και συνεχίζει ακόμη και τώρα. Αν δεν θήλαζα θα έπερνε αντιαναγωγικο και υποαλλεργικο. Δεν θα είχε σφιξιματα δεν θα πάθαινε οισοφαγιτιδα. Θα είχε συνηθίσει την γεύση. Δεν θα περνούσε τόσες ώρες να κλαίει. 

Κορίτσι μου @Anna17 περάσαμε παρόμοια κατάσταση.... Η μικρή παρουσίασε δυσανεξία στο γάλα.... Δε μπορώ πλέον να θηλασω.... Δοκιμάζουμε ειδικά γάλατα..... Ταλαιπωρηθηκε, τρώει λίγο....δεν ξέρω ειλικρινά.... Εμάς μας είπαν μέχρι να μπούμε στερεές δεν υπάρχει άλλη τροφή για το μωράκι οπότε είναι μονόδρομος τα ειδικά γάλατα.... Φτάσαμε στο σημείο η ώρα του φαγητού να είναι πολύ δύσκολη, η μικρούλα έκλαιγε γοερά, πειναγε, πονούσε και ήθελε αλλά δε μπορουσε να φάει.....τιναζε και χτυπούσε χεράκια ποδαράκια και πολύ πολύ κλάμα.... Φτάσαμε σε οισοφαγίτιδα..... Τι να πω.... 

Αν επιτρέπεται, έχετε καταλήξει σε γάλα; 

 

Κορίτσια καλησπέρα,πως είστε; τα βρεφακια σας;

Ομορφο Σ/Κ να έχουμε ! Τι λέει ο καιρός;;; θα κρυώσει να χουχουλιαζουμε με τα μικρακια μας;):):wub:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...