Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, Elen211 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..  Πλησιάζει η ώρα που θα πάω για δουλειά και δεν μπορώ να σταματήσω το κλάμα! Πως γίνεται να αφήσω ένα τόσο δα μωράκι??  Τώρα κοιμάται στην αγκαλιά μου το καημένακι..  Σε λίγο θα τον ξυπνήσω να τον κάνω μπανακι, να τον ταΐσω και θα φύγω..  Αν ήταν οποιαδήποτε άλλη ώρα της ημέρας δεν θα με πείραζε..  Αλλά το απόγευμα μου έχει στοιχίσει τόσο πολύ..  Δεν μπορώ να σταματήσω το κλάμα ειλικρινά.. 

Σε νιώθω πόσο δύσκολο είναι. Είναι πολύ μικρά τα μωρά μας.

Just now, Giosotpk είπε:

Και εμείς το περάσαμε το πρώτο άλμα που κράτησε σε μας 7 μέρες ... Πολύ στήθος και καθόλου ύπνο ...ξυπνούσε κάθε 1.5 ώρα.... πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα ?

Την Πέμπτη μας είπαν. Εσάς ήταν εντάξει;

Just now, demmikot είπε:

@Elen211 πόσο δύσκολο θεέ μου.. ποσοσ δύσκολο πραγματικά.. όλες τις ώρες της ημερας είναι δύσκολο.. εγώ αλήθεια δεν θα μπορούσα. Βέβαια δεν έχω και βοήθεια οπότε έχει μάθει μόνο εμένα ο μικρος. Οσο βοήθεια και να έχεις όμως το στήθος της μαμάς δεν το έχουν.. οπλίσου με υπομονή και πήγαινε αλλά πραγματικά προσπάθησε να βρεις λύση. Όχι ότι δεν το έχεις κάνει. Αλλά αν είναι να κλαις ρε συ δεν κάνει καλό σε κανένα αυτό..

@Elenit συμπεθέρα μου δεν θέλω με τίποτα να έρθει αυτή η στιγμή.. όταν είχε ίκτερο και τον πηγαίναμε να πάρουν αίμα από την πατουσα πονάγε η ψυχή μου. Ήθελα να το πάρω από την μαία και να της πω άστο κάτω μωρη το ρουφιξες το παιδί.. η μία το είχε τρυπήσει 3 φορές μια φορά γιατί δεν έβγαζε ικανοποιητικό αίμα . Καλά επίσης με έχει στιγματίσει η εξέταση στα μάτια.. γιατί ήμουν μέσα θεέ μου γιατί; Επίσης άλμα είναι θα περάσει.. έχουμε μπροστά μας πολλά ακόμα..

κορίτσια αρχίζω να συμβιβάζομαι με την ιδέα ότι για να στρώσουν θέλει πάνω από χρόνο.. γενικα ότι ο πρώτος χρόνος είναι ο δυσκολοτερος. Το λέω μπας και ηρεμισω κάποια στιγμή και σταμάτησω να γκρινιάζω. ..

Συμπεθέρα πίστευα ότι θα υποφέρω που θα της παίρνανε αίμα, αλλά οκ κι εγώ και το μωρό.

Πώς είναι ο γαμπρός μου τώρα; Κοιμάται καθόλου χωρίς να είναι πάνω σου;

Έχετε υπόψη σας την ομάδα "Αττική: Εθελοντική ομάδα υποστήριξης θηλασμού" στο Facebook? Κάνουν πολύ καλή δουλειά και απαντούν σε όλες τις απορίες.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμπεθέρα σε αυτή την ομάδα μπήκα προχθές και έχω λιώσει στο διάβασμα.. πολύ καλά πράγματα λένε.. εμένα πάντως με χαλάρωσαν γιατί διάβασα και για αυτό που κοιμάται πάνω μου.. γενικα εγώ κοιμάμαι μόνο 10- 12 το βράδυ.. ο μπέμπης κοιμάται από τις 8 με 9 αλλα τον κρατάω πάνω μου αρκετά πριν τον αφήσω. 11:30 με 12:00 ξυπνάει και μετά το χάος. Τον κουνάω λίγο του κρατάω το χέρι τίποτα.τον ταιζω κάνει κακά και κοιμάται. Περιμένω μισή ωρα τον αλλάζω και ξυπνάει. Δώστου πάλι κούνημα του περνάει κάνα μισάωρο να κοιμηθεί.. περιμένω κάνα τέταρτο και τον ακουμπάω στην φωλιά. Κοιμάται κάνα 20λεπτο με μισάωρο κ μετά στον ύπνο του αρχίζει κουνάει χέρια κάνει τινάγματα και εγώ τον κουνάω και του κρατάω το χέρι.. εε φτάνει κάποια στιγμή που ξυπνάει και έχει έρθει η ώρα για φαγητό.. και πάλι από την αρχή το ίδιο πράγμα.. αν βέβαια τον αφήσω να κοιμηθεί επάνω μου δεν κουνιέται και ξεχνάει να ξυπνήσει. Μεσημέρι μόνο πάνω μου κοιμάται.. εε αυτά.. 


