Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Διάφορα ηλικίας ανάμεσα στα παιδιά


Recommended Posts


Διαφημίσεις

Ποτε ειναι η μητερα ετοιμη; Για μενα το κάθε παιδι θελει το χρόνο του αποκλειστικα να μεγαλώσει λιγο και να παρει και η γυναικα το χρονο της να επανελθει. 3 χρόνια πανω κατω. Λιγοτερο ή περισσοτερο. Το θεμα ειναι οτι καθε γυναικα και καθε περιπτωση ειναι διαφορετική. Και σε καποιες οικογενειες ταιριαζουν μικρες ηλικιακες αποστασεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα.τον Απρίλιο γενναω.κ ο άντρας μου θέλει κ δεύτερο.του λέω ότι τουλάχιστον να έχουν ενάμιση χρόνο διάφορα.μην πελαγωσω.οι πιο πολύ μου λένε ότι αν μεγαλώσουν κοντά δεν θα το καταλάβω κ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μαράκι μαρακι είπε:

Καλημεραααα.τον Απρίλιο γενναω.κ ο άντρας μου θέλει κ δεύτερο.του λέω ότι τουλάχιστον να έχουν ενάμιση χρόνο διάφορα.μην πελαγωσω.οι πιο πολύ μου λένε ότι αν μεγαλώσουν κοντά δεν θα το καταλάβω κ πολύ.

Με το καλο! Καλε ακομα δεν εχεις γεννήσει; Χαχα! Τρελα κουραγια εχετε! Μεγαλωνουν κοντα και τρως τ'αγγουρι μια κι εξω αλλα το τρως! Οι απεξω παντα ευκολα τα λενε. Αν εσυ μπορεις κανεις και 3, το θεμα ειναι να μη πιεστεις και ν'απολαυσεις καθε παιδακι. Εκτος του οτι κι αυτα θελουν το χρονο τους και το κοπο τους να μεγαλωσουν το καθενα αποκλειστικά. Με το καλό οταν γεννησεις και λιγο καιρο μετα θα ξερεις πως θα νιώθεις! Εγω σου ευχομαι να το απολαυσεις! Αυτες οι στιγμες δεν επαναλαμβανονται!❤

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχαχ.εγω βασικά θέλω να περάσουν κ 3 χρόνια.αλλα μετά σκέφτομαι κ τα δικά μου κουράγια.αν κ δεν είμαι μεγάλη.31 εγώ κ ο άντρας μου 41.οποτε θέλει κ ένα δεύτερο σε χρόνο μπαμ μπαμ.αχαχχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Μαράκι μαρακι είπε:

Αχαχαχαχ.εγω βασικά θέλω να περάσουν κ 3 χρόνια.αλλα μετά σκέφτομαι κ τα δικά μου κουράγια.αν κ δεν είμαι μεγάλη.31 εγώ κ ο άντρας μου 41.οποτε θέλει κ ένα δεύτερο σε χρόνο μπαμ μπαμ.αχαχχα.

Καλημερα.Με το καλο το μωρακι σου.Κατσε να ρθει το πρωτο να αρχισουν τα ξενυχτια και μετα απο 2 μηνες ρωτα τον αν θελει κοντα και δευτερο.χαχαχα...Παντως ασχετα απο την πλακα εγω που εχω ενα μικρουλι 10 μηνων θελω συντομα να μεινω εγκυος στο δευτερο.Αν ρωτησεις τον αντρα μου θα σου πει σε 2-3 χρονια καλυτερα αλλα εγω σε 3 μερες κλεινω τα 37 .Νομιζω αν τα θες κοντα να χρονισει το πρωτο και μετα ξεκινα ειναι το ιδανικο και για το σωμα μας.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θετικό είναι ότι θα έχω πολλά πράγματα από το πρώτο οπότε τα σημαντικά έξοδα δεν θα υπάρχουν.αλλα όντως πρέπει να το ζήσει πρώτα με το πρώτο μας μικρακι.το δύσκολο είναι ότι δουλεύει μόνο αυτός,γιατί δεν θέλει να δουλεύω κ νοικιάζουμε.αλλα παρόλα αυτά θέλει κ δεύτερο.βασικα δεν είναι μόνο το σώμα είναι γενικά το τι ακολουθεί.καλος η κακός πιο πολύ η γυναίκα τρέχει.

Κοριτσάκι έχεις ή αγοράκι;να σου ζήσει....δεν θα σε ρωτήσω πως είναι το όλο.το κάθε παιδί νομίζω είναι διαφορετικό σε όλα του.απλα κ μόνο που έχεις ένα μικρακι να σου γεμίζει τη ζωη,τα λέει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αγορακι ειναι.Ναι για τα πραγματα εχεις δικιο,γλιτωνεις καποια εξοδα.Και σαφως δουλευει δεν δουλευει η γυναικα τρεχει.Ομως απο την στιγμη που θα ερθει το παιδι γεμιζει η ζωη σου.Θα το ζησεις συντομα και θα δεις ,λιγο δυσκολα στην αρχη αλλα υπεροχα


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εμένα ο μεγαλος μου είναι 5,5 περίπου και το μωράκι μου είναι 4 μηνών. Η αλήθεια είναι άργησα λίγο. Για εμένα η ιδανική διαφορά και για να παίζουν μεταξύ τους τα παιδιά και για να είναι καλά η μαμά είναι όταν το μεγάλο παιδάκι βγάλει πάνα! Δηλαδή να μπορεί να αυτό εξυπηρετειται... Στο φαγητό, στην τουαλέτα... Αλλά γενικά συμφωνω με την @Comet κάτσε να γεννήσεις με το καλό... δεν παίζει να έχετε κουράγιο για 2ο στα καπάκια! Είναι μεγάλη η εξάντληση τους πρώτους μήνες!

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω συζητησει πολυ το θεμα με πολλους φιλους και γνωστους εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα: εξαρταται τι ειναι πιο σημαντικο για σενα. Αν τα κανεις κοντα θα ξεπατωθεις ομως σε 3-4 χρονια θα εισαι πολυ πιο ανετη, θα απασχολουνται μεταξυ τους, κοινες δραστηριοτητες πανω κατω, κοινες παρεες. Αν η διαφορα ειναι μεγαλυτερη απο 3 χρονια τοτε θα ειναι πολυ πιο ευκολα στην αρχη, ομως αργοτερα θα πρεπει να γινεσαι χιλια κομματια γιατι δεν θα παιζουν μαζι, θα εχουν τελειως διαφορετικες παρεες και θα διασκεδαζουν με διαφορετικους τροπου. Και μην αυταπατασαι για τα εξοδα. Η οικονομικη διαφορα με το δευτερο παιδι ειναι τεραστια. Τα δικα μου εχουν διαφορα 20 μηνες. Σκεψου οτι δινω 40 ευρω την εβδομαδα μονο στο μαναβη!!! Και για τις πανες μη σου πω, ερχονται με τις κουτες σπιτι...


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επισης εξαρταται παρα πολυ απο το ποση βοηθεια εχεις. Αν κανεις δευτερο πολυ κοντα στο πρωτο υα χρειαστεις οπωσδηποτε εναν ανθρωπο να σε βοηθαει με τα 2 μωρα και τις δουλειες του σπιτιου, ειτε μαμα, ειτε πεθερα, ειτε να παρεις μια γυναικα για καποιες ωρες τημ ημερα.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω.ειμαι μακριά κ από της δύο.σε απόσταση όχι σε πόλη.αλλα δεν θέλω κ άλλους στα πόδια μου.ειδωμεν......εχουμε μέλλον ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...