Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, Luckystars είπε:

Κορίτσια εμενα τρώει 90-120/γεύμα.Άρχισε να τρώει και 130 και το τελευταίο βραδυνο σήμερα μου έφαγε 140 κοιμισμένη. Καλά δεν είναι; 

Κορίτσι μου είμαστε κοντά στα εκατοστά 62 εμείς, στα κιλά είμαστε στα 5.Η μικρή τρώει όπως εσάς 6-7 γεύματα στα 90-120 μλ. 

Συμπεθερα μη μιλας καθολου..αμα επινε ο γαμπρος σου 130-140 θα εκανα παρτυ..κι εμεις 90-120...κι 120 μονο αν εχει κοιμηθει πανω σπο 3-4 ωρες..

@happysmile παει πολυ καλα απο βαρος..μη φοβασαι..πιστευω ομως οτι δεν τρωνε οσο πρεπει απ την παλλινδρομηση..γι αυτο πλεον τον ταιζω ανα 2 ωρες απο 90..κι ετσι παμε λιγο καλυτερα..του δινω κι ενα γευμα κοιμισμενο το βραδυ..


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Γλυκερια123 είπε:

Συμπεθερα μη μιλας καθολου..αμα επινε ο γαμπρος σου 130-140 θα εκανα παρτυ..κι εμεις 90-120...κι 120 μονο αν εχει κοιμηθει πανω σπο 3-4 ωρες..

@happysmile παει πολυ καλα απο βαρος..μη φοβασαι..πιστευω ομως οτι δεν τρωνε οσο πρεπει απ την παλλινδρομηση..γι αυτο πλεον τον ταιζω ανα 2 ωρες απο 90..κι ετσι παμε λιγο καλυτερα..του δινω κι ενα γευμα κοιμισμενο το βραδυ..

@Γλυκερια123Συμπεθέρα μου είναι φαγανη η νυφούλα σου αλλά κρατάμε σιλουέτα, το παίρνουμε σε ύψος και όχι τόσο σε βάρος:) Εμείς έχουμε γεννηθεί και λιγο νωρίτερα από 40 εβδ, είχαμε νοσηλευτει και μετά την γέννηση,έχουμε και αλλεργια στο γάλα, γενικώς το άγχος με το βάρος και το φαγητό το είχα εξαρχής... Αν και μου είπε ο παιδίατρος δεν έχει να κάνει, είναι στο κάθε παιδί διαφορετικά. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια χαρά είστε από βάρος εμείς 3 μηνών είμασταν 5010γρ. Θα έπρεπε να έφτανε τα 5600 αλλά δεν τα καταφέραμε ... Τώρα 4/11 θα δείξει τι κάνουμε με το ξένο γιατί πίνουμε 30μλ μετά από το στήθος .και δίνω τρία γεύματα ξένο ...αν δώσω παραπάνω θα κοπεί εντελώς ο θηλασμός πιστεύω ...καλασν δεν πήρε βάρος θα αποθηλασω και θα δώσω ξένο αναγκαστικά ... 

Αλλά μεγάλο άγχος το βάρος τους ... 

 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars είπε:

@Γλυκερια123Συμπεθέρα μου είναι φαγανη η νυφούλα σου αλλά κρατάμε σιλουέτα, το παίρνουμε σε ύψος και όχι τόσο σε βάρος:) Εμείς έχουμε γεννηθεί και λιγο νωρίτερα από 40 εβδ, είχαμε νοσηλευτει και μετά την γέννηση,έχουμε και αλλεργια στο γάλα, γενικώς το άγχος με το βάρος και το φαγητό το είχα εξαρχής... Αν και μου είπε ο παιδίατρος δεν έχει να κάνει, είναι στο κάθε παιδί διαφορετικά. 

