Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 minutes ago, Angot said:

      ε σε λίγο ο οργανισμός σου θα βρει τρόπο να ολοκληρώσει αυτό που άρχισε! και γω δεν το  περίμενα αλλά δεν σου κάνω πλάκα πηγαίνει όντως πιο γρήγορα μετά! το πρώτο 3 μηνο πονούσα ! το 2 ο τρίμηνο το ευχαριστιόμουνα , το 3ο τρίμηνο ξανά πονάω 

      Σε καταλαβαινω απόλυτα άστο …

Μωρακια 9-12 μηνων


Comet

Recommended Posts

Just now, Agki* είπε:

Καλημερα κοριτσια!Τι κανετε?Ολες σε ενα αιρκοντισιον?Τι ζεστη!!!Εμενα ο μικρος κοιμηθηκε τελεια χθες.Δεν κανταλαβαινω απο προηλθε η γρινια γιατι δοντακια δε βλεπω.Ηθελα να ρωτησω οσες δινεται φρεσκο γαλα,το δινετε και μια μερα αφου ληξει η οχι?Εγω το πινω αλλα δε ξερω αν κανει για το μωρο.

Καλημέρα κορίτσι καλα εσυ; αχ ωραια κοιμηθηκε και η δικια μου μπορεί να σκασουν μυτη στα ξαφνικα. Εξαρτάται τι γαλα δίνεις εγω ξερω για αυτο που δινω γιατι δουλευει ο αντρας σε αυτα τα γαλακτοκομικα απο οτι μου εχει πει εχει καποιες μερες μπροστα που δεν τις γράφει. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Agki* είπε:

Καλημερα κοριτσια!Τι κανετε?Ολες σε ενα αιρκοντισιον?Τι ζεστη!!!Εμενα ο μικρος κοιμηθηκε τελεια χθες.Δεν κανταλαβαινω απο προηλθε η γρινια γιατι δοντακια δε βλεπω.Ηθελα να ρωτησω οσες δινεται φρεσκο γαλα,το δινετε και μια μερα αφου ληξει η οχι?Εγω το πινω αλλα δε ξερω αν κανει για το μωρο.

Καλησπερα κοριτσι.Εγω δεν δινω τιποτα ληγμενο στο μωρο γιατι φοβαμαι.Για τη μαμα μου δεν ειμαι  σιγουρη.Παντως εγω δεν πινω γαλα οποτε δεν ξερω να σου πω


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα ξερω απο τη διλη μου που ειναι χημικος τροφιμων πως ολα τα γαλατα αντεχουν παραανω οπως λεει και η @Alex. Arap.Του δινω Ολυμπος που πονω και εγω αλλα φανταζομαι ειναι πιο ευαισθητο το στομαχακι τους.Θα το πιω εγω καλυτερα.Απλως ηρθε η γιαγια του και μας πηρε 3 μπουκαλια...ε ποιος θα τα πιει??

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε κάτι μ' αυτά αν δεν μπορείς να τα πιεις! 

Τι μου ήρθε προχθές βρε κοριτσια να φάω! Ριζογαλο! Δεν αγόρασα ομως τελικά... Συγκρατηθηκα... Θα δω όμως αν υπαρχει καμία συνταγή χωρίς ζάχαρη για να φτιάξω για τα μικρά! Αν γίνεται με μέλι για παράδειγμα.


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Georgia1972 είπε:

Φτιάξε κάτι μ' αυτά αν δεν μπορείς να τα πιεις! 

Τι μου ήρθε προχθές βρε κοριτσια να φάω! Ριζογαλο! Δεν αγόρασα ομως τελικά... Συγκρατηθηκα... Θα δω όμως αν υπαρχει καμία συνταγή χωρίς ζάχαρη για να φτιάξω για τα μικρά! Αν γίνεται με μέλι για παράδειγμα.

