Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

On 9/21/2020 at 4:56 PM, Giwtouli1990 said:

Κοριτσια κι εμεις φοβομασταν πολυ τις πτώσεις κι ετσι καναμε το κρεβάτι μας φρουριο, βαλαμε προστατευτικα και στα πλαϊνά και στο κάτω μερος. Θα τα βγάλουν τα λεφτα τους γιατι δεν σκοπευουμε να σταματήσουμε τη συγκοιμηση, μας λειπει πολυ το παιδάκι μας γιατι δουλευουμε και οι δυο και το βραδυ θελουμε να τον νιώθουμε κοντα μας και εκεινος εμας! :wub:

Καλά κάνετε! Απλά εγώ φοβάμαι... Κι εμείς είχαμε καγκελάκια προστατευτικά. Αυτά σε προστατεύουν όταν κοιμάσαι μην πέσεις. Η μικρή δεν κοιμόταν. Ξύπνησε και σκαρφάλωσε από πάνω κι έπεσε... Οπότε αν θέλω να ξανακοιμηθώ χωρίς άγχος θα κοιμάμαι με δόσεις από ότι φαίνεται. Τουλάχιστον μέχρι να αρχίσει να σκαρφαλώνει και στην κούνια. Μετά θα κρατάω τα μάτια ανοιχτά με οδοντογλυφίδες...


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

6 hours ago, Nikoleta... said:

Καλησπέρα!

Σας έχει πει ο παιδίατρος αν μέσα στο σπίτι τα παιδάκια που αρχίζουν να περπατάνε πρέπει να είναι ξυπόλητα ή να φοράνε ανατομικά παπούτσια;

Δεν έχω ρωτήσει ακόμα αλλά από όσο ξέρω είναι καλύτερα ξυπόλητα

  • Ευχαριστώ 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2020 at 11:41 ΠΜ, LittleCherry είπε:

 

Γεια σας κορίτσια,βαφτιστηκαμε κ εμείς με πολύ λίγο κόσμο.τωρα αναμένουμε να γεννήσει κ η "νονά " του νομού μας δλδ κ όλα καλά. Δε σας διάβασα να ξέρετε . είπατε πολλά κ χάθηκα.

  • Μου αρέσει 5

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια τι κανετε?Αρχισατε την μεταβαση απο αλεσμενα πως τα πατε θελω εμπειριες.Σημερα εδωσα πρωτη φορα φετες στο χερι του μπανανα κ αβοκαντο εκοψε ενα μικρο κομματι κ το μασησε μετα τα πασαλειψε  ολα χαλια γιναμε.Μετα τα εκοψα μικρα μικρα κομματακια του δινα με κουταλι.Εφαγε ελαχιστο.Μετα μεσημερι προχωρησα σε κιμα κατσικι και κολοκυθακι κ μπροκολο εκει ηταν δυσκολα.Τα εκανα μικρα μικρα κομματακια γτ δεν τα επιανε οποτε παλι εφαγε λιγα κουταλακια.Να ειναι καλα το γαλα ο θηλασμος.Απογευμα βραδι εδινα το ιδιο αλλα με το ζορι καταφερα να φαει λιγο ακομα.Δυσκολη η μεταβαση ρε κοριτσια μου φαινεται.Πρωτη μερα σημερα δεν αλεσα καθολου δεν εβγαλα το μπλεντερ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Dwro είπε:

Γεια σας κοριτσια τι κανετε?Αρχισατε την μεταβαση απο αλεσμενα πως τα πατε θελω εμπειριες.Σημερα εδωσα πρωτη φορα φετες στο χερι του μπανανα κ αβοκαντο εκοψε ενα μικρο κομματι κ το μασησε μετα τα πασαλειψε  ολα χαλια γιναμε.Μετα τα εκοψα μικρα μικρα κομματακια του δινα με κουταλι.Εφαγε ελαχιστο.Μετα μεσημερι προχωρησα σε κιμα κατσικι και κολοκυθακι κ μπροκολο εκει ηταν δυσκολα.Τα εκανα μικρα μικρα κομματακια γτ δεν τα επιανε οποτε παλι εφαγε λιγα κουταλακια.Να ειναι καλα το γαλα ο θηλασμος.Απογευμα βραδι εδινα το ιδιο αλλα με το ζορι καταφερα να φαει λιγο ακομα.Δυσκολη η μεταβαση ρε κοριτσια μου φαινεται.Πρωτη μερα σημερα δεν αλεσα καθολου δεν εβγαλα το μπλεντερ.

