Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο η την Κυριακή αν θυμάμαι καλά και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Evangeliaa είπε:

Καλημερα γλυκουλες!

Πώς ειστε σημερα? Ευτυχως εχει σπασει η πολλη ζεστη και την παλευουμε...αντε στο 3ο τριμηνο ολες μας και ολα βαινουν καλως για ΟΛΕΣ μας!

Λοιπον @Farmakotriftena κι εμενα ως τωρα η μπεμπουλα βγαινει χαμηλα στις μετρησεις, αλλα ουτε ο γυναικολογος ουτε ο εμβρυολογος με ανησυχησαν. Εχεις σκεφτει οτι στην περιπτωση μας (που θηλαζαμε) η ΠΗΤ δεν ειναι και πολυ βασιμη...εσυ ειδικα που απ οτι θυμαμαι δεν ειχες καν περιοδο δεν μπορεις να ξερεις ποτε ηταν οι γονιμες σου οποτε αν εχετε βασιστει σε λαθος ημερομηνια, το λες και λογικο να υπαρχει η αποκλιση. Εμενα δεν στηριζονται πια στην πρωτη ημερα της τελευταιας περιοδου ουτε στην ημερομηνια συλληψης (που κι αυτη δεν ξεραμε σιγουρα ποια ειναι) αλλα υπολογισαν την ΠΗΤ με βαση την αναπτυξη του μωρου στην α επιπεδου κι απο κει και περα απλα βλεπουμε οτι μεγαλωνει...ναι ειναι στα κατωτατα φυσιολογικα με βαση τις καμπυλες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα εχει και συνδρομο το παιδι... 

Εμένα αρχικά έβγαινε 9 μέρες μικρότερη από την τερ(μια φορά μου είχε έρθει μόνο περίοδος στον 7ο μήνα και μετά έμεινα έγκυος) οι -9 ημέρες σιγά σιγά , στην αυχενικη, έγιναν -3 απο την ΤΕΡ. Και ό,τι υπολογισμούς  κάνει, τους κάνει με βάσει την πητ που προκύπτει από την αυχενικη! Όμως εγώ έχω και στο πίσω μέρος του μυαλού μου πως όταν είναι κοντά η κύηση από προηγούμενο τοκετό και ειδικά από καισαρική ότι τα μωρά βγαίνουν πιο λιπαβαρη. Το έχω ακούσει , ο ίδιος όμως μου είπε ότι δεν ισχύει.. τι να πω δεν ξέρω.

Εσένα ποσο βγαίνει και σε ποια βδομάδα; γιατι το βάρος παίζει ρόλο και σε ποια βδομάδα θα είναι τόσο.

Just now, Giotitsa είπε:

Εγώ πρωτη φορά ακούω απο γιατρο αν είναι μικρο το μωρο σχετίζεται με σύνδρομο τι να πω λένε οτι θα ακούσεις πολλά δηλαδή και εγω και ο άνδρας μου που γεννηθηκαμε 1800 γρ έχουμε σύνδρομο εντάξει ας είναι και ετσι τι άλλο θα ακούσω αλήθεια δεν ξέρω εδώ μέσα τι να κάνει η κοπέλα με τις μαλακιες που ακούει θέλει να είναι ήρεμη αλλά δεν την αφήνουν

Απλά ξέρεις το είχα αφήσει πίσω μου το σύνδρομο και ξαφνικά την Πέμπτη μου το ξανά είπε. Οχι για νταουν αλλα για οποιοδηποτε αλλο συνδρομο που μπορει να σχετιζεται με πολυ μικρο εμβρυο. Τέλος πάντων. Εγώ μέσα μου πιστεύω πως δεν έχει  καποιο σύνδρομο αλλα...  επισης μου ειπε κι εκεινος πως δεν πιστευει να ειναι κάποιο σύνδρομο γιατί ίσως συνδέονταν και με άλλα πράγματα (πχ χαμηλό ή υψηλό αμνιακό, κινητικότητα) εμένα είναι φυσιολογικό το αμνιακό και επίσης κινείται το μωρό μια χαρά μέσα στη μήτρα.

Φιλάκια!!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Farmakotriftena είπε:

Εμένα αρχικά έβγαινε 9 μέρες μικρότερη από την τερ(μια φορά μου είχε έρθει μόνο περίοδος στον 7ο μήνα και μετά έμεινα έγκυος) οι -9 ημέρες σιγά σιγά , στην αυχενικη, έγιναν -3 απο την ΤΕΡ. Και ό,τι υπολογισμούς  κάνει, τους κάνει με βάσει την πητ που προκύπτει από την αυχενικη! Όμως εγώ έχω και στο πίσω μέρος του μυαλού μου πως όταν είναι κοντά η κύηση από προηγούμενο τοκετό και ειδικά από καισαρική ότι τα μωρά βγαίνουν πιο λιπαβαρη. Το έχω ακούσει , ο ίδιος όμως μου είπε ότι δεν ισχύει.. τι να πω δεν ξέρω.

Εσένα ποσο βγαίνει και σε ποια βδομάδα; γιατι το βάρος παίζει ρόλο και σε ποια βδομάδα θα είναι τόσο.

Απλά ξέρεις το είχα αφήσει πίσω μου το σύνδρομο και ξαφνικά την Πέμπτη μου το ξανά είπε. Οχι για νταουν αλλα για οποιοδηποτε αλλο συνδρομο που μπορει να σχετιζεται με πολυ μικρο εμβρυο. Τέλος πάντων. Εγώ μέσα μου πιστεύω πως δεν έχει  καποιο σύνδρομο αλλα...  επισης μου ειπε κι εκεινος πως δεν πιστευει να ειναι κάποιο σύνδρομο γιατί ίσως συνδέονταν και με άλλα πράγματα (πχ χαμηλό ή υψηλό αμνιακό, κινητικότητα) εμένα είναι φυσιολογικό το αμνιακό και επίσης κινείται το μωρό μια χαρά μέσα στη μήτρα.

Φιλάκια!!!

Τι να πεις και εσύ μωρέ σε τρελαναν ετσι σε καταλαβαίνω απόλυτα εύχομαι όταν με το καλό βγει η Μπέμπα να τους κατουρησει μέσα στην μάπα της τα έχουν πρηξει χαχαχχαχα

  • Χαχα 3

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena τον δευτερο μηνα εβγαινε και μια εβδομαδα μικροτερο. Μετα πηγαιναμε με βαση την αναπτυξη της αυχενικης αλλα και παλι εβγαινε στα κατωτατα. Ο γιατρος απλα μιλαει για ενα μικρο μωρο. Οπως και στο πρωτο παιδι που εβγαινε μεχρι τον 6ο στα ανωτατα ορια και ο γιατρος μου ελεγε οτι θα βγει μεγαλο, μετα καποια στιγμη εκοψε ρυθμο και τελικα τοσο στις μετρησεις στον 8ο κ στον 9ο οσο και το αποτελεσμα εδειξε οτι βγηκε 3 κιλακια φυσιολογικοτατο μωρο. Γι αυτο σου λεω να μη στηριζεσαι στις μετρησεις...απλα δεν εχουν ολα τα μωρα τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης. Ειδικα αν κι εσυ εισαι ταλαιπωρημένη. Σε φαση θηλασμου με τοκετο πολυ κοντα, ασχημο πρωτο τριμηνο με ανακατωσουρες χωρις να τρεφεσαι καλα...ολα παιζουν το ρολο τους...

