Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Παιδικός σταθμος κ ενοχες


Evangeliaaa

Recommended Posts

Γεια σας, θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι που με απασχολεί..έχω ενα μωρακι 3,5 μηνών κ σκέφτομαι να τον πάω σε παιδικό κάπου τον 6ο-7ο μήνα..το θέμα μου είναι οτι όλοι μου λένε οτι είναι πολύ μικρός (λες κ δεν το γνωρίζω) κ αν θέλω κάποια βοήθεια να τον κρατησει κάποιος δικός μας..εγώ όμως δε θέλω ούτε να υποχρεωνομαι αλλά ουτε κ να αρχίσω τους καβγάδες σε θέματα για το παιδί γιατί ξέρω πολύ καλά οτι θα κανουν ο,τι τους κατέβει, χωρίς να ακούν εμένα η τον άντρα μου! Χωρια οτι οι δικοι μας ειναι μακρια κ αν ειναι να μας τον κρατησει καποιος θα πρεπει να μενει μαζι μας, κατι που απο μονο του ειναι εξαιρετικα δυσκολο! Να σημειωσω οτι θέλω να ξεκινησω δουλεια, γι' αυτό θέλω να αφήσω το παιδι σε παιδικό από τωρα..το πρόβλημα είναι οτι μ αυτά κ μ αυτά έχω ηδη ξεκινήσει να νιώθω τύψεις κ να το σκέφτομαι όλο το θέμα με αρνητισμο! Δε ξέρω τι να κάνω, να τον πάω απο τωρα η να περιμένω να μεγαλώσει κι άλλο;; δε ξέρω πια τι είναι καλυτερο για το μωρακι μου..


CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις άδεια μητρότητας κ θέλεις να στείλεις το μωράκι σου στον βρεφικό σταθμό?? Κοίτα αν δεν έχεις εναλλακτική ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία που θα πάει το παιδάκι της παιδικό. Αν μπορείς να το αναβάλεις για λίγο αργότερα εγώ στη θέση σου θα το έκανα γιατί αυτή η ηλικία δεν ξανά γυρνάει. Όσον αφορά στο να έρθει κάποιος να κρατάει το μωρό εννοείται να μην το κάνεις. Δεν χρειάζεται να έχεις όλο το χρόνο στο σπίτι γονείς ή πεθερικά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα Ευαγγελία!  Αν δεν εχεις αλλη επιλογή και πρέπει να επιστρέψεις  στη δουλεια εγω προσωπικά θα προτιμουσα παιδικο σταθμο απο πεθερικα και γονείς. Αν μπορεις να μεινεις ακομα λιγο εγω θα σου προτεινα να περίμενες μεχρι να γινει ενα χρονων. Τουλάχιστον τα βιβλια ψυχολογιας αναφερουν οτι μεχρι το ενα ετος καλο ειναι τα μωρακια να ειναι με τη μαμα. Αυτο βεβαια αν υπαρχει η δυνατότητα δεν ειναι τα παντα απολυτα. Λεμε τι θα ηταν ιδανικο σε ενα ιδανικο κοσμο :-PΤο θεμα ειναι να ανταπεξέρχεστε οικνομικα και να εισαι και εσυ ψυχολογικα καλα.Εφοσον αποφασισεις να γυρισεις στη δουλεια θεωρώ καλυτερη τη λυση του παιδικου σταθμου οπως ειπα :)

  • Μου αρέσει 2

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άφησα τον μεγάλο μου γιο σε βρεφικό σταθμό όταν ήταν 10 μηνών... Ήταν ότι πιο δύσκολο είχα κάνει να τον αποχωριστώ τόσο νωρίς αλλά έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά. Τώρα που ο γιος μου είναι 5 κατάλαβα ότι ήταν το καλύτερο που μπορούσα να κάνω! Μαθαίνουν να είναι κοινωνικά, παίζουν με άλλα παιδάκια, έχουν πρόγραμμα στο φαγητό και δεν τρώνε ότι θέλουν που θα έχουν ζητήσει από τη γιαγιά και η γιαγιά θα τρέξει να φτιάξει και πολλά άλλα που θα τα δεις με το καιρό. Πρέπει όμως να ψάξεις να βρεις καλό σταθμο, εκεί θέλει ψάξιμο καλό! Εμένα ο γιος μου δεν ήθελε να φύγει! Πήγαινα να τον πάρω και ήθελε να μείνουμε εκεί να παίξει! Τρώει μόνος του από 15 μηνών και μιλάει από 15 μηνών και 20 μηνών έκοψε πάνα (τα αγόρια αργούν λίγο) και τον Σεπτέμβριο θα πάω και τον μικρό για να αρχίσω δουλειά στον ίδιο σταθμό!

