Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, tzeni82 είπε:

Κοριτσι πεσ καμμια συμβουλη για το πωσ καταφερεσ να αποθηλασεισ?? 

Εγω θελω να μειωσω θηλασμουσ ..με την μεγαλη μου ηταν παιχνιδακι...με την μικρη που ειμαστε συνεχεια μαζι θα τα βρω μπαστουνια νομιζω..

Τωρα ειμαστε 11 μηνων..περιμενω να  χρονισει σε 1 μηνα κ να αρχισω φρεσκο γαλα..μπασ κ μειωσει κ θηλασμουσ...

Μολισ ειδα πωσ ειχεσ ηδη γραψει..

Ναι,ειχα αναφερθει αλλα οχι αναλυτικά...Αρχικα ξεκινας να κοβεις το θηλασμο που θα της στοιχισει λιγότερο...Για μενα αυτος ηταν ο πρωινος... Αν επιμενει της δινεις να φαει κατι αλλο ή την απασχολεις με κατι που της αρεσει για να ξεχαστει... Υπάρχει η τακτικη του δεν προσφερω,δεν αρνουμαι...Στο δικο μου παιδι δεν θα επιανε γιατί δεν περιμενε ποτε να του προσφερω,παντα ζηταγε οποτε δεν θα επρεπε να του αρνηθω ποτε...Αν επιμενει πολυ μπορεις να της δωσεις αλλα λιγοτερη ωρα...Κ σιγα σιγα να μειωσεις τοσο το χρόνο μέχρι να σταματησεις αυτο το γευμα...Εγω ειχε χρειαστει να δώσω για ενα με δυο λεπτά α αλλα στο δικο μου του στοιχιζε περισσοτερο αυτο...δεν ηθελε να σταματησει....μετα εκοψα τον μεσημεριανο θηλασμο,οπου τον επαιρνε ο αντρας μου κ τον πήγαινε βολτα για.να ξεχαστει κ τελος εκοψα το βραδινό που του εδινα για να κοιμηθει... Παλι ο αντρας μου τον παιρνει να τον κοιμισει...Πλεον του δινω μονο αν ξυπνησει τη νυχτα κ αυτο γιατί κοιμομαστε μαζι οποτε με μυριζει κ θελει λιγο...Κ μεσα στη μερα φυσικα δεν είναι οτι ήθελε γαλα, γιατί ηταν χορτατος...βυζι ηθελε, παρηγοριά,πιπιλα...Ολα αυτα τα αντικαταστησαμε με αγκαλιες κ παιχνιδι πολυ...Πλεον μας εχει βοηθησει το οτι πινει ξενο γαλα οπως ξαναεγραψα κ ναι μπορω να πω οτι προχθες ηταν μια απο τις μετρημενες στα δάχτυλα του ενος χεριου φορες που κοιμηθηκε στην αγκαλια μου χωρίς βυζι...Κ αυτό γιατί νυσταζε πολυ κ ηπιε ενα μπουκαλι γαλα κ ναρκωθηκε... Αν μπορω να βοηθησω σε κατι μου λες....

 

Εγω θελω να ρωτησω οσα κοριτσια δινουν ξενο,απο ποτε τους εχει πει ο παιδίατρος να δωσουν φρεσκο...Εγω θελω να ξεκινησω μιας κ το Σάββατο γινεται ενος,αλλα η παιδιατρος μου λεει μετα τους 15 μηνες...


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

πρίν από 7 λεπτά , winspert είπε:

Ναι,ειχα αναφερθει αλλα οχι αναλυτικά...Αρχικα ξεκινας να κοβεις το θηλασμο που θα της στοιχισει λιγότερο...Για μενα αυτος ηταν ο πρωινος... Αν επιμενει της δινεις να φαει κατι αλλο ή την απασχολεις με κατι που της αρεσει για να ξεχαστει... Υπάρχει η τακτικη του δεν προσφερω,δεν αρνουμαι...Στο δικο μου παιδι δεν θα επιανε γιατί δεν περιμενε ποτε να του προσφερω,παντα ζηταγε οποτε δεν θα επρεπε να του αρνηθω ποτε...Αν επιμενει πολυ μπορεις να της δωσεις αλλα λιγοτερη ωρα...Κ σιγα σιγα να μειωσεις τοσο το χρόνο μέχρι να σταματησεις αυτο το γευμα...Εγω ειχε χρειαστει να δώσω για ενα με δυο λεπτά α αλλα στο δικο μου του στοιχιζε περισσοτερο αυτο...δεν ηθελε να σταματησει....μετα εκοψα τον μεσημεριανο θηλασμο,οπου τον επαιρνε ο αντρας μου κ τον πήγαινε βολτα για.να ξεχαστει κ τελος εκοψα το βραδινό που του εδινα για να κοιμηθει... Παλι ο αντρας μου τον παιρνει να τον κοιμισει...Πλεον του δινω μονο αν ξυπνησει τη νυχτα κ αυτο γιατί κοιμομαστε μαζι οποτε με μυριζει κ θελει λιγο...Κ μεσα στη μερα φυσικα δεν είναι οτι ήθελε γαλα, γιατί ηταν χορτατος...βυζι ηθελε, παρηγοριά,πιπιλα...Ολα αυτα τα αντικαταστησαμε με αγκαλιες κ παιχνιδι πολυ...Πλεον μας εχει βοηθησει το οτι πινει ξενο γαλα οπως ξαναεγραψα κ ναι μπορω να πω οτι προχθες ηταν μια απο τις μετρημενες στα δάχτυλα του ενος χεριου φορες που κοιμηθηκε στην αγκαλια μου χωρίς βυζι...Κ αυτό γιατί νυσταζε πολυ κ ηπιε ενα μπουκαλι γαλα κ ναρκωθηκε... Αν μπορω να βοηθησω σε κατι μου λες....

 

Εγω θελω να ρωτησω οσα κοριτσια δινουν ξενο,απο ποτε τους εχει πει ο παιδίατρος να δωσουν φρεσκο...Εγω θελω να ξεκινησω μιας κ το Σάββατο γινεται ενος,αλλα η παιδιατρος μου λεει μετα τους 15 μηνες...

 Ευχαριστωωω..

Η μεγαλη μου η κορη( 3 χρονων τωρα) κοψαμε το στηθοσ οταν ηταν 16 μηνων..την θηλαζα μονο απο το βραδυ ωσ το πρωι..βοηθησε πολυ το οτι δουλευα εκεινη την περιοδο κ την κρατουσε αλλοσ απο τισ 12το μεσημερι ωσ τισ 6 το απογευμα..τον θηλασμο πριν κοιμηθει τον κοψαμε μεσα σε 5 μερεσ..ουτε ο παιδιατροσ δεν το πιστευε...κ εγω απο την μια ηθελα να αποθηλασω...αλλα οταν το κοψαμε τοσο γρηγορα μη σασ πω πωσ στεναχωρηθηκα κιολασ...ολο προσπαθουσα να φερω στην μνημη μου το προσωπακι τησ στην αγκαλια μου...απιστευτεσ τυψεισ ενιωσα..τωρα στεναχωριεμαι ηδη για την μικρη..ολο λεω θα αρχισω ξενο κ ολο το αναβαλω...αλλα πραγματικα εχψ να κοιμηθω καλα απο τοτε που γεννησα την μεγαλη..ειναι ωρα να παει στο δωματιο τησ..κ να γυρισει κ ο αντρασ μου στο.δικο μασ. 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, katerinaki 86 said:

Κι εγω αν ημουν μονη μου θα συνεχιζα μεχρι τα 2 αλλα κι εμενα δεν ειναι πολυ υποστηρικτικο το περιβαλλον, ουτε κι ο μπαμπας που θα ηθελε να εχω αποθηλασει ηδη να σου πω την αληθεια. Απο την αρχη, για να μη με πρηζουν ειχα πει οτι θα θηλασω σιγουρα μεχρι το ετος και μετα θα το κοψουμε σιγα σιγα, αναλογως με το ποσο δεκτικος θα ειναι ο μικρουλης. Το κορυφαιο ειναι οτι ακομα καποιοι μου λενε οτι αν του δωσω ξενο, μπορει να στρωσει ο υπνος...λες και πειναει...που τρωει τα παντα απο τις στερεες του ολη μερα!Θα βαζω τον αντρα μου μετα να ξυπναει ολο το βραδυ για να τον ξανακοιμιζει με κουνημα...ειμαι σιγουρη οτι θα αλλαξει γνωμη και θα μου πει να τον θηλασω μεχρι τα 5 χαχαχα!!

Ακριβώς τα ίδια! Κι αυτά που σκέφτομαι κι αυτά που είχα πει!!!

