Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, winspert είπε:

Μπραβο κοριτσαρα μου... Μια χαρα η μπεμπουλα σου... Την ονειρωξη την εχεις ακουστα;;; Ε αυτο παθαινω... Προφανως βλεπω ονειρα τσόντες, χαιρομαι πολυ, ε κ γινεται... Χαχαχα Τι τελειωμα γινεται παντα μεταξύ υπνου κ ξυπνιου... Οταν ξεκιναει η χαρα ξυπνας... Χαχαχα χαχαχα χαχαχα χαχαχα 

Κι εγώ έπαθα στο 1ο τρίμηνο 3 φορές ονείρωξη. Ακριβώς όπως το λες. Μάλλον από τη στέρηση....

Εμείς οι 2 είμαστε οι μόνες απ' ότι βλέπω στερημένες.

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Nikoleta... είπε:

Κι εγώ έπαθα στο 1ο τρίμηνο 3 φορές ονείρωξη. Ακριβώς όπως το λες. Μάλλον από τη στέρηση....

Εμείς οι 2 είμαστε οι μόνες απ' ότι βλέπω σταρημένες.

Όχι καλέ βάλε με κι εμένα στη λίστα είχα κι εγώ.... Ειδικά στη πρώτη εγκυμοσύνη που ο γιατρός ήταν κάθετος σε αυτήν εδώ λιγότερες χαχαχαχα

Just now, marioula1234 είπε:

Και εγώ έχω στο μυαλό μου ότι δεν θα κάνω άλλο δυστυχώς δεν μας παίρνει κ οικονομικά... 

Καλά το οικονομικό είναι μεγάλο ζήτημα αλλά αν είναι αυτό που σας σταματά ποτέ δε ξέρεις... Ίσως στο μέλλον αλλάξει.... Αλλά ας έρθουν πρώτα τούτα δω γερά και τυχερά και έπειτα βλέπουμε χαχαχαχα

Τζουτζουκες τι λέτε να φτιάξουμε ένα πινακακι/ανάρτηση με βασικά ψώνια απαραίτητα και μη και να το παίρνει οποία θέλει να προσθέτει και δικά της; Ήρθε η εποχή για τα ψώνια οπότε το σκέφτηκα μόλις και μαρεσε χιχιχι


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evangeliaa είπε:

Φευγουμε μεθαυριο για μια εβδομαδα!!! Σας εχει απαγορευσει τα ταξιδια?

Ακριβως ετσι! 

Φιλακια!!!

Κοπελα μου...παραδεξου οτι τα κανειε πανω σου και τελος! Γιατι δεν θες να το παραδεχτεις???? Χαχαχα

Ποπο να περάσεις τέλεια αγάπη μου


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κορίτσια με το θέμα εν κουλι δε μπορείτε να φανταστείτε τι γέλιο έχω ρίξει. Μα τι λέμε και δε κλαίμε και τι θα λένε οι αναγνωστριες Παναγία μου αχαχαχαχ δε μπορώ ειλικρινά

Και γω τα ιδια,εχω πεθανε στα γελια! Ειναι να μην πιασουμε ενα θεμα εμεις, το αναλυουμε μεχρι τελους!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Όχι καλέ βάλε με κι εμένα στη λίστα είχα κι εγώ.... Ειδικά στη πρώτη εγκυμοσύνη που ο γιατρός ήταν κάθετος σε αυτήν εδώ λιγότερες χαχαχαχα

Εγώ τώρα στο 2ο τρίμηνο τίποτα, ούτε ονείρωξη... Δεν έχω και όρεξη. Είμαι λίγο στεναχωρημένη και φοβάμαι επειδή άρχισα να έχω νωρίς συσπάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κορίτσια με το θέμα εν κουλι δε μπορείτε να φανταστείτε τι γέλιο έχω ρίξει. Μα τι λέμε και δε κλαίμε και τι θα λένε οι αναγνωστριες Παναγία μου αχαχαχαχ δε μπορώ ειλικρινά

Και γω εχω πεθανει στα γελια! Ειναι να μη πιασουμε ενα θεμα εμεις, πρεπει να το αναλυσουμε μεχρι τελους!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Εγώ τώρα στο 2ο τρίμηνο τίποτα, ούτε ονείρωξη... Δεν έχω και όρεξη. Είμαι λίγο στεναχωρημένη και φοβάμαι επειδή άρχισα να έχω νωρίς συσπάσεις.