  • Μου αρέσει 3

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 19 λεπτά , mama16 είπε:

Έχεις άδεια μητρότητας κ θέλεις να στείλεις το μωράκι σου στον βρεφικό σταθμό?? Κοίτα αν δεν έχεις εναλλακτική ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία που θα πάει το παιδάκι της παιδικό. Αν μπορείς να το αναβάλεις για λίγο αργότερα εγώ στη θέση σου θα το έκανα γιατί αυτή η ηλικία δεν ξανά γυρνάει. Όσον αφορά στο να έρθει κάποιος να κρατάει το μωρό εννοείται να μην το κάνεις. Δεν χρειάζεται να έχεις όλο το χρόνο στο σπίτι γονείς ή πεθερικά!

Δεν διεκρινησα, δε δούλευα εξ αρχής, ειχα πολλές ναυτίες, ζαλάδες μέχρι τον 5ο..απλα κ λόγω οικονομικού κ ψυχολογικού θέλω να βρω παλι δουλεια..

πρίν από 10 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Άφησα τον μεγάλο μου γιο σε βρεφικό σταθμό όταν ήταν 10 μηνών... Ήταν ότι πιο δύσκολο είχα κάνει να τον αποχωριστώ τόσο νωρίς αλλά έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά. Τώρα που ο γιος μου είναι 5 κατάλαβα ότι ήταν το καλύτερο που μπορούσα να κάνω! Μαθαίνουν να είναι κοινωνικά, παίζουν με άλλα παιδάκια, έχουν πρόγραμμα στο φαγητό και δεν τρώνε ότι θέλουν που θα έχουν ζητήσει από τη γιαγιά και η γιαγιά θα τρέξει να φτιάξει και πολλά άλλα που θα τα δεις με το καιρό. Πρέπει όμως να ψάξεις να βρεις καλό σταθμο, εκεί θέλει ψάξιμο καλό! Εμένα ο γιος μου δεν ήθελε να φύγει! Πήγαινα να τον πάρω και ήθελε να μείνουμε εκεί να παίξει! Τρώει μόνος του από 15 μηνών και μιλάει από 15 μηνών και 20 μηνών έκοψε πάνα (τα αγόρια αργούν λίγο) και τον Σεπτέμβριο θα πάω και τον μικρό για να αρχίσω δουλειά στον ίδιο σταθμό!

αυτα σκέφτομαι κ εγώ, απλα φοβάμαι κιολας πως θα προσαρμοστεί..για πες βρε Φαίη μου πως ήταν στην αρχή ο δικός σου;;


CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , mama16 είπε:

Λες ότι δεν δούλευες, τώρα που θα στείλεις το μωράκι σου σε παιδικό την έχεις ετοιμη τη δουλειά?? Γιατί αν όχι μπορεί να περάσει καμποσος καιρός μέχρι να βρεις..

Ούτως η άλλως δεν θα το κάνω τώρα, θέλω πρωτα αρχικα να αλλάξουμε σπίτι κ μετα..κ τη δουλεια ναι την έχω έτοιμη για όταν θέλω να ξεκινησω

  • Μου αρέσει 1

CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσι καντο χωρίς σκέψη.... Μετάνιωσα τόσο πολύ που δεν έστειλα τον μεγάλο μου παιδικό όταν έπρεπε.... Έκανα το λάθος να τον αφήσω στην γιαγιά (την μαμά μου) και αντιμετωπίζω ακόμη πρόβλημα σε όλα αυτά που ανέφερε η φαιη.... Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα τον έστελνα σίγουρα... Και φυσικά τώρα τα δίδυμα σεπτεμβρη έχουν πάει βρεφικο χωρίς δεύτερη σκέψη... Θα είναι 10 μηνών τότε... 