Κι εμένα όταν τα δούμε σκούρα λέει "έλα, θήλασέ την" και ηρεμούμε όλοι....χεχε

Τα βράδια σηκώνομαι παρά πολλές φορές... Σκέφτομαι από τη μια τι ωραία που θα είναι να κοιμάμαι παραπάνω και να ξεκουραστώ λιγάκι κι από την άλλη σκέφτομαι και τον θηλασμό. Όχι μόνο για τη σχέση μας που δεν θα είναι ποτέ έτσι αλλά κυρίως για το "εργαλείο ηρεμίας". Σταματάει τόσο εύκολα η γκρίνια... και φοβάμαι ότι δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω τη γκρίνια της χωρίς θηλασμό...

  • Μου αρέσει 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τελος ο θηλασμος ειναι δυσκολος και ομορφος ομως.Εγω τρεμω να αποθηλασω πως θα ειναι μετα?Ιδεα δεν εχω .απο την αλλη δεν αντεχω πλεον τρωμε 5 πραγματα αλλεργια σιτηρα ψαρι κοτα αυγο.Θελω να αντεξω εως τα 2 του αλλα δεν ξερω τις αντοχες μου εως τοτε.Νομιζω οτι θα βοηθουσε ενα συμβουλος θηλασμου στον αποθηλασμο.Πως το κοβεις αλλιως οταν ειναι ολη μερα στηθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,γεια σας! Σκέφτηκα να σας γράψω την πρόσφατη εμπειρία μου στον αποθηλασμό μιας κι εμείς είμαστε κατά 2 μήνες μεγαλύτερες.. Είχα βάλει στόχο να θηλάσω για έναν χρόνο και ευτυχώς τα κατάφερα και με το παραπάνω.Εμένα ο αποθηλασμός πήγε πολύ σταδιακά και ούτε η μικρή ζορίστηκε αλλά ούτε και το στήθος.Μόλις έκλεισε τους 10 μήνες άρχισα να κόβω τους ημερήσιους θηλασμούς,οι οποίοι κόπηκαν πολύ εύκολα γιατί και με τα γεύματα καλυπτόταν και την απασχολούσα με παιχνίδια κι έτσι δεν ζητούσε.Επειδή δεν ήθελα να δώσω ξένο γάλα αλλά και επειδή μια-δυό φορές που έδωσα δεν της άρεσε, αποφάσισα να περιμένω να κλείσει χρόνο και να εισάγω το φρέσκο γάλα.Έτσι είχαμε μείνει με τον πρωινό θηλασμό(μόλις ξυπνούσε),τον βραδινό πριν τον ύπνο και όσες φορές ξυπνούσε μέσα στη νύχτα.Στον χρόνο λοιπόν εισήγαγα το φρέσκο γάλα (βιολογικό κατσικίσιο) και για καλή μου τύχη το δέχτηκε αμέσως! Έτσι κόψαμε τον πρωινό θηλασμό σιγά σιγά.Τη νύχτα ξυπνούσε πολλές φορές και πίστευα ότι θα αργούσε παρά πολύ να κόψει τον βραδινό θηλασμό.Εδώ να σημειώσω ότι εκ των υστέρων συνειδητοποίησα ότι πέρασε κι ένα μεγάλο άλμα, αυτό πριν περπατήσει καλά κι έτσι οι νύχτες ήταν πολύ ανήσυχες και με φουλ θηλασμούς.Μέχρι που άρχισα να της δίνω και λίγο φρέσκο γάλα συμπληρωματικά με τον βραδινό θηλασμό πριν κοιμηθεί.Έτσι μέρα με τη μέρα σταμάτησε να ξυπνάει τη νύχτα και κόπηκαν αυτόματα και αυτοί οι θηλασμοί.Είχε μείνει μόνο αυτός πριν τον ύπνο που ξαφνικά ένα βράδυ πριν από δέκα μέρες δεν ήθελε καθόλου στήθος.. Για μερικά βράδια ακόμη προσπαθούσα να της δώσω αλλά αρνιόταν.Ουσιαστικά το έκοψε από μόνη της.Δεν περίμενα με τίποτα ότι θα γινόταν αυτό γιατί είχε συνηθίσει να κοιμάται με το στήθος το βράδυ.Να που όμως τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο! Σίγουρα και εμένα με ξάφνιασε αυτή η εξέλιξη και ίσως αρχικά μου κακοφάνηκε αλλά εφόσον η ίδια ήταν έτοιμη και το έδειξε, εξαφανίστηκε κάθε "τύψη" ή δεύτερη σκέψη.Πλέον απολαμβάνει το γάλα της στο ποτηράκι της κι εγώ είμαι ικανοποιημένη  που κατάφερα να  πέτυχω τον στόχο του ενός χρόνου θηλασμού!

