Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 27/3/2024 at 7:13 ΜΜ, Σποράκι είπε:

      Η μαστογραφία γίνεται τις πρώτες μέρες του κύκλου. Μη την κανείς τώρα, περίμενε να αδιαθετήσεις και την κάνεις. Προλαβαίνεις πριν την ετ 

      Ξερω πως γινεται τις πρωτες μερες αλλα ειπα να κανω μια απελπιδα προσπάθεια..... Θα το δεχτούν άραγε να την κάνω ταυτόχρονα με την διαδικασία ετ;

      On 27/3/2024 at 7:12 ΜΜ, Nels είπε:

      Τώρα το στήθος σου είναι πρησμένο, η μαστογραφία συστήνεται να γίνεται ακριβώς  μετά την περιοδο εως και πριν την ωωορηξια.Ρωτα και τον γιατρό σου τι θα σου πει

      Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κάνω τον σταυρό μου κ θα ρωτήσω! 

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, linaa είπε:

εγω εκαvα τηv πρωτη δοση  απο 9 μηvωv . Οσα παιδακια ξερω το εχουv καvει. Ειvαι απτα πιο ασφαλες εμβολια μου ειχε πει η παιδιατρος. Εμεvα εκαvε δεκατα μεχρι 37.5 απλα ηταv καπως επιμοvα δηλαδη κρατησαv 2 μερες. γεvικα καvει πυρετο αλλα αυτο μοvο. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...Οποτε κ εσεις θα κανετε τρεις δοσεις,ε;


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, winspert είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...Οποτε κ εσεις θα κανετε τρεις δοσεις,ε;

Vαι τρεις δοσεις εχουμε καvει τηv δευτερη κ τωρα που θα γιvουμε 2 τηv τριτη. !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνα σε κανένα παιδί.

Ο γιατρός είπε να περιμένουμε κ να μην το κάνουμε ακόμα.

Θεωρεί πως όταν περαστεί στη συνταγογράφηση κ θα ναι δωρεάν θα ναι οκ να το κάνουμε


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Δεν το κάνα σε κανένα παιδί.

Ο γιατρός είπε να περιμένουμε κ να μην το κάνουμε ακόμα.

Θεωρεί πως όταν περαστεί στη συνταγογράφηση κ θα ναι δωρεάν θα ναι οκ να το κάνουμε

Σας το ειπε αυτό μονο λογω κοστους δλδ;


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, winspert said:

Κορίτσια καλησπέρα...Εχω ερωτηση...Μας ειπε η παιδιατρος πως για τον πρώτο χρόνο τελειωσαν τα υποχρεωτικά εμβολια κ αν θέλουμε μπορούμε να κάνουμε αυτο της μηνιγγίτιδας. Μου ειπε οτι ειναι 3 δοσεις αν το ξεκινήσουμε απο τωρα κ πως κανει 104 ευρω η δόση...Περαν των χρημάτων,εσεις το εχετε κανει στα παιδακια σας; 

Εμείς το κάναμε. 2 δόσεις μέχρι στιγμής. Την 3η σε 12 μήνες που θα είναι 22 μηνών.

Στην 1η δόση δεν είχε καμία παρενέργεια. Στη 2η έκανε λίγα δέκατα. Αλλά μου έχει ξανακάνει δέκατα σε εμβόλιο κι όταν ήταν 3ων μηνών.

  • Μου αρέσει 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, winspert είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...Οποτε κ εσεις θα κανετε τρεις δοσεις,ε;

Εμασ ο γιατροσ επιμενει πολυ στο να το κανουν οι γονεισ..κ τον εμπιστευομαι..χαιρεται καθε φορα που το κανει καθε παιδι..