  • Μου αρέσει 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

@Farmakotriftena το νοιώθω το άγχος σου, ζω και εγω μια μόνιμη κατασταση άγχους και ανησυχίας. Το μωράκι σου όμως ειναι καλά και μεγαλώνει, κάθε μέρα. Δεν μεγαλώνουν όλα τα μωρά με τον ίδιο ρυθμό, ούτε και η συχνή εμβρυομέτρηση είναι το ιδανικό για εμάς. Η γιατρός μου ειναι κάθετη σ'αυτό.. Δεν μου το μετράει το μωρό κάθε φορά που με βλέπει. Μου λέει πως δεν αφήνουμε στα μωρά το χρόνο που χρειάζονται αν οι μετρήσεις μας είναι τακτικές. Ελέγχει άλλα πράγματα, αλλά εμβρυομέτρηση μια φορά τον μήνα. Της κουμπάρας μου η μπουμπού  εβγαινε ετσι μικρούλα στις μετρήσεις. Τράβηξαν κ αυτοί μεγάλο άγχος, αλλά γέννησε μια υγιέστατη μπουμπού. Τωρα ειναι 2 μηνών, και ακόμα παλεύουν να την παχύνουν την σκατιάρα! :grin: Ας κάνουμε υπομονή.. Κάθε μερα που περνάει είναι κέρδος για τα μωράκια μας. Ο Θεός ειναι μεγάλος. Δώσε κουράγιο στον εαυτό σου και προχώρα. Το ίδιο λεω και σε μενα. Και εγώ σήμερα είχα δύσκολη μέρα, αλλά δεν εχω την πολυτέλεια να συνεχίσω να είμαι πεσμένη! ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

 

Μπραβο ρε κοριτσι, σε θαυμαζω! Ετσι αισιοδοξη να εισαι παντα, δεν ειναι ευκολο ειναι πολυ δυσκολο αυτο, ολες εχουμε περασει κ καποιες ακομα περναμε τα αγχη μας! Ολες κανουμε το καλυτερο που μπορουμε και καθε μερα ειναι κερδος κ ερχομαστε ολο κ πιο κοντα στο να κρατησουμε τα μωρακια μας..Αισιοδοξια κοριτσια, κοντευουμε στις 30 εβδομαδες σιγα σιγα...θυμαστε πως ξεκινησαμε;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftenaμην ζοριζεις το μυαλό σου με αυτά τα χαζά που διάβασα σε παρακαλώ!!! Εμένα στον 3 μήνα μου είπαν ότι μπορεί να χει σύνδρομο νταουν γιατί πολλές μετρήσεις βγαίναν μεγαλύτερες, τελικά κάναμε εξετάσεις το μωρό δεν είχε τίποτα και απλά για ένα διάστημα πάτησε φρένο και δεν αυξήθηκαν οι τιμές.. Στον Β επιπέδου μου λένε έχεις αυξημένο αμνιακό υγρό το μωρό έχει ζάχαρο.. Κάναμε εξετάσεις και παπαλα πάλι. Νηστείας 89 ειχα να φανταστείς... Μην ακούς πάντα ότι σου λένε οι γιατροί αυτοί ότι και να δουν το κάνουν θέμα.. Εμενα σε καρδιοεμβρυολογο θα με έστελνε και αρνήθηκα κατηγορηματικα... Τώρα το μωρό μου ειναΙ 6 μέρες μεγαλυτερο και φυσιολογικά σε όλες τις τιμές... Μπορεί να λέω και βλακειες αλλά τι να πω.. Έχω πάψει να αγχώνομαι. Να το κάνεις κι εσυ

  • Μου αρέσει 1

n0O1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Farmakotriftena Νομίζω με ρώτησες πιο πάνω ποιο ειναι το δικό μου θέμα, εγώ όπως σας έχω ξαναγράψει εχω θέμα με τον τράχηλο. Είμαι η μόνη στην παρέα κορίτσια με κοντό τράχηλο. Τωρα όσο προχωράει η εγκυμοσύνη, τόσο πιο επικίνδυνο γίνεται. Όπως είναι λογικό μικραίνει. Όταν το ανακαλύψαμε στην αρχή δεν ήταν για περίδεση, ήταν μεσα στα όρια και σταθερός, και πλέον οι γιατροί δεν σε πάνε προληπτικά για περίδεση, το ελέγχουν με φάρμακα. Όμως ο τράχηλος κονταίνει οσο προχωράει η εγκυμοσύνη ούτως ή άλλως. Πόσο μάλλον αν είναι ηδη πιο κοντός... Εχει αρχίσει να μειώνεται λοιπόν, αν και κλειστός ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ... Εμένα το μωρό όμως δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την κατασταση. Δηλαδή απο τη μια είμαι σε ακινησία προσπαθώνοντας να διατηρήσω τον τράχηλο οσο περισσότερο γίνεται και απο την άλλη, το μωρό που είναι ισχιακό, πατάει και κλωτσάει με όλο του το είναι ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ... τόσο δυνατά που νομίζω οτι θα βγει κανένα πόδι απο'κει κάτω ξαφνικά και θα ψάχνομαι. Πόσο να αντέξει ενας ηδη κοντός τράχηλος... Δεν ξέρω.. .Κάνω ότι μου λέει η γιατρός, με πιάνει εννοείται απελπισία, αλλά δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να κάνω πραγματικά. Μακάρι να βάλει το χέρι του ο Θεός να φτάσω μεχρι 36 που ειναι ο μεγάλος μου στόχος, γιατί έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα, με βλέπω να σας ενημερώνω σύντομα για γεννητούρια....

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Να χαίρεσαι το μωράκι σου!! Να'σαι καλά!

Ναι κορίτσι μου, θέλω να πιστεύω στο μωρό μου και ότι θα τα καταφέρουμε! Και όσο τη νιώθω τόσο πιο χαρούμενη με κάνει... γίνεται να με κλωτσάει οοολη μερα; χαχαχ 

Ο γιατρός μου , στο περίπου μου είπε ότι κι εσύ, θέλει να με βλέπει ανά δύο βδομάδες όμως, όχι νωρίτερα γιατί πιο νωρίς θα είναι απλά μια λάθος στατιστικά μέτρηση.. Δεν μου ειπε ότι παμε στανταρ για πρόωρο αλλά αν δούμε ότι σταματάει να παίρνει βαρος και στο τέλος πιάσει πάτο... αναγκάστηκα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά... 

Εσύ τι εχεις Σίσσυ μου;

Σ'ευχαριστώ Γωγω μου! Ας δω ότι 25/7 που θα ξαναπάω η μπέμπα να ανεβαίνει σε βάρος έστω και με αυτό τον χαμηλό ρυθμό και θα ηρεμήσω κι'άλλο! Η δική σου η μπέμπα θα βγει μπεμπαρα!! Θα σου βγει κανένα τετρακιλο!! Αχαχα η γλυκούλα!! 

