Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, gogouli_ είπε:

Πόσο είναι κορίτσι μου; Εμένα προχτές 30.1! Μου το αύξησε κι εμένα στα δύο την ημέρα

Καλα παμε ολες βλεπω...στα ιδια ειμαστε, απλα εγω παιρνω ηδη 2 την ημερα εδω και 1 μηνα. Κι επειδη λογω στιγματος εχω περασει πολλες αναιμιες, απ' οταν ξεκινησα την εξωσωματικη προσεχω τρελα τη διατροφη μου σ' αυτο το κομματι...


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, katerinaki 86 είπε:

30...εχω και το στιγμα βεβαια και ειμαι παντα χαμηλα αλλα τωρα παραπεσε!Τον προηγουμενο μηνα ειχα 33,50 και μου αυξησε το σιδηρο αλλα τζιφος...

Στα ίδια είμαστε!!! Ελπίζω να μη πέσει άλλο!!! Από διατροφή να κοιτάς να τρως μοσχαράκι, φακές, σπανάκι!


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinaki 86 είπε:

Κοριτσια απο αιματοκριτη πως τα πατε? Εγω πηρα σημερα τις απαντησεις απο τις εξετασεις αιματος κι ειναι στα ταρταρα...παροτι μου εχει αυξησει τον τελευταιο μηνα το σιδηρο σε 2 χαπακια την ημερα. Αυριο εχω τη β επιπεδου και θα ειναι κι ο γιατρος μου μαζι, οποτε θα δω τι θα μου πει...

Εμενα παρόλο που φαινόταν καλός στις αιματολογικές έκανα κάτι αλλες που έδειξαν ότι είναι χαμηλός ο δείκτης τώρα είναι οκ ποσο είναι;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinaki 86 είπε:

Καλα παμε ολες βλεπω...στα ιδια ειμαστε, απλα εγω παιρνω ηδη 2 την ημερα εδω και 1 μηνα. Κι επειδη λογω στιγματος εχω περασει πολλες αναιμιες, απ' οταν ξεκινησα την εξωσωματικη προσεχω τρελα τη διατροφη μου σ' αυτο το κομματι...

Κι εμένα στη Β επίπεδου μου το αύξησε που ήταν 32+, και πήγα με μια χαρά ότι θα έχει ανεβεί η θα έχει διατηρηθεί, αλλά έμεινα.με τη χαρά!!!


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, gogouli_ είπε:

Στα ίδια είμαστε!!! Ελπίζω να μη πέσει άλλο!!! Από διατροφή να κοιτάς να τρως μοσχαράκι, φακές, σπανάκι!

Ασ' τα...εχω κανει διατριβη πανω στο θεμα αλλα αποτελεσμα δε βλεπω...Δεν το συζητω δε για τους τονους πορτοκαλαδας που εχω πιει ολους αυτους τους μηνες!!Θα δειξει...για να δουμε τι θα πει κι ο ντοκ αυριο...Ευχομαι εσενα τουλαχιστον να ανεβει τωρα που αυξησες το σιδηρο!!

Just now, gogouli_ είπε:

Κι εμένα στη Β επίπεδου μου το αύξησε που ήταν 32+, και πήγα με μια χαρά ότι θα έχει ανεβεί η θα έχει διατηρηθεί, αλλά έμεινα.με τη χαρά!!!

Ααααα....τοσο καλα κι εσυ δηλαδη!!Ποιο σιδηρο παιρνεις?

Just now, Giotitsa είπε:

Εμενα παρόλο που φαινόταν καλός στις αιματολογικές έκανα κάτι αλλες που έδειξαν ότι είναι χαμηλός ο δείκτης τώρα είναι οκ ποσο είναι;

30 μου βγηκε...Τουλαχιστον, ειμαι πολυ χαρουμενη για το σακχαρο και το θυρεοειδη που μου βγηκαν super...κατι ειναι κι αυτο!!!!


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, katerinaki 86 είπε:

Ασ' τα...εχω κανει διατριβη πανω στο θεμα αλλα αποτελεσμα δε βλεπω...Δεν το συζητω δε για τους τονους πορτοκαλαδας που εχω πιει ολους αυτους τους μηνες!!Θα δειξει...για να δουμε τι θα πει κι ο ντοκ αυριο...Ευχομαι εσενα τουλαχιστον να ανεβει τωρα που αυξησες το σιδηρο!!

Ααααα....τοσο καλα κι εσυ δηλαδη!!Ποιο σιδηρο παιρνεις?

