Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, gogouli_ είπε:

 

Αγάπη κι εγώ ρώτησα για τον αιματολογο γιατί σκέφτηκα μήπως χρειάζεται να επισκεφθώ κάποιον. Παραδόξως και ο εμβρυολογος και η γιατρός μου είπαν ότι δε χρειάζεται αιματολογος.. Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί λιγάκι. Ναι όλα κοιλιακα τα μέτρησε με τον υπέρηχο. Γενικά ήταν αναλυτικοτατος, μια ώρα με είχε και έκανε μετρήσεις. Ευτυχώς το αστεράκι μας είχε τέλεια θέση και δεν τον βασάνισε. Από τα υπόλοιπα όλα αποτελέσματα είναι υπέρ ευχαριστημένος. Το απόγευμα θα κάνω και το Papp a

Ευχομαι κοριτσακι μου στον επόμενο έλεγχο ολα να ειναι αψογα... Στο ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου... Ειπα για αιματολογο μηπως χρειαζοταν να κανεις ινοχεπ αντι για σαλοσπιρ. Αλλα αφου σου ειπαν οτι δε χρειάζεται οκ. Το γυναικολογο σου τον ενημερωσες; Τι σιυ ειπε; 

  • Ευχαριστώ 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Evangeliaa said:

Καλησπερα! Απ οσο ξερω για τις τρανσαμινασες ευθυνονται τα πολλα λιπαρα,τηγανητα και αλκοολ (δεν ειμαι σιγουρη και το τσιγαρο αν ευθυνεται)...λογικα θα σου πει να προσεχεις λιγο τη διατροφη σου...

Ποσων χρονων εισαι @Mishka αν επιτρεπεται...εχεις συζητησει με το γιατρο σου για αμνιοπαρακεντηση ή εξεταση περιφερειακου αιματος? Ρωταω επειδη εγω ειμαι 36 και τέθηκε τετοιο ζητημα...

Εγώ σίγουρα πάω μάλλον και για παρεμβατικά γιατί είμαι 43 αλλά στα 36 αμνιοπαρακέντηση μόνο αν υπάρχει λόγος αλλιώς το nipt κάνουν όλες. Και μία συνάδελφος 36 και η αδερφή μου στα 38 αυτό έκαναν. Γιατί σου το έθεσε ο γιατρός σου;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena said:

Μπορεί στη β επιπέδου να έχουν αλλάξει όλα. Το εύχομαι!!

Κορίτσι μια λύση ειναι ο ατμομαγειρας!! Πολύ πολύ πιο γευστικά και υγιεινά από νεροβραστα. 

Η αλήθεια είναι ότι δε με πειράζουν τα νερόβραστα. Θα το σκεφτώ για ατμομάγειρα. Σε ευχαριστώ πολύ! Το να μαγειρεύω κάτι διαφορετικό είναι το δύσκολο γιατί δεν μου αρέσει καθόλου το μαγείρεμα...

Just now, Mishka said:

Καλησπέρα,

Να σε ρωτήσω το διαβήτη κύησης τυχαία τον απέκτησες και μάλιστα τόσο νωρίς ή υπήρχε κάποιος επιβατυντικός παράγοντας; Ρωτάω γιατί κι εγώ έχω άγχος πολύ σε αυτό λόγω ηλικίας βασικά.. Ο γιατρός μου λέει αν το πάθουμε θα το αντιμετωπίσουμε δεν είναι κάτι οπότε μη στενοχωριέσαι.

Πολλά φιλιά

Έκανα για άλλο λόγο εξετάσεις αίματος πριν κάνω τη χοριακή και είδε η ενδοκρινολόγος μου ότι ήταν λίγο τσιμπημένο και γι αυτό μου είπε να το μετράω. Με παρακολουθεί επειδή έχω υποθυρεοειδισμό. Έχω λίγα παραπάνω κιλα (67 κιλά και 164 ύψος) αλλά δεν έχω κάποιον άλλο επιβαρυντικό παράγοντα.