Πιστευω ολες το εχουμε το αγχος με το βαρος..ποτε γεννησες;;;


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

@happysmile αν είναι 6.500 τώρα θέλει 110 για 6 γεύματα 100 αν είναι 7. Όπως τα λες τα τρώει. Τώρα για 50μλ τη μέρα πάνω κάτω δεν θα σκάσεις. Γενικά το βλέπεις και το μωρό μωρέ. Αν είναι ευτυχισμένο δεν υπάρχει λόγος να το πιέσεις.

@luckystars για καλλιστεία έτοιμη. :)

Πάντως έμεις πλέον στον 5ο πάμε για 500γρ τον μήνα. Γιατι κάποια στιγμή κόβουν.

@Giosotpk συμπεθέρα μπορείς να δίνεις σε κάθε γεύμα συμπλήρωμα αν χρειαστεί και την παλεύεις. Δεν τελειώνει το γάλατακι σου έτσι εύκολα. Ότι σε βολεύει καλύτερα να κάνεις. Τα έχουμε πει αυτά. Το καλύτερο για το μωρό αλλά και τη μαμά. Αλλά τέτοια που είσαι και εσύ σε ξέρω, δεν υπάρχει περίπτωση να μην θηλάσεις έστω για  1 λεπτό έτσι για να πάρει μια τζούρα μανούλα :-D

Γλυκερία κάνεις λάθος. Εμείς και η Ερη με τον Άλκη δεν ασχολούμαστε με το βάρος. Χαχαχα :-P

Δίκιο έχεις. Μια έννοια όλες την έχουμε. Άλλες μικρή άλλες μεγάλη. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Luckystars είπε:

@Γλυκερια123 κορίτσι μου έχουμε γεννηθεί 36η εβδομάδα, 2800 κιλάκια και 49εκ. 

2800 36η εβδομάδα μια χαρά είστε! Εμείς τελευταία μέρα, φουλ 40 εβδομάδες και γεννηθηκαμε 2890!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

@happysmile αν είναι 6.500 τώρα θέλει 110 για 6 γεύματα 100 αν είναι 7. Όπως τα λες τα τρώει. Τώρα για 50μλ τη μέρα πάνω κάτω δεν θα σκάσεις. Γενικά το βλέπεις και το μωρό μωρέ. Αν είναι ευτυχισμένο δεν υπάρχει λόγος να το πιέσεις.

@luckystars για καλλιστεία έτοιμη. :)

Πάντως έμεις πλέον στον 5ο πάμε για 500γρ τον μήνα. Γιατι κάποια στιγμή κόβουν.

@Giosotpk συμπεθέρα μπορείς να δίνεις σε κάθε γεύμα συμπλήρωμα αν χρειαστεί και την παλεύεις. Δεν τελειώνει το γάλατακι σου έτσι εύκολα. Ότι σε βολεύει καλύτερα να κάνεις. Τα έχουμε πει αυτά. Το καλύτερο για το μωρό αλλά και τη μαμά. Αλλά τέτοια που είσαι και εσύ σε ξέρω, δεν υπάρχει περίπτωση να μην θηλάσεις έστω για  1 λεπτό έτσι για να πάρει μια τζούρα μανούλα :-D

Γλυκερία κάνεις λάθος. Εμείς και η Ερη με τον Άλκη δεν ασχολούμαστε με το βάρος. Χαχαχα :-P

Δίκιο έχεις. Μια έννοια όλες την έχουμε. Άλλες μικρή άλλες μεγάλη. 

@Anna17 Αννουλα μου, πηραμε 12εκ,ο γιατρός μας μας λέει μοντελάκι :Dτο βάρος είναι που με αγχώνει..... Αν και μου εξήγησε πως δεν γίνεται να παίρνουν και βάρος πολύ και ύψος..... Και πως ανεβαίνοντας σε μήνες δεν παίρνουν όσα γρ. παίρναμε ως βρεφακια.... Γενικώς όταν την βλέπει κάποιος δεν είναι το αδυυυυυνατο παιδακι, έχει τα πιασιματακια της σε μπουτάκια, μαγουλάκια απλά είναι σαν μπαλαρίνα μακριά ποδαράκια, μακριά δαχτυλάκια χεράκια, ποδαράκια, λεπτή μεσουλα! Τ'ακους συμπεθέρα μου;;;; @Γλυκερια123:D

Just now, Elenit είπε:

2800 36η εβδομάδα μια χαρά είστε! Εμείς τελευταία μέρα, φουλ 40 εβδομάδες και γεννηθηκαμε 2890!