Κοριτσακι μου μην αγχώνεσαι αλήθεια... Και εγώ τη μέρα έχω σίγουρα 10+ συσπάσεις αλλά αν ο τράχηλος είναι κλειστός είναι απλά προπαρασκευαστικές... Τώρα θα έχουμε και Braxton Hicks εμένα ήδη ξεκίνησαν....


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Όχι καλέ βάλε με κι εμένα στη λίστα είχα κι εγώ.... Ειδικά στη πρώτη εγκυμοσύνη που ο γιατρός ήταν κάθετος σε αυτήν εδώ λιγότερες χαχαχαχα

Καλά το οικονομικό είναι μεγάλο ζήτημα αλλά αν είναι αυτό που σας σταματά ποτέ δε ξέρεις... Ίσως στο μέλλον αλλάξει.... Αλλά ας έρθουν πρώτα τούτα δω γερά και τυχερά και έπειτα βλέπουμε χαχαχαχα

Τζουτζουκες τι λέτε να φτιάξουμε ένα πινακακι/ανάρτηση με βασικά ψώνια απαραίτητα και μη και να το παίρνει οποία θέλει να προσθέτει και δικά της; Ήρθε η εποχή για τα ψώνια οπότε το σκέφτηκα μόλις και μαρεσε χιχιχι

Ναι ναι καλή ιδέα το πινακάκι :)


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ το είπα και το έκανα.

Ένα βγιαστικό πινακακι!!!

Καλή αρχή σε όλες μας κορίτσια!!!!

Ψώνια για το θαυματάκι και εμάς (απαραίτητα ή μη)

ΕΠΙΠΛΑ
Κούνια/λίκνο/παρκοκρεβατο/καλαθουνα
Συρταριερα-αλλαξιερα


ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΛΤΑ
καρότσι
Καρεκλακι αυγό αυτοκινήτου
Port bebe


ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ
Σαλιαριτσες αδιάβροχες
Πετσετουλες για γουλιτσες
Μπιμπερο & θηλές
Θηλαστρο
Αποστειρωτη
Απορρυπαντικο ειδικό για τα μπιμπερο
Βούρτσα καθαρισμού μπιμπερο
Σακουλάκια φύλαξης μητρικού γάλακτος
Βραστηρα
Θερμός

ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ
ανωσεντονα και κατωσεντονα
Κουβερτουλες
Παντα κρεβατιού (αν και ακούστηκε ότι απαγορεύτηκε)
Κουνουπιέρα (αν και ακούστηκε ότι απαγορεύτηκε)
Σφινακι ασφαλείας (αν και ακούστηκε ότι απαγορεύτηκε)
Ενδοεπικοινωνία
Πιπίλες

ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟΥ
μπανιερούλα
Θερμόμετρο μπάνιου
Οινόπνευμα για τον αφαλό
Αποστειρωμενες γάζες
Παμπερς ή οποιαδήποτε μάρκα 
Σαμπουάν αφρολουτρο 2σε1 για ευκολία
Πετσέτες/μπουρνουζια
Βούρτσα, χτενα 
ψαλίδακι για τα νύχια
Ενυδατικη για το σωματακι
κρέμα για πρόληψη συγκαματος

ΡΟΥΧΙΣΜΌΣ
ζιπουνακια 0-3 
Ζιπουνακια 3-6
Φορμακια 0-3
Φορμακια 3-6
Γαντακια
Σκουφάκι
Καλτσακια
Παπουτσάκια αγκαλιας
Σουρωτα νυχτικακια
Φόρμα εξόδου

ΓΙΑ ΕΜΑΣ 
Νυχτικά ή πιτζάμες με κουμπιά μπροστά
επιθέματα στήθους
εσώρουχα μιας χρήσης
Σερβιετες λοχείας
Κρέμα για τις θηλές
Κρέμα για τις ραγάδες

