Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Από τοτε που το μάθανε μέχρι και σήμερα, πέρσαν 3 εβδομάδες δηλαδή και δεν με πήραν ούτε για συγχαρητήρια, ούτε πως είμαι, ούτε αν χρειάζομαι κάτι, τίποτα απολύτως. Σαν να μην υπάρχω :( Δεν με πειραζε ποτέ αυτό, αλλά ίσως λόγω εγκυμοσύνης τώρα να με ενοχλεί.. Το βρίσκω σκληρό και απάνθρωπο να είναι τόσο αδιάφοροι, όχι σε μένα αλλά στο μικρό μωράκι 

Δεν ξέρω αν είχατε και καλές σχέσεις πριν, αλλά ένα τηλέφωνο μπορούσαν να πάρουν. Έστω η πεθερά. Έχεις δίκιο απαράδεκτες.

Αλλά δες το αλλιώς. Άλλες θα χαιρόντουσαν ;) Εάν ο άντρας σου είναι δίπλα σου και δεν τις δικαιολογεί τότε είσαι μιά χαρά! Και για το μωράκι μη στεναχωριέσαι θα έχει τοοοοση αγάπη από σένα και τον άντρα σου που δε θα το επηρεάσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Farmakotriftena είπε:

Τα αντισώματα τα δικά μας πως να προστατέψουν το μωρο; Έχουμε αντισώματα και δεν νοσουμε. το εμβόλιο του κοκκύτη γίνεται στον 8ο και απλά περνάνε κάποια αντισώματα στο μωρό μέσω του πλακούντα νομίζω. Άρα αποκτά κάποια προστασία. Μετά στους 2 μήνες έτσι κι αλλιώς κάνει το παιδί το πενταπλο που περιέχει και τον κοκκύτη. Στις εγκύους γίνεται το τριπλό, όχι το τετραπλο ή το πενταπλο γιατί δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες για την πολιομυελίτιδα (το πενταπλο δεν θυμάμαι πιο άλλο έχει ακόμα).

Αλλά κορίτσια και να θέλαμε να το κάνουμε δεν πρόκειται να το βρούμε! Είναι χρόνια σε έλλειψη. Εγώ συγκεκριμένα στις αρχές που ξεκίνησα αν το είδα αυτό το εμβόλιο. Τώρα αν έχετε τόσο ψαγμένους φαρμακοποιούς που θα το βρουν , μπράβο τους! Μπορεί σε επαρχεία να είναι εύκολο. Αλήθεια Δεν ξέρω..

Τώρα κάποιοι το ζητάνε κάποιοι όχι. Εγώ επειδή έχω δύο μικρά παιδιά και άντρα που είναι μέσα στους αρρωστους, θα το έκανα γιατί πρώτα ο Θεός Σεπτέμβρη ξεκινάνε και τα σχολειά και θα φοβόμουν.

εγω αγαπη ρωτησα αλλα μου ειπαν οτι εχουν το τετραπλο και το πενταπλο μονο αυτο να ρωτησω γιατρο ειπαν αν πρεπει να το κανω αυτα εσυ εχεις καθε δικιο οπως λες με δυο παιδια και εναν ανδρα μεσα σε αρρωστους 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλέ εγώ έμεινα πίσω να μιλάω για τον κοκκύτη αχαχαχαχα λοιπόν @Anna-Vangelis η οικογένειά σου αποτελείται από εσένα τον άντρα σου και τα παιδιά που θα φέρεις στον κόσμο. Δεν είσαι παντρεμένη με την πεθερά ούτε με την κουνιαδα. Αυτοί απλά είναι συγγενείς.. Τι σε απασχολεί αν τους είναι ανεπιθύμητο ή όχι το μωρό; και κάθεσαι και κλαις και στεναχωριέσαι; 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Τα αντισώματα τα δικά μας πως να προστατέψουν το μωρο; Έχουμε αντισώματα και δεν νοσουμε. το εμβόλιο του κοκκύτη γίνεται στον 8ο και απλά περνάνε κάποια αντισώματα στο μωρό μέσω του πλακούντα νομίζω. Άρα αποκτά κάποια προστασία. Μετά στους 2 μήνες έτσι κι αλλιώς κάνει το παιδί το πενταπλο που περιέχει και τον κοκκύτη. Στις εγκύους γίνεται το τριπλό, όχι το τετραπλο ή το πενταπλο γιατί δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες για την πολιομυελίτιδα (το πενταπλο δεν θυμάμαι πιο άλλο έχει ακόμα).