Η αλήθεια είναι @Elenit κορίτσι μου ότι έπαιρνε πολύ ικανοποιητικό βάρος για τις εβδομάδες της από την αρχή της εγκυμοσύνης. Ευτυχώς γιατί λόγω επιπλοκών μείναμε μεγάλο διάστημα στο νοσοκομείο και όταν μου έκοψαν τα φάρμακα έσπασαν τα νερά και είχα το αγχος λόγω προωροτητας τι θα γινόταν..... Δόξα το Θεό και την Παναγίτσα μας όλα πήγαν κατ'ευχην!

Link to comment
Share on other sites

@Anna17 συμπεθέρα κοπεί δεν κοπεί τώρα πια δεν με απασχολεί ...βλέπω την νυφη σου επιτέλους χορτασμένη... 

Καλά εννοείται πως θα την βάζω έστω και 1 λεπτό στο στήθος χαχαχα και ας είναι μόνο σαν πιπίλα ... Αλλά της φτάνουν αυτά τα 30μλ ...τόσο μου έλειπε .... 

Πώς είναι ο γαμπρός μου ? 

 

Η υπόλοιπες μανουλες τι κάνουν ? Πώς είναι ? 

 

  • Μου αρέσει 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γαμπρός βγάζει δόντια και μουρμούραει μέρα νύχτα. Δαγκώνει το χέρι μου σαν λυσσασμενο σκυλί. Αντε να βγουν να ήρεμησω. Όταν τρώει πρέπει να είναι σε συγκεκριμένη θέση για να μην πονάει οπότε τρώει λίγο και με γκρίνια. Αλλά θα περάσει. Ας είναι καλά και θα περάσουν όλα και θα μου λείψουν. Καλά δεν θα μου λείψουν αλλά θα περάσουν :-P

Σήμερα κορίτσια βγήκα με μια φίλη και μου είπε ότι ο μπέμπης 2 μηνών με αποκλειστικό θηλασμό κοιμάται 10 - 4 και 5-8!!!! Την κοιτούσα με γουρλωμένα ματια

  • Χαχα 3

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Giosotpk είπε:

Κορίτσια μια χαρά είστε από βάρος εμείς 3 μηνών είμασταν 5010γρ. Θα έπρεπε να έφτανε τα 5600 αλλά δεν τα καταφέραμε ... Τώρα 4/11 θα δείξει τι κάνουμε με το ξένο γιατί πίνουμε 30μλ μετά από το στήθος .και δίνω τρία γεύματα ξένο ...αν δώσω παραπάνω θα κοπεί εντελώς ο θηλασμός πιστεύω ...καλασν δεν πήρε βάρος θα αποθηλασω και θα δώσω ξένο αναγκαστικά ... 

Αλλά μεγάλο άγχος το βάρος τους ... 

 

Αγαπη μου δν κοβεται ο θηλασμός ετσι,το μωρο σου θα παιρνει απτο στηθος τα μλ που θελει οσο βάζεις το μωρο παντα θα χεις γαλα!το βαζεις μιση ωρα τη μερα θα χεις για μιση ωρα την αλλη μερα μια ωρα μια ωρα θα χεις γάλα!εμενα με ειχαν τρομοκρατησει κατι μαμαδες που θηλαζαν ε αφου δινεις 90μλ θα αποθηλασεις τωρα θα σου κοπει!εχουν πέρασε 3 μηνες ακομα θηλαζει!!!!!

