Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, Elenpap είπε:

Αχ καλά είμαι, εδώ έχουμε συννεφιά πάλι. :/ αλλά από αύριο θα έχει πάλι ήλιο. Είμαι καλά, θα βγω για φαγητάκι με τον άντρα μου. :-D ο μπέμπης ακμαίος, ζωηρούλης.

Ωραία να το ευχαριστηθεις με τον αντρουλη σου ... Ο μπέμπης ζωηρός πρέπει να είναι ...

 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Giosotpk said:

Ωραία να το ευχαριστηθεις με τον αντρουλη σου ... Ο μπέμπης ζωηρός πρέπει να είναι ...

 

Ήταν στο εστιατόριο δίπλα μας, κ μια οικογένεια με μωρό, αγοράκι το οποίο κοιμόταν στην καλαθούνα στο καρότσι κ δεν ακουγόταν. Πολύ ήσυχο μωράκι. Μακάρι να ναι έτσι κ τα δικά μας. :)

Κορίτσια όταν κάνει ζέστη, κάθεσαι έξω με το καρότσι, το χειμώνα όμως άντε να βρεις μαγαζί που δεν καπνίζουν.:?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Ήταν στο εστιατόριο δίπλα μας, κ μια οικογένεια με μωρό, αγοράκι το οποίο κοιμόταν στην καλαθούνα στο καρότσι κ δεν ακουγόταν. Πολύ ήσυχο μωράκι. Μακάρι να ναι έτσι κ τα δικά μας. :)

Κορίτσια όταν κάνει ζέστη, κάθεσαι έξω με το καρότσι, το χειμώνα όμως έντε να βρεις μαγαζί που δεν καπνίζουν.:?

Αχ μακάρι να είναι και τα δικά μας ήσυχα να μπορούμε να τα βγάζουμε ... 

Λίγο δύσκολο εδώ να βρεις μαγαζί που να υπάρχει χωρίς για μη καπνιστές σχεδόν απίθανο ... 

Είχαμε πάει με τον άντρα μου προ χθες για καφέ και ήταν ένα ζευγάρι ξένη και ο άντρας σηκώθηκε και βγήκε έξω να καπνίσει ενώ όλοι κάπνιζαν μέσα ... 

Το χειμώνα δεν το βλέπω να πηγαίνουμε σε καφετέρια με το μικρό ούτε σε εστιατόριο ... 

Εδώ που είμαι εγώ δεν υπάρχουν και παιδότοποι με καφέ και τα σχετικά ... Ζω σε χωριό και είναι εντελώς πίσω ο κόσμος εδώ σε μερικά θέματα ... Μεγάλωσα και σε πόλη και μου κακοφαινεται πολύ ώρες ώρες ... 

Έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της η πόλη 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2019 at 9:35 ΜΜ, Giosotpk είπε:

Καλησπερα κορίτσια και από εμένα ...μόλις ήρθα σπίτι από τα μαθήματα θηλασμού και τοκετού  ...το ξέρατε ότι το πρώτο διάστημα δεν δίνουμε πιπίλα στο μικρό ? Εγώ δεν το ήξερα και μου έκανε πολύ εντύπωση... Έμεινα ευχαριστημένη από της μαίες της κλινικής που θα γεννήσω ...οπότε νιώθω πιο πολύ ασφάλεια πλέον ... 

Βρήκα και τον γιατρό για τον πόνο χαμηλά που νιώθω δεν είναι κάτι ανησυχητικό κάναμε μια γενική ούρων και καλλιέργεια από Δευτέρα τώρα θα βγουν τα αποτελέσματα και βλέπουμε ... Ακούσαμε την καρδούλα της μπέμπας όλα μια χαρά ...οπότε ποιος ξέρει ίσως έτυχε ... 

Πως είστε εσείς σήμερα ? 

@Anna17 αααα ο δικός σου μπέμπης είναι από την κοιλιά επαναστάτης ...δεν του αρέσει έτσι όπως κάνεις διαμαρτύρεται κατευθείαν ... Το θέμα είναι να βολεύτει αυτός εσύ δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις χαχαχαχα ... 

Αυτό βλέπω και εγώ πως τα 0 νούμερο χαμένα θα πάνε ...ίσως φορεθούν 2-3 μέρες παραπάνω δεν πιστεύω ....

@theodora gel δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι τότε σε βάρος γιατί δε. Έκανα υπέρηχο στις 25 εβδομάδες ... Δεν πιστεύω όμως να είναι πάρα πολύ μικρούλης ...κάνεις κάποια διατροφή κάτι ? 

@Elenpap λες να έχουν μεγάλη αποκλίση ο υπέρηχος με την πραγματικότητα στο βάρος ? 

Πάντως από ότι βλέπω θα έχουμε γεματουλικα μωράκια ....ωραια!!!! 