βασικα μην βιαζεσε κ μην τον πιεζεις. επισης μην τον αφηνεις να πειναει. θα του δινεις κ αλεσμενα κ σιγα σιγα το παιδι θα μαθει να τρωει. μην ανχωνεσε οσο μεγαλωνει θα τρωει δεν θελει αποτομες αλλαγες ξαφνικα ολο το φαγητο κομματακια κ οτι φαει. σιγα σιγα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

βασικα μην βιαζεσε κ μην τον πιεζεις. επισης μην τον αφηνεις να πειναει. θα του δινεις κ αλεσμενα κ σιγα σιγα το παιδι θα μαθει να τρωει. μην ανχωνεσε οσο μεγαλωνει θα τρωει δεν θελει αποτομες αλλαγες ξαφνικα ολο το φαγητο κομματακια κ οτι φαει. σιγα σιγα. 

Αρα να ξανα βγαλω μπλεντερ ε?Τα πατησα με πιρουνι παντως και τα εκοψα μικρα μικρα κομματακια με το μαχαιρι.Γενικα ειναι δυσκολος στο φαγητο και πριν με τα αλεσμενα.Γιναμε 1 χρονων και νομιζα οτι ειναι καλη στιγμη για μεταβαση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dwro είπε:

Αρα να ξανα βγαλω μπλεντερ ε?Τα πατησα με πιρουνι παντως και τα εκοψα μικρα μικρα κομματακια με το μαχαιρι.Γενικα ειναι δυσκολος στο φαγητο και πριν με τα αλεσμενα.Γιναμε 1 χρονων και νομιζα οτι ειναι καλη στιγμη για μεταβαση.

ε ναι αν δεν τρωει μην τον πιεζεις με κομματακια . θα δινεις ενδιαμεσα  γευματα  με κομματακια πχ δεκατιανο κ θα τα συνηθισει κ οταν ειναι ετοιμος θα δεις θα τρωει κανονικα .θελει λιγο χρονο οχι αποτομα η μεταβαση γιατι θα σου μενει νηστικος . το πρωι πχ μπορεις να του δινεις κομματακια τοστ που ειναι πιο νοστιμο με το τυρακι. μπορεις να κοβεις κ λιγο ντοματα χωρις την φλουδα κ να τον αφηνεις να πειραματιστει . το μεσημεριανο του που ειναι κυριο γευμα δωστο  αλεσμενο γιατι το κρεας ειναι αρκετα δυσκολο κουραζονται στις αρχες να το τρωνε οποτε κ μενουν νηστικα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, linaa είπε:

ε ναι αν δεν τρωει μην τον πιεζεις με κομματακια . θα δινεις ενδιαμεσα  γευματα  με κομματακια πχ δεκατιανο κ θα τα συνηθισει κ οταν ειναι ετοιμος θα δεις θα τρωει κανονικα .θελει λιγο χρονο οχι αποτομα η μεταβαση γιατι θα σου μενει νηστικος . το πρωι πχ μπορεις να του δινεις κομματακια τοστ που ειναι πιο νοστιμο με το τυρακι. μπορεις να κοβεις κ λιγο ντοματα χωρις την φλουδα κ να τον αφηνεις να πειραματιστει . το μεσημεριανο του που ειναι κυριο γευμα δωστο  αλεσμενο γιατι το κρεας ειναι αρκετα δυσκολο κουραζονται στις αρχες να το τρωνε οποτε κ μενουν νηστικα. 

Καλημερα αχ μεγαλο θεμα εμεις εχουμε αρκετες αλλεργιες αρα ουτε τοστ τρωμε ουτε τυρι ουτε ψωμι τιποτα.Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Γεια σας κοριτσια τι κανετε?Αρχισατε την μεταβαση απο αλεσμενα πως τα πατε θελω εμπειριες.Σημερα εδωσα πρωτη φορα φετες στο χερι του μπανανα κ αβοκαντο εκοψε ενα μικρο κομματι κ το μασησε μετα τα πασαλειψε  ολα χαλια γιναμε.Μετα τα εκοψα μικρα μικρα κομματακια του δινα με κουταλι.Εφαγε ελαχιστο.Μετα μεσημερι προχωρησα σε κιμα κατσικι και κολοκυθακι κ μπροκολο εκει ηταν δυσκολα.Τα εκανα μικρα μικρα κομματακια γτ δεν τα επιανε οποτε παλι εφαγε λιγα κουταλακια.Να ειναι καλα το γαλα ο θηλασμος.Απογευμα βραδι εδινα το ιδιο αλλα με το ζορι καταφερα να φαει λιγο ακομα.Δυσκολη η μεταβαση ρε κοριτσια μου φαινεται.Πρωτη μερα σημερα δεν αλεσα καθολου δεν εβγαλα το μπλεντερ.

