Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θέλω να ξανά γίνω μαμά φόβος μετά από σοβαρή επιπλοκή στον πρώτο τοκετό


Recommended Posts

Γειά σας και από εμένα.

Νέο μέλος εδώ όπως και στο parents, τα πολύ χρήσιμα ομολογουμένως αυτά φόρουμ.

Σας διαβάζω καιρό και είπα να αναφέρω κι εγώ κάποιες απορίες μου.

Το ίδιο θέμα το άνοιξα και στο parents, είπα όμως να το ανοίξω κι εδώ μήπως βρω κοπέλες με παρόμοιες εμπειρίες.

Δυστυχώς δεν ξέρω αν γράφω σε σωστό σημείο το θέμα μου, υπέθεσα όμως πως επειδή θέλω να (ξανά) γίνω μανούλα είναι σχετικό με αυτήν εδώ τη κατηγορία.

Τέλος ο πρόλογος... :P

Το 2017 γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι.

Όμως έτυχαν επιπλοκές στον τοκετό που προκάλεσαν ακατάσχετη αιμορραγία.

Η μία επιπλοκή ήταν η αδράνεια μήτρας και η δεύτερη ότι ο πλακούντας μου ήταν ουσιαστικά ενσωματωμένος στη μήτρα (στιφρός).

Το αποτέλεσμα ήταν να ακολουθήσει αφαίρεση του πλακούντα ενώ ήμουν σε καταστολή, 11 φιάλες αίμα και 6 πλάσμα.

Η μήτρα όμως, ευτυχώς σώθηκε (όπως και εγώ).

Πλέον σχεδόν δύο χρόνια μετα, σκέφτομαι το ενδεχόμενο ενός δεύτερου μικρού αγγέλου στη ζωή μας.

Ο γιατρός μου δίνει το ελεύθερο, όσες φορές και να τον έχω ρωτήσει.

Εγώ όμως, όπως είναι και το λογικό πιστεύω, φοβάμαι.

Ψάχνω λοιπόν κοπέλες με παρόμοια εμπειρία να μου πουν εάν ξανά έμειναν έγκυες και πως πήγε.

Να πάρω λίγο θάρρος ή εν τέλει να ξεχάσω (για λίγο τουλάχιστον) το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσι μου!

Φίλη μου με επιπωματικο πλακούντα στη 1η εγκυμοσύνη δύσκολη καισαρική όμως πήγαν όλα καλά. Τώρα έχει άλλο ένα παιδάκι και το έκανε σχετικά σύντομα. Δεν νομίζω ότι επειδή έπαθες αυτό στο πρώτο σου παιδάκι θα πάθεις τα ίδια στο 2ο.

Εγώ φέρ'ειπείν είχα πολύ δύσκολη  εγκυμοσύνη στο πρώτο μου παιδί έκανα υδρονεφρωση και επέμβαση στον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης. Μου είχαν πει ότι έχω προδιάθεση σε τυχόν νέα εγκυμοσύνη παρ'όλα αυτά, στη 2η δεν έπαθα ούτε ένα κολικο. Βάλτε μπρος και μη φοβάσαι τίποτα! Οι φόβοι μας δεν είναι τίποτα παραπάνω από φόβοι.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Δεν έχω βιώσει κάτι τέτοιο που περιγράφεις αλλά η κουνιάδα μου είχε μια πολύ δύσκολη γέννα στο πρώτο παιδί με πολλές ώρες τοκετού και το παιδί ενεργήθηκε τελικά. Σε πληροφορώ ότι η δεύτερη γέννα της ήταν πολύ εύκολη, έσπασαν τα νερά στο σπίτι, πήγε με 5 διαστολή και μέσα σε 1 ώρα γέννησε. 

Θέλω να καταλήξω ότι κάθε εγκυμοσύνη και γέννα διαφέρουν. Αυτό λέει και σε εμένα ο γιατρός μου, θεωρώ ότι κάτι θα ξέρουν. Δεν υπάρχει μαγικός τρόπος να ξεπεράσεις τις φοβίες, όλες λίγο πολύ έχουμε όταν αφορά μια εγκυμοσύνη για διαφορετικό λόγο η καθεμία απλά προσπαθούμε να τις ξεπεράσουμε με το να τις εκλογικεύουμε. Σκέψου ότι ο γιατρός κάτι παραπάνω θα ξέρει και μην αφήσεις αυτό να σας κρατήσει πίσω αφού το θέλετε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια ειλικρινά μου μεταφέρατε απίστευτη αισιοδοξία!!

