Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μωρακια 9-12 μηνων


Comet

Recommended Posts

Καλημερα μανουλες. Λοιπον αφου οπως ειπα χτες κοιμηθηκε στις 11 εκλαψε 2 φορες στον υπνο του χωρις να ξυπνησει σημερα τον ξυπνησα στις 8:30.Δεν ηθελε ο καημενος αλλα..Τωρα τον εβαλα για τον πρωτο υπνο.Εσεις τι κανετε;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Για ποιο λόγο ξυπναει;ζητάει γαλα;

Ναι ξυπνάει γιατί πεινάει ..!!!!! Αν ξυπνήσει από της 5 κ μετά μένει ξύπνιος γιατί έχει χορτάσει ύπνο κ κοιμάται μετά από κανένα δυωρο πάλι ...!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Εγώ έχω μια μπέμπα 10.5 μηνών. Από δοντάκια έχει βγάλει προ πολλού τα δύο κάτω κι έμεινε εκεί... ίσως ετοιμάζεται κανένα ακόμα, γιατί τις τελευταίες μέρες έχει γκρίνια και μύξες... 

Τρώει φρούτα στο μούλτι, φαγητό λιωμένο με το πηρούνι σχεδόν τα πάντα εκτός από ψάρι, ξηρούς καρπούς (και βέβαια, μέλι, αλάτι, ζάχαρη)

Στη διάρκεια της μέρας κοιμάται 2-3 φορές από 20-30 λεπτά. Το βράδυ όμως πίνει γάλα στην αγκαλιά μου κατά τις 7 και μετά κοιμάται σερί μέχρι το πρωί. Τώρα στις διακοπές που ξυπνούσε αργότερα η μεγάλη μου κόρη (6.5 χρονών), το μωρό θα κοιμόταν μέχρι τις 7 περίπου, οπότε ξυπνάει και πίνει το πρωινό της γάλα. Τώρα που θα αρχίσουν τα σχολεία, το σπίτι θα "ξυπνάει" στις 6μιση, οπότε και να θέλει να κοιμηθεί το μωρό δεν μπορεί λόγω των πρωινών ετοιμασιών. Πίνει γάλα το πρωί, λοιπόν, και μετά από 2 ώρες περίπου ρίχνει έναν μισάωρο υπνάκο. 

Πάντως και νωρίτερα μέσα στη νύχτα να ξυπνήσει, την παίρνω στο κρεβάτι μας και της δίνω γάλα στο σκοτάδι και συνήθως χαλαρώνει και ξανακοιμάται μέχρι να έρθει η ώρα να σηκωθούμε. Στις περιπτώσεις αυτές δεν της δίνω κι άλλο γάλα το πρωί, αλλά μπορεί να της δώσω καμιά φρυγανιά να μασουλάει για να μη ζηλεύει που τρώει πρωινό η μεγάλη.


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Ναι ξυπνάει γιατί πεινάει ..!!!!! Αν ξυπνήσει από της 5 κ μετά μένει ξύπνιος γιατί έχει χορτάσει ύπνο κ κοιμάται μετά από κανένα δυωρο πάλι ...!!!

Καλημερα κοπελια.Λοιπον σημερα αφου τον ξυπνησα στις 8:30 του δωσα γαλα και τον πηγα στη μανα μου για να βγω για δουλειες. Μου ειπε οτι εκλαιγε και τον ταισε μιση μπανανα και ηρεμησε δηλ.μια ωρα το πολυ μετα το γαλα.Συνηθως στο 2ωρο του δινω φρουτοκρεμα.Τρωει καλα.Τωρα 10 μηνων ειναι 9 κιλα και 73 ποντους.Μαλλον θα του αυξησω το γαλα 30 ml μηπως δεν του φτανει.210 πινει μεχρι τωρα πρωι βραδυ

πρίν από 3 λεπτά , Maria_Chris είπε:

Καλημέρα σας. Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Εγώ έχω μια μπέμπα 10.5 μηνών. Από δοντάκια έχει βγάλει προ πολλού τα δύο κάτω κι έμεινε εκεί... ίσως ετοιμάζεται κανένα ακόμα, γιατί τις τελευταίες μέρες έχει γκρίνια και μύξες... 