Αλλά κορίτσια και να θέλαμε να το κάνουμε δεν πρόκειται να το βρούμε! Είναι χρόνια σε έλλειψη. Εγώ συγκεκριμένα στις αρχές που ξεκίνησα αν το είδα αυτό το εμβόλιο. Τώρα αν έχετε τόσο ψαγμένους φαρμακοποιούς που θα το βρουν , μπράβο τους! Μπορεί σε επαρχεία να είναι εύκολο. Αλήθεια Δεν ξέρω..

Τώρα κάποιοι το ζητάνε κάποιοι όχι. Εγώ επειδή έχω δύο μικρά παιδιά και άντρα που είναι μέσα στους αρρωστους, θα το έκανα γιατί πρώτα ο Θεός Σεπτέμβρη ξεκινάνε και τα σχολειά και θα φοβόμουν.

Ο γιατρός μου φώναξε μέσα την γραμματέα του και της είπε να παραγγείλουμε εμβόλια για κοκκύτη. Boostrix polio εμβόλιο μου το έγραψε. Την Τετάρτη που θα πάω στο ΡΕΑ να μου το γράψουν, θα πάω μετά στο φαρμακείο να το ζητήσω. Αν δεν το βρω θα ρωτήσω τον γιατρό και τότε θα σας πω τι μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

εγω αγαπη ρωτησα αλλα μου ειπαν οτι εχουν το τετραπλο και το πενταπλο μονο αυτο να ρωτησω γιατρο ειπαν αν πρεπει να το κανω αυτα εσυ εχεις καθε δικιο οπως λες με δυο παιδια και εναν ανδρα μεσα σε αρρωστους 

Ααα είπα κι εγώ τόσο θεούλης ο φαρμακοποιός σου που θα έβρισκε εμβόλιο που έχουμε καιρο να το δούμε αχαχα ο δικός μου , μου είπε ότι δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες για να υπόλοιπα οπότε δεν τα κάνουμε. Και σκέτα για κοκκύτη δεν υπάρχει αλλά το τριπλό μόνο που ήταν οκ για τις εγκύους. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Από τοτε που το μάθανε μέχρι και σήμερα, πέρσαν 3 εβδομάδες δηλαδή και δεν με πήραν ούτε για συγχαρητήρια, ούτε πως είμαι, ούτε αν χρειάζομαι κάτι, τίποτα απολύτως. Σαν να μην υπάρχω :( Δεν με πειραζε ποτέ αυτό, αλλά ίσως λόγω εγκυμοσύνης τώρα να με ενοχλεί.. Το βρίσκω σκληρό και απάνθρωπο να είναι τόσο αδιάφοροι, όχι σε μένα αλλά στο μικρό μωράκι 

Κοιτα να το συνηθισεις κ να τις γραψεις κ εσυ

Εμενα οι παππουδες κ θειοι του δ μου ευχυθηκαν οταν γεννησα, ειμαι με τον αντρα μου 12χρ δ εχουν ερθει σπιτι μου, ακομη κ τα πεθερικα κ κουνιαδα μετρημενες φορες, μπορω να τις θυμηθω

Στην δευτερη εγκυμοσυνη η πεθερα μου μαλωσε τον αντρα μου, γτ νομιζε δ το θελαμε, οχι να ευχηθει

