Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκλεισα 30 εβδομάδες κύησης με τα διδυμακια μου και ο γιατρος μου είπε πως ο τράχηλος κοντυνε αρκετά. Πριν από 2 εβδομάδες ηταν 3,5 και σημερα 2,4. Μου ειπε να σκεφτώ το ενδεχόμενο να πάω Αθήνα. Υπαρχει κάποια κοπέλα που να χρειάστηκε να πάει Αθήνα για το τελευταίο διάστημα? Και τι έκανε με το θέμα της διαμονής? Θα μου νοικιάσουνε διαμέρισμα για 1- 2 μήνες? Γνωρίζει κάποια?

Ποτοτυπες συνταγες για μωρακια 8-12 μηνων


Recommended Posts

Κοριτσια ελατε να μοιραστουμε προτοτυπες συνταγες για τα ζουζουνια μας.. 

Εγω ειχα βρει να κανω κατο διαφορετικο με το αυγο μας γιατι ολο βραστο το βαρεθηκαμε.. Λοιπον μουλιαζω μια φετα ψωμι του τοστ σε λιγο γαλατακι της μικρης το κοβω μικρα κομματακια και μετα το ανακατεβω με το αυγο και το τηγανιζω στο τηγανι με πολυ λογο λαδακι.. Κανουμε μια ιδους ομελετα.. Εμενα τρελενετε η μικρη.. Το τρωει ολο!!


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα εχω λίγο μεγαλύτερο μωρακι αλλα παρολο αυτα το περασαμε αυτο το σταδιο.

Αβοκάντο και μπανάνα λιωμένα ως φρουτοκρεμα το οποίο έχει το ατού επειδή είναι πολύ μαλακά φρούτα να μπορείς να τα φτιαχνεις επί τόπου όταν είσαι έξω.βεβαια στο μπλέντερ η υφή είναι διαφορετική και πιο λεία αλλά ως λύση ανάγκης και με πηρουνι πατημένα είναι μια χαρά 

Μια άλλη τροφή που λατρεύουν τα μωράκια είναι η γλυκοπατατα.Εμενα τρελαινεται και του τη δίνω σίγουρα 2 φορές την εβδομάδα. 

Ο τρόπος του αυγού μου θυμίζει scrambled eggs αλλά προσπάθησε να αποφύγεις τα τηγανητά από τόσο μικρή ηλικία.μπορεις να κάνεις scrambled egg χωρίς ίχνος λαδιού η βουτύρου στα μικροκύματα και μετά να βάλεις στη φρυγανιερα λίγο ψωμακι

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angela123 είπε:

Καλησπέρα εχω λίγο μεγαλύτερο μωρακι αλλα παρολο αυτα το περασαμε αυτο το σταδιο.

Αβοκάντο και μπανάνα λιωμένα ως φρουτοκρεμα το οποίο έχει το ατού επειδή είναι πολύ μαλακά φρούτα να μπορείς να τα φτιαχνεις επί τόπου όταν είσαι έξω.βεβαια στο μπλέντερ η υφή είναι διαφορετική και πιο λεία αλλά ως λύση ανάγκης και με πηρουνι πατημένα είναι μια χαρά 

Μια άλλη τροφή που λατρεύουν τα μωράκια είναι η γλυκοπατατα.Εμενα τρελαινεται και του τη δίνω σίγουρα 2 φορές την εβδομάδα. 

Ο τρόπος του αυγού μου θυμίζει scrambled eggs αλλά προσπάθησε να αποφύγεις τα τηγανητά από τόσο μικρή ηλικία.μπορεις να κάνεις scrambled egg χωρίς ίχνος λαδιού η βουτύρου στα μικροκύματα και μετά να βάλεις στη φρυγανιερα λίγο ψωμακι

Καλησπερα.. Ακομα δεν εζουμε δοκιμασςι αβοκαντο θα το κανω μια μερα.. Αλλα σιγουρα με το πιρουνι θα τα λιωσω γιατι δεν θελει στο μπλεντερ τα θελει κομματακια.. 

Καλα μην φαντστεις οτι το τηγανιζω κανονικα.. Μια σταγονα λαδι ριχνω και δεν το εχω σε πολυ μεγαλη θερμοκρασια.. Λες να μην κανει καλο??


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααα..

Τραχανοσουπα

Λοιπον βρηκα συνταγη για σουπα τραχανα. Πριν δεν ηθελε να φαει τραχανα καθολου αλλα χθες εφαγε ολο το πιατο..

ντοματα τριμμενη

1 κρεμμυδι

1 καροτο τριμμενο

λιγο λάδι

Λίγο αλατι

1 λιτρο νερο

1 κούπα τραχανά σταρενιο

Εκτελεση

1 Σε μια κατσαρόλα βάζουμε λιγο λαδι το κρεμμύδι και το καροτο να παρει λιγο χρώμα

2 Έπειτα προσθέτουμε την ντομάτα αλατι και το νερο.

