Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Joann είπε:

Σκοπός μου με αυτό το μήνυμα ήταν να δώσω και μια άλλη οπτική των πραγμάτων...μιας μητέρας με παραπάνω από ένα παιδιά που δεν είναι λιγότερο καλή μητέρα. Δεν απευθύνθηκα σε κανεναν προσωπικά. Όλες οι μητέρες θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά τους.

Τώρα όσον αφορά στις λέξεις άμυνα, επίθεση, κριτική λυπάμαι που τις έλαβα.

Καθε μανουλα εχει τις δικες της εμπειριες αναλογα με τα παιδια της. Ουτε εγω, ουτε η winspert σε καμια περιπτωση δε μιλησαμε για λιγοτερη αγαπη ή φροντιδα, απλα παραθεσαμε τις δικες μας εμπειριες για να βοηθησουμε την κοπελα να νιωσει καλυτερα. Εσυ σαν διδυμομανουλα, εννοειται οτι δε θα μπορουσες να κοιμασαι με 2 μωρα πανω σου...Αυτο που καταφερες ειναι πολυ σημαντικο και μπραβο σου πραγματικα, νομιζω ομως οτι βοηθησε λιγο και η ιδιοσυγκρασια των μικρων σου...Ο μονος τροπος για να εκπαιδευσω τον δικο μου μπεμπη θα ηταν να τον αφηνω να πλανταζει (αν και δεν πιστευω οτι εχει αποτελεσμα αυτη η μεθοδος...), αφου μιλαμε για ενα μωρο που ουρλιαζε οποτε τον αφηνες κατω και που ποτε δεν τα πηγε καλα με τον υπνο...ακομα πολλα βραδια ξυπναει ανα 1 ωρα...Θυμαμαι χαρακτηριστικα στο μαιευτηριο, οταν πηγαμε στην αιθουσα που τα ειχαν για να μας δειξουν πως θα τα κανουμε μπανιο, ακουγοταν μονο ενα μωρο να πλανταζει...το δικο μου!Ακομα κι οταν το φεραμε σπιτι με ικτερο που αλλα ειναι ληθαργικα και δεν μπορεις να τα ξυπνησεις, ο μπεμπακος ειχε το ματι γαριδα!Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολα ειναι θεμα μωρου...Για εμενα η συγκοιμηση ηταν μονοδρομος, οχι πρωτη επιλογη. Ιδανικα θα ηθελα να κοιμαται στο δωματιο μας αλλα στο κρεβατακι του και να μπορω να απλωσω κι εγω λιγο το κορμακι μου η ερημη...Αφου αυτο δε λειτουργει ομως, ας ειναι στο κρεβατι μας για να μπορουμε να κοιμομαστε ολοι!

Οσο για τα ανεξαρτητα παιδια, τα παραδειγματα γυρω μου αλλα δειχνουν...Το πιο ανεξαρτητο παιδι στον κυκλο μας τουλαχιστον (3 ετων τωρα) ειναι ενα αγορακι που θηλαζε και κοιμοταν με τη μαμα του μεχρι τα 2,5 ενω αλλα που σαν μωρακια πηγαν κανονικα στην κουνια τους, τωρα εχουν επιστρεψει στο κρεβατι των γονιων τους. Νομιζω οτι η ανεξαρτησια δεν εξαρταται απο τη συνθηκη του υπνου αλλα απο αλλες προσλαμβανουσες...Μιλαω παντα καλοπροαιρετα και στο πλαισιο της διαφορετικης οπτικης που ανεφερες, οποτε θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος για παρεξηγησεις!

