Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Anna17 είπε:

Μεγάλος υπέρηχος είναι με πιο καλό μηχάνημα από του γυναικολόγου. Μετράνε αναλυτικά το μωρό και αν αναπτύσσεται σωστά, εάν η μήτρα και τα υγρά είναι καλά. Αυτά ξέρω και εγώ για την ώρα. Γίνονται προς το τέλος της εγκυμοσύνης για να ξέρουν αν υπάρχει κάποιο θέμα να προγραμματισουν τοκετό πιο νωρίς. 

Α, κοιτούσα σήμερα τα δικαιολογητικά για το μαιευτήριο. Να ξέρετε ότι θα χρειαστουμε ένα πιστοποιητικό γάμου και ένα οικογενειακής κατάστασης που να έχει εκδοθεί μέχρι 6μηνες πριν τον τοκετό. 

Οπότε το κάνουμε κάπου αλλού όχι στο γυναικολόγο ... εσύ θα το ξεκινήσεις από εβδομάδα το Doppler ? 

Α ωραία να τα έχουμε υπόψιν θα πάει ο άντρας μου να τα πάρει λέει να τα έχει έτοιμα ... 

Έχετε και εσείς πόνους κάτω χαμηλά στην κοιλίτσα μερικές φορές και στην ευαίσθητη περιοχή ? Έχω από εχθές σε μερικές κινήσεις συνήθως όταν είμαι ξαπλωμένη πως με πονάει ...διάβασα ότι συμβαίνει αυτό επειδή χαλαρώνει η λεκάνη τώρα σιγά σιγά και προετοιμάζεται ... Α

Θα ρωτήσω και της μαίες αύριο που θα πάω για τα μαθήματα ...

πρίν από 8 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ναι αγαπη μου. Τπτ δεν ειναι ακατορθωτο για μας. Τι φοβασαι?? Θα δεις οτι θα σου βγαινουν ολα στην πορεια. Μην αγχωνεσαι για τιποτα. 

Ξέρεις είναι αυτό το άγνωστο και όσο ναναι θα έχω να κάνω με μια ψυχούλα που βασίζεται αποκλειστικά σε εμένα ...φοβάμαι πιστεύω τα παντα από τα πιο απλά πως θα την πάρω αγκαλιά μέχρι και τα πιο δύσκολα το μπάνιο ασπουμε .... 

Εσένα σου βγήκαν όλα αυθόρμητα ? Σε οδηγούσε το ένστικτο σου ? 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα με στέλνει σε άλλο γιατρό, εκεί έκανα και την αυχενική και την Β επιπέδου εγώ. Ίσως τα κάνει και ο δικός σου. Δεν ξέρω πως το κάνει ο καθένας γιατρός. Εννοώ τι μηχανήματα και γνώσεις έχει. 

@Eleni2512 και εγώ όρθια κάνω μπάνιο. Είχε τύχει και είχα πάρει αυτά που βάζουν στην μπανιέρα να μην γλιστράς αλλά όχι ολόκληρο χαλάκι. Σε καρδούλες τα έχω. Τα βάζω έτσι λοιπόν που να πατάω σταθερά γιατί και εγώ φοβάμαι η αλήθεια είναι. Εγώ έχω θέμα με τα κορδόνια. Δεν ξέρω τι παπούτσι να βάλω και έτσι και κυκλοφορώ με μπαλαρίνα όταν δεν είναι κάποιος σπίτι να μου δέσει τα κορδόνια. Επίσης ο μικρός έχει γυρίσει με το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω και φοβάμαι πολύ τα σκυψηματα. Είναι δυνατόν να βολευετε έτσι; 

@Elenapap είναι 100 γρ παραπάνω μόνιμα. Χωρίς να υπάρχει λάθος στην ημέρα σύλληψης γιατί έγινε 2 μέρες μετά την περίοδο. Ο χοντρούλης μου... 

