Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Clue είπε:

Στη δικιά μου διατροφή μου έχει πχ. το μεσημέρι 3 ισοδύναμα κρέατος, 2 ισοδύναμα λαχανικών, 2 ισοδύναμα δημητριακών και 1 φρούτο. Τη μέρα που είχα φακές, επειδή τα όσπρια ανήκουν και στα δύο, έφαγα 3 ισοδύναμα φακές, αλλά υπολόγισα μισά στο κ΄ρεας και μισά στα δημητριακά, οπότε έφαγα εκτός από τις φακές και λίγο τυράκι (1 ισοδύναμο κρέατος δλδ) και λίγο ψωμί (πάλι 1 ισοδύναμο). Άρα ήταν (3*80=) 240 γρ φακές μαγειρεμένες, 30 γρ τυρί (ανθότυρο) και 1 λεπτή φέτα ψωμί. Σαλάτα και φρούτο κανονικά. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει και πως μπορείς να το προσαρμόσεις στη δικιά σου. Πάντως 1 ισοδύναμο οσπρίων είναι 80 γραμμάρια.

Πείνασα... πάω να φτιάξω ομελέτα. Κάπου τη διάβασα πριν και μου έκατσε...

Γελάω με το πεινασα γιατί με το που διαβαζα το μήνυμα σου στα μισά λέω αχ πείνασα τσουπ και το γράφεις χαχαχαχα. Με βοηθάς παρά πολύ και σε ευχαριστώ. Με τα ισοδύναμα δεν το χωρά ακόμη αλλά θα φάω κάποια στιγμή όσπρια πχ να μετρήσω να δω τι παίζει. Ομελέτα κάνει δηλαδή; Φούρνου υποθέτω; Εεε ας τσακίσω κι εγώ μια βρε παιδιά

  • Χαχα 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Mamacita Alina είπε:

Γελάω με το πεινασα γιατί με το που διαβαζα το μήνυμα σου στα μισά λέω αχ πείνασα τσουπ και το γράφεις χαχαχαχα. Με βοηθάς παρά πολύ και σε ευχαριστώ. Με τα ισοδύναμα δεν το χωρά ακόμη αλλά θα φάω κάποια στιγμή όσπρια πχ να μετρήσω να δω τι παίζει. Ομελέτα κάνει δηλαδή; Φούρνου υποθέτω; Εεε ας τσακίσω κι εγώ μια βρε παιδιά

Κορίτσια εγώ είμαι τελείως άσχετη επί του θέματος, η γιαγιά μου είναι χρόνια διαβητικη και έχει χάσει και την όραση της από το διαβήτη. Από μικρή θυμάμαι το γιατρό να της δίνει γκρέιπφρουτ! Δεν ξέρω περισσότερα απλά είπα να το αναφέρω σε περίπτωση που σας βοηθήσει σε κάτι. Επίσης αυτό που έχετε πει κι εσείς πολλές φορές, μικρά και τακτικά γεύματα!

  • Ευχαριστώ 1

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Έφαγα κλωτσιά νομίζω!!! Έφαγα κλωτσιά!!!! Σήμερα ένοιωθα τη μία μεριά σκληρή κ την άλλη μαλακή, κ μετά το αντίθετο, καλέ κοβει βόλτες η σκατιαρα μου!!!! 

Μπράβο κορίτσι μου αντε τελειαααα χαχαχχαχα

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mamacita Alina said:

Γελάω με το πεινασα γιατί με το που διαβαζα το μήνυμα σου στα μισά λέω αχ πείνασα τσουπ και το γράφεις χαχαχαχα. Με βοηθάς παρά πολύ και σε ευχαριστώ. Με τα ισοδύναμα δεν το χωρά ακόμη αλλά θα φάω κάποια στιγμή όσπρια πχ να μετρήσω να δω τι παίζει. Ομελέτα κάνει δηλαδή; Φούρνου υποθέτω; Εεε ας τσακίσω κι εγώ μια βρε παιδιά

Έχω αντικολλητικό τηγάνι και τηγανίζω χωρίς λάδι...