Μιας και που ανέφερες το σαλοσπιρ, του είπα μήπως να το ξεκινούσα κι εγώ και μου είπε πως στη βδομάδα που βρίσκομαι δεν έχει νόημα και πως η ροή είναι άψογη οπότε δεν είναι θέμα τροφοδοσίας που βγαίνει μικρή...

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να παίρνει προληπτικά σαλοσπιρ χωρίς να έδειξαν οι υπέρηχοι αυξημένες αντιστάσεις κτλ; 

Εγω απο την αρχη κανω ενεσεις κ παιρνω σαλοσπιρ προληπτικα λογω της αποβολης που ειχα, επισης εκανα εξετασεις θρομβοφιλιας μετα απο αυτο κ ημουν ετεροζυγωτης σε 2 μεταλλαξεις. Ο γιατρος μου μου ειπε οτι δε θεωρειται θρομβοφιλια αυτο, αλλα θα τα παρω προληπτικα, βεβαια πλεον τα παιρνω οποτε θυμαμαι! Φυσικα οι ενεσεις καθημερινα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Το κάνετε κορίτσια;; 

Σε 10 μέρες μπαίνω στον 8ο...θα κάνω βαλίτσα. Πρέπει ν αρχίσω κ να πλένω. Άρα πρέπει να παραγγείλω κ συρταριερα. Οοοοοοιμεεε

Εγω την Πεμπτη κλεινω την 29η εβδομαδα, σημερα πηγα να μου γραψει ο γιατρος την αδεια κ Παρασκευη σταματαω τη δουλεια! Σημερα αγορασαμε τη συρταριερα αλλαξιερα μας εμεις, μας μενει το καροτσι κ το λικνο που μαλλον εχουμε κατασταλαξει κ κουνια θα μας δωσουν..Εγω θα ξεκινησω τα πλυσιματα τελος Αυγουστου λεω, οταν με το καλο επιστρεψουμε. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/7/2019 at 4:12 ΜΜ, elpida20 είπε:

Κοριτσια εγώ είμαι άσχετη οπότε θα ρωτήσω... Γιατί θα κάνετε καισαρική; εγώ ακόμη σκέφτομαι αν κάνω επισκληριδιο η αν αντέξω τον πόνο. Τρέμω για εκείνη την στιγμη

Αγάπη εγώ θα κάνω καισαρική γτ τα άλλα δύο παιδιά μου τα έκανα κ αυτά με καισαρική κ τώρα ενώ μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά δεν δέχονται σε δημόσιο... 

On 13/7/2019 at 4:35 ΜΜ, Giotitsa είπε:

Δεν τρώω πατάτες ζυμαρικα οχι χυμούς Οχι ζάχαρη ψωμί ολικής τυρί χωρίς λιπαρά τα τρώω  Οχι γάλατα γιαούρτια ναι και τηγανητό δεν μου έχει μέσα καθόλου σπάνια μονο άυτα

Διαιτουλα κανονικά δλδ

On 13/7/2019 at 7:11 ΜΜ, Evangeliaa είπε:

Παρουσα!

Εξαφανιστηκα λιγο γιατι εδω και μια βδομάδα ειμαι στο νησι του αντρα μου, σε ενα χωριο...Αν και δεν πολυσυμπαθω τα πεθερικα, δεν με χαλαει που ειμαι ξαπλα ολη μερα στο σπιτι ή σε παραλία, δε με αφηνουν να κουνησω ουτε το μικρο μου δαχτυλακι και κυνηγανε και το μωρο...εγω μονο το κοιμιζω και ξαναπεφτω κι εγω για υπνο! Θα μεινω αλλη μια εβδομαδα και το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι ειναι ευκαιρια να ξεκουραστω και να πτοσεξω με τα σηκωματα γιατι μετα παλι στο σπιτι μου δεν θελω να σκεφτομαι τι με περιμενει...

Εχω σκοπο να ξεσκαρταρω τα ρουχα του πρωτου να δω τι θα βγαλω για την μπεμπα, να τα πλυνω να τα σιδερωσω και να τα εχω ετοιμα...μετα να παω να παρω κανενα κοριτσιστικο ρουχαλακι. Και σε κανεναν μηνα να φτιαξω και τη βαλιτσα του μαιευτηριου...αισιως στο 3ο τριμηνο κι εγω...

Ειδα λιγο αιμα χθες το πρωι αλλα ειπα να μη δωσω εμφαση μια και το ελεγξα και δεβ ξαναειδα. Σκεφτηκα μηπως να παω σε κανεναν γιατρο εδω γιατι επιστρεφω σε μια εβδομαδα κι ενω επρεπε να γινει στις 14 η εξεταση του μηνα εχω κλεισει ραντεβου για 23.

Επισης η μπεμπα εδω και 3-4 μερες εχει απιστευτη κινητικοτητα. Τοτε ηταν, πριν 3 μερες δλδ που ενιωσα να κινειται λιγο περιεργα, η κοιλια μου περα δωθε, κατι σαν τρανταγμα και αυτο ηταν...μετα αρχισα να τη νιωθω πιο ψηλα και πιο εντονα. Λετε να γυρισε?? Εμενα αυτο που ηρθε στο μυαλο εκεινη την ωρα..

Ειχα κανει κι εγω την καμπυλη μου πριν φυγω διακοπες αν θυμαστε σας το ειχα πει...αποτελεσματα...75-125-76 (ειχα φαει και 2 πιατα μακαρονια το προηγουμενο βραδυ) δεν εχω παει να δει τα αποτελεσματα ο γυναικολογος γιατι δεν προλαβα, αλλα νομιζω καλα δεν ειναι??

@gogouli_ μου ελπιζω να ξεπερασεις συντομα το σοκ! Δεν ηταν και λιγο αυτο που περασες.... μη σκεφτεσαι τι θα μπορουσε να ειχε γινει...σκεψου οτι ειστε ολοι καλα και δες το σαν θετικο...

Μπουμπού το ελέγξες τελικά το αίμα που είχες δει; το είπες στο γιατρό σου; 

On 13/7/2019 at 9:16 ΜΜ, gogouli_ είπε:

Κορίτσι μου, πιστεύω είναι οργανικό. Μια φίλη που παρουσίασε διαβήτη κύησης είναι μικροκαμωμένη και πρόσεχε τόσο πολύ τη διατροφή της από την πρώτη μέρα που έμαθε για την εγκυμοσύνη. Ενώ πχ εγώ δεν προσέχω καθόλου! Συν τοις άλλοις μόλις γεννήσεις θα περάσει. Σκέψου τη θετική πλευρά, θα προσέχεις και δε θα βάλεις πολλά κιλά στο τελευταίο τρίμηνο χαχαχα! 

Να προσέχεις και την υπογλυκαιμία κορίτσι μου όμως, είναι ύπουλη!

