Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εφόδια μαιευτηρίου για μωρό κ μαμά.


Recommended Posts

Καλημέρααααα.βρε κορίτσια πείτε μου τι θα χρειαστούμε μαμά κ κόρη Απρίλη μήνα;τι πρέπει να περιέχει η βαλίτσα;νομίζω πρέπει να ετοιμάζομαι σιγά σιγα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πρότεινα να πάρεις τη λίστα από το μαιευτήριο για το τι ακριβώς θα χρειαστεις. Ξέρω ότι δεν σου παρέχουν τίποτε από πράγματα για το μωρό οπότε θα χρειαστεί να τα έχεις όλα εσυ. Πανες,ρούχα,καλλυντικα κτλ όπως αντίστοιχα και για εσένα σερβιέτες,εσώρουχα μιας χρήσης κτλ. Καλύτερα μίλα με το μαιευτήριο γιατί το καθένα ζητάει και διαφορετικά πράγματα και μπορούν να σε προσανατολίσουν και για τις ποσότητες που θα χρειαστεις. 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μαράκι μαρακι είπε:

Καλημέρααααα.βρε κορίτσια πείτε μου τι θα χρειαστούμε μαμά κ κόρη Απρίλη μήνα;τι πρέπει να περιέχει η βαλίτσα;νομίζω πρέπει να ετοιμάζομαι σιγά σιγα

Καλημέρα εγώ γεννησα στο αλεξάνδρας και ο γιατρός μου έδωσα αυτή τι λίστα. 

Για το ληξιαρχείο χρειαζομαστε:αμκα, αφμ, αστυνομική ταυτοτητα(και τον δυο)ληξιαρχική πράξη γαμου, πιστοποιητικό οικογενειακης κατάστασης. Για την εισαγωγη:βιβλιάριο υγείας, εξετάσεις κυησης στις οποίες θα ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ HIV, HbsAg, HCV, VDRL, (RPR). Η ζευγάρι σαγιονάρες, μωρομαντηλα. Για τη μαμα:πυτζαμες 2 η 3 η νυχτικα, σουτιέν θηλασμού, κρέμα για θηλες εγώ πήρα την purelan πάρα πολύ καλή, εσώρουχα, σερβιέτες λοχειας, πρωσοπικα αντικειμενα(σαμπουαν, αφρόλουτρο, αποσμητικό)ήπιο καθαριστικό για την ευαίσθητη περιοχή. Για το μωρό: φανελάκια 4 - 5. 2-3 φορμακια ανάλογα με την εποχή, 3 πανες αγκαλιάς, 6μικρα πανάκια, 2 σελτεδακια αδιάβροχα, αφρόλουτροσαμπουαν, πετσέτα μπουρνούζι, 1 κουβερτα εποχής, 2 σεντόνακια,οινοπνευμα, γάζες αποστειρωμενες. Κρέμα αλλαγής πάνας. εγώ πήρα και πανεςαλλάείχαν.

  • Ευχαριστώ 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Μαράκι μαρακι είπε:

Καλημέρααααα.βρε κορίτσια πείτε μου τι θα χρειαστούμε μαμά κ κόρη Απρίλη μήνα;τι πρέπει να περιέχει η βαλίτσα;νομίζω πρέπει να ετοιμάζομαι σιγά σιγα

Καλησπέρα κορίτσι! Θα σου πω κ εγώ που γεννησα πριν 3,5 μηνες στο Έλενα..εγώ είχα πάρει 2-3 νυχτικά η πιτζάμες, αναλόγως τι σε βολευει κ πως θα γεννήσεις, εμένα που γεννησα με φτ με βολεψαν πιτζάμες, φανελακια κ φορμακια για το μωρο 5-6 πάρε γτ εγώ είχα πάρει πιο λιγα γτ δεν πρόλαβα να φτιαξω βαλίτσα κ έτρεχαν να μ φέρουν κ άλλα..μπουρνουζακι για το μωρο, σελτεδακια, σαμπουάν έχουν εκεί όπως κ πάνες, κρέμα για το συγκαμα κ οινόπνευμα με βαμβάκι, καλτσακια γτ πολλές φορες έχουν νυχακια στα χερακια κ γρατζουνανε το προσωπακι τους, σεντονακια 2-3, κουβερτουλα ανάλογα την εποχή αυτά νομιζω..για εσένα σαμπουάν, αφρολουτρο, σαπουνακι για την ευαίσθητη περιοχη κ όλα τα συναφή, σερβιετες έχουν θα σε βολεψουν τη 1η μέρα σίγουρα, γι αυτό πάρε κ δικές σου μεγάλες, για τις επόμενες μέρες, εσώρουχα πάρε μπολικα γτ λερωνεσαι πααααρα πολύ εύκολα, ρούχα εξόδου, σουτιεν θηλασμού, παντόφλες, φορτιστή για το κινητο μη ξεχάσεις γτ θα βάζεις κ λίγο μουσικουλα μη σκυλοβαρεθεις, αυτά τα λιγα χαχαχ..με το καλό κορίτσι μου με εναν πόνο!! Κ οσο για γιατρό που είχες ανοίξει σε άλλο θέμα εγώ προσωπικά γεννησα με τον εφημερευον γιατρό μιας κ αυτός που είχαμε πει να με ξεγεννησει δεν ήρθε ποτε..μπορω να πω οτι είναι πολύ καλοί κ έμπειροι, μαίες κ γιατροί κ ας γεννησα χωρίς τις εξετάσεις μ όλες πηγαν όλα πολύ καλά κ να ξέρεις σε ενθαρρύνουν πολύ!