Μην αγχώνεστε και μην νιώθετε τύψεις,όλα γίνονται.. Καλή επιτυχία!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2020 at 3:47 ΜΜ, winspert είπε:

Εγω θελω να ρωτησω οσα κοριτσια δινουν ξενο,απο ποτε τους εχει πει ο παιδίατρος να δωσουν φρεσκο...Εγω θελω να ξεκινησω μιας κ το Σάββατο γινεται ενος,αλλα η παιδιατρος μου λεει μετα τους 15 μηνες...

Εγώ τώρα που χρόνισε θα πάρω το Almiron3 μου είπε η παιδίατρος και από 14 μηνών μπορώ να δίνω και φρέσκο γάλα μου είπε. 

Απλά δεν την ρώτησα τι εννοεί φρέσκο; Αγελαδινό; Θα την ρωτήσω την Δευτέρα που θα έρθει να του κάνει εμβόλιο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2020 at 1:41 ΜΜ, Clue είπε:

Καλημέρα! Κι εμείς φτάσαμε τον στόχο του έτους με τον θηλασμό. Ιδανικά εγώ έλεγα μέχρι τα 2 να τη θηλάζω που λέει ο ΠΟΥ, η άλλη μαμά έλεγε να το σταματήσουμε τώρα, οπότε συμβιβαστήκαμε και οι δύο και θα θηλάσω μέχρι 18 μηνών περίπου. Θα μιλήσω με σύμβουλο για το πώς θα το κάνουμε ομαλά ως τότε.

Τι εννοείς η αλλη μαμά; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια ανοίξατε ένα θέμα που με απασχολεί πολύ! Σκεφτόμουν και εγώ να ξεκινήσω αποθηλασμο με φυσικό τρόπο γύρω στο ετος. ( Τώρα είμαστε 9μηνων ). Σας διαβάζω και σας νιώθω. Στεναχωριέμαι πολύ που θα χρειαστεί να αποθηλασουμε. ( Μάλλον έχω ψυχολογικά ). Πιστεύω θα δυσκολευτουμε πολύ γιατί δεν ξέρει να κοιμάται μόνος του. Κοιμάται ΠΑΝΤΑ στο στήθος. Πείτε μου όσες έχετε αποθηλασει και κάνατε συγκοιμηση δυσκολευτηκατε πολύ? Εμείς κοιμόμαστε αγκαλιά το βράδυ συνεχώς "πιπιλαει" τον ένα μαστό και τον άλλο τον χαϊδεύει. Το παιδί έχει πάθει εξάρτηση ξεκάθαρα. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

Κορίτσια ανοίξατε ένα θέμα που με απασχολεί πολύ! Σκεφτόμουν και εγώ να ξεκινήσω αποθηλασμο με φυσικό τρόπο γύρω στο ετος. ( Τώρα είμαστε 9μηνων ). Σας διαβάζω και σας νιώθω. Στεναχωριέμαι πολύ που θα χρειαστεί να αποθηλασουμε. ( Μάλλον έχω ψυχολογικά ). Πιστεύω θα δυσκολευτουμε πολύ γιατί δεν ξέρει να κοιμάται μόνος του. Κοιμάται ΠΑΝΤΑ στο στήθος. Πείτε μου όσες έχετε αποθηλασει και κάνατε συγκοιμηση δυσκολευτηκατε πολύ? Εμείς κοιμόμαστε αγκαλιά το βράδυ συνεχώς "πιπιλαει" τον ένα μαστό και τον άλλο τον χαϊδεύει. Το παιδί έχει πάθει εξάρτηση ξεκάθαρα. 

Αυτα ολα που λες τα φοβόμουν κ εγω... Ακριβώς ιδια περίπτωση....Υπνο μονο στο στηθος... Κ ολη τη νύχτα στο στόμα... Κ ομως γίνεται τελικα...Αν θες να εχεις σταματησει το θηλασμο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα,ξεκινα νωρίτερα για να το κανεις σιγα σιγα να συνηθίσει πρωτα το παιδι κ να μην πιεστεί κ επειτα δωσε χρόνο κ στο στήθος σου να προσαρμοστεί... Εγω αν διάβασες εγραψα πως αποθηλασα...

  • Ευχαριστώ 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...