Καλημερα.Εχω δωσει στο μικρο ριζογαλο και του αρεσε.Απο αυτο που ετρωγα εγω.Ακομη δεν του χω δωσει μελι,αν θυμηθω ποτε θα παρω.Εμεις δεν τρωμε


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Πως είστε; 

Ιδανικα θα ήθελα να αποφύγω ακόμη τη ζάχαρη... Βέβαια τρώνε λίγη αναγκαστικά μέσω των παιδικών γιαουρτιων μιας και δεν θέλουν τα απλά γιαουρτια, αλλά σκέφτομαι πως ο, τι μπορώ να αποφύγω καλό θα είναι. 


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Ελπίζω να είναι σήμερα η τελευταία ημέρα ζέστης όπως λέγεται...

Λοιπον βρήκα συνταγή για ρυζογαλο με μέλι. Θα αντικαταστήσω απλώς το γάλα διαίτης που αναφέρει με το κατσικίσιο που πίνουν τα μικρά και πιστεύω πως θα τους αρέσει. Επίσης ισως ετσι να μην χρειαστεί και το corn flower που αναφέρεται. Η παιδιατρος είπε να αρχίσω να τους δίνω λίγο μέλι για αρχή και στην πορεια μπορώ να φτιάξω και τη συνταγή. Τι κανουν τα μικρά σας; 

  • Μου αρέσει 2

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!εμείς εδώ σαν οικογένεια τρώμε πολύ μέλι...Δηλαδή μπορεί κ 10 κιλά το χρόνο...αγοράζω από τον ξάδερφό μου που είναι γνήσιο,χωρίς προσμίξεις...

@Georgia1972 θα σου πήξει λες χωρίς κορν φλαουερ?όταν το είχα επιχειρήσει δεν τα κατάφερα...Έχει μια συνταγή ο παρλιαρος χωρίς κορν φλαουερ αλλά έχει ζάχαρη...

Κ εγώ όταν έχει λήξει το γάλα μιας μέρας το πίνω...Όμως αν είναι το τοπικό που παίρνω εδώ δεν το πίνω Γτ κ για μια μέρα μυρίζει...μαλλον θα υφίστανται λιγότερη επεξεργασία από τα άλλα του εμπορίου...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, katrin* είπε:

Καλημέρα!εμείς εδώ σαν οικογένεια τρώμε πολύ μέλι...Δηλαδή μπορεί κ 10 κιλά το χρόνο...αγοράζω από τον ξάδερφό μου που είναι γνήσιο,χωρίς προσμίξεις...

@Georgia1972 θα σου πήξει λες χωρίς κορν φλαουερ?όταν το είχα επιχειρήσει δεν τα κατάφερα...Έχει μια συνταγή ο παρλιαρος χωρίς κορν φλαουερ αλλά έχει ζάχαρη...

Κ εγώ όταν έχει λήξει το γάλα μιας μέρας το πίνω...Όμως αν είναι το τοπικό που παίρνω εδώ δεν το πίνω Γτ κ για μια μέρα μυρίζει...μαλλον θα υφίστανται λιγότερη επεξεργασία από τα άλλα του εμπορίου...

Καλημέρα κοριτσι  ωραιο το μελακι αφου ξερεις και απο που είναι θα ειναι υπεροχο. Να σας ρωτησω βρε κοριτσια τωρα που εχει τα καλοκαιρινα φρουτα πχ πεπονι νεκταρικια πως την υπολογιζεται την ποσοτητα; εμενα μου φενεται πως της δινω πολλα και μετα κανει κολπα το μεσημέρι. 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Georgia1972 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Ελπίζω να είναι σήμερα η τελευταία ημέρα ζέστης όπως λέγεται...

Λοιπον βρήκα συνταγή για ρυζογαλο με μέλι. Θα αντικαταστήσω απλώς το γάλα διαίτης που αναφέρει με το κατσικίσιο που πίνουν τα μικρά και πιστεύω πως θα τους αρέσει. Επίσης ισως ετσι να μην χρειαστεί και το corn flower που αναφέρεται. Η παιδιατρος είπε να αρχίσω να τους δίνω λίγο μέλι για αρχή και στην πορεια μπορώ να φτιάξω και τη συνταγή. Τι κανουν τα μικρά σας; 

Καλημέρα!αν την κάνεις πες μας πως έγινε! πάντως χωρίς corn flower δεν θα πήξει...