  • Μου αρέσει 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, tsilona είπε:

Το άστερι πως μπαίνει ρε σεις;; εννοώ στην αρχή του θέματος. Αν σκρολαρω προς τα κάτω βλέπω κάποια θέματα με αστέρι,μόνο του μπαίνει;; 

 

15 ώρες πρίν, Clue είπε:

Το αστέρι νομίζω μπαίνει από μόνο του γιατί είμαστε πολύ hot!!!!! Είμαστε ιδιαιτέρως ομιλητικές.... Σκέψου ότι σε άλλα θέματα έχουν γεννήσει εδώ και καιρό και 300 σελίδες δεν έχουν γράψει...χεχε

Καλημερα γλυκα μ κοριτσια!!!! Ηθελα να απαντησω αλλα πιαστηκα με την μικρη κ ξεχασα!!!! Το αστερι γλυκουλες εγκυουλες μου μπαινει σε καθε συζητηση π εχετε αφησει εστω κ ενα σχολιο σας! Για να σας δειχνει σε ποιες "συμμετεχετε"!!!!!

Τι κανετεε? Εγω ταισα κ κοιμησα την μικρη μου! Ρε κοριτσια μ λειπει ηδη η φουσκωμενη κοιλιτσα...θελω παλι! Ειμαι τρεληη;;;;;;

Και δεν ειχα κ ευκολη εγκυμοσυνη να πεις ε ααφου την εβγαλες λαδι λογικο...εφαγα 1μηνα στο νοσοκομειο κ επειτα ξαπλα στο σπιτι απο τις συσπασεις! Ειχα αιματοκριτη 22οπου εφαγα μεταγγιση τελικα....ειχα ολιγοαμνιο λιγες λιμνες ειχε η μικρη μεσα ειχα γερασμενο πλακουντα σαν ετοιμογενης ενω ημουν 35η εβδομαδα κ τραχηλο 0.6χιλ....κ ομως Μ λειπει η εγκυμοσυνη!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

 

Καλημερα γλυκα μ κοριτσια!!!! Ηθελα να απαντησω αλλα πιαστηκα με την μικρη κ ξεχασα!!!! Το αστερι γλυκουλες εγκυουλες μου μπαινει σε καθε συζητηση π εχετε αφησει εστω κ ενα σχολιο σας! Για να σας δειχνει σε ποιες "συμμετεχετε"!!!!!

Τι κανετεε? Εγω ταισα κ κοιμησα την μικρη μου! Ρε κοριτσια μ λειπει ηδη η φουσκωμενη κοιλιτσα...θελω παλι! Ειμαι τρεληη;;;;;;

Και δεν ειχα κ ευκολη εγκυμοσυνη να πεις ε ααφου την εβγαλες λαδι λογικο...εφαγα 1μηνα στο νοσοκομειο κ επειτα ξαπλα στο σπιτι απο τις συσπασεις! Ειχα αιματοκριτη 22οπου εφαγα μεταγγιση τελικα....ειχα ολιγοαμνιο λιγες λιμνες ειχε η μικρη μεσα ειχα γερασμενο πλακουντα σαν ετοιμογενης ενω ημουν 35η εβδομαδα κ τραχηλο 0.6χιλ....κ ομως Μ λειπει η εγκυμοσυνη!!!

Σαν να ακούω εμένα.. νοσοκομείο δε πήγα και μακάρι Παναγία μου μακριά από όλες να είναι έως τη γέννα που θα πάμε για καλό αλλά ήμουν για μήνες με αποκόλληση στο κρεβάτι, εμετους, πίεση χαμηλή οπότε ζαλάδες κλπ, γερασμένο πλακούντα, ολογαμνιο και να σου και η επιπλοκή στον τοκετό.... Κι όμως μέσα σε 15 μήνες που ήμουν καλά άρχισα να το παραμιλαω στον άντρα μου και με κοιταγε σαν χαζό γιατί του είχα δηλώσει ότι δεν κάνω άλλο παιδι.... Εχει και τα καλά της αυτή η περίοδος βρε παιδί μου που όσο δύσκολα και αν την περάσεις κάτι θα σου λείπει. Η κοιλίτσα, οι κλωτσιές, η γλυκιά προσμονή να ακούσεις τη καρδούλα του και να το δεις κάθε φορά, τα ψώνια που τα κοιτάς και αναρωτιέσαι " εκεί θα μπει το μωρό μου; " και άλλα πολλά που ναι αποδεικνύουν ότι δεν είμαστε ανώμαλες που θέλουμε ξανά χαχαχαχα