Gyno-tardyferon και δε θέλω να αλλάξω γιατί είναι χάπι, και δε μου φέρνει και δυσκοιλιότητα! Ελπίζω να μη μου δώσει άλλο! Εσύ;


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinaki 86 είπε:

Ασ' τα...εχω κανει διατριβη πανω στο θεμα αλλα αποτελεσμα δε βλεπω...Δεν το συζητω δε για τους τονους πορτοκαλαδας που εχω πιει ολους αυτους τους μηνες!!Θα δειξει...για να δουμε τι θα πει κι ο ντοκ αυριο...Ευχομαι εσενα τουλαχιστον να ανεβει τωρα που αυξησες το σιδηρο!!

Ααααα....τοσο καλα κι εσυ δηλαδη!!Ποιο σιδηρο παιρνεις?

30 μου βγηκε...Τουλαχιστον, ειμαι πολυ χαρουμενη για το σακχαρο και το θυρροειδη που μου βγηκαν super...κατι ειναι κι αυτο!!!!

Εντάξει είναι λίγο χαμηλουτσικος εγώ γενικά εχω καλο αιματοκρίτη αφού ξεκίνησα με 42 αιματοκρίτη τώρα Εχω 36 καλά είναι παλι

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, gogouli_ είπε:

Gyno-tardyferon και δε θέλω να αλλάξω γιατί είναι χάπι, και δε μου φέρνει και δυσκοιλιότητα! Ελπίζω να μη μου δώσει άλλο! Εσύ;

Κι εγω αυτο παιρνω και ημουν το ιδιο χαρουμενη γιατι σε σχεση με ο,τι σιδηρο εχω παρει παλιοτερα, αυτος δε μου κανει ουτε εμενα δυσκοιλιοτητα και δε μου πεφτει βαρυς στο στομαχι.

Just now, Giotitsa είπε:

Εντάξει είναι λίγο χαμηλουτσικος εγώ γενικά εχω καλο αιματοκρίτη αφού ξεκίνησα με 42 αιματοκρίτη τώρα Εχω 36 καλά είναι παλι

Μια χαρααααα εισαι!!Τουμπανο...Εγω 36 εχω στα καλυτερα μου!!Με τοσο ξεκινησα να φανταστεις.


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Giotitsa είπε:

Ποπο να περάσεις τέλεια αγάπη μου

Αχ σε ευχαριστω παρα πολυ!

Στενοχωριεμαι ομως που θα αφησω το μωρακι μου, αλλα μας χρειαζεται λιγη ξεκουραση και χαλαρωση...


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evangeliaa είπε:

Αχ σε ευχαριστω παρα πολυ!

Στενοχωριεμαι ομως που θα αφησω το μωρακι μου, αλλα μας χρειαζεται λιγη ξεκουραση και χαλαρωση...

Απολαύστε το και φορτωστε μπαταρίες, θα χρειαστούν❤❤❤

  • Μου αρέσει 1

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

Λοιπόν εγώ το είπα και το έκανα.

Ένα βγιαστικό πινακακι!!!

Καλή αρχή σε όλες μας κορίτσια!!!!

Ψώνια για το θαυματάκι και εμάς (απαραίτητα ή μη)

ΕΠΙΠΛΑ
Κούνια/λίκνο/παρκοκρεβατο/καλαθουνα
Συρταριερα-αλλαξιερα


ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΛΤΑ
καρότσι
Καρεκλακι αυγό αυτοκινήτου
Port bebe


ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ
Σαλιαριτσες αδιάβροχες
Πετσετουλες για γουλιτσες
Μπιμπερο & θηλές
Θηλαστρο
Αποστειρωτη
Απορρυπαντικο ειδικό για τα μπιμπερο
Βούρτσα καθαρισμού μπιμπερο
Σακουλάκια φύλαξης μητρικού γάλακτος
Βραστηρα
Θερμός

ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ
ανωσεντονα και κατωσεντονα
Κουβερτουλες
Παντα κρεβατιού (αν και ακούστηκε ότι απαγορεύτηκε)
Κουνουπιέρα (αν και ακούστηκε ότι απαγορεύτηκε)
Σφινακι ασφαλείας (αν και ακούστηκε ότι απαγορεύτηκε)
Ενδοεπικοινωνία
Πιπίλες

ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟΥ
μπανιερούλα
Θερμόμετρο μπάνιου
Οινόπνευμα για τον αφαλό
Αποστειρωμενες γάζες
Παμπερς ή οποιαδήποτε μάρκα 
Σαμπουάν αφρολουτρο 2σε1 για ευκολία
Πετσέτες/μπουρνουζια
Βούρτσα, χτενα 
ψαλίδακι για τα νύχια
Ενυδατικη για το σωματακι
κρέμα για πρόληψη συγκαματος

ΡΟΥΧΙΣΜΌΣ
ζιπουνακια 0-3 
Ζιπουνακια 3-6
Φορμακια 0-3
Φορμακια 3-6
Γαντακια
Σκουφάκι
Καλτσακια
Παπουτσάκια αγκαλιας
Σουρωτα νυχτικακια
Φόρμα εξόδου

ΓΙΑ ΕΜΑΣ 
Νυχτικά ή πιτζάμες με κουμπιά μπροστά
επιθέματα στήθους
εσώρουχα μιας χρήσης
Σερβιετες λοχείας
Κρέμα για τις θηλές
Κρέμα για τις ραγάδες

*Δεν γράφω ποσότητα γιατί η κάθε μία κρίνει πόσα θα πάρει από το κάθε είδος και αν θα πάρει. Εγώ πολλά απ' όσα γράφω δεν τα πήρα καν αλλά έχω λίστα από τότε και την παραθέτω συν ότι θυμάμαι...
**Τα υφασματα στα ρουχαλακια του μωρού καλό θα είναι να είναι βαμβακερά αλλά μακρύ ή κοντό μανίκι δεν έγραψα θα κρίνετε πάλι εσείς ανάλογα το μέρος σας και τις θερμοκρασίες που κάνει εκεί. Εγώ πήρα και απ' τα δύο. Όπως και νούμερο μη πάρετε πολλά newborn ή 0 γιατί αν το μωράκι γεννηθεί πάνω από 3.5 κιλά μπορεί να μη μπαίνει καν όπως η πρώτη μου χαχαχα. Αυτά ως τώρα. Προσθεστε-αφαιρεστε οοοοτι θέλετε

 

Ωωω σούπερ λισταααα ευχαριστούμε αγάπη! Το πες κ το Κάνες :)

3 ώρες πρίν, Giotitsa είπε:

Ρε αγάπη εντάξει ολες μας έχουμε άγχος εντάξει και εγώ Εχω χάσει παιδί και μάλιστα σε οτι έχει σχέση με αμνιακό το γνωρίζω αλλά εγώ πρωτη φορά Εχω δει να μας λέει ο γιατρός όλα καλά και εμείς να ψαχνομαστε εδώ υπάρχουν τόσες κοπέλες που είναι η πρώτη εγκυμοσύνη αγχωνονται με όλα αυτά εμένα δεν με νοιάζει δνε επηρεαζομαι τόσο πολύ αλλά ολο αυτό είναι μεγάλη αμαρτία απο τον Θεο τελος πάντων 

Ε ναι! Αυτό ακριβώς.... 

2 ώρες πρίν, winspert είπε:

Καλε τι στερημενες... Εγω μια χαρα περναω στον υπνο μου.... Χαχαχα... Τωρα να σου πω οτι προχθες το βραδυ μπορει να εγινε κ παραπανω απο μια φορα... Στις αρχες που το παθαινα ειχα αρκετα υγρα. Μετα ειχαν ψιλοκοψει κ τωρα εχω παλι πολλα. Λογικα απο αυτο ειναι... Αλλα δεν το ελεγχω... Οποτε ο, τι δεν μπορουμε να το αποφυγουμε, ας το απολαυσουμε... Χαχαχα 

Χαχαχ τρελή μουυυυ καλή απόλαυση χαχα

Just now, linaa είπε:

βασικα βρε κοριτσια υπαρχουν κ αλλα δυο παιδια που βλεπουν μια μαμα ανχωμενη στεναχωρημενη να τρεχει. οπως κ να εχει @Farmakotriftena η ζωη ειναι δικια σου τα ανχη δικα σου εμεις απλα λεμε τι θα καναμε εμεις στην θεση σου με τα δεδομενα σου δεν σε παρεξηγουμε κ ουτε θελουμε να σε προσβαλουμε απλα ισως να σε τσιγλισουμε για να βγεις μεσα απο αυτον τον φαυλο κυκλο που εχεις μπει κ τα βλεπεις ολα γιγαντιαια. 

