Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μωρακια 9-12 μηνων


Comet

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 13/1/2019 at 11:26 ΠΜ, Comet είπε:

Καλημερα κοριτσια και μωρακια

Γειά σου κορίτσι να σε ρωτήσω λέω να της δώσω γιαουρτάκι σήμερα με φρούτο κλείσαμε τους 8 τι λες να δώσω και πόσο; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Γειά σου κορίτσι να σε ρωτήσω λέω να της δώσω γιαουρτάκι σήμερα με φρούτο κλείσαμε τους 8 τι λες να δώσω και πόσο; 

Καλησπερα.Εμεις στους 8 μηνες ξεκινησαμε γιαουρτακι κατσικισιο.Λιγο ξινο αλλα του αρεσε.Μπορεις να δωσεις και προβειο αλλα ειναι λιγο πιο βαρυ.Το αγελαδινο ειπε η γιατρος μετα το χρονο


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Comet είπε:

Καλησπερα.Εμεις στους 8 μηνες ξεκινησαμε γιαουρτακι κατσικισιο.Λιγο ξινο αλλα του αρεσε.Μπορεις να δωσεις και προβειο αλλα ειναι λιγο πιο βαρυ.Το αγελαδινο ειπε η γιατρος μετα το χρονο

Εγώ έχω πάρει πρόβειο με την πέτσα θα της δώσω και βλέπουμε τώρα δεν ξέρω πόσο αλλά ας φάει και βλέπω. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Εγώ έχω πάρει πρόβειο με την πέτσα θα της δώσω και βλέπουμε τώρα δεν ξέρω πόσο αλλά ας φάει και βλέπω. 

Καλα εκανες.Μου ειπε αν του ξυνιζει να βαλω λιγο μπανανα αλλα δεν χρειαστηκε

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , Comet είπε:

Καλησπερα.Εμεις στους 8 μηνες ξεκινησαμε γιαουρτακι κατσικισιο.Λιγο ξινο αλλα του αρεσε.Μπορεις να δωσεις και προβειο αλλα ειναι λιγο πιο βαρυ.Το αγελαδινο ειπε η γιατρος μετα το χρονο

Εμείς τρώγαμε αγελαδινό από 6 μηνών και ακόμα το τρώει έτσι σκέτο.δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι γιατροί "απαγορεύουν " συγκεκριμένες τροφές και τις εισάγουν σε συγκεκριμένη ηλικία.

Εφ όσον η τροφή  που προσφέρεις δεν αποτελεί κίνδυνο πνιγμού  (πχ ξηροί καρποί ολόκληροι)η τροφή όπως το μέλι λόγω κινδύνου αλλαντιασης δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το νόημα να βάζεις κανόνες σε τροφές.ποτε δεν ακολούθησα τέτοιο μοτίβο.εδωσα αυγο,ψάρι,όσπρια όλα στον 6ο

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Angela123 είπε:

Εμείς τρώγαμε αγελαδινό από 6 μηνών και ακόμα το τρώει έτσι σκέτο.δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι γιατροί "απαγορεύουν " συγκεκριμένες τροφές και τις εισάγουν σε συγκεκριμένη ηλικία.

Εφ όσον η τροφή  που προσφέρεις δεν αποτελεί κίνδυνο πνιγμού  (πχ ξηροί καρποί ολόκληροι)η τροφή όπως το μέλι λόγω κινδύνου αλλαντιασης δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το νόημα να βάζεις κανόνες σε τροφές.ποτε δεν ακολούθησα τέτοιο μοτίβο.εδωσα αυγο,ψάρι,όσπρια όλα στον 6ο

 

Μας φοβιζουν γιαυτό νομίζω είμαστε λίγο δυστακτικες. Να σου πω την αλήθεια εγω της έχω βάλει να γλύψει αγελαδινό γιαούρτι αλλά όχι πολύ στη μύτη στο κουταλάκι. Εμενα όταν μου είπε φρούτα μου είπε μόνο 3 είδη εγώ της τα δοκίμασα όλα όσα ήταν εποχής. Στο φαγητό πάλι τα ίδια μου λέει η παιδίατρος τα βασικά και εγώ συμπληρώνω. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από εμένα ...!!!!! Κ εμείς γιαούρτι ξεκινήσαμε στον 7 μήνα κ η παιδίατρος μας είπε η αγελαδινό η πρόβειο η κατσικίσιο δεν έχει πρόβλημα ...!!!