Just now, katrin* είπε:

Καλημέρα!εμείς εδώ σαν οικογένεια τρώμε πολύ μέλι...Δηλαδή μπορεί κ 10 κιλά το χρόνο...αγοράζω από τον ξάδερφό μου που είναι γνήσιο,χωρίς προσμίξεις...

@Georgia1972 θα σου πήξει λες χωρίς κορν φλαουερ?όταν το είχα επιχειρήσει δεν τα κατάφερα...Έχει μια συνταγή ο παρλιαρος χωρίς κορν φλαουερ αλλά έχει ζάχαρη...

Κ εγώ όταν έχει λήξει το γάλα μιας μέρας το πίνω...Όμως αν είναι το τοπικό που παίρνω εδώ δεν το πίνω Γτ κ για μια μέρα μυρίζει...μαλλον θα υφίστανται λιγότερη επεξεργασία από τα άλλα του εμπορίου...

Καλημέρα!και εμείς τρώμε πολύ μέλι!!!!

Just now, Alex. Arap είπε:

Καλημέρα κοριτσι  ωραιο το μελακι αφου ξερεις και απο που είναι θα ειναι υπεροχο. Να σας ρωτησω βρε κοριτσια τωρα που εχει τα καλοκαιρινα φρουτα πχ πεπονι νεκταρικια πως την υπολογιζεται την ποσοτητα; εμενα μου φενεται πως της δινω πολλα και μετα κανει κολπα το μεσημέρι. 

Με το μάτι υπολογίζω και εγώ γιατί όταν αρχίσει να τρώει για παράδειγμα καρπούζι δεν σταματάει!!!!

Καλημέρα σε όλες τις μανουλες και μωράκια!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια!!Τι κανετε?Εγω φτιαχνω ρυζογαλο χωρις κορν φλαουρ και πηζει.Μαλιστα εχω δωσει και στον αφου ειχα  αλει ελαχισυη ζαχαρη.Η συνταγη ειναι της αργυρως και ειναι μονο γαλα και ρυζι με λιγη ζαχαρη.

@Alex. Arap Νομιζω πως οταν σου κανει κολπα σημαινει πως δεν πειναει τοσο αρα εχει φαει πολλα φρουτα.Αν τα μειωσεις μετα τρωει με ορεξη?Μη ξχνας πω με τη ζεστη ισως προτιμουν τα φρουτα απο το φαγητο τα μωρα μας.

Εγω εχω να του δωσω κρεας πανω απο βδομαδα.Μου ειπεο γιατρος για το εντερακι του οσπρια και λαδερα.Δςν τον ρωτησα ποσο κρεας να του δινω,γιατι φανταζομαι χρειαζεται.Ευτυχως εχει 37 αιματοκριτη που νομιζω ειναι καλος.

Μελακι κι μεις δεν εχουμε φαει ακομα αλλα πολυ συντομα θα του δωσω!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια μου.Τι κανετε;Εμεις καλα ειμαστε,πηγαμε λαικη και πηραμε φρουτα,εφαγε ενα τονο κερασια,πολυ του αρεσουν.Ο μπαμπας μας το απογευμα δεν δουλευει και θα παμε βολτα στην παραλια της Θεσ/νικης

Just now, Alex. Arap είπε:

Καλημέρα κοριτσι  ωραιο το μελακι αφου ξερεις και απο που είναι θα ειναι υπεροχο. Να σας ρωτησω βρε κοριτσια τωρα που εχει τα καλοκαιρινα φρουτα πχ πεπονι νεκταρικια πως την υπολογιζεται την ποσοτητα; εμενα μου φενεται πως της δινω πολλα και μετα κανει κολπα το μεσημέρι. 

