Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μωρακια 9-12 μηνων


Comet

Recommended Posts

Καλησπερα μανουλες με μωρακια 9 με 12 μηνων.Εχω ενα αγορακι 10 μηνων και δεν ξερω αλλες μανουλες με παιδακια στην ηλικια του.Σκεφτηκα αν υπαρχουν κοριτσια να λεμε απο δω για τα ζουζουνια μας.Τι κανουν,τι τρωνε κτλ.Εμεις εχουμε 2 δοντακια κατω.Ξεκινησαμε φαγητα πατημενα με πιρουνι αν και κατα βαση τρωμε αλεσμενα και ειμαστε ζωηρα και χαρουμενα παιδακια

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σου ζήσει ο μικρός!και εγώ θα ήθελα να ανταλασσω απόψεις με μανούλες που εχουν μωράκια λίγο μεγαλύτερα από 1 ετους αλλά δεν έχω δει κάτι στο φορουμ.εγω έχω ένα αγοράκι 15 μηνών αλλά πολλές συνήθειες του όπως γευματα και ύπνος τα ακολουθούμε από 10 μηνών περιπου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Angela123 είπε:

Να σου ζήσει ο μικρός!και εγώ θα ήθελα να ανταλασσω απόψεις με μανούλες που εχουν μωράκια λίγο μεγαλύτερα από 1 ετους αλλά δεν έχω δει κάτι στο φορουμ.εγω έχω ένα αγοράκι 15 μηνών αλλά πολλές συνήθειες του όπως γευματα και ύπνος τα ακολουθούμε από 10 μηνών περιπου

Να σου ζησει κι εσενα.Εννοειται ολες οι ηλικιες καλοδεχουμενες.Τωρα τον κοιμησα και εχω χρονο να τα πουμε.Εσεις πως ειστε απο δοντακια,υπνο κτλ;Εμενα απο 7 μηνων τον αφηνα στην κουνια του πρωι και νωρις το απογευμα (κανουμε 2 υπνακους την ημερα) και κοιμοταν μονος του.Απο 8 μηνων που εσκασε το πρωτο δοντακι θελει παλι αγκαλια.Κοιμαται 1-1,5 ωρα .Το βραδυ κοιμομαστε κατα τις 10 με αγκαλια παλι .Αν τον αφησω ξυπνιο διπλα μου στο κρεβατι θα κοιμηθει αλλα θα παρει καμια ωρα


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι καλα που μπορούσες να τον αφησεις μονο στην κουνια του και τον επαιρνε ο ύπνος!

Εμείς κάναμε συγκοιμηση από νεογέννητο σχεδόν και ποτέ δε κοιμηθηκε στην κουνια του. Παρόλο αυτά τους υπνακους τους παίρνει στον καναπέ και πρόσφατα τους ξεκίνησε εκεί αφού μέχρι πρότινος ήθελε κούνημα στο καρότσι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Angela123 είπε:

Τι καλα που μπορούσες να τον αφησεις μονο στην κουνια του και τον επαιρνε ο ύπνος!

Εμείς κάναμε συγκοιμηση από νεογέννητο σχεδόν και ποτέ δε κοιμηθηκε στην κουνια του. Παρόλο αυτά τους υπνακους τους παίρνει στον καναπέ και πρόσφατα τους ξεκίνησε εκεί αφού μέχρι πρότινος ήθελε κούνημα στο καρότσι. 

Ηταν πολυ ωραια για 1,5 μηνα περιπου που κρατησε,τα δοντακια μας το χαλασανε.Τουλαχιστον με αγκαλια κοιμαται σε 5-10 λεπτα γιατι εφτασε 9 κιλα κι αρχισα να ζοριζομαι.Ομως κοιμαται παντα στο δωματιο του ,πολυ καλο αυτο.Κοιμομασταν μαζι στον καναπε απο νεογεννητο εως 4 μηνων γιατι θηλαζα αποκλειστικα και μετα μεχρι τον 6 διπλα μου στο λικνο.Ευκολα πηγε στην κουνια του

 


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαίνεται ότι είναι εύκολος στον ύπνο και τα 5 λεπτά αγκαλιάς δεν είναι πολλά.Ισα ίσα είναι μωρό ακόμα και η αγκαλιά είναι απαραίτητη.