@Giosotpk εγώ αυτά τα πονακια τα είχα πριν 15 μέρες. Τελικά όπως τα περιέγραψα στο γιατρό μου εδωσε μαγνήσιο έκατσα λίγο ήσυχη και μου πέρασαν. Δεν ξερω αν είναι τα ίδια όμως. Γιατρό ποτέ έχεις να τον ρωτήσεις; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

Οπότε το κάνουμε κάπου αλλού όχι στο γυναικολόγο ... εσύ θα το ξεκινήσεις από εβδομάδα το Doppler ? 

Α ωραία να τα έχουμε υπόψιν θα πάει ο άντρας μου να τα πάρει λέει να τα έχει έτοιμα ... 

Έχετε και εσείς πόνους κάτω χαμηλά στην κοιλίτσα μερικές φορές και στην ευαίσθητη περιοχή ? Έχω από εχθές σε μερικές κινήσεις συνήθως όταν είμαι ξαπλωμένη πως με πονάει ...διάβασα ότι συμβαίνει αυτό επειδή χαλαρώνει η λεκάνη τώρα σιγά σιγά και προετοιμάζεται ... Α

Θα ρωτήσω και της μαίες αύριο που θα πάω για τα μαθήματα ...

Ξέρεις είναι αυτό το άγνωστο και όσο ναναι θα έχω να κάνω με μια ψυχούλα που βασίζεται αποκλειστικά σε εμένα ...φοβάμαι πιστεύω τα παντα από τα πιο απλά πως θα την πάρω αγκαλιά μέχρι και τα πιο δύσκολα το μπάνιο ασπουμε .... 

Εσένα σου βγήκαν όλα αυθόρμητα ? Σε οδηγούσε το ένστικτο σου ? 

Η αληθεια ειναι πως δεν με φοβομουν ποτε σε αυτα τα θεματα. Αμα δεις πως τα πιανουν στα μαιευτηρια και πως τα κανουν τα νεογεννητα θα σου φυγει οποιος φοβος!! Πώς εξεταζει ο παιδιατρος για πρωτη φορα τα αντανακλαστικα τους, που τα πιανει απο τα χερακια και το αφηνει πισω αποτομα κ αυτα κλαινε κ ανοιγουν τα χερακια τους για να προστατευθουν!! Οποτε μην εχεις αγχος κανενα. Ειναι οντως μια σταλια οταν γεννηθει, αλλα θα δεις οτι θα σου βγουν ολα. Ακομα κ αν στην αρχη φοβασαι, θα σου φυγει ο φοβος μολις καταλαβεις οτι ολα μια χαρα τα κανεις. Τωρα που εχει φτασει 7 κιλα και μου χουν κοπει τα χερια και δεν μπορω να τον σηκωνω δυσκολευομαι, οχι νεογεννητο χαχα. Μη σε φοβιζει τπτ κοριτσι μου. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Εμένα με στέλνει σε άλλο γιατρό, εκεί έκανα και την αυχενική και την Β επιπέδου εγώ. Ίσως τα κάνει και ο δικός σου. Δεν ξέρω πως το κάνει ο καθένας γιατρός. Εννοώ τι μηχανήματα και γνώσεις έχει. 

@Eleni2512 και εγώ όρθια κάνω μπάνιο. Είχε τύχει και είχα πάρει αυτά που βάζουν στην μπανιέρα να μην γλιστράς αλλά όχι ολόκληρο χαλάκι. Σε καρδούλες τα έχω. Τα βάζω έτσι λοιπόν που να πατάω σταθερά γιατί και εγώ φοβάμαι η αλήθεια είναι. Εγώ έχω θέμα με τα κορδόνια. Δεν ξέρω τι παπούτσι να βάλω και έτσι και κυκλοφορώ με μπαλαρίνα όταν δεν είναι κάποιος σπίτι να μου δέσει τα κορδόνια. Επίσης ο μικρός έχει γυρίσει με το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω και φοβάμαι πολύ τα σκυψηματα. Είναι δυνατόν να βολευετε έτσι; 

@Elenapap είναι 100 γρ παραπάνω μόνιμα. Χωρίς να υπάρχει λάθος στην ημέρα σύλληψης γιατί έγινε 2 μέρες μετά την περίοδο. Ο χοντρούλης μου... 