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot είπε:

Συμπεθέρα σε αυτή την ομάδα μπήκα προχθές και έχω λιώσει στο διάβασμα.. πολύ καλά πράγματα λένε.. εμένα πάντως με χαλάρωσαν γιατί διάβασα και για αυτό που κοιμάται πάνω μου.. γενικα εγώ κοιμάμαι μόνο 10- 12 το βράδυ.. ο μπέμπης κοιμάται από τις 8 με 9 αλλα τον κρατάω πάνω μου αρκετά πριν τον αφήσω. 11:30 με 12:00 ξυπνάει και μετά το χάος. Τον κουνάω λίγο του κρατάω το χέρι τίποτα.τον ταιζω κάνει κακά και κοιμάται. Περιμένω μισή ωρα τον αλλάζω και ξυπνάει. Δώστου πάλι κούνημα του περνάει κάνα μισάωρο να κοιμηθεί.. περιμένω κάνα τέταρτο και τον ακουμπάω στην φωλιά. Κοιμάται κάνα 20λεπτο με μισάωρο κ μετά στον ύπνο του αρχίζει κουνάει χέρια κάνει τινάγματα και εγώ τον κουνάω και του κρατάω το χέρι.. εε φτάνει κάποια στιγμή που ξυπνάει και έχει έρθει η ώρα για φαγητό.. και πάλι από την αρχή το ίδιο πράγμα.. αν βέβαια τον αφήσω να κοιμηθεί επάνω μου δεν κουνιέται και ξεχνάει να ξυπνήσει. Μεσημέρι μόνο πάνω μου κοιμάται.. εε αυτά.. 

Κι εγώ προχθές μπήκα και λέω γιατί δεν το είχα βρει νωρίτερα. Έχει πολύ υλικό και με επιστημονική βάση.

Και υπομονή,θα βελτιωθεί η κατάσταση, είναι αγκαλιτσας ο γαμπρός, τι να κάνουμε!:x

Κορίτσια τώρα που κρυωσε ο καιρός τι τους φοράτε;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για την υποστήριξη!!! Σταμάτησα να κλαίω, τον ξύπνησα, παίξαμε, τον έκανα μπανακι, ξαναπαιξαμε τον χαιρέτησα και πήγα για δουλειά..  Γκρινιαξε λίγο μου είπε η πεθερά μου κατά τις 7 που νυσταζε και Κοιμήθηκε! Ξύπνησε και μέχρι 9 πάρα που γύρισα  ήταν ξύπνιος αλλά χαρούμενος. Μου έριξε κάτι γέλια,...  Βέβαια άργησε να μου κοιμηθεί.  Κοιμήθηκε πριν κανένα πεντάλεπτο αλλά είχα ξεχάσει να πω στην γιαγιά να χαμηλώσει φώτα από τις 8 και να μιλάει σιγά..  Δεν πειράζει όμως...  Βρήκαμε μια μέση λύση. Θα πηγαίνω 3 απογεύματα από 3 ώρες  και Σάββατο πρωί. 3 μήνες είναι θα περάσουν..  

Εγώ κορίτσια είχα μπει στην Αττική από την αρχή της εγκυμοσύνης..  Αν δεν ήταν αυτές, δεν θα είχα καταφέρει τίποτα!! Με την καθοδήγηση τους καταφέραμε να θηλασουμε αποκλειστικά από την πρώτη μέρα. Επίσης έχει και παράρτημα Μαγνησία που κι εδώ τα κορίτσια είναι καταπληκτικά (από εκεί γνώρισα και την σύμβουλο θηλασμού που ρωτάω τα πάντα!!) 