  • Μου αρέσει 4

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

πρίν από 57 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Καθε μανουλα εχει τις δικες της εμπειριες αναλογα με τα παιδια της. Ουτε εγω, ουτε η winspert σε καμια περιπτωση δε μιλησαμε για λιγοτερη αγαπη ή φροντιδα, απλα παραθεσαμε τις δικες μας εμπειριες για να βοηθησουμε την κοπελα να νιωσει καλυτερα. Εσυ σαν διδυμομανουλα, εννοειται οτι δε θα μπορουσες να κοιμασαι με 2 μωρα πανω σου...Αυτο που καταφερες ειναι πολυ σημαντικο και μπραβο σου πραγματικα, νομιζω ομως οτι βοηθησε λιγο και η ιδιοσυγκρασια των μικρων σου...Ο μονος τροπος για να εκπαιδευσω τον δικο μου μπεμπη θα ηταν να τον αφηνω να πλανταζει (αν και δεν πιστευω οτι εχει αποτελεσμα αυτη η μεθοδος...), αφου μιλαμε για ενα μωρο που ουρλιαζε οποτε τον αφηνες κατω και που ποτε δεν τα πηγε καλα με τον υπνο...ακομα πολλα βραδια ξυπναει ανα 1 ωρα...Θυμαμαι χαρακτηριστικα στο μαιευτηριο, οταν πηγαμε στην αιθουσα που τα ειχαν για να μας δειξουν πως θα τα κανουμε μπανιο, ακουγοταν μονο ενα μωρο να πλανταζει...το δικο μου!Ακομα κι οταν το φεραμε σπιτι με ικτερο που αλλα ειναι ληθαργικα και δεν μπορεις να τα ξυπνησεις, ο μπεμπακος ειχε το ματι γαριδα!Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολα ειναι θεμα μωρου...Για εμενα η συγκοιμηση ηταν μονοδρομος, οχι πρωτη επιλογη. Ιδανικα θα ηθελα να κοιμαται στο δωματιο μας αλλα στο κρεβατακι του και να μπορω να απλωσω κι εγω λιγο το κορμακι μου η ερημη...Αφου αυτο δε λειτουργει ομως, ας ειναι στο κρεβατι μας για να μπορουμε να κοιμομαστε ολοι!

Οσο για τα ανεξαρτητα παιδια, τα παραδειγματα γυρω μου αλλα δειχνουν...Το πιο ανεξαρτητο παιδι στον κυκλο μας τουλαχιστον (3 ετων τωρα) ειναι ενα αγορακι που θηλαζε και κοιμοταν με τη μαμα του μεχρι τα 2,5 ενω αλλα που σαν μωρακια πηγαν κανονικα στην κουνια τους, τωρα εχουν επιστρεψει στο κρεβατι των γονιων τους. Νομιζω οτι η ανεξαρτησια δεν εξαρταται απο τη συνθηκη του υπνου αλλα απο αλλες προσλαμβανουσες...Μιλαω παντα καλοπροαιρετα και στο πλαισιο της διαφορετικης οπτικης που ανεφερες, οποτε θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος για παρεξηγησεις!

Συμφωνω σε ολα...Αχ πόσο μοιαζουν τα μωρα μας....

  • Χαχα 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Καθε μανουλα εχει τις δικες της εμπειριες αναλογα με τα παιδια της. Ουτε εγω, ουτε η winspert σε καμια περιπτωση δε μιλησαμε για λιγοτερη αγαπη ή φροντιδα, απλα παραθεσαμε τις δικες μας εμπειριες για να βοηθησουμε την κοπελα να νιωσει καλυτερα. Εσυ σαν διδυμομανουλα, εννοειται οτι δε θα μπορουσες να κοιμασαι με 2 μωρα πανω σου...Αυτο που καταφερες ειναι πολυ σημαντικο και μπραβο σου πραγματικα, νομιζω ομως οτι βοηθησε λιγο και η ιδιοσυγκρασια των μικρων σου...Ο μονος τροπος για να εκπαιδευσω τον δικο μου μπεμπη θα ηταν να τον αφηνω να πλανταζει (αν και δεν πιστευω οτι εχει αποτελεσμα αυτη η μεθοδος...), αφου μιλαμε για ενα μωρο που ουρλιαζε οποτε τον αφηνες κατω και που ποτε δεν τα πηγε καλα με τον υπνο...ακομα πολλα βραδια ξυπναει ανα 1 ωρα...Θυμαμαι χαρακτηριστικα στο μαιευτηριο, οταν πηγαμε στην αιθουσα που τα ειχαν για να μας δειξουν πως θα τα κανουμε μπανιο, ακουγοταν μονο ενα μωρο να πλανταζει...το δικο μου!Ακομα κι οταν το φεραμε σπιτι με ικτερο που αλλα ειναι ληθαργικα και δεν μπορεις να τα ξυπνησεις, ο μπεμπακος ειχε το ματι γαριδα!Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολα ειναι θεμα μωρου...Για εμενα η συγκοιμηση ηταν μονοδρομος, οχι πρωτη επιλογη. Ιδανικα θα ηθελα να κοιμαται στο δωματιο μας αλλα στο κρεβατακι του και να μπορω να απλωσω κι εγω λιγο το κορμακι μου η ερημη...Αφου αυτο δε λειτουργει ομως, ας ειναι στο κρεβατι μας για να μπορουμε να κοιμομαστε ολοι!