*Δεν γράφω ποσότητα γιατί η κάθε μία κρίνει πόσα θα πάρει από το κάθε είδος και αν θα πάρει. Εγώ πολλά απ' όσα γράφω δεν τα πήρα καν αλλά έχω λίστα από τότε και την παραθέτω συν ότι θυμάμαι...
**Τα υφασματα στα ρουχαλακια του μωρού καλό θα είναι να είναι βαμβακερά αλλά μακρύ ή κοντό μανίκι δεν έγραψα θα κρίνετε πάλι εσείς ανάλογα το μέρος σας και τις θερμοκρασίες που κάνει εκεί. Εγώ πήρα και απ' τα δύο. Όπως και νούμερο μη πάρετε πολλά newborn ή 0 γιατί αν το μωράκι γεννηθεί πάνω από 3.5 κιλά μπορεί να μη μπαίνει καν όπως η πρώτη μου χαχαχα. Αυτά ως τώρα. Προσθεστε-αφαιρεστε οοοοτι θέλετε

 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κοριτσακι μου μην αγχώνεσαι αλήθεια... Και εγώ τη μέρα έχω σίγουρα 10+ συσπάσεις αλλά αν ο τράχηλος είναι κλειστός είναι απλά προπαρασκευαστικές... Τώρα θα έχουμε και Braxton Hicks εμένα ήδη ξεκίνησαν....

Κι εσύ έχεις; Εσύ όμως είσαι πιο μεγάλη βδομάδα από μένα. Εγώ είμαι μόνο 22+5. Ευτυχώς ο τράχηλός μου είναι 33 mm (βέβαια με κοιλιακό υπέρηχο μου τον μέτρησαν). Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου - είχα μία ατυχία στην 1η - οπότε είναι το 1ο μου παιδάκι και δεν ξέρω φοβάμαι μη γεννήσω ξαφνικά από τις συσπάσεις. 

Εμένα ξεκίνησαν από την 15η βδομάδα οι συσπάσεις. Πολύ νωρίς :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nikoleta... είπε:

Κι εσύ έχεις; Εσύ όμως είσαι πιο μεγάλη βδομάδα από μένα. Εγώ είμαι μόνο 22+5. Ευτυχώς ο τράχηλός μου είναι 33 mm (βέβαια με κοιλιακό υπέρηχο μου τον μέτρησαν). Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου - είχα μία ατυχία στην 1η - οπότε είναι το 1ο μου παιδάκι και δεν ξέρω φοβάμαι μη γεννήσω ξαφνικά από τις συσπάσεις. 

Εμένα ξεκίνησαν από την 15η βδομάδα οι συσπάσεις. Πολύ νωρίς :(

Το θυμάμαι γιατί το ξανά λέγαμε. Στη πρώτη έπαιρνα και μαγνήσιο... Η μήτρα προετοιμάζεται άμα ο τράχηλος δεν επηρεάζεται δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι.... Μολις μπήκα 26η αλλά έχω από νωρίτερα κι εγώ...


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Το θυμάμαι γιατί το ξανά λέγαμε. Στη πρώτη έπαιρνα και μαγνήσιο... Η μήτρα προετοιμάζεται άμα ο τράχηλος δεν επηρεάζεται δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι.... Μολις μπήκα 26η αλλά έχω από νωρίτερα κι εγώ...

Κι εγώ παίρνω μαγνήσιο (6 χάπια τη μέρα) και ένα άλλο χάπι για τις συσπάσεις.

Απλά ο γιατρός μου είπε δεν κάνει να κάνω πάνω από 10. Αν είμαι συνέχεια ξαπλωμένη δεν κάνω πάνω από 10. Οπότε τι να κάνω θα κάνω υπομονή....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Κι εγώ παίρνω μαγνήσιο (6 χάπια τη μέρα) και ένα άλλο χάπι για τις συσπάσεις.

Απλά ο γιατρός μου είπε δεν κάνει να κάνω πάνω από 10. Αν είμαι συνέχεια ξαπλωμένη δεν κάνω πάνω από 10. Οπότε τι να κάνω θα κάνω υπομονή....