Εγώ τον βάζω στο κρεβάτι του,πίνει γάλα,διαβάζουμε βιβλίο και αφού τελειώσουν όλα αυτά σβήνω τα φώτα και κάνει σβούρες στο κρεβάτι για κάνα 10λεπτο μέχρι να τον πάρει ο ύπνος.ολα αυτά θα μας πάρουν περίπου 1 ώρα συμπεριλαμβανομένου και του μπάνιου που κάνει αμέσως πριν την παραπάνω διαδικασία.

Ειμαστε και οι 2 πια μαθημένοι σε αυτή την ρουτίνα και δε με ενοχλεί καθόλου.Κοιμαται πολύ καλα (συνήθως 7.30 με 7.30 το πρωι)Και μέσα στη μέρα θα κοιμηθεί 1 ωρίτσα στον καναπε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από εμένα. .!!!! Εγώ έχω ένα αγοράκι 3 χρόνων κ ένα άλλο αγοράκι 8 μηνών ..!! Εχουμε βγάλει τα δυο κάτω δοντακια κ ετοιμάζονται κ τα πάνω στον ύπνο αρκετά καλά μπορεί να πω πως τα πάμε κάνει δύο ημερήσιους υπνους κ το βράδυ κοιματε γύρω στης 9 κ κάνει ένα ξύπνημα το βράδυ τις περισσότερες φορές ..!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Να χαίρεστε τα ζουζούνια σας! Διδυμομανουλα εδώ, έχω ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι 12 μηνών. Πολύ χαίρομαι που θα ανταλλάζουμε απόψεις για τα μωρά μας! Εμείς λοιπόν έχουμε 5 δοντακια ο καθένας, τρώμε σχεδόν τα πάντα αλεσμένα. Τώρα δοκιμάζουμε να τα πατάμε με το πηρούνι, αλλά ακόμα δεν πολυθελουμε. Από ύπνο έχουμε τα θεματακια μας. Παίρνουμε τους υπνακους μας 1-3 το μεσημέρι και μισή ωρίτσα το απόγευμα. Για βράδυ γύρω στις 10 κοιμόμαστε. Η μπέμπα αρκετές φορές μου ξυπνάει κ ξανακοιμαται δύσκολα. Δεν έχω βρει τι της φταίει.. Ο μπέμπης αν ξυπνήσει θέλει να κοιμηθεί μαζί μας..:confused:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , maria 84 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Να χαίρεστε τα ζουζούνια σας! Διδυμομανουλα εδώ, έχω ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι 12 μηνών. Πολύ χαίρομαι που θα ανταλλάζουμε απόψεις για τα μωρά μας! Εμείς λοιπόν έχουμε 5 δοντακια ο καθένας, τρώμε σχεδόν τα πάντα αλεσμένα. Τώρα δοκιμάζουμε να τα πατάμε με το πηρούνι, αλλά ακόμα δεν πολυθελουμε. Από ύπνο έχουμε τα θεματακια μας. Παίρνουμε τους υπνακους μας 1-3 το μεσημέρι και μισή ωρίτσα το απόγευμα. Για βράδυ γύρω στις 10 κοιμόμαστε. Η μπέμπα αρκετές φορές μου ξυπνάει κ ξανακοιμαται δύσκολα. Δεν έχω βρει τι της φταίει.. Ο μπέμπης αν ξυπνήσει θέλει να κοιμηθεί μαζί μας..:confused:

Να τα χαίρεσαι τα ζουζουνια σου!πως είναι η ζωή με 2 μωρά ίδιας ηλικιας;έχεις βοήθεια η τα καταφέρνεις μόνη σου;