Παντως κι εγω με το ματι υπολογιζω και του δινω 2 φορες τη μερα αλλιως πεφτουν πολλα μαζι

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

Καλημερα κοριτσια!!Τι κανετε?Εγω φτιαχνω ρυζογαλο χωρις κορν φλαουρ και πηζει.Μαλιστα εχω δωσει και στον αφου ειχα  αλει ελαχισυη ζαχαρη.Η συνταγη ειναι της αργυρως και ειναι μονο γαλα και ρυζι με λιγη ζαχαρη.

@Alex. Arap Νομιζω πως οταν σου κανει κολπα σημαινει πως δεν πειναει τοσο αρα εχει φαει πολλα φρουτα.Αν τα μειωσεις μετα τρωει με ορεξη?Μη ξχνας πω με τη ζεστη ισως προτιμουν τα φρουτα απο το φαγητο τα μωρα μας.

Εγω εχω να του δωσω κρεας πανω απο βδομαδα.Μου ειπεο γιατρος για το εντερακι του οσπρια και λαδερα.Δςν τον ρωτησα ποσο κρεας να του δινω,γιατι φανταζομαι χρειαζεται.Ευτυχως εχει 37 αιματοκριτη που νομιζω ειναι καλος.

Μελακι κι μεις δεν εχουμε φαει ακομα αλλα πολυ συντομα θα του δωσω!

 

Εχει αυτες τις μερες που κανει κολπα σημερα εφαγε κανονικα της φακες. Θα το δοκιμασω αυριο να της δωσω λιγοτερα φρουτα για να δω το μεσημέρι. Ουτε το γιαούρτι ηθελε εχθές το απογευμα μπορεί να φτεει η ζεστη η τα δοντια ταμεγαλα πισω που δεν εχουν σκασει τελειως. 

Just now, Comet είπε:

Καλησπερα κοριτσακια μου.Τι κανετε;Εμεις καλα ειμαστε,πηγαμε λαικη και πηραμε φρουτα,εφαγε ενα τονο κερασια,πολυ του αρεσουν.Ο μπαμπας μας το απογευμα δεν δουλευει και θα παμε βολτα στην παραλια της Θεσ/νικης

Παντως κι εγω με το ματι υπολογιζω και του δινω 2 φορες τη μερα αλλιως πεφτουν πολλα μαζι

Μπορει να της δινω πολλα δεν τα ειχα υπολογίσει καλα θα δω αύριο θα κανω δοκιμή. Ωραια στη παραλια Θεσσαλονίκης καλα να περάσετε!!!! 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

Καλημερα κοριτσια!!Τι κανετε?Εγω φτιαχνω ρυζογαλο χωρις κορν φλαουρ και πηζει.Μαλιστα εχω δωσει και στον αφου ειχα  αλει ελαχισυη ζαχαρη.Η συνταγη ειναι της αργυρως και ειναι μονο γαλα και ρυζι με λιγη ζαχαρη.

@Alex. Arap Νομιζω πως οταν σου κανει κολπα σημαινει πως δεν πειναει τοσο αρα εχει φαει πολλα φρουτα.Αν τα μειωσεις μετα τρωει με ορεξη?Μη ξχνας πω με τη ζεστη ισως προτιμουν τα φρουτα απο το φαγητο τα μωρα μας.

Εγω εχω να του δωσω κρεας πανω απο βδομαδα.Μου ειπεο γιατρος για το εντερακι του οσπρια και λαδερα.Δςν τον ρωτησα ποσο κρεας να του δινω,γιατι φανταζομαι χρειαζεται.Ευτυχως εχει 37 αιματοκριτη που νομιζω ειναι καλος.

Μελακι κι μεις δεν εχουμε φαει ακομα αλλα πολυ συντομα θα του δωσω!