Πήγα και στα αβ σήμερα είχε προσφορα 40-50% στις tena πάνες ακράτειας οποία θέλει να πάρει ...εγώ πήρα πάντως μια συσκευασία ...πιστεύω θα φτάσει ... 

Διατροφή δεν θα σας το πρώτο τρίμηνο έχασα αρκετά κιλά λόγω εμετών και προσέχω αλάτι και ζάχαρη...αλάτι σχεδόν καθόλου !γλυκάκια τρώω!!

Έχετε κάνει εμβρυοκαρδιογραφημα??

Link to comment
Share on other sites

Just now, theodora gel said:

Διατροφή δεν θα σας το πρώτο τρίμηνο έχασα αρκετά κιλά λόγω εμετών και προσέχω αλάτι και ζάχαρη...αλάτι σχεδόν καθόλου !γλυκάκια τρώω!!

Έχετε κάνει εμβρυοκαρδιογραφημα??

Καλημέρα, εγώ όχι.

Κορίτσια έχω αρχίσει να αισθάνομαι αρκετά έγκυος, βαραίνω κ βλέπω κ τα κιλάκια μου ανεβαίνουν αλλά είναι κ λογικό. Νομίζω τους επόμενους 2 με 2,5 μήνες θα πάρουμε κιλάκια πιο γρήγορα επειδή μεγαλώνουν τα μωράκια. :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Elenpap είπε:

Καλημέρα, εγώ όχι.

Κορίτσια έχω αρχίσει να αισθάνομαι αρκετά έγκυος, βαραίνω κ βλέπω κ τα κιλάκια μου ανεβαίνουν αλλά είναι κ λογικό. Νομίζω τους επόμενους 2 με 2,5 μήνες θα πάρουμε κιλάκια πιο γρήγορα επειδή μεγαλώνουν τα μωράκια. :-D

Καλημέρααααα .... 

Ναι και εγώ το ίδιο ...εγώ δεν ανεβαίνω άλλο εδώ στο σπίτι στην ζυγαριά φοβάμαι ...τώρα τελευταία πεινάω και πολύ ... Πιστεύω πως εγώ τουλάχιστον άνετα θα πάρω 5 κιλά ακόμα ... 

Επίσης φαίνεται και πολύ πλέον η κοιλίτσα ... 

Τώρα αρχίζουν τα ζόρια :razz:... Ευχάριστα ζόρια ... 

Έχει από εχθές η μικρή μου δίνει κάτι κλοτσιες στα πλευρά που πετάγομαι ψιλά ... 

Εσένα ο μπέμπης ? 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk said:

Καλημέρααααα .... 

Ναι και εγώ το ίδιο ...εγώ δεν ανεβαίνω άλλο εδώ στο σπίτι στην ζυγαριά φοβάμαι ...τώρα τελευταία πεινάω και πολύ ... Πιστεύω πως εγώ τουλάχιστον άνετα θα πάρω 5 κιλά ακόμα ... 

Επίσης φαίνεται και πολύ πλέον η κοιλίτσα ... 

Τώρα αρχίζουν τα ζόρια :razz:... Ευχάριστα ζόρια ... 

Έχει από εχθές η μικρή μου δίνει κάτι κλοτσιες στα πλευρά που πετάγομαι ψιλά ... 

Εσένα ο μπέμπης ? 

Κλασικά ζωηρούλης. :)

Εμένα μ πονάνε λίγο τα πλευρά στη δεξιά πλευρά καμιά φορα μετά το φαγητό, μάλλον επειδή συνήθως στα δεξιά αράζει κ ο μπέμπης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Κλασικά ζωηρούλης. :)

Εμένα μ πονάνε λίγο τα πλευρά στη δεξιά πλευρά καμιά φορα μετά το φαγητό, μάλλον επειδή συνήθως στα δεξιά αράζει κ ο μπέμπης.

Ναι μπορεί από αυτό αλλά γενικά ανοίγει το σώμα τώρα οπότε λογικό να έχουμε πονακια κάπου ... 

Έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερα να κοιμόμαστε από την αριστερή μεριά παρά την δεξιά ...δεν βολευομαι όμως με τίποτα από την αριστερή ... Εσύ με τον ύπνο πως τα πας ? 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk said:

Ναι μπορεί από αυτό αλλά γενικά ανοίγει το σώμα τώρα οπότε λογικό να έχουμε πονακια κάπου ... 

Έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερα να κοιμόμαστε από την αριστερή μεριά παρά την δεξιά ...δεν βολευομαι όμως με τίποτα από την αριστερή ... Εσύ με τον ύπνο πως τα πας ? 