@Giosotpk εγώ αυτά τα πονακια τα είχα πριν 15 μέρες. Τελικά όπως τα περιέγραψα στο γιατρό μου εδωσε μαγνήσιο έκατσα λίγο ήσυχη και μου πέρασαν. Δεν ξερω αν είναι τα ίδια όμως. Γιατρό ποτέ έχεις να τον ρωτήσεις; 

Εγώ γιατρό έχω 6 του μηνός ...τώρα αν αύριο μου πουν κάτι η μαίες ίσως τον βρω και αύριο αλλιώς θα πάω την Δευτέρα να με δει ...αν και πιστεύω δεν θα είναι τίποτα ανησυχητικό ...μαγνησιο περνώ από την αρχή της εγκυμοσύνης εγώ πρωί βράδυ και τότε μου πέρασαν η πόνοι χαμηλά που είχα ...τώρα ίσως του ότι μεγαλώνει η μικρή και γενικά πιέζει ότι βρει ίσως από αυτό να το νιώθω...θα δείξει .. 

Μπράβο ο μικρούλης από τώρα περνει θέση ... Αλλά πως βολεύεται έτσι από τώρα ..

Και η δικιά μου στις μετρήσεις πάντα χοντρούλα βγαίνει ... Αλλά δεν υπάρχει κάποιο θέμα μου είπε ο γιατρός είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια θα βγει μόνο χοντρούλα χαχχα ... 

 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρο. Αλλά μην κρατάς απορίες. Να ρωτάς τα πάντα. Έλα ντε πες μου πως βολευετε; και όταν κάθομαι να φάω και γερνω λίγο να φτάσω το τραπέζι αρχίζει τις σπρώξιες. Κάτσε πουλάκι μου, να βολευτούμε και οι 2 σε ένα κορμί. Ο γιατρός λέει δεν είναι μόνιμη θέση ακόμη. Θα ξαναγυρίσει. Απλά του αρέσει. 

Τσάμπα τα newborn που πήραμε. Κατευθειαν 0-3 τα βλέπω τα μωρά μας. χαχαχα. 

  • Χαχα 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πόσο ζύγιζαν τα μωράκια σας την 25η εβδομάδα?γτ εμένα ο μπέμπης χτες 25και 5ημερων βγήκε 774γραμ και μας είπαν ότι είμαι μικρούλης!όλο αυτό μας λένε βέβαια αλλά τώρα μου είπαν να πάω πάλι σε 2εβδομαδες να το ξαναδει και αγχώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, theodora gel είπε:

Κορίτσια πόσο ζύγιζαν τα μωράκια σας την 25η εβδομάδα?γτ εμένα ο μπέμπης χτες 25και 5ημερων βγήκε 774γραμ και μας είπαν ότι είμαι μικρούλης!όλο αυτό μας λένε βέβαια αλλά τώρα μου είπαν να πάω πάλι σε 2εβδομαδες να το ξαναδει και αγχώθηκα.

Πλακωσου στη πρωτεινη κ θα πάρει φόρα! Εμένα όλο κρέας μου λένε να τρώω για να μεγαλώσουν! 


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

@theodora gelΕμένα που είναι πάντα λίγο παραπάνω ήταν 970γρ την 26w 2d. Αλλά κανονικά έπρεπε να είναι 850-870 νομίζω. Γιατί αγχωθηκες; Ο γιατρός σου ξέρει. Αλλά έχει καιρό ακόμη να πάρει βάρος. Λογικά θέλει να βεβαιωθει ότι μεγαλώνει κανονικά. 

@Μαρίτσα10 παίζει ρόλο η πρωτεΐνη; γιατί εγώ τρώω σε κάθε γεύμα. Μήπως γι αυτό είναι παραπάνω;

@happysmile σε μια εγκυμοσύνη που όλα εξελίσσονται ομαλά 1 φορά το μήνα είναι τα ραντεβού. Αν είναι υψηλού κινδύνου η πολυδυμη γίνονται πιο συχνά. Να χαίρεσαι που σε βλέπει κάθε μήνα. Τέλος Μαΐου αρχές Ιουνίου θα αρχίσεις και τα ντοπλερ και τέλος Ιουνίου την εβδομαδιαία παρακολούθηση και θα βαρεθείς να πηγαίνεις. Αν θυμάμαι καλά έχεις ΠΗΤ τέλος Ιουλίου 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anna17 είπε:

@theodora gelΕμένα που είναι πάντα λίγο παραπάνω ήταν 970γρ την 26w 2d. Αλλά κανονικά έπρεπε να είναι 850-870 νομίζω. Γιατί αγχωθηκες; Ο γιατρός σου ξέρει. Αλλά έχει καιρό ακόμη να πάρει βάρος. Λογικά θέλει να βεβαιωθει ότι μεγαλώνει κανονικά. 

@Μαρίτσα10 παίζει ρόλο η πρωτεΐνη; γιατί εγώ τρώω σε κάθε γεύμα. Μήπως γι αυτό είναι παραπάνω;

@happysmile σε μια εγκυμοσύνη που όλα εξελίσσονται ομαλά 1 φορά το μήνα είναι τα ραντεβού. Αν είναι υψηλού κινδύνου η πολυδυμη γίνονται πιο συχνά. Να χαίρεσαι που σε βλέπει κάθε μήνα. Τέλος Μαΐου αρχές Ιουνίου θα αρχίσεις και τα ντοπλερ και τέλος Ιουνίου την εβδομαδιαία παρακολούθηση και θα βαρεθείς να πηγαίνεις. Αν θυμάμαι καλά έχεις ΠΗΤ τέλος Ιουλίου 

Έτσι μου είπαν ότι η πρωτεΐνη βοηθάει για να μεγαλώσουν τα μωρά! Υδατάνθρακες μόνο συνοδευτικά.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , theodora gel είπε:

Κορίτσια πόσο ζύγιζαν τα μωράκια σας την 25η εβδομάδα?γτ εμένα ο μπέμπης χτες 25και 5ημερων βγήκε 774γραμ και μας είπαν ότι είμαι μικρούλης!όλο αυτό μας λένε βέβαια αλλά τώρα μου είπαν να πάω πάλι σε 2εβδομαδες να το ξαναδει και αγχώθηκα.

Δεν ειναι κατι..μην αγχωνεσαι τζαπα...εμενα ηταν τοσο την 24η στη β επιπεδου...σημερα 26 και 4 ηταν 1072 ...απλα να βαλεις πολλη πρωτεινη στη διατροφη σου..μιας φιλης μου της ελεγαν οτι ειναι μικρο το μωρο καθε φορα που πηγαινε και τον τελευταιο μηνα πηρε 1100..αφου γεννησε κι ηταν 3600...γι αυτο μην φοβασαι δεν ειναι τιποτα..!


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, theodora gel said:

Κορίτσια πόσο ζύγιζαν τα μωράκια σας την 25η εβδομάδα?γτ εμένα ο μπέμπης χτες 25και 5ημερων βγήκε 774γραμ και μας είπαν ότι είμαι μικρούλης!όλο αυτό μας λένε βέβαια αλλά τώρα μου είπαν να πάω πάλι σε 2εβδομαδες να το ξαναδει και αγχώθηκα.

Εμένα δν μ φαίνεται τόσο μικρούλης...φυσικά  ο γιατρός ξέρει αλλά δεν νομίζω οτι είναι κάτι ανησυχητικό. Δεν μπορούν όλα τα μωράκια να έχουν το ίδιο βάρος, σκέψου κάποια τελειόμηνα θα γεννηθούν 2.900 κ κάποια άλλα 4 κιλά. Απλά θα το παρακολουθείς, τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια και από εμένα ...μόλις ήρθα σπίτι από τα μαθήματα θηλασμού και τοκετού  ...το ξέρατε ότι το πρώτο διάστημα δεν δίνουμε πιπίλα στο μικρό ? Εγώ δεν το ήξερα και μου έκανε πολύ εντύπωση... Έμεινα ευχαριστημένη από της μαίες της κλινικής που θα γεννήσω ...οπότε νιώθω πιο πολύ ασφάλεια πλέον ... 