Εγω του ξεκινησα τη μεταβαση μεσα Αυγουστου...αφου περασαμε ενα σταδιο που δεν καλοετρωγε μεσημεριανο, τωρα ειμαστε σε πολυ καλη φαση. Τα φρουτα τα τρωει κομματακια χωρις προβλημα και το φαγητο του το παταω με το πιρουνι. Το κρεας το κοβω ινες με το μαχαιρακι και το ψαρι το μαδαω με τα χερια μου. Βεβαια, ολα αυτα το Σ/Κ γιατι τις υπολοιπες μερες η μαμα μου που τον προσεχει δεν αποχωριζεται το μουλτι...τουλαχιστον δεν του τα δινει τελειως κρεμα βεβαια!!Το δικο μας προβλημα ειναι οτι δε θελει με τιποτα να κραταει εκεινος κατι και να το τρωει. Ο,τι κραταει, απλα το εκσφενδονιζει...Ακομα και μπισκοτα που εχω δοκιμασει για να τον δελεασω ή ψωμακι, τα τρωει μια χαρα...αρκει να του τα δινω εγω!Γενικα, θα σου ελεγα να μην τον πιεσεις. Καθε παιδι εχει το ρυθμο του. Και σου το λεω εγω που ειχα απελπιστει γιατι ειχα προσπαθησει απο τους 8 μηνες και μετα να κανω αποπειρες αλλα ο μικρος με το που εβρισκε εστω και ψιχουλακι, εκανε αμεσως εμετο συν του οτι μεχρι προτινος δεν ηθελε με τιποτα να φαει ουτε απο το χερι μου...μονο το κουταλι δεχοταν!Συνεχισε να προσπαθεις κανονικα, και θα σε οδηγησει το ιδιο το παιδι.

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, katerinaki 86 είπε:

Εγω του ξεκινησα τη μεταβαση μεσα Αυγουστου...αφου περασαμε ενα σταδιο που δεν καλοετρωγε μεσημεριανο, τωρα ειμαστε σε πολυ καλη φαση. Τα φρουτα τα τρωει κομματακια χωρις προβλημα και το φαγητο του το παταω με το πιρουνι. Το κρεας το κοβω ινες με το μαχαιρακι και το ψαρι το μαδαω με τα χερια μου. Βεβαια, ολα αυτα το Σ/Κ γιατι τις υπολοιπες μερες η μαμα μου που τον προσεχει δεν αποχωριζεται το μουλτι...τουλαχιστον δεν του τα δινει τελειως κρεμα βεβαια!!Το δικο μας προβλημα ειναι οτι δε θελει με τιποτα να κραταει εκεινος κατι και να το τρωει. Ο,τι κραταει, απλα το εκσφενδονιζει...Ακομα και μπισκοτα που εχω δοκιμασει για να τον δελεασω ή ψωμακι, τα τρωει μια χαρα...αρκει να του τα δινω εγω!Γενικα, θα σου ελεγα να μην τον πιεσεις. Καθε παιδι εχει το ρυθμο του. Και σου το λεω εγω που ειχα απελπιστει γιατι ειχα προσπαθησει απο τους 8 μηνες και μετα να κανω αποπειρες αλλα ο μικρος με το που εβρισκε εστω και ψιχουλακι, εκανε αμεσως εμετο συν του οτι μεχρι προτινος δεν ηθελε με τιποτα να φαει ουτε απο το χερι μου...μονο το κουταλι δεχοταν!Συνεχισε να προσπαθεις κανονικα, και θα σε οδηγησει το ιδιο το παιδι.

Το μεγεθος τι κομματακια τρωει στα φρουτα?Πως ξεκινησες την μεταβαση?

Just now, Dwro είπε:

Τι μεγεθος τι κομματακια τρωει στα φρουτα?Πως ξεκινησες την μεταβαση?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dwro είπε:

Το μεγεθος τι κομματακια τρωει στα φρουτα?Πως ξεκινησες την μεταβαση?

