Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Εισαγωγη μωρού σε στερεη τροφη...


Recommended Posts

1 hour ago, Stefeirini είπε:

Θα μπω να δω οσον αφορά κ τον παπαβεντση..να δω τι προτεινει..

Όταν ρωτησα τον παιδίατρο μας τόσο νωρίς το κρεας ειδικά μου λεει έχουν ανάγκη απο σιδηρο σ αυτες τις ηλικίες.

Ειμαι στο ψαξιμο..ακόμη δεν δινω τπτ..

Βρήκα κ μια κρεμα φαριν λακτε με βιολογικο αλευρι γνωστής εταιρείας η οποία δεν ειναι πολυ γλυκιά ετσι ώστε να μπορέσουν να φανε κ φρούτα μετεπειτα κ να μην εθιστουν στα γλυκά κ μονο..

 Vikib εσύ τι εδωσες για αρχή?

Ούτε κ εγω Θέλω να δωσω ετοιμη κρέμα..εκανα πολλά λαθη στον πρωτο μου με αποτέλεσμα να γινει ενα παιδι πολυ επιλεκτικο σ αυτα που τρωει ακόμη κ τώρα..

Ολες οι κρεμες του εμπορίου..ακομη κ οι βιολογικες του φαρμακειου εχουν αρκετη ζαχαρη..εχω προβληματιστεί αρκετά κ το αν είναι έτοιμο βέβαια το παιδί..κάθεται με στήριξη,κραταει το κεφάλι του ορθιο αλλά δεν εχω τσεκαρει αντιδραση στο κουταλι..

Αν θες μπορείς να φτιάχνεις κ κρέμες με κεχρί ( είναι το υποκατάστατο του ρυζιού ) η κ με βρώμη ..!!! Υπάρχει κ το φαγοπυρο κ το κινόα εγώ όλα αυτά τα βάζω κ στο μεσημεριανό του φαγακι ..!!! Πάντως καλύτερα θα ήταν να ξεκινήσεις με φρούτα η κρεατακι με λαχανικά .. αν θες να ενημερωθείς ποιο πολύ για την διατροφή των μωρών _ παιδιών .. σου προτείνω να πάρεις το βιβλίο του παπαβεντση προικισμένα παιδιά εμπνευσμένοι γονείς για άλλη μια προσχολική διατροφή λέει πάρα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα κ τα λέει κ μέσο παραδειγματων εμένα μαρεσε παρα πολύ όταν το διάβασα ..!!!!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Stefeirini είπε:

Val εσεις ξεκινήσατε κατευθείαν με σουπιτσα?ποσο μηνων ειναι το μωρακι σου??

Είναι 5 μηνών! Ξεκινήσαμε με λαχανικά ένα κάθε 2 μέρες. Στην αρχή της έδωσα γλυκοπατάτα και σήμερα της πρόσθεσα και καρότο. Το επόμενο θα είναι το κολοκύθι....

 

πρίν από 8 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Εφόσον έχετε ξεκινήσει Ίδη κάποιες μέρες κ αποτι φαίνεται το μωρό τις δεχετε τις τροφές μια χαρά εφόσον ζητάει κ άλλο . Εάν τις δώσεις δύο τρεις κουταλιές ακόμα δε θα βαρυστομαχιασει κάποιες φορές τα μωράκια μας ξέρουν καλύτερα τις ανάγκες τους  από εμάς ..απλά εσύ κρατάς τις εισαγωγές όπως σου έχει πει ο παιδίατρος σου ..!!!

Θα της δώσω αύριο και βλέπουμε... Αν και οπως φαίνεται αν την αφήσω θα φάει όλο το μπολάκι!

πρίν από 59 λεπτά , Comet είπε:

Καλησπερα.Εμεις απο τον 6ο μηνα ξεκινησαμε πρωτα φρουτα,μετα κρεατοχορτοσουπα και για απογευματινο κρεμα με βρωμη και γαλα.(παιρνω μια κρεμα της holle με βρωμη και την τρωει πολυ απο την αρχη).

Θα τη δοκιμάσω πάνω κάτω το ίδιο πράγμα φαίνεται να είναι με αυτό που μου είπε...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Val! είπε:

Είναι 5 μηνών! Ξεκινήσαμε με λαχανικά ένα κάθε 2 μέρες. Στην αρχή της έδωσα γλυκοπατάτα και σήμερα της πρόσθεσα και καρότο. Το επόμενο θα είναι το κολοκύθι....

 

Θα της δώσω αύριο και βλέπουμε... Αν και οπως φαίνεται αν την αφήσω θα φάει όλο το μπολάκι!

Θα τη δοκιμάσω πάνω κάτω το ίδιο πράγμα φαίνεται να είναι με αυτό που μου είπε...

Κι εμεις οταν ξεκινησαμε στερεες με τα φρουτα (κλεισμενους 6 μηνες)του δινα τα κουταλακια που ελεγε η γιατρος αλλα απο την πρωτη μερα ηθελε παραπανω κι εκλαιγε οποτε κι εγω του δινα λιγο ακομη γιατι το λυπομουνα.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Comet είπε:

Κι εμεις οταν ξεκινησαμε στερεες με τα φρουτα (κλεισμενους 6 μηνες)του δινα τα κουταλακια που ελεγε η γιατρος αλλα απο την πρωτη μερα ηθελε παραπανω κι εκλαιγε οποτε κι εγω του δινα λιγο ακομη γιατι το λυπομουνα.

Σου το κάνει ακόμα?

Από τη μια χαίρομαι πααααααρα πολύ που το παιδάκι μου είναι εύκολο στο φαγητό και το καμαρώνω αλλά από την άλλη φοβάμαι δίνοντας της περισσότερο μην της κάνω κακό τρώγοντας περισσότερο απ´οτι πρέπει.... Τώρα στην αρχή μην της πέφτει βαρύ αλλά και μεγαλώνοντας....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα άλλοι παιδίατροι ξεκινούν με λαχανικά άλλοι με φρούτα...εμένα μου είπε να διαλέξω....ριζαλευρα κτλ δεν έδωσα..εγώ ξεκίνησα με μήλο...τις πρώτες μέρες μάλιστα το έβραζα λίγο για να μαλακώσει....στα φρούτα είχα τριήμερες εισαγωγές όταν μπήκα λαχανικά μου πε ότι μπορώ κ ανά δύο μέρες να δίνω 2ή 3 εφ όσων δεν παρουσίασε κάποια αλλεργία έτσι κι έκανα . Στερεάς ξεκίνησα στις 180 μέρες ζωής...αυτό μου Χε πει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...