Οσο για τα ανεξαρτητα παιδια, τα παραδειγματα γυρω μου αλλα δειχνουν...Το πιο ανεξαρτητο παιδι στον κυκλο μας τουλαχιστον (3 ετων τωρα) ειναι ενα αγορακι που θηλαζε και κοιμοταν με τη μαμα του μεχρι τα 2,5 ενω αλλα που σαν μωρακια πηγαν κανονικα στην κουνια τους, τωρα εχουν επιστρεψει στο κρεβατι των γονιων τους. Νομιζω οτι η ανεξαρτησια δεν εξαρταται απο τη συνθηκη του υπνου αλλα απο αλλες προσλαμβανουσες...Μιλαω παντα καλοπροαιρετα και στο πλαισιο της διαφορετικης οπτικης που ανεφερες, οποτε θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος για παρεξηγησεις!

Δεν θα διαφωνήσω με τίποτα απο όσα είπες. Αντιθέτως... Για σκέψου όμως το μωρό σου όπως το περιγράφεις αν ερχόταν δεύτερο ή τρίτο μετά από κάποια άλλο/άλλα δελφάκια πως πιστεύεις ότι θα ήταν εκείνο και πως εσύ μαζί του; 

Επίσης, είπα δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από εξαρτημένα παιδιά. Αυτό είναι μεγάλη συζήτηση αλλά τουλάχιστον για την ηλικία των 8 μηνών που είναι τα δικά μου μωρά προσπαθώ είτε με τον ύπνο είτε με το παιχνίδι είτε με το φαγητό να ξεκινούν σιγά σιγά να κάνουν πράγματα μόνα τους. Όσο για το περιβάλλον έχω πολλά παραδείγματα παιδιών 4 ετών που κοιμούνται στο κρεβάτι των γονιών τους. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι απλά εγώ δεν το αντέχω. Δεν έβλεπα την ώρα να πάνε τα μωρά στα δωμάτια τους να κοιμηθώ με τον άντρα μου. Είχα πολύ άγχος στην αρχή αλλά τώρα δεν το αλλάζω με τίποτα, έχουμε το χώρο μας και χρόνο για τους δυο μας.

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Joann said:

Δεν θα διαφωνήσω με τίποτα απο όσα είπες. Αντιθέτως... Για σκέψου όμως το μωρό σου όπως το περιγράφεις αν ερχόταν δεύτερο ή τρίτο μετά από κάποια άλλο/άλλα δελφάκια πως πιστεύεις ότι θα ήταν εκείνο και πως εσύ μαζί του; 

Επίσης, είπα δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από εξαρτημένα παιδιά. Αυτό είναι μεγάλη συζήτηση αλλά τουλάχιστον για την ηλικία των 8 μηνών που είναι τα δικά μου μωρά προσπαθώ είτε με τον ύπνο είτε με το παιχνίδι είτε με το φαγητό να ξεκινούν σιγά σιγά να κάνουν πράγματα μόνα τους. Όσο για το περιβάλλον έχω πολλά παραδείγματα παιδιών 4 ετών που κοιμούνται στο κρεβάτι των γονιών τους. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι απλά εγώ δεν το αντέχω. Δεν έβλεπα την ώρα να πάνε τα μωρά στα δωμάτια τους να κοιμηθώ με τον άντρα μου. Είχα πολύ άγχος στην αρχή αλλά τώρα δεν το αλλάζω με τίποτα, έχουμε το χώρο μας και χρόνο για τους δυο μας.