Ευχαριστώ πολύ Ευαγγέλια μου. Νιώθω ήδη καλύτερα σιγά σιγά. Με ένα μικρούλι ψυχολογικο, σήμερα που χάλασε ο καιρός και άστραφτε και έβρεχε πολύ, με έπιασε ένα σφίξιμο, ενώ μέχρι πρότινος ήμουν αναίσθητη, αλλά θα φύγει κι αυτό χαχα!

Απόλαυσε την ξεκούραση και την περιποίηση στο νησάκι, κάνε τα μπανακια σου και φόρτωσε μπαταρίες! Για το αίμα μόλις επιστρέψεις δες το, μην είναι τίποτα στον τράχηλο που είπε και η Γιώτα και χρειάζεσαι επιπλέον ξεκούραση!

Η ξαδέρφη μου που έκανε δεν πόνεσε, την έπιασε μόνο ένα τρέμουλο, που είπαν ότι προκαλείται κάποιες φορές από την επισκληριδιο.

Εσείς τι σκέφτεστε κορίτσια; Θα κάνετε; 

 

 

 

Εγώ θα κάνω επισκληριδιο το θέλω πολυυυυ να δω το μωρό μόλις γεννηθεί! Στο πρώτο μ είπαν ψέματα πως δεν γίνεται επειδή έχω σκολίωση, στο δεύτερο δεν μ έκαναν γτ με το να έρθει πρόωρα έκανα τις ινοχεπ μέχρι τελευταία μέρα εεεε τώρα αν όλα πάνε καλά θέλω επισκληριδιο... 

On 13/7/2019 at 10:13 ΜΜ, Giotitsa είπε:

Ναι αγάπη μέχρι 81 είναι οι τιμή που έχει πάει θα μιλήσω με τον ενδοκρινολόγο με αυτό να ξςρω τι να κάνω αν δω χαμηλή τιμή τρώω κάτι παραπανω και ανεβαίνει και όλα οκ

Κόλλησε παλι τα νεύρα μου

Ρε κορίτσια ακούστε γενικά κακιά που έχει ο κόσμος προχθες είχα παει σε ενα φιλικό μας ζευγαρι και η κοπελα έχει δυο παιδάκια το ενα είναι αγοράκι και μου έδωσε ενα σωρό ρούχα πάνες αγκαλιας και κουβέρτες και ενα σωρό αλλά πράγματα μου είπε οτι είχε πει οτι ήθελε να τα δώσει σε μια αλλη κοπελα αλλά η αλλη της απάντησε..οτι εγώ στην κόρη μου τα θέλω όλα καινούργια και που ξέρω εγωω τι έχουν τα δικά σου παιδιά ρε αν είναι δυνατόν τι θα έχει το βρέφος λέγονται τέτοιες κουβέντες πείτε μου....

Δεν λέγονται τέτοιες κουβέντες αγάπη μου αλλά τι να πεις... Δεν σκέφτονται πριν μιλήσουν.. 

On 13/7/2019 at 11:48 ΜΜ, sissy_geo είπε:

Μόνη μου άσε, είχα που είχα περιπέτειες, ήταν και η απουσία του άντρα μου, που δεν βοηθούσε την κατάσταση. Ναι δουλεύει στο εξωτερικό και ήταν δύσκολο να ακολουθήσω. Τώρα θα έρθει όμως και θα μείνει τουλάχιστον μέχρι να γεννήσω. :grin:

Μια χαρά όταν λέμε για τον τράχηλο, εννοούμε ότι ακόμα ειναι εκεί :-P.. Κατάλαβες. Δεν είναι όσο θα έπρεπε να είναι νορμάλ.. Απλά προσέχουμε να κρατηθεί όσο πιο πολύ γινεται. Και εγω τα ίδια, μη νομίζεις οτι θα βγω για ψώνια... Άσε.. Πόσο το ονειρευόμουν, πόσο το περίμενα, αλλά θα ψωνίσω μέσω ίντερνετ.. Τα μωρά μας να είναι καλά και αυτά ειναι λεπτομέρειες! 

Τελειώνω την 29η και μπαίνω στην 30η.... Μετράω τις μέρες μια μια... Λόγω κοντού τραχήλου τις κάναμε τις ενέσεις,  παρακαλάω και εύχομαι να κρατηθεί ο μπέμπης οσο το δυνατόν περισσότερο. 

Αχ μπήκες στην 30 εγώ αύριο μπαίνω στην 29 κοντευουμε αγάπηηηη

On 14/7/2019 at 1:28 ΠΜ, Giwtouli1990 είπε:

Δυστυχώς είναι πολλές αυτές Γιωτίτσα μου που τη βλέπουν έτσι αν είναι δυνατόν, αντί να λέμε και ευχαριστώ σε τέτοιες εποχές! Εμένα φαντάσου μου έδωσαν δυο φίλες πολλά ρούχα και κάποια είναι ακόμα και για όταν θα χρονίσει το παιδί! Τις ευχαρίστησα και τις δύο πολύ και μάλιστα νιώθω υποχρεωμένη!!

Κορίτσια έχω ερώτηση.. Έχετε καταλήξει σε πάνες? Δεν έχω ιδέα ποιες να πάρω.. Θα ήθελα γνώμες και απ' τα κορίτσια μας που είναι ήδη μανούλες και τις δουλεύουν τόσο καιρό..

Καλή μου εγώ πήρα babylino στο γιο μου χρησιμοποιούν μόνο παμπερς αλλά είχα πάρα πολλές διαρροές κ επειδή άκουσα από πολλές πως είχαν διαρροές στα παμπερς κ εγώ ως τα babylino είναι καλύτερα είπα να ξεκινήσω με αυτά στη μπουμπου

On 14/7/2019 at 1:58 ΠΜ, Nikoleta... είπε:

Κι εγώ μικροκαμωμένη είμαι. Ναι μάλλον είναι οργανικό. Χαχαχα όντως να προσέξω λιγάκι γιατί σε μιά βδομάδα μπαίνω στο 3ο τρίμηνο και έχω βάλει ήδη 8,5 κιλά.

Τουλάχιστον να μείνει εκεί ο τράχηλος. Εμένα που ο γιατρός αρνείται να μου μετρήσει τον τράχηλο και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι;

Εγώ αναγκαστικά θα πάω για ψώνια την Τετάρτη, γιατί πρέπει να καταλήξω σε καρότσι. Αλλά θέλω να πάω και για νυχτικιές με κουμπάκια για το μαιευτήριο και να πάρω κανένα φόρεμα για να φοράω τώρα που είναι μεγάλη η κοιλιά μου, γιατί δε μου κάνει τίποτα σχεδόν, αλλά όλο το αναβάλλω...

Κ εμένα δεν μ μετράει τον τραχηλο έλεος δλδ

On 15/7/2019 at 2:39 ΠΜ, tsilona είπε:

Αυτό που διαβασα έλεγε ότι πλέον δεν ισχύει μόνο για τοκετό στο σπίτι αλλά και για ιδιωτική κλινική! 

https://www.cretalive.gr/business/eopyy-ti-allazei-me-ta-epidoma-toketoy-kai-thn-apozhmiosh-gia-fysikotherapeies-980747

Επίσης! Άσχετο με τ άλλα φυσικα. Αχαχαχα

Ντοπλερ θα κάνετε; η αλλιώς τη γ επιπεδου; 

Στην 1η δεν είχα κάνει, δεν το χε αναφέρει...αλλα τώρα λέει θα μου το κάνει ο ίδιος... 