Καποιους θειους του τους γνωρισα φετος

Κ τα παιδια μου τα εχουν δει ελαχιστα. Πχ οι παππουδες μονο την κορη 6μ,κοντευει 5.οι υπολοιποι πιο μακρινοι 2χρ εχουν να τα δουν

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Ααα είπα κι εγώ τόσο θεούλης ο φαρμακοποιός σου που θα έβρισκε εμβόλιο που έχουμε καιρο να το δούμε αχαχα ο δικός μου , μου είπε ότι δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες για να υπόλοιπα οπότε δεν τα κάνουμε. Και σκέτα για κοκκύτη δεν υπάρχει αλλά το τριπλό μόνο που ήταν οκ για τις εγκύους. 

ναι αυτο διαβασα μεσα στο σαιτ του γαληνου οτι το τετραπλο και το πενταπλο ακομη δνε εχουν γινει σε εγκυους οποτε αστο καλυτερα


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Ο γιατρός μου φώναξε μέσα την γραμματέα του και της είπε να παραγγείλουμε εμβόλια για κοκκύτη. Boostrix polio εμβόλιο μου το έγραψε. Την Τετάρτη που θα πάω στο ΡΕΑ να μου το γράψουν, θα πάω μετά στο φαρμακείο να το ζητήσω. Αν δεν το βρω θα ρωτήσω τον γιατρό και τότε θα σας πω τι μου είπε.

 Αυτό είναι τετραπλο. Κορίτσια δεν ξέρω. Πάλι ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Για πολιομυελίτιδα μου είπε πως δεν υπάρχουν έρευνες. Αλλά ας εμπιστευτούμε η κάθε μία τον γιατρό της . Μη μπαίνω στα χωράφια τους! Αυτό θα το βρεις νομίζω

@Nikoleta... στο Ρεα θα γεννήσεις;; κι εγώ!

Just now, vikib είπε:

Κοιτα να το συνηθισεις κ να τις γραψεις κ εσυ

Εμενα οι παππουδες κ θειοι του δ μου ευχυθηκαν οταν γεννησα, ειμαι με τον αντρα μου 12χρ δ εχουν ερθει σπιτι μου, ακομη κ τα πεθερικα κ κουνιαδα μετρημενες φορες, μπορω να τις θυμηθω

Στην δευτερη εγκυμοσυνη η πεθερα μου μαλωσε τον αντρα μου, γτ νομιζε δ το θελαμε, οχι να ευχηθει

Καποιους θειους του τους γνωρισα φετος

Κ τα παιδια μου τα εχουν δει ελαχιστα. Πχ οι παππουδες μονο την κορη 6μ,κοντευει 5.οι υπολοιποι πιο μακρινοι 2χρ εχουν να τα δουν

:confused:

Καλέ και δεν χαίρεσαι; για φαντάσου με τον χαρακτήρα που έχει δείξει να την είχες και μέσα στα πόδια σου; μακριά κι αγαπημένοι. Δεν πειράζει τα παιδιά σου παίρνουν αγάπη από τους υπολοιπους!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι εννοειται πως πλεον χαιρομαι. Στις αρχες αν μη τι αλλο μου φανηκε περιεργο

Οταν ειδικα ειναι μες στα γλυκολογα, κ μεγαλα λογια

Οταν ομως μειναμε πιο κοντα κ ηρθαν τα δυσκολα, φανηκε η αληθεια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, είναι πολύ ξενα αυτά σε μένα, δεν έχω συνηθίσει έτσι από τη δική μου οικογένεια, πρωτόγνωρα πράγματα. Γιατί να μην έχουμε εστω μια τυπική σχέση αφού δεν υπάρχει συμπαθεια.. τελοσπάντων, δεν είναι υποχρεωμένοι κιόλας, το καταλαβαίνω, αλλά με πληγώνει πολύ αυτή η παγωμάρα απέναντι στο καινούριο μωράκι. Το μωρό μου θα έχει μόνο εμένα και την οικογένειά μου. Η άλλη πλευρά θα το βλέπει και θα τρέχει μακρια όπως το βλέπω :(:(:( 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Farmakotriftena είπε:

Τα αντισώματα προστατεύουν εμάς. Το εμβόλιο του κοκκύτη το κάνεις για να πάρει προσωρινά αντισώματα το μωρό. Ερυθρά είναι άλλο πράγμα. Απλά λένε πως και ένας απλός βήχας μπορεί να επηρεάσει το νεογέννητο. Γι αυτό κανείς του κοκκύτη

Κορίτσια αν ο γιατρος είναι παλιάς σχολής, δεν πρόκειται να το πει... οι πιο νέοι τα λένε και όσοι φέρνουν φρέσκιες πληροφορίες από εξωτερικό. Και οι νέες κατευθυντήριες το λένε για τον κοκκύτη. Και σε μένα στην κόρη μου τότε δεν υπήρχε είναι κάτι πολύ καινούριο αλλά πέρσι στον γιο μου, μου το είπαν όλοι...

Αυτό ξέρω κι εγώ. Εσύ προστατευεσαι ουσιαστικάτα αντισώματα για το μωρό είναι ελάχιστα μιας που δε περνάει σε αυτο η ουσία του εμβολίου...

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Αυτό είναι τετραπλο. Κορίτσια δεν ξέρω. Πάλι ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Για πολιομυελίτιδα μου είπε πως δεν υπάρχουν έρευνες. Αλλά ας εμπιστευτούμε η κάθε μία τον γιατρό της . Μη μπαίνω στα χωράφια τους! Αυτό θα το βρεις νομίζω

@Nikoleta... στο Ρεα θα γεννήσεις;; κι εγώ!

Ωχ δεν έχω ιδέα. Ελπίζω να κάνω καλά που θα το κάνω.... 

Ναι στο Ρέα. Κι εσύ στο Ρέα το θυμάμαι. Λες να έχουμε τον ίδιο γιατρό; Και νομίζω δεν έχουμε μεγάλη διαφορά στις βδομάδες. Εγώ είμαι 24+6. Εσύ 27 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Ωχ δεν έχω ιδέα. Ελπίζω να κάνω καλά που θα το κάνω.... 

Ναι στο Ρέα. Κι εσύ στο Ρέα το θυμάμαι. Λες να έχουμε τον ίδιο γιατρό; Και νομίζω δεν έχουμε μεγάλη διαφορά στις βδομάδες. Εγώ είμαι 24+6. Εσύ 27 αν θυμάμαι καλά.

Να κάνεις ότι σου πει ο γιατρός σου! Κι εμένα αν μου έλεγε για το τετραπλο μπορεί και να το έκανα.

Εγώ είμαι 26+6 σήμερα. Ο γιατρός μου είναι Άγιο Δημήτριο. Εσενα;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Περιμένετε καλέ Ρώτησα εγώ χαχχαχα λοιπον το εμβόλιο κόκκιτη δεν υπάρχει σαν εμβόλιο μόνο του αλλά υπάρχει μέσα σε άλλο που είναι πενταπλο η τετραπλό δηλαδή θα είναι και αλλά εμβόλια μαζί οποτε δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το κανεις πανω στην εγκυμοσύνη αυτό ειπαν εδώ απο το δικό μου φαρμακείο που είμαι επαρχία ετσι αλλά εκεί Αθήνα μπορεί να υπάρχει επίσης μου είπε οτι δεν εμβολιάζονται ρε κορίτσια για αυτό τι να πω και εγω καθιστέ να φώναξε τις παλιες μανες να δουμε χαχαχαψψαψα @P.L.L. @palmoira @nanoula90 @loyloy @ΒαλεντιναΧρηστος καλε πείτε δώστε τα φώτα @Dimitr@17εσεις κάνατε εμβόλιο του κοκκιτη