 

Τώρα που το σκέφτομαι το ρύζι έχει άμυλο οπότε μπορεί να πήξει χωρίς κορν φλαουρ!εγώ έφτιαξα κρέμα με κατσικίσιο γάλα που μου έφερε ο μπαμπάς μου και δεν πήζει αλλιώς έβαλα όμως λίγη ζάχαρη και κανέλα..πιο πολύ για την μεγάλη μου την έκανα η μικρή δοκίμασε λίγη...

Μια ισορροπημένη διατροφή χρειάζεται...αν έχει θέμα με το εντερακι ότι σου είπε ο γιατρός...για μια εβδομαδα δεν πειράζει που δεν έφαγε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

Καλημερα κοριτσια!!Τι κανετε?Εγω φτιαχνω ρυζογαλο χωρις κορν φλαουρ και πηζει.Μαλιστα εχω δωσει και στον αφου ειχα  αλει ελαχισυη ζαχαρη.Η συνταγη ειναι της αργυρως και ειναι μονο γαλα και ρυζι με λιγη ζαχαρη.

@Alex. Arap Νομιζω πως οταν σου κανει κολπα σημαινει πως δεν πειναει τοσο αρα εχει φαει πολλα φρουτα.Αν τα μειωσεις μετα τρωει με ορεξη?Μη ξχνας πω με τη ζεστη ισως προτιμουν τα φρουτα απο το φαγητο τα μωρα μας.

Εγω εχω να του δωσω κρεας πανω απο βδομαδα.Μου ειπεο γιατρος για το εντερακι του οσπρια και λαδερα.Δςν τον ρωτησα ποσο κρεας να του δινω,γιατι φανταζομαι χρειαζεται.Ευτυχως εχει 37 αιματοκριτη που νομιζω ειναι καλος.

Μελακι κι μεις δεν εχουμε φαει ακομα αλλα πολυ συντομα θα του δωσω!

 

Τα όσπρια δεν είναι βαρια για το στομάχι?εννοώ δεν προκαλούν φούσκωμα?

Just now, Afroditi85 είπε:

Τώρα που το σκέφτομαι το ρύζι έχει άμυλο οπότε μπορεί να πήξει χωρίς κορν φλαουρ!εγώ έφτιαξα κρέμα με κατσικίσιο γάλα που μου έφερε ο μπαμπάς μου και δεν πήζει αλλιώς έβαλα όμως λίγη ζάχαρη και κανέλα..πιο πολύ για την μεγάλη μου την έκανα η μικρή δοκίμασε λίγη...

Μια ισορροπημένη διατροφή χρειάζεται...αν έχει θέμα με το εντερακι ότι σου είπε ο γιατρός...για μια εβδομαδα δεν πειράζει που δεν έφαγε...

Ναι όντως έχει άμυλο...Αλλά εγώ όσες φορές προσπάθησα να φτιάξω ρυζογαλο χωρίς πηκτικη ουσία απέτυχα χαχαχα!κάτι κάνω λάθος :razz:

Just now, Comet είπε:

Καλησπερα κοριτσακια μου.Τι κανετε;Εμεις καλα ειμαστε,πηγαμε λαικη και πηραμε φρουτα,εφαγε ενα τονο κερασια,πολυ του αρεσουν.Ο μπαμπας μας το απογευμα δεν δουλευει και θα παμε βολτα στην παραλια της Θεσ/νικης

Παντως κι εγω με το ματι υπολογιζω και του δινω 2 φορες τη μερα αλλιως πεφτουν πολλα μαζι

Καλά να περάσετε!

πρίν από 36 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Καλημέρα κοριτσι  ωραιο το μελακι αφου ξερεις και απο που είναι θα ειναι υπεροχο. Να σας ρωτησω βρε κοριτσια τωρα που εχει τα καλοκαιρινα φρουτα πχ πεπονι νεκταρικια πως την υπολογιζεται την ποσοτητα; εμενα μου φενεται πως της δινω πολλα και μετα κανει κολπα το μεσημέρι. 

Κ εγώ προσφέρω με το μάτι...τα τρώει καλύτερα το απόγευμα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...