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anastasia_paris είπε:

Αχ κορίτσι καντο χωρίς σκέψη.... Μετάνιωσα τόσο πολύ που δεν έστειλα τον μεγάλο μου παιδικό όταν έπρεπε.... Έκανα το λάθος να τον αφήσω στην γιαγιά (την μαμά μου) και αντιμετωπίζω ακόμη πρόβλημα σε όλα αυτά που ανέφερε η φαιη.... Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα τον έστελνα σίγουρα... Και φυσικά τώρα τα δίδυμα σεπτεμβρη έχουν πάει βρεφικο χωρίς δεύτερη σκέψη... Θα είναι 10 μηνών τότε... 

αυτά ακριβως θέλω να αποφυγω..παρότι πρωτο παιδι δε θέλω να γίνει το χαϊδεμένο της γιαγιάς κ να μη μαζεύεται μετα, έχω δει άπειρα παραδείγματα! Καλα θα κάνεις κορίτσι μου, είναι κ διδυμακια! Να σου ζήσουν!!

  • Μου αρέσει 1

CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Evangeliaaa είπε:

αυτά ακριβως θέλω να αποφυγω..παρότι πρωτο παιδι δε θέλω να γίνει το χαϊδεμένο της γιαγιάς κ να μη μαζεύεται μετα, έχω δει άπειρα παραδείγματα! Καλα θα κάνεις κορίτσι μου, είναι κ διδυμακια! Να σου ζήσουν!!

Σ ευχαριστώ πολύ!!! Κι εσένα να σου ζήσει το  μωράκι σου!!! 

  • Μου αρέσει 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έστειλα τον γιο μου παιδικό όταν ήταν 9 μηνών επειδή γύρισα στην δουλειά...θα σου πω μόνο λίγα από αυτά που άκουσα.

1. Είσαι εγωίστρια που προτιμάς να είναι το παιδί σου σε ξένο περιβάλλον και με άτομα που δεν ξέρεις επειδή θες να επιστρέψεις στην δουλειά (λες και δουλεύω από χόμπι).

2. Είσαι επίσης εγωίστρια που στέλνεις το παιδί σου παιδικό απο τόσο μικρό και αρρωσταίνει ενώ σου έχει προσφερθεί βοήθεια και εσύ την αρνείσαι.

3. Δεν είσαι καλή μητέρα γιατί κανονικά πρέπει να σταματήσεις την δουλειά και να μείνεις σπίτι μέχρι να μεγαλώσει το παιδί σου.

και γενικά αν συνεχίσω να γράφω δεν θα τελειώσω ποτέ.

Φυσικά και δεν ακούσαμε κανέναν, στείλαμε το παιδί μας παιδικό και επωμιστίκαμε   εγώ και ο άντρας μου ότι δυσκολία προέκυψε.τώρα ο γιος μας είναι 3 1/2 και δεν έχω μετανιώσει στιγμή την επιλογή μου αυτή. είναι και αυτός χαρούμενος αλλά και εγώ γιατί απέφυγα συγκρούσεις με παππούδες και γιαγιάδες, γιατί εδώ που τα λέμε δεν τις αποφεύγεις όταν σου κρατούν το παιδί. Εκείνοι μεγάλωσαν τα δικά τους παιδιά με διαφορετικό τρόπο, και δυστυχώς οι περισσότεροι από αυτούς δεν είναι δεκτικοί καθόλου στο να αλλάξουν αυτόν τον τρόπο και να προσαρμοστούν στα δεδομένα των σημερινών γονέων. 

Φυσικά και το ιδανικό είναι ένα μωρό να μείνει σπίτι με την μαμά του, όταν όμως αυτό το ιδανικό δεν είναι  εφικτό πρέπει να δεις ποια είναι η καλύτερη λύση για την οικογένεια σου. Για την δική μου οικογένεια ήταν να πάει το παιδί μου στον παιδικό, για άλλους είναι να μείνει σπίτι με την γιαγιά ...ο καθένας όπως το βλέπει.