Αν τα αντισώματα ακόμα υπάρχουν μας προστατεύουν αν ομως έχουν φύγει η δεν το έχουμε κανει δεν μας καλύβουν εγώ νόμιζα ήμουν σίγουρη οτι ειχα κανει ερυθρά αλλά να που δεν ειχα κανει και τα έβαλα πριν μείνω έγκυος καθιστε να δουμε τι θα μας πουν οι παλιές μαμαδες

Καλησπέρα! Σχετικά με το εμβόλιο κοκυτη όποιος γυναικολόγος σας το πρότεινε είναι πραγματικά πολύ ενημερωμένος. Το εμβόλιο του κοκκυτη μπήκε στις συστάσεις για τους γυναικολόγους το Φεβρουάριο του 2019. Εμένα μου το είχε προτείνει ο παιδίατρος πριν γεννήσω αλλά ο γυναικολόγος μου τότε δε συμφωνούσε. Την ώρα λοιπόν που μπήκε στο χειρουργείο για την καισαρικη μου είπε ότι πλέον υπάρχει σύσταση για τις έγκυες. Ουσιαστικά το προτείνουν όχι τόσο για τη μαμα αλλά κυρίως για το μωρό για να πάρει έτοιμα τα αντισώματα μέσω της μητέρας. Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά υπήρχε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που μπορούσα να το κάνω. 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Δεν ξέρω, είναι πολύ ξενα αυτά σε μένα, δεν έχω συνηθίσει έτσι από τη δική μου οικογένεια, πρωτόγνωρα πράγματα. Γιατί να μην έχουμε εστω μια τυπική σχέση αφού δεν υπάρχει συμπαθεια.. τελοσπάντων, δεν είναι υποχρεωμένοι κιόλας, το καταλαβαίνω, αλλά με πληγώνει πολύ αυτή η παγωμάρα απέναντι στο καινούριο μωράκι. Το μωρό μου θα έχει μόνο εμένα και την οικογένειά μου. Η άλλη πλευρά θα το βλέπει και θα τρέχει μακρια όπως το βλέπω :(:(:( 

Ποτέ δεν ξέρεις!! Βρε μην κάθεσαι και σκας τώρα με τέτοια. Απόλαυσε το θαύμα που σου συμβαίνει και άσε όλα τα υπόλοιπα. Θα κάθεσαι να στεναχωριέσαι για κουνιαδα και πεθερά... ε όχι!!

Just now, palmoira είπε:

Καλησπέρα! Σχετικά με το εμβόλιο κοκυτη όποιος γυναικολόγος σας το πρότεινε είναι πραγματικά πολύ ενημερωμένος. Το εμβόλιο του κοκκυτη μπήκε στις συστάσεις για τους γυναικολόγους το Φεβρουάριο του 2019. Εμένα μου το είχε προτείνει ο παιδίατρος πριν γεννήσω αλλά ο γυναικολόγος μου τότε δε συμφωνούσε. Την ώρα λοιπόν που μπήκε στο χειρουργείο για την καισαρικη μου είπε ότι πλέον υπάρχει σύσταση για τις έγκυες. Ουσιαστικά το προτείνουν όχι τόσο για τη μαμα αλλά κυρίως για το μωρό για να πάρει έτοιμα τα αντισώματα μέσω της μητέρας. Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά υπήρχε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που μπορούσα να το κάνω. 

Και λίγο πιο πριν!! Ο δικός μου ήρθε από Αγγλία που εκεί είναι υποχρεωτικο. Οπότε μου το έλεγε από το 2018 που γέννησα τον γιο μου. Όπως γράφεις έχει μπει και στις νέες κατευθυντήριες οδηγίες αλλά λιγοι είναι οι γιατροί που το λένε ... τουλάχιστον ακομα . Και ο παιδίατρος μου το είχε πει και μένα. Το θέμα είναι ότι δεν το βρίσκεις το εμβόλιο.. γίνεται από 31η μου φαίνεται ως 36η κάτι τέτοιο... θέλουν προς το τέλος για να περάσουν λίγα αντισώματα στο μωρό.

  • Λυπημένη/-ος 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...