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mishka είπε:

Εγώ σίγουρα πάω μάλλον και για παρεμβατικά γιατί είμαι 43 αλλά στα 36 αμνιοπαρακέντηση μόνο αν υπάρχει λόγος αλλιώς το nipt κάνουν όλες. Και μία συνάδελφος 36 και η αδερφή μου στα 38 αυτό έκαναν. Γιατί σου το έθεσε ο γιατρός σου;

Επειδη ειμαι κ εγω 36(περιπου,το καλοκαίρι θα γινω) κ με απασχολεί το θέμα, τι ειναι το nipt; 

 

Μπηκα κ διαβασα κοριτσακι μου τι είναι αυτό το τεστ... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δε με πειράζουν τα νερόβραστα. Θα το σκεφτώ για ατμομάγειρα. Σε ευχαριστώ πολύ! Το να μαγειρεύω κάτι διαφορετικό είναι το δύσκολο γιατί δεν μου αρέσει καθόλου το μαγείρεμα...

Έκανα για άλλο λόγο εξετάσεις αίματος πριν κάνω τη χοριακή και είδε η ενδοκρινολόγος μου ότι ήταν λίγο τσιμπημένο και γι αυτό μου είπε να το μετράω. Με παρακολουθεί επειδή έχω υποθυρεοειδισμό. Έχω λίγα παραπάνω κιλα (67 κιλά και 164 ύψος) αλλά δεν έχω κάποιον άλλο επιβαρυντικό παράγοντα.

Ο ατμομαγειρας σου λύνει και τα χέρια. Δε χρειάζεται να είσαι από πάνω. Έχει χρονοδιακοπτη και κλείνει μόνος του. Ψάρι στον ατμό δεν παίζεται. Για μενα 10 φορές καλύτερο και από τον φούρνο. Γενικά πολλά φαγητά βγαίνουν Πολύ πιο μαλακά και γευστικά στον ατμό πάρα στον φούρνο. Ιδανικό και για παιδιά. Επίσης ρυζι στον ατμό δεν ξέρω αν έχει τύχει να δοκιμάσεις σε κανένα κινέζικο πχ; πολύ πιο ωραίο επισης από το βραστό. Απλά αν πάρεις κάποια στιγμή να πάρεις bra free.

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου ολα να πάνε καλά, αφού το είδατε από νωρίς θα το χετε υπό παρακολούθηση. 

Ξέρω κοπέλα με αυξημένη αντίσταση που το ανακάλυψε στη Β επίπεδου. Ο γιατρός της έκοψε αλάτι και λευκώματα και όλα πήγαν καλά στο τέλος....Θέλει να χεις τσακάλι γιατρό για να το κοιτάει κ αυτός με τον υπέρηχο. (φαντάζομαι οι περισσότεροι πλέον έχουν κάποιου είδους ντοπλερ - αν λέγεται έτσι-στους υπέρηχους) 


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert said:

Επειδη ειμαι κ εγω 36(περιπου,το καλοκαίρι θα γινω) κ με απασχολεί το θέμα, τι ειναι το nipt; 

Αυτό που λέει η κοπέλα εξέταση περιφερειακού αίματος. Εξέταση αίματος είναι άρα μη επεμβατικός προγεννητικός που μπορεί να γίνει νομίζω από 10η εβδομάδα και βλέπει dna του εμβρύου από το αίμα το δικό σου. Δεν ενέχει κίνδυνο όπως τα επεμβατικά (κόστος μόνο) αλλά εντοπίζει μόνο τις βασικές τρισωμίες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mishka είπε:

Αυτό που λέει η κοπέλα εξέταση περιφερειακού αίματος. Εξέταση αίματος είναι άρα μη επεμβατικός προγεννητικός που μπορεί να γίνει νομίζω από 10η εβδομάδα και βλέπει dna του εμβρύου από το αίμα το δικό σου. Δεν ενέχει κίνδυνο όπως τα επεμβατικά (κόστος μόνο) αλλά εντοπίζει μόνο τις βασικές τρισωμίες.

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου. Μπηκα κ διαβασα τι είναι απο περιέργεια αλλα επίσης διαβασα οτι αν παιρνεις ηπαρινες μπορεθ να μην ειναι έγκυρο το αποτέλεσμα κ εγω κανω ινοχεπ καθε μερα... Θα ρωτησω το γιατρο οταν παω για την αυχενικη... Σε ευχαριστώ κ παλι... 

Κοστος ξερουμε περίπου;;; 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου. Μπηκα κ διαβασα τι είναι απο περιέργεια αλλα επίσης διαβασα οτι αν παιρνεις ηπαρινες μπορεθ να μην ειναι έγκυρο το αποτέλεσμα κ εγω κανω ινοχεπ καθε μερα... Θα ρωτησω το γιατρο οταν παω για την αυχενικη... Σε ευχαριστώ κ παλι... 