Αυτό ακριβώς δεν προσβάλλουμε κανέναν για καλό τα λέμε αλλά ως συνήθως κάθε φορά που θα έρθουμε σε αντιπαραθεση η απάντηση είναι δεν ξανά γράφω κλπ εννοείται δεν θέλουμε να αποχωρήσει καμία κ όλες είμαστε εδώ για να στηρίζει η μία την άλλη αλλά δεν γίνεται σε κάθε διαφορετική γνώμη να λέμε δεν ξανά γράφουμε κ μετά να μαζευόμαστε όλες να παρακαλάμε οποία θέλει γράφει στην τελική.. 

Just now, katerinaki 86 είπε:

Κοριτσια απο αιματοκριτη πως τα πατε? Εγω πηρα σημερα τις απαντησεις απο τις εξετασεις αιματος κι ειναι στα ταρταρα...παροτι μου εχει αυξησει τον τελευταιο μηνα το σιδηρο σε 2 χαπακια την ημερα. Αυριο εχω τη β επιπεδου και θα ειναι κι ο γιατρος μου μαζι, οποτε θα δω τι θα μου πει...

Αιματοκρίτη είχα 32 πφφφ

Just now, Giotitsa είπε:

Εντάξει είναι λίγο χαμηλουτσικος εγώ γενικά εχω καλο αιματοκρίτη αφού ξεκίνησα με 42 αιματοκρίτη τώρα Εχω 36 καλά είναι παλι

Τέλειος είναι όχι απλά μια χαρά χαχαχ

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

Προσπάθησε αφού τουλάχιστον δεν έχεις άλλο μωράκι να είσαι θέλοντας και μη σε εγρήγορση να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς!!! Εγώ δυστυχώς δε μπορώ ιδιαίτερα λογο της μικρής αλλά προσπαθώ ..  και τώρα που σου γράφω νιώθω σύσπαση

Ναι αυτό κάνω ξεκουράζομαι όλη μέρα. Και ευτυχώς που με βοηθάει και πααααρα πολύ η μητέρα μου.

2 ώρες πρίν, winspert είπε:

Καλε τι στερημενες... Εγω μια χαρα περναω στον υπνο μου.... Χαχαχα... Τωρα να σου πω οτι προχθες το βραδυ μπορει να εγινε κ παραπανω απο μια φορα... Στις αρχες που το παθαινα ειχα αρκετα υγρα. Μετα ειχαν ψιλοκοψει κ τωρα εχω παλι πολλα. Λογικα απο αυτο ειναι... Αλλα δεν το ελεγχω... Οποτε ο, τι δεν μπορουμε να το αποφυγουμε, ας το απολαυσουμε... Χαχαχα 

Χαχαχα Στις αρχές όταν το πάθαινα πονούσα μετά. Είχα πιο έντονους πόνους περιόδου. Τώρα έχω καιρό να το πάθω.

Just now, katerinaki 86 είπε:

Κοριτσια απο αιματοκριτη πως τα πατε? Εγω πηρα σημερα τις απαντησεις απο τις εξετασεις αιματος κι ειναι στα ταρταρα...παροτι μου εχει αυξησει τον τελευταιο μηνα το σιδηρο σε 2 χαπακια την ημερα. Αυριο εχω τη β επιπεδου και θα ειναι κι ο γιατρος μου μαζι, οποτε θα δω τι θα μου πει...

Εγώ ξεκίνησα με αιματοκρίτη 37,5

Έπεσε στο 35,5

Και τώρα με 1 χάπι που παίρνω στην ημέρα σίδηρο ανέβηκε στο 37,8

Μιά τέλεια Β' επιπέδου σου εύχομαι!!!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sissy_geo είπε:

@Nikoleta... Και εγω εχω θέμα με τις συσπάσεις, έχουμε ξαναμιλήσει.. Όταν νοσηλεύτηκα με πολύ δυνατές συσπάσεις ήμουν στις 22 εβδ. Μου εδωσαν εκεί στο νοσοκομείο τα glopir, με μπουκωσαν στο μαγνησιο και στα utrogestan κ όμως δεν σταμάτησαν... Εκεί με αντιμετώπιζαν όλοι σαν τελειωμένη περίπτωση.. Σκέψου δεν μου εφερναν καν να φαω, γιατι περίμεναν οτι θα γεννήσω... Έκλαιγα μερα νυχτα... Έχασα 4 κιλά! Ταυτόχρονα η γιατρός μου στο τηλέφωνο μου έλεγε σηκω φύγε, δεν είναι συσπάσεις...Έλα στο Γένεσις να σε δω... Δεν μπορούσα όμως να παρω την ευθύνη και να φυγω.. Έτυχε να ξερει η γιατρός μου τον γιατρό στο νοσοκομείο, μιλήσανε, αυτός είπε θα μου βάλει τοκολυτικό δυνατό στον ορό το tractocile αν και δεν ενδείκνυται για κατω απο 24 εβδομάδες.. Μου το βάλανε... 48 ωρες με αυτο το φάρμακο, πέρασαν οι συσπάσεις και απο τότε είμαι στο σπίτι με όλο αυτο το mix μαγνησιο, utrogestan και glopir. Η γιατρός μου όμως με βάζει κάθε εβδομαδα απο τότε στον τοκογράφο γιατί εξακολουθεί να πιστεύει ότι ήταν ίσως απο το έντερο αυτοι οι έντονοι πόνοι. Μέχρι τώρα δεν εχει παρατηρήσει κάτι  ανησυχητικό. Συνεχίζω τα glopir αλλα μέχρι 1 Ιουλίου θέλει να τα σταματησω γιατι και αυτα όπως μου είπε δεν είναι αθώα (άλλες φωτιες μου αναψε με αυτο που είπε).. Συσπάσεις κάνω, ήπιες πλέον... Να αποφεύγεις τα γαλακτοκομικά, μου εξήγησε πως με κάποιο τρόπο δημιουργούν συσπάσεις.. Δυστυχως το ασβεστιο το θέλουμε, αλλα στην περίπτωση μας καλύτερα να το αποφεύγουμε... Όχι εντελώς, αλλά πρέπει να περιορίσουμε... Είπα παααρα πολλά αλλα θέλω να σου πω επίσης ότι εχω και θέμα με τον τράχηλο... Απο την 16 εβδομαδα που μου τον μετρησε κολπικα , τον είδε στα όρια (απο 2.9 εως  3.1 max) με βλέπει ΚΑΘΕ εβδομάδα και τον μετράμε... Δεν επηρεαστηκε απο τις συσπάσεις, όμως καταλαβαινεις, πως ΚΑΙ με κοντό τράχηλο, κινδυνεύουμε ακόμα περισσότερο απο αυτές..  Να μην φοβάσαι... Να μένεις ΗΡΕΜΗ.. μου το τόνισε.. Εγω την μερα που το έπαθα το επεισόδιο, άσε τι πέρασα... Δεν περιγράφεται.. ΗΡΕΜΗ.... Και οι τοξικοί άνθρωποι ΜΑΚΡΙΆ ΜΑΣ.... Να γεννήσουμε τα μωρά μας στην ωρα τους... Μονο αυτο.. Φιλιά και ότι άλλο θες για τις συσπάσεις μπορείς να με ρωτήσεις! 

Εννοείται θυμάμαι πως έχουμε μιλήσει για τις συσπάσεις. Θα σου έστελνα κι εγώ, αλλά σε 2 βδομάδες θα πάω στον γιατρό. Όταν πάω θα σου πω τι μου είπε. Δεν ήξερα ότι έχεις περάσει τόσα. Έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ. Αλλά τουλάχιστον τώρα είναι καλό που είσαι καλύτερα και οι συσπάσεις είναι πιο ήπιες. Εγώ είχα 1 ατυχία πριν από αυτή την εγκυμοσύνη (εξωμήτρια κύηση).

Εσύ τώρα είσαι 25η βδομάδα; Και όταν τα σταματήσεις δε θα σου δώσει άλλο χάπι; Το έχω διαβάσει για το ασβέστιο αυτό που σου είπε η γιατρός σου. Εμένα ο τράχηλος στην αυχενική ήταν 3,3 και στην Β' επιπέδου 3,2 (μου τον μέτρησε όμως κοιλιακά).

Φοβάμαι πιο πολύ να βγω έξω. Θέλω να είμαι συνέχεια σπίτι ξαπλωμένη, γιατί έτσι δεν κάνω σχεδόν καθόλου συσπάσεις. Δε θέλω να χειροτερέψω, γιατί είμαι μόνο 22εβδ + 5ημ και οι συσπάσεις ξεκίνησαν από την 15η βδομάδα. Παίρνω και το adalat εδώ και 1 βδομάδα και θέλω να δω πως θα πάω. Δε με έχει βάλει σε τοκογράφο ο γιατρός, θα του το πω όταν πάω. Κι εσύ ό,τι θες να με ρωτάς και όταν πάω στον γιατρό θα σου στείλω. Εύχομαι να μη χρειαστεί να ξανανοσηλευτείς και να πάνε όλα καλά :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...