Βασικά ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι παιδίατροι λένε όχι στο αγελαδινό γιαούρτι αφού κ τα παιδικά επιδόρπια γιαουρτιού από αγελαδινό γάλα είναι φτιαγμένα ακόμα κ η σκόνη που δίνουμε όσες δε θήλασα με από πρωτεινες αγελαδινού γάλακτος είναι φτιαγμένο ... Μόνο το φρέσκο αγελαδινό γάλα απαγορεύετε πριν τον χρόνο ..!!!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς εμπιστεύομαι πολύ το ένστικτο μου και επίσης εδώ που μένω(εξωτερικό) δεν υπάρχουν περιορισμοί εκτός από αυτά που ανέφερα και όπως ήδη αναφέρθηκε το φρέσκο γαλα πριν το χρονο.

Όταν κατεβήκαμε Ελλάδα ο παιδίατρος προσπαθούσε να μου πλασάρει το σκονογαλα μετά το χρόνο και όταν του έλεγα όχι το γύρισε στα εμπλουτινα φρέσκα τύπου  advance. Του είπα πως εγώ θα του δώσω απλό φρέσκο και τέλος.η καθεμία μας είναι υπεύθυνη για το παιδί της και ο παιδίατρος μπορεί μόνο να συμβουλεύσει και όχι να αναγκάσει. Επέλεγα να ακολουθήσω την τακτική του εξωτερικού γιατί πιστεύω πως το παιδί πρέπει να τρώει ότι τρώει και η υπόλοιπη οικογένεια στα πλαισια ενος υγεινου σπιτικου γευματος και όχι ειδικά προϊόντα που απευθύνονται σε μωρά αποκλειστικα.Απλα αυτή ήταν η δική μου κρίση και επιλογη

 

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο κοριτσια η αληθεια ειναι οτι του χω δωσει 2-3 φορες που ετρωγα εγω στραγγιστο γιαουρτι αγελαδος απλα μισο κεσεδακι.Οπως εχει δοκιμασει και advance .Μου ειπε λιγο που και που δεν πειραζει αλλα οχι συχνα ακομη.Η αληθεια ειναι οτι και αυγο και ψαρι μου εδωσε στον 8ο οποτε δεν θα την ελεγα φοβιτσιαρα.Παντως το κατσικισιο το τρωει καλυτερα και επιτελους πριν μια ωρα του εδωσα πρωτη φορα τραχανα ξυνο και του αρεσε.Εμενα παλι οχι


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσακια και μωρακια.Τι κανετε;

17 ώρες πρίν, Alex. Arap είπε:

Μας φοβιζουν γιαυτό νομίζω είμαστε λίγο δυστακτικες. Να σου πω την αλήθεια εγω της έχω βάλει να γλύψει αγελαδινό γιαούρτι αλλά όχι πολύ στη μύτη στο κουταλάκι. Εμενα όταν μου είπε φρούτα μου είπε μόνο 3 είδη εγώ της τα δοκίμασα όλα όσα ήταν εποχής. Στο φαγητό πάλι τα ίδια μου λέει η παιδίατρος τα βασικά και εγώ συμπληρώνω. 

Καλημερα.Το φαγατε το γιαουρτι;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Comet είπε:

Καλημερα κοριτσακια και μωρακια.Τι κανετε;

Καλημερα.Το φαγατε το γιαουρτι;

Καλημέρα έφαγε λιγακι τι ξυνηζε και έκλεινε τα μάτια αλλά άνοιγε το στόμα. Εσύ πόσο γιαούρτι δίνεις; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Alex. Arap είπε:

Καλημέρα έφαγε λιγακι τι ξυνηζε και έκλεινε τα μάτια αλλά άνοιγε το στόμα. Εσύ πόσο γιαούρτι δίνεις; 