Just now, Anna17 είπε:

Ο γαμπρός βγάζει δόντια και μουρμούραει μέρα νύχτα. Δαγκώνει το χέρι μου σαν λυσσασμενο σκυλί. Αντε να βγουν να ήρεμησω. Όταν τρώει πρέπει να είναι σε συγκεκριμένη θέση για να μην πονάει οπότε τρώει λίγο και με γκρίνια. Αλλά θα περάσει. Ας είναι καλά και θα περάσουν όλα και θα μου λείψουν. Καλά δεν θα μου λείψουν αλλά θα περάσουν :-P

Σήμερα κορίτσια βγήκα με μια φίλη και μου είπε ότι ο μπέμπης 2 μηνών με αποκλειστικό θηλασμό κοιμάται 10 - 4 και 5-8!!!! Την κοιτούσα με γουρλωμένα ματια

Αννουλα ναι υπαρχουν κ αυτα τα μωρα απλα δεν ειναι τα δικα μας!ρε συ απο τωρα δοντια?

Κορες αδιαθετησα μαλλον επισης ειμαι να σκασω το μωρο ξυπνησε με τσιμες το ενα ματι στην μπροστινη γωνια απο κ που βγαινουν τα δακρυα ειναι κοκκινο τωρα η το γδαρε γτ τα χερια του μονιμα στο στομα κ παιρνει μπαλα κ τα ματια,κανα μικροβιο?εχω κατααγχωθει εχουμε γιατρο ομως σε μια ωρα..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@happysmile βρε δεν ειναι τιποτα  κι εμας μας εκανε 5 μερες tobrex βαλαμε και περασε και μετα τον ξαναπιασε και παλι τσ ιδια...μια χαρα ειναι ο μπεμπουλης σου..

@Luckystars ενταξει 36 εβδομαδες μια χαρα βγηκε το μοντελακι σου...κανονικα...εμεις 37 βγηκαμε και μου ελεγαν κι ολοι οτι θα παρω και τις 40 εβδομαδες γιατι ειναι το πρωτο..βλακειες..γενικα οτι μου λενε τ αντιθετα βλεπω να ισχυουν..συμπεθερα μου εμενα η πρωτη περιοδος μου κρατησε 7 μερες και με πολυ λιγο αιμα..τωρα μου ξαναρθε..για να δουμε ..

@Giosotpk καλα ειμαστε τρεχαμε ολο το πρωι για τα χαρτια του 6μηνου..ο μπεμπης καθοταν με το μπαμπα στο αμαξι κι εγω πηγαινα σε εργοδοτη ικα και οαεδ...εσειις;;;


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

@Anna17 συμπεθέρα αποκλείεται να υπάρχουν τέτοια μωρά ...αποκλείεται !!! Δεν το δέχομαι με τίποτα .... Εμείς έχουμε κάνει μια φορά ένα 5ωρο συνεχόμενα και μετά συνεχίζουμε εκεί στην 1.5-3 ώρες ... 

@happysmile ξέρεις τι πλύση εγκεφάλου σου κάνουν εδώ στα μαθήματα θηλασμού.? Λες και άμα.δωσεις ξένο γάλα είσαι η χειρότερη μαμά του κόσμου και εννοείται ότι θα σου κοπεί το γάλα !! 

Γι'αυτό και το πήρα τόσο κατάκαρδα αλλά βλέπω ότι το παιδί μου είναι ευχαριστημένο ευτυχισμένο και εγώ νιώθω πιο σίγουρη ... Ξέρω ότι από το δικό μου ας πάρει μόνο τα αντισώματα και τα κιλά ας τα πάρει από το ξένο . Λες και το ξένο είναι δηλητήριο ... 

@Γλυκερια123 εμείς δεν κάναμε κάτι συγκεκριμένο σήμερα σπιτάκι ... 

 

Κορίτσια λέω κάποια στιγμή στης επόμενες μέρες να πάω κομμωτήριο ένα απόγευμα . Η μικρή τρώει με τον μπαμπά συνήθως κοιμάται από της 6-7 οπότε τότε λέω να πάω μια βόλτα . 