Τρώει φρούτα στο μούλτι, φαγητό λιωμένο με το πηρούνι σχεδόν τα πάντα εκτός από ψάρι, ξηρούς καρπούς (και βέβαια, μέλι, αλάτι, ζάχαρη)

Στη διάρκεια της μέρας κοιμάται 2-3 φορές από 20-30 λεπτά. Το βράδυ όμως πίνει γάλα στην αγκαλιά μου κατά τις 7 και μετά κοιμάται σερί μέχρι το πρωί. Τώρα στις διακοπές που ξυπνούσε αργότερα η μεγάλη μου κόρη (6.5 χρονών), το μωρό θα κοιμόταν μέχρι τις 7 περίπου, οπότε ξυπνάει και πίνει το πρωινό της γάλα. Τώρα που θα αρχίσουν τα σχολεία, το σπίτι θα "ξυπνάει" στις 6μιση, οπότε και να θέλει να κοιμηθεί το μωρό δεν μπορεί λόγω των πρωινών ετοιμασιών. Πίνει γάλα το πρωί, λοιπόν, και μετά από 2 ώρες περίπου ρίχνει έναν μισάωρο υπνάκο. 

Πάντως και νωρίτερα μέσα στη νύχτα να ξυπνήσει, την παίρνω στο κρεβάτι μας και της δίνω γάλα στο σκοτάδι και συνήθως χαλαρώνει και ξανακοιμάται μέχρι να έρθει η ώρα να σηκωθούμε. Στις περιπτώσεις αυτές δεν της δίνω κι άλλο γάλα το πρωί, αλλά μπορεί να της δώσω καμιά φρυγανιά να μασουλάει για να μη ζηλεύει που τρώει πρωινό η μεγάλη.

Να σου ζησουν τα κοριτσακια σου.Καλημερα. Τι ωραια οταν κοιμουνται νωρις τα παιδια.Βεβαια απο οτι καταλαβαινω ξυπνανε και νωρις.Κι εμεις τα 2 κατω εχει 1,5 μηνα που τα βγαλαμε.Πριν 2 βδομαδες στην παιδιατρο μου ειπε το πανω αριστερα ειναι ετοιμο να σκασει,πολλα σαλια και μυξουλες αλλα περασαν σιγουρα 2 βδομαδες περιμενουμε..


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, maria 84 είπε:

 

Καλημέρα σας!εμένα κοιμηθηκε χθες με πολύ γκρίνια κατά τις 7.30 όπως πάντα και ξύπνησε 7.πεινουσε πολύ και έφαγε πρωινο.Τωρα τελευταία ειναι πολύ γκρινιαρης.Πιστευω ότι θα σκάσει κανένα δόντι.εχει συνολικά 4 από το καλοκαίρι και δεν έχει βγάλει άλλο από τότε,οπότε καιρός ειναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Comet είπε:

Τι ωραια οταν κοιμουνται νωρις τα παιδια.Βεβαια απο οτι καταλαβαινω ξυπνανε και νωρις.

Από τον καιρό που ήταν νεογέννητη η πρώτη, το βρήκαμε κάπως έτσι - να κοιμάται νωρίς, για να χαλαρώνουμε και λίγο το βράδυ ως ζευγάρι. Μετά και με τον παιδικό, νηπιαγωγείο, και τώρα δημοτικό, ήρθε πιο εύκολο που είχε συνηθίσει να κοιμάται νωρίς. Η αλήθεια είναι ότι χρειάζονται ποιοτικό ύπνο κι όταν αρχίσουν οι "υποχρεώσεις" είναι βάσανο να μην κοιμούνται νωρίς.


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Angela123 είπε:

Καλημέρα σας!εμένα κοιμηθηκε χθες με πολύ γκρίνια κατά τις 7.30 όπως πάντα και ξύπνησε 7.πεινουσε πολύ και έφαγε πρωινο.Τωρα τελευταία ειναι πολύ γκρινιαρης.Πιστευω ότι θα σκάσει κανένα δόντι.εχει συνολικά 4 από το καλοκαίρι και δεν έχει βγάλει άλλο από τότε,οπότε καιρός ειναι

Καλημερα. Μαλλον θα σκασει κανενα δοντακι για να γκρινιαζει το μωρο.Μου δωσε η Παιδιατρος αλοιφη mudisal καπως ετσι λεγεται να του βαζω το βραδυ στα ουλα.Νομιζω τον βοηθαει

πρίν από 14 λεπτά , Maria_Chris είπε:

Από τον καιρό που ήταν νεογέννητη η πρώτη, το βρήκαμε κάπως έτσι - να κοιμάται νωρίς, για να χαλαρώνουμε και λίγο το βράδυ ως ζευγάρι. Μετά και με τον παιδικό, νηπιαγωγείο, και τώρα δημοτικό, ήρθε πιο εύκολο που είχε συνηθίσει να κοιμάται νωρίς. Η αλήθεια είναι ότι χρειάζονται ποιοτικό ύπνο κι όταν αρχίσουν οι "υποχρεώσεις" είναι βάσανο να μην κοιμούνται νωρίς.