  • Μου αρέσει 5
  • Λυπημένη/-ος 1

 
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Evangeliaaa είπε:

 

Δεν διεκρινησα, δε δούλευα εξ αρχής, ειχα πολλές ναυτίες, ζαλάδες μέχρι τον 5ο..απλα κ λόγω οικονομικού κ ψυχολογικού θέλω να βρω παλι δουλεια..

αυτα σκέφτομαι κ εγώ, απλα φοβάμαι κιολας πως θα προσαρμοστεί..για πες βρε Φαίη μου πως ήταν στην αρχή ο δικός σου;;

Κοίτα, είναι στα παιδιά η προσαρμογή πιστεύω... Ο δικός μου 3 μέρες γκρινιάζει λίγο για κανένα 10 λεπτό και από τότε όλα τέλεια! Δεν ξαναχρειαστηκε προσαρμογή ποτέ! Πηγαίναμε και καθόταν με χαρά κάθε χρονιά! Αλλά υπάρχουν και παιδάκια που κλαίνε... Βέβαια έχει να κάνει νομίζω και κατα πόσο έρχεται σε επαφή και κάθεται και με άλλο κόσμο εκτός από εσένα. Εγώ που τον άφηνα κάποιες ώρες πριν τον πάω παιδικό με τη μαμά μου, με την πεθερά μου και τις κουνιάδας μου το διαχειρίστηκε αρκετά καλά! Αλλά σου ξαναλέω, έχει να κάνει και με το παιδί και με τις δασκάλες!

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Έστειλα τον γιο μου παιδικό όταν ήταν 9 μηνών επειδή γύρισα στην δουλειά...θα σου πω μόνο λίγα από αυτά που άκουσα.

1. Είσαι εγωίστρια που προτιμάς να είναι το παιδί σου σε ξένο περιβάλλον και με άτομα που δεν ξέρεις επειδή θες να επιστρέψεις στην δουλειά (λες και δουλεύω από χόμπι).

2. Είσαι επίσης εγωίστρια που στέλνεις το παιδί σου παιδικό απο τόσο μικρό και αρρωσταίνει ενώ σου έχει προσφερθεί βοήθεια και εσύ την αρνείσαι.

3. Δεν είσαι καλή μητέρα γιατί κανονικά πρέπει να σταματήσεις την δουλειά και να μείνεις σπίτι μέχρι να μεγαλώσει το παιδί σου.

και γενικά αν συνεχίσω να γράφω δεν θα τελειώσω ποτέ.

Φυσικά και δεν ακούσαμε κανέναν, στείλαμε το παιδί μας παιδικό και επωμιστίκαμε   εγώ και ο άντρας μου ότι δυσκολία προέκυψε.τώρα ο γιος μας είναι 3 1/2 και δεν έχω μετανιώσει στιγμή την επιλογή μου αυτή. είναι και αυτός χαρούμενος αλλά και εγώ γιατί απέφυγα συγκρούσεις με παππούδες και γιαγιάδες, γιατί εδώ που τα λέμε δεν τις αποφεύγεις όταν σου κρατούν το παιδί. Εκείνοι μεγάλωσαν τα δικά τους παιδιά με διαφορετικό τρόπο, και δυστυχώς οι περισσότεροι από αυτούς δεν είναι δεκτικοί καθόλου στο να αλλάξουν αυτόν τον τρόπο και να προσαρμοστούν στα δεδομένα των σημερινών γονέων. 

Φυσικά και το ιδανικό είναι ένα μωρό να μείνει σπίτι με την μαμά του, όταν όμως αυτό το ιδανικό δεν είναι  εφικτό πρέπει να δεις ποια είναι η καλύτερη λύση για την οικογένεια σου. Για την δική μου οικογένεια ήταν να πάει το παιδί μου στον παιδικό, για άλλους είναι να μείνει σπίτι με την γιαγιά ...ο καθένας όπως το βλέπει.