  • Μου αρέσει 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Σαν να ακούω εμένα.. νοσοκομείο δε πήγα και μακάρι Παναγία μου μακριά από όλες να είναι έως τη γέννα που θα πάμε για καλό αλλά ήμουν για μήνες με αποκόλληση στο κρεβάτι, εμετους, πίεση χαμηλή οπότε ζαλάδες κλπ, γερασμένο πλακούντα, ολογαμνιο και να σου και η επιπλοκή στον τοκετό.... Κι όμως μέσα σε 15 μήνες που ήμουν καλά άρχισα να το παραμιλαω στον άντρα μου και με κοιταγε σαν χαζό γιατί του είχα δηλώσει ότι δεν κάνω άλλο παιδι.... Εχει και τα καλά της αυτή η περίοδος βρε παιδί μου που όσο δύσκολα και αν την περάσεις κάτι θα σου λείπει. Η κοιλίτσα, οι κλωτσιές, η γλυκιά προσμονή να ακούσεις τη καρδούλα του και να το δεις κάθε φορά, τα ψώνια που τα κοιτάς και αναρωτιέσαι " εκεί θα μπει το μωρό μου; " και άλλα πολλά που ναι αποδεικνύουν ότι δεν είμαστε ανώμαλες που θέλουμε ξανά χαχαχαχα

Ααα κ εσυ ωραιαα! Πραγματικα.....μονο π κ ο αντρας μ θελει δεν χρειαζεται να τον παραμιλησω πολυ! Αλλα η αληθεια ειναι θελω να ξεπεταχτει λιγο τουλαχιστον να περπαταει ρε παιδι μ να μην ειμαστε ολο αγγαλιες! Αλλα μ λειπουν ολες αυτες οι ετοιμασιες η αληθεια ειναι!!! Τεσπα!!!!

Ευχομαι ολες να πατε μονο για γεννα κ στην ωρα σας στο νοσοκομειοοο!!! 

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρενιες να σας ρωτήσω κάτι; Έκανα δύο απανωτές μετρήσεις μιας που μέχρι να βγάλει αποτέλεσμα μου έβγαλε 4 error.

Η μία μέτρηση 115 και η άλλη 95 ποιο παίρνω σοβαρά τώρα;


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina said:

Ζαχαρενιες να σας ρωτήσω κάτι; Έκανα δύο απανωτές μετρήσεις μιας που μέχρι να βγάλει αποτέλεσμα μου έβγαλε 4 error.

Η μία μέτρηση 115 και η άλλη 95 ποιο παίρνω σοβαρά τώρα;

Καλησπέρα! Δεν έχω ιδέα. Σημείωσε και τα δύο και γράψε δίπλα τι έγινε.

πάντως για τα errors λέει μέσα ποιο είναι τι. Αναλόγως ποιο μηχανάκι έχεις.  Στο δικό μου πχ το error 4 είναι ότι δεν έχει μπει σωστά η τανία. Μπορεί επίσης να σημαίνει ότι η ταινία είναι ληγμένη, ότι δεν πήρε αρκετή ποσότητα αίματος,ότι έχει υψηλή θερμοκρασία ή ότι η ταινία είναι χρησιμοποιημένη. Αν έβγαλες την ταινία και το έκανες από την αρχή χωρίς να βγάλει error, πάρε τη δεύτερη μέτρηση.

Εγώ σήμερα το πρωί είχα 94! Έχω κόψει τα φρούτα όμως λόγω στομαχιού. Σήμερα πήγα λαική και λέω να τα αρχίσω πάλι.Θα δείξει...

Εσείς όλα καλά?


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Clue είπε:

Καλησπέρα! Δεν έχω ιδέα. Σημείωσε και τα δύο και γράψε δίπλα τι έγινε.

πάντως για τα errors λέει μέσα ποιο είναι τι. Αναλόγως ποιο μηχανάκι έχεις.  Στο δικό μου πχ το error 4 είναι ότι δεν έχει μπει σωστά η τανία. Μπορεί επίσης να σημαίνει ότι η ταινία είναι ληγμένη, ότι δεν πήρε αρκετή ποσότητα αίματος,ότι έχει υψηλή θερμοκρασία ή ότι η ταινία είναι χρησιμοποιημένη. Αν έβγαλες την ταινία και το έκανες από την αρχή χωρίς να βγάλει error, πάρε τη δεύτερη μέτρηση.

Εγώ σήμερα το πρωί είχα 94! Έχω κόψει τα φρούτα όμως λόγω στομαχιού. Σήμερα πήγα λαική και λέω να τα αρχίσω πάλι.Θα δείξει...

Εσείς όλα καλά?

Ξέρω τα errors κάθε φορά κι άλλο έβγαζε. Αλλά λέω τόσα μαζεμένα μήπως ήταν λάθος η πρώτη μέτρηση. Αλλά τρελή απόκλιση. Και μάλιστα μια ώρα μετά το φαγητό!!