Κοστος ξερουμε περίπου;;; 

ο μη επεμβατικος ελεγχος μπορει να καλυψει οντως τις τρεις βασικες τρισωμιες αλλα υπαρχει και πακετο που εχει για τα επιπλεον 24 νοσηματα δεν ισχυει οτι αν παιρνεις υπαρινες αλλαζει το αποτελεσμα κοστιζει απο 500 εως 900 το ανωτερο κοστος αναλογα το πακετο που θα διαλεξεις το αποτελεσμα ειναι 99.%8 εγκυροτατο και σιγουρο αυτα ελπιζω να βοηθησα

  • Ευχαριστώ 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Ευχομαι κοριτσακι μου στον επόμενο έλεγχο ολα να ειναι αψογα... Στο ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου... Ειπα για αιματολογο μηπως χρειαζοταν να κανεις ινοχεπ αντι για σαλοσπιρ. Αλλα αφου σου ειπαν οτι δε χρειάζεται οκ. Το γυναικολογο σου τον ενημερωσες; Τι σιυ ειπε; 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Την ενημέρωσα, μου είπε ακριβώς τα ίδια με τον εμβρυολογο. Απλά σκέφτομαι σοβαρά σε ένα μήνα εκτός από την τυπική επίσκεψη στη γιατρό μου να πάω ξανά στον εμβρυολογο να το παρακολουθούμε! 

@Farmakotriftena σε ευχαριστώ πολύ, μακάρι να έχουμε καλή εξέλιξη και ανάπτυξη!

  • Μου αρέσει 2

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, gogouli_ είπε:

Κορίτσια μου επέστρεψα και με καλά και με κακά νέα! Τα καλά είναι ότι το μωράκι μας είναι καλά, η Αυχενική μας βγήκε τέλεια, όλα πολύ καλά μας είπε ο γιατρός. Τα κακά είναι ότι μου βρήκε αυξημένη αντίσταση ροής αίματος στις μητριαιες αρτηρίες, στην ουσία δεν αιματωνεται καλά από ότι κατάλαβα και υπάρχει περίπτωση στο τελευταίο τρίμηνο να έχουμε πρόβλημα ανάπτυξης του εμβρύου αν δεν υπάρχει καλή αιμάτωση του. Δε σας κρύβω ότι έχω φοβηθεί πάρα πολύ!! Μου ξεκίνησε σαλοσπιρ για να βοηθήσει την κατάσταση... Αχ δεν ξέρω βρε κορίτσια μου ανησυχώ τόσο πολύ!!!

@gogouli_ αγαπη αν εισαι εδω ακομη ειμαι η μονη που μπορω να σου μιλησω για αυτο που εχεις αναλυτικα και να σου εξηγησω τι θα γινει πρωτον δεν  χρειαζεται να φοβασαι

Επεξεργάστηκαν by Giotitsa

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

@gogouli_ αγαπη αν εισαι εδω ακομη ειμαι η μονη που μπορω να σου μιλησω για αυτο που εχεις αναλυτα και να σου εξηγησω τι θα γινει πρωτον χρειαζεται να φοβασαι

Είχες παρόμοια εμπειρία Γιώτα μου; χρειάζεται να φοβαται; Ή σου ξέφυγε το "δεν";


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Είχες παρόμοια εμπειρία Γιώτα μου; χρειάζεται να φοβαται; Ή σου ξέφυγε το "δεν";

χααχχαχχχα μωρε η μαλακια κολλησε @Farmakotriftena δεν χρειαζεται καν να φοβαται και φυσικα εχω εμπειρια απο αυτο ξερω ακριβως τι συμβαινει


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

χααχχαχχχα μωρε η μαλακια κολλησε @Farmakotriftena δεν χρειαζεται καν να φοβαται και φυσικα εχω εμπειρια απο αυτο ξερω ακριβως τι συμβαινει

Αααα οκ!! Ουφ αγχώθηκα κι εγώ με την έλλειψη του δεν. :-D


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση και ελπίζω να είναι εντός θέματος..έχω τελευταία μέρα Τόκετου 27 Οκτωβρίου 2019!!διαβάζω τώρα τις δημοσιεύσεις σας για να σας γνωρίσω..πολλά φιλιά!!!

  • Μου αρέσει 3

w99Ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...