Συμφωνώ απόλυτα! Και όχι απλά δεν είναι δεκτικοί όσο αφορά το πώς μεγαλώνεις εσύ το παιδί σου σε σχέση με το πώς μεγάλωσαν αυτοί τα δικά τους αλλά κάνουν και χειρότερα γιατί τους έχουν αδυναμία και δεν τους χαλάνε χατηρι και ξαφνικά εσύ είσαι το τέρας η μαμά που δεν φτιάχνεις τηγανιτές πατάτες στο παιδί αλλά του δίνει κουνουπίδι για παράδειγμα! Άσε που αυτό τις αρρώστιες σε εμένα τουλάχιστον δεν ίσχυσε! Αρρώστησε μόνο μια φορά όταν τον ξεκινήσα και από τότε ξανά αρρώστησε στα 3 σε περίοδο που δεν είχε σχολείο! 

  • Μου αρέσει 3

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν έστειλα την μικρή παιδικό αλλά την κρατάει γυναίκα στο σπίτι από 15 ημερών. Η δουλειά μου είναι πολύ απαιτητική, έφυγα μια ημέρα πριν σταματήσω και επέστρεψα στις 15 ημέρες μετά την δουλειά. Η γυναίκα κράτησε το μωρό στην αγκαλιά της από 4 ημερών και από 15 ημερών έλειπα από το σπίτι για 8 ώρες Δευτέρα με Παρασκευή. 3 μηνών έφυγα για επαγγελματικό ταξίδι 10 ημέρες εξωτερικό. Βεβαια δεν συνιστώ σε κανέναν να κάνει αυτό που έκανα εγώ, αλλά μιλώντας για τα δικά μου οικογενειακά η δουλειά μου μας στηρίζει στο 70% για τα έξοδά μας και συν ότι παιδεύτηκα πάρα πολύ για να έχω αυτή τη θέση. Αυτό δεν σημαίνει ότι το παιδί μου είναι κάτω από τη δουλειά μου, μα για αυτό δουλεύω στην τελική!!!

Αν ένιωθα τύψεις, βέβαια! Ακόμα νιώθω αλλά κάνω ότι κάνω για να μην της λείψει τίποτα!!!!!

Επίσης ναι θα μπορούσε την μικρή να την κρατήσει η κουνιάδα μου αλλά άκουσα τόσα πολλά που τελικά καλύτερα που δεν την κράτησε. Να σου πω κάποια που θυμάμαι:

τι μάνα είμαι εγώ που αφήνω το παιδί μου;

σε ξένα χέρια το αφήνεις;

μόνο τον εαυτό μου σκέφτομαι με την δουλειά ενώ το παιδί το "πετάω";

το παιδί δεν θα έχει ασφαλής προσκόλληση! 

Δεν θυμάμαι πόσα άλλα άκουσα ιδίως από την κουνιάδα μου που ήθελε κιόλας να κρατήσει την μικρή. Εκτός από όλα αυτά, τονίζω ότι δεν ταιριάζουμε καθόλου στον τρόπο ανατροφής των παιδιών μας, στην κοσμοθεωρία μας αλλά και στον τρόπο ζωής μας.

Όπως είπαν και τα κορίτσια, ναι σε έναν ιδανικό κόσμο η μαμά θα μεγάλωνε τα παιδιά και θα καθόταν σπίτι και ο μπαμπάς απλά θα έφερνε τα ψώνια από τα souper market χαρούμενος και ευτυχισμένος... Δυστυχώς λίγες πλέον είναι σε αυτην την κατάσταση, οι περισότερες από εμάς δουλεύουμε.

Όσο για την προσαρμογή, στέλνω την μικρή παιδικό 3 ώρες την ημέρα για να παίζει με παιδάκια. Όχι απλά δεν κλαίει, αλλα μας χαιρετάει και κλαίει όταν πάμε να την πάρουμε.

Στείλε το μωρό παιδικό, ψάξε για δουλειά και μην ακούς κανένα. Εσύ και ο άντρας σου γνωρίζετε τα οικογενειακά σας καλύτερα από τον καθένα. 

  • Μου αρέσει 4
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...