Δε ξέρω εγώ πάντως κάνω 10+.... Αλλά δεν αγχώνεται...κάθε γιατρός και τα δικά του.... Επίσης και το άγχος προκαλεί συσπάσεις... Κάθε φορά που έχω άγχος ή δεν είμαι καλά έχω παραπάνω... Να τα προσέχεις λοιπόν και αυτά


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

 

Πωπω βρε αγάπη μου και εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μην επαναλαβω την καμπύλη αφού μετριέται κ είμαι μέσα χαρα

Ευαγγελία μου καλα να περάσετε στο ταξιδάκι σας... ❤️ Πόσο όμορφα τα νέα σου έτσι να νιώθεις πολύ την μπουμπού είναι ο.τι πιο όμορφο! Για μένα δυστυχώς θα είναι η τελευταία μου εγκυμοσύνη οπότε προσπαθώ να την απολαύσω όσο μπορώ... 

Φαρμακοτριφτενα μου ναι είσαι παρανοϊκή κ πολύ μάλιστα... Γιατί τα ουρά να ναι πιο πάνω;

Κ μένα θα με χαζεψουν... 

Τα τσισα φεύγουν από την ουρηθρα η οποία ουρηθρα βρίσκεται μέσα στον κόλπο έχω βάλει πολλές φορές ουροκαθετηρα και ξέρω (είμαι νοσοκόμα) οπότε θα φύγουν από την ουρηθρα κ θα βγουν έξω από τον κόλπο οπότε είτε τσισα είτε κολπικά υγρά στο ίδιο σημείο θα τα βρεις... 

Ρε φίλε θέλω να σου πατησω 100λαικ αλλά μ τελείωσαν για σμρ... Πραγματικά πολύ κουραστικό όλο αυτό είπαμε να αγχωνομαστε αλλά όχι κ έτσι! 

Έχω χάσει παιδί στην 30 εβδομάδα λες να μην έχω φόβο μέσα μου;  αλλά κραταω τα καλά που μ λένε οι γιατροί κάνω κ το σταυρό μου κ προχωράω... Έχω άγχος αλλά όχι να με φάει κ το αγχος κ να πεθάνω κ εγώ κ οι γύρω μου... Αν σε κάθε ανησυχία αμφισβητώ τους γιατρούς κ αλλάζω 100 γιατρούς κ παλι δεν μένω ήσυχη κ θα ψάξω κ τον 101 γιατρό ε άστο... Φαρμακοτριφτενα μου λυπάμαι κ εγώ πραγματικά αν σε στενάχωρω με τη στάση μου αυτή αλλά πραγματικα πρέπει να ηρεμήσεις κ να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου επιτέλους... Το κλίμα με στο σπίτι σου θα το κάνεις αρνητικό τι φταίνε ο άντρας κ τα μικρά σου ηρέμησε η μπουμπού είναι μια χαρά κ όλα μα όλα θα πάνε καλά ως το τέλος!!! 

Τέλος η δουλειά ε;;; αχ τελειααααα!!! 

Ε μα ναι κ εσύ χαχαχ πες ότι έγινε ακούσια λίγο χαιδεμα λίγο γλύψιμο τι πειράζει βρε αδερφέ;;; χαχαχ

Το ζουζούνι μουυυυ σχεδίων κιλό έφτασε μωρέ ❤️❤️❤️

Ρε αγάπη εντάξει ολες μας έχουμε άγχος εντάξει και εγώ Εχω χάσει παιδί και μάλιστα σε οτι έχει σχέση με αμνιακό το γνωρίζω αλλά εγώ πρωτη φορά Εχω δει να μας λέει ο γιατρός όλα καλά και εμείς να ψαχνομαστε εδώ υπάρχουν τόσες κοπέλες που είναι η πρώτη εγκυμοσύνη αγχωνονται με όλα αυτά εμένα δεν με νοιάζει δνε επηρεαζομαι τόσο πολύ αλλά ολο αυτό είναι μεγάλη αμαρτία απο τον Θεο τελος πάντων 

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Δε ξέρω εγώ πάντως κάνω 10+.... Αλλά δεν αγχώνεται...κάθε γιατρός και τα δικά του.... Επίσης και το άγχος προκαλεί συσπάσεις... Κάθε φορά που έχω άγχος ή δεν είμαι καλά έχω παραπάνω... Να τα προσέχεις λοιπόν και αυτά

Στην αρχή να φανταστείς μου έλεγε μέχρι 3 - 4 συσπάσεις δεν πειράζει. Μετά μου το έκανε 10. Εγώ όταν κάθομαι στην καρέκλα ή είμαι όρθια και πάω να σκύψω λίγο κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...