Εγώ με ένα και τα έχω βρει σκούρα αν και σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλός και δε θα πρέπει να γκρινιάζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσακια μου να χαιρεστε ολες τα παιδακια σας.Σημερα κοιμηθηκαμε στις  11 για βραδυ .Αργησαμε γιατι το απογευμα κοιμηθηκε 6-7.Θα ηθελα να κοιμομαστε λιγο νωριτερα.Το πρωι βεβαια σπανια ξυπναμε πριν τις 9 .Επειδη σε 3 μηνες θα παω στη δουλεια και θα χω βαρδιες και οταν ειμαι βραδυ θα τον κραταει ο αντρας μου που δεν μπορει να τον κοιμησει σκεφτομαι να αρχισω το πρωι να τον ξυπναω στις 8 ωστε να πανε ολοι οι υπνοι νωριτερα. Τι  λετε;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Angela123 είπε:

Να τα χαίρεσαι τα ζουζουνια σου!πως είναι η ζωή με 2 μωρά ίδιας ηλικιας;έχεις βοήθεια η τα καταφέρνεις μόνη σου;

Εγώ με ένα και τα έχω βρει σκούρα αν και σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλός και δε θα πρέπει να γκρινιάζω.

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Πράγματι είναι δύσκολα με δύο μωρα και δυστυχώς βοήθεια δεν υπάρχει. Ο άντρας μου και εγώ μόνοι μας παλεύουμε. Ομολογώ βέβαια πως ο άντρας μου βοηθάει πάρα πολύ τόσο με τα μωρά, όσο και με το σπίτι για αυτό κ τα καταφέρνουμε μόνοι μας. 

Και τα δικά μου μπεμπακια καλά είναι σε γενικές γραμμές. Αν λύσουμε το θέμα του ύπνου θα είμαστε τέλεια!

πρίν από 3 λεπτά , Comet είπε:

Κοριτσακια μου να χαιρεστε ολες τα παιδακια σας.Σημερα κοιμηθηκαμε στις  11 για βραδυ .Αργησαμε γιατι το απογευμα κοιμηθηκε 6-7.Θα ηθελα να κοιμομαστε λιγο νωριτερα.Το πρωι βεβαια σπανια ξυπναμε πριν τις 9 .Επειδη σε 3 μηνες θα παω στη δουλεια και θα χω βαρδιες και οταν ειμαι βραδυ θα τον κραταει ο αντρας μου που δεν μπορει να τον κοιμησει σκεφτομαι να αρχισω το πρωι να τον ξυπναω στις 8 ωστε να πανε ολοι οι υπνοι νωριτερα. Τι  λετε;

Υπναρας ο δικός σου! Κ εμένα ο μπέμπης έτσι είναι, με τη μόνη διαφορα ότι έχει έρθει στο κρεβάτι  μας, οπότε ξεχνάει να ξυπνήσει..! Η μπέμπα απ' την άλλη δεν έχει σταθερό ωράριο.. 3? 4? 5? άντε και καμιά φορά στις 7! Έχει ανησυχίες το κορίτσι μου!

Νομίζω σωστά το σκέφτεσαι, ξεκίνησε το σιγά σιγά για να δεις πως θα σου βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , maria 84 είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Πράγματι είναι δύσκολα με δύο μωρα και δυστυχώς βοήθεια δεν υπάρχει. Ο άντρας μου και εγώ μόνοι μας παλεύουμε. Ομολογώ βέβαια πως ο άντρας μου βοηθάει πάρα πολύ τόσο με τα μωρά, όσο και με το σπίτι για αυτό κ τα καταφέρνουμε μόνοι μας. 

Και τα δικά μου μπεμπακια καλά είναι σε γενικές γραμμές. Αν λύσουμε το θέμα του ύπνου θα είμαστε τέλεια!