Καλα δεν το συζηταω.Ο αντρας μου κομματια απο τις εφημεριες συχνα κοιμαται στον καναπε πριν τον μπεμπη.Για πολυ καιρο κοιμοταν στις 11 μμ.Αργα ξερω απλα τον επαιρνα στο κρεβατι μου κοντα 10 ,στριφογυρνουσε καμια ωρα και κοιμοταν.Αυτο για να μαθει να κοιμαται μονος του.Μετα τον πηγαινα στην κουνια.Καμια 10 ρια μερες τωρα τον κοιμηζω στις 10 παρα αγκαλια ομως και κοιμαται σε 10 λεπτα.Αλλα ετσι πως θα κοψουμε την αγκαλια;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, να σου πω, θα κοπεί η αγκαλιά αργά ή γρήγορα μην ανησυχείς! Επειδή έχω και την εμπειρία της μεγάλης, που έχω ξεροσταλιάσει ώρες δίπλα στην κούνια της κρατώντας της το χέρι (για να μην μαθαίνει στις αγκαλιές) και τι έγινε;

Το σημαντικό είναι να μπορεί να κοιμάται και χωρίς εσένα (με ή χωρίς αγκαλιά - ξέρουν αυτά από ποιον ζητάνε τι!), αν θέλεις να έχεις αυτή την επιλογή. 

Προσωπικά ευχαριστιέμαι πολύ αυτό το μισάωρο της αγκαλίτσας, που χαλαρώνει το μωρό κι είμαστε οι δυο μας.


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την αγκαλιά πολύ όμορφη και σημαντική.Ισως γιατί σκέφτομαι ότι σε λίγα χρόνια δε θα θέλουν να κουρνιαζουν στην αγκαλιά μας τόσο πολύ και θα είναι πιο ανεξάρτητα. Εγώ θα σου έλεγα να το απολαύσεις.

Εμένα οι δικοί μου και οι φίλοι μου με είχαν πρήξει να σταματήσω την συγκοιμηση γιατί κακομαθαινει το μωρό. Εγώ εξακολουθω να πιστεύω ότι ήταν ένα από τα πιο όμορφα και γλυκά πράγματα που έχω βιώσει.Θεωρουσα απάνθρωπο να πετάς ένα μωρό στην κουνια  (καθαρά δική μου αποψη χωρίς παρεξηγηση) και να φεύγεις έτσι απλά.Εχοντας στο μυαλό μου τη φύση,σκεφτόμουν ότι τα περισσότερα ζώα κουρνιαζουν με τα μωρά τους.Και Ναι το μωρό μου έχει κοιμηθεί και πάνω μου 2-3 ώρες και εγώ έχω γίνει σαν ανάποδο γα@@το από το πιάσιμο αλλά δεν μετάνιωσα τίποτα γιατί πόσες φορές θα είναι έτσι μικρουλια και απροστατευτα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Angela123 είπε:

Θεωρώ την αγκαλιά πολύ όμορφη και σημαντική.Ισως γιατί σκέφτομαι ότι σε λίγα χρόνια δε θα θέλουν να κουρνιαζουν στην αγκαλιά μας τόσο πολύ και θα είναι πιο ανεξάρτητα. Εγώ θα σου έλεγα να το απολαύσεις.

Εμένα οι δικοί μου και οι φίλοι μου με είχαν πρήξει να σταματήσω την συγκοιμηση γιατί κακομαθαινει το μωρό. Εγώ εξακολουθω να πιστεύω ότι ήταν ένα από τα πιο όμορφα και γλυκά πράγματα που έχω βιώσει.Θεωρουσα απάνθρωπο να πετάς ένα μωρό στην κουνια  (καθαρά δική μου αποψη χωρίς παρεξηγηση) και να φεύγεις έτσι απλά.Εχοντας στο μυαλό μου τη φύση,σκεφτόμουν ότι τα περισσότερα ζώα κουρνιαζουν με τα μωρά τους.Και Ναι το μωρό μου έχει κοιμηθεί και πάνω μου 2-3 ώρες και εγώ έχω γίνει σαν ανάποδο γα@@το από το πιάσιμο αλλά δεν μετάνιωσα τίποτα γιατί πόσες φορές θα είναι έτσι μικρουλια και απροστατευτα;

Κι εμενα μου αρεσε η συγκοιμηση και ηταν πολυ μικρουλι τοτε και με τιποτα δεν θα το αφηνα να κλαιει στην κουνια για να κοιμηθει μονο του.Λοιπον ξυπνησε στις 12:30 και μολις κοιμηθηκε με 5 λεπτα κουνημα στην αγκαλια καθιστη.(ευτυχως ειναι γρηγορος).Θα ξυπνησει κατα τις 5-5:30.Πιστευω κατα τις 10 να κοιμηθει για βραδυ.Θα δουμε