 

Πετάγομαι από μανουλες Μαϊου Έλεος με την συγκοιμιση... Και γω έλεγα πως θα κοιμόταν στην κούνιας της αμ δεν..  το κάθε μωρό έχει δικιά του προσωπικότητα..  αλλά είναι περισσότερο ανασφαλή και χρειάζονται και την μαμά και τον μπαμπά δίπλα για ύπνο..  η ανεξαρτησία έρχεται με άλλα πράγματα και συν ότι τα κοινωνικά παιδιά δεν μπορούν να κοιμηθούν μόνα τους γτ θέλουν παρέα..  η δικιά μ δυο μηνών ξυπνάει και δεν ακούγεται καν να κλαιει... Κάθεται ήρεμη μέχρι να ξυπνησω..  οπότε καταλαβαίνεις χαχαχ 


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αγαπες μ τι  κανετε???? τα μωρα σας???? 

βλεπω λετε το πως κοιμούνται....

εμενα η δικια μ παντως 4 μηνων που ειναι τωρα κοιμαται παντου..κ πανω μ κ στο κρεβάτι  μας κ στο λικνο της λ στην κουνια της κ στο αυγο της κ στην καλαθουνα της κ στο ριλαξ κ στο αμάξι κ στον καναπε κ στο γυμναστηριο της ...γενικα παντου...αλλάζει κ γουστάρει που λενε...

μαλλον ειμαι κωλόφαρδη ε???? 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Rafaelatarzan said:

Γεια σας αγαπες μ τι  κανετε???? τα μωρα σας???? 

βλεπω λετε το πως κοιμούνται....

εμενα η δικια μ παντως 4 μηνων που ειναι τωρα κοιμαται παντου..κ πανω μ κ στο κρεβάτι  μας κ στο λικνο της λ στην κουνια της κ στο αυγο της κ στην καλαθουνα της κ στο ριλαξ κ στο αμάξι κ στον καναπε κ στο γυμναστηριο της ...γενικα παντου...αλλάζει κ γουστάρει που λενε...

μαλλον ειμαι κωλόφαρδη ε???? 

Χαχαχα είσαι τυχερή... Τελικά το δύσκολο στα παιδιά είναι ο ύπνος όχι το φαγητό τούς... Ύπνε που παίρνεις τα παιδιά πάρε και το δικό μου χαχαχα...

  • Χαχα 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntepaki22 είπε:

Χαχαχα είσαι τυχερή... Τελικά το δύσκολο στα παιδιά είναι ο ύπνος όχι το φαγητό τούς... Ύπνε που παίρνεις τα παιδιά πάρε και το δικό μου χαχαχα...

φερτο φερτο θα την βαλω με τον κοκοβιο μ κ θα την στρωσω εγω μην σκας.. αχαχαχαχαχαχχα α κ απο φαι καλα παμε...οχι δεν λεμε...βεβαια δεν μπηκαμε σε στερεες τροφες κ θα δουμε μετα....ωχ μανα μ λεω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan said:

φερτο φερτο θα την βαλω με τον κοκοβιο μ κ θα την στρωσω εγω μην σκας.. αχαχαχαχαχαχχα α κ απο φαι καλα παμε...οχι δεν λεμε...βεβαια δεν μπηκαμε σε στερεες τροφες κ θα δουμε μετα....ωχ μανα μ λεω...

Εεε εντάξει μια Χαρούλα φτου φτου γενικά κάτι δεν είναι πρόβλημα μόνο αν εμείς το βλέπουμε έτσι..  είναι όλα θέμα οπτικής


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Γεια σας αγαπες μ τι  κανετε???? τα μωρα σας???? 

βλεπω λετε το πως κοιμούνται....

εμενα η δικια μ παντως 4 μηνων που ειναι τωρα κοιμαται παντου..κ πανω μ κ στο κρεβάτι  μας κ στο λικνο της λ στην κουνια της κ στο αυγο της κ στην καλαθουνα της κ στο ριλαξ κ στο αμάξι κ στον καναπε κ στο γυμναστηριο της ...γενικα παντου...αλλάζει κ γουστάρει που λενε...