  • Ευχαριστώ 1

CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites

το μονο που θα ηθελα να προσθεσω ειναι οτι στα μαιευτηρια εχει πολυ ζεστη,οποτε μην παρεις μαζι χοντρη κουβερτα.κ απο φορμακια απλα μακο,οχι βελουτε γενικως

για σενα πιο πιθανο να εισαι με κοντομανικο

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,με το καλό το μωράκι σου...εάν έχεις σκοπό να θηλασεις, ο αποστειρωτης δεν χρειάζεται...εάν δεν θηλασεις, μου έχουν πει ότι είναι βολικός...εγώ αυτό που σου προτείνω είναι να μην πάρεις και αν δεις ότι σου χρειάζεται στέλνεις τον άντρα σου και σου αγοράζει έναν...λογικά η αποστείρωση είναι για το πρώτο τρίμηνο, εξάλλου μετά βάζουν τα πάντα στο στόμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειααα katrin*.κοίτα για θηλασμό το πάω.αν κ έχω πάρει κ μπιμπερο για να έχω για πάσα ενδεχόμενο,οπότε δεν θα πάρω κ βλέπουμε.κ στην τελική υπάρχει κ ο πατροπαράδοτος τρόπος όπως κάνανε οι μανάδες μας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Μαράκι μαρακι είπε:

Γειααα katrin*.κοίτα για θηλασμό το πάω.αν κ έχω πάρει κ μπιμπερο για να έχω για πάσα ενδεχόμενο,οπότε δεν θα πάρω κ βλέπουμε.κ στην τελική υπάρχει κ ο πατροπαράδοτος τρόπος όπως κάνανε οι μανάδες μας.

Ήθελα και εγώ να θηλάζω πολύ αλλά δε μπόρεσα και έτσι κατέληξα στο μπιμπερό.Εχεις σκεφτεί τη μέθοδο της Κρύας αποστειρωσης;εμένα με βόλεψε πολύ γιατί το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια ταμπλέτα ημερησίως και νερό βρυσης

Link to comment
Share on other sites

Κρύα αποστείρωση;κ τι ταμπλέτα;πρώτη φορά το ακούω....

Παράθεση

 

Καλησπέρα κορίτσια....ερώτηση.αποστειρωτη να πάρω;η δεν είναι κ τόσο απαραίτητος;κ για πόσο καιρό χρησιμοποιείται;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Μαράκι μαρακι είπε:

Κρύα αποστείρωση;κ τι ταμπλέτα;πρώτη φορά το ακούω....

Καλησπέρα κορίτσια....ερώτηση.αποστειρωτη να πάρω;η δεν είναι κ τόσο απαραίτητος;κ για πόσο καιρό χρησιμοποιείται;

Βάζεις όλα τα μπιμπερό,πιπιλες και ότι θες να αποστείρωσεις σε ένα δοχειο με 5 λίτρα νερό.

Μεσα σε αυτό το δοχειο ρίχνεις μια ταμπλέτα και μέσα σε 15 λεπτά είναι όλα αποστειρωμένα.Αν θες μπορείς να αφήνεις τα μπιμπερό και τις πιπιλες μέσα σε αυτό το διάστημα όλη μέρα μέχρι να τα χρειαστείς.αν θες μπορείς να βάζεις και άλλες πιπιλες η μπιμπερό μέσα στο διάλυμα εντός 24ωρου χωρίς να "χαλάει" η αποστείρωση.

Το μόνο που προσέχεις είναι να αλλάζεις νερό και να βάζεις καινούρια ταμπλέτα ανά 24 ωρες.Εγω τη βρήκα τρομερά βολική αυτή τη μέθοδο.Ψαξτο αν θες παραπανω

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μαράκι μαρακι είπε:

Κρύα αποστείρωση;κ τι ταμπλέτα;πρώτη φορά το ακούω....

Καλησπέρα κορίτσια....ερώτηση.αποστειρωτη να πάρω;η δεν είναι κ τόσο απαραίτητος;κ για πόσο καιρό χρησιμοποιείται;

χρειαζεται πιο πολυ αν δεν θηλασεις. βεβαια αν θηλασεις κ θες να κανεις αποθεμα απο το γαλα σου θα πρεπει να αποστειρωνεις τα συνεργα απτο θυλαστρο κ.τα μπιμπερο που θα δινεις το γαλα. 

το κακο με.τον πατροπαραδοτο τροπο κατσαρολα.ειναι οτι πιανουν πολλα αλατα  τα σκευη κ οτι σου τρωει περισσοτερο χρονο. στον αποστριρωτη τα βαζεις μεσα πατας το κουμπι κ τα αφηνεις κ μεσα μεχρι να ανοιξεις τον αποστειρωτη κραταει η αποστειρωσει κανενα 5 ωρο εκει μεσα. ενω με κατσαρολα θα φας μιση ωρα κ.θα πρεπει να εισαι κ πανω απτο ματι μην παρεις κ καμια φωτια. ο αποστειρωτης κλεινει μονος του. 

με την.ταμπλετα δεν.ξερω κατα ποσο παιζουν.χημικα μεσα. γιατι να το ρισκαρεις σιγουρα η ταμλετα κατι θα εχει σε χημεια.   

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...