Επίσης όσες έχετε φβ θέλετε να κάνουμε εκεί μια ομαδουλα? Δεν ξέρω να κάνω..οποια ξέρει κι αν θέλετε.. 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααα!!! @Anna17 τo cangaroo gentle touch.. @Giosotpk τον εβαλα χτες ολη μερα και σημερα το ιδιο τωρα εφαγε δεν εφαγε..

Αυριο παμε παιδιατροοοο!! Να δουμε πηρε κανα γραμμαριο γιατι κι εμενα αυτο το μηνα δεν πρεπει να χει παρει τιποτα...κατα τ αλλα τι κανετε κοριτσια;πως ειστε;κοιμηθηκατε;


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, τί κάνετε;

Εμείς καλά, έχουμε σήμερα κ το 2ο εμβόλιο, να μας ζυγίσει κιόλας, νομίζω οτι δεν πήραμε κ πολύ αυτό τον μήνα.

Μέσα στη μέρα πόσο κοιμούνται τα μωράκια σας; εμένα 3 μισάωρα η 40λεπτα κ αυτό μετά απο προσπάθεια, κούνημα δλδ.

Link to comment
Share on other sites

@Γλυκερια123 εγω πιστεύω από την στιγμή που δεν γκρινιάζουν λόγο πείνας χορταινουν ... 

Παντού διαβάζω ότι έχουν ένστικτο επιβίωσης και έτσι αν πεινούσαν θα είχαν ξεσηκώσει όλο τον κόσμο ... 

Επιδημία έχει πέσει και όλα τα μωράκια δεν περνούν βάρος αυτό το μήνα ? 

Σήμερα έρχονται η θηλές που μοιάζουν με το στήθος να δούμε τι θα κάνουμε ...αν και αυτή την εβδομάδα την εχω βάλει πολύ στήθος και μπουκάλι της δίνω δύο φορές την ημέρα και αν πιει 10-15 μλ και δεν ξέρω πόσα βγαίνουν από έξω ...αν πάρει βάρος μέχρι στην παρασκευή θα είναι λόγου θηλασμού και όχι ξένου γάλακτος και αν είναι έτσι δεν θα της δώσω ...θα την έχω σχεδόν όλοι μέρα στήθος ... 

 

Πάντως για την ομαδα στο fb καλή ιδέα ...μπορεί καμία να την κάνει με ευκολία η να ψάξω εγώ να την κάνω ? 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

@Γλυκερια123 εγω πιστεύω από την στιγμή που δεν γκρινιάζουν λόγο πείνας χορταινουν ... 

Παντού διαβάζω ότι έχουν ένστικτο επιβίωσης και έτσι αν πεινούσαν θα είχαν ξεσηκώσει όλο τον κόσμο ... 

Επιδημία έχει πέσει και όλα τα μωράκια δεν περνούν βάρος αυτό το μήνα ? 

Σήμερα έρχονται η θηλές που μοιάζουν με το στήθος να δούμε τι θα κάνουμε ...αν και αυτή την εβδομάδα την εχω βάλει πολύ στήθος και μπουκάλι της δίνω δύο φορές την ημέρα και αν πιει 10-15 μλ και δεν ξέρω πόσα βγαίνουν από έξω ...αν πάρει βάρος μέχρι στην παρασκευή θα είναι λόγου θηλασμού και όχι ξένου γάλακτος και αν είναι έτσι δεν θα της δώσω ...θα την έχω σχεδόν όλοι μέρα στήθος ... 

 

Πάντως για την ομαδα στο fb καλή ιδέα ...μπορεί καμία να την κάνει με ευκολία η να ψάξω εγώ να την κάνω ? 

Κι εγώ αυτό θα σου πρότεινα. Το όλη μέρα στήθος το έχεις ξαναζήσει και έχει αποδώσει. Μπορεί να έτυχε να μην πήρε βάρος τον προηγούμενο μήνα.

Θες να αναλάβεις να κάνεις εσύ την ομάδα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Καλημέρα κορίτσια, τί κάνετε;

Εμείς καλά, έχουμε σήμερα κ το 2ο εμβόλιο, να μας ζυγίσει κιόλας, νομίζω οτι δεν πήραμε κ πολύ αυτό τον μήνα.