Ναι αγάπη μου θα κάνω ντομπλερ... Μου είπε ο γιατρός πως γίνεται από 28-30 εβδομάδα κ λέω την επόμενη εβδομάδα να πάω να το κανω

On 15/7/2019 at 3:32 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

Καλημερα κοριτσια και απο εμενα. Μπαινω και σας διαβάζω συχνά. Η ψυχολογία μου όμως δεν είναι και η καλύτερη γι αυτό και δεν θελω να γράφω.

Το μωρό βγαίνει τέρμα κάτω στις μετρήσεις. Και απλά περιμένω ανά δύο βδομάδες να δούμε τι θα γίνει και μέχρι που θα φτάσω. Μπορεί να γεννήσω πολύ πρόωρα μπορεί και να πάω μέχρι τέλους.

Μέσα μου ένιωθα ότι θα δυσκολευτω πολύ σε αυτή την εγκυμοσύνη και δεν θα είναι όλα γαλήνια αλλά φάνηκα ως υπερβολική... Τέλος πάντων. Το μόνο που μπορω να κάνω και περναει απο το χερι μου ειναι να βελτιώσω τη διατροφη μου. Ο γιατρος επεμενε πως παιζει ρολο. Δεν ειμαι κοκκαλιαρα ειμαι ομως αδύνατη 1,74 και κιλά κάπου στα 58, και ακόμα ουσιαστικά δεν έχω πάρει γραμμάριο. Έτρωγα μόνο μεσημεριανό, απόγευμα έτρωγα φρούτα και βράδυ μια φρυγανιά αν έτρωγα με ελάχιστο τυρί.(Δεν ήθελε το στομάχι μου φαγητό, δεν άντεχα , δεν κάνω δίαιτα εννοείται) Οπότε πλέον κάνω διατροφή τρώω πολλά μικρά γεύματα και υγιεινά και ελπίζω κάτι να πετύχω με αυτό. Και το μόνο που μου δίνει δύναμη είναι ότι το μωρό κινείται συνέχεια και τα αμνιακα είναι φυσιολογικά . Φυσικά μου μιλάνε ακόμα για σύνδρομο(όχι νταουν αλλά οτιδήποτε αλλο) . Αλλά το γεγονός ότι είναι δραστήρια η μπέμπα και τα αμνιακα φυσιολογικά είναι αισιόδοξο μήνυμα.

Αυτά κορίτσια μου!! Μόλις έχω καλύτερα νεακια ή μόλις τέλος πάντων ανέβω ψυχολογικά θα συμμετέχω κι εγώ στις συζητησεις σας. Γιατί δεν θέλω να αγχωνω καμία κοπέλα! Ήδη από το Σάββατο που μπήκα στην 28η βδομάδα είμαι καλύτερα.. Μόλις φτάσω και 31 -32 θα ειμαι ακόμα πιο καλα!  Σας φιλώ!!!

Μπουμπούκα όλα καλά θα είναι θα το δεις απλά το νινι μας θα είναι μικρούλικα! Ε και; ❤️

14 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

@Farmakotriftena Νομίζω με ρώτησες πιο πάνω ποιο ειναι το δικό μου θέμα, εγώ όπως σας έχω ξαναγράψει εχω θέμα με τον τράχηλο. Είμαι η μόνη στην παρέα κορίτσια με κοντό τράχηλο. Τωρα όσο προχωράει η εγκυμοσύνη, τόσο πιο επικίνδυνο γίνεται. Όπως είναι λογικό μικραίνει. Όταν το ανακαλύψαμε στην αρχή δεν ήταν για περίδεση, ήταν μεσα στα όρια και σταθερός, και πλέον οι γιατροί δεν σε πάνε προληπτικά για περίδεση, το ελέγχουν με φάρμακα. Όμως ο τράχηλος κονταίνει οσο προχωράει η εγκυμοσύνη ούτως ή άλλως. Πόσο μάλλον αν είναι ηδη πιο κοντός... Εχει αρχίσει να μειώνεται λοιπόν, αν και κλειστός ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ... Εμένα το μωρό όμως δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την κατασταση. Δηλαδή απο τη μια είμαι σε ακινησία προσπαθώνοντας να διατηρήσω τον τράχηλο οσο περισσότερο γίνεται και απο την άλλη, το μωρό που είναι ισχιακό, πατάει και κλωτσάει με όλο του το είναι ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ... τόσο δυνατά που νομίζω οτι θα βγει κανένα πόδι απο'κει κάτω ξαφνικά και θα ψάχνομαι. Πόσο να αντέξει ενας ηδη κοντός τράχηλος... Δεν ξέρω.. .Κάνω ότι μου λέει η γιατρός, με πιάνει εννοείται απελπισία, αλλά δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να κάνω πραγματικά. Μακάρι να βάλει το χέρι του ο Θεός να φτάσω μεχρι 36 που ειναι ο μεγάλος μου στόχος, γιατί έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα, με βλέπω να σας ενημερώνω σύντομα για γεννητούρια....

Εύχομαι να φτάσεις ως κ 38 αλλά σιγά μωρέ κ 36 να πας μια χαρά είναι! ❤️ 

6 ώρες πρίν, tsilona είπε:

Το κάνετε κορίτσια;; 

Σε 10 μέρες μπαίνω στον 8ο...θα κάνω βαλίτσα. Πρέπει ν αρχίσω κ να πλένω. Άρα πρέπει να παραγγείλω κ συρταριερα. Οοοοοοιμεεε

Αχ μπαίνεις στον 8ο κιόλας!!! Κοντευουμε και εμεις :) αντε αντε φτιάξε βαλιτσααααα

6 ώρες πρίν, Jennak83 είπε:

Εγω την Πεμπτη κλεινω την 29η εβδομαδα, σημερα πηγα να μου γραψει ο γιατρος την αδεια κ Παρασκευη σταματαω τη δουλεια! Σημερα αγορασαμε τη συρταριερα αλλαξιερα μας εμεις, μας μενει το καροτσι κ το λικνο που μαλλον εχουμε κατασταλαξει κ κουνια θα μας δωσουν..Εγω θα ξεκινησω τα πλυσιματα τελος Αυγουστου λεω, οταν με το καλο επιστρεψουμε. 

Καλορίζικη η συρταριερα αγάπη μου ❤️ 

  • Ευχαριστώ 1

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια ..την γνώμη σας θέλω ,διανυω την 26 η εβδομάδα ,κ λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να φτιάχνω δωμάτιο κ να παραγγέλνω πράγματα για τα δίδυμακια μου ,ειναι νωρίς λέτε ;;απο την μια θέλω πολύ απο την άλλη φοβάμαι μηπως ειναι νωρίς κ συμβεί τίποτα !!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ελματζα είπε:

Καλημέρα κορίτσια ..την γνώμη σας θέλω ,διανυω την 26 η εβδομάδα ,κ λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να φτιάχνω δωμάτιο κ να παραγγέλνω πράγματα για τα δίδυμακια μου ,ειναι νωρίς λέτε ;;απο την μια θέλω πολύ απο την άλλη φοβάμαι μηπως ειναι νωρίς κ συμβεί τίποτα !!