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 23 λεπτά , Comet είπε:

Κι εμενα μου αρεσε η συγκοιμηση και ηταν πολυ μικρουλι τοτε και με τιποτα δεν θα το αφηνα να κλαιει στην κουνια για να κοιμηθει μονο του.Λοιπον ξυπνησε στις 12:30 και μολις κοιμηθηκε με 5 λεπτα κουνημα στην αγκαλια καθιστη.(ευτυχως ειναι γρηγορος).Θα ξυπνησει κατα τις 5-5:30.Πιστευω κατα τις 10 να κοιμηθει για βραδυ.Θα δουμε

Και εμένα έχει ένα μισάωρο που κοιμηθηκε και αν όλα πάνε καλά θα ξυπνήσει σε 1.5 ώρα.το απόγευμα περιμένουμε μια φίλη μου με τον δικό της μπεμπη να πιούμε καφέ και να παίξουν τα μωρα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Και εμένα έχει ένα μισάωρο που κοιμηθηκε και αν όλα πάνε καλά θα ξυπνήσει σε 1.5 ώρα.το απόγευμα περιμένουμε μια φίλη μου με τον δικό της μπεμπη να πιούμε καφέ και να παίξουν τα μωρα

Λοιπον ξυπνησε στις 5:30 εφαγε,επαιξε πολυ ,ξαναεφαγε,ειπιαμε γαλατακι στις 9:30 και 9:50 με 5 λεπτα αγκαλια καθιστη κοιμηθηκε.Μια χαρα.Αυριο θα τον ξυπνησω αν μπορεσω 8:15 .Αν καταφερω μεχρι να γυρισω στη δουλεια να κοιμαται στις 9 θα ναι πολυ καλα.Να ρωτησω κατι;Μετα το γαλα πρεπει να ρευτει;Ξεχασα να ρωτησω τη γιατρο.Συνηθως το κανει αλλα χτυπαω απαλα πλατουλα οπως και μικροτερο.Ειναι απαραιτητο η μεγαλωσε πια;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Comet είπε:

Λοιπον ξυπνησε στις 5:30 εφαγε,επαιξε πολυ ,ξαναεφαγε,ειπιαμε γαλατακι στις 9:30 και 9:50 με 5 λεπτα αγκαλια καθιστη κοιμηθηκε.Μια χαρα.Αυριο θα τον ξυπνησω αν μπορεσω 8:15 .Αν καταφερω μεχρι να γυρισω στη δουλεια να κοιμαται στις 9 θα ναι πολυ καλα.Να ρωτησω κατι;Μετα το γαλα πρεπει να ρευτει;Ξεχασα να ρωτησω τη γιατρο.Συνηθως το κανει αλλα χτυπαω απαλα πλατουλα οπως και μικροτερο.Ειναι απαραιτητο η μεγαλωσε πια;

Εγώ από όταν τον ξεκίνησα τις στέρεες σταμάτησα να το βοηθάω στο ρέψιμο.Ρευεται μόνος του πια είτε είναι φαγητό είτε γαλα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Angela123 είπε:

Εγώ από όταν τον ξεκίνησα τις στέρεες σταμάτησα να το βοηθάω στο ρέψιμο.Ρευεται μόνος του πια είτε είναι φαγητό είτε γαλα

Εχει τυχει κι αλλες φορες να μην ρευτει.Δεν αγχωνομαι γι αυτο απλα αναρωτιεμαι.Οταν παω παιδιατρο μαλλον πρεπει να αρχισω να τα γραφω.Ξεχναω πολλα να ρωτησω.Τι ωραια που εχεις φιλη με μικρο παιδακι και κανετε παρεα.Εμενα οι καλυτερες φιλες μου δεν εχουν παιδια.Η μια ειναι ελευθερη και η αλλη ειχε μια παλλινδρομη πριν ενα χρονο και δεν καταφερε να ξαναμεινει εγκυος.Πολυ στενοχωριεμαι γιατι αγχωθηκε οτι δεν θα τα καταφερει.Μενει και σε αλλη πολη πια.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσι μπορουμε να μιλησουμε για τα ζουζουνια μας.εμενα ειναι εντεκα μηνων κοριτσακι.εχουμε και μεις δυο δοντακια.αρκετες διακυμανσεις ατο φαγητο και τον υπνο.αλλα προσπαθουμε να σηκωθουμε να περπατησουμε και εκει είναι ολα τα λεφτά. Οσο μεγαλωνει με τρελανει ακομα περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...