Κ στα 2 παιδια μου το χω κανει..κ δεν ειχαμε καμμια παρενεργεια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κορίτσια καλησπέρα...Εχω ερωτηση...Μας ειπε η παιδιατρος πως για τον πρώτο χρόνο τελειωσαν τα υποχρεωτικά εμβολια κ αν θέλουμε μπορούμε να κάνουμε αυτο της μηνιγγίτιδας. Μου ειπε οτι ειναι 3 δοσεις αν το ξεκινήσουμε απο τωρα κ πως κανει 104 ευρω η δόση...Περαν των χρημάτων,εσεις το εχετε κανει στα παιδακια σας; 

Το έχω κάνει στη μικρή μου κι εγώ από τον 9ο μήνα(είναι ενός τώρα) ..έχει κάνει 2 δόσεις και σε ένα χρόνο θα κάνει την τρίτη δόση.Επειδή αρχικά είχα προβληματιστεί κι εγώ αν θα της το έκανα, στη συζήτηση με τον παιδίατρο πείστηκα γιατί παρόλο που είναι σπάνια νόσος αν μία στο εκατομμύριο συνέβαινε κάτι θα χτυπούσα το κεφάλι μου που δεν το έκανα.Μας είπε ότι στα βρέφη και τους εφήβους είναι πιο επικίνδυνη η νόσος αυτή.Εμένα έκανε λίγο πυρετό και τις δύο φορές αλλά για λίγες ώρες.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κορίτσια καλησπέρα...Εχω ερωτηση...Μας ειπε η παιδιατρος πως για τον πρώτο χρόνο τελειωσαν τα υποχρεωτικά εμβολια κ αν θέλουμε μπορούμε να κάνουμε αυτο της μηνιγγίτιδας. Μου ειπε οτι ειναι 3 δοσεις αν το ξεκινήσουμε απο τωρα κ πως κανει 104 ευρω η δόση...Περαν των χρημάτων,εσεις το εχετε κανει στα παιδακια σας; 

Καλησπέρα! Κι εγώ έκανα την 1η δόση όταν ήταν στον 9ο. Κόστισε 104€ αν θυμάμαι καλά. Είχε λίγα δέκατα και αρκετή γκρίνια εκείνη την μέρα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κορίτσια καλησπέρα...Εχω ερωτηση...Μας ειπε η παιδιατρος πως για τον πρώτο χρόνο τελειωσαν τα υποχρεωτικά εμβολια κ αν θέλουμε μπορούμε να κάνουμε αυτο της μηνιγγίτιδας. Μου ειπε οτι ειναι 3 δοσεις αν το ξεκινήσουμε απο τωρα κ πως κανει 104 ευρω η δόση...Περαν των χρημάτων,εσεις το εχετε κανει στα παιδακια σας; 

Εμεις καναμε την 1η δοση 7 μηνων μαζι με ενα αλλο και τη 2η μονο του στους 9 μηνες. Την 1η φορα εκανε πυρετουλι αλλα φανταζομαι οτι θα επαιξε ρολο οτι ηταν δυο τα εμβολια. Τη 2η φορα εκανε κατι ψιλοδεκατακια αλλα ηταν ευδιαθετος. Μονο το σημειο εκει ειχε πρηστει και κοκκινισει κι ακομα δεν εχει φυγει τελειως το γρομπαλακι και το μελανιασμα. Αλλοι παιδιατροι ξερω οτι το δινουν αργοτερα κατα τα 2. Γενικα, νομιζω οτι ειναι σημαντικο εμβολιο που δεν πρεπει να παραλειπεται και κακως δεν το εχουν ενταξει στα υποχρεωτικα εμβολια...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2020 at 10:02 ΜΜ, winspert είπε:

Σας το ειπε αυτό μονο λογω κοστους δλδ;

Όχι.απτην άποψη πως εάν είναι τόσο σημαντικό να γίνει θα περαστεί στο εθνικό σύστημα συνταγογράφησης για να το κάνουν όλοι

Τι να σου πω.   ολοι το κάναν αποτι βλέπω

 

  • Ευχαριστώ 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, tsilona είπε:

Όχι.απτην άποψη πως εάν είναι τόσο σημαντικό να γίνει θα περαστεί στο εθνικό σύστημα συνταγογράφησης για να το κάνουν όλοι

Τι να σου πω.   ολοι το κάναν αποτι βλέπω

 