Δεν θα συμβεί τιποτα να αρχίζεις να ετοιμάζεσαι αγάπη έχεις και δίδυμα και δεν ξέρεις αν πας προωρα τι να συμβεί ; έλα δεν θέλω τέτοια θετική σκέψη πίστη στον Θεο και την Παναγια και ολα θα πανε καλά 

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Δεν θα συμβεί τιποτα να αρχίζεις να ετοιμάζεσαι αγάπη έχεις και δίδυμα και δεν ξέρεις αν πας προωρα τι να συμβεί ; έλα δεν θέλω τέτοια θετική σκέψη πίστη στον Θεο και την Παναγια και ολα θα πανε καλά 

Εχεις δίκιο που σκέφτεσαι τόσο θετικά ,αλλα ακουω διαφορά κ φοβάμαι !!θα ξεκινήσω απο εβδομάδα να ετοιμάζομαι !!!ξερεις οταν εχεις παιδευτεί κ πολύ να τα καταφέρεις φοβάσαι ακόμα πιο πολύ ..σευχαριστω πολύ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ελματζα είπε:

Εχεις δίκιο που σκέφτεσαι τόσο θετικά ,αλλα ακουω διαφορά κ φοβάμαι !!θα ξεκινήσω απο εβδομάδα να ετοιμάζομαι !!!ξερεις οταν εχεις παιδευτεί κ πολύ να τα καταφέρεις φοβάσαι ακόμα πιο πολύ ..σευχαριστω πολύ 

Αν νόμιζεις οτι δεν σε καταλαβαίνω αγάπη κανεις λάθος να μην ακούς τιποτα κλείσε τα αυτιά εσύ θα σκέφτεσαι θετικά για τα μωρα σου απλα πρέπει να ετοιμαστεις μετα θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις μην νομίζεις είναι πολλά 

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απόκρυψη
  On 13/7/2019 at 4:12 ΜΜ, elpida20 είπε:

Κοριτσια εγώ είμαι άσχετη οπότε θα ρωτήσω... Γιατί θα κάνετε καισαρική; εγώ ακόμη σκέφτομαι αν κάνω επισκληριδιο η αν αντέξω τον πόνο. Τρέμω για εκείνη την στιγμη

Αγάπη εγώ θα κάνω καισαρική γτ τα άλλα δύο παιδιά μου τα έκανα κ αυτά με καισαρική κ τώρα ενώ μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά δεν δέχονται σε δημόσιο... 

  On 13/7/2019 at 4:35 ΜΜ, Giotitsa είπε:

Δεν τρώω πατάτες ζυμαρικα οχι χυμούς Οχι ζάχαρη ψωμί ολικής τυρί χωρίς λιπαρά τα τρώω  Οχι γάλατα γιαούρτια ναι και τηγανητό δεν μου έχει μέσα καθόλου σπάνια μονο άυτα

Διαιτουλα κανονικά δλδ

  On 13/7/2019 at 7:11 ΜΜ, Evangeliaaείπε:

Παρουσα!

Εξαφανιστηκα λιγο γιατι εδω και μια βδομάδα ειμαι στο νησι του αντρα μου, σε ενα χωριο...Αν και δεν πολυσυμπαθω τα πεθερικα, δεν με χαλαει που ειμαι ξαπλα ολη μερα στο σπιτι ή σε παραλία, δε με αφηνουν να κουνησω ουτε το μικρο μου δαχτυλακι και κυνηγανε και το μωρο...εγω μονο το κοιμιζω και ξαναπεφτω κι εγω για υπνο! Θα μεινω αλλη μια εβδομαδα και το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι ειναι ευκαιρια να ξεκουραστω και να πτοσεξω με τα σηκωματα γιατι μετα παλι στο σπιτι μου δεν θελω να σκεφτομαι τι με περιμενει...

Εχω σκοπο να ξεσκαρταρω τα ρουχα του πρωτου να δω τι θα βγαλω για την μπεμπα, να τα πλυνω να τα σιδερωσω και να τα εχω ετοιμα...μετα να παω να παρω κανενα κοριτσιστικο ρουχαλακι. Και σε κανεναν μηνα να φτιαξω και τη βαλιτσα του μαιευτηριου...αισιως στο 3ο τριμηνο κι εγω...

Ειδα λιγο αιμα χθες το πρωι αλλα ειπα να μη δωσω εμφαση μια και το ελεγξα και δεβ ξαναειδα. Σκεφτηκα μηπως να παω σε κανεναν γιατρο εδω γιατι επιστρεφω σε μια εβδομαδα κι ενω επρεπε να γινει στις 14 η εξεταση του μηνα εχω κλεισει ραντεβου για 23.

Επισης η μπεμπα εδω και 3-4 μερες εχει απιστευτη κινητικοτητα. Τοτε ηταν, πριν 3 μερες δλδ που ενιωσα να κινειται λιγο περιεργα, η κοιλια μου περα δωθε, κατι σαν τρανταγμα και αυτο ηταν...μετα αρχισα να τη νιωθω πιο ψηλα και πιο εντονα. Λετε να γυρισε?? Εμενα αυτο που ηρθε στο μυαλο εκεινη την ωρα..

Ειχα κανει κι εγω την καμπυλη μου πριν φυγω διακοπες αν θυμαστε σας το ειχα πει...αποτελεσματα...75-125-76 (ειχα φαει και 2 πιατα μακαρονια το προηγουμενο βραδυ) δεν εχω παει να δει τα αποτελεσματα ο γυναικολογος γιατι δεν προλαβα, αλλα νομιζω καλα δεν ειναι??

@gogouli_ μου ελπιζω να ξεπερασεις συντομα το σοκ! Δεν ηταν και λιγο αυτο που περασες.... μη σκεφτεσαι τι θα μπορουσε να ειχε γινει...σκεψου οτι ειστε ολοι καλα και δες το σαν θετικο...

Read more  

Μπουμπού το ελέγξες τελικά το αίμα που είχες δει; το είπες στο γιατρό σου; 

  On 13/7/2019 at 9:16 ΜΜ, gogouli_ είπε:

Κορίτσι μου, πιστεύω είναι οργανικό. Μια φίλη που παρουσίασε διαβήτη κύησης είναι μικροκαμωμένη και πρόσεχε τόσο πολύ τη διατροφή της από την πρώτη μέρα που έμαθε για την εγκυμοσύνη. Ενώ πχ εγώ δεν προσέχω καθόλου! Συν τοις άλλοις μόλις γεννήσεις θα περάσει. Σκέψου τη θετική πλευρά, θα προσέχεις και δε θα βάλεις πολλά κιλά στο τελευταίο τρίμηνο χαχαχα! 