Μέσα στη μέρα πόσο κοιμούνται τα μωράκια σας; εμένα 3 μισάωρα η 40λεπτα κ αυτό μετά απο προσπάθεια, κούνημα δλδ.

Εμενα 3-4 ωρες κοιμαται τη μερα αλλα απ το βραδυ μεχρι το πρωι κοιμαται 10 ωρες..που θα ξυπνησει στο ενδιαμεσο 2 φορες...σημερα εκανε κακακια του αλλα δεν ηταν σαν παστα..ηταν ενας σβολος ..(τελεια περιγραφη) και σφιγγεται γενικα πολυ..δυσκοιλιοτητα ειναι..θα το πω αυριο στο γιατρο..

ρε κοριτσια χαμομηλι δινουν τωρα η εχει απαγορευτει;


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κια εμένα δεν τρώει. Μόνο θηλασμός. Εμένα μου φαίνετε ότι τρώει λίγο αλλά είναι χαρούμενος. Οπότε ίσως τρώει όσο πρέπει. Ίσως κάνει λίγο δίαιτα γιατί είναι μπουλουκακι τι να πω.... Ομάδα στο φμπ τι εννοείτε ακριβώς; μπορούμε να γίνουμε όλες μαζί φίλες και να μιλάμε σε μια συνομιλια η να φτιάξουμε ένα κλειστό γκρουπ. Ομως εκεί οποία είναι μέσα. Δεν θα μένουν οι συζητήσεις όπως εδώ. Εκτός αν γυρνάμε σελίδες πίσω. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Γλυκερια123 είπε:

Εμενα 3-4 ωρες κοιμαται τη μερα αλλα απ το βραδυ μεχρι το πρωι κοιμαται 10 ωρες..που θα ξυπνησει στο ενδιαμεσο 2 φορες...σημερα εκανε κακακια του αλλα δεν ηταν σαν παστα..ηταν ενας σβολος ..(τελεια περιγραφη) και σφιγγεται γενικα πολυ..δυσκοιλιοτητα ειναι..θα το πω αυριο στο γιατρο..

ρε κοριτσια χαμομηλι δινουν τωρα η εχει απαγορευτει;

Στην ομάδα του θηλασμού λέει όχι. Σύμφωνα με τον εθνικό διατροφικό οδηγό απαγορεύονται τα βότανα μέχρι δύο ετών. Έχει εικόνα που τα λέει αναλυτικά αλλά δεν μπορώ να την επισυναψω.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Γλυκερια123 said:

Εμενα 3-4 ωρες κοιμαται τη μερα αλλα απ το βραδυ μεχρι το πρωι κοιμαται 10 ωρες..που θα ξυπνησει στο ενδιαμεσο 2 φορες...σημερα εκανε κακακια του αλλα δεν ηταν σαν παστα..ηταν ενας σβολος ..(τελεια περιγραφη) και σφιγγεται γενικα πολυ..δυσκοιλιοτητα ειναι..θα το πω αυριο στο γιατρο..

ρε κοριτσια χαμομηλι δινουν τωρα η εχει απαγορευτει;

Κ μένα κοιμάται γύρω στις 9 με 10 ώρες το βράδυ με 1 ή 2 ξυπνήματα για φαγητό αλλά τη μέρα ενώ παλιότερα κοιμόταν μετά απο κάποια γεύματα κ 2ωρο, τωρα με τπτ, 30 ή 40 λεπτά. Μεγαλώνουν λογικά κ θέλουν να είναι ξύπνια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε ένα γκρουπ και να γίνουμε μέλη και να αναρτούμε ποστ και από κάτω σχόλια.. παράλληλα μπορούμε να έχουμε ένα messenger όλες μαζί για τα καθημερινά. Και να κάνουμε ποστ τύπου είναι δυο μηνών και θηλάζει όλη μέρα. Είναι κάπως διαφορετικό από το φόρουμ. Ότι θέτε κορίτσια εγώ μέσα είμαι. 


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα το φτιάξω εγώ κ οποία θέλει κάνει αίτημα.. κλειστό γκρουπ θα φτιάξω :)

Το έφτιαξα με όνομα μανούλες Ιουλίου 2019 κάντε αίτημα να μπείτε να σας βάλω. Ένα κλικ ήταν η δημιουργία

 

  • Μου αρέσει 2

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...