3 Μαγειρευουμε για 20 λεπτα σε μετρια φωτια.

4 Προσθετουμε τον τραχανα και ανακατεύουμε (κατα τη διάρκεια ανακατεύουμε και ίσως χρειαστεί να προσθεσουμε νερακι γιατι τραβαει)

5 Μαγειρευουμε για αλλα 20 λεπτα σε σιγανή φωτια.


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , ΚατεριναΣκ είπε:

Καλημερααα..

Τραχανοσουπα

Λοιπον βρηκα συνταγη για σουπα τραχανα. Πριν δεν ηθελε να φαει τραχανα καθολου αλλα χθες εφαγε ολο το πιατο..

ντοματα τριμμενη

1 κρεμμυδι

1 καροτο τριμμενο

λιγο λάδι

Λίγο αλατι

1 λιτρο νερο

1 κούπα τραχανά σταρενιο

Εκτελεση

1 Σε μια κατσαρόλα βάζουμε λιγο λαδι το κρεμμύδι και το καροτο να παρει λιγο χρώμα

2 Έπειτα προσθέτουμε την ντομάτα αλατι και το νερο.

3 Μαγειρευουμε για 20 λεπτα σε μετρια φωτια.

4 Προσθετουμε τον τραχανα και ανακατεύουμε (κατα τη διάρκεια ανακατεύουμε και ίσως χρειαστεί να προσθεσουμε νερακι γιατι τραβαει)

5 Μαγειρευουμε για αλλα 20 λεπτα σε σιγανή φωτια.

Ωραια η συνταγη για τον τραχανα,εμεις τον τρωμε και σκετο.Παντως αβοκαντο να της δωσεις ειναι πολυ θρεπτικο και εχει αρκετες θερμιδες.Φροντισε να ειναι ωριμο ,2 κουταλακια του γλυκου φτανουν και μαζι με κατι αλλο γιατι σκετο δεν τρωγεται.Εμεις βαζουμε απο την αρχη σχεδον στη φρουτοκρεμα.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Comet είπε:

Ωραια η συνταγη για τον τραχανα,εμεις τον τρωμε και σκετο.Παντως αβοκαντο να της δωσεις ειναι πολυ θρεπτικο και εχει αρκετες θερμιδες.Φροντισε να ειναι ωριμο ,2 κουταλακια του γλυκου φτανουν και μαζι με κατι αλλο γιατι σκετο δεν τρωγεται.Εμεις βαζουμε απο την αρχη σχεδον στη φρουτοκρεμα.

Οκ θα το δοκημασω.. Μεχρι τωρα εχουμε φαει μονο μπανανα αχλαδι μηλο πορτοκαλι μανταρινη και ροδι. Γιατι δεν ειναι ακομα η εποχη για αλλα φρουτα. Αλλα το αβοκαντο θα το δοκημασω..


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΚατεριναΣκ είπε:

Οκ θα το δοκημασω.. Μεχρι τωρα εχουμε φαει μονο μπανανα αχλαδι μηλο πορτοκαλι μανταρινη και ροδι. Γιατι δεν ειναι ακομα η εποχη για αλλα φρουτα. Αλλα το αβοκαντο θα το δοκημασω..

Εχει πολλα καλα λιπαρα οξεα και 1 κουταλακι 60 θερμιδες.Εγω παιρνω ενα μετριο και το κανω για 3 μερες στη φρουτοκρεμα.Οταν το κοψεις ασε το κουκουτσι κραταει 2 μερες στο ψυγειο.Το βγαζεις απο μεσα με το κουταλακι ειναι σαν βουτυρο.Ειναι σαν τη μπανανα μπορει να μαυρισει λιγο στο ψυγειο απο πανω το καθαριζεις και δινεις το απο κατω.Δοκιμασε να της το δωσεις με λιγο μπανανα


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Comet είπε:

Εχει πολλα καλα λιπαρα οξεα και 1 κουταλακι 60 θερμιδες.Εγω παιρνω ενα μετριο και το κανω για 3 μερες στη φρουτοκρεμα.Οταν το κοψεις ασε το κουκουτσι κραταει 2 μερες στο ψυγειο.Το βγαζεις απο μεσα με το κουταλακι ειναι σαν βουτυρο.Ειναι σαν τη μπανανα μπορει να μαυρισει λιγο στο ψυγειο απο πανω το καθαριζεις και δινεις το απο κατω.Δοκιμασε να της το δωσεις με λιγο μπανανα

Ok. Οταν θα παω για ψωνια θα παρω.. Θα σου πω εντυπωσεις οταν το δοκημασουμε..


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...