Υπναρας ο δικός σου! Κ εμένα ο μπέμπης έτσι είναι, με τη μόνη διαφορα ότι έχει έρθει στο κρεβάτι  μας, οπότε ξεχνάει να ξυπνήσει..! Η μπέμπα απ' την άλλη δεν έχει σταθερό ωράριο.. 3? 4? 5? άντε και καμιά φορά στις 7! Έχει ανησυχίες το κορίτσι μου!

Νομίζω σωστά το σκέφτεσαι, ξεκίνησε το σιγά σιγά για να δεις πως θα σου βγαίνει.

Καπως ετσι θα το κανω γιατι δοκιμασα να μην τον αφηνω να κοιμαται απογευματακι για να κοιμηθει νωρις και κοιμηθηκε στο καρεκλακι του φαγητου στις 8:30 ξυπνησε 9 και μετα επειδη ξεκουραστηκε λιγο φτασαμε μεσανυχτα.Δηλ.χειροτερα.Παντως θελω να κοιμαται τη μερα γιατι τωρα σηκωνεται παντου και στεκεται λιγο μονος του και οταν ειναι ξυπνιος δεν μπορω να κανω τιποτα.Μολις κοιμηθει κανω δουλειες.Τα δικα σου περπατανε;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Comet είπε:

Καπως ετσι θα το κανω γιατι δοκιμασα να μην τον αφηνω να κοιμαται απογευματακι για να κοιμηθει νωρις και κοιμηθηκε στο καρεκλακι του φαγητου στις 8:30 ξυπνησε 9 και μετα επειδη ξεκουραστηκε λιγο φτασαμε μεσανυχτα.Δηλ.χειροτερα.Παντως θελω να κοιμαται τη μερα γιατι τωρα σηκωνεται παντου και στεκεται λιγο μονος του και οταν ειναι ξυπνιος δεν μπορω να κανω τιποτα.Μολις κοιμηθει κανω δουλειες.Τα δικα σου περπατανε;

Κ τα δυο στέκονται. Η μπέμπα κάνει βήματα μόνη της, ο μπέμπης όχι ακόμα. Εννοείται όλη μέρα είμαστε από πίσω τους. Στα πάρκα δεν κάθονται πια να παίξουν, θέλουν ελευθερία!

Αυτό με τον απογευματινό υπνο, το έχουμε δοκιμάσει κ εμείς, μήπως κ καταφέρουμε να κοιμηθούμε 9, αλλά δεν μας βγήκε. Άσε που όπως λες κ εσύ, θέλεις μια ώρα το απόγευμα να ηρεμήσεις λίγο για να ξεκινήσει πάλι το κυνηγητό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , maria 84 είπε:

Κ τα δυο στέκονται. Η μπέμπα κάνει βήματα μόνη της, ο μπέμπης όχι ακόμα. Εννοείται όλη μέρα είμαστε από πίσω τους. Στα πάρκα δεν κάθονται πια να παίξουν, θέλουν ελευθερία!

Αυτό με τον απογευματινό υπνο, το έχουμε δοκιμάσει κ εμείς, μήπως κ καταφέρουμε να κοιμηθούμε 9, αλλά δεν μας βγήκε. Άσε που όπως λες κ εσύ, θέλεις μια ώρα το απόγευμα να ηρεμήσεις λίγο για να ξεκινήσει πάλι το κυνηγητό!

Θα το ξεκινησω αυριο κιολας μηπως μπουμε σε μια ρουτινα.Ο αντρας μου σηκωνεται 8 για τη δουλεια και βολευει.Λυπαμαι λιγο να τον ξυπναω αλλα δεν γινεται αλλιως.Παντως τα δοντακια μας χαλασανε τον υπνο.Πριν κοιμοταν ολο το βραδυ.Τωρα τα μισα βραδυα ξυπναει 2-3 φορες κλαιγοντας τον κουναω και ξανακοιμαται κι εγω την αλλη μερα νυσταζω.Παλι ησυχος ειναι βεβαια να μην ειμαι αχαριστη


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...