 

Αρχισα να του τα παταω με το πιρουνι αντι να τα αλεθω. Στην αρχη τα πατουσα πιο πολυ, τωρα λιγοτερο. Του κοβω με το κουταλι κομματακι απο το φρουτο και το τρωει (Το σταφυλι ας πουμε, οταν του δινω, το κοβω στα 4 για να καταλαβεις το μεγεθος) ή τα κοβω μπαστουνακια και τα κραταω με το χερι για να δαγκωνει και να κοβει εκεινος κομματι. 


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinaki 86 είπε:

Αρχισα να του τα παταω με το πιρουνι αντι να τα αλεθω. Στην αρχη πατουσα πιο πολυ, τωρα λιγοτερο. Του κοβω με το κουταλι κομματακι απο το φρουτο και το τρωει (Το σταφυλι ας πουμε, οταν του δινω, το κοβω στα 4 για να καταλαβεις το μεγεθος) ή τα κοβω μπαστουνακια και τα κραταω με το χερι για να δαγκωνει και να κοβει εκεινος κομματι. 

Εγώ έχει δύο μερες που έδωσα φετουλες μπανάνα αβοκάντο αλλά με τρομάζει κόβει μεγαλα κομμάτια κ βλέπω ότι κάνει σαν να πνίγεται άσε που τα πασαλειβει όλα κ μετά την μια μπουκιά που κάνει έτσι κλαίει να κατέβει οπότε μετά τα πήρα κ τα ψιλοεκοψα κ τα έφαγε 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Εγώ έχει δύο μερες που έδωσα φετουλες μπανάνα αβοκάντο αλλά με τρομάζει κόβει μεγαλα κομμάτια κ βλέπω ότι κάνει σαν να πνίγεται άσε που τα πασαλειβει όλα κ μετά την μια μπουκιά που κάνει έτσι κλαίει να κατέβει οπότε μετά τα πήρα κ τα ψιλοεκοψα κ τα έφαγε 

Καλα, το πασαλειμμα δεν το γλιτωνουμε!!!Εμενα ο,τι και να του δωσω, το πεταει, με δυναμη κιολας, στο πατωμα οποτε μετα εχει παντα σφουγγαρισμα το προγραμμα...Δινε του πρωτα εσυ μικρα κομματακια να τα συνηθισει και μετα θα το καταφερει και μονος του. Θελει χρονο γενικα και υπομονη αυτη η διαδικασια...

  • Χαχα 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Εγω του ξεκινησα τη μεταβαση μεσα Αυγουστου...αφου περασαμε ενα σταδιο που δεν καλοετρωγε μεσημεριανο, τωρα ειμαστε σε πολυ καλη φαση. Τα φρουτα τα τρωει κομματακια χωρις προβλημα και το φαγητο του το παταω με το πιρουνι. Το κρεας το κοβω ινες με το μαχαιρακι και το ψαρι το μαδαω με τα χερια μου. Βεβαια, ολα αυτα το Σ/Κ γιατι τις υπολοιπες μερες η μαμα μου που τον προσεχει δεν αποχωριζεται το μουλτι...τουλαχιστον δεν του τα δινει τελειως κρεμα βεβαια!!Το δικο μας προβλημα ειναι οτι δε θελει με τιποτα να κραταει εκεινος κατι και να το τρωει. Ο,τι κραταει, απλα το εκσφενδονιζει...Ακομα και μπισκοτα που εχω δοκιμασει για να τον δελεασω ή ψωμακι, τα τρωει μια χαρα...αρκει να του τα δινω εγω!Γενικα, θα σου ελεγα να μην τον πιεσεις. Καθε παιδι εχει το ρυθμο του. Και σου το λεω εγω που ειχα απελπιστει γιατι ειχα προσπαθησει απο τους 8 μηνες και μετα να κανω αποπειρες αλλα ο μικρος με το που εβρισκε εστω και ψιχουλακι, εκανε αμεσως εμετο συν του οτι μεχρι προτινος δεν ηθελε με τιποτα να φαει ουτε απο το χερι μου...μονο το κουταλι δεχοταν!Συνεχισε να προσπαθεις κανονικα, και θα σε οδηγησει το ιδιο το παιδι.

Αχ μακάρι να τα καταφέρω κι εγώ. Του είχα πάρει κάτι μπισκοτάκια που λιώνουν στο στόμα. Και δάγκωσε μεγάλο κομμάτι και πνιγόταν. Τρόμαξα και φοβάμαι μην πνιγεί.

Φοβάμαι πως θα πάει 2-3 χρονών και θα θέλει μόνο αλεσμένα. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...