Να προσέχεις και την υπογλυκαιμία κορίτσι μου όμως, είναι ύπουλη!

Ευχαριστώ πολύ Ευαγγέλια μου. Νιώθω ήδη καλύτερα σιγά σιγά. Με ένα μικρούλι ψυχολογικο, σήμερα που χάλασε ο καιρός και άστραφτε και έβρεχε πολύ, με έπιασε ένα σφίξιμο, ενώ μέχρι πρότινος ήμουν αναίσθητη, αλλά θα φύγει κι αυτό χαχα!

Απόλαυσε την ξεκούραση και την περιποίηση στο νησάκι, κάνε τα μπανακια σου και φόρτωσε μπαταρίες! Για το αίμα μόλις επιστρέψεις δες το, μην είναι τίποτα στον τράχηλο που είπε και η Γιώτα και χρειάζεσαι επιπλέον ξεκούραση!

Η ξαδέρφη μου που έκανε δεν πόνεσε, την έπιασε μόνο ένα τρέμουλο, που είπαν ότι προκαλείται κάποιες φορές από την επισκληριδιο.

Εσείς τι σκέφτεστε κορίτσια; Θα κάνετε; 

 

 

 

Read more  

Εγώ θα κάνω επισκληριδιο το θέλω πολυυυυ να δω το μωρό μόλις γεννηθεί! Στο πρώτο μ είπαν ψέματα πως δεν γίνεται επειδή έχω σκολίωση, στο δεύτερο δεν μ έκαναν γτ με το να έρθει πρόωρα έκανα τις ινοχεπ μέχρι τελευταία μέρα εεεε τώρα αν όλα πάνε καλά θέλω επισκληριδιο... 

  On 13/7/2019 at 10:13 ΜΜ, Giotitsa είπε:

Ναι αγάπη μέχρι 81 είναι οι τιμή που έχει πάει θα μιλήσω με τον ενδοκρινολόγο με αυτό να ξςρω τι να κάνω αν δω χαμηλή τιμή τρώω κάτι παραπανω και ανεβαίνει και όλα οκ

Κόλλησε παλι τα νεύρα μου

Ρε κορίτσια ακούστε γενικά κακιά που έχει ο κόσμος προχθες είχα παει σε ενα φιλικό μας ζευγαρι και η κοπελα έχει δυο παιδάκια το ενα είναι αγοράκι και μου έδωσε ενα σωρό ρούχα πάνες αγκαλιας και κουβέρτες και ενα σωρό αλλά πράγματα μου είπε οτι είχε πει οτι ήθελε να τα δώσει σε μια αλλη κοπελα αλλά η αλλη της απάντησε..οτι εγώ στην κόρη μου τα θέλω όλα καινούργια και που ξέρω εγωω τι έχουν τα δικά σου παιδιά ρε αν είναι δυνατόν τι θα έχει το βρέφος λέγονται τέτοιες κουβέντες πείτε μου....

Read more  

Δεν λέγονται τέτοιες κουβέντες αγάπη μου αλλά τι να πεις... Δεν σκέφτονται πριν μιλήσουν.. 

  On 13/7/2019 at 11:48 ΜΜ, sissy_geoείπε:

Μόνη μου άσε, είχα που είχα περιπέτειες, ήταν και η απουσία του άντρα μου, που δεν βοηθούσε την κατάσταση. Ναι δουλεύει στο εξωτερικό και ήταν δύσκολο να ακολουθήσω. Τώρα θα έρθει όμως και θα μείνει τουλάχιστον μέχρι να γεννήσω. :grin:

Μια χαρά όταν λέμε για τον τράχηλο, εννοούμε ότι ακόμα ειναι εκεί :-P.. Κατάλαβες. Δεν είναι όσο θα έπρεπε να είναι νορμάλ.. Απλά προσέχουμε να κρατηθεί όσο πιο πολύ γινεται. Και εγω τα ίδια, μη νομίζεις οτι θα βγω για ψώνια... Άσε.. Πόσο το ονειρευόμουν, πόσο το περίμενα, αλλά θα ψωνίσω μέσω ίντερνετ.. Τα μωρά μας να είναι καλά και αυτά ειναι λεπτομέρειες! 

Τελειώνω την 29η και μπαίνω στην 30η.... Μετράω τις μέρες μια μια... Λόγω κοντού τραχήλου τις κάναμε τις ενέσεις,  παρακαλάω και εύχομαι να κρατηθεί ο μπέμπης οσο το δυνατόν περισσότερο. 

Read more  

Αχ μπήκες στην 30 εγώ αύριο μπαίνω στην 29 κοντευουμε αγάπηηηη

  On 14/7/2019 at 1:28 ΠΜ, Giwtouli1990είπε:

Δυστυχώς είναι πολλές αυτές Γιωτίτσα μου που τη βλέπουν έτσι αν είναι δυνατόν, αντί να λέμε και ευχαριστώ σε τέτοιες εποχές! Εμένα φαντάσου μου έδωσαν δυο φίλες πολλά ρούχα και κάποια είναι ακόμα και για όταν θα χρονίσει το παιδί! Τις ευχαρίστησα και τις δύο πολύ και μάλιστα νιώθω υποχρεωμένη!!

Κορίτσια έχω ερώτηση.. Έχετε καταλήξει σε πάνες? Δεν έχω ιδέα ποιες να πάρω.. Θα ήθελα γνώμες και απ' τα κορίτσια μας που είναι ήδη μανούλες και τις δουλεύουν τόσο καιρό..

Read more  

Καλή μου εγώ πήρα babylino στο γιο μου χρησιμοποιούν μόνο παμπερς αλλά είχα πάρα πολλές διαρροές κ επειδή άκουσα από πολλές πως είχαν διαρροές στα παμπερς κ εγώ ως τα babylino είναι καλύτερα είπα να ξεκινήσω με αυτά στη μπουμπου

  On 14/7/2019 at 1:58 ΠΜ, Nikoleta... είπε:

Κι εγώ μικροκαμωμένη είμαι. Ναι μάλλον είναι οργανικό. Χαχαχα όντως να προσέξω λιγάκι γιατί σε μιά βδομάδα μπαίνω στο 3ο τρίμηνο και έχω βάλει ήδη 8,5 κιλά.

Τουλάχιστον να μείνει εκεί ο τράχηλος. Εμένα που ο γιατρός αρνείται να μου μετρήσει τον τράχηλο και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι;

Εγώ αναγκαστικά θα πάω για ψώνια την Τετάρτη, γιατί πρέπει να καταλήξω σε καρότσι. Αλλά θέλω να πάω και για νυχτικιές με κουμπάκια για το μαιευτήριο και να πάρω κανένα φόρεμα για να φοράω τώρα που είναι μεγάλη η κοιλιά μου, γιατί δε μου κάνει τίποτα σχεδόν, αλλά όλο το αναβάλλω...