Θα είναι η πρώτη φορά που θα την αφήσω μόνη με τον μπαμπά . Για να δούμε πως θα τα πάνε τα δύο τους . Αν και το βλέπω να γίνεται μισό δουλειά στο κομμωτήριο χαχαχα 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορες το εγδαρε τλκ το ματι του τομπρεξ σταγονες οπως το πες αγαπη!70ποντους 6.400κιλα!του βαλε το εμβολιο το βαμβακι κ κετα θυμηθηκε οτι πρεπει να κλαψει!

Just now, Giosotpk είπε:

@Anna17 συμπεθέρα αποκλείεται να υπάρχουν τέτοια μωρά ...αποκλείεται !!! Δεν το δέχομαι με τίποτα .... Εμείς έχουμε κάνει μια φορά ένα 5ωρο συνεχόμενα και μετά συνεχίζουμε εκεί στην 1.5-3 ώρες ... 

@happysmile ξέρεις τι πλύση εγκεφάλου σου κάνουν εδώ στα μαθήματα θηλασμού.? Λες και άμα.δωσεις ξένο γάλα είσαι η χειρότερη μαμά του κόσμου και εννοείται ότι θα σου κοπεί το γάλα !! 

Γι'αυτό και το πήρα τόσο κατάκαρδα αλλά βλέπω ότι το παιδί μου είναι ευχαριστημένο ευτυχισμένο και εγώ νιώθω πιο σίγουρη ... Ξέρω ότι από το δικό μου ας πάρει μόνο τα αντισώματα και τα κιλά ας τα πάρει από το ξένο . Λες και το ξένο είναι δηλητήριο ... 

@Γλυκερια123 εμείς δεν κάναμε κάτι συγκεκριμένο σήμερα σπιτάκι ... 

 

Κορίτσια λέω κάποια στιγμή στης επόμενες μέρες να πάω κομμωτήριο ένα απόγευμα . Η μικρή τρώει με τον μπαμπά συνήθως κοιμάται από της 6-7 οπότε τότε λέω να πάω μια βόλτα . 

Θα είναι η πρώτη φορά που θα την αφήσω μόνη με τον μπαμπά . Για να δούμε πως θα τα πάνε τα δύο τους . Αν και το βλέπω να γίνεται μισό δουλειά στο κομμωτήριο χαχαχα 

Αγαπη ενα κιλο εβαλε σε ενα μηνα κ 7 ποντους με ξενο γαλα!τωρα ποιες ειναι καλες κ κακες μανες η ανατροφη θα δειξει κ οχι το γαλα!!!σαχλαμαρες την πορωση οποιου ειδους δεν την μπορω!σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι κατα του θηλασμου αλλα το θεμα ειναι να ναι ευτυχισμενα μωρα κ μαμαδες!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ το έχω το άγχος με το βάρος γιατί την ζυγίζω με δίκη μ ζυγαριά κ φαίνεται ότι δεν έχει πάρει πλ αυτό τον μήνα! Δεν ξέρω βέβαια μήπως δεν είναι καλή! Σίγουρα δεν είναι επαγγελματική αλλά ξέρω εγώ!! Την Παρασκευή έχουμε παιδίατρο κ θα δούμε σίγουρα! γενικά δεν μου δείχνει σημάδια πείνας έχει αρχίσει κ κοιμάται κ λίγο πρωί λίγο μεσημέρι δεν ξέρω τι να πω! Τώρα έχω θέμα κ με έντονη ροή κλαιει μόλις κατεβαίνει το γάλα πνίγεται ξαφνικά αυτό πριν ήταν μια χαρά δεν ξέρω τι άλλαξε διάβασα τρόπους να την βοηθήσω αλλά δεν λειτουργεί τίποτα κ γάλα έβγαλα με το χέρι κ με το θηλαστρο μόνο ξαπλωτό δείχνει να πίνει άνετα αλλά έτσι νανουρίζεται και κοιμάται κ φοβάμαι μήπως δεν πίνει πλ! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...