Μ παίρνει ο ύπνος αλλά ξυπνάω ενδιάμεσα κ ξανακοιμάμαι μετά από κάποια ώρα, μπορει να κάνω κ 1,5 ώρα. Τώρα όσο για την άνεση, πλεόν κ να σηκωθώ κάπως ζορίζομαι αλλά ακόμα δν έχω μεγάλο ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια

διαβασα τα μνμ σας ....απο καφεδες τι να πω εγω ειμαι φανατικη ..1 το πρωι κανονικο και 2 ντεκαφεινε μεσα στην ημερα κατα προτιμηση ελληνικοι,

εαν δεν πιω καφε εχω πονοκεφαλο..εννοειται εχω ρωτησει τον γυναικολογο και μου ειπε οκ..δεν πινω τσαι αναψυκτικα κτλ extra μεσα στην ημερα...

αυτες ειναι οι αμαρτιες μου!;-)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, eleniko79 said:

Καλημερα κοριτσια

διαβασα τα μνμ σας ....απο καφεδες τι να πω εγω ειμαι φανατικη ..1 το πρωι κανονικο και 2 ντεκαφεινε μεσα στην ημερα κατα προτιμηση ελληνικοι,

εαν δεν πιω καφε εχω πονοκεφαλο..εννοειται εχω ρωτησει τον γυναικολογο και μου ειπε οκ..δεν πινω τσαι αναψυκτικα κτλ extra μεσα στην ημερα...

αυτες ειναι οι αμαρτιες μου!;-)

 

Δεν είσαι αμαρτωλή! Το πας καλά. :-D

Εγώ χθες έφαγα γλυκό, αρμενοβίλ με λιωμένη σοκολάτα. :wub: για μένα ήταν αμαρτία γτ έχω ένα μικρό θέμα με ζάχαρο.

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Δεν είσαι αμαρτωλή! Το πας καλά. :-D

Εγώ χθες έφαγα γλυκό, αρμενοβίλ με λιωμένη σοκολάτα. :wub: για μένα ήταν αμαρτία γτ έχω ένα μικρό θέμα με ζάχαρο.

Ολοι δικαιουμαστε καμια παρατυπια:P..αραια και που!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή Κυριακή στις κοιλίτσες και στις μανούλες τους!!!

Μεγάλες αμαρτίες κορίτσια!!! Εγώ βάφω νύχια. Πήρα καλά βερνίκια όσο γίνετε και ξεβαφτικο χωρίς ακετονη. Ο γιατρός είπε ότι δεν περνάει από τα νύχια κάτι να βλάψει το μωρό. Μετά α τρίμηνο βέβαια ξεκίνησα. Και τώρα σκέφτομαι όταν με το καλό μπω στο 9ο να βάψω και τα μαλλιά μου. Θα ήθελα στις πρώτες φωτογραφίες με το μωρο μου να είμαι όμορφη δίπλα του:razz:. Εσείς βαφετε μαλλάκια; 

@Giosotpk εγώ κοιμάμαι σε όλες τις θέσεις εκτός από μπρούμυτα. Απλά πιάνομαι και τουλάχιστον κάθε ώρα αλλάζω θέση. Και μετά τις 6 ώρες ξάπλα αρχίζει και με ενοχλεί η πλάτη μου. Με τα κορδόνια έχω θέμα εγώ. Πάντα κάποιος μου τα δένει. Αλλιώς μόνη μου τα δένω πλάγια σαν το καβούρι. 

  • Χαχα 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω τα εχω αφησει γιατι εχει κατεβει το καστανο μου και το ξανθο στις ακρες φαινεται σαν ομπρε. κανενα ρεφλε μονο σκεφτομαι να κανω για μη φαινεται "ξεφτυσμενο" το ξανθο στις ακρες και κανενα κουρεμα να δυναμωσουν. το καλο ειναι οτι μακραινουν αρκετα τωρα με το σιδηρο. εσας εχουν μακρυνει?


cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni2512 είπε:

εγω τα εχω αφησει γιατι εχει κατεβει το καστανο μου και το ξανθο στις ακρες φαινεται σαν ομπρε. κανενα ρεφλε μονο σκεφτομαι να κανω για μη φαινεται "ξεφτυσμενο" το ξανθο στις ακρες και κανενα κουρεμα να δυναμωσουν. το καλο ειναι οτι μακραινουν αρκετα τωρα με το σιδηρο. εσας εχουν μακρυνει?

Και εγώ ανταύγειες σκέφτομαι να κάνω που έχουν κατέβει. Αλλά να κάνω κάτι μην τα αφήσω τελείως έτσι. Αυτό σκέφτομαι. Και εμένα έχουν μακρύνει. Επίσης σπάνια να πέσουν τρίχες πια, είναι αρκετά πυκνα. Αλλά διάβασα ότι μετά τη γέννα οι έξτρα τρίχες θα πέσουν. Μην μείνει και τίποτα καλό δηλαδή, μόνο η χαλάρωση χάχαχα 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...