Βρήκα και τον γιατρό για τον πόνο χαμηλά που νιώθω δεν είναι κάτι ανησυχητικό κάναμε μια γενική ούρων και καλλιέργεια από Δευτέρα τώρα θα βγουν τα αποτελέσματα και βλέπουμε ... Ακούσαμε την καρδούλα της μπέμπας όλα μια χαρά ...οπότε ποιος ξέρει ίσως έτυχε ... 

Πως είστε εσείς σήμερα ? 

@Anna17 αααα ο δικός σου μπέμπης είναι από την κοιλιά επαναστάτης ...δεν του αρέσει έτσι όπως κάνεις διαμαρτύρεται κατευθείαν ... Το θέμα είναι να βολεύτει αυτός εσύ δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις χαχαχαχα ... 

Αυτό βλέπω και εγώ πως τα 0 νούμερο χαμένα θα πάνε ...ίσως φορεθούν 2-3 μέρες παραπάνω δεν πιστεύω ....

@theodora gel δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι τότε σε βάρος γιατί δε. Έκανα υπέρηχο στις 25 εβδομάδες ... Δεν πιστεύω όμως να είναι πάρα πολύ μικρούλης ...κάνεις κάποια διατροφή κάτι ? 

@Elenpap λες να έχουν μεγάλη αποκλίση ο υπέρηχος με την πραγματικότητα στο βάρος ? 

Πάντως από ότι βλέπω θα έχουμε γεματουλικα μωράκια ....ωραια!!!! 

Πήγα και στα αβ σήμερα είχε προσφορα 40-50% στις tena πάνες ακράτειας οποία θέλει να πάρει ...εγώ πήρα πάντως μια συσκευασία ...πιστεύω θα φτάσει ... 

 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk said:

Καλησπερα κορίτσια και από εμένα ...μόλις ήρθα σπίτι από τα μαθήματα θηλασμού και τοκετού  ...το ξέρατε ότι το πρώτο διάστημα δεν δίνουμε πιπίλα στο μικρό ? Εγώ δεν το ήξερα και μου έκανε πολύ εντύπωση... Έμεινα ευχαριστημένη από της μαίες της κλινικής που θα γεννήσω ...οπότε νιώθω πιο πολύ ασφάλεια πλέον ... 

Βρήκα και τον γιατρό για τον πόνο χαμηλά που νιώθω δεν είναι κάτι ανησυχητικό κάναμε μια γενική ούρων και καλλιέργεια από Δευτέρα τώρα θα βγουν τα αποτελέσματα και βλέπουμε ... Ακούσαμε την καρδούλα της μπέμπας όλα μια χαρά ...οπότε ποιος ξέρει ίσως έτυχε ... 

Πως είστε εσείς σήμερα ? 

@Anna17 αααα ο δικός σου μπέμπης είναι από την κοιλιά επαναστάτης ...δεν του αρέσει έτσι όπως κάνεις διαμαρτύρεται κατευθείαν ... Το θέμα είναι να βολεύτει αυτός εσύ δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις χαχαχαχα ... 

Αυτό βλέπω και εγώ πως τα 0 νούμερο χαμένα θα πάνε ...ίσως φορεθούν 2-3 μέρες παραπάνω δεν πιστεύω ....

@theodora gel δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι τότε σε βάρος γιατί δε. Έκανα υπέρηχο στις 25 εβδομάδες ... Δεν πιστεύω όμως να είναι πάρα πολύ μικρούλης ...κάνεις κάποια διατροφή κάτι ? 

@Elenpap λες να έχουν μεγάλη αποκλίση ο υπέρηχος με την πραγματικότητα στο βάρος ? 

Πάντως από ότι βλέπω θα έχουμε γεματουλικα μωράκια ....ωραια!!!! 

Πήγα και στα αβ σήμερα είχε προσφορα 40-50% στις tena πάνες ακράτειας οποία θέλει να πάρει ...εγώ πήρα πάντως μια συσκευασία ...πιστεύω θα φτάσει ... 

 

Μοιράσου μαζί μας τπτ ενδιαφερον για το θηλασμο.

Ε φαντάζομαι πως οι αποκλισεις δν θα ναι μεγαλες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...