Στη συζήτηση με τον παιδίατρο (που αυτή ήταν που μου εξαφάνισε τους προβληματισμούς για το συγκεκριμένο εμβόλιο) μας είπε ότι στην Ελλάδα δεν έχει ακόμη ενταχθεί στον υποχρεωτικό εμβολιασμό γιατί είναι σπάνια νόσος κι εδώ τα περιστατικά που συμβαίνουν κάθε χρόνο είναι λίγα και έτσι δεν δικαιολογείται η χρηματοδότηση για να γίνει υποχρεωτικό.Στην Αγγλία λόγω αύξησης κρουσμάτων σε αυτή τη νόσο το έκαναν υποχρεωτικό.Ωστόσο στα παιδιά κάτω των 4 ετών είναι πολύ επικίνδυνη νόσος και θανατηφόρα αν μία στο εκατομμύριο συμβεί και επειδή ποτέ δεν ξέρεις αν θα είσαι μέσα σε αυτό το μικρό ποσοστό, αποφάσισα να το κάνω στη δικιά μου.. Μάλιστα κι ίδιος ο παιδίατρος το έκανε στα δικά του παιδιά  αμέσως μόλις κυκλοφόρησε στην Ελλάδα παρά το γεγονός ότι ήταν μεγάλα πια (μιας και στους εφήβους είναι επικίνδυνη αυτή η νόσος επίσης). Επίσης αν κάποια στιγμή ενταχθεί στον υποχρεωτικό εμβολιασμό θα είναι για τα βρέφη κάτω του έτους οπότε τα δικά μας μωρά θα έχουν μεγαλώσει τότε και πάλι δεν θα καλύπτονται..

Εννοείται η απόφαση είναι στον κάθε γονιό γιατί και το κόστος είναι μεγάλο απλά εγώ προσωπικά δεν ήθελα να έχω την αγωνία του ρίσκου μη κάνοντάς το..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!πώς είστε; Τα μικρά σας; Ποιες βαπτισατε τα μικρά σας ήδη; Εμάς η βάπτιση μας είναι σε 3 μέρες :) το εμβόλιο εμείς δεν το κάναμε...μπορούμε άραγε να το κάνουμε σε όποια ηλικία θέλουμε;ρωτάω γιατί ούτε ο μεγάλος μου το εκανε


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, marioula1234 said:

Καλημέρα κορίτσια μου!πώς είστε; Τα μικρά σας; Ποιες βαπτισατε τα μικρά σας ήδη; Εμάς η βάπτιση μας είναι σε 3 μέρες :) το εμβόλιο εμείς δεν το κάναμε...μπορούμε άραγε να το κάνουμε σε όποια ηλικία θέλουμε;ρωτάω γιατί ούτε ο μεγάλος μου το εκανε

Με το καλό η βάφτιση!!!

Νομίζω πως ναι. Απλά αλλάζουν οι δόσεις. Πάνω από το έτος ή τα 2 έτη είναι 2 δόσεις.

  • Ευχαριστώ 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Με το καλό η βάφτιση!!!

Νομίζω πως ναι. Απλά αλλάζουν οι δόσεις. Πάνω από το έτος ή τα 2 έτη είναι 2 δόσεις.

Άρα μπορώ να το κάνω κ στον γιο μου το μεγάλο ωραία :)

Εσείς τι κάνετε πώς είστε; Το μπεμπακι;


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, marioula1234 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!πώς είστε; Τα μικρά σας; Ποιες βαπτισατε τα μικρά σας ήδη; Εμάς η βάπτιση μας είναι σε 3 μέρες :) το εμβόλιο εμείς δεν το κάναμε...μπορούμε άραγε να το κάνουμε σε όποια ηλικία θέλουμε;ρωτάω γιατί ούτε ο μεγάλος μου το εκανε

Με το καλο η βαπτιση...

Κ εμεισ πηραμε το ονομα μασ..τελη μαιου..νικολετα...

Κ εγω ετσι νομιζω..πωσ αλλαζουν οι δοσεισ.κ ο δικοσ μασ παιδιατροσ επεμενε πολυ στο να το κανουμε..γιατι οπωσ γραψαν παραπανω αφηνει απο πολλα κουσουρια μεχρι κ θανατο..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...