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina said:

Ξέρω τα errors κάθε φορά κι άλλο έβγαζε. Αλλά λέω τόσα μαζεμένα μήπως ήταν λάθος η πρώτη μέτρηση. Αλλά τρελή απόκλιση. Και μάλιστα μια ώρα μετά το φαγητό!!

Μήπως πέρναγε η ώρα και έπεφτε? Δεν έχω κάνει ποτέ δυο μετρήσεις στα καπάκια για να ξέρω την απόκλιση.


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι που αρχισε να με απασχολει γιατι διαβαζω διαφορα.Ποτε αρχιζουν να μετρανε το μηκος τραχηλου και πως?Εμενα μεχρι στιγμης μεχρι την αυχενικη δεν μου ειπαν κατι.Τωρα που θα παω στον γιατρο θα ειμαι 15 και κατι να του πω να μετρησει?Επισης καθε ποτε πρεπει να γινεται κολπικη καλλιεργια διαβαζω διαφορα για μικροβια και εχω τρομαξει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dwro είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι που αρχισε να με απασχολει γιατι διαβαζω διαφορα.Ποτε αρχιζουν να μετρανε το μηκος τραχηλου και πως?Εμενα μεχρι στιγμης μεχρι την αυχενικη δεν μου ειπαν κατι.Τωρα που θα παω στον γιατρο θα ειμαι 15 και κατι να του πω να μετρησει?Επισης καθε ποτε πρεπει να γινεται κολπικη καλλιεργια διαβαζω διαφορα για μικροβια και εχω τρομαξει

Τραχηλο μετρανε στην αυχενικη αν τον δουν καλο δεν τον ξαναμετρανε κολπικα αλλα σιγουρα ο γιατρος σου τν μετραει κοιλιακα σε καποιους υπερηχους κ δεν σ λεει κατι γτ ειναι καλος....φυσικα μπορει κ να μην τ ξαναμετρησει μεχρι την β επιπεδου....γ εμενα καλο ειναι να τον μετραει συχνα ο γιατρος εστω κοιλιακα ο δικος μ δεν το εκανε λαθος του βεβαια γτ στην τελικη την επαθα απο τραχηλο λογω συσπασεων!!!! Τωρα οσο αφορα το κολπικο υγρο κανουν σιγουρα 1φορα στο πρωτο τριμηνο(εκτος αν εχεις κανει προσφατα τεστ παπ) κ μια φορα στο τελευταιο 3μηνο κ συγκεκριμενα πριν γεννησεις καπου 36η εβδομαδα λογω αν πας φυσιολογικα περνωντας το μωρο απο τον κολπο να μην περασει καποιο μικροβιο στο μωρο....αυτα τα ολιγα!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Τραχηλο μετρανε στην αυχενικη αν τον δουν καλο δεν τον ξαναμετρανε κολπικα αλλα σιγουρα ο γιατρος σου τν μετραει κοιλιακα σε καποιους υπερηχους κ δεν σ λεει κατι γτ ειναι καλος....φυσικα μπορει κ να μην τ ξαναμετρησει μεχρι την β επιπεδου....γ εμενα καλο ειναι να τον μετραει συχνα ο γιατρος εστω κοιλιακα ο δικος μ δεν το εκανε λαθος του βεβαια γτ στην τελικη την επαθα απο τραχηλο λογω συσπασεων!!!! Τωρα οσο αφορα το κολπικο υγρο κανουν σιγουρα 1φορα στο πρωτο τριμηνο(εκτος αν εχεις κανει προσφατα τεστ παπ) κ μια φορα στο τελευταιο 3μηνο κ συγκεκριμενα πριν γεννησεις καπου 36η εβδομαδα λογω αν πας φυσιολογικα περνωντας το μωρο απο τον κολπο να μην περασει καποιο μικροβιο στο μωρο....αυτα τα ολιγα!

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου δεν μου τον μέτρησε στην αυχενική δεν μου είπε τίποτα!Τώρα θα πάω στον κανονικό γυναικολόγο που είχα μέχρι τώρα ήμουν στον εξωσωματικο!Ούτε Παπ έκανα πρόσφατα ου ρε καλλιέργεια κολπικού θα του πω να με στείλει να κανω τώρα! ελπίζω να μην με πάρει στο ψιλό έχω διαβάσει τόσα που τρομοκρατήθηκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...