Ολοκληρο κεσεδακι κατσικισιο .220 gr ειναι.Μου ειπε η παιδιατρος απο τον 8ο ολοκληρο να δινω κατσικισιο η προβειο.Την πρωτη φορα βεβαια εφαγε λιγο και ξυνιζε το μουτρακι του.Ειπα δεν θα το φαει.Ξαναδοκιμασα 2-3 φορες για να το φαει ολο με ορεξη.Δεν τον πιεσα ομως οσο ηθελε.Το προβειο ειναι πιο βαρυ δεν το ηθελε καθολου.Το δινω απογευμα εναλλαξ με την κρεμα βρωμης.Παντως και μισο να σου τρωει καλα ειναι


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Comet είπε:

Ολοκληρο κεσεδακι κατσικισιο .220 gr ειναι.Μου ειπε η παιδιατρος απο τον 8ο ολοκληρο να δινω κατσικισιο η προβειο.Την πρωτη φορα βεβαια εφαγε λιγο και ξυνιζε το μουτρακι του.Ειπα δεν θα το φαει.Ξαναδοκιμασα 2-3 φορες για να το φαει ολο με ορεξη.Δεν τον πιεσα ομως οσο ηθελε.Το προβειο ειναι πιο βαρυ δεν το ηθελε καθολου.Το δινω απογευμα εναλλαξ με την κρεμα βρωμης.Παντως και μισο να σου τρωει καλα ειναι

Της έβαλα 110 και έφαγε σχεδόν 80 αλλά είχα βάλει συν  μισό μήλο μήπως φούσκωσε και με το μηλο. Πάντως το άνοιγε θα δοκιμάσω και κατσικίσιο η θα πάρω και από κάπου αλλού που έχω δοκιμάσει εγώ  και δεν ξυνιζει. Εσύ ποια εταιρεία δίνεις; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Όταν σταμάτησα το θηλασμό (στον 9ο μήνα) ο παιδίατρος μου σύστησε σκόνη κατσικίσιο και φανήκε καλή ιδέα. Γιαούρτι τρώει από τον 6ο μήνα, κατσικίσιο ή πρόβειο (τα παραδοσιακά πήλινα). Γενικά το αγελαδινό γάλα υποτίθεται ότι είναι πιο επεξεργασμένο λόγω εντατικής παραγωγής κλπ. οπότε αποφεύγω αγελαδινά προϊόντα. 

Εγώ ακολούθησα το πρωτόκολλο εισαγωγής στερεών του γιατρού, κυρίως για να αποφύγουμε αλλεργίες - νομίζω αν φάνε κάποιες πιο "ύποπτες" τροφές νωρίτερα κινδυνεύουν περισσότερο να εμφανίσουν ευαισθησία... Την προηγούμενη εβδομάδα έφαγε και ψάρι (μεθαύριο κλείνει τον 11ο μήνα), όλα καλά. Δεν δίνω ζάχαρη, μπισκότα, αλάτι, μέλι και ξηρούς καρπούς. 

Από φαγητό θεωρητικά μπορεί να τρώει τα πάντα λιωμένα με το πηρούνι, αν και δεν τη βλέπω να προσπαθεί να δαγκώσει - δυο δόντια έχει άλλωστε ακόμα - εκτός αν είναι ψωμί που του δίνει και καταλαβαίνει. 

Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται πιο εύκολο να έχει το δικό της φαγητό (κρεατοχορτόσουπα κλπ) αλλά πρέπει να συνηθίσει διαφορετικές υφές.

Τα φρούτα ακόμα τα πολτοποιώ (είναι και σκληρά τα χειμωνιάτικα), εκτός από καμιά μπανάνα που μπορεί να τη λιώσω με πηρούνι, αλλά τη βλέπω να βαριέται να "μασήσει". 

Επίσης, καμιά φορά όταν είμαστε έξω, παίρνω ρυζογκοφρέτες χωρίς αλάτι (με φαγόπηρο κινόα κλπ που έχω βρει στο σούπερ μάρκετ) ή κάτι άλλες γκοφρετοειδείς φρυγανιές (χωρίς αλάτι/ζάχαρη) με λαχανικά και φρούτα (υποτίθεται).

Από τυρί μόνο ανθότυρο και φρέσκια μυζήθρα έχω δώσει, τα υπόλοιπα τα αποφεύγω λόγω αλατιού.

Εννοείται ότι όταν μας βλέπει να τρώμε, της γυρίζει το μάτι και πρέπει κάτι να της δώσω να μασουλήσει...


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...