Να είστε καλά!

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ κάπως έτσι τα σκέφτομαι με εσάς αλλά οι φοβίες με καταβάλλουν αρκετά.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!!

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας και καλές γιορτές με υγεία και χαρά!! :x

 


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα μόλις γεννήσεις το 2ο παιδάκι να μας γράψεις την εμπειρία σου.... Κ γω μεταγγιστηκα λόγω αιμορραγιας μετά τον τοκετό κ φοβήθηκα πολύ είναι η αλήθεια. Κ εκεί που έλεγα να βάλω μπρος γρήγορα για το επόμενο (πριν 3 μήνες γέννησα) ο άντρας μου φοβήθηκε πιο πολύ από μένα κ μάλλον δεν θέλει. Με το καλό εύχομαι.....

  • Μου αρέσει 1

l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 19/12/2018 at 8:59 ΜΜ, 2angels είπε:

Εγώ θα ήθελα μόλις γεννήσεις το 2ο παιδάκι να μας γράψεις την εμπειρία σου.... Κ γω μεταγγιστηκα λόγω αιμορραγιας μετά τον τοκετό κ φοβήθηκα πολύ είναι η αλήθεια. Κ εκεί που έλεγα να βάλω μπρος γρήγορα για το επόμενο (πριν 3 μήνες γέννησα) ο άντρας μου φοβήθηκε πιο πολύ από μένα κ μάλλον δεν θέλει. Με το καλό εύχομαι.....

Κορίτσι καλό μεσημέρι.
Άμα πρώτα ο Θεός καταφέρω να μείνω έγκυος και εν τέλει πάνε όλα καλά, εννοείται πως θα σας γράψω.
Όσο για τον άντρα σου, τον καταλαβαίνω απόλυτα.
Εμείς δεν το καταλάβαμε τόσο... Κάναμε νάνι λόγο νάρκωσης και βγήκαμε έτοιμες.
Οι σύζυγοι όμως εκεί έξω, με κάθε τους ανάσα μέτραγαν και δευτερόλεπτα να βγει ο γιατρός για ενημέρωση.
Λογικό λοιπόν να φοβάται.
Αν όμως έχεις πάρει 2-3 γνώμες από ιατρούς και σου δίνουν το οκ, δεν υπάρχει λόγος να σας καταβάλει ο φόβος για κάτι που πραγματικά θέλετε πολύ!!
Από καρδιάς κάθε καλό σου εύχομαι! :)

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παρόμοιο θέμα με το δικό σου δεν έχω ...ωστόσο είχα μια πολύ μεγάλη πορεία μέχρι να μείνω έγκυος κ μια ακόμα μεγαλύτερη σε μια δυσκολη κύηση που μου έδιναν ένα 30% να τα καταφέρω( σκέψου ότι ήταν η 4 εξωσωματική μου κ είχα ήδη χάσει 3 μωρά)... Όταν βγήκε το μωρό μας υγιές ζήτησα εμβριομεταφορα σε ένα χρόνο( γέννησα τον Ιούλιο του 2017 κ ζήτησα τον Ιούλη του 2018) όλοι με κοίταζαν σαν εξωγήινο ..είχα περάσει τόσο πολλά με αιμορραγίες κτλ που απορούσαν που βρήκα τη δύναμη..έμεινα έγκυος κ το έχασα την 9 βδομάδα...κάποια στιγμή θα προσπαθήσω πάλι ..τι θέλω να πω...όταν ο γιατρός σου λέει προχωρά προχωράς..αυτή ήταν η δική μου λογική...πέρασες πολύ δύσκολα αλλά θα στο θέσω κι αλλιώς..σκέψου ότι β παιδί κάνουν γυναίκες που το πρώτο τους απέκτησε μόνιμα θέματα στη γέννα...εκείνες πως μπορούν; Απλά είναι θέμα πιθανοτήτων να ξανασυμβεί...πιθανότητες που αναλύουν πρώτα οι γιατροί..θα σε έχουν σε πιο στενή παρακολούθηση τώρα κ όλα θα πάνε κατά ευχην! Με το καλό να έρθει το νέο μελος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 22/12/2018 at 4:33 ΜΜ, island1 είπε:

Kαλησπερα παρόμοιο θέμα με το δικό σου δεν έχω ...ωστόσο είχα μια πολύ μεγάλη πορεία μέχρι να μείνω έγκυος κ μια ακόμα μεγαλύτερη σε μια δυσκολη κύηση που μου έδιναν ένα 30% να τα καταφέρω( σκέψου ότι ήταν η 4 εξωσωματική μου κ είχα ήδη χάσει 3 μωρά)... Όταν βγήκε το μωρό μας υγιές ζήτησα εμβριομεταφορα σε ένα χρόνο( γέννησα τον Ιούλιο του 2017 κ ζήτησα τον Ιούλη του 2018) όλοι με κοίταζαν σαν εξωγήινο ..είχα περάσει τόσο πολλά με αιμορραγίες κτλ που απορούσαν που βρήκα τη δύναμη..έμεινα έγκυος κ το έχασα την 9 βδομάδα...κάποια στιγμή θα προσπαθήσω πάλι ..τι θέλω να πω...όταν ο γιατρός σου λέει προχωρά προχωράς..αυτή ήταν η δική μου λογική...πέρασες πολύ δύσκολα αλλά θα στο θέσω κι αλλιώς..σκέψου ότι β παιδί κάνουν γυναίκες που το πρώτο τους απέκτησε μόνιμα θέματα στη γέννα...εκείνες πως μπορούν; Απλά είναι θέμα πιθανοτήτων να ξανασυμβεί...πιθανότητες που αναλύουν πρώτα οι γιατροί..θα σε έχουν σε πιο στενή παρακολούθηση τώρα κ όλα θα πάνε κατά ευχην! Με το καλό να έρθει το νέο μελος

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση σου.

Έχεις περάσει κι εσύ ουκ ολίγα και όμως μεταδίδει πολύ αισιοδοξία και δύναμη ο λόγος σου.

Σου εύχομαι σύντομα να έρθει το δεύτερο σας θαυματακι γιατί θα έρθει, και να μου γράψεις πως όλα εν τέλει πήγαν τέλεια.

Καλή χρονιά.Ευτυχισμένο, τυχερό, γεμάτο χαρές, αγάπη και υγεία το 2019 για εσένα και την οικογένεια σου όπως και για όλα τα κορίτσια εδώ!!

:):)


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2019 at 4:11 ΜΜ, Mamacita Alina είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση σου.

Έχεις περάσει κι εσύ ουκ ολίγα και όμως μεταδίδει πολύ αισιοδοξία και δύναμη ο λόγος σου.

Σου εύχομαι σύντομα να έρθει το δεύτερο σας θαυματακι γιατί θα έρθει, και να μου γράψεις πως όλα εν τέλει πήγαν τέλεια.

Καλή χρονιά.Ευτυχισμένο, τυχερό, γεμάτο χαρές, αγάπη και υγεία το 2019 για εσένα και την οικογένεια σου όπως και για όλα τα κορίτσια εδώ!!

:):)

Να Σάι καλά! Καλή χρονιά με υγεία όποια απόφαση κι αν πάρεις! Προσπαθώ να σκέφτομαι αισιόδοξα...ευγνωμονώ την επιστήμη κ το Θεό για όσα μου χάρισαν κ τρεφωια μικρή ελπίδα ότι κάτι ακόμα θα μου δώσουν :):) κοιτάμε μπροστά...εγώ αυτό λέω σε όσες προσπαθούν η σε όσες βιώνουν δυσκολη κύηση...η ζωή είναι ποτάμι..δε γυρίζει πίσω...μόνο μπροστά είναι τα καλά .η πέτρες σταθερές κ ακίνητες χορτάριαζουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...