Read more  

Κ εμένα δεν μ μετράει τον τραχηλο έλεος δλδ

  On 15/7/2019 at 2:39 ΠΜ, tsilona είπε:

Αυτό που διαβασα έλεγε ότι πλέον δεν ισχύει μόνο για τοκετό στο σπίτι αλλά και για ιδιωτική κλινική! 

https://www.cretalive.gr/business/eopyy-ti-allazei-me-ta-epidoma-toketoy-kai-thn-apozhmiosh-gia-fysikotherapeies-980747

Επίσης! Άσχετο με τ άλλα φυσικα. Αχαχαχα

Ντοπλερ θα κάνετε; η αλλιώς τη γ επιπεδου; 

Στην 1η δεν είχα κάνει, δεν το χε αναφέρει...αλλα τώρα λέει θα μου το κάνει ο ίδιος... 

Read more  

Ναι αγάπη μου θα κάνω ντομπλερ... Μου είπε ο γιατρός πως γίνεται από 28-30 εβδομάδα κ λέω την επόμενη εβδομάδα να πάω να το κανω

  On 15/7/2019 at 3:32 ΜΜ,Farmakotriftena είπε:

Καλημερα κοριτσια και απο εμενα. Μπαινω και σας διαβάζω συχνά. Η ψυχολογία μου όμως δεν είναι και η καλύτερη γι αυτό και δεν θελω να γράφω.

Το μωρό βγαίνει τέρμα κάτω στις μετρήσεις. Και απλά περιμένω ανά δύο βδομάδες να δούμε τι θα γίνει και μέχρι που θα φτάσω. Μπορεί να γεννήσω πολύ πρόωρα μπορεί και να πάω μέχρι τέλους.

Μέσα μου ένιωθα ότι θα δυσκολευτω πολύ σε αυτή την εγκυμοσύνη και δεν θα είναι όλα γαλήνια αλλά φάνηκα ως υπερβολική... Τέλος πάντων. Το μόνο που μπορω να κάνω και περναει απο το χερι μου ειναι να βελτιώσω τη διατροφη μου. Ο γιατρος επεμενε πως παιζει ρολο. Δεν ειμαι κοκκαλιαρα ειμαι ομως αδύνατη 1,74 και κιλά κάπου στα 58, και ακόμα ουσιαστικά δεν έχω πάρει γραμμάριο. Έτρωγα μόνο μεσημεριανό, απόγευμα έτρωγα φρούτα και βράδυ μια φρυγανιά αν έτρωγα με ελάχιστο τυρί.(Δεν ήθελε το στομάχι μου φαγητό, δεν άντεχα , δεν κάνω δίαιτα εννοείται) Οπότε πλέον κάνω διατροφή τρώω πολλά μικρά γεύματα και υγιεινά και ελπίζω κάτι να πετύχω με αυτό. Και το μόνο που μου δίνει δύναμη είναι ότι το μωρό κινείται συνέχεια και τα αμνιακα είναι φυσιολογικά . Φυσικά μου μιλάνε ακόμα για σύνδρομο(όχι νταουν αλλά οτιδήποτε αλλο) . Αλλά το γεγονός ότι είναι δραστήρια η μπέμπα και τα αμνιακα φυσιολογικά είναι αισιόδοξο μήνυμα.

Αυτά κορίτσια μου!! Μόλις έχω καλύτερα νεακια ή μόλις τέλος πάντων ανέβω ψυχολογικά θα συμμετέχω κι εγώ στις συζητησεις σας. Γιατί δεν θέλω να αγχωνω καμία κοπέλα! Ήδη από το Σάββατο που μπήκα στην 28η βδομάδα είμαι καλύτερα.. Μόλις φτάσω και 31 -32 θα ειμαι ακόμα πιο καλα!  Σας φιλώ!!!

Read more  

Μπουμπούκα όλα καλά θα είναι θα το δεις απλά το νινι μας θα είναι μικρούλικα! Ε και; ❤️

  20 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

@Farmakotriftena Νομίζω με ρώτησες πιο πάνω ποιο ειναι το δικό μου θέμα, εγώ όπως σας έχω ξαναγράψει εχω θέμα με τον τράχηλο. Είμαι η μόνη στην παρέα κορίτσια με κοντό τράχηλο. Τωρα όσο προχωράει η εγκυμοσύνη, τόσο πιο επικίνδυνο γίνεται. Όπως είναι λογικό μικραίνει. Όταν το ανακαλύψαμε στην αρχή δεν ήταν για περίδεση, ήταν μεσα στα όρια και σταθερός, και πλέον οι γιατροί δεν σε πάνε προληπτικά για περίδεση, το ελέγχουν με φάρμακα. Όμως ο τράχηλος κονταίνει οσο προχωράει η εγκυμοσύνη ούτως ή άλλως. Πόσο μάλλον αν είναι ηδη πιο κοντός... Εχει αρχίσει να μειώνεται λοιπόν, αν και κλειστός ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ... Εμένα το μωρό όμως δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την κατασταση. Δηλαδή απο τη μια είμαι σε ακινησία προσπαθώνοντας να διατηρήσω τον τράχηλο οσο περισσότερο γίνεται και απο την άλλη, το μωρό που είναι ισχιακό, πατάει και κλωτσάει με όλο του το είναι ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ... τόσο δυνατά που νομίζω οτι θα βγει κανένα πόδι απο'κει κάτω ξαφνικά και θα ψάχνομαι. Πόσο να αντέξει ενας ηδη κοντός τράχηλος... Δεν ξέρω.. .Κάνω ότι μου λέει η γιατρός, με πιάνει εννοείται απελπισία, αλλά δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να κάνω πραγματικά. Μακάρι να βάλει το χέρι του ο Θεός να φτάσω μεχρι 36 που ειναι ο μεγάλος μου στόχος, γιατί έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα, με βλέπω να σας ενημερώνω σύντομα για γεννητούρια....

Read more  

Εύχομαι να φτάσεις ως κ 38 αλλά σιγά μωρέ κ 36 να πας μια χαρά είναι! ❤️ 

  12 ώρες πρίν, tsilona είπε:

Το κάνετε κορίτσια;; 

Σε 10 μέρες μπαίνω στον 8ο...θα κάνω βαλίτσα. Πρέπει ν αρχίσω κ να πλένω. Άρα πρέπει να παραγγείλω κ συρταριερα. Οοοοοοιμεεε

Αχ μπαίνεις στον 8ο κιόλας!!! Κοντευουμε και εμεις :) αντε αντε φτιάξε βαλιτσααααα

  11 ώρες πρίν, Jennak83 είπε:

Εγω την Πεμπτη κλεινω την 29η εβδομαδα, σημερα πηγα να μου γραψει ο γιατρος την αδεια κ Παρασκευη σταματαω τη δουλεια! Σημερα αγορασαμε τη συρταριερα αλλαξιερα μας εμεις, μας μενει το καροτσι κ το λικνο που μαλλον εχουμε κατασταλαξει κ κουνια θα μας δωσουν..Εγω θα ξεκινησω τα πλυσιματα τελος Αυγουστου λεω, οταν με το καλο επιστρεψουμε. 

Read more  

Καλορίζικη η συρταριερα αγάπη μου ❤️ 


 

83tdp2.pngoImzp2.png

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...