μαλλον ειμαι κωλόφαρδη ε???? 

τρέλανέ με και πες ότι κοιμάσαι σερί το βράδυ;;;;;

 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Joann είπε:

Δεν θα διαφωνήσω με τίποτα απο όσα είπες. Αντιθέτως... Για σκέψου όμως το μωρό σου όπως το περιγράφεις αν ερχόταν δεύτερο ή τρίτο μετά από κάποια άλλο/άλλα δελφάκια πως πιστεύεις ότι θα ήταν εκείνο και πως εσύ μαζί του; 

Επίσης, είπα δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από εξαρτημένα παιδιά. Αυτό είναι μεγάλη συζήτηση αλλά τουλάχιστον για την ηλικία των 8 μηνών που είναι τα δικά μου μωρά προσπαθώ είτε με τον ύπνο είτε με το παιχνίδι είτε με το φαγητό να ξεκινούν σιγά σιγά να κάνουν πράγματα μόνα τους. Όσο για το περιβάλλον έχω πολλά παραδείγματα παιδιών 4 ετών που κοιμούνται στο κρεβάτι των γονιών τους. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι απλά εγώ δεν το αντέχω. Δεν έβλεπα την ώρα να πάνε τα μωρά στα δωμάτια τους να κοιμηθώ με τον άντρα μου. Είχα πολύ άγχος στην αρχή αλλά τώρα δεν το αλλάζω με τίποτα, έχουμε το χώρο μας και χρόνο για τους δυο μας.

 

Η αληθεια ειναι οτι δε θελω ουτε να το σκεφτομαι...2 τα ενδεχομενα...ή που θα ειχε διαφορετικη συμπεριφορα ο μικρουλης (λιγο δυσκολο βεβαια το βλεπω αυτο για τον ντουρασελ μου) ή που θα ειχαμε φουνταρει ομαδικως...χαχα!!

Σιγουρα αυτο που λες για το χωρο και το χρονο που εχετε σαν ζευγαρι ειναι πολυ σημαντικο!!Μακαρι να μπορεσουμε να εχουμε κι εμεις εστω λιγο με τον αντρα μου στο αμεσο μελλον...


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

Γεια σας αγαπες μ τι  κανετε???? τα μωρα σας???? 

βλεπω λετε το πως κοιμούνται....

εμενα η δικια μ παντως 4 μηνων που ειναι τωρα κοιμαται παντου..κ πανω μ κ στο κρεβάτι  μας κ στο λικνο της λ στην κουνια της κ στο αυγο της κ στην καλαθουνα της κ στο ριλαξ κ στο αμάξι κ στον καναπε κ στο γυμναστηριο της ...γενικα παντου...αλλάζει κ γουστάρει που λενε...

μαλλον ειμαι κωλόφαρδη ε???? 

Εισαι κ πολυ μαλιστα....χαχαχαχα:lol:

7 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Χαχαχα είσαι τυχερή... Τελικά το δύσκολο στα παιδιά είναι ο ύπνος όχι το φαγητό τούς... Ύπνε που παίρνεις τα παιδιά πάρε και το δικό μου χαχαχα...

Κ το δικό μου κ το δικό μου.....

Just now, Rafaelatarzan είπε:

ο ναι...απο 50 μερων κοιμαται απο τις 9 με 9.30 εως 8 πρωι πλεον....

Τι να σου πω παιδακι μου...αυτα είναι....Εμεις κατι μερες τωρα ξυπναμε καθε μισάωρο με μια ωρα κ ψάχνουμε βυζακι για να κοιμηθούμε....χαχαχα


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... said:

Καλημέρα! Δεν το πιστεύω. Είμαι έγκυος μόλις πήρα τα αποτελέσματα της χοριακής (16.402 μονάδες).

Καλημέρα!

Τι καλά!!!

Με το καλό εύχομαι! Πάμε για μανούλες Μαρτίου???


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...